DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN. OMSTREKEN. Duitsch-Roemeensche opmarsch op den Krim. Aan de Nederlandsche arbeiders. Vervaardigen en doorgeven van anti-Duiische geschriften. It Engelsche aanvallen op Tripolis. Een torpedojager der VS. tot zinken gebracht De weerstand van de Sovjet-Unie. Duitsche aanvallen op Moskou. Nederlandsche Arbeidsdienst. Pi';itia :ement et. Landbouw en en regeling ten 250 gram boter nmerde bonnen vangen bonnen a.s. in veel- minimum van tributiediensten gen, welke zij mmissie van de den slager ont- ït, dient hij het s geven aan de gers ontvangen smolten vet en slagers zorg APEN. id maakt ten ïg van slacht er September- de September- aantal schapen. irie 1 (ramlam- mels (weeren), togen wel over- t echter niet. im aantal over- zordt rekening ongvee-register ort zijn aanslag ntallen in de schapenhouder chts geldig als Dor middel van fit wordt niet 'EMENT VART. OOR idel, Nijverheid desbetreffende urant van 30 van petroleum t is zich aan den Zeestraat 100 opgave te doen 1941 te 24 uur •dolieproducten, f producent, en vallen buiten in de Staats- an het Rijks ensatie van het ftelijke vergun- te koopen, ver- 1941 wordt op- van en hande importeurs van in nicotine en ;r schriftelijke oor Chemische i, te verkoopen uur, de heer maar. lur, ds. Buiskool, nst. an den Kieboom. geen dienst. 8 uur, hervor en door ds. Nell, om katholiek?" örffer, onderw.: t?" (extra coll. he beweging), aaf ontvangen. 30 u., ds. Loysen. ds. de Jong; on- tnoord". uur, ds. Kreb e oekumenische s. Loysen. erk, 10 en 2.30 ije, hulpprediker. .30 u., ds. Boe- weer geregeld s. Boeke; 11.15 u. Oterleek. uur, de heer van dam. mej. S. Krul. uur. ds. de Mooy ia Zondagsschool uur (off. tijd), ti Egmond (her- rming). 10.30 uur, de van Zuidschar- Nell. zie Noordschar- uur, ds. Kastein. goede machines tl waarborgen k w e r k. STER ZOON E COURANT. i MAAR, ONZE XLEN VANNACHT MET STILLE 5 MARKHAMS DIT EG GERUIMD. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 258 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63« Losse nummers 5 cents. Prjjs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, XT postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 1 November lve! Duitschland strijdt voor Europa Duiisch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 31 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht bekend: Door Duitsche en Roemeensche troepen scherp achtervolgd, is de vijand op den Krim volledig op de vlucht geslagen. Daarmede heb ben de lange en hevige doorbraak- gevechten him bekroning gevon den, waarmede de divisies infan terie van het leger van den gene raal der infanterie von Manstein en het legercorps van den luite nant-generaal Pflugbeil de smalle landengte hebben geforceerd, welke naar het schiereiland leidt. Ook in het Donetzbekken zetten de Duitsche troepen en die hun ner bondgenooten de achtervol ging van den verslagen vijand met succes voort. Aan het omsinge lingsfront van Leningrad werden verscheidene uitvalpogingen van den vijand afgewezen. Zware bat terijen van het leger bestookten belangrijke militaire doelen in Leningrad. De uitwerking der granaten kon worden waargeno men. Aan de rest van het O. front schrijden de operaties voort. In het gebied van de Zwarte Zea bombardeerden formaties ge vechtsvliegtuigen de havenwerken van Eupatoria en Kertsj en brach ten in deze wateren vijf vracht schepen van tezamen 13.000 brt. tot zinken. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart brach ten duikbooten zes vijandelijke koopvaarders van tezamen 27.000 brt., een torpedojager en twee patrouillevaartuigen tot zinken. Een Britsche kanonneerboot werd door torpedotreffers zwaar be schadigd. Op den Atlantischen Oceaan brachten lange afstands- hojnmenwerpers ten N.W. van Cadiz een koopvaardijschip van 2.000 brt. tot zinken Een andere vrachtboot werd door bommen beschadigd. Vliegtuigen, die opge stegen waren voor gewapende verkenningen, bombardeerden vannacht havens aan de Britsche Oost- en Zuidwestkust. De vijand is niet naar het gebied van het Duitsche rijk gevolgen. Belangrijk. Dank zij de groote activiteit van en de goede samenwerking tusschen het departement van sociale zaken en het N.V.V. zal op 1 November a.s. een nieuwe belangrijke sociale wet in werking treden, nl. het Ziekenfondsenbesluit. Teneinde een inzicht te geven in de wijze, waarop men de rechten van het Ziekenfondsenbesluit kan ver krijgen, deelen wij in overleg en in overeenstemming met den commis saris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, het navolgende mede: Het Ziekenfondsenbesluit regelt de geneeskundige verzorging van den arbeider en zijn gezin en de uitkee- ring bij overlijden. De premie voor deze verzekering wordt voor de eene helft betaald door den werkgever en voor de andere helft door den werknemer. On geacht of men zich bij een zieken fonds verzekert of niet, moet met in gang van 1 November a.s. door den werkgever de premie van het loon van den arbeider worden ingehou den. Om nu de rechten te verkrijgen, die uit de premiebetaling voort vloeien, moeten alle arbeiders, die volgens de Ziektewet verzekerd zijn voor uitkeering van ziekengeld, zich voor 1 November a.s. aansluiten bij een toegelaten ziekenfonds. Degenen, die zich niet tijdig aan sluiten, zullen in de toekomst bij ziekte geen ziekengeld ontvangen en geen recht hebben op vrije genees kundige behandeling enz. Voor zoover zij het niet weten, kunnen de arbeiders bij hun werk gever informeeren, of zij volgens de Ziektewet verzekerd zijn voor uit keering van ziekengeld. Bij welk ziekenfonds moet men zich aanmelden? De arbeiders moeten zich aanmel den bij een toegelaten ziekenfonds, hetwelk in de toekomst wordt aan geduid als „Algemeen Ziekenfonds". De namen van de toegelaten zie kenfondsen zullen door den commis saris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, in de couranten en op de postkantoren worden bekend gemaakt. Ieder is volkomen vrij in de keuze van zijn ziekenfonds, maar zoowel voor toetreding bij een nieuw fonds, het overgaan naar een ander fonds, als voor het lid blijven van het eigen fonds .moet men zich aanmelden. Geen vrije keuze van het zieken fonds hebben personen, die werk zaam zijn bij een onderneming, die zelf of in samenwerking met andere ondernemingen een als algemeen zie kenfonds toegelaten fonds heeft. Het lidmaatschap van dergelijke ondernemingsfondsen kan nl. door den werkgever worden verplicht. Hoe moet de aanmelding geschieden? De aanmelding geschiedt door mid del van een dubbe'e kaart. Degenen, die thans reeds bij een ziekenfonds zijn aangesloten, ontvangen een exemplaar van dezè kaart van het ziekenfonds, waarvan zij lid zijn. Personen, die nog niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten, kunnen de kaarten kosteloos bij elk post kantoor verkrijgen. Wat moet er met de aanmeldingskaart ge schieden? Nadat de arbeider de kaart öf van zijn ziekenfonds ontvangen heeft, of bij het postkantoor heeft afge haald, moet hij de navolgende han delingen verrichten: 1) Hij moet op beide helften van de kaart op het linkergedeelte zijn naam en voorletters, adres en woon plaats, alsmede naam en adres van het algemeen ziekenfonds, waarbij hij zich wenscht aan te hielden, in vullen. 2) Daarna geeft hij de kaart aan zfjn werkgever, die op de beide helften van de kaart het rechterge deelte invult. 3) De beide helften van dé kaart worden gescheiden. 4) De werkgever moet aan den arbeider één helft van de kaart te ruggeven. Deze helft van de kaart moet de arbeider zorgvuldig bewa ren, daar zij voorloopig als bewijs van lidmaatschap dient van het daarop vermelde ziekenfonds, 5) De werkgever zendt de helft van de kaart, welke hij heeft behou den, ten spoedigste aan het alge meen ziekenfonds, dat door den ar beider op de kaart is vermeld. Arbeiders, zorgt bij ziekte voor hulp aan U en Uw gezin, door U tusschen 27 October en 1 November aan te melden bij een toegelaten ziekenfonds. Doet gij dit niet, dan moet gij wel premie betalen, maar hebt gij desondanks geen rechten. Ondervindt gij na I November moeilijkheden bij het verkrijgen van. Üw rechten, went U dan tot 't dichtstbijzijnde N W-bureau voor rechtsbescherming, dat U alle moge lijke hulp en voorlichting zal ver schaffen. 's-Gravenhage 31 Oct. Het Rijks commissariaat maakt bekend: Er bestaat aanleiding om na drukkelijk te wijzen op de bepa lingen in de paragraphen 8 tot 10 der verordening no. 138/41 van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, be treffende handhaving der orde. Volgens deze voorschriften is het verboden anti-Duitsche geschriften of afbeeldingen of andere voorwerpen van anti- Duitschen aard te vervaardi gen, door te geven, voor door geven in voorraad te hebben of tot dit doel bij zich te dra gen. Voorts zijn door déze be palingen anti-Duitsche betoo gingen van welken aard ook verboden. Als anti-Duitsche betoogingen moeten niet al leen mondelinge of schriftelijke uitlatingen worden beschouwd, die rechtstreeks of middellijk een tegen het Duitsche rijk ge richte gezindheid te kennen geven, maar het vervaardigen, verspreiden, dragen of het overige gebruik van insignes, speldjes, vlaggen, wimpels, sieraden of gebruiskvoorwer- pen, van kenteekens van fir ma's of goederen, alsmede andere afbeeldingen en voor werpen, waardoor een tegen de bezettingsmacht- gerichte gezindheid tot uitdrukking komt. Daaronder vallen ook insignes etc.: a. waarin een sympathiebetui ging voor levende leden van het koninklijk huis of voor andere vijanden van het Duitsche rijk moet worden gezien; b. waardoor men de bestaande verboden tracht te omzeilen, of c. die zich voordoen als mis bruik van de Nederlandsche kleu ren, het staatswapen, of de kleuren of wapenkenmerken van de vroe gere Nederlandsche weermacht, haar deelen of haar afzonderlijke formaties. De straf, die staat op handelin gen van den genoemden aard, is in het algemeen gevangenisstraf tot 5 jaar of een geldboete tot 50.000 gulden. In bijzonder ernstige ge vallen kan tuchthuisstraf tot 15 jaar en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd, -r-p Sll§iililiÉll§l '"vbbvb:v L V r?,v t,-.* 'N, Dit nummer besrtaat uit acht pagina's. DE BIETENCAMPAGNE IS IN VOLLEN GANG. Op de akkers is men thans bezig met het oogsten van de bieten, welke naar de suikerfabrieken worden gezonden. (Schimmelpenningh) Italiaansch legerbericht. Rome, 31 Oct. (Stefani) In zijn weerniachtbericht no. 516 maakt het Italiaansche opperbevel heit volgen de bekend: Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek intensieve actie Van onze artillerie. Britsche vliegtuigen her nieuwden hun aanvallen op Tripolis en Benghasi. Eenige personen wer den gewend en er werd weinig be langrijke schade aangericht Men heeft geconstateerd, dat tijdens den luchtaanval op Benghasi, waarvan melding gemaakt is in het weer- piachtbericht van 26 October, een vijandelijk vliegtuig, getroffen door ons afweergeschut, in zee is ge stort. Oost-Afrika: Optreden van voor uitgeschoven afdeelingen. In den sector van Celga verijdelden onze troepen een poging van» den vijand om onze stellingen te naderen. Aan de kust van Sicilië werd een vijandelijk vliegtuig genoodzaakt op zee neer te strijken. De uit drie Canadeesche onder-officieren be staande bemanning werd gevangen genomen. New-York, 31 Oct. (D.N.B.) Vol gens mededeeling van het ministe rie van marine zou de Amerikaan- sche torpedojager „Reuben James", die naar het heet in convooidienst voer, den afgeloopen nacht in het N. deel van den Atlantischen oceaan tot zinken zijn gebracht. President Roosevelt heeft in de persconferentie van het Witte Huis slechts gewezen op de bekendma king van het ministerie van marine in deze aangelegenheid. Hij voegde hieraan toe, dat hij nog niet over bijzonderheden beschikte. Op de vraag van een» verslagge ver, of het incident zou leiden tot verbreking der diplomatieke betrek kingen met Duitschland, gaf Roose velt een ontkennend antwoord, op merkende, dat hij van een dergelijk plan niets had gehoord. Op de vraag of Duitsche duikbooten tot zinken bakrhegt mdO czijnjaaandgi zijn gebracht, antwoordde de presi dent, dat hij dit niet bekend zou ma ken, zelfs wanneer hij het wist. Hij verklaarde voorts-, dat de tot dusver gegeven bevelen aan de Ame- rikaansche marine blijven bestaan. De zender Boston heeft, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, van avond in een mededeeling over het tot zinken brengen van den torpedo jager Reuben James gemeld, dat het silhouet van dit schip overeenkwam met dat van oude Engelsche oor logsschepen, zoodat verwisseling mogelijk is geweest. JODEN IN SLOWAKIJE IN CONCENTRATIEKAMPEN. Pressburg, 31 Oct. (D. N. B.) On der voorzitterschap van den minis terpresident dr. Tuka zijn in het ministerie van binnenlandsche zaken besprekingen gehouden over de concentratie van de Joden in Slo wakije. De uitvoering van dezen maatregel werd overgelaten aan het Departement van Binnenlandsche Zaken. De minister van binnenland sche Zaken is overeengekomen met zijn ambtegenoot van Defensie om voorloopig de reeds bestaande concentratiekampen van Oremlaz te gebruiken, die geschikt zijn om 6.000 Joden op te nemen. Met ingang van 1 November gaat het geheele Joodsche huizenbezit in Slowakije aan den staat over. Daar mede werd een tweede ingrijpende maatregel genomen om het bezit aan onroerende goederen aan de Joden te onttrekken. Immers reeds eenigen tijd geleden is het geheele Joodsche grondbezit aan den staat vervallen verklaard. Dit bezit werd ten deele hervormd tot erfboeren- hofsteden, en ten deele gebruikt om keline landbouwbedrijven te ver- grooten, Oordeel van „Das Reich". Berlijn, 31 Oet. (D.N.B.) Onder het opschrift „Onvermijdelijk mat" houdt het weekblad Das Reieh zich bezig met de positie der Sovjet- Unie. Het blad herinnert nog eens aan de recente verklaring van de Duitsche leiding, dat de O. veld tocht reeds beslist is en wijst er in dit verband op, dat de tegenstanders van het rijk en zijn bondgenooten dit nog steeds betwisten. Das Reich schrijft o.a.: Ook in het schaakspel ligt de beslissende zet voor het schaakmat en niemand denkt eraan om een speler, die twee torens is achtergeraakt nog een kans te ge- ve$, hoe wanhopig hij zich ook weert. Van beteekenis voor de po sitie der Sovjet-Unie zijn de beslui ten waartoe Stalin door de neder laag van Wjasma en Brjansk ge dwongen werd, t.w.: 1. de wisseling in het militaire commanda; 2. de verplaatsing van den regeeringszetel; 3. de Duitsche troepen hebben tot dusver meer dan 1.5 millioen vierk. km van het land bezet, waarop meer dan een derde van de bolsjewistische bevolking woont. Voorts bevindt zich verreweg het grootste deel van de industrie der Sovjet-Unie of wel in Duitsche hand, of wel wordt, zooals Moskou en Leningrad, rechtstreeks be dreigd. Dit zijn de drie redenen voor de onvermijdelijke bolsjewistische in eenstorting, zoo vervolgt het blad. Aan de beweringen van de bolsje wieken, dat zij bezig zijn om ma chines en fabrieken uit het Donetz- gebied en andere deelen des lands naar den Oeral te verplaatsen, kunnen wij geen enkele beteekenis hechten. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 1 Nov. (D. N. B.) In den afgeloopen nacht zijn Britsche bom menwerpers Noord- en Noordwest Duitschland binnengevlogen. Zij wierpen op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen neer. Militaire of militair-economische schade is niet ontstaan. Daarentegen leed de burgerbevolking verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden negen bommenwer pers neergeschoten. VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. New-York, 31 Oct. (D.N.B.) Een verkeersvliegtuig van de American Airlines, dat 21 personen kon ver voeren, is bij St. Thomas (Canada) neergestort. Het vliegtuig ging ge heel in vlammen op. Men verwacht, dat alle 20 inzit tenden om het leven zijn gekomen. Doodstraffen in Spanje. (D.N. B.) - Voor den krijgsraad van Meri- da (Sp.) is in een -proces tegen 63 communisten voor 23 hunner de doodstraf geëischt. Terechtgesteld. (A.N.P.) - Vol gens uit Moskou ontvangen berich ten heeft generaal Sjoekof, de op volger van maarschalk Tirnoschenko, dezer dagen elf hooge Sovjet-offi cieren en een politieker: commissaris terecht laten stellen onder ver-den- king van een complot tegen de Sovjet-re»geering te hebben gesmeed. Uitgewezen. (D.N.B.) - De En gelsche berichtendienst meldt, dat een eerste groep van uit Afghanistan uitgewezen Duitsche en Italiaansche onderdanen, groot 101 personen, de Indische grens Donderdagmiddag heeft overschreden. Communistische organisatie. (D.N.B.) In het Fransehe industrie gebied van Clermont Ferrand is een geheime communistische organisatie ontdekt. 51 personen werden gear resteerd, van wie 30 ter beschikking werden gesteld van de gerechtelijke autoriteiten. Bovendien werden zeven communisten in een concen tratiekamp opgesloten. Veel commu nistisch propagandamateriaal en ver scheidene multiplicatoren zijn, door de politie in 'beslag genomen. OP WACHT. In een plaats in. het Oosten van ons land' is een zg. kabel wacht inge steld,. Onverantwoordelijke Neder landers, aan,getast door de beruchte Enigelsche ziekte, meenden door het vernielen van kabels de Duitsche overwinningen te kunnen verande ren in Engelsche zegenpralen. Het eenige resultaat is, dat de burgers der stad op wacht worden gezet bij de kabels om deze te be schermen tegen verdere aanslagen van verdwaasde landgenooten. In een, plaats in het Oosten van Europa staan ook Nederlanders op ■wacht. Neen, niet op „kabelwacht", want deze landgenooten vormen een zeer groot contrast met de „dappe ren", die, in plaats van de wapenen op te nemen en den strijd aan te binden tegen het bolsjewisme, zich onledig houden met het plegen van sabotagedaden. Deze landgenooten daar in het Oosten van Europa, wa penbroeders van de zegevierende Duitsche soldaten, zijn van een an der, beter gehalte, het zijn Neder landsche nationaal-socialisten van de daad, goede vaderlanders, kerels uit één stuk, die geleerd hebben zich in te zetten voor de groote idee, zelfs al riskeeren zij daarmede hun. leven, leven. Die landgenooten daar in het Oos ten, zij geven 'het voorbeeld en in dien u werkelijk uw vaderland lief hebt, betrekt dan, evenals zij de wacht in het Oosten. Help dan mede het communisme vernietigen, strijdt dan met Duitschland tegen het bolsjewisme, meldt u dan aan en treedt in de gelederen van het Vrij willigerslegioen Nederland, Konin ginnegracht 22 te Den Haag. Berlijn, 31 Oct. (D.N.B.) Tijdens den aanval op Moskou welke Duit sche gevechtsvliegtuigen gister nacht hebben ondernomen, werden belangrijke militaire doelen in de nabijheid van het Kremlin getrof fen, zoodat zij in brand geraakten. De Sowjetvloot in de Zwarte Zee. Berlijn, 31 Oct. De A.N.P. cor respondent meldt: Naar het schijnt bevindt zich het grootste deel der roode Zwartezeevloot nog altijd in de golf van Taganrog en in de monding van den Don, om de Sowjet-landmaeht ter plaatse bij de verdediging van Azof en Rostof te assisteeren. De keuze wordt an ders voor het bolsjewistische vlootcommando moeilijk, nu na de forceering van de landengte van Perékop ook de havens van de Krim maritieme hulp best kunnen gebruiken. Een doorstooten van de Duitsehers naar Kertsj beteekent een doodelijke bedreiging voor de oorlogsschepen bij Azof, daar als dan de zee van Azof gemakkelijk af te sluiten is en die schepen opgesloten zitten. Op een direct overbrengen van het oorlogstooneel via de straat van Kertsj naar den Kaukasus wordt natuurlijk ook gerekend, zoodat men den eerst- volgenden grooten strijd rondom deze straat mag verwachten. Eer der dan om Sebastopol. Het be kende zachte klimaat van de Krim voorspelt weinig belemmering van de krijgsbedrijvigheid door de koude. In Berlijn is men er zeker van, dat Turkije nooit vluchtende Sowjetschepen door de Dardanellen zal laten passeeren. Het centrale front. Berlijn, 31 Oct. (D.N.B.) Ondanks zeer zware verliezen hebben de bolsjewisten den 29sten en 30sten October tevergeefs getracht het oprukken der Duitsche troepen in den centralen sector van het ooste lijke front door tegenaanvallen op te houden. Sowjet troepenconcen traties, waarschijnlijk gereed ge houden voor den aanval, werden door het vuur der Duitsche artil lerie met goede uitwerking bestre den uiteen geslagen. In het industrie-gebied van het Donetzbekken rukten de Duitsche troepen met succes op. Talrijke be langrijke industrieele installaties werden na tegenstand der sowjets, die hier en daar zeer hardnekkig was, veroverd. VERDUISTER GOED ZON MAAN ZON MAAN Nov. onder: Nov. op: Nov. op: onder: Nov. onder: Nov. op: Nov. op: onder: 18.12 8.37 17.29 5.31 18.10 8.38 17.52 6.35 4 November Volle maan. Meldt U ter keuring. Aanvang van den diensttijd op 8 December 1941. Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keurin gen hebben plaats op 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13 en 14 Nov. 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9 en 15 uur gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan da vol gende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keu ringsplaats begeven en zich aanmel den bij den voorzitter van den keu- ringsraad. Reiskosten voor de heen- en terug reis worden vergoed. Het is aan te bevelen een brood maaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de vol gende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zijn; d. voor zoover minderjarig, in het bezit zijn van een bewijs van toe stemming van een hunner ouders, hun voogd of verzorger. Meldt U ter keuring aan Maandag 3 November 1941: Heerenveen: Crackstraat 6 (schouwburgzaal) Hilversum: Spoorstraat 1 (voorm. dienstgeb.); Heerlen: Esschenerweg 25a, Centr. Werkplaats; Dinsdag 4 November 1941: Zwolle: Blijmarkt 25; Amersfoort: Koningsstraat 80, school nr. 3; Roermond: Lindanus- straat 5, Christoffelhuis; Woensdag 5 November 1941: Emmen: Markt, Hotel Groothuis; Utrecht: Draaiweg 29, Gouverneurschool; Tilburg: Lan- geschijfstraat 66, geb. publieke wer ken; Donderdag 6 November 1941: Almelo: Oude Kloosterweg 1; Haar lem: Gasthuisstraat 32, geb. De Doelen; Donderdag en Vrijdag, 6 en 7 November 1941: Rotterdam: Oranjeboomstraat 109. Vrijdag 7 November 1941, Deventer: Klooster 5, geb. het Klooster. Gouda: Oosthaven 50, geb. Gem. Consulatie- gebouw. Zaterdag 8 Nov. 1941: Win terswijk: Heytsma Mullierweg 20, school M. Maandag 10 November '41: 's-Hertogenbosch: Stadhuis, Markt. Maandag en Dinsdag 10 en 11 No vember 1941: den Haag: Huygens- park 23. Dinsdag 11 November 1941: Arnhem: Menthenstraat 12. Bergen op Zoom: „Holl. Tuin" Huybergsche- straat 14. Woensdag 12 Nov. 1941: Nijmegen, Ridderstraat 14. Leiden, Oude Vest 25. Vlaardingen: Schiedamscheweg 12 (Volksgeb.) Donderdag 13 Nov. 1941: EnkhuJ- zen: gemeentehuis. Vrijdag 14 Nov. 1941: Bolsward: gebouw Wipstraat. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 8 Dec. 1941 opge roepen om gedurende 5 'A maand in den Nederlandschen arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den dienst tijd van 5% maand kan de vrijwil liger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedu rende nader te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeids bemiddeling in Nederland. BELOONING AANGIFTE SABOTAGE. 's-Gravenhage, 31 Oct. (A.N.P.) Naar wij vernemen moet het uitlo ven eener belooning voor degenen, die personen aangeven, welke zien schuldig maken aan daden van sa botage, beschouwd worden als een maatregel van politioneelen aard, die zelfstandig is genomen door het ressort van den directeur-generaal van politie. Hulp aan de Sovjet-Unie. (A N.P.) - Tot oordeelen bevoegde Turksche kringen trekken de juist heid van het bericht van United Press, dat dagelijks 300.000 ton En- gelsch en Amerikaansch oorlogs materiaal per spoor naar de Sovjet- Unie zou worden vervoerd, sterk in twijfel, omdat de capaciteit der spoorwegen van dit land niet op een zoo omvangrijk vervoer is berekend. Vliegtuigfabriek bezet. (D.N. B.) - Roosevelt heeft bevel gegeven de vliegtuigfabriek der Air Asso ciated Company te Bemdix, waar ge staakt wordt, door troepen te bezet ten. Hij bepaalde, naar Ass. Press meldt, dat de fabriek zoolang bezet moet blijven als noodzakelijk is voor het belang van de nationale verdedi ging. 1

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1