DE TIJG $euii£etiw Dr. C. van den Berg besluiten. Ziekenfondsenbesluit. over de uitvoering der Raadselachtige moord aanslag. Algemeene vergunning t. a. v. gratificaties. Een maand W.H.N.-werk. Bevredigende opbrengst. F1LMNIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 1 NOVEMBER 1941. Pagina 3. Wat er gedaan is en wat nog gebeuren moet, (Van onzen Haagschen correspondent). De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfond sen, dr. C. v. d. Berg, inspecteur voor de Volksgezondheid, heeft in een te tien Haag gehouden persconferentie een en ander verteld over de organisatori sche zijde van de ingrijpende veranderingen, die met ingang van 1 November ten aanzien van de ziekteverzekering en van de ziekenfondsen, door het in werking treden van het Ziekenfondsenbesluit van 16 Aug. j.l., van kracht worden. Gelijk bekend, zullen de arbeiders met een inkomen tot en met 3000 per jaar vanaf 1 November ver plicht verzekerd zijn bij een toege laten ziekenfonds. De premie hiertoe bedraagt 4 pet. van het inkomen, waarvan werknemer en werkgever ieder de helft moeten betalen. De verzekering geldt niet alleen voor den arbeider zelf, doch tevens voor de leden van zijn gezin, voor zoover zij niet zelf verplicht verzekerd zijn, met dien verstande, dat kinderen slechts in aanmerking komen tot den leeftijd van 16 jaar. De ver strekkingen, waarop verplicht ver zekerden volgens deze regelingen recht krijgen, zijn van zeer vèrgaan- den aard en werden nog onlangs in de dagbladen uitvoerig vermeld. In derdaad kan hier worden gesproken van een omvangrijke verbetering in de sociale positie van den werk nemer. De bevoegde instanties hebben, daar het onmogelijk was alle nood zakelijke maatregelen in dezen kor ten tijd voor elkaar te brengen te recht het systeem van de meeste urgentie toegepast. Het eerste uit voeringsbesluit betrof dan ook de benoeming van den Raad van Bij stand en de oprichting van het bu reau van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfond sen. Toch kan men tenminste aan het werk gaan, zij het dan dat het nieuwe bureau natuurlijk niet ter stond volledig was en op volle kracht kon werken. In de tweede plaats was het dringend noodig, dat de ziekenfond sen zoo spoedig mogelijk op de hoog te werden gesteld van hetgeen zij moesten weten om een aanvrage tot erkenning of toelating te kunnen indienen. Een derde en zeer omvangrijk uit voeringsbesluit, waarbij o.m. rege lingen voor allerlei „buitennissige" gevallen worden bekend gemaakt, is in wording en kan zeer binnen kort worden tegemoet gezien. In tal van gevallen doen zich natuurlijk allerhande complicaties voor. Aivo- rens hiermee het reeds zwaar met werk overladen bureau van den commissaris lastig te vallen, doet men verstandig, eerst ook de afkondiging van dit derde uitvoe ringsbesluit af te wachten. Naar ons werd verzekerd, zal dat een kwestie van 10 a 14 dagen zijn. De ziekenfondsen. De ziekenfondsen zullen vanaf 1 Nov. verdeeld zijn in „erkende" en in „toegelaten" ziekenfondsen. „Toegelaten" ziekenfondsen zijn die fondsen, die zich bezig houden met de verplichte verzekering en daar toe door den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken zijn toegelaten. De „erkende" zie kenfondsen bewegen zich uitslui tend op het terrein der vrije verze kering. Het was natuurlijk niet mogelijk, naar alle bestaande fondsen vóór 1 November een behoorlijk onderzoek in te stellen. Derhalve paste men ook hier het systeem der meeste urgentie toe en begon met de wet- telijke-verplichte. Dank zij een vlot te medewerking van de organisaties der ziekteverzekeringen is men erin geslaagd, de tijdig ingediende aan vragen tot toelating ook tijdig dus vóór 1 November af te han delen. Het spreekt vanzelf, dat óver op 30 Oct. ingediende aanvragen en dat kwam voor! niet voor 1 November kon worden beslist zoodat deze nalatige directies eventueel na deel voor hun fonds aan zichzelf te wijten hebben. Om toelating verzochten 291 bestaande ziekenfondsen. Hier van werden er 260 toegelaten, 25 aanvragen werden afgewezen en 6 zijn nog in behandeling. Zelfs rekening houdend met eenige zéér late nakomers, zal dus het aantal toegelaten ziekenfondsen stellig be neden 300 blijven, hetgeen naar ons van bevoegde zijde werd ver zekerd geen overdreven aantal is. Om erkenning verzochten tot nog toe 283 ziekenfondsen. Dit aantal zal waarschijnlijk nog belangrijk stijgen, daar vele fondsen, die slechts voor erkenning in aanmerking zouden kunnen komen, met htm aanvrage geen haast maakten, toen bekend werd, dat eerst over de toegelaten fondsen zou worden beslist. Een schatting valt echter niet te maken, daar met name ten aanzien van de ziekenhuisverpleging-verzekerings- fondsen nog verschillende concentra ties en fusies in voorbereiding zijn. Bovendien geeft art. 6 van het Twee> de Uitvoeringsbesluit den commissa ris groote bevoegdheden betreffende een centralisatie van het ziekenfonds wezen, waartoe hij zelfs een samen voeging van bestaande fondsen kan gelasten. De toegelaten fondsen zijn terstond gepubliceerd en op alle postkantoren kan men thans een lijst der ter plaatse werkende toegelaten fondsen raadplegen. Deze toelating is echter slechts voojioopig. Een grondiger on derzoek naar de positie dezer 260 toe gelaten fondsen grondiger dan in den beschikbaren korten tijd moge lijk was zal zoo spoedig mogelijk worden ingesteld. Hierbij zal worden begonnen met de minst krachtige fondsen. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat dit hernieuwde on derzoek tot eenige fusies zal leiden. De aanmelding'. De aanmelding bij een ziekenfonds, waartoe voor ieder de keuze vrij is, geschiedt op dubbele kaarten. Deze kaarten zijn aan de postkantoren verkrijgbaar. Wie echter reeds bij een ziekenfonds aangesloten is, krijgt de kaart van zijn fonds toegezonden, Met deze dubbele kaart gaat de werknemer .dus de verplicht ver zekerde naar zijn werkgever, die de kaart afstempelt. De eene helft blijft in het bezit van den verzeker den werknemer als bewijsstuk -, terwijl de andere helft door den werkgever naar het betrokken 'zie kenfonds moet worden opgezonden. Op deze eenvoudige wijze heeft men getracht te bevorderen, dat allen, die zich vanaf 1 November moéten verzekeren, daartoe ook in de gelegenheid zullen zijn. Dit alles geeft echter vanzelfsprekend een massa_ werk, ook voor de administraties der ziekenfondsen. Derhalve is de gele genheid tot aanmel ding verlengd tot 16 November. De verplichte verzekering, met haar pechten en plichten (dus ook de plicht der premiebetaling), blijft echter in gaan op den eersten November. In een afzonderlijk artikel zullen wij nog eenige overgangsmaatrege len ten aanzien van de verstrekkin gen door de ziekenfondsen bespreken en tevens een overzicht geven van de wijze, waarop onder de nieuwe verhoudingen de premies zullen wor den geïnd. In den avond van Woensdag 29 Oct. is een moordaanslag gepleegd in de Leeuwarderstraat te Gro ningen. De aldaar wonende familie Bos ontving in den vooravond be zoek van iemand. Daar de heer des huizes, de 43-jarige D. R. Bos, niet thuis was, sprak de man met diens echtgenoote af, dat hij na tien uur terug zou komen, daar de heer Bos dan aanwezig zou zijn. Inderdaad keerde de man tegen half elf terug. Bos opende zelf de deur en men hoorde in de achterkamer iemand een paar woorden tegen hem zeggen Direct daarop vielen twee schoten. Bos was nog in staat naar de ach terkamer te gaan en zei tegen zijn familie, dat hij door een« of meer revolverschoten was geraakt. Van den dader, die onmiddellijk ver dween, is een vaag signalement be kend. De man was in het bezit van een rijwiel met een eigenaardig model stuur. De toestand van het slachtoffer :s ernstig. Als bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat de dader om half negen met den vader van het slacht offer, dat vroeger ten huize van zijn vader woonde, van de Verlengde Visscherstraat naar de woning van Bos in de Leeuwarderstraat is ge- loopen. IVONNE GEORGI MET HAAR BALLET OP REIS. Op uitnoodiging van den rijks commissaris zal Ivonne Georgi met haar ballet een reis van tien dagen maken door Duitschland, nadat de leiding van de stadsschouwburg te Amsterdam haar toestemming had verleend. Van 31 October tot 8 November zullen gastvoorstellin- gen gegeven worden o.a.„te Kassei, Frankfurt, Giessen, Darmstadt, Worms en Marburg. De Persdienst van het N.V.V. schrijft ons: In de richtlijnen, welke de secr. gen. van het dept. van sociale zaken in December j.L aan het college van rijksbemiddelaars deed toekomen ter toepassing van de loonveroxde- ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 28 November 1940, werden als gevallen, waarvoor toestemming van het college van rijksbemidde laars noodig is, genoemd de zooge- naaamde gratificaties, d.w.z. loons- en salarisverhoogingen bij de jaar wisseling, prestatie-prelmies, parti cipaties in winst of omzet en Kerst mis- of oud'ej aarsgratificaties. Tegen deze bepaling zijn in de practijk bezwaren gerezen, die voor al hier op neerkwamen, dat het in de meeste gevallen nogal wat tijd in beslag nam voordat de toestemming tot het geven van een gratificatie, waartoe een werkgever bereid was, van het college afkwam. Deze be zwaren klemden te meer, waar vele werkgevers inderdaad bereid bleken aan hun personeel een gratificatie te verleenen. De soc.-econ. afdeeling van het N.V.V. heeft zich, om aan deze bezwaren tegemoet te komen, gewend tot het dept. van sociale zaken met als gevolg, dat het college van rijksbemiddelaars zich aceoord heeft verklaard met een door het N.V.V. gedaan voorstel om een algemeene ver gunning te verleenen ten aan zien van deze gratificaties. Wel aal van elke toegekende gra tificatie kennis moeten worden ge geven aan het college. Over een na dere regeling is in de Nederland sche Staatscourant binnenkort een mededeeling te verwachten. De voordee-len van deze nieuwe regeling springen dadelijk in het oog: niet alleen zal de gang van zaken hierdoor worden bespoedigd, maar tevens is het college hiermede ontlast van veel werk; het zal zich voortaan met des te meer spoed bezig kunnen houden met collec tieve arbeidsovereenkomsten en de verbindend verklaring daarvan. STANDBEELD VOOR TROMP TE DEN HAAG. Wijlen de oud-gezant, dr. Hen drik P. Muller, heeft, blijkens een mededeeling van notaris M. H. Kleyn aan het gemeentebestuur 5000 vrij van successierecht, zoo veel mogelijk in effecten, aan deze gemeente gelegateerd als stam kapitaal voor de oprichting van een standbeeld voor Maarten Harperts- zoon Tromp, die te 's Gravenhage aan het Korte Voorhout heeft ge woond en daarbij den wensch uit gesproken, dat op dit standbeeld dezelfde bijschriften worden aan gebracht als bij het gedenkteekén voor Tromp aan het stadhuis te Rotterdam. De wnd. burgemeester heeft dit legaat onder de gestelde bepalingen in dank voor de ge meente aanvaard. Omtrent ont werp of plaats voor het standbeeld is in het legaat geen enkele voor waarde gesteld. DE KINDERBIJSLAG VOOR 1942. 's-Gravenhage, 31 Oct. Verschil lende werknemers, die voor het jaar 1941 in het genot wérden ge steld van een kinderbijslag schijnen in de veronderstelling te verkeeren, dat zij dezen bijslag automatisch ook in het jaar 1942 zullen ontvangen. Deze opvatting berust op een onjuist inzicht in de practijk der kinderbij slagwet, welke met zich brengt, dat voor ieder jaar de kinderbijslag wordt vastgesteld naar de gezins omstandigheden op den lsten Oc tober van het voorafgaande jaar. Dat wil dus zeggen, dat iedere werk nemer, die voor 1942 kinderbijslag ywil ontvangen dus ook hij, die reeds thans in het genot is van een kinderbijslag voor zoover hij zulks nog niet deed, alsnog een door den werkgever te verstrekken aan vraagformulier voor een kinderbij- slagboekje moet invullen. Een en ander geldt uiteraard alleen voor arbeiders, die, uit hoofde van de kinderbijslagwet, in de termen val len voor het ontvangen van een kinderbijslag. In dit geval degenen, wier gezin op 1 October 1941 meer aan twee wettige of gewettigde kin deren beneden 15 jaar telde. Gesleten vischtijd. - De Neder landsche Staatscourant bevat "een besluit van den secr.-gen. van het departement van landbouw en vis scherij, waarbij in het belang van de uitoefening der visscherij, wordt bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met den kwarskuil, den kwakkuil en het aalkornet in 1941 zal ingaan. DE TANKS ZIJN AL GEPASSEERD, de zware lucht doelartillerie volgt. (Atlantic-Holland) ALARM BIJ HET LICHTE LUCHTAF WEERGESCHUT. Het stuk is gereed tot schieten, de lucht wordt afgezocht naar de aankomende bolsjewistische vliegtuigen. (P.K. Schuerer-Hoffmann) 's-Gravenhage, 1 Nov. Het be roep van winterhulp op den offerzin van die landgenooten, die zich in een zekeren welstand mo gen verheugen, is niet zonder resultaat gebleven. Lasterpraatjes en dwaze geruchten ten spijt, heb ben de meesten begrepen, dat zij ter wille van hun behoeftige land genooten een daad dienden te stellen. Het is verheugend, dat de resul taten van de eerste maand der tweede winterhulp-actie zeer gun stig afsteken bij die van de laatste maand van de vorige actie-periode. In Mei kwam 253.000 bij W. H. N. binnen, terwijl de opbrengst van de afgeloopen maand rond 500.000 is; dus ongeveer tweemaal zooveel. Dit is dan bok de reden, dat de ondersteuning van vele duizenden in aanmerking komende landge nooten met kracht ter hand kan worden genomen. Dit neemt niet weg, dat duizenden landgenooten met de opbrengst van de inzame lingen van één maand, niet gedu rende den ganschen winter gehol pen kunnen worden. Het is daarom noodig, dat aan het winterhulp-werk op nog bree der basis wordt deelgenomen. Be halve door financieel te steunen, kan men dit ook doen door aan de inzamelingen actief deel te nemen. NIETIG VERKLAARDE PACHT OVEREENKOMSTEN. Verlenging van den exploitatïetermijn. Verschenen is een besluit van de secretarissen-generaal van de Departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij tot nadere regeling van de gevolgen van nietig verklaarde pachtovereenkomsten, in afwachting van verdere voorschrif ten'. In dit besluit wordt op grond van paragraaf 1 der Verordening no. 23/1940 en in overeenstemming met de paragrafen 2 en 3 der Verorde ning no. 3/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied bepaald: Artikel 1. Indien vóór het inwer kingtreden van dit besluit een pachtovereenkomst is nietig ver klaard, en de vroegere pachter in gevolge een beslising van de pacht- kamer of het pachtbureau op het tijdstip van deze inwerkingtreding nog het gepachte exploiteert, kan hij aan de bevoegde pachtkamer verzoeken den termijn, welke hem voor de exploitatie werd toegestaan, met twee jaar te verlengen. Artikel 2. (1) Het verzoek moet uiterlijk een maand na eindi gen van den termijn zijn ingediend. (2) De pachtkamer doet partijen oproepen. (3) Het bepaalde bij de artikelen 2 en 3 van- het besluit van 9 Sept. 1941, „Staatscourant" no. 175, ten aanzien van pachtovereenkomsten welke reeds vóór 1 Jan. 1936 van kracht waren, terwijl zij voor be paalden tijd waren aangegaan, vindt overeenkomstige toepassing. Dit besluit is op den dag zijner afkondiging in werking getreden. Ontslagen. - De Staatscourant bevat een besluit van den commis saris-generaal voor bestuur en justi tie van 30 October 1941, waarbij H. C. A. M. Schölvinck ontslagen wordt als burgemeester der gemeen te Nootdorp. Lconen enz. in greentenin- dustrie. - De door het college van rijksbefmidedlaars vastgestelde lan delijke regeling van de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de groenten- en fruitverwerkende in dustrie treedt niet, zooals abusieve lijk gemeld, op 1 November, maar eerst op 8 November 1941 in wer king. VRIENDEN EN VROUWEN. Harmonie, Dit is het verhaal van twee vriendey, die samen een autobedrijf hebben, en zóó goed met elkaar kunnen opschieten, dat de vrien dentrouw alle crises schijnt te kunnen doorstaan. Maar dan komt „de vrouw in het spel", in de gedaante van het kokette en grenzenloos excentrieke meisje-uit-de-lunchroom. Dit is er oorzaak van dat spoedig de vriendenliefde verkeert in haat als de eene vriend den anderen wenscht in te lichten over zekere minder oirbare gedragingen van zijn aan gebedene. Liefde is nu eenmaal blind. Wie zag, had toch immers direct het beschéiden, beschaafde, bekoorlijke en met nog allerlei andere deugden gesierde meisje op den achtergrond de zijne gemaakt en het serveermeisje bij haar koffie en gebak in de lunchroom gelaten, waar ze hoorde Enfin, laten we kort zijn over dezen misstap van den misleiden vriend. Hij is n.l. weer ziende geworden. En hij heeft dezen keer de juiste gekozen en .den ouden vriendschapsband weer ste vig aangeknoopt. En het meisje uit de lunchroom verkoopt haar ge bakjes en aanhaligheden aan nieu we argelooze slachtoffers De rollen van de twee vrienden worden gespeeld door René Deltgen en V. von Collande. Het meisje, dat deugde is hier Viktoria van Ballas- ko, het andere Ruth Hellberg. Alle vier voldoen goed. Vooraf de twee journaals en een filmpje over de ontmaskering van een oplichtster. KORA TERRY. Victoria-Theater. Inderdaad deze film is één der grootste successen van de Ufa en mag tevens de beste dans- en variétéfilm genoeimd worden. Wie deze film nog niet zag, verzuime thans de gelegenheid niet. Men zal dan naast schitterend opgenomen dans- en cabarettafreelen, Marika Rökk in haar beste creatie zien. Zij vervult de dubbelrol van Kora en Mara Terry op verrassende wijze. Deze twee zusters vormen een fraai danspaar. Maar zij lijken alleen uiter lijk op elkaar. Kora is de brutale geraffineerde, Mara de lieftallige en vrouwelijke. En dit verschil komt uist in de uitbeelding zoo goed tot zijn recht. Als Kora is Marika voor treffelijk en haar dansen zijn vol gedurfde sensatie. Kora's zorgeloos leven brengt haar in groote moei lijkheden en ten slotte komt het in het groote hotel in Algiers tot een hoogloopende twist, waarbij Mara haar zuster Kora doodt. Vriend Tobs neemt de schuld op zich en Mara leeft verder onder den naam Kora. Men begrijpt wat een moeite het haar kost zich geheel te moeten ver anderen. Maar zij weet den schijn te redden. Tot ten lotte de noodza kelijkheid komt te bewijzen, dat zij Mara en niet Kora is. Ook dit gelukt en dan staat niets meer het geluk van Mara en den violist Varany in den weg. Het spel en de bijzondere reeks dans-s en variété-opnamen houden de aandacht tot het einde geboeid. Josef Sieber speelde zeer sym pathiek als vriend Tobs en Will Quadflieg was een zeer goede Vara ny. Verder Will Dohm als -de im pressario Möller en Frans Schaf- hertlin als Vopesca. De muziek, die zoo'n groote plaats in deze film in neemt, is van Peter Kreuder en zeer geslaagd. Een film, die groote vol doening zal geven. Een Tobis HolL Nieuws, een uit gebreid Ufa-journaal en een korte film over Dutschland strijdt tegen het bolsjewisme gingen aan het hoofdnummer vooraf. INSPECTEUR EYCK IN DE VAL. Cinema-Theater. In een mondain hotel waar de wintersport wordt beoefend, maakt de politie-inspecteur Eyk tijdens zijn vacantie kermis met de zangeres Barbara Sydow; die meestal in ge zelschap is van den schrijver Gorgas en diens uitgever Van Fliet. Na en kele dagen van flirt én gezamenlijk skiën, zingt Barbara op een liefda digheidsconcert en op hetzelfde oogenblik wordt er in het hotel een roofmoord gepleegd. Eyk neemt de leiding, maar de dader blijkt niet met zekerheid aan te wijzen. Barbara verdwijnt plotseling en wordt later door Eyk en diens col lega, inspecteur Brandner, in een® ander hotel aangetroffen, waar Gor gas wederom in haar gezelschap is. Zij lokt Eyk in de val door hem te compromitteeren. Hij wordt ge schorst en vindt dan eerst voldoen den tijd en gelegenheid zich aan de moordzaak te wijden. Dank zij een tip van Barbara ontdekt hij den werkelijken moordenaar. De bende bekent, dat Barbara opzettelijk Eyk gecompromitteerd heeft, zoodat alles tot een voor ieder aanvaardbaar slot komt. Een spannende en zeer in teressante film. Vooraf een buitengewoon mooie gekleurde natuurfiflm, opnamen van kikkers, slangen en andere koudbloedige dieren en hun prooi. Verder veel Ufa-nieuws van het O.-front en actueele Tobis-opnamen uit binnen- en buitenland. Uitzending radio Bremen. - Za terdag 1 November des middags tus- schen 16 uur en 16.15 uur zal de radiozender Bremen een kameraad schapsavond van de Nederlandsche P.K. uitzenden. Overreden en gedood. - Het 2- jarig zoontje van den heer H. in de Engelschestraat te Winschoten ge raakte gistermiddag onder een zware vrachtauto en werd op slag gedood. SAVOY-HOTEL 217. Alkm. Bioscoop-Theater. 't Gaat hier om de oplossing van een moord in kamer 217 van het Savoy-hotel in Moskou, waarvan da politie den kellner Andrei verdenkt, omdat hij volgens de verklaring van de linnenjuffrouw Anna Orlowa in die kamer ruzie heeft gehad met het slachtoffer. Dat was nu wel waar, doch de jaloersche Anna gaf het verhaal onjuist weer. Het slachtof fer was de schoone Nastasja An- drejewna, die in het hotel de uit spraak wilde afwachten van haar echtscheidingsproces tegen haar tweeden man Daschenko. Wij zullen, om de' spanning, die deze heele film omgeeft, niet te ver breken, van den inhoud niets méér vertellen dan alleen dit: er zijn in het hotel nog twee personen, die schuldig aan den moord zouden kunnen zijn. Hans Albers speelt in deze film de rol van Andrei en dan weet men dat die in goede han den is. Brigitte Homey geeft de trotsche Nastasja en Gusti Huber een aanvankelijk verlegen dienst meisje, dat later toont ook een furie te kunnen zijn. Noemen wij verder nog Kathe Dorsch als de valsche linnenjuffrouw Anna. Zij allen en nog meerderen met hen, hebben van deze Ufa-film onder regie van Gustav Ucicky iets levends ge maakt. Vooraf gaat een film, waarin een modehoedje een voorname rol speelt en verder 't Ufajournaal met bui- tenlandsch nieuws. Uw gift: een band Met volle en land. Uw gift: een tolk Van steun aan 't volk. De nood in winterdagen Moet 't volk eendrachtig dragen. In nood en strijd Reikt heel het land Aan hem, die lijdt De broederhand. Mr. P. M. C. J. Hamer. Gironummer van de W. H. N, 5553. 31 door J. REGIS. Suzanne en Allan namen ieder een van de beide noordelijke ka mers als slaapkamer en Wallion en Rambouillet werden door Suzanne uitgenoodigd. zoo vaak als ze dat wilden, van de andere kamer op het zuiden gebruik te maken. Al deze maatregelen werden in groote stilte getroffen en Wallion zorgde zelf voor het dienstperso neel van mevrouw Chrisman, zóó- dat hij wist, dat het betrouwbaar was. Allan Chrisman vond het welis waar, zooals hij het uitdrukte, „ver vloekt ongezellig, eeuwig politie in huis te hebben", maar Wallion viel hem met zuk een onverbiddelijke logica aan, dat hij geheel verbleekt zijn woorden terugnam. Overigens was Allan Chrisman heel weinig thuis. Hij verborg zijn antipathie voor Wallion niet en noemde hem ironisch den „vestingcommandant", hetgeen Rambouillet aanleiding gaf tot de opmerkenswaardige uitspraak:" „U bent heel grappig, monsieur Chrisman. Ik hoor zelf graag hier en daar wat grappigs. Maar de toon is daarbij heel belangrijk. In Parijs heeft een heer me eens vereerd met de uitdrukking „politiespion". Dat was heel grappig en dadelijk daarop moest men hem op een deur weg dragen, monsieur HOOFDSTUK XI. Er dreigt gevaar. Op den dag volgende op dien, waarop Suzanne in de Villa Rosa was komen wonen, zaten Wallion en Rambouillet over de schrijftafel ge bogen in de woning van den journa list aan den Valhallaweg. „De politie in Constantinopel", zei de Franschman, „dat is niet hetzelf de als de politie in Parijs. Misschien komt u te weten, wat u weten wilt, misschien ook niet..." Wallion liet zijn pen rusten. „Maar ik ken persoonlijk een van de afdeelingschefs van de recherche in Constantinopel", antwoordde hij rustig. „Ik had het geluk, hem on der zulke eigenaardige omstandig heden een dienst te bewijzen, dat hij het nauwelijks zal vergeten. We wenden ons direct tot hem, dan zal nog het beste zijn!" „Aha! U heeft dus een sleutel voor de Porte, dat is wat anders", zei Rambouillet. „Overigens", voegde Wallion er aan toe, „rpoogt u ook niet uit het oog verliezen, dat er den laatsten tijd veel veranderingen en verbete ringen in Turkije hebben plaats ge had. Turkije is niet meer de Oude Zieke Man van vroeger, maar een jonge staat met een toekomst". „Dat is waar", gaf Rambouillet toe. Maurice Wallion ging voort met schrijven: en derhalve verzoek ik u, aan de hand van bovenstaande mede- deelingen te willen onderzoeken, wie deze zoogenaamde Issul eigen lijk was, in de tweede plaats welke zijn toenmalige positie in Turkije en tenslotte van welken aard zijn be trekking tot Felix Clarendon en diens bankonderneming was. Er be staan behalve het huis Koprilis nog eenige kleinere deelgenooten in de gefailleerde bank: zeker leven ook nog de meeste leden van het perso neel, dat Clraendon destijds heeft aangesteld. Zonder twijfel kunt u van hen waardevolle bijzonderheden zoowel met betrekking tot Claren don als ook over de werkzaamheden van dezen geheimzinnigen Issul te weten komen. Ik verzoek u zeer ■dringend, dit onderzoek met kracht en zoo snel mogelijk ter hand te ne men, daar de teekenen er op wij zen, dat het leven van verscheidene menschen er van afhangt". „Per expresse verzenden!", merk te Rambouillet op. „Natuurlijk", antwoordde Wallion, terwijl hij den brief in een couvert deed en het adres er op schreef. Hij speelde peinzend met zijn schriftuur. „Maar nu een andere vraag, mon sieur Rambouillet. Welke houding moeten we tegenover Walter Cray aannemen? Ik stel natuurlijk een discrete maar zorgvuldige bewaking voor, maar heeft u iets positiefs voor te stellen?" De Franschman zette een beden kelijk gezicht. „De positie van Cray is heel moei lijk voor ons", zei hij. „Hij is óf on schuldig en dan zijn verdere maat regelen van onzen kant onnoodig, óf hij is schuldig en dan riskeeren we dat we hem waarschuwe, voordat we kunnen toeslaan. Laat hem in zijn hol zitten! Daar is hij niet gevaar lijk. Pas wanneer hij eruit kruipt begint het gevaarlijk te worden, en dan moeten we klaar zijn om Rambouillet maakte een beweging alsof hij een spin dooddrukte. Wal lion begon te lachen. „Werkelijk, monsieur Rambouil let! Gelooft u bent u er zeker van dat Cray onze vijand is?" „O, monsieur, als ik hierop een antwoord kon geven als het Delphi- sche orakel!" „Uw ja zij ja en uw neeen zij neen!" zei de journalist met zijn ernstigste gezicht. „Dan", antwoordde de Fransch man onverstoorbaar,- „dan antwoord ik zoo: ja en neen! Maar in allen ernst, monsieur, vindt u, dat een persoonlijke meening, een ondoor dachte meening voldoende grond slag is om op te bouwen? Het is het verstand en niet het gevoel, dat ons onze handelingen moet ingeven meent u ook niet?" „Maar", zei Wallion heftig, „heeft u dan niet hetzelfde gevoel als ik: dat bijna binnen ons bereik een verklaring aanwezig is een verba zingwekkende gevolgtrekking die er alleen maar op wacht gevonden te worden?" De Franschman keek Wallion plotseling scherp en ernstig aan. „Merkwaardig, monsieur, dat u dat juist nu zegt: ik heb werkelijk hetzelfde onverklaarbare gevoel Zouden we iets over het hoofd heb ben gezien?" „Nee", zei de journalist. „We heb ben niets over het hoofd gezien. Het komt er alleen maar op aan, ver der te gaan (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5