KLOMPERTJE KLOMP Advedentiën LAATSTE BERICHTEN. Het ziekenfondsenbesluit. De uitreiking van de coupons. Arbeidsvoorwaarden in Kei bakkersbedrijf EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN RADIOPROGRAMMA. RECHTSZAKEN ARRONDISSEMENTS RECHTBANK BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 5 NOVEMBER 1941. Pagina 3. nof oor. versterker' n pick-up. RAAT 19. e Biljarts zoo afelbiljarts met lb. Telef. 3756, Kippenhok met letter E 773 id. e-piano. ïr G 775 bureau athefoon, merk Te bevragen: Alkmaar. Huisraaa en In- offergramofoons, feregelde goede- le met ketting, onderdeelen te alaan 6, Bergen. iks net gedragen kleed ing. mingsweg 72. rheumatieklijder zuiver wollen tven onder letter dit blad. terjas, voor jon- prima Heeren- ge grootte, /r L 779 aan het 1. eiken Ledikant, ïachtkastje en 6 maf Donderdag- ino zwart kruis- ATWG A 414, 'aagd: een een- r: Siaapkamer- aande uit kast, istje, tafel, stoe- ss massief eiken. beden te koop:, •ijwiel met z. g. i, slot en jasbe- RSTRAAT 14 A, >en, dienstbode, cman. Men leze er den daarop- A. Visser. Mej. n Buitenland aar. dred. D. A. aider, Bergen. H. W. ter DE NAJAARSVEEMARKT. De markt van heden vertoonde, tegenover die van gister, een dalen de lijn. Bewogen in den aanvang de prijzen voor de kalveren en vaarzen zich om die van gister, later daalden de prijzen aanmerkelijk, omdat er meer aanvoer was dan vraag. De handel, die den laatsten tijd, door het oploopen van de markt, goede zaken had gemaakt, kreeg heden ge voelige klappen te incasseeren. Het grootste deel van den aanvoer bleef onverkocht. In de t.b.c.-vrije afdee- ling was nog eenige handel. De prijzen waren voor kalveren 120 tot 220, stierkalveren 175 tot 350, vaarzen 250 tot 350, geldekoeien f 225 tot 400 en kalf- koeien f 400 tot f 600. STOMPETOREN. Het 25-jarig tooneeljubileum van burgemeester Posch.,- In aanslui ting op ons artikel van Maandag j.l. laten wij hier nog eenige nadere bij zonderheden volgen: Na de opvoering van de klucht ,,In 't Gouden Haantje", die, naar wij vermeldden, grooten bijval bij het publiek oogstte, werd het glans punt van dezen dag wel gevormd door de feestelijke koffietafel, waar aan nagenoeg alle toeschouwers deelnamen. Aan den welvoorzienen disch behoefde men geen oogenblik op de goede stemming te wachten. Deze was onmiddellijk aanwezig. Verschillende maakten van de ge legenheid gebruik om den jubilaris te complimenteeren. Daar waren de heer P. Kooiman als voorzitter van den „Westfriesche Bond", de heer P. Vader, voorzitter van de plaat selijke gymnastiekvereen. „Voor waarts", de heer J. Blauw, voorzit ter van de pl. zangvereeniging „Crescendo", mevr. Kruimel als voorzitster van Huisvlijt en Floralia, de heer dr. Heringa, oud-voorzitter van Aurora. Zij allen spraken met groote waardeering over, den heer Posch als voorzitter van Aurora en roemden zijn groote verdiensten, voor het vereenigingsleven in het. algemeen. Daarna bood de heer L. Schuuring als oudste werkend lid der vereeni- ging namens de leden en oud-leden van Aurora en vele vrienden van den heer Posch onder een .gloedvol le toespraak twee geschenken aan, n.l. een pick-up en een fraaie oud Hollandsche sjees. Vooral het tweede geschenk was zeer juist gekozen, aangezien de heer Posch, naar men 'weet, veel lief hebberij heeft voor voorwerpen uit vroeger tijd en zich steeds beijvert voor herleving van folkloristische gebruiken. Wij twijfelen dan ook niet, of de heer Posch zal een zeer goed gebruik van dit geschenk weten te maken. Tot slot dient nog vermeld, dat de leiding, van dezen avond in han den van den heer Langhorst berustte, die zich voortreffelijk van zijn taak kweet. A.s. Zondag zal Aurora in een openbare uitvoering nogmaals „In 't Gouden Haantje" ten tooneele bren gen. Gezien het succes van jongst leden Zondag, twijfelen wij er niet aan, of het zal ook dan niet aan be langstelling ontbreken. URSEM. Geen scheenenbons. - In ver- tand imet de nieuwe regeling van de schoenendistributie zullen van af 1 November geen aanvraagformu lieren voor schoenen mogen worden uitgereikt en geen sehoenenbannen worden verschaft. Varkenspest. - Wederom heeft zich in deze gemeente een geval van varkenspest voorgedaan, n.l. in den stapel van den heer T, Ditmaal .moesten 6 biggen het ontgelden. Dcodelijk ongeval in staatsmijn „Wilhelmina". - Gistermiddag om streeks 3 uur is te Heerlen de 53- jarige schutgootmeester A. Hakens in de ondergrondsche werken van de staatsmijn „Wilhelmina" te Ter- winselen onder plotseling vallend gesteente geraakt. De man kon vrij spoedig worden bevrijd, maar de mijnarts kon nog slechts den dood constateeren. De overledene was ge huwd en had zes kinderen. Winterhulpavond te Amster dam. - Een stampvolle groote zaai van het Concertgebouw te .Amster dam heeft gisteravond met oprechte belangstelling geluisterd naar de redevoering van den directeur-gene raal van de W.H.N., den heer C. Piek, die in de groote vergadering, welke te Amsterdam, -was belegd, rekening en verantwoording afleg de over een jaar werken door deze stichting. Ter dood veroordeeld. (D.N. B.) - Door een veldigerechtshof der Duitsche weermacht zijn wegens begunstiging van den-vijand zes per sonen van Noorsche nationaliteit ter dood veroordeeld, het vonnis is met den kogel voltrokken. LAGUARDIA TOT BURGEMEESTER VAN NEW-YORK HERKOZEN. New-York, 5 Nov. (D.N.B.) Vol gens de tot dusver beschikbare kies- cijfers, is bij de gistere'n gehouden verkiezing voor burgemeester van New-York, Laguardia als zoodanig herkozen. Een groot deel der New-Yorksche pers verwelkomt hem reeds als her kozen hoofd van het stadsbestuur. De kiescijfers luiden: 1.6 millioen stemmen voor Laguardia en 965.000 stemmen voor den tegencandidaat Odwyer. Uit een groot aantal kies kringen zijn de cijfers echter nog niet binnengekomen. 's-Gravenhage, 4 Nov. Sedert 1 November j.l. is het ziekenfondsen- besluit in werking getreden. De werkgevers zullen, ten behoeve van de arbeiders, die hiervoor in aan merking komen, over de eerste volle loonperiode in deze maand d.i. voor zeer vele arbeiders op Zater dag 8 dezer een korting van 2 op het loon toepassen, die, samen met de 2 die de ondernemers hunnerzijds bijdragen, de zieken fondscontributie van weleer gaat vervangen. Hoe staat het nu echter met de verstrekking van de coupons, die de werknemers straks bij den bode van het ziekenfonds zulien moeten inleveren, ten bewijze, dat hum pre mie is voldaan? De uitreiking van deze coupons zal door de werkgevers geschieden en wel voor het eerst bij de loonbe- talingen op Zaterdag 22 November a.s. voor werknemers, die op 22 No vember geen loon ontvangen, zal de uitreiking plaats hebben bij de eerstvolgende looribetaliijg na ge noemden datum. Aangezien de premie-inho.uding voor een groot aantal arbeiders (voornamelijk zij, die weekloon ont vangen) reeds op een vroeger tijd stip begint dan voor de eerste uit reiking der coupons is vastgesteld, kan het zijn nut hebben hieraan toe te voegen, dat, bij de eerste afgifte van coupons, ook de eventueel reeds eerder plaats gehad hebbende pre mieinhoudingen in aanmerking zul len worden genomen. Er zal worden zorg gedragen, dat de werkgevers tijdig gelegenheid krijgen zich in het bezit der benoo- digde couponboekjes te stellen. - Het in werking treden van het Ziekenfondsenbesluit brengt geen wijziging in het bedrag, waarnaar de loonbelasting wordt berekend. Tenslotte is voorzien in de moge lijkheid om in bijzondere gevallen afwijkingen van de bepalingen van deze regeling, die noodzakelijk of redelijk worden geacht, voorwaarde lijk of onvoorwaardelijk, voor een bepaalden tijd toe te staan. Als instantie, bevoegd om ver gunnig tot zoodanige uitzonderingen te gevem is aangewezen dr. ir. A. H W. Hack® te 's-Gravenhage. 's-GraVenhage, 4 Nov. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld inzake de loo- nen en andere arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf. De voornaamste bepalingen heb ben uiteraard betrekking op de loonen. Daarbij zijn de gemeenten ingedeeld in 5 klassen. Voor vol slagen arbeiders in volledigen dienst als naar gelang- van den arbeid, die de betrokkenen verrichten, tus- schen de volgende grenzen: Klasse 1 v3n f 27 tot 32, klasse 2 vam f 25 tot f 30, klasse 3 van 23 tot 28, klasse 4 van 21 tot 26, klasse 5 van 19 tot f 24. Voor de halfwassen in volledigen dienst is eveneens een loonschaal vastgesteld en wel zoodanig, dat in loonklasse 1 het loon van 10 op 18-jarigem leeftijd, opklimt tot 25 op 23-jarigen leeftijd. In loonklasse 5 -zijn deze cijfers resp. 6 en 17. Ook is een regeling gemaakt ten aanzien van het garantieloon voor broodbezorgers in onvolledige:: dienst. Indien in ondernemingen reeds -gunstiger bepalingen gelden, blijven deze gehandhaafd. Voor tal van werknemers in dezen bedrijfstak be- teekent de thans tot stand gekomen regeling een belangrijke verbete ring. Voorts zijn in de beschikking van het college nog opgenbmen bepalin gen betreffende den arbeidsduur, personeelsbezetting, opzegtermijn bij ontslag, de regeling van overuren, alsook een regeling voor ziekte- en ongevallenverzekering. Tevens is voorzien in een vacan- tie, met behoud van loon gedurende zes diagen, voor arbeiders, wier dienstbetrekking gedurende ten minste één jaar onafgebroken heeft voortgeduurd. De arbeiders wier oienstbetrekking nog 'geen jaar heeft geduurd, hebben rechl; op een halven dag vacantie, met behoud van loon, voor elke maand, die zij in hun dienstbetrekking hebben door gebracht. HET „GENERAAL PARDON" VERLENGD. Amsterdam, 4 Nov. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons o.m.: Zooals men zich zal herinneren heeft de heer H. J. Woudenberg, commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, op 10 October j.l. een zoogenaamd „ge neraal pardon" afgekondigd, dat in hield, dat die arbeiders, die voor 23 Juli j.l. behoorden tot een der vakorganisaties van het r.k. Werk liedenverbond en het Christ. Nat. Vakverbond en na dien datum Uit hun bond waren getreden, konden toetreden tot een der bij het N.V.V, aangesloten vakbonden met behoud van alle rechten (in het bijzonder wat betreft de werkloosheidsver zekering), zonder overfde periode, waarin zij ongeorganiseerd waren, contributie behoeven te betalen. Dit „generaal pardon", hetwelk oorspronkelijk crp 1 November j.l. sloot, is verlengd tot 8 November a s. ROOKVERBOD IN BIOSCOPEN. 's-Gravenhage, 4 Nov. In een cir culaire aan de commissarissen der onderscheidene provincies heeft de secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken me degedeeld, dat het den secretaris generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten wen- schclijk voorkomt, dat in de daar voor in aanmerking komende ge meenten een verbod met betrekking tot het rooken in bioscopen in het leven wordt geroepen. Laatstgenoemde secr.-generaal vestigt ter motiveering van zijn standpunt de aandacht op het feit, dat het rooken zeer nadeelig is voor een goede projectie, terwijl daar naast het veroorzaken van schade aan tapijten en bekleeding door het rooken, wegens de textielschaarschte niet verantwoord moet worden ge acht. Uit een oogpunt van uniformiteit heeft hij onderstaande richtlijnen gegeven voor gemeentelijke veror deningen: 1. Het rookverbodgeldt voor alle tot het theater behoorende ruimten, gangen, enz., terwijl het daar ver boden is te rooken, brandende siga ren, sigaretten of pijpen mede te brengen of sigaren, sigaretten of pij pen mede te brengen of sigaren, si garetten-of tabak te koop aan te bieden of te verkoopen. 2. Een uitzondering mag slechts gemaakt worden voor foyers, welke niet in open verbinding met de zaal, de gangen of andere ruimten van het theater staan. 3. Overal moet in het theater dui delijk worden aangegeven, dat het verboden is te rooken, of zich aldaar te bevinden met een brandende si gaar, sigaret of pijp. Het A.N.P. verneemt nog in ver band met deze kwestie, dat als grondslagen voor een rookverbod in bioscopen beschouwd worden ten eerste de kwaliteit van de voorstel ling, ten tweede het feit, dat de at mosfeer in bioscopen vaak verstik kend -is en ten derde, dat op de be kleeding enz. dringend bespaard moet worden. DE VOEDINGSWAARDE VAN DEN VOLLEDIGEN GRAAN KORREL. Op uitnoodiging van tandarts H. van der Molen uit Amsterdam is in den Haag, met medewerking van het rijkscommissariaat en van het Ne derlandsch Middenstandersfront, gis ter in het gebouw Kneuterdijk 20 een samenkomst gehouden ter inlei ding van een volkorenbroodpropa- ganda. Verscheidene Amsterdamsche en Haagsche broodbakkers woonden deze bijeenkomst bij. Eenige films verduidelijkten het gesprokéne. FRAUDULEUZE SLACHTERS GEARRESTEERD. Delft, 31 October. De politie te Delft heeft-den strijd aangebonden tegen de economische misdrijven en een goede vangst kunnen doen. Gisteravond werden namelijk drie Delftenaars B., H. en R. genaamd, op heeterdaad betrapt toen zij bezig waren een varken te slachten, ter wijl een varken reeds schoon aan den haak hing. Het vleesch werd in beslag genomen'en de frauduleuze slachters .zijn in arrest gesteld. Voorts werden 5 personen geverba liseerd wegens handel in distributie bescheiden en 13 personen omdat zij brood kochten op nog niet aange wezen bonnen. 269. Daar gin gen ze er van door. De ezel, die waar schijnlijk nog niet zo dom was, of hij be greep, dat er iets' bijzonders ging gebeuren, zette er een ferme draf in en Klompertje probeerde de snelheid maar telkens op te v:- maar ja 270. De ezel kon voor zijn doen wel hard lopen, maar wat was dat in vergelijking met een auto. Door de smalle paadjes en de vele bochten, die Klomper tje nam, kon de auto niet zo snel Voor uit. Dat was eed geluk, want daar kwam redding. Nog één hoek en Klompertje was bij de op haalbrug. Hier moest het ge beuren. Nu of nooit. LAGERE PRIJZEN VOOR KACHELHOUT EN AANMAAK- HOUT 's-Gravenhage, 4 Nov. De prijzen voor kachelhout en aanmaakhout zullen voor het komende seizoen iets verlaagd worden, zooals de ge machtigde voor de prijzen ons mede deelt. Deze verlaging is het grootst in de boschrijke streken, waar de vrachtprijzen het minst op den aan voer drukken. Tevens is een verschil gemaakt tusschen de betere houtsoorten en naaldhout, waardoor een onbillijk heid van de vorige regeling is ver vallen. De prijzen van naaldhout en mindere soorten loofhout zijn dus in verhouding sterker gedaald. Ook voor aanmaakhout konden lagere prijzen worden bepaald. HELDEN DER ZEE ONDER SCHEIDEN. De Zuidhollandsche Mij- tot red ding van schipbreukelingen heeft de mannen onderscheiden, die Zondag 26 October j.l. hebben deelgenomen aan de redding der opvarenden van het Duitsche stoomschip ,,Hertha Engelina Fritzen" dat voor Hoek van Holland middendoor was gebroken. Dappere mannen hebben het eere metaal gekregen, omdat zij met inzet van hun eigen leven in nood verkee- rende menschen hebben gered. Ne derland kent vele helden der zee. Maar straks zal Nederland ook' vele helden van het Roode Kruis kennen. Straks zal de Nederlandsche ambulance uitraden om in het Oos ten haar menschlievenden arbeid aan te vangen, een arbeid, waarbij deze moedige mannen eveneens hun leven op het spel zetten, want hoe dikwijls gebeurt het niet, dat gewonden transporten door Sovjethorden be schoten of gebombardeerd worden? Deze helden van het Roode Kruis verdienen ook uw steun. Zij zullen de beschikking moeten hebben over het beste materiaal. Zij zullen hun arbeid gedragen weten door heel het Nederlandsche volk. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw bijdrage, iets meer dan U kunt missen, op giro rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. slagerij af te weten zij waren „toevallig" even komen kijken heeft de politie het tweetal, een 33-jarigen monteur en een 61-jari- gen man, beiden woonachtig aan den overkant van het IJ, aange houden. De huiszoeking bracht bij den monteur een compleet stel slagersgereedschappen aan het licht. DE BANDENPRIJSVRAAG. 's-Gravenhage, 4 Nov. Zooals men weet is een bandenprijsvraag uit geschreven in de hoop, dat daaruit een bruikbaar project voor het ver krijgen van een rijwielband te voor schijn zal komen, nu het steeds moeilijker is geworden over rubber banden te beschikken. Naar wij vernemen heeft het aan tal inzendingen de verwachtingen der jury overtroffen. Het aantal binnengekomen oplos singen bedraagt ver over de 2000. Alle lagen van de bevolking heb ben aan de prijsvraag meegedaan. BIJEENKOMST VAN DE N.S.D.A.P. TE ARNHEM. Arnhem, 4 Nov. In de concertzaal van Musis Sacrum heeft hedenavond een. groote bijeenkomst plaats ge had van het Arbeitsbereich der N.S D.A.P. in den Niederlannen, waar in gouwleider Forster, rijksstadhou der van Pamtzig en de rijkscommis saris, dr. Seyss Inquart het woord hebben gevoerd. Deze zeide in zijn rede o.a.: „Het Europeeche besef moet bij het Nederlandsche volk steeds levendiger worden". Spreker wees vervolgens op de gemeen schappelijke banden van bloed, die alle Germaaansche volkeren ver binden. In den strijd voor een Nor- dische en Germaansche statenge meenschap gaaan de Nederlandsche nationaal-socialisten het Nederland sche volk voor. Op de basis van het bloed moet het gemeenschappelijke ideaal gestalte gegeven worden. De erkenning van dit ideaal zal ons behoeden voor de fout van het in ternationalisme, dat ons verdeelt en verzwakt en zal ons anderzijds be schermen voor imperialisme of sepa ratisme". GEMENGD STOKEN. 's-Gravenhage, 4 Nov. Het Rijks- kolenbureau schrijft: Nu wederom enkele brandstof bonnen geldig verklaard zijn en de bestellingen bij den handel bin nenkomen, blijkt, dat bij velen nog steeds de opvatting bestaat, dat de brandstoffenhandelaar aan, alle wenschen, die met betrekking tot soort en afmeting worden ge- stqj^d, kan voldoen. Dit is geens zins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt met de soorten brandstof, die voor radig zijn. Zoo zal de brandstoffen- handelaar eer} deel der bestellingen in antharciet en eierkolen moeten wijzigen in cokes, daar ook op zijn bestelling verschuivingen toege past werden en hij voor een ge deelte der eerder genoemde soor ten cokes geleverd kreeg. In het algemeen zal dus ge mengd gestookt moeten worden, anthraciet of eierkolen met cokes. Het gemengd stoken is in de vak bladen uitvoerig behandeld, zoodat de leveranciers hierover zeker voorlichting kunnen geven. CLANDESTIENE SLAGERIJ ONTDEKT. In een smerig schuurtje op een volkstuincomplex aan den Buik- slotermeerdijk onder Amsterdam heeft de politie gisteravond een clandestiene slagerij ontdekt. Drie levende schapen waren in het schuurtje aanwezig. Verdef vond men- twee huiden van schapen en een emmer met ingewanden. Vleesch werd niet aangetroffen en ook de slachters waren nergens te bekennen. Geduldig wachtten de politiemannen af en laat op den avond kwamen twee mannen op het schuurtje af. Hoewel beiden ontkenden, iets van de clandestiene DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.-- Gr.pl. 7.15 Morgengesprekken voor den boer. 7.30 Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Pianovoordr. 12.Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.De Ram blers. 13.30 Gr.pl. 14.Zang met pianobegeleiding. Als intermezzo: Pianovoordr. (opn.) 14.40 R'damsch Philharmonisch orkest en solist (opn.) 15.Gr.pl. 15.30 Voor de zie ken. 16.Cyclus „De eeredienst der kerk". 16.20 Gr.pl. 16.30 Amabile- sextét. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 O. Hendriks en zijn orkest en zang met orgelbegeleiding. 13.30 Sport en lichamelijke opvoe ding. 18.45 Gr.pl. 19.Act. half uurtje. 19.30 Omroepsymph.-orkest en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschik ken). 20.15 Brief van een Betuwsche collectante van de Winterhulp. 20.30 Gr.pl. 20.45 Omroepsymph.-orkest en söliste. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO, Eng. uitz. „National features of the Nether lands" of „Voor de ouders". 22.30 24.— -Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Orgelconcert (opn.) 10.20 Fluit, viool en alt. 10.40 Voor de vrouw. 11.Ensemble Jonny Kroon en orgelspel. 12.Gr.pl. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13. Omroeporkest en soliste. 13.45 Voor dracht. 14.Ensemble Joan Lancê en gr.pl. 15.Voor de vrouw. 15.30 Hobo, piano en gr.pl. 16.Alfredo Spezialetti en zijn orkest. 16.30 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 18.05 Gr.pl, .18.15 Cyclus „Sociale zorg". 18.30 Violen en clavecimbel. 19.Act. halfuurtje. 19.30 Gr.pl. 19.45 Causerie „B andende kwesties". 20.Gr.pl. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschik ken). 20.15 Musette-orkest. 20.40 Radiotooneel. 21.Salonorkest en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: toelichting op het weermachts- bericht. 22.1022.15 Avondwijding. Zitting van 4 November. Schaap gestolen en geslacht. De los-werkman A. N. uit Lim- men en de landarbeider J. de B. uit Koedijk stonden Dinsdag voor de Alkmaarsche rechtbank terecht, omdat ze bij nacht uit de weide van den heer N. Koning te Beemster een schaap hadden gestolen en ter plaatse geslacht. De eigenaar vond den volgenden morgen den kop en de ingewanden van het dier, dat het beste uit den koppel was. De verdachte N. zei veel spijt te hebben van hetgeen hij had ge daan. Beiden waren al een paar keer met den rechter in aanraking geweest. De officier vorderde tegen ieder hunner 1 jaar gevangenisstraf. De verdedigers, mr. G. de Lange en mr. Schuurman, bepleitten cle mentie. Medewerkman bestolen. C. v. d. V., 40 jaar oud en los- werkman te Den Helder, werd er van beschuldigd op het vliegveld Dt Kooij een medewerkman te hebben bestolen. Hij zou uit het kieerenkastje van zijn maat een portemonnaie met 6 hebben weg genomen, hetgeen hij ontkende, al gaf-hij toe wel bij het kastje te zijn geweest. De officier nam aan, dat ver dachte de dader was en vorderde acht maanden gevangenisstraf. Toen verdachte dit hoorde, viel hij jammerend op den grond en riep maar steeds: Och God, help mij toch, ik heb het niet gedaan. Door marechaussee en bode werd hij weer overeind gezet en de pre sident vermaande hem barsch zich niet aan te stellen. Fiets geruild. De Alkmaarder Wester had zijn fiets in een stalling geplaatst en na terugkomst bevond hij, zijn goede fiets met goede banden was ver dwenen en een oude met versleten banden er voor in de plaats was gekomen. Gelukkig voor hem wat degene, die de fietsen had „ge ruild", spoedig achterhaald. Het was de grondwerker R. v. D. uit Velsen. Déze bekende. Hij had veel spijt van zijn daad, die hij had bedreven, omdat zijn eigen banden geheel ver sleten waren, zoodat hij vreesde niet meer naar zijn werk te kunnen fietsen, hetgeen hem zijn baantje kon kosten. De officier vorderde, met het oog op de algemeene preventie, 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Kamminga, bepleitte clementie. Uitspraken ave? 14 dagen, DURE SUIKER VERKOCHT. „Een gemeen feit", zoo karak teriseerde de president van het gerechtshof te Amsterdam, jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstem, de handelwijze van den Hoornschen winkelier die suikerzonder bon aanbeen oud vrouwtje verkocht had voor 85 cent per kilo. De dokter had voorgeschreven, dat de man van de oude vrouw extra veel sui ker moest gebruiken. Zij ging toen naar H., van wien algemeen bekend was, dat hij artikelen zonder bon leverde. Ook aan anderen had de winkelier suiker, weliswaar zonder bon, maar zeer prijzig, verkocht. De rechtbank te Alkmaar legde hem een boete van 200 op, eenigen tijd vóór de instelling van den eeonombchen rechter. Uit het rapport over dén ver dachte bleek, dat men hem in Hoorn algemeen aanzag voor een ketting handelaar, die grove winsten maak te en daarvan onroerende goederen kocht. H. was echter "telkens de opsporingsambtenaren te vlug af en behalve meti den verkoop van de dure suike.r had men hem nergens mee kunnen betrappen. Verdachte noemde den aankoop van huizen als geldbelegging een lasterpraatje. Hij handelde al-jaren in onroerende goederen. De procureur-generaal, mr. van Dullemen, vond het verstandig van verdachte in deze onverstandige zaak te bekennen. Hij vroeg 'beves tiging van het vonnis van de recht bank, dat zeer mild genoemd mag worden. /Uitspraak op 11 November. SCHOOLHOOFD MISHANDELD. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gister een vijftigjarige landbouwer uit Grootebroek tot ze ven dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van het schoolhoofd A„ daarmee het vonnis van den po litierechter te Alkmaar bevestigend. De procureur-generaal had in hoo- ger beroep tien gulden boete ge- ëischt. ALKMAAR. GEBOREN: Hendricus J., z. van Gerardus J. van Ameijde en M. C. van der Mespel. Agatha M., d. van Gerardus J. Besseling en M. Peere- boom. Hendricus A. M., z. van Johannes Zonderhuis en H. A. Ta- man. Dora B., d. van Hermanus Verveld en M. Middelkoop. ©GEHUWD: Jacob P. Schipper en Neeltje van Leijen. SINT-P ANCRAS. (Oct.) Geboren: Wessel Andries, z. v. Jb. Duif en F. Middelbos. Getrouwd: Geene. Overleden: P. Kooy, z. v. T. Kooy en M. Hartog, wed. v. A. Bood. URSEM (October). Geboren: Catharina Martha, d. van Johannes Beemsterboer en Geertruida Catharina Koning. Overleden Geertje Overboom, 76 jaar. NOORDSCHARWOUDE, 5 Nov. '41. (Noordermarktbond). 6600 kg Roode kool 4; 4100 kg Gele kool 4; 3400 kg Peen: B 3.40, C 3; 500 kg Bie ten 4; 83000 kg Vroege witte kool 2.30; 15200 kg Andijvie 3. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Nov. (Lang. Groen ten veiling). 21700 kg Roode kool 4; 32000 kg Gele kool 4; 4600 kg Savoye kool 5; 3300 kg Peen' 2.503.40; 800 stuks Bloem kool 9.60—12 2e s. 7.20—9; 101600 kg Vroege witte kool 2.30; 20400 kg Andijvie 33.40; 100 kg Snijboonen (kas) 40; 3000 kg Knollen f 2.30— 4.60. W ARMENHUIZEN, 4 Nov. 1941. 31900 kg Roode kool 4; 3000 kg Gele kool f 4; 35400 kg Witte kool 2.30. TEXEL, 3 Nov. 1941. Veemarkt: 2 Koeien 450500; 3 Pinken 275— 325; 18 Graskalveren 180225; 20 Schapen f 6585. De Heer en Mevrouw DE LANGE—WYNHOLDS geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hunnen Zoon ANTONIUS MATTHIAS. Bilthoven, 5 November 1941. Jan Steenlaan 18. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, nog onver wacht, onze beste Broer en Oom JOSIAS NICOLAAS TIELROOY, in den ouderdom van bijna 75 jaar. Namens de Familie, W. H. TIELROOY. Bergen N.H., 4 Nov. 1941. Dorpsstraat 70. De begrafenis zal plaats vinden Vrijdag 7 Nov., nam. 2 uur vanaf het sterfhuis. Aan allen die 1 November blijken van belangstelling gaven, onzen hartelijken dank. JOH. KRILLER. G. KRILLER— HOOGVORST. Schoorl, Nov. 1941.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3