AGENDA. Het Witte Kruis. LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1941. Pagina 2. 6C-JARIG HUWELIJKSFEEST. Voor het echtpaar A. van Heer- den^de Boer, Toussaintstraat 22, alhier, was het heden wel een zeer bijzondere dag. Het was n.l. de dag, waarop voor 60 jaar in het huwelijksbootje stapte. De reis door het leven bracht ook hun voor en tegenspoed. De Tous saintstraat is thans 'een veilige ha ven gebleken. De man is 84, de vrouw 85 en gezien hun ouderdom mogen beiden zich nog in een goede gezondheid verheugen. De heer van Hëerden die in Alkmaar werd gebo» ren - zijn echtgenoote in Ameland - heeft al heel wat stappen in Alk maar liggen. SteedS hield hij zich met het verzekeringswezen bezig. Vanaf de oprichting was hij bode van het Alkmaarsch ziekenfonds, welke functie hij tot zijn 77ste le vensjaar waarnam. Dat de dokter hem thans verboden heeft om in de koude te wandelen kon hij maar - slecht verkroppen. Het huwelijk van het diamanten paar werd met 6 kinderen, 15 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen gezegend. Niet zonder trots deel de de bruid ons mede, dat de beide laat- sten in Indië verblijven. Vele bloemstukken w.o. van het ziekenfonds en den burgemeester mochten de heer en mevrouw van Heerden, die het feest in familie kring vierden, als blijken van me deleven ontvangen, terwijl velen hun persoonlijk kwamen geluk wenschen. WAAR GAAN WIJ ZATERDAG AVOND HEEN? Onder dit motto geeft de amuse mentsver. „Elck Wat Wils", Zater dag 'n gezelligen avond in de Har monie, waar een keur van altisten zal optreden, met o.a. iets dat ge heel nieuw is voor Alkmaar, n.l. een chromatische mondorgel-band. Voor ieder die van gezelligheid houd is een bezoek aan te bevelen. HET WIT-GELE KRUIS. In Sept. werden door de wijkver pleegster 601 bezoeken afgelegd bij 36 patiënten, waarvan 450 bij leden van het A. A. Z. A., 136 bij leden van het W. G. Kr., 13 bij stadspa- tiënten en 2 bij particulieren. In de maand Oct. legde zij 652 bez. af bij 40 patiënten, waarvan 498 bij leden van het A. A. Z. A., 116 bij leden van het W. G. Kr., 14 bij stadspa- tiënten en 24 bij particulieren. De wijkkraamverpleegster bracht in Sept. 200 bezoeken bij 13'patiën ten en verleende 3 maal assistentie bij den dokter. In October legde zij 230 bez. af bij 16 patiënten en ver leende 9 maal assistentie bij den dokter. DEMONSTRATIE JIU JITSU. Gisteravond hebben wij in de zaal van het hotel London 'n demonstra tie en proefles bijgewoond van de Japansche Zelfverdediging Jiu Jitsu, gegeven door de heeren Bukkers en Mooiebroek van het Jiu Jitsu Insti tuut voor Zelfverdediging, Den Haag. Hoewel Jiu Jitsu een Japansche vechtmethode wordt genoemd, is zij uit China, afkomstig; later door de Japanners overgenomen en vervol maakt. Omstreeks 1900 is het ook in Europa bekend geworden. Thans begint het in ons land populair te worden. Het moet zuiver als zelfverdedi ging worden opgevat. De lichame lijke ontwikkeling van het Jiu Jitsu laat niets te wepschen over, is tot in alle onderdeelen verzorgd en zonder kans op overspanning. Na deze uiteenzetting werd over gegaan tot de demonstratie, die ver rassende resultaten liet zien. Een dame werd in enkele minuten een bevrijdingsgreep geleerd. Daarna werd een heer uitgenoodigd met twee handen één pols van deze dame vast te houden. Het sterke geslacht had echter geen kans! Hierna volgde de eigenlijke dé monstratie'en werden het publiek verschillende elementaire grepen getoond. Er was van de zijde van den instructeur weinig aanmoediging meer noodig. Een 30-tal heeren trok ken de jassen uit en even later was de proefles in "vollen gang. Het suc ces van dezen avond weerspiegelde zich in heR aantal deelnemers van de nieuwe cursussen die eiken Woens dagavond in Hotel London gegeven worden.' Men verzekerde ons nog, dat het Jiu Jitsu op kalme wijze zal worden geïnstrueerd. Door de groote belangstelling kon den niet allen worden toegelaten. Belangstellenden kunnen echter de volgende week Woensdag om 6.45 en om 7.45 uur een der lesuren zonder betaling van cursusgeld- bijwonen. NOGMAALS HET PRIJS AANDUIDINGSBESLUIT. Nog steeds blijkt het aantal han delaren in voedings- en genotmid delen, textielgoederen of lederwa ren, dat het prijsaanduidingsbesluit 1941 overtreedt, zeer groot te zijn. In de afgeloopne veertien dagen zijn door den inspecteur voor de prijsbehcersching te Amsterdam niet minder dan 51 vonnissen ge wezen tegen overtreders van dit be sluit, waarbij verscheidene boeten van 25 en éénmaal een boete van 35 werd opgelegd. Het Is een noodzakelijkheid, dat het publiek zich tevoren kan over tuigen van den prijs ^an het arti kel, vooral ook omdat het openbaar maken van den prijs den handelaar dwingt zich te houden aan de prijs- voorschriften en hem belet verschil lende klanten verschilleride prijzen te berekenen. Inmiddels is het feit, dat het aan tal overtredingen van dit voor schrift zoo groot blijkt te zijn, aan leiding geweest de controle aanmer kelijk te verscherpen en de straf maat te verhoogen. TERAARDEBESTELLING W. DE WAAL. Zeer veel Alkmaarders en zaken relaties van buiten hadden zich gistermiddag naar de Algemeene Begraafplaats begeven om op dezen mooien herfstdag de laatste eer te bewijzen aan wijlen den heer W. de Waal, wiens stoffelijk over schot, gedekt door een groot aantal kransen en bloemstukken, ten grave werd gedragen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Sindram uit Hoorn, die erop wees, dat men in Alkmaar den overledene kende als een joviaal mensch, die gevoelig was voor een hartelijke grap, onbe kend waren velen met zijn innerlijk leven, dat hem drong naar zijn vrouw en kinderen waaraan hij zijn zorg en moeite besteedde, 'even als voor zijn familie en vrienden. Zij weten welk een warm hart in hem leefde. Daarnaast had hij ook een open oog voor ieder, die in leed en droefenis verkeerde. In stilte deed hij, wat zijn hart hem ingaf. Van klein koopman had hij zich opgewerkt tot een groot koopman, die helaas in dezen tijd ook zijn zorg en moeite kende. Zich tot de kinderen richtende, uitte spreker den wensch, dat zij zich om hun moeder- zouden scharen om met elkander, in zijn geest, voort te bouwen aan het werk, door hem opgezet. Een schoonzoon, de heer G. Brou wer, gewaagde van de overstelpen de bewijzen van deelneming, die de familie tijdens de ziekte en na het overlijden mocht ondervinden, die hen de overtuiging hadden geschon ken, dat de overledene in dp gemeen schap een persoonlijkheid was ge weest. Duidelijk is ons geworden, aldus spr., dat vader in de koop manswereld een figuur was, waar men rekening mee hield. Dit is nu alles voorbij. Groote eenvoud tee- kende hem als mensch. Dit werden wij ook gewaar, toen wij vernameh, dat vader juist op deze plek begra ven wilde worden. Zijn groote en machtige stem zullen wij nu voor taan missen, maar wij vinden het heerlijk te weten, dat vader voor ons iemand is geweest, die ons een groot warm hart toedroeg. Wij dan ken U, vader voor wat U voor ons gedaan hebt. Rust zacht. God ze- gene U. Na een dankwoord voor de be langstelling was deze droeve plech tigheid geëindigd en werd afscheid genomen van den man, die in het Alkmaarsche leven veel hartelijk heid en kleur heeft gebracht. WINTERVOORRAAD AARDAPPELEN. Gedurende de maanden Nov. en Dec, zal gelegenheid worden gege ven, een wintervoorraad aardappe len 'op te doen op de bon-nummers 05 tot en met 14 van de -V.-kaart en wel 17y, kilo per kaart. De consu ment, die deze mogelijkheid wenscht te benutten dient hiertoe zijn V.- kaarten bij den distributiedienst Van de gemeente waar hij in het bevol kingsregister is opgenomen, ter af stempeling aan te bieden, onder overlegging van de betreffende stamkaart(en). HET ONDERWIJS OVER INDIE. In juiste banen. Het onderwijs over Indië is het niet jaren achtereen alom wat stief moederlijk behandeld? De leer krachten van ons lager onderwij:- waren meestal zelve terzake slecht onderricht en hadden meermalen niet anders dan een paar platen en wat een klein boekje daarover had mee te deelen. Dat alles is geleidelijk gelukkig beter geworden, maar vol doende en tot tevredenheid stem mend is het toch nog lang niet. Nu zijn we in onze goede stad weer een stapje verder gekomen Onlangs werd hier onder auspiciën van de Vereen. Oost en West een „leergang" gevormd voor leerkrach ten der lagere scholen zoowel de bijzondere (chr. en r.k.) als de openbare nemen er aan deel om te komen tot meer bevredigend on derwijs over onze overzeesche ge- biedsdeelen. Deze stap is nu ge volgd door een tweeden, n.l. het ^in richten van een soort tentooostel- ling door het bureau Onderwijs zaken van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, in de bovenhaal van het gebouw, waarin ook de Centrale keuken is gevestigd, in de Doelen straat. Daar zijn tal van artikelen bijeengebracht, zooals die in gebruik zijn of waren bij de bewoners van Sumatra, aan de hand waarvan ons onderwijzend personeel de klas een beter inzicht dan voorheen kan ge ven van het leven en de geschie denis der Bataks en andere volken van Sumatra, de verschillende cul tures, de, werkzaamheid der Euro peanen, het Nederlandsche bewind, enz. enz. Een daarhij door het Kon. Inst. verstrekte handleiding geeft vrij uitvoerige uiteenzettingen over een en ander. Gistermiddag is deze „werkcol- lectie" officieel in gebruik genomen, waarbij een aantal leerkrachten var. de diverse scholen alhier tegenwoor dig was, alsmede de secretaris van de afd. Alkmaar van Oost en West, de heer C. ten Bruggencate, uit Heiloo. De burgemeester, jhr. mr. van Kinschot, sprak zijn instemming uit over het bijeenbrengen der col lectie in het door de gemeente voor het beoogde doel ingerichte lokaal. Thans zal het mogelijk zijn den leer ling een beteren kijk te geven op het leven in Indië. Spr. betuigde zijn dank aan het Kon. Inst. voor de medewerking in dezen en aan den heer Mulder van^het bovengenoem de bureau Onderwijszaken voor de opstelling ervan. De heer Mulder lichtte het doel van de werkcollectie uitvoerig toe en vertoonde ook een film met Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Savoy Hotel 217 (rom. sens.) 18 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Kora Terry (variété). 18 j. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Inspecteur Eyck in de val (detectivefilm). 14 jaar. Donderdag 6 November. 7 uur, Rustende Jager te Heiloo, jubileum-uitvoering van 't Ontlui kende Roosje. 7.30 uur, Harmonie, concert 25- jarig bestaan Kamermuziekvereen. Vrijdag 7 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, eerste abonnementsvoorstelling „Muisje" door het Ned. Tooneel. 8 uur, zaal van Doorn, Kennemer- str.weg, verg. Overijsselsche vereen. Zaterdag 8 November. Tentoonstelling van voorwerpen als prijzen der verloting voor de Ambachtsschool. 3 uur, Harmonie, 2e abonnements concert H.O.V. 7 uur, 't Gulden Vlies, donateurs- cbncert Postfanfare. 7.30 uur, Harmonie, Elck wat wils, gezellige avond. DE PRIJS VAN SOLUTION. Nu rijwielbanden een artikel zijn geworden, waarmede iedereen met de grootste zuinigheid omgaat, is solution, de kleefstof, waarmede een lekke band geplakt wordt, even eens sterk in waarde gestegen. Dit is voor verscheidene handela ren in solution aanleiding gebleken om den prijs te verhoogen en daar mede dus een extra-winst te putten uit de moeilijkheden, waarin de rij - wielbezitters op het oogenblik ver- keeren. Vanwege den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam is kort geleden in de provincies Noord holland en Utrecht een scherpe con trole op de prijzen der solution inge steld, waarbij kwam vast te staan, dat het aantal handelaren die ver kochten boven den „9 Mei-prijs" 'en die dus de prij zenbeschikking 1940 no. 1 overtraden, vrij groot was. In alle gevallen werd procesverbaal opgemaakt .en in een aantal van deze zaken heeft de inspecteur voor de prfjsbeheersching thans vonnis ge wezen. Hij legde boeten op variee- rende van ƒ5 tot 20, terwijl in vele .gevallen de voorradige solu tion verbeurd werd verklaard. In een geval, waar het een kapper te Am sterdam betrof, die de solution in den sluikhandel trachtte té brengen, werd zelfs een boete van 100 op gelegd. Inmiddels vindt de controle ver deren voortgang. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Op het tweede abonnements-con- cert, dat a.s. Zaterdag 8 Nov. te 3 uur in de concertzaal „Harmonie", onder leiding van Marinus -Adam, zal worden gegeven, zal Eduard Biele, cello, als solist optreden. Hij zal met orkestbegeleiding de Symphnnische variaties -van Rudolf Mengelberg vertolken. Het concert wordt geopend met „lm Wiener Dreivierteltakt" van den bekenden Nederlandschen componist dr. Jo- han Wagenaar. Als derde nummer zullen de oud-Npderlandsche dansen van dr. Julius Röntgen worden uit gevoerd. Na de pauze zal dan nog de Symphónie in d. kl. terts van César Franck worden uitgevoerd. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. Algemeene vergadering te Amsterdam. Woensdag heeft de Noordholl. vereeniging Het Witte Kruis haar algemeene vergadering te Amster dam gehouden. De voorzitter herdacht allereerst het overlijden van mr. dr. Baron Röell, die 25 jaren lang het eere voorzitter was en steeds van zijn Be langstelling in den arbeid der ver eeniging heeft doen blijken. Ook de voorzitters van de afdeelingen Cas- stricum en Schellinkhout en de se cretaris van de afdeeling Weesp, tijdens het afgeloopen vereenigings- jaar overleden, werden in waardee- rende woorden herdacht. In zijn welkomstwoord begroette de voorzitter speciaal den hoofdin specteur van de volksgezondheid, dr. Banning, den inspecteur voor Noordholland, dr. v. d. Brekel, dr. Tuntler, voorzitter van Het Groene Kruis, de vertegenwoordigers van den N.-H. bond Het WitGele Kruis en de provinciale zustervereni gingen. Met vreugde constateerde spr., dat ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden Het Witte Kruis in ledental is toegenomen. De voorzittër legde er den nadruk op, dat de veréeniging thans 66 ja ren lang op de brés heeft gestaan voor de belangen Vier volksgezond heid van de geheele bevolking in de provincie. Tenslotte memoreerde spr. eenige feiten uit het vereenigingsleven in het afgeloopen jaar en deed hij me- dedeelingen over de herstellings oorden en over de nieuwe bestem ming van „Vechtoever", die alleszins bevredigend is. In de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. B. S. Stieler werd tot hoofdbestuurslid gekozen de heer Jan Dullaart. De jaarverslagen over 1940 wer den goedgekeurd en de verlies- en winstrekening en de balansen over dat jaar vastgesteld. Als lid van de commissie van be roep voor het personeel der instel lingen werd op voorstel van het hoofdbestuur gekozen mr. G. A. de Lange te Alkmaar en als plaatsver vangend lid de heer W. Spuyman. De heeren C. Haringhuizen en dr. tal van beelden van Sumatra's be woners, bosschen, cultures, enz. Na afloop hiervan hebben de aan wezigen de verschillende voorwer pen bezichtigd, waarbij nog eenige vragen werden gesteld. J. van Konijnenburg werden beiden nerkozen. Op voorstel van de afd. Aalsmeer werd aan het hoofdbestuur een 'al gemeene machtiging gegeven om in personeelszaken zonder voorafgaan de goedkeuring der algemeene ver gadering de op een bepaald tijdstip geboden maatregelen te kunnen ne- jnen. Nadat de begrootingen van de vereeniging en haar instellingen met algemeene stemmen waren vastgesteld, kwam de rondvraag aan de orde, waarbij tal van vragen werden gesteld, o.a. betreffende de uitvoering van het nieuwe zieken- fondsbe^luit en de verzekerings- plichtigheid der wijkzusters, welke door den secretaris van de commis sie voor wijkverpleging -.verden be antwoord. Na de rondvraag gaf de Jleer E. Geerts, sociaal-paedagoog der ver eeniging, een uiteenzetting over den arbeid ten behoeve van het misdeel de kind. Na de pauze hield vervolgens mevr. A. Kobaldde Brouwer, so- ciaal-paedagoge in dienst der ver eeniging, een inleiding over de op voeding van kinderen en de moei lijkheden en stoornissen, die zich op bepaalde leeftijden, ook bij normale kinderen kunnen voordoen. Vervolgens verklaarde prof. dr. G. C. Heeringa, voorzitter van de Ned. vereeniging voor sociale tand heelkunde, in 'n eenvoudig enhel der betoog het groote nut van de schooltandverzorging en voortge zette controle van de gebitten van hen, die schooltandverzorging geno ten hebben. POSTFANFARE. Donateursconcert. Voor een volle zaal gaf Woens dagavond de Postfanfare het eerste donateursconcert in dit seizoen. De voorzitter van het korps ver welkomde den heer J. S. van Gelder (beschermheer), mr. C. J. de Lange (eere-commissaris), de donateurs, hen tevens dankende voor hun steun, de zustervereeniging „Sport en Ontspanning" voor de samen werking die er tusschen haar en het muziekkorps was tot stand ge komen, alsook de pers bij wièn men steeds steun had gevonden en bracht in herinnering de twee wedstrijden in dit jaar waaraan men met succes had deelgenomen. Vervolgens sprak de heer van Gel der een enkel woord dat van veel sympathie getuigde voor de musici en him leider, den heer G. Ander son. Een prachtige bloementuil on derstreepte spreker's waardeerende woorden. Het korps ving aan met een flinken marsch, „Goed geluk" ge naamd van P. S. van Leeuwen, en vervolgde met Fantasie Pastorale van Gerard H. Boedijh. Dit stuk is als volgt ingedeeld: a. Morgen; b. arbeid op 't land; c. Konkelen (d. i.- koffiedrinken om 'n uur of elf); d. Arbeid 'wordt .hervat; e. Schemer avond; f. Religieus gezang; g. Klompendans. Men ziet het, een stuk met veel afwisseling'; 'n stuk dat men, dunkt ons, gaarne speelt. (In da klompendans maakt de coinponist gebruik van het liedje: „Daar ging een patertje langs de kant). Daarna volgden twee ouver tures van L. E. Burgers en van M. J. H. Kessels,, een mooi klinkend Andante Religioso van J. Carel Anderson; „Die Post im Walde" van H. Schaffer (dit was een pistonsolo) en nog een marsch, Alles samenvattende mag men spreken van een uitstekend geslaag de uitvoering, waarmede dirigent en leden geluk gewenscht worden. Na de pauze (waarin een verloting gehouden zou worden) kwam men met een vroolijk spel in drie bedrij ven, losband'g bewerkt naar een oud motief, n.m. „Over twaalf dagen tegen middernacht", van Gerard H. Nielen (regie, de heer A. Kesselaar). Tusschen de bedrijven traden op de accordeonvirtuosen S. Schuts en M. Ruiter. A. Kooger. HARENKARSPEL. Distributie van eieren. - Inge volge beschikking van het Centraal Distributiekantoor moet in elke gemeente één winkelier worden aangewezen voor den veikoop van eieren voor zieken. Er zal dan voor gezorgd worden, dat .voldoende eieren bij dien winkelier in voor raad zijn. Voor de geheele gemeente Karenkarspel is als zoodanig aan gewezen;. C. Glas, melkhandel,te Kalverdijk. Andere winkeliers kunnen, in dien zij nog voldoenden voorraad hebben om op de aangeboden bón nen te leveren, zonder bezwaar eieren vexkoopen. Vitamine D-tabletten. - Ook voor deze gemeente zijn vitamine D-tabletten beschikbaar gesteld ten behoeve Van kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en van as. moeders. Met de uitreiking hebben zich de Kruis-vereenigingen in deze gemeente belast. HEILOO Bijeenkomst Ned. herv. gemeente. - Maandagavond was er een 'fees telijke bijeenkomst van de herv. gemeente Heiloo. In de zaal van „De Rustende Jager", die nagenoeg ge heel bezet was, heette ds. Bloem- hoff de aanwezigen welkom en zette verder het doel van den avond uit een. Men wilde eens laten zien, wai er in de gemeente gebeurde, spe ciaal op het terrein van vereeniging en jeugd. Gezamenlijk zong men Ps. 86 10, waarna het kerkkoor, dat driemaal voor het voetlicht kwam, veel bijval oogstte. Inderdaad is er onder leiding'van den bekwamen dirigent, den heer P. Blauw, veel bereikt, vooral Ps. 47 werd zeer goed gezongen. Mevr. Gras (viool) er,, de heer Hoogvorst (piano) be paalden met hun muzikaal voorge dragen stukjes veel succes. De V.C. J B.-ers, bekend door hun Kerst- en Paasch-spelen, hadden het leeuwen aandeel van het programma voor hun rekening genomen. Na het zin gen vgn het bondslied en „Rust U ten strijd", volgde de klucht „Teu- nis solliciteert als koster", terwijl er later onbedaarlijk Is gelachen om de .Gymnastiekles" en „In de scheer- salon". Toen kwart vóór elven het kampvuur brandde en ds. Bloemhof! bij het vuur vertelde, heerschte er een diepe stilte. Met een uit volle borst gezongen „Avondlied" werd de geslaagde bijeenkomst besloten. CASTRICUM. Kennemer Ijsbaan. - Deze vereen, hield in hotel Bakker haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer Hofman. Uit het jaarver slag van den secretaris, den heer Kriekaard, bleek dat de bezittingen der vereeniging steeds toenemen. Zij telt thans 145 gezins- en 400 per soonlijke leden. Uit het financieel verslag bleek een batig saldo van 96.05. Van het aanschaffen van een sneeuwschuiver werd om technische redenen afgezien. Tot het aankoo- pen van een - geluidsinstallatie werd in principe besloten. Binnenkort zal een propaganda-avond plaats heb ben over ijshockey, toegelicht met een film. Een twintigtal rentelooze aandeelen werden uitgeloot. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. SCHERMERHORN. Tentoonstelling „De Naaikrans". - Dinsdag werden wij in de ge legenheid gesteld de tentoonstelling van den naaikrans bij te wonen. Deze vereeniging van dames stelt zich ten doel gedurende een geheel jaar kinderkleeding, zoowel naai- als breiwerk, te vervaardigen en deze kleeding uit te deelen aan be hoeftige ouders, wier kinderen-de openbare school bezoeken. Het was een lust te zien welke mooie kleer tjes de dames in deze moeilijke tijdsomstandigheden nog hebben weten te maken. Veel moeilijk heden moesten worden overwon nen daar de noodige grondstoffen bijna niet meer zijn te krijgen. Eerst zal nog verwerkt worden wat nog aanwezig is, terwijl daarna een beroep zal worden gedaan om punten te verkrijgen, ten einde nog wat" grondstoffen machtig te wor den. Onder de aanwezige bezoek sters werd gratis verloot een baby jurkje met toebehooren, hetwelk werd gewonnen door mevr. W. LosRus en een kleedje, dat werd gewonnen door mevr. Offringa Schot. Zoodra toestemming wordt verkregen zal de kleeding worden uitgedeeld. Postbestelling. - De avondpost, welke hier met de bus van 18.20 van Alkmaar aankwam, is thans vervroegd en komt 15.20 aan, zoo dat we onze bestelling om ongeveer 145 uur ontvangen. WIERINGERWAARD. H. M. v. L. - Maandagavond ver gaderde de afd. W i e ringerwaard van de H. M. v. Landbouw in cafe Breed. Aanwezig waren 11 leden. De voorzitter, de heer C. Boekei, deelde mede, dat de spreker, die een inleiding zou houden inzake het gewestelijk arbeidsbureau, door 't slechte weer niet kon komen; ook de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de alg. vergadering verviel, omdat die vergadering niet zal doorgaan. Als bestuursleden moesten aftre den de voorzitter C. Boekei (niet herkiesbaar) en de secretaris Jb. Sleutel (herkiesbaar). Laatstge noemde werd herkozen, terwijl ge kozen werd de heer P. Visser Az. Door den heer P. Visser werd voorgesteld om een spreker te laten komen voor het houden van een in leiding over aardappelselectie. Dat kan misschien een begin zijn voor een cursus. Het telen van zaaizaad en pootgoed kan tevens onder de loupe worden genomen. Dit voor stel vond algemeen bijvak Een voorstel van den heer. V. de Wit voor een spreker van de Heide Mij. viel eveneens in goede aarde. HENSBROEK. Verandering schooluren. - De lessen aan de o. 1. school te Hens broek zijn met ingang van Dinsdag j.L 's morgens inpiaats van 9 uur om 9.39 uur begonnen, zulks met het oog op het vroege tijdstip, waarop kinderen die een verren afstand moeten afleggen bij duister- ris van huis zouden moeten ver trekken. Oudste inwoner overleden. - In den ouderdom van 96 jaar is alhier overleden de heer J. de Graaf, de oudste inwoner der gemeente. NOORDSCHARWOUDE. Geen gas. - De bewoners van de Pikstraat hebben Woensdag moeilijkheden gehad met het gas. De stellen wilden niet geregeld branden en ondanks alle pogingen van 'iet personeel van de gasfabriek wilde het niet beter worden, zoodat sommige gezinnen het gisteren zonder warm eten moesten doen. JAPANSCH SCHIP OP DRIJVENDE MIJN GELOOPEN. Tokio, 6 Nov. (Domei. Het Ja pansche schip Kibi Maroe is op een mijn geloopen. Ofschoon nog niets met zekerheid bekend is omtrent het lot van de opvarenden, gelooft men, dat alle leden der bemanning en de passagiers gered zijn. Het schip is gezonken. De Kibi Maroe behoorde toe aan de Japan Sea Steamship Company, een Japansche reederij, en voer tusschen Tsoeroegoe in Japan en Seisjin in N. O. Korea. Het onge luk gebeurde gisteravond even over 10 uur. Men herinnert er aan, dat de Japansche regeering op 18 Sep tember een krachtig protest heeft ingediend bij de Sowjetregeering in verband met het verschijnen, van drijvende mijnen op de Japansche zee. Japanscli protest bij Sowjetregeering. Tokio, 6 Nov. (Domei). Verno men wordt, dat het Dep. van Bui- tenlandsche Zaken den Sowjet- ambassadeur verzocht heeft te verschijnen op het departement, hedenmiddag om 15 uur 30, bij welke gelegenheid de Japansche regeering een protest uitsprak met betrekking tot het vergaan van de Kibi Maroe. ZEVEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. Berlijn, 6 Nov. (D.N.B.) Britsche vliegtuigen zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, vannacht het kustgebied van de Noordzee bin nengevlogen, echter zonder bomaan vallen op Duitsche steden te rich ten. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door nachtjagers neerge schoten, e.en derde toestel stortte neer en vier Britsche machines gin gen verloren in gevechten met Duit sche marinevaartuigen. Het totaal aantal toestellen, dat de Britten ver loren, bedroeg dezen nacht dus 7. De gisteren door de Britten ver loren machines worden nog. ver meerderd met twee Spitfires, zoodat het totaal verlies van gisteren den Engelschen op 4 toestellen komt te staan. MUTATIES JAPANSCHE CONSULAAT TE BATAVIA. Batavia, 6 Nov. (A.N.P.) De heer Isjizawa, consul-generaal voor Japan te Batavia, is naar Japan terug geroepen. Isjizawa werd tijdens de jongste handelsbesprekingen tus schen Japan en Nederl.-Indië te Batavia geplartst, speciaal in ver band met zijn ervaringen op dit ge bied. Reeds jaren geleden, bij de eerste handelsbesprekingen in 1934| onderscheidde hij zich in dit opzicht. Na het mislukken dezer onderhande lingen bracht hij namelijk een partiëeïe overeenkomst tot stand, het zoogenaflair.de HartIsjizawa-agree- ment. Ook tijdens de jongste bespre kingen was consul-generaal Isjizawa de rechterhand van den leider der Japansche delegatie, minister Josji- sawa. Hij zai te Batavia worden opgevolgd door den consul-generaal voor Japan in Thailand. Ook is een der Japansche consuls te Batavia naar Japan teruggeroepen. MAATREGEL VAN NED. INDIE TEGENOVER PORTUGEESCH- TIMÖR. Batavia, 6 Nov. (A. N. P.) De Ne- derlandsch-Indische regeering heeft het systeem van het verleenen van uitvoervergunningen voor aardolie en aardolieproducten, zooals dit tegenover Japan wordt toegepast, thans ook uitgebreid tot Portugeesch- T'imor. Als gevolg van dezen maat regel zal het voor de machines der Japansche luchtlijn van Palaoe naar Timor-Dilly niet mogelijk zijn. in laatstgenoemde plaats Nederlandsch- Indische benzine te laden. Zonder geld nog wel credlet, Zonder bonnen zeker niet! OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V, Bijkantoor Alkmaar. van Donderdag 6 November STAATSLEENINGEN. Vor. k. 3Nederland 1941 96Wf 4 Nederland 1941 100>/8 4 Nederland 1940 II100V f 3—3V, Nederl. 1938 92% 3 Ned.-Indië 1937. 94'/, BANK-INSTELL. Amsterd. Bank .130 Handel Mij. Cert. v. 3.50 1771/s Koloniale Bank 220 Ned. Ind. Handelsbank i5Si/s IND. OND. BINNENL. Alg, Kunstzijde Unie 154 Calve Delft Cert. 12liy4 Nederl. Ford .325 Lever Bros1611/4 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 276V, CULTUUR MAAXSUU. H. V. A. J3va Cultuur Ned. Ind. vuiker (.'ni Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Del) Bat. Rubber Hessa Rubbe'r OustkuSt Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned.-'Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia Oude Dell31M/s Sen=>mhah2ÖS l/s 482i/s 291 271'/, 135'/< .320 •311 200 168 192 1601/, .1 9 1713/ .201 .211 .276 1941 plm 2u y&7/16 100>/« ïooy, 93 94'/, 1301/, 178 221 158 151 1227, J25 1631/, 280 490 292 2H 137 3241/, 3131/, 269 170 189 161 150 l?4»/4 202 218 276V, 317V, 269 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6