AKKERTJES Distributie van vaste brandstoffen. De klantenregeling. Arbeid in banketbakkerijen. Het vervreemden van landbouwgronden. 'n Zwaar hoofd? ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1941. Pagina 3. 's-Gravenhage, 5 Nov. In aanslui ting op het bericht inzake de invoe ring van een klantenregeling voor de distributie van vaste brandstof fen, opgenomen in de avondbladen van 5 Nov. j.l., wordt van bevoegde zijde nog nadrukkelijk de aandacht van verbruikers op het volgende gevestigd. Met ingang van 10 Nov. mag Iedere leverancier aan de bij hem ingeschreven verbruikers slechts zooveel brandstoffen afleveren als waarop deze krachtens de aan hem door den distributiedienst uit gereikte bannen recht hebben. In verband hiermede is een leve rancier verplicht, indien hij er aan twijfelt, of hij een bepaalden ver bruiker al dan niet méér levert dan zijn rantsoen bedraagt, ter zake bij den plaatselijken distributiedienst inlichtingen in te winnen. Indien het een leverancier blijkt, dat een verbruiker, die naar zijn meening tot zijn afnemers behoort, zijns in ziens ten onrechte bij een' anderen leverancier is ingeschreven, kan hij zich wenden tot de brandstoffen- commissie, die dan zal uitmaken bij welken leverancier de betrokken verbruiker ingeschreven moet wor den. Aanvragen pm als klant te wor den ingeschreven, welke door nieu we verbruikers worden ingediend, moeten geaccepteerd worden. 's-Gravenhage, 5 Nov. De secr.- gen. van het dept. van sociale zaken heeft aan hoofden en bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks, vergunning verleend, om in afwijking van het gestelde in de arbeidswet, in het tijdvak van 17 tot en met 28 Nov. 1941 door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid te doen verrichten. Deze vergunning is gebonden aan de voorwaarde, dat, met uitzonde ring van den Zaterdag, de arbeids tijd in zijn geheel gelegen moet zijn tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags. Voor den arbeidstijd op Zaterdag geldt, dat deze moet liggen tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags. In het tijdvak van 17 Nov. tot en met 5 Dec. 1941, benevens op 23, 24, 30 en 31 Dec. 1941 zal voorts door jongens van 16 en 17 jaar gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid mogen worden verricht, onder voorwaarde, dat de arbeids tijd in zijn geheel gelegen is tus schen '7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. Indien ingevolge het vorenstaan de een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, zal hij, in dezelfde week, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12.30 des namiddags, niet mogen werken. Over het tijdvak van 17 Nov. tot en met 31 Dec. 1941 dient aan de arbeiders, werkzaam in onderne mingen, waarin van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, voor elk uur, dat zij boven 48 uren per week arbeid verrichten, het gel dende of berekende uurloon te worden betaald, of, zoo een hoo- gere vergoeding voor overwerk is overeen gekomen, de overeenge komen vergoeding. 'NOOD-CONTRACT IN HET KLEERMAKERSBEDRIJF. Amserdam, 5 Nov. De persdienst van het N.V.V. schrijft: De collec tieve arbeidsovereenkomst voor het maatkleedingbedrijf en het maat- annex confectiebedrijf (heerenklee- ding), welke, .hoewel ze op juridi sche gronden niet algemeen verbin dend kon worden verklaard, door het college van rijksbemiddelaars voor het tijdvak van 10 November tot 15 Februari 1942 bindend is vast gesteld krachtens art. 5 der veror dening 217 van 1940, is het zooge naamde nood-contract. Het is speciaal aangegaan ten ein- die den thuiswerkers dezelfde be schermde positie ten aanzien van de ontslagverordening te verschaffen als den anderen werkers. Thuiswer kers werken vaak voor verschillen de werkgevers en de vraag was ge rezen, of deze groep arbeiders ook onder de ontslagverordening vielen. Jn het nood-contract wordt aan den bestaanden toestand rechtsgeldigheid verleend en zijn de thuiswerkers in de werking van de ontslagverorde ning opgenomen. In deze C.A.O. wordt n.l. bepaald, dat werknemers recht hebben op een vast aantal uren werk per week. Een ander voordeel van deze C.A.O. is dat er thans eveneens or dening is geschapen in de positie der zoogenaamde hulpen. De werk gever is voortaan verplicht om, in dien met hulpen wordt gewerkt, voor werk te zorgen. De hulpen zijn hierdoor dus voortaan practised in dienst van den werkgever. Deze bepalingen treden ook voor de gecontracteerden op 10 Novem ber a.s. in werking. ïSv TENTOONSTELLING FRAUENSCHAFTEN. De te Amsterdam gehouden ten toonstelling „Duitsche vrouwen wer ken voor hun volk, Frauenschaften in Deutschland", uitgaande van de Reichsfrauenführung van het Ar- beitsbereich der N.S.D.A,!p. in den Niederlanden N.S. Frauenschaft Deutsches Frauenwerk, komt in iets gewijzigden vorm naar den Haag en wordt aldaar op 8 Nov. a.s. 's mid dags om 4 uur geopend. Bij de ope ning zullen spreken: mevr. M. de la Fontaine, leidster van het betref fende vrouwenwerk in Nederland, en mej. Sassmannshausen van Ber lijn. GAULEITER FORSTER IN NEDERLAND. Gauleiter Forster, voor een kort verblijf in Nederland, bracht een bezoek aan Amsterdam. Gauleiter Forster (links) in gesprek met den Beauftagte van den Rijkscommissaris voor Amsterdam, Senator Dr. Böhmker. (Stapf-Mol). VOORRAAD VORMING OP GROOTE SCHAAL. De voe derbieten worden op een hoop gereden. Zij vormen een be langrijk voedsel voor het stalvee gedurende den winter. (Schimmelpenningh) VOORRAADVORMING OP KLEINE SCHAAL. Als de boeren bieten rijden, dan zoeken de kinderen de bieten, welke van de wagens afvallen, voor hun konijnen. (Schimmelpenningh). De nieuwe bepalingen. Op 27 Nov. 1940 verscheen in het Verordeningenblad het besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van landbouw en vis- scherij, van financiën en van justitie, houdende regelen met betrekking tot het vervreemden van landbouw gronden. Het besluit heeft een tweeledig doel: In de eerste plaats wil het waken tegen een opdrijving van de prij zen van landbouwgronden. In tij den, als welke wij thans beleven, valt steeds een neiging waar te ne men om kapitaal in vaste goederen te beleggen en in het bijzonder in land. Bij een dergelijke neiging wordt bij een vrije markt onvermijdelijk de prijs van land opgedreven, wat met zich brengt een verhooging van de lasten, welke den landbouw drukken, terwijl de verhooging der lasten weder een stijging van den prijs der producten tengevolge heeft. Het tweede deel van het besluit is, hoewel het niet kan worden los gemaakt van het eerste, toch van anderen' aard. Men acht het n.l. in het algemeen ongewenscht, dat niet tot den landbouw behoorende per sonen in de gelegenheid worden ge steld landbouwgronden in eigendom te verwerven. Vandaar dat het besluit voor schrijft, dat in het algemeen land bouwgrond slechts mag worden overgedragen aan landgebruikers, terwijl het dan onder landgebrui kers wil verstaan diegenen, die rechtstreeks en zonder tusschenper- soon de leiding van het bedrijf heb ben of na afloop van de op het land rustende pacht zullen hebben. Onderhandsche verkoop. Aan de pachtbureaux is het groot ste gedeelte der uitvoering toever trouwd. Zij beoordeelen alle aanvra gen tot overdracht en geven de toe stemming daartoe, indien aan de door het besluit gestelde eischen betreffende prijs en verkrijger is voldaan. In al deze gevallen wordt de zaak bij het pachtbureau aan hangig gemaakt op een wit formu lier, hetwelk bij het pachtbureau verkrijgbaar is. Daarna wordt onder zocht of de bedongen prijs kan wor den aanvaard. Als maatstaf wordt hiervoor genomen de prijs, welke in 1939 gold of bij verkoop toentertijd zou hebben gegolden. Voorts wordt nagegaan, of de toe komstige verkrijger aan de vereisdi- ten voldoet, d.w.z. of hij landgebrui- ker is en als zoodanig goed bekend staat. Bij niet-voldoen aan één der voorwaarden weigert het pachtbu reau de goedkeuring en kan ook de hypotheekbewaarder de akte van overdracht niet overschrijven in de •openbare registers. Er zijn evenwel gevallen denk baar, waarin het ondanks het niet voldoen aan de ge'stelde eischen niettemin redelijk of noodzakelijk zou zijn de overdracht goed te keu ren. Indien zulk een geval naar het oordeel van partijen aanwezig is, kan een daartoe strekkend verzoek schrift worden gericht aan den secr.- generaal van het departement van landbouw en visscherij, die bevoegd is in bijzonere gevallen toestemming tot overdracht te geven ook al is aan de gestelde eischen niet voldaan. Deze gevallen moeten eveneens aan het pachtbureau worden ingezonden, doch thans op een blauw formulier. Dit wordt met het advies van het pachtbureau doorgezpnden aan den secr.-generaal, die daarna zijn be slissing neemt. Ter verduidelijking zij nog opgemerkt, dat de over dracht aan niet-agrarische landge bruikers vaak moet worden toege staan in het belang van volkshuis vesting, industrie en verkeerswezen. Publieke verkoop. Er zijn ook gevallen, waarin het noodzakelijk of wenschelijk is pu bliek te verkoopen. Het instituut van de publieke verkooping heeft door het inwerkingtreden van het besluit een groot gedeelte van zijn waarde verloren. In de veilingsvoorwaarden, welke door het pachtbureau moeten wor den goedgekeurd, moet worden ver meld, dat de prijs niet hooger zal zijn dan door het pachtbureau wordt bepaald en voorts, dat alleen land- gebruikers aan de veiling mogen deelnemen. In bijzondere gevallen kan de secretaris-generaal ook van deze verplichting weder ontheffing verleenen; van deze bevoegdheid zal hij echter slechts gebruik maken, indien het geval werkelijk een bij zonder karakter draagt. Het pachtbureau zal vóór het ver leenen der toestemming tot over dracht van een verpacht land zoo veel mogelijk bevorderen, dat in de eerste pldats de pachter voor den koop in aanmerking komt. Voorts zal het bureau aandacht moeten schenken aan de eischen, welke een rationeele bodemyerdeeling en een doelmatige uitwendige structuur der bedrijven stelt. Strafbepalingen. Overtreding der voorschriften zal in het algemeen zich zelf straffen, in zooverre de hypotheekbewaarder niet zal medewerken aan de tot standkoming van de overdracht. Te vens dreigt het besluit nog met een strafrechtelijke sanctie tegen den overtreder der voorschriften, terwijl zelfs de mogelijkheid van verbeurd verklaring van het betreffende stuk land bestaat, indien dit in strijd met de voorschriften is overgedragen. ALGEMEEN BINDENDVERKLARING C.A.O. CHEMIGRAFISCH BEDRIJF. Op verzoek van den bedrijfsraad voor het chemigrafisch bedrijf, die daartoe gemachtigd was door de contracteerende vereenigingen, heeft het college van rijksbemidde laars de collectieve arbeidsovereen komst voor het chemigrafisch be drijf, gesloten tusschen de vereeni- ging van Ned. chemigrafische in richtingen eenerzijds en den alge- meenen Ned. typografenbond, den Ned. kath. grafischen bond en den Ned. christ. grafischen bond ander zijds, algemeen verbindend ver klaard. Krachtenë deze beschikking wor den de werknemers in het chemigra fische bedrijf onderscheiden in leer lingen, halfwassen, volwassen ge zellen en hulparbeiders. De gezellen worden onderscheiden in 3 loon- groepen; als minimum-weekloon is vastgesteld voor de eerste toongroep 39, voor de tweede f 34.31 en voor de derde 32.11. Ook voor de half wassen, leerlingen en hulparbeiders zijn minimumloonen vastgesteld. Voor het overige hebben de ver bindend verklaarde bepalingen o.a. betrekking op de vacantie, fabrieks- commissie, getalsverhouding tus schen de onderscheiden groepen van werknemers, verkorting van werk tijd* en ontslag en berechting van geschillen. Ook enkele bepalingen betreffende de leerlingopleiding zijn algemeen verbindend verklaard. De algemeen verbindendverkla ring is geschied voor den tijd van 17 November 1941 tot ll'April 1942. NEDERLANDSCH SCHIP GETORPEDEERD. 36 opvarenden gered. De te New York aangekomen kapitein der Nederlandsche vrachtboot Marken, die in Engel- schen dienst voer, heeft volgens Associated Press verklaard, dat zijn schip 10 September op 360 mijl ten westen van Pernambuco op weg naar Kaapstad getorpe deerd en gezonken is. Van de bemanning zijn tot dusver 36 man gered. Gij zult niet stelen! Bonnen achterhouden is minstens zoo slecht l VRACHTKOSTEN BIJ VISCH- VOER DOOR GROOTHANDE LAREN. 's-Gravenhage, 6 Nov. Den ge machtigde voor de prijzen is het ge bleken, dat het dikwijls is voorge komen, dat groothandelaren in zee- visch en zoetwatervisch ook het vervoer naar hun bedrijven in hun prijzen verrekenden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit in verband met de desbetreffende prijzenbeschik- king niet is geoorloofd. Gaat de levering van visch over meer dan één groothandelaar, dan wordt het bedrijf van den laatsten in aanmerking komenden groothan delaar als de piaats van verzending beschouwd; bij rechtstreeksche leve ring uit de plaats van aanvoer, wordt deze geacht te zijn de plaats van aanvoer. Over het algemeen houde de groothandelaar den regel in het oog, dat het in rekening brengen van vrachtkosten slechts dan is geoor loofd, wanneer het bedrijf van zijn afnemer het onmiddellijke doel van het vervoer is. De opsporingsambte naren hebben opdracht nauwkeurig op de naleving van deze voorschrif ten toe te zien en bij veronacht zaming terstond in te grijpen. Glimlachje Je ziet er snoezig uit in die jurk, Amalia, om op te eten En wat wil meneer er bij drin ken? DE UITGAVE „BLOKKADE". De uitgave „Blokkade" een uit gave van het Depart, van Volks voorlichting en kunsten, die in ge heel Nederland huis aan huis ver spreid wordt, heeft ten doel te wij zen op de oorzaak van de schaarsch- te aan zoo vele producten. De heer N. Oosterbaan noemt in deze uitgave van die oorzaken in de eerste plaats de pogingen welke worden gedaan, om met geheel Europa ook Nederland aan honger en gebrek over te leveren, door middel van de blokkade; en in de tweede plaats de praktijken van hen, die de gevolgen van deze blok kade uit hebzucht en egoïsme ver ergeren, door hamsteren, clandestien slachten en prijsopdrijving. Naast deze negatieve feiten wil „Blokkade" echter vooral op een positief feit wijzen en wel dit: dat de blokkade tegen Nederland mis lukken zal, indien wij allen ons aan eensluiten om dezen aanslag op le ven en gezondheid van ons en onze kinderen te doen mislukken. Hiertoe moeten wij allen bijdragen door loyaal aan de distributie-politiek van de overheid mede te werken, terwijl voor den boer in den productieslag en voor de huisvrouw in de keuken nog bijzondere taken zijn weggelegd. Alle Nederlanders aan te sporen, in het belang van het leven en de toekomst van ons volk, aan het wel slagen van deze vreedzame „tegen- blokkade" mede te werken, en hen daarbij met goeden raad terzijde te staan, dat is het doel van dit blad. De Blokkade-prijsvraag. In het blad „Blokkade" dat «dezer dagen in geheel Nederland huis aan huis bezorgd wordt, komt een prijs vraag voor in den vorm van een lettergrepenraadsel. Alle Nederlan ders worden uitgenoodigd aan deze prijsvraag deel te nemen. Er wordt een aantal prijzen beschikbaar ge steld voor de helft bestaande uit geld, voor de helft uit Winterhulp- loten. De eerste prijs bedraagt 250 plus 500 Winterhulploten, de tweede prijs 125 plus 250 Winter hulploten enz. Voorts is een aantal boekwerken als prijzen beschikbaar gesteld. Goede oplossingen worden vóór 1 December 1941 (dus niet voor 1 November, zooals in een deel van de oplage vermeld) ingewacht bij het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, Afdeeling Actieve Propaganda, Prinsessegracht 21, den Haag. EN KETTINGHANDEL IN CACAO LIJNOLIE. Controleurs van de Landbouw- crisiswet 1933 wisten eenigen tijd geleden een kettinghandel in cacao, gemengd met suiker, en vaten lijn olie op het spoor te komen, waarbij op ernstige wijze de prijsvoorschrif- ten werden overtreden. In feite betrof het hier twee af zonderlijke zaken, die echter ten slotte bij één persoon terecht kwa men. De partij cacao was in handen van den winkelier F. J. N. te Wor- merveer, die den melkrijder C. R. te Wormer opdracht gaf een kooper te zoeken. C. R. maakte daartoe ge bruik van den onderwijzer R. te Wormer, als tusschenpersoon, die wel een kooper wist, n.l. P. M. te Heiloo. R. scheen in den ketting- handel trouwens als tusschenpersoon bekend te zijn, want de rijwielher steller H. W. H. te Wormerveer, die van zijn oom G. V. te Zaandijk een aantal vaten lijnolie gekocht had, wendde zich ook tot hem voor den doorverkoop en deze partij werd P. M. eveneens aangeboden. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam, die in verband met de gepleegde prijsopdrijving deze zaken diende te berechten, heeft de lijnolie en de cacao in be slag lhten nemen en verbeurdver klaard en bovendien de betrokke nen tot flinke boeten veroordeeld. LIEFHEBBERIJTOONEEL. Teneinde te komen tot stichting van de groep Rederijkerstooneel, on derdeel van het gilde voor theater en dans der Nederlandsche cultuur kamer i.o., worden alle. vereeni- gingen, die zich bewegen op het terrein van het liefhebberijtooneel (het z.g. dilettantentooneel), ook opera-, operette-, cabaret-vereeni gingen e.d., uitgenoodigd een aan meldingsformulier aan te vragen bij de Nederlandsche cultuurkamer i.o., 2de van den Boschstraat 4244, 's-Gravenhage. De aanmeldingsplicht zal zich ook uitstreken tot die vereenigingen, die zich reeds hebben opgegeven aan het commissariaat voor niet-com- mercieele vereeniging en stichtingen Voor de vereenigingen die zich reeds eerder bij het Departement van volksvoorlichting en kunsten hebben gemeld, geldt deze oproep echter niet. INBREKERS SLOEGEN HUN SLAG. Vannacht is ingebroken in een pak huis in de Onkelboerensteeg te Am sterdam. De buit bestond uit eenige balen suiker, een partij zeep, een groot aantal flesschen wijn en een hoeveelheid jam. Waarschijnlijk kou geval. Neem een "AKKERTJE" hel uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in'1 hoofd.- helpen direct KAMERADEN. Ware kameraaadschap. Wat weten die meesten van ons daarvan? Het is een oud gezegde: Vrienden in den nood, honderd in een lood. Helaas maar al te waar blijkt dit spreek woord in het moderne leven te zijn, Ook hiertegen gaat de strijd van het nationaal-socialisme. Het is een felle strijd, maar juist oimdat die strijd fel is, worden de strijders er zich van bewust, dat zij alleen dan een kameraad hebben, indien wij op elkaar kunnen reke nen. Een aaneengesloten front van kameraden, en daardoor onover winlijk. Zooals het was in den politieleen strijd van voor den oorlog, zoo is het nu in den strijd tegen het com munisme. Een aaneengesloten front van na- tionaal-socialisten uit alle be schaafde landen van Europa, een leger van kameraden is opgetrokken tegen het bolsjewisme. En daar de strijders stuk voor stuk op elkaar kunen rekenen, wetende dat de een zieh voor den ander zal opofferen, vormen zij een macht, zooals de wereld er nog nimmer een heeft aanschouwd. Daar in het Oosten strijden Duitschers, schouder aan schouder, met Finnen, Noren, Denen, Spanjaarden, Roemenen, Hongaren, Nederlanders, ja, zelfs schouder aan schouder met de leden van het Fransche vrijwilligers legioen. Niet alleen als wapenbroe der, maar in de allereerste plaats is kameraden, bezield door eenzelfde ideaal, trokken zij ten strijde. En gij landgenoot, gij hebt een zelfde ideaal als die Nederlandsche kameraden in het Oosten, ook gij wenscht een vrij en zelfstandig Ne derland, ja, ook gij kameraad. Daarom, landgenoot, is uw plaats in onze gelederen, strijdt mede met de Duitsche en met de Nederland sche kameraden tegen het bolsje wisme, voor ons volk en vaderland. Meldt u aan bij het vrijwilligers legioen Nederland, Koninginne gracht 22, Den Haag. VORMINGSCURSUS VAN DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP. De persdienst van den Nederland- schen omroep meldt: De directeur-generaal van den Nederlandschen omroep heeft een cultureelen vormingscursus ingesteld voor de, leden en zijn personeel. Dinsdagavond had de eerste cur sus plaats in de groote concertzaal van studio b. Als eerste spreker trad op de se cretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kun sten, prof. dr. T. Goedewaagen, die een rede hield over het onderwerp: „Volk en Kunst". Spreker begon met zijn waardee ring uit te spreken voor het streven van de leiding van den omroep, om de voorlichters te doen voorlichten. Tot het eigenlijke onderwerp ko mende, gaf prof. Goedewaagen een uitvoerige omschrijving van de be grippen „volk" en „volksch". Deze onderwerpen worden vaak onjuist geïnterpreteerd. Vervolgens definieerde spreker het begrip „kunst" en beschreef hij de wissel werking van volk en kunst. De kunst moet aan het volk en het volk tot de kunst gebracht worden. Als tweede spreker nam prof. L. van Vuuren het woord, die het ont staan van ons vaderland schetste, in een verhandeling over het onder werp „Nederland sociaal-geogra fisch". Prof. dr. T. Goedewaagen en prof. L. van Vuuren openden hiermede een reeks van cursussen, welke ge durende een half jaar iedere veer tien dagen gehouden zullen worden. LANGE WINTERAVONDEN. Lange winteravonden staan weer voor de deur. Er worden weer bridge- en kaartavondjes gehouden en de pot zal op de een of andere wijze verdeeld moeten worden. Een goed idee. Stort de helft op girorekening 8 7 6 0 0, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Brand in modemagazijn. - In den nacht van 4 op. 5 November is te Bussum brand uitgebroken in tde heerenmodezaak en kleermakerij van de firma J. Kleisen. De kleer makerij is geheel uitgebrand en aan de achterzijde is de kap gedeeltelij k weggebrand. In het bedrijf, waar twintig man werken, die veel costuuims onder handen hadden, die alle verloren gingen, is de schade zeer groot, OPROEP CHAUFFEURS EN ZIEKENDRAGERS. 's-Gravenhage, 6 Nov. Bij de afdeeling ambulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland kunnen nog enkele chauffeurs en ziekendragers geplaatst wor den. (Leeftijd onder 40 jaar.) Aanmelding persoonlijk eiken werkdag 9-12 uur, Koninginne gracht 22, den Haag. TE DURE RIJWIELEN. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam heeft een tweetal fabrikanten van rijwielen, gevestigd te Utrecht en te Amster dam, veroordeeld tot geldboeten van 2Ö00 en 2500, omdat men de prij zen van fietsen verhoogd had, zon der daartoe vereischte vergunnin gen. Wel was er een algemeene ver gunning. Een dezer firma's had in 1940 een prijsverhooging van 4 toegepast. Na Januari 1941 werd de prijs nog maals met eenzelfde bedrag ver hoogd, zoodat de uiteindelijke ver- hooiging 8 per rijwiel bedroeg. De andere firma had de prijzen van de door haar gemonteerde rij wielen gemiddeld met 10 ver hoogd, eveneens zonder daartoe een vergunning te hebben. Daar beide fabrikanten een be hoorlijken omzet bereikten en der halve een vrij groote extra winst hadden behaald, terwijl bovendien geen enkele gemotiveerde aanlei ding bestond voor deze overtredin gen, veroordeelde de inspecteur hen tot genoemde boeten. ENGELSCHE LUCHTAAN VALLEN. 's-Gravenhage, 5 Nov. In den afgeloopen nacht zijn enkele Brit- sche vliegtuigen boven ons land verschenen. In den ochtendschemering heden ochtend is een brisantbom gewor pen op een katholieke school en een daarbij gelegen tehuis voor kinderen in een plaats in Friesland. Beide gebouwen zijn geheel ver nield. Twee kinderen werden ge dood. Twee zwaar en drie licht ge wond. Bovendien liggen nog twee kinderen onder het puin en men heeft weinig hoop ze nog levend te bergen. In de omgeving van dit tehuis zijn ongeveer 100 huizen bescha digd, waarvan een aantal zwaar. Elders werd een kind gedood. Een boerderij werd ernstig en een woonhuis licht beschadigd. Met rijwiel gevallen en over leden. - De 36-jarige mej. B. H. ten ZeldamHarberink kwam op de Boekelosche brug zoo ongelukkig met haar rijwiel te vallen, dat zij ter plaatse overleed. Loonen in de papier-industrie. - Aangezien in een deel van de pa pier-industrie in Nederland loonen betaald worden, welke, vooral met het oog 'op de komende winter maanden, te laag moeten worden geacht, heeft het college van rijks bemiddelaars voor een tiental on dernemingen in dezen bedrijfstak een regeling bindend vastgesteld, waarbij wordt bepaald, dat aan mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder een loon van minstens 26 per week moet betaald worden. De tentoonstelling van den Ar beidsdienst. - Naar wij vernemen, liebben ruim 17.000 personen de van 26 October tot en met 4 November in de zalen van den Dierentuin, te 's-Gravenhage gehouden tentoon stelling van den Arbeidsdienst be zocht. Thans wordt deze tentoon- stellihg in eenigszins beperkten om vang naar Leiden overgebracht. Aan de gevolgen overleden. De 35-jarige gehuwde arbeider Var- wijk te Marum viel Zaterdag bij het snoeien uit een eikenboom. Hij werd met zware verwondingen opgeno men; zijn toestand was van dien aard, dat hij niet meer naar een ziekenhuis vervoerd kon worden. Het slachtoffer is thans aan de ge volgen overleden. PVBLÈCATIES De BURGEMEESTER van ALK MAAR brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alk maar nr. 1743 is opgenomen zijn be sluit van 1 November 1941 tot op heffing van het Scheidsgerecht der gemeente Alkmaar en tot intrekking en eventueel wijziging van de daarop betrekking hebbende verordeningen en bepalingen. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaaf. Alkmaar, 6 November 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A, KOELMA,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 9