DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De achtervolging op de Krim voortgezet. De strijd in het Oosten. De spanning in het verre oosten. De verliezen der Britsche luchtmacht. Artilleriegevechfen bij Tobroek en Solloem. COURANT. 143ste Jaargang No. 264 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, T postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 8 November lyHl Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerberichL Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer, 7 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Op de Krim zetten de Duitsehe en. Boeaneensche troepen de ach tervolging van den vijand met succes voort, ondanks het onbe gaanbare bergterrein en ondanks taaie gevechten van de achter hoeden. Duikbommenwerpers be stookten vijandelijke stellingen in het vestinggebifid van Sebastopol en brachten verscheidene batte rijen tot zwijgen. In het Donetzbekken bleven Duitsehe en Italiaansche forma ties al strijdende oprukken. In den centralen sector van het O. front braken divisies infanterie door zwaar versterkte stellingen van den vijand heen, maakten talrijke gevangenen en verover den stukken geschut. Voor Peter- hof brachten batterijen van het leger een vijandelijke vrachtboot tot zinken. Leningrad werd over dag met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië bombardeerde de lucht macht in den afgeloopen nacht havens aan de Eragelsche O.- en Z.W.-kust. Voltreffers op verzor- gingsbedrijven veroorzaakten groote branden. In de wateren van hef Kanaal en voor de Neder- landsche kust werden 10, voor de Noorsehe kust één Britsch vlieg tuig omlaag geschoten. In N.-Afrika vielen Duitsehe gevechtsvliegtuigen imet goede uitwerking Britsche tentenkampen en vestingwerken in Tobroek,aan. De vijand ondernam in den nacht van 6 op 7 Nov. met een gering aantal bommenwerpers ondoeltreffende aanvalspogingen op eenige plaatsen in N.-Duitsch- land. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) De Fin- sche luchtstrijdkrachten hebben de laatste dagen in de verschillende sectoren van het front weer veel succes gehad.- Met bomtreffers sta ken zij een bolsjewistische kanon neerboot in brand. De Moermansk- spoorlijn werd op verscheidene plaatsen door voltreffers verbro ken en talrijke stations, transport treinen en opslagplaatsen werden doeltreffend met bommen bestookt. In Oost-Karelië zijn bolsjewisti sche marcheerende en rijdende colonnes met groot effect beschoten en gebombardeerd. De Sowjetvloot op de Zwarte zee. Boekarest; 8 Nov. (D.N.B.) Vol gens een bericht van een'pers agentschap in de Roemeensche bladen zou Engeland van de Sow- jet-Unie geëischt, hebben, dat de Swojetvloot op de Zwarte zee tot zinken zal worden gebracht, opdat de Sowjetschepen niet. in handen van de spilmogendheden zullen vallen. TOESPRAAK VAN CHURCHILL. Stockholm, 8 Nov. (D.N.B.) De Britsche minister-president heeft in een in N.O.-Engeland gehouden rede het Engelsche volk opgeroe pen om, zich niet te'laten ontmoe digen. Wederom, zoo verklaarde Churchill, moeten wij een langen strijd en wreede offers verwachten en wij mogen ons niet laten af schrikken door gevoelens van be zorgdheid. Wij zijn echter allen vastbesloten vooruit te marchee- ren. Sprekende over den vlucht van het Britsche leger uit Duin kerken, verklaarde Churchill, dat Engeland in dien tijd nauwelijks nog wapens over had. De uit Duin kerken geredde troepen zijn zonder eenig toebehooren en met verlies van het geheele oorlogsapparaat teruggekeerd. Spr. wees op de ondersteuning van Engeland met materiaal uit de Ver. Staten en merkte op, dat de Ver. Staten geen acht slaan op het risico, dat voor hun zeelieden en schepen verbon den is met de leveranties. „Ik heb nooit een snelle of gemakkelijke overwinning beloofd", zoo ver klaarde Churchill ten slotte. „Integendeel, ik heb nooit iets anders beloofd, dan de moeilijkste omstandigheden, groote teleurstel lingen en vele fouten. Ik ben er echter zeker van", zoo verklaarde de Britsche premier, „dat aan het einde voor ons op ons eiland alles goed zal zijn". AFGHANISTAN WIL NEUTRAAL ZIJN. Stockholm, 7 Nov. (D.N.B.) De Afghaansche Kamer heeft vandaag de politiek van strikte neutraliteit van het land bevestigd, naar de Engelsche berichtendienst meldt. Zij keurde de buitenlandsche poli tiek der regeering eenstemmig goed, hetgeen den klemtoon legt op den wensch des lands met alle buitenlandsche mogendheden in vrede en vriendschap te leven. TURKSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Ankara, 7 Nov. (DNB). Politieke kringen alhier worden sterk in be slag genomen door het bericht be treffende het tot zinken brengen van het Turksche motorzeilschip Kaynakdere door een duikboot. Of schoon het officieele bericht ver mijdt den naam-te noemen van de vreemde duikboot, twijfelt mén in de genoemde kringen er niet aan, dat het een Sovjetduikboot is ge weest, die binnen de Turksche wa teren opereerde. Aan de gebeurte nis wordt te meer aandacht ge schonken, gezien de houding van Turkije, die streng uitgaat naar vol strekte handhaving van de souve- raiaiteitsrechten. Tokio, 7 Nov. (D.N.B.) Een Ja- pansch schip, waarvan de naam on bekend is gebleven, heeft vandaag de haven van Jokohama in de rich ting vn Singapore verlaten om de daar woonachtige Japanners weg te voeren. Voorts verneemt men, dat met in gang van heden het vertrek van alle in Japan woonachtige buitenlanders tot nader order onmogelijk is en dat reeds ingediende verzoeken voor vertrek naar Sjanghai voorloopig ongeldig zijn verklaard. Naar ver luidt, zou dit verbod van toepassing zijn op alle kringen en alle nationa liteiten. De post in beslag genomen. Tokio, 7 Nov. (D.N.B.) De Asahi Sjimboen verneemt uit Honoloeloe, dat de havenautoriteiten aldaar aan het eergisteren uit San Francisco vertrokken Japansche schip Tajo Maroe hebben verboden de voor Ja pan bestemde post aan boord te ne men. Een verzoek van den Japan- schen ambassadeur te Washington om de post vrij te geven is zonder succes gebleven. De ondergang van de Kebi Maroe. Tokio, 7 Nov. (D.N.B.) Onder de geredde opvarenden van de Kebi Maroe bevindt zich ook de gezag voerder, die bij aankomst in Seisjin verklaarde, dat het schip met een snelheid, van 13 mijl voer. Als voor zorgsmaatregel tegen drijvende mij nen waren vijf uitkijkposten opge steld. Het schip minderde spoedig vaart tot 11 mijl. Tegen 10 uur 's avonds ontstond de eerste botsing met een drijvende mijn. Op de com mandobrug barstten de ruiten, aan den linkerscheepswand ontstond een gat van 3 voet. Terstond werden de schotten gesloten. Het aantal dooilen. Seisjin (Korea), 7 Nov. (Domei.) Het aantal dooden van de Kebi Ma roe is, nu de Mansjoe Maroe nieuwe slachtoffers heeft aangevoerd, voor zoover thans bekend tot 23 gestegen. 118 personen worden nog vermist. Het aantal overlevenden bedraagt 286, waaronder 51 leden der be manning. Twee scheepvaartmaatschappijen hebben in verband met de ramp, die de Kebi Maroe heeft getroffen, de vaart tusschen Japan en Korea ge staakt. Waarschijnlijk zullen andere ondernemingen dit voorbeeld vol gen. De opvatting der Japansche regeering. Tokio, 7 Nov. (D.N.B.) De woord voerder der regeering heeft ver klaard, dat na het voorval met de Kebi Maroe moet betwijfeld worden of van de zijde der Sovjet-Unie wer kelijk maatregelen zijn genomen om na den ondergang van Japansche visschersbooten destijds nieuwe on gelukken tengevolge van drijvende Sovjet-mijnen, te voorkomen. De woordvoerder noemde de situatie uiterst gevaarlijk. Men is aangekomen op het punt, waarop het niet meer mogelijk is zich te verlaten op de oprechtheid der Sov jet-autoriteiten. Als bewijs hiervoor kan op tal van losgeslagen Sovjet- mijnen worden gewezen. De woordvoerder meende, dat de Ver. Staten thans krachtens dit voorval verontrust moeten zijn over de vrijheid ter zee, die zij immers verdedigen, want die vrijheid ter zee bestaat in de betrokken wateren kennelijk niet meer. 'Amerika zou deze opvatting derhalve thans zeer zeker ondersteunen. Op een vraag naar de gevolgen van het incident voor de Japansch- bolsjewistische betrekkingen ver klaarde de woordvoerder, dat dit afhangt van de toekomstige houding der Sovjet-Unie. Het verblijf van "Koeroesoe in Washington. Tokio, 8 Nov. (D.N.B.) Het. ver blijf van Koeroesoe te Washington is in tijd niet beperkt, zoo heeft de woordvoerder van de regeering ver klaard. Zijn uitzending toont den zeer ernstigen wensch van Japan om zoo spoedig mogelijk de onderhan delingen tot een beslissing te bren gen. Op de vraag, of Koeroesoe in Washington nieuwe Japansche voor stellen zou voorleggen, zeide de STALINO IS GENOMEN. Een der groote machinehallen van het hoogovenbedrijf „Stalino". (P.K. Arndt-Hoffmann) Berlijn, 7 Nov. (A.N.P. De „Mil'i- tarisehe Korrespondenz aus Deutsch- land" schrijft, dat men zich in En geland afvraagt of nachtelijke lucht aanvallen nog loonend zijn. Welis waar zijn deze nachtelijke lucht aanvallen geen Engelsche uitvin ding, aldus het orgaan, maar de Britsche luchtmacht past ze toe, om ae verliezen, welke aanvallen over dag met grootere waarschijnlijkheid met zich brengen, te vermijden. Tijdens den Duitschen veldtocht tegeriS Frankrijk scheen het geen' buitengewoon risico, wanneer men des nachts eenige dozijnen bommen werpers naar Duitschland zond. Hoewel de Duitsehe afweer ook toeu nog een aanzienlijk aantal vliegtui gen neerschoot, was het aanvallen nog betrekkelijk ongevaarlijk door dat de afweer te weinig ervaring had. Sindsdien is de toestand echter aanmrkelijk gewijzigd. Afweerge schut en jachtjagers beschikken in Duitschland thans over een groote ervaring en de uitwerking hunner wapenen is aanzienlijk toegenomen. Van 1 Augustus tot 31 October 1940 deden de Engelsche bommenwerpers 82 nachtelijke .aanvallen op Duitsch land-: daarbij gingen 128 Engelscïié toestellen verloren. In de overeen komstige periode van 1941 werden slechts 57 nachtelijke aanvallen ge daan, waarbij 250 bommenwerpers verloren gingen. Dit zou voor de Engelschen nog niet zoo bedenkelijk zijn, indien zij voor hun aanvallen ook driemaal zooveel toestellen had den gebruikt. Doch dit is geens zins het geval. Het grootere verliescijfer der En gelschen moet daarom in hoofdzaak worden toegeschreven aan de groo tere doeltreffendheid van den Duit schen afweer. De verliezen der Brit sche luchtmacht hebben reeds een omvang bereikt, waarover de Brit sche regeering zich ernstig ongerust kan maken.. Verliezen van de laatste dagen. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) De Brit sche luchtmacht heeft bij vluchten naar het bezette gebied ook gisteren weer gevoelige varliezen geleden, zoo verneemt het D.N.B. van mili taire zijde. In totaal werden aan het Kanaal zeven vijandelijke jagers van het type Spitfire neergeschoten, waarvan zes in luchtgevechten. Bo vendien scho.ot Duitsch afweerge schut boven Noorwegen nog een Britsch vliegtuig neer, zoodat de Britsche verliezen op 6 November in totaal acht vliegtuigen bedragen. Van de kust van den Atlantischen Oceaan werden nog 3 Britsche bom menwerpers neergeschoten. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. het volgende medegedeeld: Op 5 November des avonds vielen Britsche vliegtuigen herhaalde ma len een Duitsch concooi aan, dat voor de Nederlandsche kust voer. Na het verlies van vier zware bom menwerpers staakten de Engelschen hun vergeefsche aanvallen op het Duitsehe convooi. NEDERLANDSCH ZEEGERECHTS HOF TE LONDEN. Berlijn, 7 Nov. (ANP) De Londen- sche zender heeft op, 3 Nov. gemeld: „Een bewijs voor de actieve hulp, die Groot-Brittannië verleend aan de regeeringen van bezette landen, kan gezien werden in het feit, dat heden het Nederlandsche zeege rechtshof zijn eerste zitting heeft gehouden te Londen in de Guildhall. Dit gerechtshof zal thans alle geval len behandelen, die Nederlandsche zeelieden betreffen. Het instellen van een Neder- landsch zeegerechtshof bewijst af doende, dat het aantal te berechten gevallen zoo groot is, en dat -men deze zoo belangrijk acht, dat men de gewone procedure niet meer kan volgen. Men mag veilig aan- nomen dat desertie en weigering om zich op Britsche schepen in gevaar te begeven de meest voorkomende der te behandelen zaken zullen zijn. woordvoerder, dat Koeroesoe wel licht in staat zou zijn om het tot dusver reeds naar voren gebrachte Japansche standpunt nog duidelijker uiteen te zetten. Dr. GOBBELS OVER DEN OORLOG. Berlijn, 7 Nov. (D.N.B.) 'In Das Reich wijdt minister Göbbels een beschouwing aan de politieke en historische achtergronden van de zen oorlog. Het is begrijpelijk, aldus schrijft hij, dat in den loop van een histo rische worsteling, waarin het zijn of niet zijn van geheele volken op het spel staat, de eigenlijke aanlei ding meer en meer in het vergeet boek raakt. Hoe klein lijkt thans het vraagstuk van Augustus 1939: de stad Dantzig zou weer aan het Duitsehe rijk komen en door de corridor zou een corridor komen. Deze - meer dan bescheiden Duit sehe eischen werden door onze vij anden afgewezen en zelfs gebruikt als aanleiding voor den oorlog, en als een aardbeving schudde tenge volge van deze cynische uitdaging de groote schok ons continent. Göbbels wijst dan op de volgende vraagstukken: 1. dat Versailles dit werelddeel nog steeds in zijn ketenen hield; 2. dat de afstervende plutodemo- cratieën het socialistische Duitsch land, dat met zijn toenemend ge boortecijfer op een veel te kleine ruimte was opeengedrukt, in een wurgenden greep hielden; 3. dat de jonge spilmogendheden van de rijkdommen en grondstoffen der aarde uitgesloten en daardoor tot een langzame verkwijning en volksdood veroordeeld waren; 4. dat Engeland met behulp van zijn trawanten op ieder gewenscht oogenblik onrust en oproer op het vasteland kon veroorzaken; 5. dat in het O. de Sowjet-Unie 170 millioen menschen veroordeel de tot een ellendig bestaan om een bolsjewistische weermacht op te bouwen, waarmede zij zich bij de groote crisis op het vasteland kon storten, met de vaste bedoeling, in een barbaarsche volkenrevolutie de laatste pijlers van het economi sche, maatschappelijke en cultu- reele leven van Europa t»n val te brengen. Voor al deze vraagstukken breekt in dezen oorlog de verval dag aan, of wij willen of niet. Wij kunnen, zegt de minister, overwinnen en wij zullen over winnen. Laat ons dan aan het werk gaan en strijden en arbeiden, tot de zege ons is. Laat ons niet meer vragen, wanneer zij komt. Laat ons er liever voor zorgen, dat zij komt, dan zal eenmaal het uur komen, waarop het lot zich voor ons buigt en ons volk en degenen, die met ons vochten, den lauwer krans'op de slapen zal drukken. Japansch schip vergaan. (D.N. B.) - Een nieuw scheep vaartongeluk beeft zich in de Japansche wateren voorgedaan. Ter hoogte van Kaap Kamoi aan de Westkust van Hok kaido is het Japansche s.s. Takoejen Maroe, groot 3275 brt. door nog on bekende oorzaak gezonken. Van de uit 46 koppen bestaande bemanning zijn 24 leden gered. Onder de tot dusver geborgen 17 üjken bevindt zich ook het stoffelijk overschot van den gezagvoerder. De overige 5 leden der bemananing worden nog vermist. De ondergang tfan het Japansche schip Takoejen Maroe zou volgens persberichten een in direct gevolg zijn van een zwaren sneeuwstorm. Toen werd geconsta teerd, dat 't schip veel water maak te, poogde de kapitein land te be reiken. Daarbij liep het schip op een rif en zonk terstond. Het was op weg van Otaur op Hokkaide naar Tokio. Australische schepen worden bewapend. (D.N.B.) - Alle Austra lische schepen worden terstond, vol gens Associated Press tegen aanval len bewapend. Ter dood veroordeeld. (D.N.B.) - Wegens sabotage, resp. voorberei ding tot hoogverraad, zijn in Brünn op 7 Nov. acht personen standrech telijk ter dood veroordeeld, i Italiaansch legerbericht. Rome, 7 Nov. (Stefani.) I n zijn legerbericht no. 523 maakt het Ita liaansche opperbevel het volgende bekend: In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke vliegtuigen ge cirkeld hoven gebieden van Sicilië en Campanië. Op eenige plaatsen werden bo-mpien geworpen die geen persoonlijke ongelukken veroorzaak ten. De materieele schade is zeer gering. Er waren hier slachtoffers hij den aanval op Augustus, waar van melding is gemaakt in het legerbericht van gisteren. Drie vliegtuigen werden door het plaatse lijke luchtdoelgeschut neergehaald. N.-Afrika: Bijzonder hevige acti viteit van de artillerie aaa de fron ten van Tobroek en Solloem. Brit sche vliegtuigen ondernamen aan vallen en wierpen bojmmen op de gebieden Benghasi en Tripolis. Een daarvan werd door onze jagers en een tweede door het luchtdoelge schut neergehaald. O.-Afrika: Pogingen van den vijand om onze stellingen aan de verschillende fronten van Gondar te naderen werden overal door onze troepen verijdeld. Volgens latere berichten omtrent het optreden van onzen torpedo jager, waarvan melding is gemaakt in het legerbericht van gisteren, zijn drie in plaats van twee vijandelijke vliegtuigen omlaaag geschoten. VERKLARING VAN DEN JAPANSCHEN WOORDVOERDER. Tokio, 7 Nov. (Domei.) Het uit zenden van den Japanschen ambas- sadëur Koeroesoe naar Washington om bijstand te verleenen aan den ■Japanschen ambassadeur aldaar moet beschouwd worden als een bewijs voor den oprechten wensch van Japan om te komen tot een spoedig beëindigen van de loopende Japansch-Amerikaansche bespre kingen, zoo heeft de Japansche woordvoerder Isjii, heden ten over staan van de buitenlandsche pers vertegenwoordigers verklaard. Hij zeide: „Wij moeten de woor den van Huil aanvaarden", toen hem een vraag werd gesteld over de opmerking van Huil, dat de Ver. Staten het uitzenden van den Ja panschen gezant hadden vergemak kelijkt. Op vragen betreffende den onder gang van de Kibi Maroe legde Isjii den nadruk op het feit, dat de ernst van den toestand „bijna het limiet had bereikt". Isjii zeide, dat de Sovjet-Unie er waarschijnlijk naar had gestreefd voorzorgsmaatregelen te nemen, maar „die waren niet voldoende". Op vragen betreffende het af kondigen van een embargo op olie en gasoline door Ne'd.-Indië ten aanzien van Timor, zulks in verband met de recente overeenkomst van Japan met Portugal betreffende de instelling van een luchtlijn tusschen Timor en Palau, zeide Isjii: „Uiter aard ondervinden wij eenigen hin der, maar het kan ons 'niet veel schelen". 110 OPVARENDEN VAN DE KEBI MAROE WORDEN NOG VERMIST. Tokio, 7 Nov. (D.N.B.) Van de in totaal 430 passagiers en leden der bemanning van de Kebi Maroe heeft men volgens de laatste berichten van het blad Tokio Nitsji Nitsji slechts 265 kunnen redden. Het aan tal vermisten bedraagt derhalve nog 165. Een der geredden heeft, naar Domei meldt, verhaald, dat het schip in minder dan 30 minuten tijds na de explosie is gezonken. De minister van marine heeft aan het kabinet uitvoerig rapport uitge bracht over de omstandigheden waaronder het schip in de Japan sche zee op een mijn geloopen en gezonken is. Hij zeide, dat er van 1 Aug. tot 4 Oct. door booten van de Japansche vlootpatrouille 69 drij vende bolsjewistische mijnen in de wateren van Korea zijn aangetrof fen. De minister van buitenlandsche zaken, Togo, heeft 't kabinet mee gedeeld, dat zijn departement giste ren den bolsjewistischen ambassa deur Smetanin een scherp protest in verband met het incident van de Kebi Maroe heeft doen toekomen. De Japan Times and Advertiser beschuldigt de Sovjet-Unie ervan, mijnen te gebruiken, die niet over eenkomstig de voorschriften van hèt internationale recht zijn, en ver langt snelle maatregelen teneinde en herhaling van dergelijke inci denten te voorkomen. Amerikaansche troepen verlaten Cliina. (D.N.B.) - President Roose velt heeft meegedeeld, dat men voornemens is de te Peking, Tientsin en Sjanghai gelegerde Amerikaan sche troepen terug te trekken. Hij merkte op, dat over dit plan niet met de Japansche regeering is be- raadsaagd. In politieke kringen te Washington acht men dit voornemen een symptoom van het kritieke sta dium, waarin de betrekkingen tus schen Amerika en Japan zich thans bevinden. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. VERDUISTER GOED ZON 8 Nov. onder: 17.58 9 Nov. op: 8.50 9 Nov. onder: 17.57 1 Nov. op: 8.52 MAAN: 8 Nov. op: 21.19 onder: 12.28 9 Nov. op: 22.13 onder: 13.12 12 Nov. Laatste kwartier. WEET U HET NOG? Weet u het nog, hoe tijdens den Finsch-Russischen oorlog duizenden en duizenden gewonden op het slag veld doodvroren? Weet u het nog, hoe deze men schen van alle hulp verstoken ble ven? Weet u ook, dat deze menschenle- vens gered hadden kunnen worden, als er spoedige hulp aanwezig ge weest was? Binnen korten tijd zal de winter met al zijn felheid zijn intrede doen in het Sovjet-land, maar dan 'zal het niet mogen voorkomen, dat een ge wonde strijder op het slagveld dood- vriest. Roode Kruis-hulpexpedities zullen in grooten getale achter de strijdende troepen optrekken. Ook Nederland zal zijn deel heb ben aan dezen arbeid, Nederland zendt een ambulance naar het Oost front. Die ambulance verdient ook uw steun. Stort daarom vandaag nog uw bij drage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. THEE STEEG TWINTIG GULDEN PER POND IN PRIJS.... Dezer dagen arresteerde de politie te Naarden een inwoner van Hil versum, die tien pond thee bij zich bleek te hebben. De Hilversumsche politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat bij dezen clan- destienen handel een ketting van acht personen, allen te Hilversum, betrokken was; tegen allen is pro cesverbaal opgemaakt. De thee zou in Naarden worden afgeleverd voor 21.50 per poiid. De oorspronkelijke bezitter had de thee echter vóór den oorlog voor den normalen prijs van 1.20 per pond gekocht. Hij had deze voor 13 per pond van de hand gedaan, waarna de prijs in den „ket ting" nog tot 21.50 was gestegen. DRIE MANNEN WEGENS CLANDESTIENE SLACHTING GEARRESTEERD. In samenwerking met de Feld'gen- darmerie der Ortskommandantur- Hilversum hebben leden der afdee- ling bijzondere wetten van de Hil versumsche politie bij een inval in een particuliere garage te Blaricum een volledige clandestiene slacht plaats ontdekt. De ambtenaren von den er een pas geslachte koe aan den takel, terwijl een groote hoe veelheid slachtersingrediënten in be slag kon worden genomen. In een woning te Blaricum werden drie in woners dier gemeente als verdacht van deze clandestiene slachtingen aangehouden en naar het politiebu reau te Hilversum overgebracht. Uit het verhoor bleek, dat zij het vleesch voor 2, het vet voor 5 per pond verkochten. DOODELIJK ONGEVAL TE IJMÜIDEN. Toen gistermorgen de 26-jarige bankwerker Z. in de fabriek van Leer's Walsbedrijven te IJmuiden met een schuimbluschapparaat een begin van brand wilde blusschen, sprong het apparaat uit elkaar. Z. werd door een onderdeel van het apparaat zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij op slag dood was. Moge het er cok thans van doordrongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen. Liefdadigheid, is een oud- vaderlandsche deugdons volk heeft deze deugd steeds be tracht. Mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk. Gironummer van de W. H. N. 5553. DE WIJZIGING DER AMERIKAANSCHE NEÜTRALITEITSWET. Washington, 8 Nov (D.N.B.) De senaat heeft met 50 tegen 37 st. het voorstel tot bewapening van Amerikaansche schepen en het zenden dier schepen naar de oor logszones- aangenomen, zoo meldt de Associated Press. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 8 Nov. (D.N.B.) De vijand heeft in den afgeloopen nacht over een breed front storingsaanvallen ondernomen, zonder noemenswaard effect, op vrij groote deelen van Duitschland. Door neergeworpen bommen op woonwijken, ook in de rijkshoofdstad, leed de burgerbe volking geringe verliezen. Volgens hetgeen tot dusver is vastgesteld werden zes Britsche bommenwer- 1 pers neergeschoten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1