DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Duitschland strijdt voor Europa De kust ten Z. van Kertsj bereikt. De tekst van de Finsche antwoordnota. De strijd in het Oosten. Nieuwe aanvalspogirtgen in O.-Afrika afgeslagen. Generaal Huntzinger verongelukt. DISTRIBUTIE-NIEUWS Distributie van aardappelen en grutterswaren. Bovenkleeding kinderen beneden 3 jaar. Zonder speciale vergunning. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 268 Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rqk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, - M postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donaeraag 1J iNove:nöer Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 12 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troelen tijdens felle achtervolgingsgevechten de kust ten Zuiden van Kertsj be reikt. De luchtmacht zette het bombardement van de havens Sebastopol Kertsj en Anapa met groot succes voort. In het gebied ten Z. van Toela hebben formaties infanterie en tanks in een veelomvattenden aan val divisies Sovjet-cavalerie ver pletterd, tal van gevangenen ge maakt en"* 91 stukken geschut, be nevens ander oorlogstuig buitge maakt. Een poging tot uitbraak uit Leningrad, ondernomen door ge concentreerde strijdkrachten, is gestrand op den afweer der Duit sche troepen, waarbij de tegen stander zeer zware, bloedige ver liezen leed. Daarbij werden van 17 aanvallende pantserauto's 11 vernietigd, waaronder 7 van de zwaarste. Formaties gevechtsvliegtuigen -en jagers hebben aan het geheele front achterwaartsche verbindin gen en vliegvelden van den vijand met succes aangevallen. Zij ver woestten een groot aantal treinen en berokkenden den Sovjet-lucht strijdkrachten aanzienlijke verlie zen. Moskou werd overdag en 's nachts met brisant- en brand bommen bestookt. Voltreffers op spoorweginstallaties veroorzaak ten groote schade. Andere nachte lijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op bewapeningsfa- brieken te Gorki. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ten O. van Lo westoft bommen laten vallen op een groote koopvaarder. Aan de Kanaalkust schoot luchtdoelartil lerie zés vliegtuigen uit een for matie Britsche jagers neer. Dij vijand heeft geen gevechts handelingen boven Duitsch ge bied verricht. Finland zet den strijd voort tot zijn vrijheid gewaarborgd is. Helsinki, 12 Nov. (D.N.B.) In hoofdstuk I van het Finsche ant woord aan de Ver. Staten wordt ten aanzien van den eisch der Amerikaansche regeering tot staken der krijgsverrichtingen van den kant van Finland en terugtrekken der Finsche troepen naar de grens lijn van 1939 gezegd: In de memoranda wordt niets vermeld omtrent een stopzetting der vijandelijkheden aan den kant van de Sovjet-Unie, evenmin wordt vermeld, of met de uitnoo- diging aan Finland ook een terug trekken der Sovjettroepen verbon den is uit de binnen de grenzen van Finland van 1939 liggende en nog steeds door de Sovjet-Unie bezette gebieden. Ter karakteriseering van den Finsch-Bolsjewistischen strijd wijst men op de recente notawisseling tusschen Groot-Britannië en de Finsche regeering en in het bij zonder op het Finsche blauw-wit- boek no. 2. In- de beschrijving der gebeurtenissen sedert 30 November 1939 is, naar het Finsche antwoord verder uiteenzet, punt voor punt verklaard, hoe Finland als nabuur van de Sovjet-Unie zich voortdu rend moest verdedigen tegen diens veroveringslusten. Na den vrede van Moskou, werden nog steeds luchtaanvallen gepleegd Qp Z.-Finsche steden en opi de burger bevolking. De Sovjet-Unie heeft daarna nieuwe, ongerechtvaardigde eischen gesteld en zich meedoogen- loos gemengd in de binnenlandsche aangelegenheden van Finland. Slechts een wapenstilstand. De vrede van Moskou was voor de Sovjet-Unie slechts een wapen stilstand ter voorbereiding van de definitieve verovering van Finland. Dit werd gedwongen zijn zelfver dediging voort te zetten en daarbij wordt gewezen op een artikel in de Prawda van 23 Juni 1941 waarin verklaard werd: „De Finnen moe ten van den aardbodem verdelgd worden." De Sovjet-Unie heeft de gebieden aan gene zijde van de oude Finsche grens zoowel als die bij den vrede van Moskou versterkt tot punten van uitgang voor aan vallen op het W. Voor de aanvals- bedoelingen wordt voorts naar de 6 strategische zijlijnenvan den spoorweg van Moermansk in de richting van de Finsche grens be nevens naar de militaire wegen en Vliegvelden verwezen. De Finsche nota wijst verder op de pauperiseering in de gebieden, die reeds voor 1939 aan de over zijde van de grens lagen zoowel' als in de gewesten, die bij den vrede van Moskou waren afgestaan. Ge schonden gebouwen en landerijen en een bevolking, die in matelooze ellende leeft en aan moorden en massale verbanning ten offer is gevallen, zijn het gevolg geweest. In 1939 had Finland de vij andelijke aanvalsstellingen aan de overzijde van de grenzen van 1939 onschadelijk moeten maken en bezetten, indien destijds daartoe slechts voldoende krachten beschikbaar waren geweest. Toen zou men niet getwijfeld hebben aan het gerechtvaardigde van derge lijke Finsche operaties, ook in Amerika waar men zich van alle gevaren geen beeld kan vormen. Finland is dankbaar. Na gedankt te hebben voor de aanzienlijke en materieele en mo- reele hulp, die Finland in den win- teroorlog van Amerika heeft ont vangen, constateert Finland met voldoening het voornemen van Amerika ook voortaan voor de levensbelangen van Finland te werken, maar betoogt dat dit geen verband kan houden met den eisch tot terugtrekking van de Finsche troepen uit de gebieden aan de overzijde van de grenzen van 1939, welke gebieden de Sovjets zouden kunnen gebruiken voor een nieuwen aanval. Finland moet integendeel constateeren, dat het door Ameri kaansche regeering aanbevolen op treden noodlottig zou zijn voor de beveiliging van het land. De Fin sche regeering zal den strijd be ëindigen, zoodra het dreigende ge vaar is afgewend en garanties zijn geleverd voor voortdurende vei ligheid. In hoofdstuk II toont de Finsche nota aan, dat de bevolking in de gebieden aan gene. zijde van de grens van 1939, welke 23 jaar lang blootgesteld was aan de bolsje wistische heerschappij, voor het allergrootste gedeelte Finsch is." Ook dit pleit er voor, dat de be trokken gebieden met goeden grond door Finland bezet gehouden moe ten worden, opdat deze bevolking een waarborg kan worden gegeven van vrijheid en veiligheid. Een onderhoud met Summer Welles. In hoofdstuk III komt de Finsche antwoordnota terug op het onder houd, dat de Finsche gezant in Washington op 18 Augustus heeft gehad met Summer Welles, die een uitdrukkelijk ontkennend antwoord had gegeven op de vraag of de Sovjetregeering de Amerikaansche verzocht had een mededeeling om trent de bereidwilligheid tot onder handelingen over een nieuwe Vre desverdrag aan Finland door te geven. De mededeeling van Welles aan den Finschen gezant was niet gedacht als vredesaanbod van de Sovjet-Unie en zelfs niet als aanbe veling van den kant van de Ver. Staten, maar slechts als mededee ling op grond waarvan Finland om vrede zou hebben moeten vragen. Ten aanzien van gelanceerde be richten omtrent beweerde Finsche plannen tot het sluiten van een afzonderlijken vrede constateërt de antwoordnota, dat vredesaanbie- dingen van de Ver. Staten nimmer ingediend zijn en dat ook van an dere zijde dergelijke aanbiedingen niet door de Finsche regeering zijn ontvangen. Geen gevaar voor de Ver. Staten. In. hoofdstuk IV weerleegt de Finsche antwoordnota de in het Amerikaansche memorandum van 39 October 1941 voorgedragen le zing, volgens welke de Finsche operaties verklaard werden dot direct gevaar voor de veiligheid van de Ver. Staten. De bezorgdheid van de Ver. Staten voor hun eigen vei ligheid geeft Finland het recht bij regeering en volk der Ver. Staten begrip er voor te verwachten, dat Finland1 den wil heeft zijn leven te beschermen, zijn veiligheid te ver- grooten en zijn oude democratische vrijheid te verdedigen, vooral daar Amerika noch eenig ander land een aanval kon verhinderen of wel ga ranties er voor kon geven dat deze aatrval niet meer zou worden her haald. Finlandi hoopt op het begrip van Amerika voor het feit, dat ook een klein land recht heeft op leven en verdediging. In het laatste deel van de Fin sche antwoordnota wordt in ver- fcandi met tie Amerikaansche op „WEGEN" OP DE KRIM. Ook ih dit gebied zijn bijna alle wegen on verzorgd en modderig. Toch blijven de Duitsche troepen den vluchtenden bolsjewisten op de hielen. (Atlantic-Holland). vatting, dat de vrijheid van hande len of zelfs de onafhankelijkheid van Finland van Duitsche zijde worden bedreigd, gezegd: „Finland zelf heeft geen reden om aan te nemen, dat een dergelijk gevaar van den kant van Duitsch land dreigt. Het is zonder meer duidelijk welke ontzaggelijke be- teekenis er voor Finland in is ge legen, dat tegelijkertijd ook Duitsch land strijdt tegen dezen vijand van Finland. Een nieuwe oorlog, waar in Finland wederom alleen zou hebben gestaan, zou gelijk hebben gestaan met de vernietiging van Finland en al'le Noorsche landen.'" De Finsche antwoordnota aan de Ver. Staten eindigt ermede, dat de Finsche president op 23 October 1941 den Amerikaanschen gezant in Helsinki heeft verklaard, dat het Finsche volk, dat de rechten ,van niemand schendt en niets anders wenscht, dan in vrede te mogen leven en werken, den oorlog tegen de Sovjet-Unie slechts zoolang voortzet, tot zijn veiligheid en zijn arbeidsvrede definitief gewaar borgd zijn. Finsche persstemmen over de antwoordnota. Helsinki, 12 Nov. (D.N.B.) De overhandiging van de Finsche ant woordnota op de memoranda der Ver. Staten vormt het voornaamste thema van de dagbladen van heden. De Uusi Suomi schrijft, dat de eigenlijke oorzaak voor de eischen van de Ver. Staten is de bezetting van zekere deelen der Moermansk- spoorweg door de Finsche troepen. Wanneer de Ver. Staten ons daarom bedreigen, aldus het blad, kunnen wij niets daaraan doen.. Het Finsche volk wacht in een aaneengesloten front rustig den indruk af, dien het antwoord der Finsche regeering zal maken. Het isvleiend voor Finland, dat in de Ver. Staten het aandeel van den Finschen strijd tegen het bolsjewisme van zoo groot belang wordt geacht. Beweringen omtrent een z.g.n. Duitschen druk, zoo schrijft het blad, zijn volkomen on juist. De Helsingin Sanomat schrijft, dat de Finsche vrijheid van handelen, voor ieder zichtbaar wordt doordat Finland zijn verdedigingsoorlog al leen voert voor de eigen veiligheid en om de eigen begrensde doelstel lingen te bereiken. Berlijn over Finsch antwoord. Berlijn, 12 Nov. (A.N.P.) Op de conferentie voor de buitenlandsche 'pers toonde de leider der persafdee- ling van het ministerie van buiten landsche zaken, gezant dr. Schmidt, aan de hand van markante pastl - ges aan, dat het Finsche standpunt, een staal van waardige, ijzige argu mentatie, een meesterlijke terecht wijzing van de onbeschaamde afper serspogingen der Amerikaansche po litiek en haar dragers vormt. Van Duitsche zijde wees men op de rustige gelatenheid, den moed en de vastberadenheid, waarmee de aanvallen van de overzijde van den oceaan worden afgewezen, men is er hier van overtuigd, dat elke ver standige Amerikaan bij lezing van dit document den indruk moet krij gen, dat degenen, die de verant woordelijkheid voor de Amerikaan sche politiek dragen, een oorvijg hebben gekregen. Afgezien van de algemeene geldigheid der Finsche bewijsvoering, wijst men in Duitsche politieke kringen ook op de Noord- sche lotsgemeenschap tegenover den gemeenschappelij.ken vijand, het bolsjewisme, zooals die in de nota tot uiting komt. DE BESCHULDIGDEN VAN RIOM. Vichy, 12 November. (D.N.B.) De voormalige minister-presidenten Da- ladier en Blum en^ die vroegere gene ralissimus generaal Gamelin, allen beschuldigden van het proces van Riem die zich nabij Riem in gevan genschap bevonden, z(jn in uitvoe ring van de door maarschalk Pétain genomen beslissingen Woensdag naar de vesting Portalet in de Py reneeën overgebracht, waar zij tot nader order met vestingstraf zullen verblijven. Tegelijkertijd zijn ook de voormalige minister-president Reynaud en de vroegere minister vam binnenlandsche zaken, Mandel, van Vals les Bains, waar zij sedert veertien maanden geïnterneerd wa ren, naar Portalet overgebracht. Belangrijke punten bezet. Budapest, 12 Nov. (DNB). - Het Hongaarsche telegraafagentschap M. T. I. meldt: Tijdens de operaties in de Oekraine hebben de verbon den troepen nieuwe, belangrijke punten voor Rostof en in het gebied van Schachty bezet. De strijd bij Moskou. Berlijn, 12 Nov. (DNB). Het DNB verneemt, dat Duitsche stoottroepen op 11 Nov. in den centralen sector zijn doorgedrongen in de verdedi gingslinie der bolsjewisten voor Moskou. In de vooraanliggende loop graven vernielden zij onderkomens en waarnemingsposten der bolsje wisten. Op één plaats werden vier pantserwagens zoo zwaar bescha digd, dat zij moesten blijven staan. De bemanning, die zich verzette, werd onmiddellijk vernietigd. De Duitsche stoottroepen keerden zon der verliezen in hun stellingen te rug. De actie van de Duitsche luchtmacht. Berlijn, 12 Nov. (DNB). Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben op 11 Nov. herhaalde malen voor den oorlog belangrijke instal laties Je Moskou gebombardeerd. In de opgegeven doelen ontstond een aantal groote branden. 'Verder hebben formaties Duitsche gevechts vliegtuigen een groot aantal vlieg velden in het gebied van Moskou aangevallen. Goed gerichte bommen vernielden de startbanen en vernie tigden twintig vliegtuigen. 21 an dere bolsjewistische vliegtuigen werden zwaar beschadigd. Hangars en barakken op de vliegvelden wer den eveneens in brand geworpen of door de bommen vernield. Siberische afdeelingen in actie. Berlijn, 12 Nov. (DNB). De Duit sche pers neemt met belangstelling kennis van de mededeeling van het bolsjewistische telegraafagentschap dat Siberische troepenafdeelingen aan het O.-lijk front moesten wor den gebruikt. De Berliner Lokal Anzeiger schrijft dienaangaande: Stalin wilde enkele dagen geleden nog de wereld wijs maken, dat de bolsjewistische verliezen betrekke lijk klein waren. Waarom heeft hij dan Siberische troepen aan dit front noodig? Dood en gevangenneming hebben zulke bressen geslagen in het Sovjetfront, dat Stalin deze zoo spoedig mogelijk moet stoppen met Siberische troepen, op gevaar af daardoor in den rug van troepen ontbloot te werden. Italiaansch legerbericht. Rome, 12 Nov. (Stefani.) Hier volgt het Itaüaansche legerbericht: De vijandelijke luchtmacht heeft nieuwe aanvallen gedaan op Z.-Ita- lië en. Sicilië. Gistermiddag werd een verkenningsvliegtuig door onze jageTs ter hoogte van Capri bran dend neergeschoten. In den afgeloo pen nacht lieten vijandelijke vlieg tuigen in opeenvolgende golven brand- en brisantbommen op Napels vallen. Schade aan woonhuizen en hier en d'aar een begin van brand, hetgeen men spoedig meester was. Er waren zes d'ooden en omstreeks dertig gewonden. De houding der bevolking was steeds kalm en gedis ciplineerd. In de eerste ochtenduren werden vandaag drie Engelsche vliegtuigen neergeschoten op Sicilië: een door het luchtdoelgeschut en twee door onze jagers. De beman ning van een ander vijandelijk toe stel, dat in zee stortte, werd krijgs gevangen gemaakt. Nog altijd in de eerste ochtenduren werden vier zware Britsche jagers door onze strijdkrachten onderschept en bij Cefalu stortten zij neer. Drie toestel len verdwenen in zee, een vierde viel op en grond te pletter en de bestuurder werd krijgsgevangen ge maakt. In N.-Afrika niets bijzonders aan het front van Tobroek en dat van Solloem. Een luchtaanval op Ben ghazi richtte geen schade aan. Een getroffen Britsbh toestel viel te plet ter. In Tripolis werd de betoanning, twee officieren, van een vliegtuig, dat tevoren neergeschoten was, ge vangen genomen. In O.-Afrika hebben onze detache menten van de versterkte stelling van Koelkwabert nieuw aanvalspo- igingen, vm dén .yjjarud. afgeslagen. VERDUISTER GOED! ZON 13 Nov. onder: 17.51 14 Nov. op: 8.59 MAAN 13 Nov. op: 1.25 onder: 15.26 19 November Nieuwe Maan. DUITSCHE BOEKENTENTOONSTELLING. 's-Gravenhage, 12 Nov. Op 15 Nov. a.s. te 15 uur zal in het Mauritshuis te 's-Gravenhage een tentoonstelling van Duitsche boeken geopend wor den. Deze tentoonstelling staat onder beschermheerschap van den rijks commissaris, In het kader van de tentoonstel ling zal de Duitsche dichter Moritz Jahn op Zondag 16 Nov. des och tends 11 uur in het gebouw Kneu terdijk 20 voorlezen uit werken van Duitsche kunstenaars. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-G raverihage, 13 Nov. Max Blokzijl spreekt hedenavond over den zender Hilversum II van 19.4520.uur over het on derwerp: „Met Duitschland tegen het Bolsjewisme". Zijn vliegtuig tegen gebergte gestooten. Vichy, 12 Nov. (D.N.B.) De Fran- sche minister van oorlog, generaal Huntziger, is Woensdagmiddag bij een vliegtuigongeluk doodelijk ver ongelukt, zoo is Woensdagavond om 8 uur te Vichy officieel bekend gemaakt. Nog zeven andere inzit tenden van het vliegtuig, onder wie de chef van het civiele kabinet van den minister, Labusquiere, kwamen eveneens om het leven. Het vliegtuig waarmede de minis ter reisde, .en dat blijkbaar als ge volg van de uiterst sléchte weers omstandigheden uit den koers was geraakt, is bij Le Vignan in het departement Gard omlaag gestort. Het was de persoonlijke machine van den minister van oorlog, waar mede de generaal zijn inspectiereis naar Afrika ondernomen heeft, welke twee weken had geduurd. Nadere bijzonderheden. ï)e viermotorige machine van het type Pofez 662, was Woensdagochtend even na 8 uur te 'Algiers opgestegen en had tegen 11 uur op het vliegveld van Marseille, Marignane, een tus- schenlanding gemaakt. Toen het vliegtuig weer vertrokken was, werd om 12.53 uur het laatste radiobericht gegeven, nadat het toestel reeds op 80 K.M. ten zuidwesten van Vichy bij Issoire in het centrale bergmassief was waargenomen. Terwijl op het vliegveld van Vichy alle voorbereidingen voor de ont vangst van den minister getroffen werden, kwam van de machine het radiobericht, dat zij wegens den heerschenden storm en het gevaar voor ijsafzetting gedwongen was in Z. richting terug te keeren. De be stuurder heeft toen kennelijk weer geprobeerd Marignane te bereiken, doch schijnt in het laaghangende wolkendek den koers volkomen te zijn kwijtgeraakt. In het Fransche ministerie van luchtvaart neemt men aan, dat het vliegtuig, dat wegens het gevaar voor ijsafzetting genoodzaakt was laag te. vliegen, daarbij tegen het gebergte is gestooten. Bij de plek waar het toe stel is neergestort, bij Le Breau, aan de Z. helling van het centrale 'mas sief, bevinden zich bergketenen, die hier en daar een hoogte bereiken van 1300 meter. Het vliegtuig- werd door de bewoners van een arbeidskamp volkomen uitgebrand gevonden. De lijken, waarvan er slechts zes ont dekt werden, waren verkoold en konden niet geïdentificeerd worden. De klok aan boord was op 13.03 uur blijven stilstaan. Aan boord bevonden zich de mi nister van oorlog, generaal Huntziger, de chef van zijn civiele kabinet, La busquiere, zijn ordonnans-officier, de Royere, de bestuurder, le Fevre, een marconist, een mecanicien, een 'foto graaf en een kamerdienaar. EEN REDE VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. Berlijn, 12 November. (D.N.B.) Churchill heeft, volgens den Engel- schen berichtendienst, in het La gerhuis verklaard, dat geenerlei verandering in de Engelsche regee ring of in dé oorlogvoering is over wogen. Wanneer de oorlog tegen de duik- booten en de vijandelijke lucht strijdkrachten zich verder gunstig zou ontwikkelen, waarvoor natuur lijk geen enkele garantie kan wor den gegeven, heeft het, zoo zeide Churchill verder, er allen schijn van, d'at in 1943 groote hoeveel heden schepen ter beschikking zul len staan, waardoor het mogelijk zou worden overzeesche operaties uit te voeren hetgeen thans geheel en al buiten het bereik der Britsche hulpmiddelen ligt. Churchill weigerde in te gaan op de hulpverleening van Engeland aan de Sovjet-Unie. Naar de Engel sche bericihtesdienst meldt, gaf hij als motief op, dat men den vijand geen geheimen mag verraden. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Winterbevcorrading aardappelen. 's-Gravenhage, 12 Nov. Ten einde misverstand te voorkomen wordt er nögtmaals de aandacht op gevestigd, dat degenen, die gebruik wenschen te maken van de gelegenheid om een wintervoorraad aardappelen in te slaan, de met „05" tot „14" ge nummerde bonnen van de met „V" gejmerkte aardappelkaarten voor het koopen van dezen voorraad' bij de plaaatselijke distributiediensten moeten laten afstempelen, O p niet gestempelde bon- inen mag nu niet worden geleverd. Voorts dienen de afgestempelde bonnen eerst bij de aflevering van den wintervoorraad aan den aardap pelhandelaar te worden afgegeven, dus niet reeds van te voren. Ten slotte wordt er nog op gewe zen, dat degenen, die hun aard appelkaarten hebben laten afstem pelen, d'och daarna van hun voor- neimen tot het inslaan van een win tervoorraad afzien, deze kaarten kunnen bewaren tot het tijdstip, waarop de daarop voorkomende bonnen wekelijks voor het koopen van aardappelen zullen worden aangewezen. De afstempeling schept derhalve geen verplichting tot het inslaan van een wintervoor raad. BONNEN „EEN RANTSOEN HAVERMOUT". Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, d'at in verband met het feit, dat er geen bonnen met „e e n rantsoen gort" gemerkt, in omloop zijn, de met „e e n rantsoen haver mout" gemerkte bonnen zoowel recht geven op het koopen van h a- vermout en aanverwante artike len als op het koopen van gort en de daarmede gelijkgestelde artike len. Zie vervolg Buitenland pag. 4. 's-Gravenhage, 12 Nov. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat het voor schrift, dat z.g. „groote stukken" slechts beschikbaar zijn op een speciale vergunning, onder ge lijktijdige afgiften van het voor deze artikelen voorgeschreven aantal punten, niet geldt ten aanzien van bovenkleeding voor kinderen beneden de drie jaar. Deze bovenkleeding mag, tot dat de uitreiking der textielkaar- ten voor deze kinderen heeft< plaats gehad, op vertoon van de distributiestamkaart van het kind, dan wel op de machtiging MD. 104), afgegeven door den plaatselijken distributiedienst, dan wel op speciale A.K.-punten, worden gekocht. Na de uitreiking van de textiel- kaarten voor kinderen beneden de drie jaar, zal bovenkleeding voor deze kinderen uitsluitend mogen worden gekocht op punten der tex- tielkaart, toeslagkaart of speciale A.K.-punten. Derhalve zal ook na de uitreiking van de textielkaart voor kinderen beneden de drie jaar, voor meer bedoelde bovenkleeding voor deze kinderen, geen speciale vergun ning behoeven te worden ingeleverd. WINTERVOORRAAD VAN AARDAPPELEN. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR deelt belangheb benden mede, dat op Vrijdag 14, Maandag 17 en Dinsdag 18 Nov. a.s. de gelegenheid zal worden openge steld tot afstempeling der V-aard- appelkaarten, noodig voor de moge lijkheid tot het opdoen van een wintervoorraad aardappelen. De afstempeling zal geschieden in het Schoolgebouw aan de Brille- steeg en wel op de uren van 9 tot 12 of 1 tot 5. De stamkaarten van degenen, die van de gelegenheid tot afstempeling gebruik wenschen te maken, moeten worden overgelegd. Geen der bon nen 05 tot en met 14 mag van de V-kaart zijn verwijderd. De achterzijde van het bloc bon nen, genummerd 05 t.m. 14 van de V-kaart wordt van het stempel van den Distributiedienst ALKMAAR voorzien en de afstempeling op de stamkaart wordt aangeteekend door afkruising van het vakje X7. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de afstempeling a 1- leen mogelijk is voor personen, die in het bevolkingsregis ter der gemeente ALKMAAR zijn opgenomen. De afgestempelde bonnen moeten eventueel ingeleverd worden bij een aardappelhandelaar geves tigd in de gemeente ALK MAAR. Het is niet toegestaan, dat perso nen beneden 18 jaar de V-kaarten ter afstempeling aanbieden. Alkmaar, 13 Nov. 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1