DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN./ c vindt xliteit I Succesvolle actie op de Krim. De strijd in het Oosten. De vesting Tobroek gebombardeerd. Met Duitschland tegen het bolsjewisme. Te hooge groenten- en fruitprijzen. Bonaanwijzingen. Winkelsluitingsbesluit. Wijziging van neutraliteitswet. ^^1 Pagina C, tdigheden del voor werd de J wat er pen der bet op e. Dat I h de uinig leeft. met >dat en. en H FABRIKAAT partement rij. sn algemeenen ;rzaaigranen. Oorlogstijd maakt is vermeld, dat de igge 2e en oudere list, doch moet zijn ing. i Oorlogstijd maakt gd zal worden tot 3lichte levering n a dat practisch geen behoeven plaats te leneden 1 jaar zal bij rden. geen dieren verplicht •actrunderen en run« /olge de verplichte deze eerste maanden n hun leveringsplicht doen aan de gestelde re levering. iijzencontrole 5lvoorziening n Oorlogstijd maakt Riouwstraat 143 te o. 557560, interlocaal ran genoemde onder en verder nog recht- nd voor officieele chtstreeksch te be del). jalgemeen uw en voor igen. luwmaterialen moet oor bouwwerken een ige maanden geleden t intrekking van alle rleend. Deze intrek" daadwerkelijk waren £de hun geldigheid jruikelijke wijze een euring Werken van irdt beoogd. machtigde delsprijzen publiek in rekening out: ïout; Iepen- of Wilgenhout: 1.63 1.47 0.99 0.76 0.57 1.53 1.37 0.92 0.71 0.54 de helft van de in geritst, moeten de prijzen worden af- 0.04 p.p. 0.03 p.p. 0.02 p.p. »en volgens onder- Geverfd in een kleur, 1 maal grond verf en 2 maal lakken p. paar: 0.13 0.09 0.07 worden verkocht, gegeven maximum- strafbaar. IK HAAR. 'Uiig fpakep. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 269. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 14 November 1941 m Duitschland strijdt voor Europa Buitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op de Krim hebben de Duit sche troepen in den aanval tegen de vestingwerken van Kertsj ver scheidene versterkingen onmiddel lijk ten zuiden van de stad ge nomen. Sterke afdeelingen ge vechtsvliegers hebben Sovjet schepen in de haven van Sebasto- pol en voor de N.O.-kust der Zwarte Zee aangevallen. Daarbij zijn drie kruisers, een torpedoboot- jager en vijf groote koopvaardij schepen zwaar beschadigd. Ook in het havengebied werd door bom- treffers groote schade aangericht. Aan het overige deel van het O. front brachten plaatselijke ge vechtshandelingen nieuwe succes sen. Zware batterijen van het leger hebben voor den oorlog be langrijke doelen in Leningrad en havenwerken en werven te Kroon stad beschoten. Geslaagde lucht aanvallen werden gedaan op Leningrad en Moskou. In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen twee groote vrachtschepen door bommen beschadigd". Mislukte tegenaanval der bolsjewisten. Berlijn, 13 Nov. (D.N.B.) Na een hevige voorbereiding door artillerie hebben de bolsjewisten den 12den November aan een deel van den centralen sector van het O. front een krachtigen door pantserwagens gejteunden tegenaanval onderno men. Tijdens zware gevechten sloe gen de Duitsche artillerie en de eveneens in het gevecht gebrachte Duitsche pantsrwagens de bolsje wisten terug. Vijftien Sovjet-tanks waaronder twee der zwaarste van 52 ton, werden vernietigd. Vier an dere Sovjet-pantserwagens liepen door goedgemikte schoten zoo zware beschadigingen op, dat het verlies daarvan waarschijnlijk is. Nieuwe bolsjewistische een heden. Berlijn, 13 Nov. (D.N.B.) Onder de gevangen genomen bolsjewisten in het Donetzbekken bevinden zich ook leden van bolsjewistische een heden, die in Iran zijn binnengerukt, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde gemeld. De bolsjewisten wierpen ter be strijding van den succesvollen op- marsch van de Duitsche en Italiaan- sche troepen in het industriegebied van het Donetzbekken snel samen geraapte nieuwe eenheden in den strijd. Deze eenheden leden zonder zonder een of ander succes te beha len zware verliezen aan materiaal. Het verlies aan menschen en gevan genen was eveneens zeer groot. Vergeefsche bolsjewistische aanvallen. Berlijn, 13 Nov. (D.N.B.) Bij de gevechten in het gebied van Kalinin hebben eenige bolsjewistische vlieg tuigen op 12 Nov. geprobeerd de door Duitsche troepen bezette stad Kalinin aan te vallen. Krachtig Duitsch luchtdoelgeschut dwong de bolsjewieken tot een snellen aftocht. Een vijandelijke machine kreeg een treffer en stortte brandend nabij de stad omlaag. De beteekenis van Kertsj. Berlijn, 13 Nov. (D.N.B.) Het schiereiland Kertsj, tot waar de Duitsche troepen thans zijn doorge drongen, is een der rijkste ijzer- ertsgebieden der wereld. De bolsje wisten hebben de hoeveelheid erts op 2.722.000.000 ton geschat. Het erts is gemakkelijk aan de oppervlakte te brengen, weliswaar bevat het minder ijzer dan het erts van het reeds bezette gebied van Kriwoi- Rog, doch het phosphorgehalte stijgt tot een procent. Met moderne me thoden kan dit erts goed tot metaal verwerkt worden. Dit geschiedde niet alleen in de stad Kertsj, maar ook in de steden Marioepol en Ta- gan-Rog, die reeds in Duitsche han den zijn. Op den duur zal het schier eiland ongetwijfeld een groote toe komst tegemoet gaan. De stemming in Roemenië. (D. N.B.) - Op den avond van den vier den dag der Roemeensehe volks stemming waren 2.986.992 stemmen uitgebracht, waaronder slechts 49 Sjnieen"-stem|m.en. Finsche gezant bij Sumner Wel les. (D.N.B.) - De Finsche gezant heeft gisteren een bezoek gebracht bij dien plv. minister van buiten- landsehe zaken der Ver. Staten, Sumner Welles, met wien hij een langdurig onderhoud had. De ge zant heeft nogmaals uitvoerig een uiteenzetting gegeven van het Fin sche standpunt. STALIN TUSSCHEN PUINHOOPEN. Dit is alles, wat de bommen uit Duitsche en Roemeensehe vliegtui gen van een wapenfabriek in Odessa Pillisten, a.., iWeltbild-Pplygqon), Itdliaansch legerbericht Rome, 13 Nov. (Stefani). Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Tijdens een luchtaanval op Napels in den afgeloopen nacht heeft het luchtdoelgeschut een vijandelijken bommenwerper neergeschoten, die dicht bij de haven in zee viel. De geconstateerde verliezen zijn van 6 tot 16 dooden. en 34 gewonden gestegen. Op Sicilië is behalve de toestellen, reeds genoemd in het weermachtbericht van gisteren, nog een vliegtuig getroffen, dat met stel ligheid in zee gevallen is. De beman ning van enkele neergeschoten ma chines is gevangen genomen, daar onder 6 officieren. Gistermiddag bond een onzer verkenningsvliegtui gen den strijd met vier Hurricanes san en schoot er één neer. In Noord-Afrika heeft de lucht macht van de as met succes doelen in de vesting Tobroek aangevallen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden een vijandelijk vliegveld, waarbij vijf toestellen op den grond werden verniejd en andere beschadigd. De Britsche luchtmacht heeft bommen laten vallen op Benghazi, Derna en enkele boerendorpen in den Dzjebel. Eenige schade. Te Derna, waar een veldlazaret werd getroffen en vier zieken werden gewond, werd een vliegtuig bran dend neergeschoten. In O.-Afrika herhaalde de vijand zijn aanvallen te land en in de lucht aan het front van Gondar. Onze troepen reageerden overal hardnekkig en berokkenden den aanvallers aan zienlijke verliezen. EEN KAART BIJ HET FINSCHE ANTWOORD. Helsinki, 13 Nov. (D.N.B.) Bij de overhandiging van het antwoord der Finsche regeering aan den Ameri- kaanschen gezant alhier, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Witting, tegelijkertijd een kaart overhandigd betreffende de gebie den aan de andere zijde der O. gren zen van Finland. Tevens overhan digde hij een verklaring omtrent de voorbereidingen, die de Sovjet- Unie in die gebieden had getroffen voor een aanval in W. richting. Nauwkeurig wordt de aanleg be schreven van de spoorlijnen en van de vóór den oorlog van 1939/40 aan gelegde landwegen, benevens van de na den vrede van Moskou aan gelegde wegen. Tenslotte worden de vliegvelden, die voor aanvals doeleinden waren aangelegd, ter sprake gebracht. De kaart zelf wordt in alle Finsche bladen afgedrukt. De verklaring eindigt met de woorden: „Tezamen vormen de spoorlijnen, de landwegen en de vliegvelden van Oost-Karelië, zooals zoowel in den winteroorlog als ook in den huidigen oorlog is gebleken, een reusachtige basis, die met het oog op een tegen Finland en Scan dinavië uit te voeren slag is aange legd". DE TOESTAND OP IJSLAND. Berlijn, 12 November. (D.N.B.) De Deensch-IJslandsche redacteur Carl Moeyer heeft voor de Deen- sche vereeniging Freya te Berlijn gesproken over den toestand op IJsland sedert de Britsch-Ameri- kaansche bezetting. Hij zeide, dat deze bezetting de bevolking op ma terieel, zoowel als op moreel ge bied schade doet en dat komende geslachten daarvan nog te lijden zullen hebben. Men kan zich voor stellen, aldus Moeyer, wat het be- teekent, wanneer een volk van nau welijks 127.000 zielen door 80.000 soldaten wordt overweldigd. En men kan zich gemakkelijk een voor telling van de verwoestende gevol gen maken, wanneer men bedenkt, dat een groot deel der En-gelsche soldaten afkomstig is uit Whitecha- pel en andere beruchte streken. Nog erger is het geworden na de aan komst der Amerikaansche soldaten, ondier wie zich Joden, negers en halfbloeden bevinden. Geen vrouw gevoelt zich veilig. Een actief ver zet was de natuurlijke reactie. Daar op werden vele IJslanders gedood, naar Amerika gevoerd of in gevan genenkampen opgesloten. Vele an deren zijn waar het binnenland ge vlucht. De IJslanders, aldus Moeyer, zijn een volk van zuiver ras en groote beschaving. De bezetting van huij land door minderwaardige sol daten is een ware schande voor de te&sisteg. DE SOVJET-UNIE EN FINLAND. Helsinki, 13 Nov. (D.N.B.) De bladen publiceeren heden een bericht van de New-York Times uit Samara, volgens hetwelk Lit- winof en Losowsky als vertegen woordigers der Sowjet-Unie heb ben ontkend, dat eenigerlei initia tief van Russische zijde is genomen tot het voeren van vredesonder handelingen met Finland. De Uusi Suomi schrijft hierover, dat dit een nieuw bewijs is, dat in de leugen achtigheid der Sowjet-Unie geen wijziging is gekomen. Wanneer in het bericht verder beweerd wordt, dat het initiatief is uitgegaan van Finland of Washington, is het dui delijk, dat de regeering der Ver. Staten niet kon mededeelen dat de Sowjetregeering bereid is tot vre desonderhandelingen, wanneer zij daarover geen overleg had ge pleegd met de Sowjetregeering. Het huidige standpunt van de Sowjetregeering, aldus gaat het blad verder, vindt zijn oorsprong in den wensch, dat zij haar zwak heid wil verbergen, nu duidelijk is geworden, dat Finland geen acht slaat op het initiatief. AMERIKA EN HET FINSCHE ANTWOORD. New-York, 3 Nov.. (D.N.B.) De Finnen hebben geen vertrouwen in de Sowjet-Unie en er is ook geen reden, dat zij de Sowjet-Unie zou den vertrouwen zoo schrijft de New-York Sun in verband met het antwoord van de Finsche regeering aan de Ver. Staten. Het blad ver klaart, dat het afwijzende ant woord van Finland te verwachten was. Washington zal het Finsche antwoord nauwkeurig tiestudeeren in de hoop, dat het verdere onder handelingen niet uitsluit, roept van zijn kant de Finnen opnieuw op hun lot te verbinden met dat der .„geallieerden" en dreigt, dat Fin land anders niet kan verwachten, dat door de geallieerden bij vre desonderhandelingen met dit land rekening zal worden gehouden. VERKLARINGEN VAN DEN TURKSCHEN MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Ankara, 13 Nov. (D.N.B.) In de vergadering der parlementsfractie van de republikeinsche volkspartij heeft de minister van buitenland sche zaken, Saradjogloe, heden verklaringen afgelegd over den politieken toestand en de oorlogs situatie in het oosten, waarhij hij zich vooral beriep op het rapport van de Turksche generaals, die onlangs het Duitsche oostelijke front bezocht hebben. De minister liet er geen twijfel over bestaan, dat de indrukken der generaals hoogst belangwekkend zijn en dat het weerstandsvermogen der bols jewieken de zwaarste klappen ge kregen heeft. Uitvoerig sprak Sa radjogloe vervolgens over de ver nietiging van het Turksche motor zeilschip Kaynakdere m de Zwarte zee door een bolsjewistische duik boot en deelde mee, dat deze inbreuk op de vrije Turksche scheepvaart het voorwerp van diplomatieke stappen te Moskou zal zijn. IN DEN HAAG WORDT VAN 9-19 NOVEMBER in Pulchri Studio de ten toonstelling „Duitsche vrou wen werken voor haar volk" gehouden. De zele bezoeksters geven blijk van de belangstel ling, welke bij de Haagsche be volking voor deze tentoon stelling bestaat. (Stapf-Mol) VOLDOENING IN ROEMENIE OVER FINLANDS HOUDING. Boekarest, 13 Nov. (D.N.B.) Het antwoord van Finland aan de Ver Staten wordt door de Roemeensehe bladten aan de spits van alle gebeur tenissen geplaatst. Reeds toen de Amerikaansche eischen door de Fin sche pers krachtig werden afge- .wezen, had men in Roemenië deze duidelijke houding van Finland met levendige voldoening geconstateerd Het blad Actiunea schrijft: In dezelfde positie als Finland be vinden zich ook andere staten, als b.v. Roemenië. Roemenië heef evenals de Noordelijke buur van de Sovjet-Unie'de weldaden van dit na buurschap geruimen tijd leeren ken nen, vooral in het vorige jaar. De Sovjet-Unie heeft zich als een sluwe gemeene vijand tegenover al haar buurstaten gedragen. Thans zijn de buurstaten van de Sovjet-Unie in staat, dit apocayptische gevaar te helpen overwinnen en verwijderen De Ver. Staten en Groot-Britannië hebben de Euxopeesche vraagstuk ken altijd slechts uit het gezichts punt van eigen opportuniteit be schouwd en hebben zich onmachtig betoond, iemand in Europa te hel pen. DE DOOD VAN HUNTZIGER. Vichy, 13 Nov. (D.N.B.) - Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransc'he regeering besloten, dat het stoffelijk overschot der slacht offers van het vliegtuigongeluk bij Vigan op staatskosten begraven zal worden. D-e kerkelijke plechtigheid zal Zaterdagochtend te Vichy wor den gehouden. Naar verluidt, bevonden zich in het verongelukte vliegtuig zeven en niet acht personen. De Duitsche minister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop heeft den plaatsvervangenden mi nister-president Darlan telegrafisch zijn deelneming betuigd. Maarschalk Pétain heeft aan den Führer in antwoord op diens tele gram van rouwbeklag een dank- telegram gezonden. Admiraal Dar lan heeft telegrafisch zijn dank be tuigd aan von Ribbentrop. TSJANG KAI SJEK VRAAGT HULP. New-York, 13 Nov. (D.N.B.) Tsjang Kai Sjek heeft, naar United Press uit welingelichte kringen te Londen heeft vernomen, een dringend ver zoek om hulp gezonden aan Roose velt en Churchill om Tsjoengking te voorzien van jagers en bommen werpers. Hij wees daarbij op het gevaar, dat voor de verdediging van de Birmaroute is gelegen in een uit blijven van de ondersteuning. BOLSJEWIEKEN ALS MENSCHENETERS. Berlijn, 12 Nov. (DNB). Ten O. van Wjasma hebben op 29 Oct., naar eerst thans bekend wordt, een Feld- webel en een korporaal van een Duitsche pantserafdeeling .vier bols jewisten gevangen genomen. Zij constateerden, dat deze bolsjewisten een gesneuvelden kameraad een stuk vleesch uit de borst hadden gesneden om het te eten. De Duit sche soldaten zagen nog juist, hoe twee der bolsjewisten het vleesch «a,ar hun moad brachten. Canadeesch schoolvliegtuig neergestort. (D.N.B.) - Een Cana- dteesch schoolvliegtuig is, volgens Associated Press, bij Hamilton in Ontario iti de bergen neergestort. Drie vliegers kwamen om het leven, twee werden zwaar gewond. Het vliegtuig van Litwincf. (D. NB.) - In Londen is men, naar de Associated Press meldt, over het lot van het al twee dagen over tijd zijnde vliegtuig, waarmede Litwi- nof, Steinhardt en Sir Walter Monekton, leider van den Britschen inlidhtingendiensf in Caïro, benevens een of twee hooge Britsche ambte naren uit Koeibisjef naaf Teheran waren gevlogen, zeer bezorgd. In JEngeland neemt men echter, on danks de bezorgdheid, aan, dat het toestel in verband met het slechte weer op een afgelegen plaats een noodlanding heeft moeten maken en dat het moeilijk is een verbinding ot stand te brengen. Maatregelen tegen het com.mu nisrnie in Frankrijk. (D.N.B.) - Te Narbonne'in het Z. van Frankrijk is een uit 28 man bestaande geheime communistische organisatie ontdekt. De ledien zijn gearresteerd en ston den Woensdag voor de speciale rechtbank terecht. Zij werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van een tot drie jaar en tuchthuisstraf fen van 5 tot 20 jaar. Aardbeving in Turkije. (D.N. B.) - Verscheidene dorpen in het district ErsindBjan zijn Woensdag door hevige aardbevingen min of meer ernstig geteisterd. Totdusver zijn 15 personen om het leven geko men en 64 gewond. Amerikaansche vliegtuigonge lukken. (D.N.B.) - Naar de Brit sche berichtendienst uit Mohawk ir. Californië meldt, is een bommen werper van het type Douglas op weg naar Engeland neergestort. De Ame- rikansche bestuurder kwam om het leven. Een and'er toestel, dat -den bommenwerper begeleidde, wordt vermist. Aanrijding. - Gistermorgen is op den Maasdijk te Raamd'onksveer de 72-jarige A. C. Vissers, d-ie naar zijn werk ging, door een luxe-auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij kqpt daarop ia overleden. Tal van boeten uitgedeeld. De gemachtigde voor de prijzen laat reeds geruimen tijd de groen te- en fruitprijzen aan controle onderwerpen. Bij de inspecteurs voor de prijsbeheersching zijn dan ook zeer veel processen-verbaal binnengekomen en reeds werd een 1060-tal hier van berecht, terwijl een nog grooter aantal in de komen de weken zal worden behandeld. Uiteraard werden de meeste over- tiedingen geconstateerd bij de de taillisten, waarvan er bijna 809 zijn veroordeeld tot boeten, die dikwijls 50 tot 75 beliepen. Echter hebben zich ook reeds ruim 125 grossiers in groenten en fruit, die van den rechten weg waren afgeweken, te verantwoorden gehad. De zwaarste der hun opge legde straffen was 1000. Verder zijn 75 telers, die hun producten te duur verkocht hadden, beboet met bedragen tot ten hoogste 250, Een 15-tal veilingen, zich niet aan de voor haar geldende bepalingen op prijzengebied hadden gestoord, werden eveneens veroordeeld. Een ernstige overtreding bezorgde één van hen 2000 boete. Ook wegens onvolledige of in sommige gevallen zelf geheel ont brekende prijsaanduiding werden vele groenten- en fruithandelaren geverbaliseerd. Reeds zijn tegen overtreders van dit voor de con trole door den koop zelf zoo buiten gewoon nuttige voorschrift 700 tot 8O0 tuchtbeschikkingen gewezen. De hoogste hierbij opgelegde boeten bedroegen' 35. 300 dergelijke ver balen, een aantal, dat nog dagelijks groeit, wachten nog op berechting. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED l ZON 14 Nov. onder: 17.49 15 Nov. op: 9.01 MAAN 14 Nov. op: 2.37 onder: 15.52 19 November Nieuwe Maan. 's-Gravenhage, 14 Nov. Voor het tijdvak van Zondag 16 Nov. tot en met Zaterdag 22 Nov. zijn van de daarvoor bestemde kaarten de bon nen 4 4 aangewezen voor het koo- pen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleesch- waren, melk en aardappelen. Ter verkrijging van het extra-rantsoen van y2 kg aardappelen is voor de houders van vetkaarten bon 44b aangewezen. Na Zaterdag 15 Nov. zullen niet meer geldig zijn de bonnen 43 van brood, vleesch, vleeschwaren, melk 1 en aardappelen en na Donderdag 20 Nov. de bonnen 51-52 voor boter en vet. Ontheffingsmogelijkheid vergroot. 's-Gravenhage, 13 Nov. Het is ge bleken, dat de naleving van de door het Winkelsluitingsbesluit inge voerde verplichting tot openstelling van winkels in sommige gevallen moeilijkheden medebrengt. Ter tege moetkoming daarvan werd het ge- wenscht geacht enkele wijzigingen aan te brengen in genoemd besluit en zijn uitvoeringsbeschikking. Deze wijzigingen, welke zijn afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant van 13 dezer en met ingang van 14 dezer in werking treden, komen in het kort op het volgende neer: De burgemeester krijgt thans, behalve voor bijzondere gevallen van kortstondigen aard ook voor die gevallen, waarin de naleving van bedoelde verplichting tot openstelling bijzondere bezwaren voor een winkelier zou mede brengen, de bevoegdheid onthef fing van de verplichting te ver- leenen. Voorts is de ontheffing, welke in verband met de naleving van de ver- duisteringsvoorschriften voor afzon derlijke winkels werd verleend, iets gewijzigd. Tot nog toe kon slechts ontheffing worden verleend van 5.30 uur tot 6 uur des namiddagss op de dagen, dat de zon voor 6 uur on dergaat. Nu gaat de ontheffing een kwartier, onmiddellijk voorafgaande aan het tijdstip van zonsondergang, in op de dagen, waarop de zon voor 6.15 uur des namiddags ondergaat. Tenslotte zal des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. de openstel ling niet meer verplicht zijn. In- tusschen wordt er op aangedrongen, dat de winkeliers, voor wie deze ver plichting thans is komen te verval len, zooveel mogelijk hun zaken ook des Maandagmorgens voor het pu bliek geopend zullen hebben. Vertrouwd mag worden, dat door deze wijzigingen thans verschillende bezwaren met betrekking tot de toe passing van het winkelsluitingsbesluit zullen worden ondervangen. DE BLIJVENDE RENTEN VAN ONGEVALLENWET. Voorheffing voor in komstenbelasting. De secr.-gen. van financiën heeft -bepaald, dat, te rekenen van 1 Sep tember j.l., de blijvende renten en de renten aan de nagelaten betrek kingen, welke ingevolge de onge vallenwet, de land- en tuinbouw- ongevallenwet en de zee-ongeval lenwet worden genoten, aan een voorheffing bij wijze van inhouding zijn onderworpen. Op deze voor heffing vinden de bepalingen no pens de inhouding van loon inge volge de loonbelasting overeen komstige toepassing. Radiotoespraak. - Heden, 14 November, spreekt van 19.2019.30 uuir over Hilversum II ir. H. J. M. Steenbergen-, rijkslandbouwconsu- lent, in het programma voor den boer, Nederland voedt zichzelf, pro ductieslag 1941, over „Moet ge scheurd, grasland worden benutj,"^ Het voorstel aangenomen met 212 tegen 191 stemmen. New-York, 13 Nov. (D.N.B.) Na dat Roosevelt en minister Hull, in brieven en gesprekken met de de mocratische leiders van het huis van afgevaai'digden nog in de laatste minuut de stemming over de wijziging van de neutraliteits wet hadden probeeren te beïn vloeden, heeft het huis het voor stel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daarmede is de be paling uit de neutraliteitswet ge schrapt, welke aan Amerikaan sche schepen het varen in oorlogs zones verbiedt. De bewapening van koopvaardijschepen was, zoo als bekend, reeds eerder door het congres goedgekeurd. International News Service meldt nog, dat Roosevelt en Huil persoon lijk ook nog contact gezocht hadden met aarzelende afgevaardigden ten einde hen voor de aanvaarding van het voorstel te winnen. Blijkbaar heeft Roosevelt de be lofte gegeven, scherpe maatregelen tegen de stakingsactie te nemen, ten einde aan critici op dit gebied het zwijgen op te leggen. Terstond na de stemming onder- teekende de speaker de wet. Thans is alleen nog de handteekening van Roosevelt vereischt om haar van kracht te doen worden. Nadere bijzonderheden. Washington, 14 Nov. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft, volgens de Associated Press het resultaat van de stemming in het huis van afge vaardigden in het Witte Huis afge wacht. Zijn secretaris verklaarde, dat Roosevelt terstond van den uit slag in kennis was gesteld en dat de president den regeeringsleiders in het huis van afgevaardigden, Ray- burn en McCormack, zijn persoon lijken dank voor hun optreden had doen toekomen. Volgens de Associated Press heb ben de regeeringsaanhangers van het huis van afgevaardigden, daar nog tot in den middag de uitslag volko men onzeker was, koortsachtig ge werkt om alle aanhangers van de buitenlandsche politiek van Roose velt te mobiliseeren Niet-aanwezige leden van het huis van afgevaardig den kregen nog op het laatste oogen- blik telegrafisch de instructie naar Washington te komen. Voor de herroeping van het ver bod om oorlogszones te bevaren heb ben, naar de Associated Press verder meldt gestemd 181 democraten, 22 republikeinen en een vertegenwoor diger van de Amerikaansche arbei derspartij. Tegen de herroeping stemden 137 republikeinen, 53 de mocraten, een vertegenwoordiger van de farmer-Labourpartij en drie progressisten. Elf afgevaardigden stemden blanco. Uit Duitschland terug. - De dteor de N.S.V. op 1 October 1941 naar Wurttemberg-Hohenzollem ge zonden kinderen uit diverse groote steden zullen op 22 November met een extra trein in Nederland terug- keeren. De groep uitgezondenen van dien Ned. volksdienst, die even eens naar Wurttemberg-Hohenzol- lern is gegaan, wordt enkele dagen later terugverwacht. Diefstal van brandstoffen. - De politie te Deventer heeft 5 arbei ders gearresteerd, werkzaam bij verschillende brandstoffenhaindela- ren, die in den loop van jaren ten n-adeele van hun patroons voor dui zenden guldens aan steenkolen uit de voorraden hebben gestolen. Het gestolene werd verkocht aan parti culieren, in verband waarmede de politie bovendien twee personen in hechtenis heeft gesteld wegens heling. Prejnie kinderbijslagwet. - De premie ingevolge de kinderbijslag wet zal ook voor 1942 weer 1 van liet loon bedragen. Wanneer zij be- hooren tot instellingen van welda digheid zal de premie y bedra gen

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1