DE TIJi v STAD EX OMGEVING De Winterhulp-loten. AGENDA. KIJKEN is KQOPEN «u CLOECK LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS Wat waardeloos lijkt, kan waardevol worden. Het nationale belang vordert aller medewerking. Bewaart uw oude metalen en afvalstoffen. SeuiCCeton ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 NOVEMBER 1941. Pagina 2. Het staat thans vast, dat de premietrekking op 1 Dec. zal worden gehouden. De heer W. J. Eckhardt, lande lijk propagandist van W.H.N. heeft ons in een gister te dezer stede ge houden conferentie medegedeeld, dat het thans vast staat, dat de premietrekking der Winterhulp- loterij op 1 Dec. te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Men weet, dat elk lot van Winterhulp twee prijskansen heeft. Of men -op het zoogenaamde stamlot een prijs krijgt is direct bekend bij het •openmaken van het lot. Daar naast heeft elk lot nog zijn waar de'bij de later te houden premie trekking en het doet er daarbij niet toe of men reeds een prijs heeft getrokken dan wel of het lot een .niet" bleek te zijn. Bij deze premietrekking wordt één premie van 5000 uitgeloot, twee van 500 en honderd van 100, zoodat er vóór Sint Nicolaas nog 103 houders val) oude loten gelukkig gemaakt kunnen worden. Dat de premietrekking inderdaad reeds op 1 Dec. kan plaats vinden wijst er wel op, dat het met den verkoop van loten vlot gegaan is. Zes millioen loten zijn in circula tie gebracht, daarvoor heeft men drie millioen gulden ontvangen, waarvan één millioen aan prijzen besteed is, zoodat er ten bate van hei Winterhulp werk hog twee millioen overblijven, waarmede heel wat ar- rrloede en ellende gelenigd kunnen worden. Dat de loten zoo vlot van de hand gegaan zijn is voor een groot deel te danken aan de in diverse plaat sen optredende colporteurs, die daar net rad van avontuur" lieten draaien. Het gokken zit ookden Nederlander in het bloed en als men als prijSen voor een gokje loten uit geeft, biedt men dubbele en zelfs veelvoudige kansen tegen welker- verlokking maar weinigen bestand zijn gebleken. Wanneer men be- derlkt, dat twee „raderen van avon tuur" alleen op den Dam in Am sterdam, wekelijks plm. 100.000 lo ten aan den man brachten kan men wel begrijpen, dat de organisatoren in Den Haag over het algemeen te vreden zijn gebleken. Een volgende lotencampagne staat al weer op stapel en daarover zal te zijner tijd nog het een en ander wor den medegedeeld. Alkmaar heeft over het algemeen in de rij der 41 districten geen schitterend figuur gemaakt. Bij een statistiek van 5 October staat Den Haag bovenaan, waarna Amsterdam en Arnhem volgen. Haarlem staat no. 7 en het betrekkelijk arme Heer len no. 12. Hoorn komt als no. 17, Zaandam als no. 31 en Alkmaar eerst als no. 37, zoodat er hier nog wel het een en ander valt in te halen. Men mag thans veilig aan nemen, dat alle praatjes als zou het geld van Winterhulp ook voor be hoeftige buitenlanders bestemd zijn, thans door de zeer belangrijke uit- keeringen aan diverse gemeenten uitkeeringen welke vaak veel groo- ter waren dan de in die plaatsen in gezamelde gelden voldoende ge logenstraft zijn. Menig arm gezin is door W.H.N. geholpen en helaas zijn er vooral in deze tijden van al- gemeene schaarschte nog talloozen, die dringend behoefte aan finan- cieelen steun hebben om onder den druk der tijden niet te bezwijken. Het „draagt elkanders lasten" is thans voor ieder, die nog iets van z'ijn bezit kan missen meer dan ooit een moreele plicht geworden. In een der vorige conferenties heeft de heer Eckhardt medegedeeld, dat men in den Haag de noodzake lijkheid had ingezien de colporteurs van W.H.N. en dat zijn er-eenige duizenden een nette en eenvou dige uniform te geven welke hen ge lijktijdig kan beschermen tegen re gen en kou, welke op hun dagelijk- sche tochten in den winter volop hun deel kunnen zijn. Deze week zijn vrijwel alle uniformen aan de betrokkenen verzonden. Zij bestaan uit een lange donkergroene cape met zwarten kraag en uit een pet van het P.T.T.-model met groenen band en het embleem van Winterhulp be nevens een nummer. Men kan aan deze nette uniformen .niet alleen da delijk zien, dat men met een- offi cieel aangestelden colporteur te doen heeft, maar tevens .wanneer dit noodzakelijk mocht blijken door zijn nummer precies nagaan met wien men bij het koopen van een lot in contact 'is geweest. Zoo doet W.H.N. op velerlei wijze 'haar best de zeer groote bedragen bijeen te krijgen welke voor het le nigen van den allergrootsten nood in dezen voor velen zoo moeilijken tijd meer dan noodzakelijk zijn ge bleken. DE DUISTERNIS EN ONZE GEVAARLIJKE GRACHTEN. Dame in het Verdronlcenoord. Taschje met bijna 2000 kwijt geraakt. Zondagavond om half elf kwam mevrouw de wed. Appel—v. d. Burg, na een visite bij de buren, die eenige huizen verder wonen, in het Verdronkenoord terecht. Zij slaagde er in haar hoofd boven water te houden en gelukkig werd het ongeval opgemerkt door haar neef de heer Keys, wonende aan de Platte Steenenbrug, die er in slaagde haar, met behulp van een reddingshaak, op het droge te brengen. Toen zij bij den heer Keys was binnengedragen, kwam zij tot de ontstellende ontdekking, dat ze haar handtaschje kwijt was. Deze ontdek lung was daarom zoo ontstellend, omdat ze daarin, naast een portemonnaie met een 70 ook in een apart vakje een bedrag van 1800 had geborgen, een kapi taaltje, dat zij, na den dood van haar man, van verschillende ver zekeringen had ontvangen en dat zij gewoon was steeds bij zich te dra gen. Ook haar persoonsbewijs, een toiletgarnituur en haar lorgnet waren in het taschje geborgen. #Op haar verzoek is gister een man van gemeentewerken begonnen met naar het taschje te dreggen. De oogst bestond tot nog toe, naast oude rijwielvelgen, oud blik en zeil, uit het lorgnet. Hierdoor staat vast, dat het taschje tijdens-den val open geraakt is. De kans, dat daardoor ook het kapitaaltje los in de gracht terecht is gekomen, is wel uitgeslo ten, aangezien dit zich in een af zonderlijk vakje bevind, dat door drukknoopjes was afgesloten. Vermoedelijk is het taschje niet onmiddellijk gezonken en aangezien de stroom zich Zondagavond in de richting van de Steenenbrug be woog, is ook vandaag een man van gemeentewerken bezig in die rich ting de gracht af te dreggen. Met behulp van een baggermolen zou men stellig spoedig een beter resultaat bereiken. Een ongeval komt echter nooit alleen en dit is ook hier het geval, aangezien de baggermolen niet gemonteerd kan worden, omdat enkele te vernieuwen onderdeelen nog van de fabriek moeten komen. Voor mevrouw Appel, die er lichamelijk gelukkig goed is afge komen, beteekent het ongeval niet minder dan een ramp. Zij was bovendien bezorgd, dat zij, ook als het taschje niet gevonden wordt, aan de gemeente nog de kosten van het dreggen zal moeten vergoeden. Gemeentewerken is n.l. wel een bedrijf ten dienste van de gemeen schap, maar brengt, diensten ten behoeve van personen, volgens een Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het dolende hart (dram.) 18 jaar. Woensdagmiddag,- half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Königswalzer (rom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Attentie, spionnage! (sens.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De speler (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 18 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Adriaan en Olivier" door het Centraal Tooneel (dir. Cees LaseurL Donderdag 20 November. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, demon stratiemiddag Ned. Vereen, van Huis vrouwen. tarief in rekening. Wij aarzelen niet er met klem op aan te dringen, deze kosten in dit geval voor rekening \an de gemeente te nemen en dit temeer omdat, op zijn zachtst uit gedrukt, de gemeente wel zeer na latig is met beveiligingsmaatregelen voor het publiek langs onze smalle grachten. Zondagavond toch kwamen ook een paar burgers, die in een vroo- lijke stemming verkeerden, in de Mient terecht. Zij wisten, door een rioolbuis vast te houden, hun hoof den boven water te houden en werden gelukkig nog door voorbij gangers gered. Gedurende den vorigen wip ter hebben, door de duisternis misleid, reeds te veel burgers hun leven verloren. Het gebeurde van Zon dagavond bewijst opnieuw de nood zakelijkheid om langs de grachten betere beveiligingsmaatregele te treffen. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer C. Luiten, bedrijfs- chef bij den houthandel en zagerij der firma G. A. Conijn en Zoon, bij deze zaak in dienst trad. Zij, die in die jaren met hem in aanraking kwamen, zullen hem hebben leeren waardeeren als iemand die op alle uren van den dag klaar stond om iedereen te helpen. Wij spreken den wensch uit dat de heer Luiten, wiens werkkring door den groei van het bedrijgf in den loop der jaren steeds drukker geworden is, nog vele jaren zijn krachten aan zagerij en expeditie zal mogen wijden. HONDEN. Aan het Bureau van Politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over 'n klein zwart hondje, alsmede over een zwarten hond, die bij ingeze tenen zijn komen aanloopen en waar van de eigenaren onbekend zijn. Beide honden zullen eenigen tijd ter beschikking der respectievelijke eigenaren worden gehouden. BENOEMD. De heer J. Vink, tijdelijk schrij ver bij de politie, alhier, is benoemd tot ambtenaar opleiding inspecteur van politie te 's-Gravenhage. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Justitie van 14 November 1941 is A. J. Stienstra benoemd tot commissaris van rijkspolitie le klasse en in deze functie ter beschikking gesteld van den gevolmachtigde voor de prijzen te 's-Gravenhage, onder verleening van gelijktijdig eervol ontslag uit zijn ambt van commmissaris van politie te Zwolle en van commissaris van rijkspolitie. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het gemeente lijk bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat ge durende het tijdvak van Woensdag 19 November tot en met Dinsdag 25 November 1941 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen blauwe kleur. Vetbonnen witte kleur. Alkmaar, 18 Nov. 1941. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. GESLAAGD. Te Leiden slaagde voor het propa- deutisch examen theologie de heer M. J. Pool te Hoorn. JEUGDHERBERG CASTRICUM BLIJFT GEOPEND. De Jeugdherberg te Castricum, die aan ruim 80 jongeren gastvrijheid kan bieden, blijft geopend voor het trekkersverkeer. Vooraf aanmelding is echter gewenscht. EEN ZELDZAAM VETGEHALTE. Bij een gehouden monstername bleek dezer dagen dat een koe van den heer N. Blauw te Obdam melk gaf met' het buitengewoon hooge vetgehalte van 8 pet., terwijl de melkgift toch nog 5 liter per keer was. KIESCOLLEGE WIERINGERWAARD. De aftredende leden van het kiescollege der herv. gem. te Wie- ringerwaard, t.w. mevr. Schel lingen mevr. Reitsma en de heeren J. Oudendijk en W. Peereboom, zijn herkozen. OUDERAVOND TE OUDE-NIEDORP. Op de bijeenkomst van de ouders van de openbare lagere school te Opde Niedorp is door den voorzitter o.a. medegedeeld: Het leerlingenaantal bedraagt thans 49 en geeft geen aanleiding tot ongerustheid. De resultaten van het schoolzwemmen waren bevre digend. De school heefft opden kring wedstrijd te Alkmaar een goed fi guur geslagen. De kampioen rugslag kwam van onze school en er wer den meerdere prijzen behaald. De schooltandverzorging gaat nog steeds door, totdat er van 's Rijkswege in zal worden voorzien, ïn verband met de verduistering zal de school binnenkort om tien uur beginnen. Zoo mogelijk zal Maandags - school gegeven worden als de brandstoffen het toelaten. Des Woensdags zal er dan den heelen dag school gehou den; worden en Zaterdags in het ge heel niet. Er wordt door den heer Wolthuis h.d.s., aan zijn huis avondsch. gegeve waaraan een tiental deelneemt. Wat betreft de inenting tegen diphterie en roodvonk is door dr. Schreuder me degedeeld dat er geen serum meer beschikbaar gesteld wordt. Toestemming voor het inzamelen van gelden voor een Sinterklaasfeest is nog niet gekomen. Het feest zal worden gehouden op Woensdag 3 Dec. in de school. Na de pauze las de heer Wolthuis een stuk voor, zooals hij ook aan de kinderen op school voorleest, in dit geval een stuk natuurkunde, dat zeer in den smaak viel. EGMOND AAN ZEE. Schoolverzuim. - Als lid der com missie tot wering van schoolverzuim is in de vacature-Jumelet, door den burgemeester benoemd de heer J. Gorter, hoof der o.l. school. Bushalten. - In verband met de tijdsomstandigheden zullen alle bus halten worden opgeheven en ver vangen door één halte bij de bewaar school. Tevens zal daar dan waar schijnlijk een wachtlokaal komen, zoodat men niet meer in regen en wind behoeft te staan wachten. CASTRICUM. Geslaagd. - Te 's-Gravenhage slaagde voor het laatste deel van het notarieel examen de heer L. A. Res alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Onderhands verkocht. - De woon huizen en erven van de erven A. Glas alhier, op het eiland naast de fabriek van de fa. Stenneberg Co., zijn bij onderhandschen verkoop in eigendom overgegaan van laatstgenoemde firma. TIJDELIJK GEWICHTEN VAN ZINKLEGEERINGEN TOEGESTAAN. 's-Gravenhage, 17 Nov. In de Ned. Staatscourant is opgeno men een besluit van den secre taris-generaal van het departe-\ ment van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij wordt be paald, dat tot een nader vast te stellen tijdstip de gewichten van 25, 20, 10. 5, 2 en 1 kilogram, 500, 200 en 100 gram in plaats van geelkoper vervaardigd mo gen zijn van zinklegeeringen van voldoende vastheid en hardheid. De aldus vervaardigde gewichten moeten overigens overeenstemmen met koperen gewichten van dezelf de zwaarte, behoudens dat de hoogte van den romp een andere afmeting mag hebben. Deze beschikking treedt 18 Nov. in werking. Verdronken. - Zondagavond is te Aalsmeer mej. L. Lakkerwa, ten gevolge van de duisternis aan de helling te water geraakt en verdron ken. 65 jaar getrouwd. - Het echt paar J. C. van VelsenA. M. van Mansum te Hilversum zal op 2 De cember a.s. den dag herdenken, dat zij 65 jaar geleden in het huwelijk traden. De oudjes, die beiden 88 jaar zijn, genieten nog een beste ge zondheid. Glimlachje Pardon dame, Uw buurman wil graag Uw aandacht trekken. NEEN LANDGENOOT, NEEN. Niet naar het Westen moet uw blik gericht zijn, in het Oosten gloort de dageraad van den nieuwen tijd. Niet de saboteurs, de hamsteraars, de kankerpitten en sorry-mannekes zijn uw sympathie waard, maar die Nederlandsche nationaal-socialisten, die kerels van de daad, die hebben recht op uwe medewerking. Neen landgenoot, neen, nu niet de schouders ophalen en met dat hoofd schudden, nu den moed hebben het bovenstaande objectief te bekijken. Vanuit het Westen, vanuit Enge land en Amerika is nog nimmer iets goeds voor Nederland gekomen. Nooit echter voerden wij oorlog met het Duitsche rijk. En wat onze landgenooten betreft, het is toch niet moeilijk te begrij pen dat onze toekomst nimmer ge diend kan zijn door saboteeren, kan keren en zwijmelen over alles wat Engelsch* is, maar dat het de daad is en de krachtige wil tot samenwer ken aan den opbouw van het nieuwe Europa, die van belang zijn voor de toekomst van ons volk en land. Neen landgenoot, de mannen die zich aanmelden voor ons' eigen le gioen, die mannen begrijpen waar 't om gaat, die mannen verachten de stuurlui-aan-deri-wal, maaf zij vat ten het roer in eigen knuisten en zij zullen het schip een behoorlijke plaats verzekeren, een eervolle plaats in het nieuwe Europa. Ja, landgenoot, die mannen heb ben gelijk en als goed vaderlander kunt u gerust hun voorbeeld volgen door u eveneens aan te melden bij het vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. GENERAL-OBERST UDET OMGEKOMEN. Berlijn, 18 Nov. (D.N.B.) De géner alluftzeugmeister'general- oberst Udet, heeft gisteren bij proefnemingen met een nieuw wapen een zóó ernstig ongeluk ge had, dat hij tijdens zijn vervoer aan zijn verwondingen is over leden. De Führer heeft bepaald, dat het stoffelijk overschot van dezen offi cier, die op zoo tragische wijze bij de vervulling van zijn plicht is gfevallen, een staatsbegrafenis zal krijgen. Als blijk van erkentelijk heid voor de uitstekende verrich tingen van den jachtvlieger, die tijdens den wereldoorlög in 62 luchtgevechten de overwinning heeft behaald, en voor de groote verdiensten, die hij heeft verwor ven bij den opbouw van de lucht macht, heeft de Führer general- oberst Udet onderscheiden door zijn naam te geven aan het derde jachteskade'r. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. - van Dinsdag 18 November STAATSLEENINGEN. Vor. k. 3)4 Nederland 1941 96% 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II 100'/-« 33'/» Nederl. 1938 933f 3 Ned.-lndië 1937 94% BANK-JNSTELL, Amsterd. Bank .133 Handel Mij. Cert. v. f 2.50 174% Koloniale Bank 2 0 Ned. Ind. Handelsbank 163 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 153% Calve Delft Cert. .123 Nederl. Ford .336 Lever Bros163% Phil. Gloeil. Gem. Bezit 2/61/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A493 Java Cultuur .294% Ned. Ind. .Suiker Unit 277 Verg. Vorstenlanden s 138% PETROLEUM. s Kon. Petr,334 RUBBERS. Amsterd. Rubber .3163/. Deli Bat. Rubber 209 Hessa Rubber 1743/ Oostkust -194 Serbadjadi ,162% SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 154% Java-China-Japan lijn 180% Kon Ned. Stoomboot .214 Scheepvaart Unie 228% TABAKKEN. Dexi Batavia ,284% Oude Deii 325 Senambah276% 1941 plm 2u 96'/* IOC'/, 100% 93% 94% 134 173% 240 163 154% 126 337 163% 279 496% 295 276 138% 333 317 270 175 190 162- 154 181 213 228 284% 323% 276 n In ons eerste artikel hebben wij aan de hand van. de inlichtingen, die wij op een persconferentie van den directeur van het Rijksbureau van oude materialen en afvalstof fen, den heer van Haaren ontvingen, duidelijk gemaakt, dat men door het bewaren van oud papier, me talen, stoffen, leer, glas, hoorn en been, kurk en haar, tal van Nederlandsche industrieën op gang kan helpen houden en aan een 2000 gezinshoofden, belast met het ophalen van deze afvalstoffen, een behoorlijken boterham kan ver schaffen. Op gezag van den heer van Haaren, die dit gezag ten volle verdient, hebben wij medegedeeld, dat bijna 100% van deze stoffen voor de Nederlandsche industrie gebruikt worden en dat deze maat regel, ook na den oorlog, de positie van ons volk belangrijk kan ver beteren. Niet velen zullen hebben gewe ten, dat vóór den oorlog voor tien tallen millioenen naar het aan grondstoffen zoo rijke Amerika gingen, om daar verwerkt te wor den. Wanneer men weet, dat er per jaar L570.00i0.000 kg huisafval m onze vsilnismmers verdwijnt, dan zal men begrijpen, van hoeveel be teeken is het voor ons volbestaan is, wanneer deze hoeveelheid in ons eigen land tot grondstoffen ver werkt kan worden. Een huismoeder, die doordrongen is van het begrip, dat wat waarde vol gemaakt kan worden, niet nut teloos mag worden weggeworpen, zeide, na lezing van ons eerste art'ikel: „Alles goed en wel, maar in een huis beschikt men nü een maal over een beperkte ruim te. Wij moeten tegenwoordig al zooveel bewaren en als het afval niet regelmatig wordt op gehaald, zooals de gemeente lijke reinigingsdienst doet, dan weet ik er geen raad mee en begin ik eenvoudig niet met dat afzonderlijk bewaren." Hier raken wij inderdaad de practijk van het probleem en daar om zullen wij thans een en ander vertellen van hetgeen de heer van Haaren ons daarover mededeelde. Voorop staat, dat in gemeenten boven 20.000 zielen, dus ook in Alk maar, ophaaldiensten zijn ingesteld. Deze gemeenten zijn in wijken ver deeld en de kleinhandelaren zijn verplicht, wekelijks de bewoners van hun wijk te bezoeken. In kleinere gemeenten komen ook ophalers, doch aan dezen wordt het nog overgelaten de bewoners naar behoefte te bezoeken. Het Rijksbureau heeft de hande laren in oude materialen, i» drie groepen verdeeld) nL de groothan delaren, do tusschenhandelaien en de kleinhandelaren, die hun bedrijf slechts met erkenning van het bu reau mogen uitoefenen. De groothandel heeft de verplich ting om de lompen in 600 soorten te sorteeren. Men zal dus begrijpen, dat daar veel personeel voor noodig is. Papier wordt in 40 soorten inge deeld en glas in 9 soorten. De taak van de kleinhan delaren. Zooals gezegd, is het de taak van de kleinhandelaren, de afvalstoffen en oude materialen bij de burgers op te halen. Vanaf 1 Jan. zijn zij daarvoor ingeschakeld. Zij zijn ver plicht een door het bureau ver strekte geel verkoperde plaat met in roode letters het opschrift „Op- haaldiens oude materia len en afvalstoffen" zicht baar te dragen. Hiervoor zijn inge schakeld personen, die tot nog toe regelmatig hiermede hun brood verdienden. Uitgeschakeld zijn lie den, die slechts in bepaalde tijden van het jaar die taak tér hand namen, omdat de beunhazen niet langer de vakmenschen konden benadeelen. De mogelijkheid is gelaten, dat de huisvrouw de afvalstoffen of oude materialen aan den ophaalder ver koopt. Voor de verschillende arti kelen zijn maximumprijzen vastge steld. Alleen de groothandel mag aan de industrie verkoopen. Spoedig bleek de noodzakelijkheid om de gemeenten in wijken te ver- deelen en de kleinhandelaren te verplichten, de bewoners van hun wijk, volgens een stratenplan vast gesteld, in overleg met den reini gingsdienst, wekelijks te bezoeken. Ook is overleg m*t de politie ge pleegd ara vast te steilan wie, op grond van wangedrag, moet worden uitgeschakeld, om de huisvrouw de zekerheid te geven, dat geen onbe trouwbare elementen de woning betreden. De wijkophaler moet niet alleen bovengenoemde plaat zichtbaar dragen, miaar is ook verplicht, de vergunning Van het Rijksbureau bij zich te hebben, benevens de ver gunning van de stad, zoodat iedere controleur en politieman kan con troleeren of den man in*de wijk mag verzamelen. Hoe wordt zijn monopolis tische positie gebroken? Om te voorkomen, dat de klein handelaar-wij kophaler zijn mono polistische positie misbruikt, door de huisvrouwen niets te betalen, is voor den tusschenhandel in den thuiszittende kleinhandelaar de schaalvèrzameling open gelaten. Het publiek heeft de vrijheid, daar de goederen af te leveren. De thuiszit tende/kleinhandelaar mag aan het publiek echter niet meer uitbetalen dan de helft van het bedrag, dat hij den kleinhandelaar-ophaler moet uitbetalen en is bovendien verplicht aan den laatsten de helft van de niet betaalde helft te ver goeden. Om te bereiken, dat de huisvrouw weet, op welk uur van den dag zü regelmatig den ophaler kan ver wachten, zijn controleurs aange steld, die de ophalers in het gareel moeten brengen. Deze hebben ook tot taak, de menschen, die tegen de voorschriften zondigen, op hun plichten te. wijzen en als opzet blijkt, te verbaliseeren. Het publiek moet voor dit soociale werk worden opgevoed en daarom zullen aan- eessenvertwtal worden gemaakt. Een voordeel voor gemeenten. de Wij zijn, aldus de heer van Haa ren, overtuigd, dat wij op deze wjjze de grondstoffen voor tal van, industrieën zullen bekomen. Aan vankelijk verdienen de ophalers niet dadelijk 'n vollen boterham. De er* varing heeft echter geleerd, dat dit, wanneer de dienst eenigen tijd heeft gewerkt, wel het geval is. De dienst is ook een voordeel voor de gemeenten, omdat daardoor, en dit is ook in Alkmaar het geval, de reinigingsdiensten worden be perkt, waardoor langer van het rollend materiaal geprofiteerd kan worden. Het mes snijdt hierdoor aan twee kanten. De indeeling in Alkmaar. In Alkmaar werkt de dienst sinds 18 Augustus. De stad is in 5 wijken ingedeeld, met 5 wijkvergunning- houders en één thuiszittende op- kooper. Voorts zijn er in Alkmaar 2 papier-vergunninghouders en één inzamelaar van menschelijk haar. Een vergunning voor papierophaien wordt slechts daar gegeven, waar het gebruik was, dat deze arbeid door menschen in dienst van wel dadigheidsinstellingen wordt ver richt, doch het is reeds gebleken, dat deze verzamelaars, die per week vaak voor een 60 oud papier op halen, slechts met 8 a 10 per week beloond worden. Dit zal op den duur niet getol.ereerd worden. Aangezien gebleken is, dat men- schenhaar een buitengewoon goed materiaal is voor de kleeding- industrie (Perzische tapijten wor den van het haar van fijne dier soorten vervaardigd) is aan kap pers de verplichting opgelegd het haar te bewaren, dat zij gratis aan den ophaler moeten afstaan. Binnenkort, zoo deelde de heer van Haaren ons mede, ontvangen alle inwoners van het Rijksbureau een folder, met wenken voor het gezin over de bewaring van de af valstoffen. Hierin staat, dat men daarvoor 5 verschillende kistjes moet hebben. De ervaring heeft echter geleerd, dat men zich daar over niet bezorgd moet maken. Iedere huisvrouw heeft in de keu ken wel een hoekje waar zij b.v. de poetslappen bewaart. Noodig is, dat ze weet, dat ze deze poetslap pen, als ze vuil en te vet zijn, niet in den vuilnisbak moet werpen maar aan den man van den ophaaldienst moet geven. Het is ook niet zoo moeilijk, om het gebroken glas niet tusschen het gebroken aardewerk te bewaren. Het gebroken aardewerk kan met den vuilnisman worden medegegeven, terwijl het oude pa pier afzonderlijk bewaard wordt. Aan de folder, die rondgezonden wordt, bevindt zich een bon, waar op men slechts naam en adres be hoeft in te vullen, die in een enve loppe met IVi cent port aan den Economischen V 00W ich tin gsdienst verzonden moet worden, om gratis in het bezit te komen van een aller aardigste brochure getiteld: „Onze vuilnisbak als Hollebolle Gijs". Deze geïllustreerde brochure leert ons, wat van afvalstoffen ge maakt kan worden en zal, voor zoover dat nog noodig is, de over tuiging bijbrengen, dat het onsoci aal is, dat, wat nog waardevol ge maakt kan worden, als waardeloos weg te werpen. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Pro v.*. G. H. W. ter Hoeven» Alkmaar. ALKMAARSCHE C DUITSCHE WETEN BOEK Tentoon (ANP). In de ui theek te Amsterdam aanwezigheid van e< sche en Nederlandsi een tentoonstelling is gewijd aan de I schappelijke litterat tien jaren. Aanwezii Plutzar als vertegei General-kommissar dr. Ruoff als vertegi het Reichsministerii aufklarung und Pro lijn, den gevolmach rijkscommissaris voi sterdam, senator dr. secr.-gen. van het d ding, wetenschap en ming, prof. J. van voorzitter van den N prof. G. A. S. Snijd Böhmcker sprak ei welkom. Hy wees o tentoonstelling slee greep uit het Duitsi pelijke werk joont. 1 Utrecht een tentoor ingericht, welke een zal geven. De zoogei tueele kringen heb weerd, dat het nieu Duitschland een ei maatk aan de beoefi tenschappen. De e: U. B. bewijst echter schap niet alleen zelfs een bloeiperiod Na de inleiding d Böhmcker hield dr. J tegenwoordiger van missar dr. Wimmer, Hij zeide o.m.: Strijd ten elkaar niet uit, 1 wetenschap gaan int men samen. Met de beweringe gemis aan vrijheid schappelijke werkei land is het precies het gemis aan vrijhi gebieden. De waarhe Duitschland niet ge doen met. zijn weten lenten wat men wil plicht deze in dienst het volk. En daarvoc land geen dwang noi hier geen Joodsche daardoor is de w< litteratuur allerminst zal een nauwkeurij van het werk duideï is het werk v.an emi zonderingsgevallen brengen en in het he schijnwerpers te zetti verkeerde meeninger vinden. Hoe de w leert o.m. deze tentc T5t slot deelde dr dat de rijkscommissa Inquart, heeft beslist deel van de op deze bijeengebrachte wi boeken ten goede zal universiteits-biblothei Hierna sprak de sec dept. van opvoeding, cultuurbescherming, Dam, de openings; Duitsche wetenschap, o.m., staat hier te lan bekend als een der 1 ontwikkelde uitingen schen geest. En met verbazing merkt, dat midden ii wetenschappelijke Duitschland zonder j ge storing voortgang moet het iedereen 01 ook de Duitsche w< staatsbelangen wordt een omvang, als hier kend is geweest. 5 men zelfs by ons coi men afwijzend hierte Inderdaad moet de o; bij het uitwerken var 291. Nu in volle vaart naar de kade. Klompertje was zijn schrik al weer hele maal te boven en zat voor op de motorboot, terwijl de in specteur het schuitje naar de kant la veerde. Met een handige zwaai gooide hy het touw om een van de meerpalen. 45" „Dan is misschien geiyk uw chauffeur?' „Ja, hy is een h feur". Gedurende een hal" de journalist niets e verveeld naar hem, j ten oogen. Daarop ke zich heen en vroeg zi „Kan Leadbltter on De philanthroop br< naar zyn bril en zette was een ingewikkel gedurende welke de Snel hun gedachten Tenslotte liet Cray zü en zei mat: „Waarom Vraagt u nQia een heel gewii

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2