DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MJDEN? ra te te ra ra te te ra ra ra ra ra ra ra ra ra ra Duiischland strijdt voor Europa Nieuwe luchtaanvallen op Sebastopól. De strijd in het Oosten. Autobus te water. DISTRIBUTIE-NIEUWS Aanvallen bij Gondar afgeslagen. WAAROM HET GAAT. Bonaanwijzing boter en vet. Aangiftedatum voor te scheuren grasland verlengd. Pagina 4. rijbaan van de Tel. 2578 nd boven het IJ. 5MACHTIGDE ZEN VOOR :en zijn geen vast- kolom, den hoogsten aan den detailhandel msument een richtlijn ste in rekening mogen ;en geval groenten of worden verkocht, ook :n fruit van de beste pprijzen lager moeten nber 1941. Detaillisten- prijzen. 0.26 per st. B 0.21 per 0.16 per K 0.12 per 0.26 per kg 0.20 per 0.13 per 0.47 per 0.32 per ia 0.13 per b. 0.13 per kg 0.08 per B 0.08 per 0.07 per 0.07 per 0.62 per 0.09 per 0.09 per 0.10 per 0.10 per 0.07 per 0.41 per 0.26 per B 0.08 per 0.07 per st. 0.10 per kg 00 0.09 per V9 00 9 0.08 per Tf> 00 0.13 per n 00 i, 0.09 per t 00 99 0.08 per P9 00 99 0.07 per Vo 00 0.17 per 00 99 0.15 per t» 00 st. 0.08 per st. 00 99 0.07 per 99 .00 99 0.06 per 9> 00 kg 0.10 per kg 00 99 0.17 per .00 99 0.24 per Tb 00 99 0.13 per 00 99 0.27 per 5S .00 to 0.07 per 9* 00 W 0.13 per 00 99 0.10 per 00 st. 0.12 per st. LOO e* 11 0.07 per 0» L00 99 0.13 per L00 99 0.10 per 99 LOO 99 0.08 per L00 99° 0.05 per 99 :00 kg 0.07 per kg 100 9t 0.39 per 100 99 0.27 per L00 99 0.19 per té LOO 99 0.47 per L00 99 1.28 per 100 99 1.21 per L00 99 1.06, per 100 99 0.99 per 100 99 0.78 per LOO 99 0.55 per n 100 99 0.33 per 100 99 0.55 per 100 99 0.40 per 100 99 0.25 per 100 99 0.47 per 100 99 0.36 per 99 100 99 0.21 per 99 100 0.33 per 100 50 0.21 per 100 50 0.28 per w 100 5» 0.18 per 99 100 50 0.20 per 99 100 99 0.17 per 99 100 99 0.14 per 99 100 99 0.10 per 19 100 99 0.71 per 99 100 99 0.47 per 99 100 99 0.25 per 99 100 19 0.56 per 99 100 99 0.40 per 99 100 99 0.18 per 99 100 99 0.36 per 99 100 99 0.18 per 99 100 99 0.25 per 99 100 99 0.18 per^i, -- 0-10 Per worden berekend, met igen wordt. per kg. of per bos Ie wortelen vóór het ten en fruit mag door gebracht boven den IS STRAFBAAR. IUIK HAAR. ageldig maken» ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 274. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden b\j vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, „n 1044 postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. 0 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: Aan het O. front zijn nieuwe, succesvolle aanvallen aan den gang. Bij de gevechten in de af geloopen drie dagen werden meer dan 10.000 gevangenen ge maakt en 171 pantserwagens ver nietigd. Door luchtaanvallen op' de ves ting Sebastopol ontstonden op de werven en in opslagplaatsen^ van dynamiet hevige ontploffin«s gen. In de haven werd een groot vrachtschip door bommen be schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht militaire installaties in Moskou en Lenin grad, alsmede -de achterwaartsche verbindingslinies van den vijand in den centrale sector van het front gebombardeerd. In den nacht van 18 op 19 Nov. heeft de Duitsche luchtmacht op het Britsche eiland havens en ravitailleeringsbedrijven vooral aan de Oostkust met bommen van zwaar kaliber bestookt. In de periode van 9 tot 15 Nov. verloren de bolsjewistische lucht strijdkrachten 232 vliegtuigen. Hiervan werden er 122 in lucht gevechten en 44 door de lucht doelartillerie neergeschoten. -De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het O. front 24 eigen vliegtuigen, verloren. De bolsjewistische verliezen aan materiaal. Berlijn, 19 Nov. Hét legerbericht maakt alleen melding van het feit, dat de gevechtshandelingen aan het O.-front ook verder met succes ver- loopen, zonder daarbij nauwkeuriger plaatsaanduiding te geven. Uit de tot nu toe beschikbare berichten blijkt, dat de gevechtshandelingen betrekking hebben op het gebied van Moskou, dat van Leningrad, op de Krim en het Z. O. van het Lado- gameer. De vernietiging van 171 pantserwagens, waarvan melding wordt gemaakt, komt neer op de vernietiging van bijna zes bolsje wistische pantserdivisies binnen drie dagen. Ongeveer even groot is het verlies aan bolsejwistische strijd krachten. In zes dagen gingen daar bij 232 vliegtuigen verloren, ter wijl in denzelfden tijd slechts 24 Duitsche toestellen aan het O.-front verloren gingen. Het verlies van meer dan 15000 bolsjewistische vliegtuigen, waarvan de Führer mededeeling deed op den achtsten November, doet zich_ hier gevoelen. De strijd in het Donetzgebied. Berlijn, 19 Nov. (DNB). Op 17 November heeft, naar het DNB ver neemt, een afdeeling Duitsche pant serjagers, die in het Donetzgebied naar het O. was opgerukt, tegen aanvallen van een bolsjewistische infanteriedivisie met zware verlie zen voor de bolsjewisten afgesla gen. De aanvalsgolven der bolsje wisten konden na eenigen tijd niet meer over de stapels lijken en ge wonden heenkomen en stortten in het vuur van het Duitsche geschut ineen. Des avonds, toen meer dan drie bolsjewistische regimenten in den stormaanval waren bezweken, kon den ook de commissarissen de over blijfselen van de divisie niet meer in toom houden. Een aantal deser teurs vluchten naar de pantser jagers De commandant van da divisie en zijn staf hadden zich door tijdig de vlucht te nemen, in veiligheid we ten te stellen. De Duitsche opmarsch. Berlijn, 19 Nov. (DNB), Van mi litaire zijde verneemt het DNB dat de succesvolle aanval der Duitsche troepen in het Donetzbekken ook gisteren niet door den taaien bols- jewistischen tegenstand opgehou den kon worden. De wanhopige po gingen der bolsjewisten, die door pantserwagens en vliegtuigen ge steund werden, strandden op het hevige vuur- van Duitsche artillerie en pantserwagens, puitsche pantser wagens drongen door de vijandelij ke linies, kwamen in de flank der bolsjewisten en verijdelden de te genaanvallen. De Duitchers namen 1500 bolsjewisten gevangen. De strijd in den Z. sector. Boedapest, 19 Nov. (D. N. B.) Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt van het oostelijke front, dat de verbonden troepen in den ge- heelen Z. sector van het Oekrainsche front krachtig oprukken en de Sov jet-strijdkrachten, die zich in het gebied om Rostof verdedigen, op een klein terrein samen hebben ge drongen. Men is nog bezig met de telling der gevangenen en van den buit. Aan het front der Hongaarsche troepen vonden geen gevechtshande lingen plaats. De toestand op de Krim. Berlijn, 19 Nov. (D. N.' B.) De Duitsche luchtmacht heeft ook op 18 November rondom Sebastopol vrij sterke strijdkrachten in den strijd geworpen. Versterkingen om de haven der stad lagen onder de voortdurende uitwerking van de Duitsche bommen. De voor Sebasto pol in den strijd geworpen zware Duitsche artillerie heeft een bolsje wistisch transportschip door ver scheidene treffers op 17 November tot zinken gebracht. Luchtaanvallen op Moskou, Berlijn, 19 Nov. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vannacht voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou met succes aangevallen. Behalve verscheidene kleine brand haarden werd nog een zware brand waargenomen, die in den loop van den nacht een grooten omvang aan nam. Tegelijkertijd bestreden -kleine formaties gevechtsvliegtuigen wegen en spoorlijnen rondom Moskou, DE BIJ SOVJET-AMBASSADEUR EDEN. Stockholm, 19 Nov. (D. N. B.) Naar de Londensche correspondent van Dagens Nyheter uit welinge lichte kringen meldt, heeft de Sovjet ambassadeur te Londen, Maisky, in de afgeloopen week tweemaal een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Eden, waarbij hij hem opnieuw in kennis stelde van den Sovjet-eisch naar een Engelsche oorlogsverklaring aan Finland, Roemenië en Hongarije. In officieele Engelsche kringen wordt verklaard, zoo sqhrijft de Zweedsche journalist, dat de ge heele Engelsche kwestie zich even als voorheen nog in een zwevenden toestand bevindt. Het meerendeel der Londensche waarnemers meent een Engelsche oorlogsverklaring aan Fin land te kunnen voorspellen. Het voornaamste argument voor een dergelijke oorlogsverklaring is het wantrouwen te Moskou te doen verdwijnen en een tegemoetkomende houding te toonen inzake de wen- schen van de Sovjet-Unie. Aan den anderen kant vreest,men, dat een dergelijke verklaring van Engeland aan Finland door de.openbare mee ning der wereld als een bewijs kan worden beschouwd, dat Engeland bereid is kleine staten op te offeren op het altaar van het Britsch- bolsjewistiscbe bondgenootschap. Als gevolg van het voor en tegen is het, naar Dagens Nyheter bericht, on mogelijk een waarschijnlijke voor spelling te doen over de richting, welke ontwikkeling de kwestie zal nemen. DE VOEDSELPOSITIE VAN JAPAN. Tokio, 19 Nov. (D.N.B.) De mi nister van landbouw, Ino, heeft in de rijstcommissie van het parlement verklaard, dat Japans graanschu ren welgevuld zijn met rijst. Zelfs in 1942 zal men goed kunnen rond komen, ook als de invoer van buiten landsche rijst volkomen gestaakt zou worden. Terwijl de rijstpositie van het eigenlijke Japan goed is, is de rijstoogst in Korea en op For mosa dit jaar ongeveer normaal. Het is van groot belang, dat de1 be perkingen op het bebied der le vensmiddelen getrouw worden na geleefd. IN TROUWE WAPENBROEDER SCHAP strijden de Duitsche en Spaansche soldaten tegen den bolsje- wistischen vijand. Borden en aan wijzingen bij een parkeerplaats. (Orbis-Holland) DE NATIONAAL SOCIALISTISCHE VROUWEN ORGANISATIE IN NEDERLAND breit duizenden paren sokken en handschoenen voor de soldaten aan het Oostfront. (Polygoon-Meyer) Vijftien personen verdronken. Capelle aan den IJssel, 20 Nov. Een ernstig ongeluk heeft zich vanochtend in de vroegte even voorbij Capelle aan den IJssel voorgedaan. Een autobus van den dienst van Gebr. Stam te Krimpen aan den IJssel, welke een dienst Krimpen aan den IJssel-Gouda onderhoudt en die te kwart over zeven uit Krim pen vertrok, is even voorbij Capelle aan den IJssel van den dijk gereden en in het water ge stort. Van de dertig passagiers zijn "vijftien personen onder wie verscheidene kinderen verdronken. Onder de slachtof fers bevindt zich de bestuurder van de auto, de heer Cor Stam. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. waarlangs de vijand, onder dekking van de duisternis voorraden naar het front stuurde. In het omsingelde ge bied van Leningrad zijn eveneens ravitailleeringsinstallaties en verster kingen gebombardeerd. De Sovjet-Russische radiozender Chabarovsk heeft een ooggetuige- verslag gegeven van den Duitschen luchtaanval op Moskou op 16 Nov. Volgens dezen zender hebben de Duitsche toestellen in opeenvolgende golven den geheelen dag en ook nog den heelen daarop volgenden nacht de stad aangevallen. De bombarde mentseskaders waren door jagers vergezeld. De Sovjet-spreker noemde de beschadigingen, die in Moskou waren aangericht, belangrijk, terwijl de verdediging buitengewoon moei lijk is omdat de Duitsche bases zoo dicht in de nabijheid van Moskou liggen. - Iialiaansch legerbericht. Rome, 19 Nov. (Stefani). Het Iialiaansche weermachtbericht no. 535 luidt als volgt: De Britsche luchtmacht heeft aanvallen gedaan op Napels en Brindisi. Er vielen geen slachtoffers. De aangerichte schade was onbe- teekenend. Aan de fronten van Tobroek en Solloem levendige activiteit van onze artillerie. Tijdens luchtgevech ten boven Cyrenaica schoten 'onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen r.eer. Een groot Britsch vliegtuig werd door Duitsche jagers gedwon,- gen binnen onze linies te landen. 16 leden der bemanning werden ge vangen genomen. In den sector van Gondar her nieuwde de vijand zijn hevige aan vallen op enkele van onze stellin-v gen na een luchtbombardement, dat den geheelen dag had geduurd. Na een verbitterd gevecht van man tegen man sloegen onze dappeie troepen overal dén vijand terug, die zware verliezen leed en wapens en gewonden op het slaveld achterliet. DE DUITSCHE ZENDING OP HET EUROPEESCHE CONTINENT Berlijn, 17 Nov. (A.N.P.) Onder het opschrift „Heel Europa" schrijft de diplomatieke medewerker van de Deutsche Allgemeine Zeitung o. a. het volgende over „de Duit sche zending op het Europeesche continent": De Duitsche daad in het Oosten bevrijdt het continent. De Führer heeft voor zijn getrouwen nog eens gewezen op de beteekenis van den geweldigen strijd om het zijn of niet-zijn van Europa en het groote doel in het Oosten onthuld. Enkele dagen later heeft de Finsche nota aan de Ver. Staten ondubbelzinnig en nuchter bevestigd, wat deze strijd om het bestaan aan den noordelijken flank van Europa be- teckent, waarvan .Roosevelts Ame rika geen denkbeeld heeft. Wat voor Finland geldt, geldt ook voor Roemenië en onze andere bondge- nooten en eigenlijk voor geheel Europa. Het bolsjewisme zou de vernietiging gebracht hebben, het moest, koste wat het wil, versla gen worden. Slechts één mogend heid ter wereld kon het verslaan: de grootste continentale militaire mogendheid: Duitschland. Daarmee viel een besluit van essentieele beteekenis en daarmee werd het Europeesche continent herboren. Met de militaire overwinning van het bolsjewisme wordt een histori sche noodzakelijkheid vervuld, welke het democratische W. in Europa sinds het bestaan' van het bolsjewistische gevaar wel veron dersteld, maar nooit had durven volbrengen. Het pan-Europa-mani- fest ging uit van 'den valschen, on-Duitschen opzet, de politieke leidihg der wereld voortaan te concentreeren in Washington, Lon den, Moskou, Tokio en Parijs en het Duitsche rijk uitsluitend als hun object te zien. Den opsteller van dit manifest zweefden de Ver. Staten van Europa voor den geest als bufferstaat voor Engeland te gen het bolsjewisme. „Pan-Europa reikt zoover naar het O. als het democratische stelsel'*-, heette het toen. Engeland evenwel toonde voor dergelijke plannen geen be langstelling. En thans verweert Churchill zich als een Azende op het eensgezinde Europa onder Duitsche leiding. Alle pogingen tot een continentaal eenheidsfront kwamen Engeland verdacht voor, zelfs wanneer dergelijke voorstel len kwamen van een Franschen democraat en pacifist. Het Euro peesche motief van Briand daar entegen stond gelijk met den angst Nederland moet Europeesch leer en denken. (Van onzen Haagschen correspondent.) Sinds eenigen tijd wordt men in de krant dagelijks opgewekt, met Duitschland stelling te nemen tegen het een of ander systeem: tegen het bolsjewisme, tegen het kapitalis me. Dit zou den totaal onjuisten indruk kunnen wekken, alsof het op dit keerpunt der geschiedenis al leen maar tegen iets zou gaan. Het tegendeel is echter waar! Het is geen louter negativisme, gelijk boo ze tongen, die met een zekere voor liefde spreken over „afbreken zon der opbouwen", over vernietigen en elimineeren zonder daarvoor iets beters in de plaats te kunnen stel len, gaarne beweren. In werkelijk heid gaat het thans om niet minder dan de toekomst en het bestaan van Europa, en daarmee evenzeer om de toekomst en het-bestaan van Ne derland. Ook de gigantische worste ling in het Oosten heeft een veel dieperen zin en een veel grootere beteekenis dan alleen als een overigens zeer noodzakelijke „strijd tegen het bolsjewisme". Hiermee wil natuurlijk geenszins gezegd zijn, dat de strijd tegen bolsjewisme en kapitalisme onbe langrijk of gering zou zijn. Dat is hij zeker niet! Met name de strijd tegen het bolsjewisme is een zware en bittere strijd, die groote en bloedige offers vraagt, allereerst en allermeest van het Duitsche volk, dat hierdoor ongetwijfeld Europa aan zich verplicht en zich het recht verwerft, zooal geen tegenprestatie, dan toch wel minstens begrip te mogen eischen. En dat begrip brengt allereerst met zich mee, dat men wil inzien, dat de beteekenis van dezen strijd in het huidige sta dium verre uitgaat boven louter po litieke doeleinden. Daarbij mag het, juist vanuit goed-Nederlandsch standpunt gezien, geen gewicht in de schaal leggen, dat het Duitsch land is, dat dezen, voor Europa le- vensnoodzakelijken, strijd heeft aangebonden, terwijl Engeland en Amerika" krampachtig hun best doen, zich met den bolsjewiek in goed en zelfs christelijk gezelschap te gevoelen. Het is al beschamend genoeg, dat ons van ouds om zijn nuchterheid bekende volk zich den laatsten tijd al te zeer zoo niet uitsluitend laat leiden door ge voelsoverwegingen, en daarbij het gezonde verstand vaak lijkt te heb ben afgezworen. Gevoel zonder ver stand is echter wel de slechts! e voor een Duitschland, dat tezamen met het bolsjewisme West-Europa onder den voet zou loopen. Dezelf de angst dreef de Franschen, nadat het nat.-socialisme in Duitschland het bewind in handen had geno men, naar een samengaan met de Sovjet-Unie. In de jaren van Locarno waren oriënteering op het W. of dekking in den rug in het O. de- diploma tieke slagwoorden van den dag. Toen reeds stelde Hitier het Duit sche volk openlijk voor als het positieve groot-Duitsche doel het te boven komen van Versailles. Na het Finsche antwoord, is ook op het Britsche eiland het laatste restje van gemeenschappelijk ver antwoordelijkheidsbesef onder drukt door de vrees en den haat tegen de voltrekking van het von nis over het joodsch-kapitalistische stelsel. Thans wordt vervuld, wat een handjevol verstandige Engelschen en Franschen na Münehen reeds gehoopt had, n.l. de zegevierende uitvoering van de Duitsche zending in het O., van de Europeesche zen ding van Duitschland. Het doel in het.O. is thans tweeledig: volledige militaire bescherming en een zoo breed mogelijken grondslag voor de verzorging. Zijn alternatief was: de voortdurende achteruitgang, het verval van Europa aan deze zijde van de vroegere bolsjewistische grens en de vernietigende vloed van de bolsjewistische terreur. leidsman, dien men zich, zeer ze ker thans, kiezen kan! Ook de strijd tegen het kapita lisme is belangrijk en zeker niet ge ring, want de macht van het geld, dat stom is en recht maakt wat krom is, is groot. En nog grooter, in economisch en politiek opzicht, is de macht van het internationale kapitalisme, dat complete oorlogen op zijn geweten heeft en vooral' in de laatste jaren overduidelijk heeft bewezen, niet in staat te zijn, de wereld te organiseeren tot een eenigszins dragelijk geheel. De strijd tegen bolsjewisme en kapitalisme is echter geen doel in zichzelf; hij is niet meer dan het middel om tot een hooger doel te geraken. In zijn laatste rede heeft de Führer van het Duitsche rijk zich nader geuit omtrent dit doel en doen uitkomen, waarom het in de zen geweldigen tijd uiteindelijk gaat. Hij heeft n.l. gesproken van de grootsche taak, die hij voor zich en zijn volk in het Europa van he den ziet weggelegd: het scheppen van een nieuwe orde voor een lan gen duur van jaren. Hierbij is juist het Oosten van Europa van promi nente beteekenis, gelijk Hitier dui delijk deed uitkomen, toen hij zei: „Wij moeten in dezen strijd nu de finitief een einde maken aan het gevaar van het Oosten en daarmede dit Oosten, met zijn onmetelijke vruchtbaarheid en zijn immense rijkdommen, niet meer tegen Euro pa in het geweer laten komen, doch het in dienst van Europa stellen". En eenige regels verder zegt Hitier: Het zal voor Europa een ware ver lossing zijn, als ook de vruchtbaar heid van deze streken ten goede komt aan geheel Europa. Dit is een geweldige taak, die ons is opgelegd. Wij hebben een doel". In dit ver band wees Hitier tevens op den „waanzinnigen toestand", dat in vele gebieden van Europa, speciaal in het Westen, wel 260 menschen op 1 vierkanten kilometer leven Hierbij sluit aan een belangrijk bericht, dat de Berlijnsche correspondent van De Telegraaf dezer dagen aan zijn blad zond, en waarin hij meedeelt, dat een kolonisatieplan voor de eerstkomende 30 jaar in een verge vorderd stadium van voorbereiding zou zijn. Hierdoor zouden ongeveer 1 millioen menschen uit de overbe volkte gebieden kunnen worden overgeheveld. Indien onze informa ties op goeden grond berusten, zou ook Nederland hierin betrokken worden, hetgeen wellicht reeds spoedig blijken zal. Het is toch wel van het grootste belang, dat wij in Nederland ons deze dingen duidelijk voor oogen stellen. Nu een durend bezit onzer koloniën minstens twijfelachtig is geworden, zullen wij ons meer moe ten instellen op de beteekenis van Europa, ook voor ons land. Want ongetwijfeld zal Nederland in de toekomst meer tot Europa behoo- ren en op Europa aangewezen zijn dan voordien het geval was. Der halve is het dringend gewenscht, dat wij wat meer en wat beter en wat dieper Europeesch leeren den ken! Méde op dit punt nu raakt Duitschland's strijd voor Europa ook ons en wordt deze strijd ook voor Nederland van overwegende betee kenis. De leuze „Met Duitschland voor Europa" heeft ook voor ons land een dieperen zin gekregen. De benoemingen van een minister voor de bezette gebieden in het Oosten en van Rijkscommissarissen voor „Ostland" èn voor de Oekrajine vormen het bewijs, dat een en an der in een gevorderd stadium is en niet in- een vage en verre toekomst ligt. V/ij zullen ons dus moeten haasten! De herordening en de op bouw van JCuropa hebben reeds een aanvang genomen, midden in den oorlog. Dit is wel een prestatie, die allen „kat-uit-den-boom-kijkers" te denken moge geven! Wij dienen er voor te waken, dat we onze beurt niet voorbij laten gaan. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 20 November, Hedenavond van 19.45 tot 2»0.uur zal Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie „Branden de kwesties" spreken over het on derwerp: „Er is bij ons iets in be weging, gekomen." 's-Gravenhage, 20 Nov. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 Nov. tot en met 9 Dec. a.s. elke der met „53" en „54" genum merde bonnen van de boter, kaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. In bovengenoemd tijdvak ge- ven de met „53" en „54" genum merde bonnen van de vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter met reductie. Degenen, die destijds de met „53" genummerde bonnen van de vetkaart bij him slager heb ben ingeleverd, ter verkrijging van gesmolten rundvet, kunnen thans dit rundvet betrekken. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KAMER; EN PENSIONBEWONERS. De Leider van den Distributie~ dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat Vrijdag 21 November en Maandag 24 November 1941 tus- schen 912 of 1.304 uur bij den Distributiedienst, Oudegracht 168, formulieren MD 121 ter verkrijging van vaste brandstoffen voor de maanden December 1941 en Januari 1942, voor kamer- en pensionbewo ners, kunnen worden afgehaald. Deze aanvraagformulieren worden uitsluitend verstrekt aan kamerver huurders en pensionhouders, die HAARDEN en KACHELS stoken. Voor kamers, welke verhuurd, resp. afgestaan zijn aan ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinderen en verdere familieleden, benevens kost gangers, mogen geen extra vaste brandstoffen worden verstrekt. (Met kostgangers worden bedoeld degenen, die huiselijk verkeer genieten). De formulieren moeten uiterlijk Vrijdag 28 Nov. 1941 weer zijn in gediend bij den Distributiedienst. Bij de indiening moeten alle distri butiestamkaarten van degenen, waarvoor extra vaste brandstoffen worden aangevraagd; overgelegd worden. Aanvragen, die na 1 December 1941 worden ingediend, worden niet meer in behandeling genomen. ALKMAAR, 20 November 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. 's-Gravenhage, 19 Nov. Naar de regeeringscommissaris voor de bodemproductie mededeelt, kan de aangifte bij de betrokken rijksland- bouwconsulenten voor te scheuren grasland nog plaats vinden tot 29 November 1941. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat dit de uiterste datum is tot welken vrij willig en dus met recht op scheur- premie kan worden opgegeven. Belanghebbenden worden nog opmerkzaam gemaakt op de in de bladen opgenomen desbetreffende officieele publicatie. NIEUWE BURGEMEESTERS. 's-Gravenhage, 19 Nov. Het rijks commissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van paragraaf 3 van verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechterlijke maat regelen) tezamen met paragraaf 4, artikel 1 van verordening no. 3/40 over het uitoefenen van de regee- ringsbevoegdheid in Nederland tot burgemeester benoemd: de adjunct commies van de provinciale kanse larij van Groningen, R. W. Keiser tot burgemeester van Winsum; de secretaris van den Haze- en Zijper polder J. D. Rigters, tot burge meester in Zuid- en Noordschermer. OP DE GROOTE FRUITKWEEKE- RIJEN TE HEERHUGOWAARD EN OMGEVING wordt het zgn. win- terfruit thans gesorteerd en in daar voor speciaal ingerichte koelhuizen opgeborgen. Men bedient zich bij het sorteeren van een maatplankje. Er zijn exemplaren van' meer dan eer. half kilo. (Polygoon-Kuiper)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1