DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DuitscMand strijdt voor Europa Succesvolle aanvallen aan het O.-front. De strijd in het Oosten. „Met Duitschland tegen het - kapitalisme". De onderhandelingen in Washington. Bonaanwijzingen. Bocht in den weg was noodlottig. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 275. MM x» mmmmmrnm -w 'Ui—i m «W A «.fiHMb «IHA I obSalVe Zon" en Feestdagen' uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; a f uet geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zöon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 21 November 1941 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 20 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „De aanvallen aan het O. front blijven zich met succes ontwik kelen. De luchtmacht heeft bols- sjewistdsche luchtbases aan de N.O. kust Vjan de Zwarte zee en in het gebied van den Middendon gebombardeerd. Formaties ge- vechtsvldegers hebben aanvallen gedaan op treintransporten en spoorwegen in den centralen sector en ten oosten van de Woltsjof. Moskou is overdag door sterke afdeelingen gevechtsvlieg tuigen bestookt met brand- en brisantbommen. Bij Leningrad hebben twee groepen jachtvlie- gers bij een moedigen aanval op een groote formatie transport vliegtuigen 8 vijandelijke toestel len neergeschoten. In den strijd tegen Engeland is bij de Faroër een koopvaardij schip van middelbare grootte- door bommen beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op militaire installaties aan de Z.W. kust van Engeland. Vliegtuigen hebben opnieuw mijnen gelegd voor Britsche havens. Aan de Vlaamsche kust hebben in con- vooidienst varende patrouille vaartuigen een aanval van Brit- sche motortorpedobooten met succes afgeweerd zonder verlie zen te lijden. Een vijandelijke motortorpedoboot werd in 'brand geschoten: zij kan verloren ge acht worden. In N.-Afrika zijn de Britsche strijdkrachten, waarvan sedert dagen gemeld was, dat zij ten Z. en Z.W. van Si-di Omar ge reed werden gehouden, op 18 November overgegaan tot een aanval \in de richting van To- broek. Door onmiddellijke tegen aanvallen van Duitsch-Italiaan- sche afdeelingen werden de ster ke Britsche strijdkrachten, die- ten W. van- Sidi Omar in den strijd werden geworpen, met zware ver liezen teruggeworpen. Talrijke vijandelijke pantserwagens wer den vernield." De actie in den centralen sector. Berlijn, 20 November (D.N.B.) In den centralen sector van het O. front hebben de troepen van een Duitsche divisie op 19 November na' hevige gevechten een plaats in genomen. Bij de zuivering van deze plaats werden 5-0-0 gevangenen ge maakt en vier pantserwagens, ne gen stukken geschut, veertig mi trailleurs en zeventig vlammenwer pers buitgemaakt. Op een andere plaats drongen Duitsche infanteristen op denzelf den dag in een krachtig versterkte stelling der bolsjewisten binnen en rolden deze van den kant af op. Hierbij werden tal-rijke betonnen en houten kazematten veroverd. Alle pogingen der bolsjewisten om door het in den strijd werpen van nieuw opgestelde en ve-rsch aangevoerde formaties den verderen opmarsch der Duitsche troepen tot staan te brengen, mislukten. Voor het gevechtsgebied van een pantserdivisie uit Pommeren aan het N. front bleven na hevige ge vechten, welke drie da-gen hadden geduurd, nl. van 16 tot 19 Novem ber, 22 bolsjewistische pantserwa gens staan. Bij een gevecht van pantserwagen tegen pantserwagen verloren de bolsjewisten in den centralen sector van het frontop 19 November bij gevechten om een belangrijken - straatweg nog 25 pantserwagens. De Duitsche luchtmacht heeft over dag en 's nachts de ravitaillee- ringslinies achter de bolsjewistische stellingen gebombardeerd. Gisteren werden in het centrale dee^ van het front twee geladen transporttreinen door voltreffers vernield en drie andere treinen zwaar beschadigd. B(j deze luchtaanvallen leden de bolsjewistische troe-pen zware ver liezen. De gevechten rond Moskou. Berlijn, 20 Nov. (D.N.B.) Van militaire zij-de verneemt het D.N.B.: De vooruitgeschoven afdeeling van een Duitsche divisie heeft gis teren -aan het front van Moskou een door de Sovjettroepen taai verde digde plaats ingenomen na felle ge vechten. De bolsjewisten hadden zich met steun van tanks verde digd. Nadat de Duitsche artillerie het vu-ur van den vijand tot zwijgen had gebracht, vernielde het pant- serafweergeschut vier Sovjettanks. Een stoottroep pioniers vie-1 met vlammenwerpers de Sovjetstell-ing aan en overwon de machineg-eweer- nesten en bunkers. De Sovjetverlie- zen bedroegen 200 dooden en 500 gevangenen. Behalve de vier tanks werden negen stukken geschut, 40 machinegeweren 'en 70 vlammen werpers van den tegenstander ver nietigd of buitgemaakt. Sovjetbataljon aan Firtsche front vernietigd. Berlijn, 20 Nov. (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B. dat aan het Noord-Karelisehe front op 19 November een Sóvjetbataljon door Duitsche en Finsche troepen is ingesloten en vernietigd. Het ge- vangenta-1 en de omvang van den buit zijn nog niet bekend. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen wederom met succes Leningrad aangevallen. Britsche aanvallen in de woestijn van Marmarica. Italiaansch legerbericht. Rome, 2C Nov. v (Stefani). Het Italipansche weermachtsbe-richt luidt: In den nacht van 18 op 19 en van 19 op 20 November hebben onze luchtstrijdkrachten lucht- en vloot- ba-ses op Malta gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegtuigen bommen op de steden Brindisi en Napels en.in de omgeving van Messina laten val len, zonder dat dit ernstige gevol gen had. Te Brindisi is een vlieg tuig neergeschoten. Te Nap-els zijn drie personen gewond, van- wie één ernstig. Te Brindisi één doode en drie gewonden. In eenjge sectoren bij Gondar in Oost-Afrika- werden nieuwe vijan delijke pogingen om onze verdedi gingslinies te omsingelen, ver ijdeld. In de woestijn van Marmarica hebben vijandelijke gemotoriseer de strijdkrachten Woensdag bij het aanbreken van den dag de tegen over haar liggende Italiaansche gemotoriseerde strijdkrachten aan gevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastberaden tegenmanoeu- vre uitvoerde, had aan het einde van den dag deelen der vijande lijke gepantserde strijdkrachten omsingeld en vernietigd, terwijl an dere Britsche pantserwagens terug trokken. Over een front van 150 kilometer duurt de slag voort. DE EEREPRIJS VAN DEN FUHRER VOOR DE ZWEEFVLIEGSPORT IN 1938. Een barnsteenen schaal, vervaardigd'bij de „Staatlichen Bernstein-Manufaktur" in Koningsbergen. (Barleben-Stapf) „MEIN KAMPF", het geschenk van de Partij op den 40sten verjaardag van dr. Göbbels, vervaardigd bij de „Staatlichen Bernstein-Manufaktur" te Koningsbergen. (Barleben-Stapf) DE BUITENGEWONE ZITTING VAN HET JAPANSCHE PARLEMENT. Tokio, 20 Nov. (D.N.B.) De bui tengewone zitting van het parle ment, dat in een tijd van zeer hevige internationale spanning bijeengeroe pen 'is, heeft vandaag alle kwestiës, die op de agenda stonden, behandeld. Volgens Domei werden verschil lende maatregelen genomen om de positie van Japan in geval van oor log tegen iedere eventualiteit te waarborgen. Het Lagerhuis is van daag op reces gegaan, terwijl het Hoogerhuis morgen met de gebrui kelijke plechtigheden gesloten zal worden. Reorganisatie van Fransch bestuur in Afrika. Vichy, 20 Nov. (D.N.B.) Naar Donderdag om. 8 uur des avonds officieel is medegedeeld is de alge meen gedelegeerde der Fransche regeering in Afrika, generaal Wey- gand, .met pensioen gegaan. Een andere officieele mededee- ling zegt, dat de functie van alge meen gedelegeerde der Fransche re geering in Afrika wordt opgeheven* en vervangen wordt door een per manent secretariaat-generaal,, dat direct staat onder den vice-presi dent en gevestigd is in Algiers. De voormalige medewerker van gene raal Weygand, vice-admiraal Fe- nard, wordt tot secretaris-generaal benoemd. Door een decreet, dat Vrijdag in de' Staatscourant verschijnt, wordt in Fransch Afrika een opperbevel voor Noord-Afrika ingesteld, waar mede generaal Juin, die tot nu toe het opperbevel heeft gevoerd over de landstrijdkrachten in' Marokko wordt belast. Ook wordt een opper bevel voor Fransch West-Afrika in gesteld, dat zal worden opgedragen aan generaal Barraud, die tot nu toe opperbevelhebber is geweest van de landstrijdkrachten in Fransch West-Afrika. Het afscheid van generaal Weygand. Vichy, 20-Nov. (D.N.B.) Gene raal Weygand heeft naar aanleiding van zijn pensionneering den volgen den dagorder gericht tot het Fran sche legs^ in Afrika: Officieren, onderofficieren en sol daten der bewapende strijdkrachten van Fransch Afrika. Het was de laatste trots én de laatste vreugde van mijn piilitair leven aan uw hoofd te zijn gesteld. Op het oogen- blik, dat ik u verlaat, richt ik tot u mijn afscheidsgroet. Blijft evenals voorheen uw heerlijke traditie, uw eedsformule op den vlag trouw. Blijft sterk, gedisciplineerd en eensgezind achter uwen chef, den maarschalk. Die houding rechtvaar digt iedere hoop. Alleen door haar kan die hoop verwezenlijkt worden. Ik nijg met eerbied voor uw vlag gen en standaarden. De harten hoog. De generaal heeft een boodschap gericht tot de Fransche hooge com missarissen, residenten en gouver neurs-generaal in Fransch-Afrika. Hij spreekt daarin zijn dank uit voor hun medewerking. Dagorder van maarschalk Pétain. Vichy, 20 Nov. (D.N.B.) Ter /gele genheid van het aftreden van gene raal Weygand publiceert de Fran sche regeering een door het staats hoofd' maarschalk Pétain onderte'e- kenden dagorder aan de natie, waar in Weygands verdiensten worden geroemd en de voornaamste dagen uit zijn militairen loopbaan in de herinnering worden teruggeroepen. „Als roemvol officier, zoo luidt de dagorder, heeft generaal Weygand Koeroesoe heeft geen instructies. Tokio, 20 Nov. (D.N.B.) Op vragen in de begrootingscommissie van het Lagerhuis, inhoudende of Koeroesoe het program van drie punten van Tojo meegenomen heeft naar Washington, heeft de minister van buhenlandsche zaken, Tojo, geant- woord:^ „Het haastige uitzenden van Koeroesoe naar de Ver. Staten is geschied ter ondersteuning van am bassadeur Noemoera, teneinde de onderhandelingen te bespoedigen. Voor de uitzending van Koeroesoe had de Japansche regeering besloten tot onderhandelingen, Sedert het begin van deze maand vorderen de onderhandelingen. In overeenstem ming. daarmede hebben wij Koeroe soe niet uitgezonden beet instructies van weken aard ook. Algemeen ge sproken heeft het doel der onder handelingen betrekking op de drie punten, dié de eerste minister, Tojo, in zijn laatste verklaring heeft ver meld". Vclk en weermacht zijn voor bereid. Tokio, 20 Nov. (D.N.B.) „Volk en weermacht zijn voorbereid", zoo ver klaart de Yomioeri Sjimboen, „en Japan behoeft slechts te wachten op wat de volgende dagen in Washing ton zal gebeuren". De Tokio Nitsji Nitsji schrijft, dat de Ver. Staten wel niet verrast zullen zijn door de vastberaden houding van den Japan schen rijksdag en het Japansche volk. aangezien zij er op hadden moeten zijn voorbereid. De Ver. Sta ten moeten als stokebrand wórden aangewezen, zoo schrijft de Tsjoegai Sjogio Sjimboen, wanneer zij de rechtvaardige eischén van Japan niet aanvaarden. Japan kan geen stap afwijken van zijn eischen, zoo als de regeering in den rijksdag uit drukkelijk heeft verklaard. In ieder geval moet men verwachten, dat het program van drie punten van Tojo dient tot grondslag van de onderhan delingen van Koeroesoe in Washing ton. Loudon voert onderhandelingen. Washington, 20 Nov. (D.N.B.) De •gezant der Nederlandsche emigran- tenregeering Loudon, heeft Woens dag een bespreking gehad met staatssecretaris Huil en onderstaats secretaris Welles, zoo rpeldt Associa- Frankrijk 56 jaar gediend. In de tij den van succes en in de uren der beproeving heeft hij karaktereigen schappen en bekwaamheden aan den dag gelegd, die de grootste voorbeelden der Fransche militaire traditie waardig zijn". Het decreet over de afschaffing van den post van algemeen gedele geerde dér regeering in Fransch- Afrika wordt door een rapport van het staatshoofd maarschalk Pétain ingeleid. ted Press. Er verluidt, dat Loudon inlichtingen heeft gekregen over het karakter van de besprekingen tus- schen den Japanschen ambassadeur, Noemoera, den specialen Japan schen ambassadeur, Koeroesoe en Huil. De Australische gezant, Casey heeft eveneens een bezoek gebracht aan het staatsdepartement. Voorts wordt nog bekend, dat de ambassa deur van Tsjoengking, Hoe Sjih, en de Britsche ambassaderaad, Camp bell, na de besprekingen van Dins dag van Hull met de beide Japan sche staatslieden een bezoek heeft gebracht aan Huil. IRAK VERBREEKT DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET FRANKRIJK. Vichy, 20 November. (D.N.B.) Volgens een officieele mededeeling heeft de regeering van Irak de diplo matieke betrekkingen met Frank rijk verbroken. De gezant van Irak te -Vichy heeft Donderdagochtend een bezoek gebracht aan den chef van het protocol van het Fransche ministerie van buitenlandsche -zaken om hem van dezen maatregel zijner regeering op de hoogte te stellen. De Fransche zaagelastigde in Bagdad en de Fransche consul in Mosoel zijn daarop eveneens truggetrokken. Een Mozartpostzegel. (A.N.P.) - De Duitsche rijkspost ge-eft ter ge legenheid van de a.s. Mozartweek een speciale postzegel, een staal gravure, uit. Ontwerp en gravure zijn van den Weenschen graficus Hans Ran-zon-i Jr. Besprekingen met Koeroesoe her vat. (D.N.B.). - De minister van bui tenlandsche zaken, Huil, heeft gis ter de bespreking-en met den Japan schen buitengewonen ambassadeur, Koeroesoe, die Woensdag onderbro ken werden, hervat. ZONDERLINGE GIFT. Ds.. Bouthoorn en dr. Ozinga, respect. Ned. herv. en geref. predi kant, beiden te Bennekom, werden verrast met een eigenaardige gift in hun brievenbus. Daarin vond elk n.l. de helft van een doormidden ge knipt bankbiljet (van honderd gul den, met bijschrift, waar de andere helft zich bevond en met de aandui ding, dat het de bedoeling was, dat de betrokken kerk op deze wijze 50 fyoor haar diakonie ontving. De predikanten en diakonieën stel den zich met elkaar in verbinding. De twee helften van het bankbiljet werden aan elkaar geplakt, waarna het biljet werd ingewisseld en elk der diakqnieën f 50 verkreeg. Ver moedelijk is de wensch van den gever geweest, dat er meer samen werking zou komen tusschen herr vormd en gereformeerd. Welnu, die samenwerking werd door de eigen aardigheid der gift in eersten aan leg tot gtand gebracht. Nederlanders wil.en niet vechten voor Enge and. Heftige protesten in een vergadering te Pretoria, De correspondent van het Hbld. schrijft d.d. 1 Nov. uit Lorenzo Marques aan zijn blad: Het is be kend, dat de Nederlandsche „regèe- ring" te Londen in den loop van dit jaar een recruteeringsbesluit heeft uitgevaardigd, waarbij alle daar voor in aanmerking komende Ne derlanders in het buitenland worden opgeroepen in het Nederlandsche leger, dat voor Engelschen dienst in Engeland en Canada wordt uitge rust, dienst te nemen. Deze recruteering voldeed niet aan de verwachtingen, welke men daaraan had gesteld en derhalve werden in alle landen en gebieden, waar zich Nederlanders bevinden, vergaderingen gehouden om te trachten, door persoonlijk contact deze recruteering vlotter te doen verloopen. In tal van steden werden tof dat doel comité's in het leven geroepen, welker taak het was pro paganda voor de recruteering door middel van openbare vergaderingen te maken. Ook in Zuid-Afrika zijn tal van propaganda-vergaderingen gehou den. Naar ons thans met eenige vertraging ter oore komt, zijn deze vergaderingen niet steeds in den smaak van de daar wonende Neder landers en evenmin in den smaak van de „Nederlandsche regeering" te Londen én haar vertegenwoordi gers, de /Nederlandsche gezanten en consuls, gevallen. Op tal van plaatsen werd juist in deze vergaderingen ongezouten cri- tiek gelucht op c|e onderworpenheid der Nederlandsche regeering te Londen aan de Britsche belangen. Veel opzien heeft in Zuid-Afrika een eenigen tijd geleden gehouden vergadering -in het stadhuis van Pretoria gebaard. Er deden zich daarbij zuljce heftige tumulten voor, dat ten slotte de vergadering voortijdig moest worden gesloten. Hier geschiedde zelfs het merk waardige feit, dat de voorzitter van de vergadering, de heer Geerling, zijn critiek allesbehalve spaarde. Zoo betoogde hij onder luiden bij val, dat de in de Unie verblijvende Nederlanders er niet aan dachten, het slachtoffer van een door een uitgeweken regeering uitgevaardigd besluit te worden. Hij stelde de vergadering de vraag, wat voor doel hei had, zich op te offeren voor belangen, die on miskenbaar niet in de eerste plaats specifiek Nederlandsche belangen waren. Hij bestempelde het recru teeringsbesluit als een prestige kwestie tegenover Engeland, waar voor Nederlanders in den vreemde, die geheel andere ervaringen met de Engelschen hadden opgedaan, hun bloed en geld móesten offeren. „Wat hebben yvij daarmee te ma ken", riep spreker uit. „Plotseling schiet het de Nederlandsche regee ring te binnen, dat wij hier ook nog bestaan, vroeger heeft men zich nimmer om onze belangen bekom merd, het had er eerder den schijn van, dat men blij was ons kwijt te zijn". Nadat de toejuichingen hierop wa ren verstomd het hinderde de vergadering in het geheel niet, dat ook de Nederlandsche gezant zich onder het gehoor bevond ver volgde spreker: „Nu worden wij voor den dienstplicht opgeroepen, opdat de heeren, die de best betaal de baantjes bekleeden, deze kunnen behouden". Joelend stemde de ver gadering met deze uitlating in. Voorts wees de heer Geerling er op, dat de uitgeweken regeering niets van de stemming der in Zuid- Afrika verblijvende Nederlanders weet. Anders zou zij het niet durven wagen, deze Nederlanders, die van de Boeren en uit eigen ervaring we ten, wat zij van Engeland té duch ten hebben, op te roepen in een strijd, die alleen om Engelsche be langen. gaat Opnieuw brak uit de vergadering een luiden bijval los. Allerwegen werd geroepen, dat En geland ditmaal maar zelf de kastan jes uit het vuur moest halen, dat het ditmaal maar zijn eigen men- schen in den strijd moest sturen. Vergeefs probeerden eenige Ne derlanders, tot wie ook Koch be hoorde, den strijd aan Engelands zijde als een rechtvaardige zaak voor te stellen. Hij trachtte de goe de verpleging der Nederlander: in Engeland, die reeds dienst hadden genomen, te schilderen. De verga dering liet Jaem echter niet uitspre ken. Bij ieder nieuw woord groeide het tumult aan. Tenslotte werd de microfoondraad doorgesneden en Koch, die nog- op het podium stond, werd daarvan hardhandig verwij derd onder het geroep: „Werp hem er uit, hij, is geen Nederlander meer. Hij tart onze -voorouders yan Bloemfontein!" Slechts met de grootste moeite gelukte het tenslotte den Neder- landschen gezant, die dit alles had moeten aanzien, aan het woord te komen. Hij trachtte den ernst van den toestand, waarin Engeland ver keerde, te schilderen en poogde op het gemoed van de VergaddMng te werken, door te betoogen, dat Tlcen de offerbereidheid van alle Neder landers in staat zou zijn de zelfstan digheid van Nederland te herstel len. Voorts gaf de gezant de belof te, dat Nederland na den oorlog zich beter dan vroeger om de be langen der Zuid-Afrikaanders en de daar wonende Nederlanders zou be kommeren. Doch ook dezen officieelen verte genwoordiger der uitgeweken Ne derlandsche regeering spaarde men niet. Hij kon. zijn rede niet beëindi gen door het telkens oplaaiende tu mult. De lejding was tenslotte nood gedwongen verplicht, tot sluiting over te gaan. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 21 Nov. onder: 17.40 22 Nov. op: 9.13 MAAN 21 Nov. op: 11.3-8 onder: 20.30 25 Nov. Eerste kwartier. 's-Gravenhage, 21 November. Voor de week van 23 tot 29 No vember zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen nummer 45 van de daarvoor bestemde kaarten. WIJZIGING VAN DEN DISTRIBUTIEDEENST. De Leider van den Distributie dienst, ALKMAAR, brengt ter ken nis, d'at het Distributiekantoor Ereedstraat nr. 40 (Gemeente-Mu seum) met ingang van Maandag 24 November 1941 wordt opgeheven. Het kantoor Oudegracht 168 zal vanaf hovengeno-emden datum op de dagen Maandag tot en met Vrijdag geopend zijn van 912 en van 1.303 uur. 's Zaterdags is het kan toor voor het publiek gesloten. De indeeling van het kantoor Oudegracht is thans als volgt: Ingang Oudegracht voor: SCHOENEN, RIJWIELBANDEN, TEXTIELVERGUNNINGEN, BRANDSTOFFEN- EN PETRO- LEUMBONNEN, LOSSE RANTSOENBONNEN EN KAARTEN, alsmede ALLE INSTEL LINGEN. Voor alle overige zaken Ingang Ridderstraat. Men dient er rekening mede te houden, dat aan het vastgestelde sluitingstijdstip van 3 uur des na middags STRENG DE HAND ZAL WORDEN GEHOUDEN. Allernaar, 21 November 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Bewaar bovenstaande mededeeling; deze kan u van dienst zijn. Autobus in het donker de rivier ingereden. Ouderkerk aan den IJssel, 20 Nov. Naar aanleiding van het ontzettend autobusongeluk, dat aan vijftien passagiers het leven heeft gekost, vernemen wij nog het volgende: Omstreeks acht uur had de bus te Ouderkerk a.d. IJssel passagiers ingenomen voor de richting Gouda. In de buurtschap de Nesse maakt de rivierdijk een flauwe bocht die, doordat het erg donker was, ver moedelijk aan de aandacht van den chauffeur is ontsnapt. In deze flauwe bocht is de bus waarin zich vijf-en-twintig passagiers bevonden (er waren dertig zitplaatsen) in de rivier gereden. Hoewel het water ter plaatse niet diep is, waren, tengevolge van het getij, de gevolgen ontzettend. De onmiddellijk te hulp gesnelde om wonenden hebben weinig hulp kun nen bieden. Het ongeluk had in zoo korten tijd zijn beslag gekregen, dat het reddingswerk, dat ten zeerste werd belemmerd door de duister nis, weinig vrucht opleverde. Tien passagiers gelukte het aan de ramp te ontkomen. Zij hebben zich zon der hulp uit de bus weten te be vrijden en zijn door de omwonen den verder geholpen. Niet alleen door zijn omvang is dit ongeluk zeer ernstig, er doet zich hierbij de tragische omstandig heid voor, dat van de vier kinderen van den predikant der Ned. herv. kerk, ds. Woelderink, drie jongens zijn verdronken. Het dochtertje werd gered. Verder zijn omgeko men een zoon van den heer Ter louw, een dochtertje van den heer Burger, een zoon van den heer Mou- rik, een zoon van den heer Bouman, hoofd van de school te Krimpen, een zoon van den heer Stijnen, een zoon van den heer Broekhuizen, een zoon van den heer de Groot, de 22- jarige W. Vermeer, ambtenaar van de distributiedienst, de 35-jarige caféhouder T. Ouwerkerk, de 60- jarige veehandelaar G. Dekker, al len uit Ouderkerk aan den IJssel en de marechaussee de Visser, gedeta cheerd te Krimpen aan de Lek. De 21-jarige zoon van den busonder nemer, Cor Stam, behoort eveneens tot de slachtoffert. De verdronken kinderen waren van 10 tot 16 jaar oud. De verslagenheid in den gehee- len omtrek is groot. De bus is nog niet geborgen. Maximumprijzen in restau rants. - Het rijksbureau voor het- hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de bekendge maakte regeling betreffende de maximumprijzen voor maaltijden in de restaurants eerst op 4 Decem ber a.s. aal ingaan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1