DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe vorderingen in den centrolen sector. HET MASKER AF. }apan en de Ver. Staten. Nederlandsche arbeids dienst. Met Ouitschiand tegen het kapitalisme! HH '.1 IHË i Herziening van rechterlijke uitspraken door vredegerechtshof. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 276. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, nou ,0, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 22 November 1V41 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 21 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Bij de gevechten in de bocht van de Donets en in den centra- len sector van hêt O. front zijn niewe vorderingen gemaakt. Voor Leningrad zijn uitvalspogingen van den vijand door het Duit- sche afweervuur verijdeld. Voor de Britsche kust hebben motortorpedobooten in den nacht van 19 op 20 Nov. een krachtig beschermd convooi aangevallen en 2 vijandelijke koopvaardijsche pen, w.o. een tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 9000 ton, tot zinken gebracht. Twee andere schepen werden eveneens getorpedeerd en waarschijnlijk tot zinken gebracht. Bij een nieuwen nachtelijken aanval ontspon zich een gevecht op korten afstand met Britsche bewakingsvaartui gen en motortorpedobooten. Daar bij werd een Duitsche motortorpe doboot door een botsing ernstig beschadigd. Midden in het gevecht werd het vaartuig door andere motortorpedobooten op sleeptouw genomen, doch op de thuisvaart moest het tot zinken worden ge bracht. Na een vijandelijken luchtaanval in den ochtend met succes te hebben afgeweerd, keer den alle andere motortorpedoboo ten op haar basis terug. Ge vechtsvliegtuigen, die een gewa pende verkenningsvlucht onder namen, hebben overdag in de En- gelsche wateren een Britsch pa trouillevaartuig door bomtreffers beschadigd. Jn N.-Afrika vordert de tegen aanval der Duitsch-Italiaansche troepen. Duitsche torpedovliegtui gen en stuka's hebben aan de Li- bysch-Egyptische grens concentra ties van Britsche pantserwagens en auto's verstrooid. Bij Marsa Matroeh zijn militaire installaties met goed gevolg gebombardeerd. Bij luchtgevechten verloor de vijand - 4 vliegtuigen. Van 12 tot 18» Nov. heeft de Britsche luchtmacht 43 vliegtui gen verloren. In dezelfde perio de gingen in den strijd tegen En geland zes Duitsche vilegtuigen verloren. AMERIKA BEKENT KLEUR. (Van onzen Haagschen correspondent). Eigenlijk wisten we het reeds lang: de Vereenigde Staten voeren een onverklaarden oorlog met Duitschland en zijn bondgenooten. Of beter: Roosevelt spant zich tot het uiterste toe in om dien oorlog te voeren mede daartoe aangezet door een kliek raadslieden" achter de schermen, wier eenig belang het is, den Europeeschen oorlog zoo lang mogelijk te rekken, opdat zij, veilig thuiszittend, hun enorme winsten zullen kunnen blijven opstrijken, voor zich en hun nazaten. Werd niet onlangs uit Amerika voorspeld, dat de oorlog 50 jaar zou duren? Als het niet anders meer kan, zullen zij desnoods opnieuw ook jonge Ame rikaansche levens in het vuur zen den om zich zinloos te doen offeren in dienst van kapitalisme en im perialisme, eventueel zelfs van het bolsjewisme. Ofschoon dit alles dus geen nieuws meer voor ons is, hebben wij niettemin met belangstelling kennis genomen van een duidelijke bevestiging dezer gedachten; nog wel uit den mond van een officiee- len Amerikaanschen regeeringsver- tegenwoordiger. De buitengewoon gevolmachtigde der Vereenigde Sta ten ter uitvoering van de 'leen- en pachtwet in Engeland, Harriman, heeft n.l., blijkens een uit Amerika zelf afkomstig bericht, voor zijn ver trek naar Engeland, in New-York verklaard, dat een herziening van de neutraliteitswet de bevolking in de door Duitschland bezette Euro- peesche gebieden in hun tegenstand versterken en aanmoedigen zou. Voor een officieel vertegenwoordiger der regeering-Roosevelt is dit wel een kras staaltje van brutale open hartigheid. Deze uitlating beteekent immers niet alleen een volslagen miskenning van 'de hooggeprezen Monroeleer, doch zij 'houdt tevens de erkening in van een openlijk im perialisme der Vereenigde Staten; een imperialisme, dat zich zonder scrupules of terughoudendheid wenscht te mengen in de interne aangelegenheden van het Europee- sche continent. En op welk een in fame wijze nog wel: het aanwakke ren van sabotagedaden in de bezette gebieden van andere staten en van een ander werelddeel! Terwijl Amerika te pas en te onpas beweert, geen inmenging in de zaken van zijn continent te zullen dulden, ver klaart een officieele vertegenwoor diger van diezelfde regeering, zich bij voorbaat erover te zullen ver heugen, wanneer door verandering van de neutraliteitswet de tegen stand tegen Duitschland in het be zette gebied van een ander we relddeel groeien zou. De Ameri- kaansche mentaliteit wordt hierdoor wel pijnlijk ontmaskerd! Het is al even grof als Roosevelt's, herhaalde vredesbetuigingen, die hij a.h.w. met bommen ten beste geeft. Wat Bullitt's missie vóór het uit breken van den, oorlog in Frankrijk was, n.l. het ophitsen tegen Duitsch land en het aanwakkeren van den oorlosgbrand, probeertHarriman thans voort te zetten. Nu echter in een wel uiterst wreeden vorm; want ook Harriman weet heel goed, dat dit alles slechts kan uitloopen op nieuw bloedvergieten onder de be volking der bezette gebieden, indien zyn stoken tot sabotagedaden bij eenige warhoofden, die in hun on- noozelheid nog meenen hun .land' ermee een dienst te bewijzen, suc ces mocht hebben. Het masker is thans van Roose velt en consorten wel zeer radicaal afgevallen. Tot nog toe beweerden zij, den vrede na te streven, terwijl zij ondertusschen met internationaal kapitaal en met Engelsche, Canadee- sche, Australische, Indische en Z.- Afrikaansche soldaten oorlog voer den. Thans hebben" zij echter openlijk bekend, htm imperialistischen oor- Huil en Koeroesoe. New-York, 21 Nov. (D.N.B.) De „New-York Times" meldt omtrent de besprekingen, die Cordell Huil, gisteren heeft gevoerd met Koeroe soe en Nomoera,, dat deze onder handelingen volgens het Dep. van buitenlandsche zaken nog steeds van „inleidenden aard" zijn geweest Huil heeft den Japanners evenwel duidelijk gemaakt, dat op den grond slag der verklaring van Tojo van Maandag geen regeling mogelijk is. Zoowel Roosevelt als Huil hebben betoogd, dat deze voorwaarden zelfs niet mogelijk zijn als basis voor de onderhandelingen. Het departement heeft voorts verklaard, dat alle onderhandelin gen op wensch van Japan zijn geopend. De Ver. Staten" zijn tot geenerlei compromis bereid, zelfs •nifet op minder belangrijke pun ten. Te Washington is men algemeen van meening, dat het Dep. waar schijnlijk een algemeene regeling in den Stillen Oceaan zal afwijzen, zoolang de Duitschers kans op de overwinning hebben en Japan niet bereid is met de as te breken. De Washingtonsche correspondent van de „Herald Tribune" meldt, dat de omstandigheid, dat de bespre kingen nog inleidend van aard wor den genoemd, te Washington wordt opgevat als 'n aanwijzing, dat in het geheel geen of slechts geringe vor deringen zijn gemaakt. Een verklaring van Tojo. Tokio, 21 Nov. (D.N.B.) Na de slotzitting der buitengewone bijeen komst van den rijksdag heeft de premier, Tojo, vandaag een verkla ring afgelegd, waarin hij uiting gaf aan zijn bevrediging over de hou ding van den rijksdag en betoogde, dat beide huizen door hun 1/uding onwrikbaar geloof aan de politiek der regeering duidelijk hebben be wezen. De spoedige aanneming van alle regeeringsvoorstellen is daar van het bewijs. De regeering zal vastberaden voortgaan op den weg der nationale politiek. Tojo sprak de hoop uit, dat een ieder afzonder lijk zijn uiterste best zal doen om de natie door deze ongeëvenaarde crisis heen te helpen. De houding van Australië en Ned.-Indië. Tokio, 21 Nov. (D.N.B.) Op het verzoek om een standpunt te bepa len inzake de door Washington af gelegde verklaring, dat Australië en Ned.-Indië toegezegd zouden hebben, dat zij in geval van oorlog onmiddellijk aan de zijde van de Ver. Staten aan dezen oorlog zouden deelnemen, verklaarde de woord voerder der regeering, Tomakazoe Hori, dat hij een dergelijke houding van deze beide landen in geval van een oorlog zeer waarschijnlijk acht te, hoewel te Tokio hierover nog geen officieel bericht was ontvan gen. Amerikaansche tanks in Austra lië. (D.N.B.) - De Australische regee ring heeft bekend gemaakt, naar In ternational News Service uit Can berra meldt, dat de eerste zending Amerikaansche tanks in Australië'is aangekomen. Dit is een vrij groot aantal beweeglijke verkennings- tahks. Naar het heet, zullen nieuwe leveranties volgen, De toestand in Britsch-Indië (A.N.P.) - Naar Uit Delhi wordt ge meld, hebben de Britsche autoritei ten 7.216 Britsch-Ind'iërs in gevan genissen opgesloten. 2600 personen zijn zonder voorafgaand onderzoek naar concentratiekampen overge bracht. Deze personen worden ervan beschuldigd niet te sympathiseeren mét hun Britsche overheerschers. log te willen voeren op de bebloede ruggen van de bevolking in de be zette gebieden van Europa. Het ié nauwelijks te verwachten, dat er in die bezette gebieden nog iemand gevonden wordt, die er zelfs nu nog na dit grov démasqué invliegt! In ieder geval is hij nu onomwon den gewaarschuwd. Aanmelding en keuring. Aanvang van den diensttijd »op 15 December 1941. Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 24, 25, 26, 27 en 28 November en op 1, 2, 3, 4 en 5 December 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandsehen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.30 en 15.00, gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jonge man, die aan de vol gende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een brood maaltijd mede te brengen. Gegadig den moeten aan de volgende voor waarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zijn. Meldt u ter keuring aan! Zwolle, Blijmarkt 25, Maandag 24 Nov. 1941; Leiden, Oude Vest 25, Maandag 24 Nov .1941; Rotterdam, Molenwaterweg 28 (achterzijde Station D.P., kleuterschool), Maandag en Dinsdag. 24 en 25 Nov. 1941; Groningen, Violenstraat 2, Dinsdag 25 Nov. 1941; Haarlem, Gasthuisstraat 32, Dinsdag 25 Nov. 1941; Assen, Javastraat 7, Woensdag 26 Nov. 1941; Alkmaar, Doelen straat 15, Woensdag 26 Nov. 1941; Dordrecht, Munt 9, Woensdag 26 Nov. 1941; Almelo, Oude Klooster- weg 1 (militiegebouw), Donder dag 27 Nov. 1941Bergen op Zoom, De Hollandsche Tuin, Huygberg- séhestraat 14, Donderdag 27 Nov. 1941; Amsterdam, Rokin 84 (Mel dingsbureau), Donderdag en Vrij dag 27 en 28 Nov. 1941; Apeldoorn, van der Heydenlaan 64, Vrijdag 28 Nov. 1941; Breda, Leuvenaarstraat 97, Vrijdag 28 Nov. 1941; Arnhem, Menthenstra'at 12, Maandag 1 Dec 1941; Tilburg, Langeschijf straat 66, Geb. Publieke Werken, Maandag Dec. 1941; Den Haag, Huygenspark 23, Maandag en Dinsdag 1 en 2 Dec. •1941; Nijmegen, Ridderstraat 4, Dinsdag 2 December 1941; 's-Her- togenbosch, Stadhuis, ingang achter het Stadhuis 3 2e étage, Dinsdag1 2 Dec. 1941; Leeuwarden, school St. Anthonystraat 4, Woensdag 3 Dec. 1941; Utrecht, school Draaiweg 29 (Gouverneurschool), Woensdag Dec. 1941; Eindhoven, Kruisstraat 53, Parochiehuis, Woensdag 3 Dec. 1941; Heerlen, Esscherweg 25 a, Centrale Werkplaats, Donderdag 4 December 1941; Gouda, Oosthaven 50, Gem. Consultatiegeb., Vrijdag 5 December 1941. - Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 15 December 1941 opgeroepen om gedurende 5% maand in den Nederiandschen. Ar beidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5yi maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aan merking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen ge durende nader te 'bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij ar beidsbemiddeling in Nederland. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Alles wat uitgediend heeft zal vergaan. En het kapitalisme heeft uitgediend. Hef uitbuitingssysteem, dat voortgekomen was uit het libe ralisme en dat zijn hoogtepunt be reikte in het vrijheid-minnende de mocratische stelsel, heeft zijn tijd gehad. Het nationaal-socialisme is •gékomen en heeft tegenover het kapitaal den arbeid geplaatst. Niet op kapitalistische wijze. Maar op nationaal-socialistisch'e wijze. Wat heeft het democratisch-kapi- talistische stelsel den arbeiders ge bracht? Armoede en gebrek. Aan den eenen kant heerschte een overdreven weelde die tot uitspat tingen leidde, terwijl er aan den anderen kant een ontzagwekkende armoede werd geleden. De mensch in dienst van het ka pitalisme dacht uitsluitend in geld. De materie was overwinnaar van den geest. Geld! Geld! Waar kan ik wat aan verdienen?! Men dacht eenvoudig niet aan de noodzakelijke behoeften, die ook anderen noodig hadden. Wanneer men aan de groenten niets kon verdienen, dan dacht men er niet aan om deze op doelmatige wijze te verspreiden onder het ar beidende volk. Integendeel. Men liet de kostbare en onontbeerlijke veldproducten op het land verrotten, omdat men er niets aan kon verdienen. De heer lijkste tomaten gingen naar de mestvaalt, de aardappelen werden ongeschikt gemaakt voor de con sumptie, de vruchten liet men aan de.boomen wegrotten, de koffie werd in zee geworpen of als brandstof gebruikt. Alles draaide om het geld. En wanneer men er niets aan kon verdienen, dan moesten de met zorg gekweekte producten maar vernie tigd worden. Dat was de groote schanddaad, waarmede het kapitalistische stelsel ook tegelijkertijd veroordeeld is. Men hield biddagen voor het ge was, men hield dankdagen voor den oogst. Men bad God: „Geef ons he den ons dagelijksch brood" ën aan den anderen kant wist men Gods zegen niet beter te waardeeren dan door het vernietigen van alles waar om men gebeden had. Deze onmenschelijke daden, die m strijd waren met Gods liefde en ge nade, werden door die heerschers nog goed gepraat ook. Want, zoo zei den deze losgeslagen Christenen, men moest toch rekening houden met de vastgestelde prijzen. Alles moest op prijs blijven. Wanneer dit niet het geval was, dan beteekende dat een ramp voor de beurzen van de bezitters. Nooit vroeg men zich af, of de ar beiders uit Amsterdam en Twente, of de havenarbeiders uit Rotterdam, of de mijnwerkers uit Limburg, of al de werkers uit ons vaderland wel voldoende levensmiddelen tot hun beschikking hadden. Nooit dacht men aan de ellendige omstandighe den, waarin duizenden gezinnen verkeerden, die overgeleverd waren aan werkloosheid en die door de Christelijke regeering nog net zoo veel kregen, dat zij niet van honger stierven. In Duitschland had men dezelfde ellendige toestanden gekend. Maar daar was in 1933 Hitier aan het be wind gekomen, die zoo het een en ander veranderde voor de arbeiders en- de boeren. Duitschland was door den oorlog en door den onrechtvaar- digen vrede van Versailles uitge mergeld als geen land ter wereld. De kapitalistische landen hadden 't Duitsche volk aan hun wil onderge schikt gemaakt. Hitier, de socialist, de arbeider, verzette zich tegen de slavenmentaliteit van het Duitsche volk. En na 1933 heeft hij door hard werken bovenmenschelijke dingen tot stand gebracht. Hij heeft zijn volk verlost van het onchristelijke kapitalisme. Hij heeft zijn voik weer geleerd, dat het een zegen is weer te werken. Hij heeft zijn volk opgericht uit het moeras der slaver nij, waarin het dreigde te verstik ken. Het kapitalistische slavenjuk was den Duitscher onwaardig. En in acht jaren tijds is er een nieuw Duitsch volk ontstaan, dat thans de sterkste weermacht ter we reld heeft. Deze weermacht strijdt in het Oosten tegen het bolsjewisme en in het Westen tegen het kapita lisme. Beide stelsels zijn de aarts vijanden van den arbeider en den boer. Bolsjewisten en kapitalisten hebben elkander de hand gegeven en denken de volksche nationaal- Socialisten in Europa hun opmarsch te beletten. Maar de arbeiders en boeren van Europa hebben in hef nationaal-so cialisme, zooals Hitier dat in Duit sche landen en Mussert in Nederland heeft gebracht, hun eigen wezen herkend. Eigen volk, dat op eigen bodem werkt, eigen aard, eigen cultuur, eigen recht, ziehier het volksche ontwaken, in geheel Euro- pk, ook in Nederland. Ook in Nederland wordt thans de kapitalistische macht gebroken. Ook in Nederland leert men nu de waarde kennen van kostbare pro ducten, die terwille van het geld door de kapitalisten vernietigd werden. Ook in Nederland ziet men thans in, dat alleen arbeid zegen kan af werpen. Ook in Nederland begint men te begrijpen, dat het nationaal- socialisme niet anti-christelijk is, maar dat het juist de christelijke waarden sterker doet leven. Het kapitalisme was een uitbui tingssysteem van bevoorrechten! Het nationaal-socialisme geeft recht aan alle volksgenooten! Het kapitalisme telde niet den ar beid, maar de winst! Het nationaal-sociplisme erkent juist den arbeid als hoogste waarde. Het kapitalisme heeft honger en ellende gebracht over duizenden gezinnen. Het nationaal-socialisme brengt levensgeluk in elk hujsgezin. Voor het recht en den arbeid en het levensgeluk van eiken Euro peaan strijdt Duitschland in deze wereld. Naast Duitschland staat echter op het oorlogsveld de rasbewuste Ne derlander aangetreden. Hij kent het doel, waarvoor Hitier strijdt: hij kent het doel waarvoor Mussert vecht. Dat doel is: een beter Europa! Een beter Nederland! Daarom: met Duitschland tegen het kapitalisme! C. Wg1 VERANDERINGEN IN HET KABINET DER GEEMIGREERDE NED. REGEERING. Naar men uit Londen meldt zijn om niet nader genoemde redenen twee leden van het kabinet der ge- emigreerde Nederlandsche regee ring op 14 October op eigen verzoek afgetreden, namelijk de minister van koloniën, de heer Ch. J. I. M. Wei ter en de minister van handel, be drijven en scheepvaart, mr. M. P. L. Steenberghe. De heer Steenberghe was ook minister van landbouw en visscherij ad interim en minister van financiën ad interim. Tot minister van koloniën is be noemd dr. H. J. van Mook, direc teur- van het departement van eco- monische zaken te Batavia. Tot mi nister van handel, bedrijven en scheepvaart is benoemd de heer P. A. Kerstens, lid van den Volksraad in Ned.-Indië. Dr. H. J. van Mook bekleedt sinds medio 1937 de functie van directeur van het departement van economi sche zaken te Batavia. De heer P. A, Kerstens is reeds jarenlang leider der Indische katholieke partij. Hij vermocht in die functie niet altijd de eenheid in die partij te bewa ren. Reeds eenmaal kwam het tot een breuk in deze partij, voorname lijk als gevolg van zijn gebrek aan tact en soepelheid. De heer Piet Kerstens kan niet anders beschouwd worden dan als een politieke figuur. Japanners repatrieeren. (D.N. B.) Het s.s. Hie Maroe is te Kobe aangekomen met 231 Japanners uit Britsch-Indië, het Naburige Oosten, Afrika en Burma. De Hakone Maroe is aangekomen met 794 Japanners van de Philippijnen. VERDUISTER GOED ZON MAAN 22 Nov. onder: 23 Nov. op: 22 Nov. op: onder: 17.39 9.15 12.33 21.36 25 Nov. Eerste kwartier. ZON 23 Nov, onder; 17.38 24 Nov, op: 9.16 MAAN 23 Nov. 'op: 13.19 onder: 22.46 25 Nov. Eerste kwartier. JIJ MET JE 80" F. STOKEN!! 65° F. is ook genoeg! Nu zitten we al zonder kolen! (Polygoon-B. Leemker) Dep. van V. en K. over de nieuwe rechtsopvatting. 's-Gravenhage, 21 November. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: In de regeling der rechtsmacht van het vredegerechtshof (verorde ning 156/1941) komt een bepaling voor (artikel 17), welke bij velen ernstig bezwaar blijkt te ondervin den: het betreft de mogelijkheid, dat het vred'egerechtshof op vordering van den procureur-generaal straf zaken, waarin de gewone strafrech ter reeds een onherroepelijke uit spraak gegeven heeft, opnieuw in behandeling kan nemen. Gevolg hiervan zou dus. kunnen zijn, dat een eenmaal vrij gesprokene alsnog wordt veroordeeld, een opgelegde straf in een zwaardere wordt gewij zigd, maar ook, dat een veroordee- ling in een vrijspraak wordt veran derd of een zwaardere straf in een lichtere. Aan deze beide laatstbe doelde gevolgen denkt men gewoon lijk niet bij het formuleeren van zijn bezwaren tegen de onderhavige bepaling, doch het is vooral de ge dachte,- dat een vrij gesprokene of lichter bestrafte later alsnog veroor deeld of zwaarder bestraft zal wor den, welke velen in verzet tegen deze regeling doet komen? Zij zou in strijd zijn met een rechtsbeginsel, dat .ook in ons wetboek van straf recht (artikel 68) is neergelegd en een herziening van eens onherroe pelijk geworden strafvonnissen ten nadeele van dten eenmaal berechte verbiedt. De rechtsopvatting, waarvan laatstbedoeld rechtsbeginsel uitgaat, is die welke met de rechtsze kerheid van den indivi- d u samenhangt: het belang van den individu eischt uitsluiting van de herziening van een vonnis te zijnen niadeele, indien hij volgens de be staande gerechtelijke procedure mocht'aannemen, dat deze haar be slag heeft gehad. Deze opvatting had stellig haar waard en zij heeft het tot op zekere hoogte nog, hoewel zij ondergeschikt is geworden aan een andere, name lijk die, welke niet de individueele, maar de rechtszekerheid der gemeenschap en haar belang op den voorgrond stelt. Het is'de rechtsopvatting, die zich in onzen tijd baanbreekt. Gold vroeger als eisch van recht, dat een strafvonnis slechts herzien kon worden ten voordeele van den ver oordeelde, thans geldt veenzeer, dat herziening plaats vinde indien het belang dier gemeenschap het eischt, oók al ondervindt de in dividu daarvan nadeel. Daarmede is vanzelf een grens ge steld aan de redelijke toepasselijk heid van het in het hierboven ge noemde artikel 17 bedoelde beginsel omtrent de nieuwe mogelijkheid van herziening van strafvonnissen, ook ten nadeele van den berechte. Want de vraag of een nieuwe behandeling van een overigens reeds afgedane strafzaak gewemseht is, hangt uiter aard ten nauwste samen met de vraag of deze zaak voor het hui dige gemeenschapsbelang nog van, zooveel gewicht is, dat er voldoende aanleiding kan zijn voor een her nieuwd onderzoek. Dat dit een zeer hooge uitzondering zal zijn, ligt voor de hand en zoo werkt vanzelf een tijdslimiet, al laat deze zich niet nauwkeurig uitdrukken. Als uitzondering is het hier be doelde nieuwe beginsel van herzie ning van strafvonnissen evenwel een eisch van hedendaagsche rechtsop vatting. Dat voor den nieuwen rech ter dezelfde waarborgen van onaf hankelijkheid behooren te gelden als voor den vroegere, spreekt vanzelf. Ook hij zal uit zijn onderzoek wet tige en overtuigende gronden moe ten putten, alvorens zijn oordeel (al dan niet veroordeelend) te kunnen uitspreken, zij het ook, dat zich in de waardeering van schuld en straf maat veelal het verschil in levens beschouwing de nieuwe tegen over de oude die toch aan elke rechtspraak bewust of onbewust ten grondslag ligt, zal openbaren. Wanneer het belang d er nieuwe gemeenschap met het oog op de zich voltrekkende wijziging van waarden en maatstaven aan de bevoegde macht, die voor dit belang waakt, een hernieuwe behandeling van een strafzaak als hier bedoeld, wensche- lijk heeft doen voorkomen en ten slotte de daartoe geroepen, rechter (het vredegerechtshof) een ander vonnis dan het eenmaal gewezene mócht.uitspreken ten voor- of ten nadeele van den berechte dan ligt hierin allerminst een schending van beginselen van rechtvaardig heid. Veeleer is het een daad van gerechtigheider voor te zorgen, dat de oude, afstervende orde niet over de nieuwe heerscht en haar kwetst door onaantastbaar heid van haaf oordeelen, hoezeer ook in strijd met het nieuwe be wustzijn en zijn normen. Zoo ook op het gebied van het strafrecht. Het openen der mogelijkheid van herziening van strafvonnissen, als bovenbedoeld, is een eisch van T e c h t, al zal van haar op beleid volle wijze gebruik moeten wbrden gemaakt. Hier past een vertrouwend afwachten, ook door hen, die zich nog niet van de kluisters van een zichzelf overleefd hebbende dogma tiek; konden bevrijden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1