FRANKENBERG Besluiten van den burgemeester AGENDA ($oe$e JONGENS- BOEKEN LANGESTRAAT 28 LAATSTE BERICHTEN. Petroleum op bon „23" kaarten „S" en „T'\ AMSTERDAMSCHE BEURS Britsche aanva woestijn van N teruggeslagen. I ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941. Pagina 2. De burgemeester heeft met ingang van 1 Januari 1942 benoemd tot onderwijzer aan de school voor het centraal 7e en 8e leerjaar den heer M. van der Ploeg te Schagen. Voorts zijn door hem de -volgende besluiten genomen: a. Tot voorloopige vaststelling van de rekeningen van de gemeentebe drijven over het dienstjaar 1940; b. tot idem van de rekening der ge meente over het dienstjaar 1940; c. idem bedrijfsbegrootlngen en ge- meentebegrooting voor 1942; d. tot goedkeuring van de begrootingen der verschillende instellingen van weldadigheid voor 1942; e. ver koop aan den heer N. A. J. Schel- lings te Alkmaar van een perceel bouwterrein langs den Friescheweg, groot ongeveer 210 c.a. voor de som van 1890. JACHTAVONTUREN IN ATJEH'S OERWOUDEN. Woensdag heeft het Indisch Jeugd Centrum genoten van een causerie met lichtbeelden over bovenstaand onderwerp. Een der bestuursleden had hiertoe een oud-Atjeh-vriend den gepens luit. van Millingen van wien hij wist dat deze door het Ind. gouvernement jarenlang was belast geweest met het verdrijven en de jacht op voor de bevolking schadelijk grof wild, uitgenoodigd eens iets over zijn jachtavonturen te komen vertellen. De deelname aan deze jeugdmiddagen is steeds verheugend groot, en begrijpelijk kon de flinke gymnastiekzaal van het lyceum ook ditmaal niet allen in eenmaal onderbrengen, zooodat een herhaling der voorstelling noo- dig was. Met buitengewone belangstelling en onder de grootste aandacht ver telde de heer van Millingen over de bijzonderheden en het leven der dieren in het oerwoud. Levendig schetste Ijij het dikwijls zeer ver nuftige instinct van de dieren on derling, ën de bijzondere eigen-' schappen van tijgers, olifanten, rhi- nocerossen, herten, zwijnen, apen en krokodillen. Vooral de wijze van jagen op de verschillende dieren had wel de grootste belangstelling. Elf tijgers en 13 olifanten waren door den spy. zelf neergelegd en een talloos aantal herten, wilde zwijnen en krokodillen. Ook de lantaarnplaatjes, met me dewerking van den heer ten Brug- gencate. vertoond, hadden betrek king op de jacht. Onder een groot applaus der aan wezigen besloot de voorzitter van het I.J.C., de heer R. v. d. Hauw, hoofd der Julianaschool, den zeer geslaagden middag met hartelijke woorden van dank aan den heer van Millingen. DANSMATINéE MARIE JEANNE VAN DER VEEN. Zondagmiddag 30 December om half drie zal onze oud-stadgenoote Marie Jeanne van der Veen met haar partner Jo Barends een dans- matinée in het Gulden Vlies geven. Goede wijn behoeft geen krans. Er is op het gebied van den dans al trans als zuivere kunstuiting tot dusver in Alkmaar niet veel te ge nieten geweest. Thans komt een der begaafdste leerlingen uit het ballet van Yvonne Georgi, een jeugdige dianseres, die in de kunstverslagen der groote pers meermalen als een zeer bijzondere kracht in dit ballet is opgemerkt, ons de primeur van haar zelfstandig optreden geven. Verwonderlijk is dit niet, omdat Marie Jeanne van der Veen tot voor kort nog een stadgenoote was en ïiet eigenlijk vanzelfsprekend is, dat zij Alkmaar vanwaar .ook vroeger eens de victorie is uitgegaan als de stad voor haar eerste dansma- tinée heeft uitgekozen. De danseres treedt alleen en in combinatie mét haar partner op. Uit gevoerd worden Slavische dansen, menuetten, walsen enz., o.a. van Dvorak, Mozart, Chopin, Schumann, Haydn, Beethoven en Strauss. Wij verwachten, dat velen op deze eerste dansmatinée van onze veelbelovende stadgenoote tegen woordig zullen zijn. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN „VOOR HET KIND". Zooals reeds in de pers werd bekend gemaakt, zal ook dit jaar de verkoop der bekende postzegels en kaarten ten behoeve van het misdeelde kind weër onbelemmerd kunnen plaats vinden en wel van 1 Dec. t./m. 5 Jan. e.k. Het comité voor Alkmaar e. O. heeft zich, in verband hiermede, weer opgemaakt om dezen verkoop hier ter stede en voor een aantal omliggende gemeenten te organi- seeren. Het rekent daarbij vanzelfspre kend, evenals vorige jaren, op de trouwe medewerking van een ieder, die het misdeelde kind een goed hart toedraagt. Straks zal de stand in de hall van het Postkantoor worden ge opend en aan de banken, handels kantoren en andere bedrijven een afzonderlijk bezoek worden ge bracht. Ca. 80 dames en heeren hebben dezer dagen weder de uitnoodiging ontvangen om aan deze omvang rijke actie hunne medewerking te verleenen. Ook nieuwelingen gijn hartelijk welkom, Moge al het werk en de opoffe ring, die het comité met zijn me dewerkers zich voor het welslagen van deze actie getroosten, door een welverdiend succes worden be kroond. VERDRONKEN. Donderdagavond om pl.m. 8 uur is te Burgervlotbrug de 39-ja- rige mevr. G. DapperVisscher uit Burgerbrug tengevolge van de duisternis in het Noordhol- landsch kanaal gereden. Eerst na een uur dreggen werden het lijk en de fiets gevonden. De overledene was moeder van drie kinderen. HEDENAVOND GEEN BIOSCOOP IN DE HARMONIE. Door omstandigheden kan de bios coopvoorstelling in de Harmonie hedenavond niet doorgaan. Morgen en volgende dagen gaan de voorstel lingen weer gewoon door. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. JOp Zondag 23 November is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 7 uur tot den volgen den morgen half negen. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daar op volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 7 uur. GESLAAGD. De heer J. W. Crefeld te Bergen is te Leiden geslaagd voor het can- didaats-examan Indologie. ZIEKENHUIS VERPLEGING. Uitbreiding werkzaamheden. Gisteravond heeft het bestuur van de vereeniging Ziekenhuisverpleging een vergadering gehouden met den uit de leden gevormden vertrou wensraad.' Op deze bijeenkomst werden voorstellen van het bestuur besproken, welke voortvloeiden uit de op 1 November in werking getreden nieuwe bepalingen ten aanzien van de werking van zieken fondsen. Het bestuur stelde voor om over te gaan tot herziening van het reglement en daarbij in te voeren suppletieverzekeringen voor lange- ren verplegingsduur en voor klasse toeslag. De vertrouwensraad hechtte zijn goedkéuring hieraan. De voorstellen zullen zeer eerlang worden voor gelegd aan een lédenvergadering, nadat goedkeuring zal zijn ver kregen van den commissaris, belast met het toezicht op de -ziekenfondsen. Naar wij vernemen komen de voorstellen op het volgende neer: De aangesloten leden kunnen zich in aansluiting op de vrije verple ging gedurende 42 dagen, verzekeren tegen een verpleging van maximaal 30 dagen. De premie hiervoor be draagt in de Se klasse 2 cent per persoon per week, kinderen bene den 16 jaar 1 cent; in klasse 2B 4 en 2 cent en in klasse 2A 6 en 3 cent Voor hen, die thans reeds zijn ver zekerd tegen een verpleging in een hoogere klasse dan die, welke door de nieuwe ziekenfondsregeling wordt beoogd, bestaat de mogelijk heid van betaling van een bijslag, waardoor zij kunnen worden ver pleegd in de klasse na^r eigen keuze. Die bijslag bedraagt voor klasse 2B 5 cent per persoon en voor 2A 10 cent (deze toelagen gelden alleen voor personen boven 16 jaar). De vertrouwensraad heeft als lid van het bestuur der vereeniging be noemd in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer R. G. C. Schroder, den heer R. ter Brugge, die voorheen ook reeds vele jaren bestuurslid was. Als voorzitter van den vertrou wensraad is gekozen de heer C. Couwenhoven. UITVOERING DINDUA. De tooneelvereeniging „Dindua" zal morgenavond in het Gulden Vlies een opvoering geven van het blijspel in drie bedrijven, „De Sociëteit „Onder Ons". Een stuk dat een zeer genoeglijken avond doet verwachten. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. SCHIPPER JAN KUYT BIJ „OOST EN WEST"! Schipper Jan Kuyt, de bekende moderne Columbus van dezen tijd, die/in 1938 de wereldpers in be roering bracht door zijn onver schrokken oceaanreis in een 4-tons zeilscheepje, en in gezelschap van slechts één makker, de 20-jarige Dirk Hofman, zal Dinsdag 2 Decem ber volle maan in het Gulden' Vlies voor de plaatselijke afdeeling van de vereeniging „Oost en West" een causerie met lichtbeelden geven over zijn spannende en dikwijls ang stige reisavonturen. Schipper Kuyt is een aangenaam en leuk verteller, die zijn avonturen op echte zeemanswijze weet weer te geven, en hierdoor ongevraagd een prachtig beeld van Hollands Glorie" geeft. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. EGMOND AAN ZEE. Begrooting 1942. - De gemeente- begrooting voor 1942 is door den burgemeester ter inzage gelegd. De gewone dienst sluit met een tekort van 81.000. Betje regeert. - De oud-katholieke jongelieden vereeniging „Vroom, Vrij en Blij" voerde Donderdagavond het bekende stuk van H. Bakker „Betje 'Regeert" in het vereenigingsgebouw op voor donateurs en genoodigden. Deze opvoering is een doorslaand succes geworden. Dit stemt te meer tot verheuging, waar- aan het begin der opvoering door kapelaan Zwart, die de regie had, werd meegedeeld, dat het stuk binnen 7 weken moest worden ingestudeerd. Alle opvoeren- den en alle toeschouwers kunnen over dezen avond tevTeden zijn. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zestien jaar. (rom.-dram.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur hoofdnummer Gasparone (operette). Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af Woensdagmiddag, half 3, matinee Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Eén te veel aan boord (rom.-sens.) 14 jaar. Hedenavond geen voorstelling. Zondag voorstelling van 2 uur af Woensdagmiddag, half 3,. matinee Woensdagavond en Donderdag avond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De gasman (hum.) 18 jaar Zendag voorstelling van 2 uur af Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 21 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, alg. leden vergadering Ijsbaan Heiloo. Zaterdag 22 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering non-stoprevue door de am.vereen. Elck wat wils. Zondag 23 November. 2 uur, windhondenrennen te Heiloo. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van het blijspel De sociëteit Onder Ons door „Dindua", en MEISJES- haat ze eens zelf kiezen I BERICHT. Door plaatsgebrek in dit nummer moeten eenige verslagen tot het rummer van Maandag bewaard worden. Red. Alkm. Crt. HEILOO. Uitreiking persoonsbewijzen. - Met de uitreiking van de per soonsbewijzen is men thans zoover gevorderd, dat alle daarvoor in aanmerking komende personen hiervoor zijn opgeroepen. Over eenige dagen zullen voor de tweede maal worden opgeroepen zij, die geen gevolg aan den eersten op roep hebben gegeven. Na verdere nalatigheid zullen de kosten tot 2 verhoogd, kunnen worden. Tenslotte worden de zieken en ouden van dagen, die niet in staat waren zich persoonlijk naar het raadhuis te begeven, door eenige ambtenaren thuis bezocht. De uit reiking is over het algemeen, dank zij de prettige medewerking van de dames en heeren op de secretarie, vlot verloopen. Rijwiel gevonden. - Door de politie is wederom een rijwiel in het Heilooërbosch gevonden. Dit maal waren de, banden niet ver wijderd. URSEM. Geslaagd. - De heer P. Hollen- berg alhier slaagde voor het examen vakbekwaamheid bakker. ZIJPE. Secretariaat Hazepolder. - Ter benoeming van een secretaris-pen ningmeester van het waterschap Zijpe en Hazepolder vacature-J. D. Rigbers) hebben dijkgraaf en heemraden de volgende voordracht opgemaakt: 1. J. Gootjes te Scha gen; 2. W. Bos te Oudesluis; 3. C. Smit te Burgerbrug. CASTRICUM. Laagste inschrijver. - De heer A. Castricum alhier was met 23.240 laagste inschrijver op de aanbesteding, gehouden door den burgemeester van Amsterdam, van het bouwen van een gemaal in den voormaligen Rietwijkeroorder- polder, nabij de ringvaart van de Haarlemmermeer. KOEDIJK. Bcerinnenbond. - Donderdag middag kwam de Bond van Boerin nen en andere Plattelandsvrouwen afd. Koedijk bijeen in het café But ter. De voorzitster verwelkomde de weinige aanwezigen (9 dames) en den spreker van deze bijeenkomst, den heer Korndörffer. Speciaal richt te zfj zacih tot de nieuwe bestuurs leden en hoopte, dat deze meer ver trouwen in haar zouden stellen dan de vorige. Spr. verwachtte, dat de oude leden wel weer terug zullen keeren. Voorheen was er geen poli tiek in dien bond en in de toekomst zal die ook niet door spr. worden toegelaten. Dia heer KomdSrffer besprak hier op het boek Casper den Adel van T. v. d. Oever. Dit echt agrarisch werk werd op voortreffelijke wijze toege licht, waarvoor spr. dien dank van de voorzitster ontving, waarna slui ting yolgdte, HEERHUGOWAARD. Dijk wordt verbeterd. - De dijk zal van de Hensbroekerbrug tot de Draai te Heerhugowaard bestraat worden. Deze dijk met een wegdek van grint en een z.g. paardenpad in het midden, was vooral ook door de tallooze plassen slecht be rijdbaar. Bij 't bestraten komt nu het wegdek hooger te liggen, zoo dat het water weg kan loopen. HENSBROEK. Jubileum. - Op 29 November a.s. bestaat de coöp. bóerenleenbank alhier 25 jaar, een jubileum dat waard is herdacht te worden. De aanleiding voor de oprichting was bet besluit van de boerenleenbank te Obdam dat alleen r.k. lid moch ten zijn. De uitgesloter.en deden toen een poging om in 'Hensbroek een bank op te richten, welke met succces is bekroond. Den 29en No vember 1916 werd het ledenregister geteekend door 35 leden, terwijl een jaar later het ledental 7-0 was. Verder bewoog het ledental zich vrij constant tusschen 110 en 120. Als werkgebied 'der bank werd vastgesteld de gemeenten Hens broek en Obdam. Het werkgebied is nog hetzelfde gebleven, maar dit was niet het ge val met het .werk. Vele z.g. crisis maatregelen zijn door overheids instanties in het leven geroepen en verrekening van koop en verkoop vindt veelal, plaats via de boeren leenbank. Een bijzonderheid bij dit jubileum is h'et feit, dat-van het eerste be stuur thans nog twee leden zitting hebben en wel de heeren D. Wit te Hensbroek en T. de Boer te Obdam. Het bestuur heeft besloten op 29 Noverber een vergadering te hou den met den raad van toezicht ten huize van den kassier. Alsdan zal ook de mogelijkheid onder het oog worden gezien, of aan de volgende ledenvergadering een min of meer feestelijk karakter kan worden ge geven. LANGEDIJK. De brandspuiten. - Voor de vrijwillige brandweer zijn- een paar nieuwe motor brandspuiten aangeschaft. De levering hiervan zal niet meer zoo lang op zich laten wachten. Eén der spuiten zal op een auto worden gemonteerd, zoo dat deze vlug dienst kan doen in de geheele gemeente. BROEK OP LANGENDIJK. Een afscheid. - In de bestuurs vergadering van de vereeniging „De Koophandel" heeft men af scheid genomen van den heer H. Vinke, die gedurende een lange reeks van jaren leider was van de transportarbeiders alhier en wegens zijn benoeming tot hoofd van de afd. soc. zaken ter gemeentesecretarie als zoodanig moést bedanken. De voorzitter van De Koophandel heeft den heer Vinke waardeerende woorden toegesproken en hem dank betuigd voor zijn werk in het be lang der handelaren. Spr. bood een haardfauteuil aan als blijvend aan denken. De heer Vinke heeft het bestuur zeer hartelijk voor deze attentie bedankt en den kooplieden dank gezegd voor het groote ver trouwen, dat hij in- al die jaren heeft mogen genieten. Meer transportarbeiders. - Er zullen, naar wij vernemen, een aan tal jonge arbeiders aan de trans portarbeiders alhier worden toe gevoegd. SCHERMERHORN. Tuinbouwvergadering. - Don derdag vergaderde de tuinbouw- vereeniging „Scherm^rhorn en Omstr. onder voorzitterschap van den heer A. Kluft. Van den hoof ding.-dir. van den Prov. Waterstaat was een schrijven ingekomen met de mededeeling, dat op de gewone wijze met spit ten en baggeren kan worden voort gegaan en dat aan de tuinders tij dig bericht zal worden gedaan wanneer hunne perceelen voor ruilverkaveling in gebruik zullen worden genomen. Ingevolge een schrijven van den rijkstuinbouwconsulent te Hoorn heeft het bestuur besloten tot het doen houden van een protectie- cursus~ gedurende 5 avonden voor volwassenen, hoofden van bedrij ven. Er gaven zich 22 deelnemers op. Besproken werd het' vervoer naar Purmerend, waarvoor de des tijds aan de heeren Stam en de Vries verleende vergunning is ingetrokken. Men wenschte het nu op te dragen aan den vrachtrijder Langeberg, wien voor dit doel benzine zal worden verstrekt Een nadere toelichting werd verstrekt door den secretaris. Een onver kwikkelijk debat ontspon zich hierna tusschen de heeren A. en N. de Vries en het bestuur. Het bestuur kón in dezen de leden geen uitspraak laten doen, daar hoogere regeeringsautoriteiten dezen maat regel voorschrijven. Hierna werd besloten voor het a.s. seizoen de benoodigde kisten wederom onderling aan te koopen. Bij de rondvraag werd alsnog medegedeeld, dat in de nabijheid van eerstelingen geen Zeeuwsche blauwen mogen worden verbouwd, wel Koopmansblauwe, mits deze zijn goedgekeurd, 's-Gravenhage, 22 Nov. De se cretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 No vember 1941 tot en met 3 Januari 1942 elke der met „23" genum merde bonnen van de met „S" en „T" gemerkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor ver lichtingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de met „22" genummerde bonnen niet mo gen worden vernietigd, doch daar entegen zorgvuldig dienen te wor den bewaard. AFLEVERING VAN GENERATOR- ANTHRACIET. 's-Gravenhage, 21 Nov. De direc teur van het rijkskolenbureau deelt ons het volgende mede: Nu kortgeleden de bonnen gene- ratorenanthraciet ook zijn aangewe zen voor het betrekken van anthra- cietnootjes 4, is bij de verbruikers van generator-anthraciet de indruk gewekt, dat naar keuze nootjes 4 dan wel nootjes 5 kunnen worden gevraagd. Dit is echter niet het geval. Alleen wanneer de voorraad noot jes 5 bij de wederverkoopers niet voldoende is, zullen deze er toe overgaan in de plaats daarvan noot jes 4 af te leveren. AANMELDING LEERKRACHTEN LICH. OPVOEDING EN SPORT. 's-Gravenhage, 22 Nov. Het dept. van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Naar aanleiding van de vele binnengekomen vragen om in lichtingen betreffende den oproep in de bladen, waarbij werd medege deeld, dat leerkrachten op gebied van lichamelijke opvoeding en de sport (heilgymnastiek en massage inbegrepen), zich schriftelijk dienen op te geven bij de afdeeling L. en S. van het dept. van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming wordt van de zijde van het departement medegedeeld, dat deze oproep beoogt het verkrijgen van een juist over zicht van de leerkrachten, die zich op dit gebied bewegen. „GEEN STEUN AAN W.H.N.- GEEN LEVERANTIES". (A.N.P.) De burgemeester van Maastricht heeft voor zijn gemeente, evenals zijn ambtgenooten van Sneek en Delft, een regeling getroffen, waarbij in het algemeen zal gelden: „Geen steun aan Winterhulp, geen leveranties a; n de gemeente". Ook deze burgemeester is van meening, dat hij, die meent zijn steun aan W.H.N. te moeten ontzeggen, tekort schiet in de vervulling van zijn gemeenschapspli:hten en daar mede zijn recht verliest op het ge nieten van de voordeelen, welke de gemeenschap biedt. RIJKSPERSCHEF DR. DIETRICH IN ONS LAND. 's-Gravenahge, 22 Nov. Rijkspers chef dr. Dietrich is op uitnoodiging van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister Seyss Inquart, voor een kort bezoek in Den Haag aangeko men. De rijksperschef maakte van de gelegenheid gebruik om Vrijdag middag met de Duitsche persverte genwoordigers in Nederland een ka meraadschappelijke bijeenkomst te hebben. Des avonds ontving rijks leider dr. Dietrich Duitsche en Ne derlandsche journalisten voor een ongedwongen gedachtenwisseling. Hierbij waren o.m. aanwezig de commissaris-generaal Schmidt en de secretaris-generaal van net departe ment voor volksvoorlichting, en kunsten, prof. dn. T. Goedewaagen. CASTRICUM, Openstelling raadhuis. - De uren van openstelling der kantoren van alle afdeelingen van het raadhuis op iederen werkdag zijn als volgt gere geld: tot en met 30 Nov. van 9.15 12 uur; gedurende de maanden Dec. en Jan. van 9.4512.15 uur. Persdwang in Palestina. (A.N. P.) - De Britsche autoriteiten in Jeruzalem hebben bij decreet be paald, dat de Arabische bladen in Palestina voortaan verplicht zijn ar tikelen te publiceeren over Duitsche gruwelen in de Sovjet-Unie. Bladen, die zich niet aan dit voorschrift zul len houden, worden met opheffing bedreigd. Instelling van nationalen ar beidsdienst in Japan. (Dortiei.) Krachtens een keizerlijke verorde ning is voor de Japansche knapen, jongemannen en jonge vrouwen een nationale arbeidsdienst ingesteld, welke 1 December a.s. in werking treedt. Voor de mannen géLdt deze arbeidsdienst van 14 tot 40 jaar en voor ongehuwde vróuwen van 14 tot 25 jaar. Ieder jaar moeten zij een maand lang in den arbeidsdienst werkzaam zijn. De buitenlandsche arbeids krachten in Duitschland. (D.N.B.) - Vertegenwoordigers van de buiten landsche mannen en vrouwen, die vrijwillig in de oorlogsindustrie wer ken, zijn gister in het Berlijnsche S'portpalast tezamen met de Duitsche arbeidskameraden bijeengekomen voor een door het Duitsche arbeids front georganiseerde groote betoo ging onder de leuze „350 millioen menschen werken voor de overwin ning". De Duitschers en Italianen in Afghanistan. (D.N.B.) - Aan het Turksch-Iraaksche grensstation Noe- sibin, wordt vandaag een extratrem met leden van de Duitsche en de Italiaanscha kolonie te Kaboel ver wacht. Het gezelschap bestaat uit 180 Duitschers en 28 Italianen. De Turksche regeering hjid een extra- trein naar Bagdad gezonden om de vluchtelingen te halen. HET DUITSCHE RIJKS- PROGRAMMA. 22 NtrrA 16.17.Bont Weensch programma. 17.1018.30 „Hamburger Ahoi", bont middagprogr. met muziek en humor van den waterkant, ter inleiding van het onderhoudende avondprogramma „Rythmen des Frohsinns". 20.2021.„Maar wat komt er dan?", optr. van den heer en mevr. Schnick en Schnack. 21.2021.45 Onderhoudende wijsjes. 21.4522.Moderne rhytmische mu ziek. In aansluiting aan den berich tendienst om 22.uur de uitz. van amus.-muziek ,,Dit en dat" tot 24. 23 Nov.: 8.8.30, Leipzig, „Wachet auf, ruft uns die Stimme", Kantate nr. 100, Johan Seb. Bach. 9.10. uitz. „Schatkistje" woorden van Kei ler, Goethe en Schiller, omlijst met kamermuziek. 11.3012.30, uit Wee- nen, klarinet-concert en scenes uit de opera Buffa „Cosi fan tutte". 12.40 —14.Duitseh volksconcert. 18.10 19.Symphonie in es-dur van W. A. Mozart en- Fontane di Roma van Ottorino Respighi. 20.2021.„Klin- gende grüsse vom Rhein". 21.21.30 Muziek-novelle „Annelie" van Chris tian Bock met muziek van Georg Hantzschel uit de gelijknamige film. 21.30—22.— Richard Strauss-concert. MAX BLOKZIJL SPREEKT.-. In duizenden huiskamers wordt afgestemd op Hilversum.... Binnen enkele oogenblikken *al een bekende stem voor den luid spreker klinken.... dan spreekt Max Blokzijl. Gemoedelijk en rustig bespreekt hij de moeilijkheden en problemen van dezen tijd. Kalm weerlegt hij beschuldigingen, maar ook fel trekt hij van leer tegen de betweters en de saboteurs. Als Max Blokzijl spreekt, dan vatten de ouderen onder ons weer moed, terwijl de jongeren de lust in zich voelen opkomen om aan te pakken, af te rekenen met het ver leden, de handen uit de mouwen te steken en te strijden voor detoe komst van ons land. Als Max Blokzijl spreekt, dan wordt er een oproep gericht tot de besten onder ons. Het is de leeftijd van de toehoorders die de taak be paalt. De ouderen hebben tot plicht het thuisfront te versterken, de jon geren hebben te bewijzen dat wij Nederlanders inderdaad, als 't noo- dig is, te wapen te snellen voor ons vaderland, pal staan voor ons land, strijden voor de toekomst van ons volk. Dat doen onze vrijwilligers in de gelederen van ons legioen, dat optrekt daar in het Oosten, waar de bolsjewiek vernietigd wordt. Max Blokzijl spreekt, hij vertelt van den nieuwen tijd, hij pleit voor een be ter begrip, hij wekt öp om daden te stellen tegenover het geleuter van anderen. Landgenooten, luistert naar hem, maar luistert met aandacht,. Jonge luisteraars, trekt de conse quenties, doet uw plicht. Het va derland heeft u noodig, om te be ginnen daar in het Oosten. Versterkt ons legioen, schaart U aan de zijde van onze vrijwilligers, meldt u aan bij het vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Graven hage. EEN ZWARE TAAK.... Een zware taak wacht de leden van de Nederlandsche ambulance die binnen zeer korten tijd naar het Oostfront vertrekt. Vrijwillig hebbed deze mannen zich gemeld om deel te nemen aan dit mooie, doch moeilijke werk, vrij willig zetten zij hun leven in, want de arbeid van de ambulances is niet zonder gevaar. Uw steun verdienen deze mannen. Zorgt u er voor, dat de Nederland sche ambulance over de beste uit rusting kan beschikken en blijven beschikken. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. 134V, 1781/, 249 OPGA VB AMSTERDAMSCHE BANK XV, Bijkantoor Alkmaar. van Zaterdag 22 November STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3X Nederland 1941 96'/s 4 Nederland 1941 10(P/g 4 Nederland 1940 II lOüV-,. 3—3'/, Nederl. 1938 93»/o 3 Ned.-Indië 1937 BANK-INSTELL, Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 161V, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 151%, Caive Delft Cert. ,1231/, Nederl. Ford ,3 8 Lever Bros161 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 2797, CULTUUR MAATSCH. H. V. A493 Java Cultuur .293 Ned. Ind. Suiker Unit 270 Verg. Vorstenlanden 1367, PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan Lijn Kon. Ned. Stoomboot .211 Scheepvaart Unie 2241/, TABAKKEN. Deli Batavia 283 Oude Deli322 Senambah2697, 3327, 320 2677, •172 1867, •1617, 1527, 17/1/, 1941 plm 2u 967, 10C7, ICC'/, 9-»/s 95 1341/, 178 250 161 1517, 1211/4 350 162 280 495 294 270 137 335 322J-3 267 173 186 153-% 178 213 227-8 282 322 271 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.t G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. ALKMAARSCHE COUR De strijd in Rome, 21 Nov. loop van de miltaii eerste phase van i woestijn Marmarici taire kringen alhie stig beoordeeld. De Sidi Omar aanval formaties zijn op 1 stand van Duitsche pantserformaties ge faya-pas is in weei dat sterke Engel: krachten zich in de gemengd, stevig in Duitsche- en Italia: In den Z.-sector Dzjaraboeb zijn de vallen eveneens ge krachtigen afweer divisies. Een lichte kenningsafdeeling daar uit een aanval naar het binnenlan naica-woestijn. Aan het front heerscht levendige artillerie zonder d: tot eigenlijke opera GevechtsvlL strijd gewoi Berlijn, 20 Nov. l sten Nov. heeft dj macht op het N,-A logstooneel sterke vechtsvliegtuigen e: dovliegtuigen en jó andelijke troepenci lonnes op marsch ei strijd geworpen, zo DNB. Brandende voertu fende munitieopslaf den weg aan, die d< tuigen boven de vi nes hadden gevolge tuigen hebben Bril ringswegen gebomt sant- en brandbom! op het station van tijdens luchtgevecht bommenwerpers en den vijand neergesc Een gevechtsfrt Rome, 21 Nov. Oi in de Marmarische een bijzondere cor Stefani o.a., dat front zich' uitstrekt van ongeveer 150 k eerst in Z„ dan in Y Nov. begon de eige sche pantserformati Z W. der grens tu: en Egypte in contai s^he pantserformati werden bij de Ital aanvallen omsingek deel der Engelsche vernietiging door de de te ontgaan, terw werden ingesloten e hakt. Denzelfc.en de sche pantserformati! aanval over in den Omar en vernietigd delijke pantserafdee waarvan niet te zeg hij al duren, is nog Engeland heeft bi ming, zoo meldt d verder, sterkere s1 het veld gebracht d bii een strijd in Ai strijd namen alle b ties" van het leger, c de marine deel. On troepen werden En Afrikanen, Canadee Nieuw- Zeelanders dusver heeft het vi raties in Noord-Af bijzondere resultate and opgeleverd. I Engelschen beleefd want zij waren niel de tegenaanvallen - sche pantserformati sche en de Duitsche den strijd aangebon vertrouwen op eige taai verzet, in een verzet en in een s grootste geestdrift. Italiaans: Rome, 21 Nov. Italiaansche we luidt: De slag in de wc marica heeft zich ontwikkeld. De 1 Duitsche gepantser gen, nadat zij tege vallen van den vij gen tegenstand h: tot tegenaanvallen de vijandelijke pa terug, waarbij ta wagens vernietigd gemaakt werden, der spilmogendhedi tief aandeel in de j Aan het front ve tig artillerievuur Britsche vliegtuige polis en Benghazi zonder schade aan de nabijheid van Syrthe werdeh i vliegtuigen door de geschoten, zij vielei Aan het front strandden nieuwe 1 vallen van den vij a steeds aanzienlijke strijdkrachten en n nomen werden, op tegenstand van on die in herhaalde den vijand dwon zware verliezen tei In den afgeloope Britsche vliegtuige: pels en Messina Woonhuizen werde: Brindisi werden 6 dood en 5 gewond waar de bevolking dige rust en discipli werden 26 mensche

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2