DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Amerika bezet Neder- Iandsch koloniaal gebied. Mussert heeft gelijk gekregen. Hardnekkige gevechten bij Soiloem en Gondar. Britsche aanvaren in N.-Afrika afgeslagen. De beteekenis van het Anti-Kominternpact. Finland sluit zich aan. De strijd in het Oosten. ,,Met Duitschland tegen het kapitalisme". ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 278. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 25 November 1941 Stockholm, 24 Nov. (A.N.P.) De naar Londen uitgeweken voormalige Nederlandsche regee ring heeft een communiqué ge publiceerd, waarin verklaard wordt, dat de bauxiet-mijnen in Suriname, die ruim zestig procent van de behoeften der Amerika an-che aluminium-in- dustrie dekken, onder bescher ming van de Vereenigde Staten zullen worden gesteld. Amerikaansche troepen zullen naar Suriname worden gezon den. Washington geelt de bezetting toe. New York. 24 Nov. (D.N.B.) Het Witte Huis heeft officieel bekend gemaakt, dat de Ame rikaansche regeering een con tingent troepen naar Neder- landsch Guyana (Suriname) zal sturen. Het optreden wordt gemotiveerd, met de verklaring, dat de bauxietmijnen aldaar „beschermd" moeten worden. Deze bauxietmijnen zijn voor de Amerikaansche aluminium in- dustrïe van groote beteekenis. Protest tegen de over weldiging van Suriname In zijn 26 Oct. j.l. te Utrecht gehouden redevoering ter gelegen heid van de schoolingsbijeenkomst van functionarissen der N.S.D.A.P. en der N.S.B. heeft ir. Mussert ge protesteerd tegen de verkwanseling van de Nederlandsche koloniën dooi de Ned. emigrantenregeering te Londen. Ofschoon Mussert in deze rede voorloopig alleen van Curacao sprak, bleek hij met vooruitzienden geest terstond-het gevaar te hebben ingezien van deze onverantwoorde lijke politiek, welke tot noodlottige gevolgen aanleiding moet geven. Hoe goed de leider der N.S.B. des tijds heeft ingezien dat na Curagao andere deelen van het Nederland sche rijk aan het Amerikaansche imperialisme ten prooi zouden val len, blijkt uit een communique, dat door Gerbrandy, den leider van het Nederlandsche emigrantencomité te Londen, is uitgegeven en dat den volgenden inhoud heeft. „De bauxietmijnen in Suriname le veren goed 60 pet. der behoeften van de Amerikaansche aluminiumin- dustrie, die van vitaal belang is voor de verdediging der Ver. Staten, van het Westelijke halfrond en van de volkeren die zich actief- tegen de agressie verdedigen. Dientengevolge is het noodzakelijk, de veiligheid van deze mijnen volkomen te waar borgen, in verband met de eischen welke de toestand van dit oogen- blik stelt. In normale omstandighe den zou de regeering van het ko ninkrijk der Nederlanden voor de verdere versterking der verdediging van Suriname een beroep gedaan hebben op de in Nederlandsch-Indië beschikbare strijdkrachten. Gezien den toestand van dit oogenblik in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan was het evenwel niet aanbevelenswaardig dien weg in te slaan. Ook schijnt het niet aanbeve lenswaardig, strijdkrachten te ont trekken aan het Nederlandsche le gioen in Engeland, dat gereed moet blijven voor de taak der bevrijding van het moederland. Om bovenstaande redenen hebben de regeeringen van Nederland en van de Ver. Staten overleg gepleegd en dit heeft er toe geleid, dat de re geering der Ver. Staten troepen naar Suriname zal sturen om daar met de Nederlandsche troepen samen te werken. Tevens heeft de Nederlandsche regeering de regeering van Brazilië verzocht, aan deze defensieve maat regelen deel te nemen en men kwam overeen, dat Brazilië voor dit ge meenschappelijke doel bijzondere militaire maatregelen zal treffen op zijn aan Suriname grenzend gebied en een delegatie naar Paramaribo zal sturen. Deze delegatie heeft tot taak van gedachten te wisselen en tot een accoord te geraken over alle maatregelen die geschikt zijn om aan de gemeenschappelijke veilig heidsmaatregelen der Nederland sche, Amerikaansche en Braziliaan- sche troepen een zoo groot mogelijk effect te geven". Tot zoover Gerbrandy. Hetspreekt vanzelf, dat het Nederlandsche volk de poging om recht te praten wat krom is, terstond zal doorzien. Het Nederlandsche volk zal zich geen zand in de oogen laten strooien. Immers, uit niets in deze verkla ring van Gerbrandy blijkt, waaruit de zoogenaamde bedreiging van de bauxietmijnen bestaat, tenzij ge dacht is aan het Amerikaansche im perialisme of aan een nieuwen aan val van de Britten, die er destijds niet voor teruggeschrokken zijn Curagao te bezetten. Blijkbaar heeft erbrandy zich niet kunnen verzet ten tegen den r.achthonger van den dollar-moloch, en heeft hij nu deze uitvlucht verzonnen ten opzichte van de onvervreemdbare bezit tingen van het Nederlandsche volk. Het spreekt vanzelf dat het Ne derlandsche volk zijn recht op zijn overzeesche bezittingen niet prijs zal geven, zooals dit door Mussert in zijn te Utrecht gehouden rede na drukkelijk en duidelijk is verklaard. Een krachtig protest tegen deze willekeurige handelwijze van het Nederlandsche" emigrantencomité zal in geheel Nederland eenparig ocklinken. Britsche pantserafdeelingen vernietigd Italiaansch legerbericht. Rome, 24 Nov. (Stefani). Het 540ste communique van het Itali- aanscha hoofdkwartier luidt: „Ook gisteren, op den vijfden dag van den grooten slag in de Marma- rische woestijn tusschen de Duitsch- Italiaansche en de Britsche strijd krachten, rustten de wapenen geen oogenblik van den ochtend tot den avond: In den vierhoek Woestijn van Tobroëk-Bir el Gobi-Sidi Omar-Solloem werden opnieuw hardnekkige gevechten te land en in de lucht geleverd. Nieuwe uit vallen uit de vesting Tobroek, door den vijand ondernomen met vele gepantserde strijdmiddelen, werden op doeltreffende wijze bestreden door onza infanterie en artillerie, in nauwe samenwerking met Duitsche detachementen. In dezen sector leed de vijand zware verliezen aan man schappen, terwijl minstens 50 pant serwagens en andere gepantserde strijdmiddelen reeds buiten gevecht werden gesteld. Ten Z. en Z.W. van de vesting hebben Italiaansehe divisies in samenwerking met Duit sche pantserafdeelingen en gesteund door afdeelingen van de luchtmacht der spilmogendheden. aanzienlijke vijandelijke pantserafdeelingen ver nietigd, waarbij vele pantserwa gens en auto's vernield of. zwaar beschadigd werden. Er werden ge vangenen gemaakt, terwijl de vijand aanzienlijke verliezen leed. Ten W. van Soiloem hebben de Britsche strijdkrachten bij de ge vechten, op 22 en 23 November tegen Duitsche pantserafdeelingen geleverd, aanzienlijke verliezen ge leden. Eenige Britsche afdeelingen hadden zeer te lijden of werden ge heel vernietigd, zooals de vierde pantserbrigade, welker comman dant, generaal Sperling, gevangen werd genomen. Aan het front van Soiloem, waai de divisie Savona sedert den na middag van den 22sten onafgebro ken in gevechten is met vijandelijke strijdkrachten, die worden gesteund door hevig artillevuur, gepantserde afdeelingen en luchtmacht, volgden aanval en tegenaanval elkaar op. Talrijke gepantserde voertuigen van den vijand zijn reeds vernie tigd of onbruikbaar gemaakt. Onze strijdkrachten, die hardnekkig ver zet bieden, hebben den aanvaller groote verliezen toegebracht. Het afweergeschut der divisie heeft twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In talrijke luchtgevech ten hebben volgens de tiot dusverre antvangep. rapporten Duitsche jachtvliegers tien vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en vele andere hebben veertien vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en vel eandere met succes bestookt met machine- geweervuur. De gemotoriseerde Britschei co lonne, die in de woestijn van Cy- renaica was doorgedrongen, heeft een aanval gedaan op een onzer kleine vooruitgeschoven stellingen ten Z. van de Oase Dzjala, welker bezetting mai een hardnekkige ver dediging, waarbij den vijand verlie zen werden toegebracht, werd1 over weldigd. In den sector van Gondar in O. Afrika plaatselijke gevechten van onze vooruitgeschoven afdeelingen en doeltreffend artillerievuur uit Gondar. Onze jachtvliegers hebben IN HET KAMP WATERLOO bij Amersfoort is Vrijdag de eerste groep vrijwilligers voor den Arbeidsdienst afgezwaaid. Een overzicht tijdens de plechtige inlevering der spaden. (Polygoon-Zeylemaker) Duitschiand strijdt voor Europa op het ï'ront Soiloem— gevechten voort. Ten Z. van Tobroek en Bardia duren de Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 24 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „In den centralen sector van het O. front heeft onze aanval opnieuw terrein gewonnen: Na verbitterde gevechten is de stad Solnetsjnogorski, 50 km teil N.W. van Moskou, door pantser troepen genomen. Geslaagde luchtaanvallen zijn gedaan op spoorweginstallaties in' het ge bied om Moskou Verscheidene spoorlijnen werden door bom- treffers onderbroken. Voor Leningrad zijn uitvalspo- gingen van den Vijand wederom onder zware verliezen mislukt. Daarbij werden - 8 vijandelijke pantserwagens,' waaronder 7 van het zwaarste kaliber, vernietigd. De bestrijding van voor» den oorlog belangrijke doelen ie. Leningrad door zware artillerie van het leger wordt voortgezet. In den afgeloopen nacht zijn verschillende havens aan de Z.W. kust van Engeland gebombar deerd. Bij aanvalspogingen van formaties Britsche jachtvliegers aan de Kanaalkast zijn 7 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In N.-Afrika had de tegenaan val, die in beproefde wapenbroe derschap door de Duitsch-Itali- aansche leger- en luchtmachtaf- deelingen ondernomen wordt, ook gisteren een succesvol ver loop. Opnieuw zijn talrijke pant- serawegens vernietigd. Het aan tal gevangenen en de omvang van den buit nemen toe. De slag ten Z. van Tobroek en de aan vallen van sterke Britsche strijd krachten op het front Solloem- Bardia, duren nog voort." Bijeenkomst van staatslieden der deelnemende landen in Beriijn. Berlijn, 24 Nov. (DNB). Als een van de reeks staatslieden die zullen deelnemen aan de Dinsdag te Berlijn te houden officieele plechtigheid, in ver band met de massale viering van het 5-jarig bestaan van het anti-Kominternpact, is heden middag de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken von Bardossy, in de rijkshoofd stad aangekomen. Later, werd de aankomst gemeld van graaf Ciano en van Loekoevitsj, resp. ministers van buitenlandsche zaken in Italië en Kroatië, van den Bulgaarschen minister Po- pof, den Deenschen minister Scavenius, den Finschen minis ter van buitenlandsche zaken Witting en minister Tuka van Slowakije. Finland sluit zich aan. Helsinki, 24 Nov. (DNB). Het of-, ficieele Finsche nieuwsbureau pu bliceert het volgende bericht: Overeenkomstig het consequente standpunt van Finland tegen het bolsjewisme heeft de regeering be sloten, dat Finland zich bij het an ti-Kominternpact aansluit. Op deze wijze wenscht Finland deel te ne men aan de internationale samen- HET SOEDAN FRONT vijandelijke tentenkampen ten Z. van Azozo met machinegeweervuur bestookt. Ten W. van Mersa Matroeh is een groot vijandelijk stoomschip, dat door vier torpedobootjagers be- geleidi werd, door twee torpedo's Van onze torpedovliegtuigen getrof fen. Onze torpedovliegtuigen heb- iben ook een- vijandelijk vliegtuig neergeschoten en keerden," ofschoon zij zwaar beschadigd waren, op hun basis terug. Het stoomschip bleef met slagzij liggen. Ten W. van To broek is een gewapend Engelsch motorvaartuig opgebracht; de be manning is gevangen genomen." werking, welker doel is, den afweer der vernietigende actie van de com munistische internationale doeltref fend te maken. De minister van bui tenlandsche zaken, Witting, heeft volmacht gekregen om namens Fin land het vermelde pact te ondertee kenen en heeft zich daartoe naar Berlijn begeven. De plechtige bijeenkomst te Berlijn. Berlijn, 24 Nov. (ANP). De groote plechtigheid waardoor morge'n het anti-Komintern pact verlengd zal worden, wordt in politieke kringen van de rijkshoofdstad met groote voldoening begroet, daar dit een be zegeling vormt van het defensieve bondgenootschap tegen de vèrnie- lende machten in de wereld, die zich in het bolsjewisme openbaren. Hier door wordt de voorwaaarde gewaar borgd voor de nieuwe ordening van Europa en de beginselen van de nieuwe orde. Om misverstand te voorkomen, werd vandaag in de Wilhelmstrasse er zeer nadrukke lijk op gewezen, dat door de ver lenging van het anti-Komintern pact het driemogendhedenpact op geen enkele wijze iets van zijn ac- tueele karakter inboet. Het driemo gendhedenpact berust op het activis tische beginsel van de nieuwe or dening in Europa en het Verre Oosten, terwijl het anti-Komintern pact de defensieve bedoeling in den strijd tegen het bolsjewisme tot uiting brengt. De beteekenis van het anti- kominternpact. Berlijn, 24 Nov. De speciale cor respondent van het ANP meldt: Het anti-Kominternpact, dat in 1936 voor vijf jaar werd aangegaan, zal dezer dagen vernieuwd worden. Zooals de naam reeds aanduidt, richt dit verdrag zich tegen de Ko mintern, de communistische inter nationale, die alom ter wereld haar ondermijnenden arbeid uitoefende en nog bedrijft, en het draagt dus 'n zuiver defensief karakter. De om standigheid, dat de staat, welke ge heel volgens de communistische ide ologie is ingericht, en welks staats hoofd tevens de leiding in de Ko mintern heeft, thans in oorlog is met de spilmogendheden en haar Europeesche bondgenooten, ver leent aan deze verdragsverlenging een bijzondere beteekenis. Vóór al les wil dit zeggen, dat ook na de definitieve vernietiging van de Sov jet-oorlogsmachinerie, welke voor het grootste deel reeds voltrokken is, het gevaar eener werëldrevolutie nog niet voorbij is, omdat de Ko mintern haar afdeelingen en cellen in bijna ieder land telt, terwijl zij door het bondgenootschap met de Angelsaksische wereld, juist in groote gebieden haar funeste pro paganda openlijk kan voeren. Berlijn, 24 Nov. (D.N.B.) In den N. sector van' het front stiet, naar het D.N.B. verneemt, een met pant serwagens versterkte verkennings troep der Waffen-S.S. op 23 No vember op sterke bolsjewistische veldstellingen. Nadat de verken ningstroep artillerie had aange vraagd, werd tot den aanval overge gaan en veertien kazematten ver nietigd. De bemanningen ter sterkte van ongeveer 140 man werden totaal dn de pan gehakt. De Duitsche luchtmacht heeft Zondag talrijke doeltreffende acties ondernomen. Gevechtsvliegtuigen vernielden meer dan tachtig vracht auto's, talrijke batterijstellingen, pantserwagens en luchtdoelgeschut. Ook de strijd tegen verkeersdoden der bolsjewisten werd door de ver nieling van elf stilstaande locomo tieven en het beschadigen van 15 transporttreinen met succes voort gezet. Op 22 November hebben Duitsche infanteristen, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, in het ge- vechtsgebied ten W. van Moskou 9 bolsjewistische 'kazematten opgerold. Deze krachtig versterkte verdedi gingswerken waren als gevolg van de vroegere vernietigingsaanvallen reeds zwaar beschadigd. In de tot drie verdiepingen diepe ohderaard- sche gangen hadden zich echter nog deelen der kazematbemanningen verborgen. Als gevolg van het ge concentreerde vuur der Duitsche ar tillerie, durfden de bemanningen niet in het pantserwerk te komen. Pas op 22 November toen de Duit sche stormtroepen reeds voorbij waren, kwamen zij weer te voor schijn. Door het snelle optreden van een infanteriecolonne konden zij niet meer ontsnappen. Zij werden allen vernietigd. De bolsjewisten trachten de omsingeling van Leningrad te doorbreken. Berlijn, 24 Nov. (D.N.B.) In aan vulling op het Duitsche legerbericht verneemt het D.N.B. nog het vol gende: 1 Terwijl de aanval van de Duitsche troepen in den centralen sector van. het O. front opnieuw terrein heef' gewonnen, trachten de bolsjewisten wederom de omsingeling rondom Leriingrad te doorbreken. Zooals reeds 'Zioo dikwijls, wierpen zij de zwaarste pantserwagens in den strijd om hun doel te bereiken. Deze uitvalspogingen, die de bolsje wisten bijna dagelijks ondernemen, bewijzen, dat de toestand van de omsingelde stad steeds ondraaglijker wordt. De uitvalspogijigen zelf zijn volmaakt kansloos. Terwijl de pant serwagens bij de eerste uitvalspo gingen, zoodra zij de wegen verlie ten, in het moeras en slijk bleven steken en zoodoende ?elfs door in fanteristen buiten gevecht gesteld konden worden, hopen de bolsjewis ten thans profijt te kunnen trekken van het feit, dat de grond hard be vroren is. De Duitsche troepen ech ter hebben de omsingeling steeds krachtiger aangehaald, zoodat thans geen strijdkrachten al zijn ze .nog zoo sterk dezen ring kunnen verbre ken. Deze uitvalstaktiek is het eenige, wat de bolsjewisten nog op eigen initiatief kunnen' ondernemen. Aan het overige gedeelte van. het Oostelijk front ligt hét initiatief bij de Duitsche legerleiding. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 25 Nov. onder: 17.36 26 Nov. op: 9.19 MAAN 25 Nov. op: 14.24 onder: 25 Nov. Eerste kwartier. EENIGE PANNEN OP ELKAAR KOOKT UITERST ZUINIG! Doet u het ook? (Polygoon-Seym). Vooral in dit verlengèn van het anti-Kominternpact over de tijds- grenzen van de Sovjetvernietiging heen, ligt de vooruitziende, bescher mende en preventieve waarde der op handen zijnde historische gebeur tenis. In politieke kringen alhier acht men dan ook een uitbreiding van het aantal staten, dat aan dezen be veiligingsarbeid deelneemt, niet alleen moeilijkdöch ook zeer waar schijnlijk. Vanzelf richt zich dan- de aandacht op het Driemogendhedenpact, het welk tegenover den verwoestenden arbeid der Komintern de nieuwe orde in verzekerde levensruimten stelt. Voor waf betreft de Europee sche levensruimte is er nog plaats ge noeg voor landen, die aan deze nieu we ordening wenschen mee te wer ken. En ook hieromtrent doen ge ruchten de ronde over het toetreden van nieuwe staten, vooral van die, welke zich reeds door den inzet hun ner militaire krachten bij den strijd tegen de bolsjewisten in de rijen der ördeningsmogendheden hebben ge schaard. De wapenstilstandsverhouding tus schen Duitschland eenerzijds en ver schillende W.-Europeesche mogend heden anderzijds is vermoedelijk de oorzaak, dat laatstbedoelde landen niet ter bijeenkomst zijn uitgenoo- digd, hoewel het natuurlijk in eerste instantie slechts gaat pm een verlen ging van het pact, dus om de staten, die reeds bij het anti-Kominternpact zijn aangesloten. Dat ook in de nog afzijdig staande landen behoefte wordt gevoeld aan -een verdediging tegen de Komintern, lijdt geen twij fel, evenmin als het feit, dat zij op aanvrage met vreugde in het pact zullen worden opgenomen. Patrouilletochten gierende geweerschoten. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfrqnt. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. DE TOESTAND IN JAPAN. De Japansche gouverneurs- conferentie., Tokio, 24 Nov. (Domei). Op de gouverneursconferentie heeft de premier, Tojo, met de verklaring, dat vele hinderpalen en moeilijk heden de natie te wachten staan, een krachtig beroep gedaan op de aanwezigen om hun ambt te ge bruiken ten einde de samenwer king van het volk met de regeering te winnen. Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat de regeering, ge steund door de vereemgde natie, alle moeilijkheden kan overwinnen. Naderhand zette de vice-voorzit- ter van het plannfenbureau van het kabinet de bijzonderheden uiteen van het plan voor 1942 tot mobili satie van de grondstoffen; de mi nister van financiën gaf een over zicht van de financieele politiek. Japansche persstemmen. Tokio, 24 Nov. (D.N.B.) De Japansche pers neemt met groote belangstelling kennis van het feit, dat Huil gisteren voor de avond conferentie met de vertegenwoor digers van Japan de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Australië, Nederlandsch-Indië en Tsjoenking voor langdurige be sprekingen heeft ontvangen. „Tokyo Asahi Sjimboen" spreekt in dit verband van de onoprecht heid der Ver. Staten tegenover Japan, terwijl „Yomiuri Sjimboen" constateert, dat Huil de vertegen- woordigérs der anti-Japansche Staten ontving op het oogenblik, dat de onderhandelingen met Ja pan in een delicaat stadium waren gekomen. „Tokyo Asahi Sjimboen" zegt in een commentaar, dat de Ver. Staten Japans bedoelingen nog steeds niet begrijpen en dat optimisme misplaatst is. DE - ONDERHANDELINGEN TE WASHINGTON. New York, 24 Nov. (DNB) De New-YorK Herald Tribune meldt uit Washington, dat de Japansche onder handelaars, nadat zij Zaterdag een onderhoud van eenige uren met Huil hadden gehad, een uitvoerig rapport naar Tokio geseind hebben. Daarna trad een pauze in. De New-York Times spreekt van het kritieke punt in de onderhande lingen. Het blad meent te weten, dat beide partijen te kennen hebben ge geven, dat zij bereid zijn tot een wa penstilstand in den economischen oorlog en dat zij voorwaarden heb ben aangegeven, welke den grond slag voor een beperkte overeenkomst zouden kunnen vormen. Het blad spreekt over de mogelijkheid van een compromis en voegt daaraan toe, dat de Ver. Staten zich geen oorlog aan twee fronten kunnen veroorloven. De republikeinsche afgevaardigde Gearhart daarentegen heeft in een radiorede verklaard, dat de Japan sche politiek van het Verleden Ja pan tot den vijand van alle landen heeft gemaakt. De Vereenigde Sta ten, aldus zeide hij, moeten elk eco nomisch wapen gebruiken om de Japansche militaire machine tedoen verlammen en d'e „slachtoffers der Japansche agressie" te steunen. Als dat oorlog beteekent, moet het land dat offer brengen. Dagorder van rijksmaarschalk. Goring-. (D.N.B.) - Rijksmaarschalk Göring heeft naar aanleiding van den dood van kolonel Mölders een dagorder tot de luchtmacht gericht,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1