DISTRIBUTIE-NIEUWS. Hoe bereiden wij ons „tamme" gemeste konijn Modeshows in begin December. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NIET MEER GELDIG o .a No. 69. Athmaarsche Courant van Zaterdag 29 November t94t. ALKMAAR. Uitifciking Melkkaarien en Textielkaarten voor kinde ren van 03 jaar. De BURGEMEESTER van ALK MAAR, maakt bekend, dat vanaf MAANDAG 1 DECEMBER 1941 door den DISTRIBUTIEDIENST ALK MAAR, een aanvang zal worden ge maakt met: a. de uitreiking van melkkaarten DN en b. de uitreiking van textielkaarten voor kinderen van 03 jaar. B. Aan kinderen, die op 1 Januari 1942 den leeftijd van 4 jaar nog niet hebben bereikt, derhalve ge boren zijn na 1 Januari 1938, zul len 2 DN melkkaarten verstrekt worden. i Aan kinderen, die op 1 Januari ii 1942 den leeftijd van 4 jaren heb- ben bereikt, doch op dien datum nog geen 14 jaar oud zijn, der halve geboren zijn na 1 Januari i i 1928, doch vóór 2 Januari 1938, r zal 1 DN melkkaart worden ver strekt. Het vakje IJ3 van de distributie stamkaart zal worden afgekruist. De kaarten van bovengenoemde groepen worden alleen uitgereikt aan personen, opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente ALKMAAR. Aan arbeiders, die bij hun werk zaamheden voortdurend met giftige stoffen omgaan zal 1 DN melkkaart worden verstrekt. Voor aanvragen van deze melk baarten zullen voor arbeiders, werk zaam in bedrijven, ressorteerende onder den distributiedienst ALK MAAR, formulieren MD 107 ver krijgbaar zijn, uitsluitend ten kantore van den Distributiedienst Oudegracht 168, ingang Ridder straat, t.w. Voor bedrijven met meer dan 5 arbeiders, dienen de werkgevers of bedrijfsleiders van de ondernemingen aanvragen per formulier MD 107 jn te leveren, gebaseerd naar de toestand op 1 Nov. 1941. Zelfstandige arbeiders en arbei ders, werkzaam in bedrijven met 5 of minder arbeiders, kunnen zelf een aanvraagformulier MD 107 in dienen. b. Ten behoeven van kinderen, ge boren na 1 Juli 1941 zal een baby-textielkaart worden uitge reikt. Voor kinderen, geboren na 1 Jan. 1939, doch vóór 2 Juli 1941, zal een kinder-textielkaart DP worden verstrekt. Ten behoeve van kinderen, ge boren na 1 Nov. 1938, doch vóór 2 Jan. 1939, zal een textielkaart voor kinderen van 3 tot en met 14 jaar worden verstrekt. Het vakje W7 van de distri butiestamkaart van het betrokken kind zal worden afgekruist. Voor de uitreiking is de volgende regeling vastgesteld: Voor hen, wier geslachtnaam be gint met: Letter A, B, C of D op Maandag 1 December 1941. Letter E, F, G, H, I of J op Dinsdag 2 December 1941. Letter K, L, M of N op Woensdag 3 December 1941. Letter O, P, Q, R of S op Donderdag 4 December 1941. Letter T, U, V, W, X, IJ of Z op Vrijdag 5 December 1941. De uitreiking zal geschieden op de navolgende plaatsen: le. In het Schoolgebouw aan de Brillesteeg. (In dit gebouw zal op twee plaatsen worden uitgereikt). 2e. In de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolkstraat. De kantoren zullen op boven genoemde data geopend zijn van 912 uur v.m. en van 15 uur n.m. De kaarten worden alleen uitgereikt op vertoon van de dfetributiestam- baarf. OMGEVING. In de komende week zal de uit reiking van textielkaarten voor kin deren van 0 tot 3 jaar geschieden. Uitgereikt zullen worden: 1. de baby-textielkaart voor kinderen ge boren na 1 Juli 1941; 2. de textiel kaart voor kinderen geboren na 1 Jan. 1939 doch vóór 2 Juli 1941; 3. de textielkaart voor jongens gebo ren na 1 Nov. 1938 doch vóór 2 Jan. 1939 en 4. de textielkaart voor meisjes geboren na 1 Nov. 1938 doch voor 2 Jan. 1939. Tegelijk met bovengenoemde uit reiking geschiedt de uitreiking van melkkaarten voor kinderen van 1-14 jaar en wel: 2 melkkaarten voor kinderen geboren na 1 Jan. 1938, één melkkaart voor kinderen gebo ren na 1 Jan. 1928 doch vóór 2 Jan. 1938. Uitreiking van textiel- en melk kaarten geschiedt uitsluitend aan hen, die in het bevolkingsregister van de gemeente van inwoning zijn ingeschreven. Stamkaarten van de betreffende kinderen meebrengen en overleg gen. Arbeiders, die bij hun werkzaam heden voortdurend met giftige stof fen omgaan, t.w. 1. zelfstandige ar beiders en 2. arbeiders uit bedrij ven met vijf of minder personen, kunnen gelijktijdig aan de plaatse lijke kantoren een formulier afhalen om een melkkaart aan te vragen. Voor arbeiders uit bedrijven met meer dan 5 personen dient de werk gever het formulier te doen afha len. Deze formulieren dienen in den loop der week wederom te zijn in geleverd, waarna betrokkenen zul len worden opgeroepen. De uitreiking zal geschieden: Te Heiloo. in „De Rustende Jager" (ingang too- neelzaal) op Dinsdag en Woensdag a.s. van-912.30 en van 25 uur. Formulieren voor schoenenbonnen kunnen van 1 tot 10 December a.s. wederom worden afgehaald en inge diend voor het verkrijgen van een sjiioenenbon. Op het formulier die nen de vragen nauwkeurig te wor den beantwoord. Onvolledig inge vulde formulieren zullen niet in be handeling worden genomen. Voor het aanvragen dient te worden ge bruik gemaakt van het nieuwe aan vraagformulier. Met aanvragen, ge daan in een vorige maand, wordt geen rekening gehouden. Te Broek op Langedijk. op a.s. Maandag van 912 y? uur voor hen, wier achternaam begint met de letters A. t/m K. van 25 uur de rest. Te Ondkarspel Woensdag 3 Dec. van 912 y uur de letters A. t./m. K. en van 25 uur de rest. Te Zuidscharwoude. voor inwoners van Zuidschar woude: Donderdag 4 Dec. van 912 y2 uur voor de letters A t./m. K. en van 25 uur de rest. Voor inwoners van Noord- scharwoude: Vrijdag 5 Dec. 912 y, uur de letters A. t/m K. en van 2—5 uur de rest. Te Sint-Pancras op Dinsdag 2 Dec. van 912 uur: de letters A. t/m. K. en van 25 uur de rest. De kantoren te Broek op Lan- gendijk, Oudkarspel en Sint Pan- cras zijn gedurende den voor deze uitreiking vastgestelden dag niet voor andere aangelegenheden ge opend. Distributie van schoenen: aan vraagformulieren afhalen onder ovei-legging van de stamkaart ge durende de eerste tien dagen van elke maand. Distributie van rijwielbanden: aanvraagformulieren schriftelijk per briefkaart aanvragen geduren de de eerste tien dagen van elke maand. Schoenenruilbeurs: eiken Don derdag van 34 uur, lokaal O. L. school te Zuidscharwoude. Te Castricum. Op Woensdag 3 December a.s. van 912 uur voor de letters AL, van 1.305 uur voor de let ters MZ, in de zaal van „de Rus tende Jager". Aan personen beneden 18 jaar worden geen distributie bescheiden afgegeven. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men de kaarten dient af te balen op den dag, welke daarvoor is aangegeven. ALKMAAR, den 29en Nov. 1941. De burgemeester voornoemd: F. H. VAN KINSCHOT. URSEM. Uitreiking vitaminetabletten. - Donderdag 4 Dec. zullen in het lokaal van den heer Jb. Mulder vitaminetabletten worden uitge reikt voor kinderen van 3 maanden tot drie jaar en voor a.s. moeders van 3 maanden vóór de bevalling. Eveneens zal er om de veertien dagen op het consultatiebureau hiertoe gelegenheid zijn. De stamkaarten moeten steeds worden overgelegd. BERGEN. Uitreiking distributie kaarten. De uitreiking van melk- en tex tielkaarten (voor kinderen) zal plaats vinden op het Distributie bureau, Kerkstraat 2 te Bergen van Maandag 1 December tot Vrij dag 5 December 1941, op de uren en dagen vermeld in vorige be kendmakingen. Alle distributie stamkaarten medenemen. MODEL EXTRA RANTSOEN BONNEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN. 's-Gravenhage, 26 November. De secretaris-generaal van het parte- tement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt inzake de dis tributie van vaste brandstoffen de aandacht op het navolgende: Het is gebleken, dat er eenig misverstand bestaat ten aanzien van het model van de rantsoen bonnen voor vaste brandstoffen, welke, zooals bekend, worden uit gereikt aan personen, die recht hebben op een extra rantsoen vaste brandstoffen, alsmede aan klein verbruikers in de groepen B, C en D. Deze bonnen dragen den opdruk: „Brandstoffen één eenheid" en hebben een grijs-groene kleur. Hiernaast zijn de zoogenaamde periodebonnen in gebruik, die als opdruk de woorden: „Brandstoffen één eenheid le periode, 2e periode" enz., dragen en die eveneens een grijs-groene kleur hebben. Ten einde een duidelijk onderscheid te scheppen tusschen de rantsoen bonnen en deze periodebonnen, zijn de nieuw uit te reiken rantsoenbon nen thans voorzien van een witte streep, die ongeveer ter hoogte van het woord „één eenheid" over de geheele breedte van den bon loopt. De oude rantsoenbonnen, welke niet van deze witte streep voorzien zijn, blijven echter eveneens geldig, zoodat dus alle rantsoenbonnen ge merkt met woorden „Brandstoffen één eenheid', onafhankelijk win het feit, of zij al dan niet van een witte streep voorzien zijn, elk recht geven op het koopen van vaste brandstoffen. 's-Gravenhage, 20 Nov. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Velen op het platteland en in de steden hebben zich dezen zomer een konijntje aangeschaft om straks in den winter een lekker hapje te hebben. Nu echter de winter nadert en het voedsel voor deze dieren' buiten moeilijker te krijgen is, maakt me nigeen, die meerdere konijnen heeft, plannen om zoo langzamer hand maar eens één van de lang- ooren te consumeeren. Dat het slachten en villen van deze dieren, die soms een gewicht van 2%3 kg. bereiken, oordeelkundig moet geschieden, spreekt van zelf. Wie hiervan niet zelf op de hoogte is, doet beter het aan deskundigen over te laten. Niet alleen om noodeloos dierenkwellen te voor komen, maar bovendien kan door het beschadigen van de galblaas enz. een deel van het vleesch on geschikt worden voor het gebruik. Van het konijn zijn zeer smake lijke gerechten te bereiden. Veel boter of vet behoeft dit niet te kosten. Een gemest konijn is dik wijls zeer vet en kan in eigen vet gebraden worden. Daar deze gemeste dieren in den regel niet oud zijn, is het vleesch malsch en spoedig gaar. Wanneer men het vleesch op de juiste wijze bereidt, zal men ont dekken, hoe heerlijk een maaltijd met konijn kan zijn. Eenige recepten, waarin er op gelet is, dat zooveel mogelijk van alle deelen van het konijn geprofi teerd wordt, laten wij nu volgen. Konijnensoep (voor 4 personen). I1/, liter water, hals, pooten, ribben, hart, maag en den kop van het konijn, ui, wortel, peterselie, laurier, thijm, peperkorrel, 40 gr. bloem, boter of konijnenvet, toma tenpuree en zout. De stukken van het konijn was- schen, inwrijven met peper en zout en met de fijn gesnipperde ui, in wat boter of konijnenvet bruin bakken. De kruiden en het water toevoegen, het geheel aan den kook brengen en de bouillon zoolang laten trekken, tot het vleesch ge makkelijk van hals, pooten enz. loslaat. Kooktijd iy a 2 uur. De bouillon zeven, met de aan gemengde bloem binden en met tomatenpuree op smaak afmaken. Het vleesch van het heen afhalen en als vulsel in de soep gebruiken. Konijn braden. Konijn, boter of vet van het ko nijn, zout. De kop en de pooten van het konijn afsnijden, de romp in 5 a 6 stukken snijden. De stukken was- schen, zouten en in de boter het uitgesmolten konijnenvet bruin en gaar braden. De braadtijd van konijn is 1 a 114 uur. Het konijn geven bij aardappelen en appel moes of roode kool. Konijn in een saus. 1 konijn in stukken gesneden, 8 dl, water, ui, wortel, peterselie, laurier, thijm. peperkorrel, 40 gr. bloem, tomatenpuree, zout. De stukken konijn wasschen en met de kruiden, het water en zout gaar koken (kooktijd 1 a 114 uur). Het vocht zeven, met de aange mengde bloem binden, en met wat tomatenpuree op smaak afmaken. De stukken konijn toevoegen en Biet gerecht even door en door heet Baten worden. Konijnenpeper van gebraden konjjn. -■ Resten in stukken gesneden vleesch van het konijn, 6 dl. bouillon van Biet karkas, 1 dl. azijn, 1 groote ui, 65 gr. bloem of meer, vet van de flus, 1 lepel suiker of meer. Van het karkas bouillon trekken, 'de gesneden ui licht bakken met vet van jus, de bloem toevoegen en het mengsel roerende bruin laten wor den. Het heete vocht er bij gedeelten bij gieten, de saus glad roeren en telkens laten doorkoken. De saus afmaken met azijn, peper en suiker, zeven en de stukken konijn erin laten stoven. 's-Gravenhage, 25 Nov. Onder auspiciën van het Rijkstextiel- bureau zullen begin December op shows in verscheiden steden van ons land de beste modemagazijnen van Berlijn en Weenen hun nieuw ste creaties laten bewonderen. 8 en 9 December zullen deze in Amsterdam worden getoond, 10 Dec. te Scheveningen, 11 Dec. te Rotterdam, 12 Dec. in Arnhem en 15 Dec. in Utrecht. Voorts wordt 8 Dec. te Amsterdam nog een spe ciale show georganiseerd voor den handel en 15 Dec. te Utrecht voor de industrie. Ongetwijfeld zullen velen zich erover verwonderen, dat in dezen tijd van textiel- en punten- schaarschte, deze shows, waarop hoofdzakelijk haute couture wordt getoond, nog worden gehouden. De bedoeling, die eraan ten grondslag ligt, is evenwel te illustreeren, dat de groote Duitsche modehuizen in ■weerwil van de omstandigheden doorgaan met scheppen, om bij de eerste de beste verbetering der textielpositie met een keur van ontwerpen voor den dag te komen. Door deze shows worden industrie, handel en publiek in staat gesteld de ontwikkeling in vormen en mo dellen te blijven volgen. Bovendien snoet men niet vergeten, dat het ■woord mode wel den klank maar niet dezelfde beteekenis heeft ge houden. Wat men in Duitschland onder mode verstaat, dekt sinds lang niet meer het vooroorlogsche begrip daarvan. Daaraan was toen onafscheidelijk de gedachte ver bonden, dat mode en gril vrijwel synoniem waren, en de objecten slechts bereikbaar voor de goedge vulde beurs. De ontwikkeling, die Duitsch land doorgemaakt heeft, en de oor log met zijn grondstoffenproble- aien, hebben daar omtrent mode heel andere opvattingen doen ont- staan. Onder mode wordt er een voudig de opgave verstaan: vorm en snit te geven aan de kleeding, rekening houdende met het feit, dat de levenshouding der moderne vrouw belangrijk is gewijzigd 'doordat een groot deel tijdelijk of blijvend in een beroep werkzaam is. De Duitsche mode richt zich thans naar het type van de Duit sche vrouw in dezen tijd en wordt bepaald door haar levenshouding, zoowel in snit en lijn als in versie ring. Als zoodanig is zij uitdruk king van een nieuwen stijl, die in verre toekomst zijn invloed nog zal doen gelden. Ongetwijfeld zullen velen daar om deze wintershow weer bezoe ken. Blijkens die van vorige sei zoenen is de Duitsche mode industrie tot grootsche scheppingen Sn staat, die door de mode van vóór den oorlog zeker niet in de schaduw worden gesteld. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941 Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van: Beschikbaar per persoon t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar Volwas senen Eenheid 30 Nov. t/m 6 Dec. 1941 In tijdvak van één week 46-4 Brood 46 Brood 46 Vleesch 46 Vl.waren 46 Melk I 46-A Aardap. 46-B Aardap. 4 rants. Va rantsoen Va rantsoen 1 rantsoen l3/4 liter l3/4 Kg. Va Kg. Brood of gebak 9 18 22 18 rants. Vleesch of vleeschwaren 1 Vi 3 3 3 rants. Melk 7 3Vs liter Aardappelen l3/4 3% 5i/4 3VS Kg. Aardappelen Vs VJ Vs Kg. 30 Nov. t/m 27 Dec. 1941 150 Algemeen 1 Kg. 2e periode Cacao 50 gram 155 Algemeen 250 gram 156 Algemeen 500 gram 151 t/m 154 Algemeen 1 rantsoen F en G Rijst 250 gram 161 Algemeen 250 gram 162 Algemeen 250 gram 163 Algemeen 100 gram 157 t/m 160 Algemeen 100 gram 21 Nov. t/m 9 Dec. 1941 53-54 Boter I 125 gram 53-54 Vet 125 gram In tijdvak van vier weken Suiker 1 1 1 1 Kg. Cacao 50 50 gram Koffie-surrogaat 250 250 250 250 gram Jam 500 500 500 500 gram Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rants. Rijst 500 gram Havermout of peulvruchten 250 250 250 250 gram Gort 250 250 250 250 gram Vermicelli "of maizena 100 100 100 .100 gram Kaas 400 400 400 400 gram In tijdvak van 19 dagen Boter I Boter met reductie 250 500 500 500 gram Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 14 Petroleum 23 Petroleum 07 K.F. Brandst.]j 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. 08 H.K. Brandst. 2) 01 t/m 11 C.V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. le t/m 4e Per. Brandst. 5e t/m 6e Per. Brandst. 164 Algemeen E Zeep E Toiletzeep J Textiel (mannen) 2 liter Petroleum 1 eenh. Brandstoffen 1 rants. Zeep 75 gram Toiletzeep 80 50 gram Scheerzeep 6 Oct. 1941 23 Nov. 1941 diverse data 1 Dec. 1941 1 Dec. 1941 1 Sept. 1941 27 Dec. 3 Jan. 31 Jan. 31 Dec. 31 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 31 Jan. 30 Apr. 30 Apr. 31 Dec. 1941 1942 1942 1941 1942 1941 1941 1942 1942 1942 1941 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar Na Zaterdag 29 Nov. 45 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen. 135 t/m. 149 Algemeen. D. en E Havermout, le periode Cacao, 06 K.F. Brandstoffen, D. Zeep en Toiletzeep. EEN RANTSOEN jam, siroop, honing, enz. tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, gruttemeel (gemengd meel) gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel (gemengd meel), rijstgries, aardappeltapioca. vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeel óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder Jam 500 gram Bloem 70 gram Rijst 250 gram Havermout 250 gram Gort 250 gram Vermicelli 100 gram Maizena 100 gram 100 gram BROODBELEGSELS. Het seizoen van de tomaten en komkomers is vrijwel ten einde. Door velen worden deze vruchten 's zomers als broodbelegging ge bruikt, omdat zij zoo smakelijk en gezond zijn en door haar sappigheid met weinig of geen boter op de bo terham kunnen worden gegeten. Daar de gebruikelijke belegsels en smeersels niet in die mate te krij gen zijn, als men wel zou wenschen, mist men de tomaten en komkom mers nu des te meer. Men vergeet echter wel eens, dat de rauwe wintergroenten minstens even goed als boterhambelegsel kunnen worden gebruikt, en zeker even goed van smaak zijn. Boven dien z(jn zij heel gezond, omdat zij voedingsstoffen bevatten, welke den weerstand van het lichaam vergroo- ten en het tegen infectie behoeden. De bereiding is zeer eenvoudig; de groenten worden n.l. gewasschen, fijn gemaakt en met wat zout of suiker en indien men daarvan houdt met wat azijn of citroensap ver mengd. Een sausje van wat fijn ge wreven aardappelen en taptemelk maakt de groente nog smeuiger. In plaats van het slasausje kan men ook kwark door de groente mengen. Men krijgt dan een voed zaam smeersel, waarmede de boter ham zonder gebruik van boter kan worden besmeerd. Vrijwel alle wintergroenten zijn voor broodbelegsel geschikt; met wat fantasie is er veel afwisseling in dez groentenbelegsels te brengen. Voorbeelden daarvan zijn: a. fijn geschaafde kool (witte, sa- voye of roode kool), wat geraspte selderijkool of wat fijn gehakt sel- derijgroen en wat zout, azijn (of ci troensap) b. zuurkool, geraspte zure appel, zout of suiker; c. fijn gesneden spruitjes, gerasp te ui of fijn gesneden prei, wat azijn (of citroensap), zout, fijn ge sneden sterrekers; d. fijn verdeelde bloemkool, wat gehakt selderij groen, wat azijn (of citroensap), zout; e. geraspte wortel, suiker (citr.sap) f. geraspte koolraap (gemalen ha- zelnooten), fijn gesneden radijsjes of rammenas, wat azijn (of citroen sap), zout. Ook voor degenen, die de rauwe groente niet goed verdragen, is een broodbelegging van groente moge lijk, wanneer men de fijn gesneden groenten even met een melksausje verwarmd. Deze „groenteragout" kan natuurlijk ook ter afwisseling van de rauwe belegsels worden gegeven. Maar op welke manier men de groente ook klaar maakt, alle be legsels van groente hebben dit ge meen, dat zij: le. vlak voor het ge bruik dienen te worden klaar ge maakt; 2e. dat de groenten goed, maar vlug en liefst ongesneden moeten worden gewasschen. Op de ze wijze krijgt men belegsels, wel ke een zoo hoog mogelijke voedings waarde bezitten en niet aan smaak, geur of kleur hebbpn ingeboet. Warme groenteragout. 100 gr. groenten (bloemkool, wor telen, knolselderij, koolraap, peter selie, witlof, spruitjes, enz.), 2 dl taptemelk, 30 gr bloem, 10 gr boter. De groenten schoon maken, was schen en fijn snijden en goed laten uitlekken. De melk koken en bin den met aangemengde bloem. Het sausje afmaken met boter, pepei^ zout (citroensap en aroma). D# groenten in de saus even goed waTm laten worden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 10