DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SIT J ES. WAARSCHUWING. Sterke Sovjet-aanvallen bij Rostof afgeslagen. Waarom met Duitschland tegen het kapitalisme Onafgebroken gevechten in de Marmarische woestijn. De strijd in Gondar gestaakt Bommen op arbeiders wijk te Maastricht. N.V.D. eri Roode Kruis helpen getroffen bevolking. Pigina 4. partement :rij. POS 1941. van Landbouw en November 1941 in :.ng en Pos 1941, die •sche spiering en pos i gelden de volgende voor Max. marge ide- v. d. klein- ;ta- handelaar al n- kleinhande- rpak- laar netto men- a contant r kg. per kg. 0.12 0.18 ;e en het IJsselmeer moemde vischsoorten i consumptie bestemd opdrachtgever ten eventueele vracht- s over meer dan één le groothandelsmarge e geeft, moet de ver- r verplicht voor 5 lien de kwaliteit ten- •d, met 25 worden aokte of gestoomde inhandelaren gelden Max. verkoop prijs voor den klein handelaar netto a contant per kg. :oop- r, e an ian- pt, v. k- jk. kg. 1.20 1.65 in een rooker, die de of den visscher heeft iandelaar ten hoogste oothandelaar betrekt, ;rekt van een rooker, heeft betrokken, dan de toegestane vracht- r is in dit geval ver kookte of gestoomde 0.55 mg en 0.75 .s de rooker verplicht cleinhandelaar levert, arnix van St. Alde- BNO: Nieuwsber. 22.— 'hting op het weer- 22.10—22.15 Avond- iek. Hilv. II. Abend-musik, 20.45— Buxte- is het driehonderd jaar it in de Mariakerk te n aanvang werd ge- n den Adventstijd des den namiddag van 45 ijke composities ten ge engen. Ter herdenking bondmusiken zal in een voeringen Buxtehude's ;e Gericht" door de Ned. >.l.v. Joh. Legéne wor- n, waarvan hedenavond H'sum n, 20.15—21— avond mrav. Boyd Bach- sijn orkest, Carla Tijm Conny Willard, accor- Carl Leopold, jodler, rer.bos en Johan Jong sum II. 19.45—20—uur. nrtier. 10. Dol van blijdschap huppelde ze nog wat in haar tuintje rond achter het huis, tot Moeder haar riep, om bin nen te komen. Het was al lang bedtijd voor haar ge worden. ALKMAARSCHE C0URAN 143ste Jaargang No. 282, Deze courant wordt elben dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, grdote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. TeL Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur; C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. saterdag 29 November 1941 De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt het volgende bekend: In de laatste dagen zijn 2 kabels der Duitsehe Weermacht aan de Funkcentrale, Wilhelminalaan nr. 10 met opzet vernield. Bovendien is op den 26en November j.l. cokes uit het gebouw Wilhelminalaan nr. 10 ontvreemd. Als repressaille-maatregel heeft de leider van de Sicherheitspolizei in Amsterdam in overleg met den Ortskommandant, alhier, het volgende bepaald: 1°. Het gebouw der Funkcentrale moet voor den tijd van 21 dagen door 2 dubbele wachten van des namiddags 4 uur tot des morgens 8 uur bewaakt worden. De bewaking zal moeten geschieden door mannelijke ingezetenen uit Alkmaar, voor komende op een lijst, welke vanwege de Sicherheitspolizei aan den Burgemeester is overhandigd; 2°. De gemeente Alkmaar is aansprakelijk voor de ontstane schade; 3°, De bevolking van Alkmaar moet, door het aanbrengen van plakkaten, alsmede door de pers, mededeeling van deze sabotage-handelingen worden gedaan. Onder de aandacht van de ingezetenen wordt gebracht, dat bij herhaling van sabotage- handelingen zware strafmaatregelen zullen worden genomen (zooals verlenging van den wachtdienst, hooge geldboete, in hechtenisneming van gijzelaars, in beslagneming van radio toestellen, enz.); V. Het is ten strengste verboden, dat het publiek zich on- noodig in de nabijheid van het perceel Wilhelminalaan nr. 10 ophoudt of met de wachten spreekt; 5°. Bovendien is het verboden, dat omwonenden of anderen aan de wachten spijzen of dranken aanbieden; 6°. De Burgemeester van Alkmaar is persoonlijk verant woordelijk voor de uitvoering van bovenvermelde bepalingen. Met nadruk wordt erop aangedrongen, bovenstaande bepa lingen stipt in acht te nemen, aangezien bij overtreding strenge maatregelen zullen worden genomen. ALKMAAR, 29 November 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 28 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij Rostof en in de bocht van de Donetz zijn sterke Sovjet tegenaanvallen, gesteund door vliegtuigen en tanks, met zware, bloedige verliezen van den vijand afgeslagen. Op enkele plaatsen aan het front duren de gevechten nog voort. In den middensector van het Oostelijke front zijn sterke vijan delijke verdedigingsstellingen doorbroken. Legerartillerie be streed met succes schepen voor Leningrad. De vernieling van vijandelijke spoorlijnen werd over het geheele front voortgezet, waarbij de tegenstander veel rol lend materieel inboette. Dag- en nachtaanvallen van gevechtsfor maties waren gericht op militaire installaties te Moskou en Lenin grad. In den strijd tegen Groot-Bri- tannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht haveninstal laties aan de Z.O.-kust aangeval len. Bij aanhoudende zware gevech ten in N.-Afrika, vooral bij den afweer van vijandelijke uitvals- pogingen uit Tobroek, zijn weer tal van vijandelijke tanks vernie tigd. Troepenconcentraties en colonnes auto's van den vijand aan het front in Marmarica wer den door formaties Duitsehe stu ka's en jagers uiteengedreven. Bij aanvalspogingen van de Britsche luchtmacht op de Ka- naalkust zijn vier vijandelijke toe stellen neergeschoten. Britsche bommenwerpers deden in den af geloopen nacht een aanval op woonwijken in West-Duitschland, vooral te Aken en Keulen, ver nielden of beschadigden een aan tal woonhuizen en berokkenden de bevolking verliezen. Van 16 tot 21 November hebben de Sovjet-luchtstrijdkrachten 168 vliegtuigen verloren, waarvan 73 in luchtgevechten, 24 door lucht doelartillerie en de rest op den grond. In dezelfde periode gingen aan het O. front 12 eigen toestel len verloren. In zekeren zin is niets zoo nieuw als het oudste. Uitgaande van de gedachte, dat lang-vergeten en veronachtzaamde waarden natuur noodzakelijk na eenigen tijd zullen opdoemen in de geschiedenis van volk en rijk, is het licht te begrij pen, dat het zeer lichtvaardig is de moderne leuzen en begrippen als onbeproefd en dus waardeloos te doodverven. Zou de Nederlander, zoon van een volk, dat door de eeuwen heen zijn kracht en grootheid heeft kunnen, toonen in heldhaftigen strijd tegen Spaansche tyranriie, tegen Engelsche vrijbuiterij en tegen Fransche bastaardij, zich blind staren op een moderne term? Zou hij met wrok en onberede neerden afkeer afstand nemen van hetgeen rondom in korten tijd verandert? Slechts zoolang een volk groot was (ook het Nederlandsche!) zoo lang het zijn gezond verstand be hield, zoolang putte het uit eigen kracht en aard en schiep orde vol gens beproefde wetten. Vandaar dat ook onze ontkrachting, ook onze vervaltijd scherp naar voren treedt zoodra niet meer de mensch maatstaf vormt voor het leven en werken van volk en staat, Het „vrije", het bandelooze libe ralisme had tot onmiddellijk ge volg een economisch stelsel, dat spotte met natuurwet en eigen volksaard. Als kind van het aan beden Frankrijk hier binnen ge haald, sleepte men meteen den aanhang mee: de goudheerschap pij, het kapitalisme, en de Joden. Zoodra de bankier en de beurs speculant het wel en wee van den arbeider en dus van volk en rijk bepaalden, stortte onze grootheid ineen. Miskenning van den mensch, verafgoding van een waardeloos ruil middel, verheffing van het goud tot doel der economie, ziedaar in korte woorden de inhoud van een stelsel, dat de vloek werd voor alle Ger- maansche volkeren. Wanneer nu een der meest- geslagen broedervolkeren zich op maakt om aan dien onwaardigen toe stand een definitief einde te maken, wanneer het Groot-Duitsche Rijk met koene greep goud en Jodendom uit bant uit den staat, dan verrijst weer voor ons een zoolang miskend en vergeten ideaal: het ideaal eener volkshuishouding gebaseerd op den arbeidsethos, een volkshuishouding, die den mensch en zijn werk in het centrum plaatst. Daarom moet onze plaats naast Duitschland zijn in dezen grootschen tijd, daarom roept ons volk van nature om herstel van die waarden, die het zoo lang heeft ontbeerd! De natuur breekt baan: Daarom: Met Duitschland tegen het kapitalisme! v. d. B. Staatslieden weer uit Berlijn vertrokken. - Gistermiddag en van ochtend zijn de vertegenwoordi gers der staten van het anti-bols- Berlijnsche conferentie waren ge komen, met hun delegaties weer uit de hoofdstad vertrokken. Hun werd uitgeleide gedaan door li jewistische front, die hier voor de nister von Ribbentrop. DEZER DAGEN vertrokken de eerste 100 Nederlandsche boeren naar de bezette gebieden in het Oosten, waar zij hun krachten in dienst van de gemeenschap zullen stellen door den zoo lang verwaarloosden vruchtbaren bodem in cultuur te brengen. Graf Grote, Landesbauern- fiihrer en leider der Geschaftsgruppe Ernahrung und Volkswirtschaft, spreekt de vertrekkenden toe. (I.P. en R.S.) Italiaansch legerbericht. Rome, 28 November. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 544 maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: In N.-Afrika is de slag in de Marmarische woestijn, die gisteren vóór het aanbreken van den dag was hervat, onafgebroken en hevig tot laat in den avond voortgezet. Bij Solloem en bij Tobroek aan beide zijden hevige activiteit van de artillerie, in den centralen sec tor en in het gebied van fort Ca- puzzo (Solloem) hadden van beide zijden hevige aanvallen en tegen aanvallen tusschen pantsereenheden en infanterie plaats. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan man schappen en pantserwagens, terwijl de verliezen der strijdkrachten van de as niet ernstig zijn. Het aantal gevangenen is nog gestegen. In Tobroek werden 3 vijandelhke vliegtuigen brandend omlaagge haald. Een vierde vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut der di visie Savona neergeschoten. Itali aansche en Duitsehe luchtformaties namen doeltreffend aan den strijd deel. In den nacht van 25 op 26 November bombardeerden Engel sche vliegtuigen Derna. Een ma chine werd door het luchtdoelge schut neergehaald. In O.-Afrika deed de vijand gis termorgen tegen 4 uur een hevigen aanval op de reeds van alle kanten ingesloten stad Gondar. Onze in verhouding tot de uitgebreidheid der te verdedigen stellingen, nu meriek zwakke afdeelingen stre den, hoewel onder ongunstige omstandigheden en ondanks het feit, dat inmiddels eenige koloniale afdeelingen waren geweken, daar zij zich onder de intensieve be schieting en bombardementen minder goed konden standhouden, taai van stelling tot stelling, tot den namiddag toe, en ook nog na dat het aan vijandelijke troepen met talrijke pantserwagens gelukt was de woonwijken binnen te dringen. Nadat alle mogelijkheden tot verzet waren uitgeput en te vens om verdere slachtoffers onder de Italiaansche en inlandsche be volking te voorkomen, beval de opperbevelhebber van den sector om 2 uur des middags, de vijande lijkheden te staken. De dappere verdedigers van Gondar hebben de hun door het vaderland toever trouwde taak volkomen en eervol vervuld. In den afgeloopen nacht onder namen Engelsche vliegtuigen een aanval op Napels. Luchtdoelge schut en jachtvliegers grepen vast beraden in. Er ontstond aanzien lijke materieele schade, alsmede kleine branden, die terstond ge- bluscht werden. Onder de bevol king werden vijf menschen ge wond. Twee vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut en één door onze nachtjagers neergescho ten. Van deze toestellen viel er één bij Ischia en het andere in de haven in zee, het derde stortte neer in de buurt van San Pietro. Onze strijdmiddelen in de Mid- dellandsche Zee hebben 3 vijande lijke duikbooten tot zinken ge bracht. DE VERHOUDING JAPAN—AMERIKA. Tokio, 28 Nov. (Domei). De mi nister van buitenlandsche zaken, Togo, heeft vanmorgen tijdens de gewone kabinetszitting de regeering op de hoogte gesteld van de bijzon derheden van Hull's memorandum. Vervolgens behandelde het kabinet alle stadia van de Japanseh-Ameri- kaansche onderhandelingen en ver daagde zijn bijeenkomst na bijna twee uur. Uit New York wordt door het D. N.B. gemeld: De bladen publieeeren uitvoerige speculatie over den stand der onder handelingen. De Washingtonsche (correspondent van de New York Sun meldit, dat de huidige toestand zou kunnen leiden tot groote meenings- versdhillen in de boezem der Ameri- kaansohe regeering. Een deel der re geering is reedis lang voorstander van een scherp optreden tegen Ja pan. Dit deel wordt gesteund door de Amerikaansdhe marine, een ander deel wenscht een beperkte pacifica tiepolitiek. MAATREGELEN TEGEN JODEN IN FRANKRIJK. Vichy, 29 Nov. (D. N. B.) Naar van betrouwbare Fransche zijde ver luidt, zal de regeering op voorstel van den commissaris-generaal voor de Joodsche vraagstukken, Xavier Vallat, binnenkort een reeks ver dere maatregelen nemen tegen de Joden in Frankrijk. Zoo zal het reeds bestaande verbod tot uit oefening van bepaalde beroepen door Joden, zooals bijv. bij het pers wezen, bij de film en het tooneel, worden uitgebreid tot talrijke an dere beroepen. In Frankrijk wonen op het oogenblik rond 350.000 Joden, onder wie de buitenlandsche Joden ten getale van 200.000 het voor naamste contingent vormen. In handel en industrie waren de Joden vertegenwoordigd door rond 27.000 Joodsche ondernemingen, die door bet aanstellen van een beheer van staatwege geleidelijk worden ge- ariseerd. Fransch Noord-Afrika heeft in totaal eveneens 350.000 Joden. het turksche protest. Ankara, 28 Nov. (D.N.B.) In welingelichte kringen verluidt, dat het tweevoudige Turksche protest bij de Sowjet-regeering wegens het tot zinken brengen van Turk sche koopvaardijschepen door bols jewistische duikbooten voor de Sowjet-Unie aanleiding is geweest om een verklaring af te leggen, volgens welke de Sowjetvloot in de Zwarte Zee, zonder rekening te houden met diplomatieke vertoo- gen, ieder schip, onverschillig on der welke vlag het vaart en onver schillig waar het zich in de Zwarte Zee bevindt, zal torpedeeren, wan neer het zich op weg bevindt tus schen Turkije en Bulgarije of Roemenië. 16 dooden, 4 vermisten. 's-Gravenhage, 28 Nov. (A.N.P.). Nadat, zooals bekend, de Britsche luchtmacht eenigen tijd heeft geschitterd door afwezigheid en de Engelsche vliegers slechts een enkele keer boven Nederlandsch ge bied zijn verschenen, hebben de Britsche vliegtuigen gisteren weder om een grooter activiteit ontwik keld. De methode, welke de Engel sche vliegers hierbij hebben gevolgd, «ijkt zeer sterk op de reeds vroeger bij dergelijke aanvallen toegepast. Meestal bleven de toestellen in groote hoogte om dan plotseling zonder bepaald systeem hun bom- menlast op zinnelooze wijze op ste den en dorpen of andere plaatsen, waar men menschelijke nederzet tingen vermoedde, omlaag te wer pen. Op talrijke plaatsen in het land in het bijzonder in het Oosten en Zuiden werden, blijkbaar door jonge en onervaren piloten, die wederom het nabijgelegen Nederlandsche ge bied schijnen te hebben uitgezocht als oefeningsterrein, brisant- en brandbommen uitgestrooid. De meeste bommen vielen op het vrije veld en richtten bijna geen schade aan. In een aantal gevallen kon het niet uitblijven, dat deze lukraak rondgestrooide bommen ernstige ge volgen hadden voor de burgerbe volking. Zoo werd in het bizonder een arbeiderswijk in Maastricht door de Britsche brand- en brisant bommen geteisterd. In den wijk, in het Zuidwesten der stad werden vier straten zwaar getroffen en meer dan honderd woonhuizen of wel vernield of zwaar beschadigd. Het door de bommen getroffen ge bied biedt een droeven aanblik, tal rijke bewoners van de getroffen huizen werden onder het puin van hun ingestorte woningen begraven en konden slechts met moeite worden bevrijd. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, heeft de arbei dende bevolking van dit stadsdeel 12 dooden, 45 zwaar gewonden en 65 licht gekwetsen te betreuren, terwijl nog vier menschen vermist worden. Nog in de avonduren werd het hulp- en ruimingswerk krachtig ter hand genomen, waarbij de desbe treffende Nederlandsche en Duit sehe instanties hand in hand werk ten. In het bizonder heeft de Neder landsche Volksdienst onmiddellijk een hulpactie op groote schaal ter hand genomên. De gevolmachtigde van den N.V.D. heeft de meest zwaar getroffenen van deze armste laag der bevolking talrijke sommen geld overhandigd, opdat zij zich onmid dellijk de meest noodzakelijke ge bruiksvoorwerpen en levensmidde len konden aanschaffen. Ook werd onmiddellijk zorg gedragen voor 't onder dak brengen van de honder- de dakloos geworden mannen, vrou wen en kinderen.. Het spreekt vanzelf, dat onder de slachtoffers van dezen wreeden en ongemotiveerden Britschen bom aanval de grootste verbittering heerscht tegen de Britten, die dit groote leed veroorzaakten. Ook op verscheidene andere plaat sen in het Zuidoosten des lands hebben de Britsche vliegerbommen offers geëischt. Zoo werd in een klein plaatsje de eigenaar van een boerenhofstede en zijn drie knechts door een Britschen bom getroffen en in stukken gereten. De mannen waren bij het hooren von het mo torgeronk uit nieuwsgierigheid naar buiten geloopen, door de open deur scheen een helder licht naar buiten Deze onvoorzichtigheid, welke vier mannen het leven heeft gekost, zij een waarschuwing voor anderen, in de toekomst eerst alle lichten te doo- ven voor zij deuren en vensters openen tijdens een luchtaanval. In een andere plaats zijn vijf bur gers licht gewond. Hier zijn door den luchtdruk van neergeworpen bommen vier woonhuizen deels in gestort en twee schuren en drie broeikassen vernield. Op talrijke plaatsen is glasschade veroorzaakt, terwijl ook paarden en koeien werden gedood. Overal is hier sprake van vreed zame oorden, welke ver liggen van ieder militair object. 200 huizen getroffen. Het A.N.P. meldt voorts nog dat de aanval bij heldere maan en zeer goed zicht geschiedde. De getroffen arbeiderswijk is een zeer dicht be volkte buurt. De uitwerking was dan ook in hooge mate noodlottig. In een oogwenk was de vreedza me wijk het tooneel van een ontzet tende verwoesting. Meer dan twee honderd huizen bleken getroffen te zijn, waarvan ruim honderd zoo goed als geheel verwoest werden. Met medewerking van vele bur gers werd onmiddellijk een hulp dienst ingericht. Het uitgebreide op- ruimingswerk, dat onmiddellijk ter hand genomen was, werd door de zeer groote ravage, die aangericht was, zeer bemoeilijkt. Overal en in allerlei vorm moest hulp geboden worden. Het bleek direct reeds, dat de aanval niet alleen de huizen, doch ook het leven der arbeiders niet gespaard had. Tot nu toe haalde men uit de puinhoopen van de volkomen ver woeste wijk dertien dooden, vijftig zwaar en zeventig lichtgewonden. Er dient echter rekening gehouden te worden met de moglijkheid, dat het aantal, naarmate het oprui- mingswerk vordert, nog zal stijgen. Ook elders in de stad, soms tot ver van de plaats, waar de aanval zijn doodelijke werk heeft verricht, werd groote schade aangericht. On telbare ruiten zijn door den lucht druk gesprongen. Pannen werden van de daken gerukt en tot ver in den omtrek vindt men vernietigen de sporen. De Maastrichtsche burgerij, die over dezen aanslag op onschuldige levens ten zeerste ontdaan en ver ontwaardigd is, bood den burgers van de getroffen wijk onmiddellijk de helpende hand. De Nederland sche Volksdienst vooral bewees hier zijn groote nuttigheid. Dakloozen werden zoowel bij par ticulieren als in groote gebouwen, zooals de Dominicanerkerk en de Staarzaal, ondergebracht, terwijl zij Vrijdagmiddag in het Patronaats gebouw van warm eten werden voorzien. Het opruimingswerk wordt nog steeds met man en macht voortge zet. De getroffen arbeiders treuren om hun verloren gegane eigendom men, zoeken naar vermiste familie leden die tot de dooden en de vele gewonden behooren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. VERDUISTER GOED l ZON 29 Nov. onder: 17.32 30 Nov. op: 9.25 MAAN 29 Nov. op: 15.59 onder; 4.26 3 Dec. Volle Maan. ZON 30 Nov. onder: 17.31 1 Dec, op: 9.27 MAAN 30 Nov. op: 16.22 onder: 5.30 3 Dec. Volle Maan. AL HOUDT U OOK VEEL VAN MUZIEK laat uw ketel niet langer fluiten dan noodig is! Wees zuinig met gas! (Polygoon-Seym) ZIEKTEVERZEKERING NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. 's-Gravenhage, 28 Nov. Officieel wordt medegedeeld: De verzorging van de Nederlan ders, die in het Duitsehe rijk arbei den en hun familie door de zieken fondsen was tot nu toe reeds zeer goed, doch onlangs is dit nog ver der uitgebreid, en wel op het ge bied der bevalling. De Duitsehe ziekteverzekering heeft steeds alle kosten van genees heer, geneesmiddelen en vroed vrouw bij een bevalling voor haar rekening genomen. Thans heeft de rijksminister van arbeid bepaald, dat met ingang van 1 Nov. 1941, be halve deze hulp een som van 55 in baar moet worden uitbetaald bij bevalling. De Nederlandsche arbeiders, 'die in het Duitsehe rijk werken, genie ten hierdoor met hun gezin een vér gaande hulp van de verzekering. Op het gebied van de ziekteverzekering lijdt hij geen enkele schade door het werknemen in Duitschland, wanneer men rekening houdt met de vérgaande verbetering van 1 November 194i, Voor zoover zij tot nu toe niet reeds beter behandeld werden, zijn hij en zijn gezin thans, wat betreft de ziekteverzekering minstens in gelijken toestand, als wanneer hij in Nederland zou zijn gebleven. Maastricht, 28 Nov. In samen werking met het Roode Kruis heeft de Nederlandsche volksdienst on middellijk op grootscheepsche wijze maatregelen getroffen om de getrof fenen te helpen en hun nood te le nigen. In openbare gebouwen is voor huisvesting gezorgd; men heeft alles hier zoo goed mogelijk inge richt en voor een behaaglijke warm te zorg gedragen. Voor de inrich ting heeft het Roode Kruis tevens bedden beschikbaar gesteld en de N.V.D. heeft de zorg voor kleeding en maaltijden op zich genomen. Alle getroffenen hebben vooral ook allen mogelijken steun gekregen bij het aanschaffen van ondergoed, schoenen en andere kleeding. De N.V.D. reikte distributiebescheiden en waardebonnen uit, zoodat alle gezinnen nog in den loop van Vrij dag in de eerste behoeften konden voorzien. Waar dit noodig was, is ook geld beschikbaar gesteld. Warm eten werd door de centrale keukens verschaft. De plaatselijke leider en de provinciale leider van den N.V.D. waren zelfs in den nacht onvermoeid bezig om den ge troffenen alle hulp te brengen. Ook vandaag hebben zij herhaaldelijk met alle slachtoffers persoonlijk ge sproken om hun maatregelen te kunnen treffen. In den loop van den avond is ook de vertegenwoordiger van den lan- delijken leider van den N.V.D. uit den Haag aangekomen. Hij bracht aan alle gezinnen een bezoek en zegde verdere hulp toe. Te dien ein de heeft hij aan den provinciale leiding een bedrag van 20.000 achtergelaten voor de eerste hulp maatregelen. In de volgende dagen zal de N.V.D. zijn belangrijkste taak zien in een nauwkeurige zorg van elk gezin apart. Hij zal in de eerste plaats bewerken, dat de ge troffenen een voorloopig onderdak vinden in particuliere woningen of hotels. Ook den achtergeblevenen en vooral den gewonden is onmiddel lijk hulp verleend. Als eerste tee- ken van de verbondenheid zijn bloemen, fruit en andere attenties beschikbaar gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1