ONDERLINGE NEDERLANDSCHE AMSfERDAM OORLOGSSCHADE VERZEKERING ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD Dr. X" 121 De strijd in het Oosten. Amerika en Finland. AMSTERDAMSCHE BEURS FILMNSEUWS. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1941. Pigb.a 4. Von Ribbentrop sprak over Europa's herbouw. (Van onzen Haagschen correspóndent). Wanneer een Duitsch staatsman in dezen tijd een rede houdt, dan treft telkens weer de volkomen ze kerheid, welke uit die woorden spreekt nopens den afloop van den oorlog. Men weet ook in Berlijn uiteraard niet, welke mogendheden mogelijk ir. de naaste toekomst de rijen van de vijanden nog zullen komen versterken al schijnt het van één wel vast te staan, en ook bezit de Duitsche regeering niet een kalender welke onfeilbaar uitsluit sel geeft over alle te verwachten krijgsverwikkelingen, noch over het tijdstip van het einde. De Füiirer heeft voor en na in dezen geest gesproken; minister Göbbels heeft onlangs een artikel gewijd aan het wanneer en hoe van dezen oorlog, en thans heeft minister von Ribbentrop op de receptie ter gelegenheid der ver lenging van het anti-Kominternpact gelijke gedachten uitgesproken. Van fundamenteele beteekenis is deze rede geweest, fundamenteel al lereerst ten aanzien van de noodza kelijkheid eener Europeesche sa menwerking, doch ook van de mo gelijkheid hiertoe. Een mogelijkheid, welke geschapen is allereerst door de weergalooze militaire successen, die de Duitsche weermacht in het N.S.B.-VERGADERING TE UTRECHT. A.N.P. In een openbare bijeen komst van de N.S.B. te Utrecht heb ben de nieuwbenoemde commissaris der provincie Utrecht, dr. W. B. En- gelbrecht, en de plaatsvervangend leider der N.S.B., de heer C. van Geelkerken, het woord gevoerd. Aanwezig waren o.m. de gevolmach tigde van den rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, den heer Som- mer, den Kreisleiter der N.S.D.A.P., prof. Nieschultz, den secr.-gen. der N.S.B., ir. Huijgen, voorts dr. Engel- brecht en den vroegeren commissa ris der provincie, tegenwoordig bur gemeester van Rotterdam, ir. F. E. Müller. Na een inleidend woord van den districtsleider, den heer v. d. Weide, kreeg dr. Engelbrecht het woord. Hij zeide o.m., na gesproken te heb ben over de anti-Duitsche stemming in Polen ten tijde van zijn gezant schap aldaar; voor ons was War schau niet alleen een belangrijke observatiepost, doch tevens op eco nomisch terrein interessant, aange zien wij aldaar groote handelsbe langen hadden. Het was voor mij dan ook een groote teleurstelling, toen aan mijn zending in 1933 een plotseling einde kwam ten gevolge van bezuinigingen. Voor den buitenlandschen dienst hebben enkele groote Nederland- sche firma's en fabrieken, die van mijn diensten geregeld gebruik plachten te maken, toen aan het dep. van buitenlandsche zaken het voorstel gedaan, dat zij de gel den ter beschikking zouden stellen om in de kosten van mijn zending bij te dragen indien ik te Warschau gehandhaafd kon blijven. Ik heb pas later goed begrepen, dat het de toenmalige chef der afd. diplomatieke zaken, van Klef- fens, geweest is, die er op aange drongen heeft om dat aanbod van de hand te wijzen. Van Klef fens is ook de man ge weest, die later, toen er weer mó gelijkheid tot herplaatsing bestond, steeds er voor heeft gezorgd, dat de niet opnieuw benoemd werd. Sprekende over zijn benoeming tot commissaris der provincie Utrecht, zeide dr. Engelbrecht, verrast te zijn geweest toen hem het ambt van commissaris in dit gewest werd aan geboden en, aldus spr., slechts mijn overtuiging, dat ik krachtens mijn langdurige ervaring als ambtenaar ons land en ons volk nog kan die nen, heeft mij er toe doen besluiten om mijn diensten andermaal ter be schikking te stellen. „Indien ik niet vast overtuigd was, dat Mussert met zijn jaren- langen strijd gelijk heeft gehad en dat Hitier de leider van de nieuwe Europeesche orde zal worden, dan had ik dit ambt niet aanvaard". „Uit eigen ervaring weten wij, dat op Engelsche hulp nimmer te rekenen valt en dat hadden ook van Kleffens c.s. kunnen weten toen zij naar Londen de wijk na men, van waar zij nog trachten door den aether het Nederlandsche volk op te hitsen, tegen de bezettende overheid". T.a.v. het zenden van troepen der Ver. Staten naar Suri name zei spr.: „De onverantwoor delijke handelwijze ten aanzien van onze overzeesche gebiedsdeelen door den emigranten-minister moet de verontwaardiging wekken van ons gansche volk". Spr. besloot: „De radiokreten uit Londen zijn voor mij dan ook slechts het bewijs, dat de door mij ingesla gen weg de juiste is, zoodat ik mij door laffe beleedigingen van een van Kleffens niet uit het veld zal laten slaan. Het is mijn stellige overtuiging, dat ons volk het oude zal afzweren en het nieuwe aanvaarden. Ik eindig daarom met den roep: Voor volk en vaderland, hou zee". De heer van Geelkerken, daarna het woord verkrijgend, zeide o.m., dat tienduizenden Nederlanders met de Duitschers strijden aan de fron ten, en hij verzekerde, dat niemand er meer aan behoeft te denken, dat de Engelschen hier zouden kunnen komen vechten tegen de Duitschers, Voorts hekelde spr. „de houding van de heeren in Londen, die onze West-Indische bezittingen aan Ame rika hebben verkwanseld. Het bloed van onze volksgenooten", aldus spr., „zal ons sterk maken om te zorgen, dat het nieuwe Europa de bezittingen tot den laatsten vierkan ten meter aan ons zal terugbren gen". De bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van het 6de couplet van het Wilhelmus. Westen en in het Oosten in deze ruim twee jaren oorlog heeft be vochten. Juist omdat de uiteenzet ting van von Ribbentrop zulk een fundamenteel karakter draagt, is het zoo begrijpelijk, dat zij in de ge- heele wereld algemeene. belangstel ling heeft gevonden. Ook Duitsch- lands vijanden kunnen er zich niet afmaken met een overgaan tot de orde van den dag. Bij lezing en her lezing van het verslag wij be schikken hier nog niet over den volledigen tekst moet men wel gevoelen, te doen te hebben met een historisch document, dat vérgaande diplomatieke vergezichten opent. Immers, hierin vindt men de grond slagen neergelegd voor den nieuw bouw van Europa, waaraan reeds gewerkt wordt, en, wie weet of niet 26 Novehiber 1941 naderhand een belangrijke rol zal spelen, wanneer het gaat om het streven naar een gelukkiger wereld-samenleving. Minister von Ribbentrop heeft al lereerst zijn hoorders er van door drongen, dat deze tijd werkt met nieuwe begrippen. Eeuwenlang wa ren oorlog en vrede een formule ge weest, welke schier automatisch Kon worden gehanteerd. Doen thans komt men er met een derge lijke hanteering niet meer! Wat Duitschland betreft, mag deze oor log bij wijze van spreken oneindig duren, altijd wanneer men vast houdt aan het traditioneele oorlogS7 begrip. Europa is immers, om von Ribbentrops woorden te gebruiken, militair onaantastbaar en econo misch beveiligd, zoodat ons wereld deel politiek georganiseerd kan wor den, alsof er reeds vrede in den ouden zin van het woord heersch- te. „In feite zou Europa thans, zoo noodig, eeh dertigjarigen oorlog kunnen voeren, zonder dat ons we relddeel ooit ernstig in gevaar kon geraken". Weldra zal het, naar Duitsche op vatting, zóó zijn, dat men op het continent niet of nauwelijks meer zal merken, dat ergei.s aan den rand nog gevochten wordt. Het zou in dezen gedachtengang ook best mogelijk zijn, dat wij op een dag wakker worden om te ronstateeren, dat het evengoed als de oorlogen der laatste jaren, hier en elders op de wereld, zonder formeele oorlogs verklaring ontbrand zijn feitelijk vrede is; althans dat er geleidelijk een toestand is ontstaan, welke practisch voor den burger hiermede overeenkomt. Dat er dus geen vre desonderhandelingen zijn geweest, maar dat er niet meer gevochten wordt, eenvoudig omdat er geen te genstander met de wapenen in de vuist meer is. Het Engelsche volk b.v. zou in een toestand van abso lute oorlogsmoeheid kunnen gera ken of in de Vereenigde Staten zouden de belastingbetalers er den brui aan kunnen geven en er voor passen zich nog langer voor de be langen van Roosevelts Joodsche en andere kapitalistische opdra.htge- vers te laten „uitbeenen". Het is niet te veel gezegd, wanneer men constateert, dat de bijeenkomst te Berlijn een sterke demonstratie was van in twee oorlogsjaren hecht gesmede Europeesche solidariteit. Als zoodanig zal zij zeker niet nalaten, op de overige wereld indruk te ma ken. De - daar vertegenwoordigde landen hebben zich waarlijk niet diets gemaakt, dat de militaire over winning over de Sovjet-Unie tevens een uitroeiing van het bolsjewisme als algemeen gevaar zou beteekenen Deze werelddreiging moge dan ge dwongen zijn haar hoofdkwartier te verplaatsen, de angel is nog niet uit gerukt. In het bij zender op het Ame- rikaansche continent, doch ook elders, kan het monster, dat hand- en span diensten moet verleenen ten gerieve van het nimmer verzadigde Joden dom, ook dan nog elk oogenblik weer den kop opsteken. Daarom is het anti-Kominternpact, waartoe zeven staten zijn toegetre den, vooral een defensief verbond tegen communisme en internationaal- Joodsche overheerschingsrucht, en reeds daarom beteekent de recente uitbreiding en de verlenging voor den tijd van vijf jaren een belang rijke schrede op den 'weg naar de nieuwe ordening. Van Europa aller eerst; van de wereld in verdere toe komst. Hiernaast echter is het Pact van Drie een hecht bondgenootschap voor de actieve, de daadwerkelijke bestrijding van het bolsjewisme- Twee staten hebben zich hiertoe sedert 1939 aangegord in Europa, de derde partner streed toen reeds een drietal jaren tegen de bedreigende infiltratie van Moskou in het Verre Oosten. Het wordt en hiermede willen wij deze eerste beschouwing afslui ten toch langzamerhand wel moeilijk voor degenen, die zich zelf en anderen nog steeds wijs willen maken, dat er niets blijvends in Europa verandert, zich' nog vast klampen aan de illusie, dat alles nog Berlijn, 28 Nov. (DNB). Een en kele Duitsche pantserdivisie heeft al strijdende in het Oosten, naar het DNB verneemt, reeds meer dan 60.000 gevangenen gemaakt. Telt men hier de buitengewoon zwa re, bloedige verliezen der bolsje wisten bij op, dan bedraagt het to tale aantal gevangen genomen, ge- doode en gewonde bolsjewisten min stens 120.000. Dit getal komt over een met de sterkte van ongeveer acht strijdvaardige bolsjewistische divisies, die door een enkele Duit sche pantserdivisie werden versla gen. Het DNB meldt voorts talrijke succesen van de Duitsche lucht macht. Aanvallen werden verricht op troepenconcentratie, vliegvelden, munitieopslagplaatsen, schepen en spoorwegdoelen. In drie dagen tijds werden 121 treinen en 13 locomotie ven vernield of fbeschadigd, d.w.z. als men een Op 60 wagons stelt, 7260 spoorwegwagons. Aanvulling legerbericht. In aanvulling op het weermacht- bericht van "8 Nov. wordt aan het DNB gemeld: Het Duitsche weermachtbericht heeft de laatste dagen wijselijk ge zwegen over den centralen sector van het Oostelijk front. Men heeft zich van deze houding niet laten af brengen door het feit, dat de bol sjewisten en hun bondgenooten de openbare meening der wereld tracht ten te misleiden omtrent den ernst van den toestand met berichten om trent acties der bolsjewistische troe pen in dat gebied. Thans verdrijft het weermachtbericht den kunstma tig verspreiden nevel door den zin: In den centralen sector va het Oos telijk front werden sterke vijande lijke verdedigingsstelllngen door broken. De Duitsche legerleiding zal er haar redenen voor hebben, dat zij nog geen plaatsnamen noemt. Maar de hoofdzaak staat vast. De bolsjewisten trekken ondanks hun zoo zorgvuldig voorbereide verdedi ging terug, de Duitsche troepen rukken op. Finsche berichten. Helsinki, 28 Nov. (DNB). In een vanavond gepubliceerd officieel be richt van het front wordt gezegd, dat Finsche troepen aan het N.- front, na hevige gevechten een inge sloten vijandelijke afdeeling hebben vernietigd. De bolsjewisten verloren 300 dooden en 50 gevangenen. De Finsche verliezen bedroegen slechts één gesneuvelde en 14 gewonden. Officieel communiqué der Vereenigde Staten. Washington, 29 Nov. (D.N.B.) Het staatsdepartement heeft een of ficieel communiqué uitgegeven, waarin de staatsecretaris verklaart, diat de Finsche nota op de meest zorgvuldige wijze is bestudeerd. Deze no-ta heeft echter de kwestie niet op gehelderd, welke de Amerikaansche regeering het meest bezig houdt, n.l. iin hoe verre en in welken omvang de Finsche militaire politiek samen werkt met de Duitsche en in hoe verre beide samenwerken, hetgeen Engeland „en zijn bondgenooten" aanzienlijk nadeel moet berekenen. Een dusdanige samenwerking, zoo zegt Hull in zijn verklaring, moet de noordelijke ravitailleeringslijnen bedreigen, langs welke de Sow jet- Unie thans leveranties en hulp van 'Engeland en de Ver. Staten krijgt. In dezen zin, zoo beweert Huil. vormt de Finsche politiek ook een ..bedreiging van de Amerikaansche heistellingen van zelfverdediging" De jongste reis van den Finschen minister van buitenlandsche zaken naar Berlijn en de onderteekening van het antikominternpact zijn „hoogst kenmerkend". Huil verklaart ten slotte, dat iede re daad der Finsche regeering se dert de overhandiging der nota de „vrees" der Ver. Staten heeft be vestigd, dat Finland volledig samen werkt met de strijdkrachten van Hitler. Staatsbegrafenis voor kolonel Mölders. In tegenwoordigheid van den Führer, alsmede van den rijksmaarschalk den rijksminister van luchtvaart Göring en andere vooraanstaande personen heeft hedenochtend een plechtige staats begrafenis plaats gehad voor den verongelukten meest succesvollen Duitschen jachtvlieger kolonel Mölders. HITLER ONTVING GRAAF CIANO. Berlijn, 28 Nov. (D.N.B.) De Führer heeft gistermiddag in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken von Rib bentrop, den minister van buiten landsche zaken van het verbonden Italië, graaf Ciano alsmede den koninklijk-Italiaansche ambassa deur te Berlijn Dino Alfieri in audiëntie ontvangen en met hen een vrij langdurig onderhoud ge voerd in den geest van de vriend schap en de Duitsch-Italiaansche wapenbroederschap. Telegramwisseling. Naar aanleiding van de verlen ging van het antikominternpact heeft tusschen den Führer en den Hongaarschen rijksbestuurder een telegramwisseling plaats gevonden. Het telegram van den Führer be vatte de hartelijkste wenschen voor het persoonlijk Welzijn van den rijksbestuurder en het geluk van het Hongaarsche volk. Admi raal Horthy betuigde zijn dank voor de vriendelijke wenschen en sprak zijn vreugde uit over de toetreding van nieuwe staten tot het antikominternpact. De oorlog ter zee (D.N.B.) - De Britsche torpedojager van de Jervis- klaisse, die aan de kust van Noord- Afrika is tot zinken gebracht naar in het weermachtbericht is gemeld, had een waterverplaatsing van 1690 it. en een bemanning van 183 koppen. Litwinof te Singapore. (D.N.B.) - De Sovjet-ambassadeur in de Ver eenigde Staten, Litwinof, is gister middag per vliegtuig te Singapore aangekomen. Er is geen officieele mediadeeling gedaan over het tijd- Istip, waarop hij de reis naar de Ver eenigde Staten, over Manilla zial voortzetten. Fransche krijgsgevangenen uit ge vangenschap ontslagen (D.N.B.) - Ambassadeur Soapini, die belast is met de zorg voor dte krijgsgevange nen, heeft gisteren in Chalons een trein ontvangen met 1300 terugkee- rende, uit de gevangenis ontslagen Fransche krijgsgevangenen. OPGA VB AMSTERDAMSCHE BANS S.V. By kantoor Alkmaar. van Zaterdag 29 November 1941 wel weer „goed zal komen"; dat van buiten af nog invloed van beteekenis kan worden uitgeoefend; dat tóch nog het raderwerk van de Europee sche revolutie, waar wij middenin zitten, stop en op „achteruit" gezet zou kunnen warden STAATSLEENINGEN. 354% Nederland 1941 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 33'/2 Neder 1. 1938 3 Ned.-Indië 1937 BANK-INSTELL. Amsterd. Bank Handel Mjj. Cert. v. f 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank IND. OND. B1NNENL. Alg, Kunstzijde Unie Caïve Delft Cert. Neder 1. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezit CULTUUR MAATSUH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. ruiker n Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS; Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn fava-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Ueii Batavia Oude Deli Senembah Vor. k. 965/8 1005/16 100'/l6 l'3V« 95 137 177 250 lbo 1/3 151'/, 1265/, 3 5 16 1/3 28/ 494 295- 2791/, 139 3443/, 33. 276 178 i/s 194 1693/, 155t/s I '9 215 232 287 i/s 340 2t0 plm 2u 965/s lOOVie U03/s 9^/s 9i'/8 137 175 218 161 155 12' J43 168 287 495 204 H 9 i3y 346-7 3381/j 275 179 194 156 19 9--0 216 233,-4 270-2 311-2 280-2 SCHADUWEN DER DUISTERNIS. City-theater. In een Beiersch gewest, waar vele misdaden gepleegd worden, brandt de hooischuur van een caféhouder af en na den brand blijkt de geldkist verdwenen te zijn. Men verdenkt een vreemde ling Rudolf Fernau die in- de herberg gelogeerd heeft en plotse ling verdwenen is. De kellnerin Barbara heeft een zegelring als souvenir van hem gekregen en kan zich den man nog goed herinneren. Inspecteur Werner moet klaarheid in de misdaad brengen, maar hij ontdekt niet veel. In Berlijn volgen MOLESTVERZEKimNG MAATSCHAPPIJ gevt igd te Sneek KANTOOR KEIZERSGR. 399 TELEFOON 30315 BESTUUR: H. M. Martens, Burgem. van Ermelo; A. Noordzy 3r., Onderdirecteur Philips Gloeilampenfabrieken; Prof. Mr. J. Oranje, Hoogleeraar aan de V. U.f Amsterdam; S. Zeyl Wzn., Directeur. Voonchotheffing f 0.60 pet 1000.per halfjaar voor woon- en winkelhuizen, inboedels en inven tarissen, boerderijen etc. (voor Industrieel. risico's on grootoro objecten 1.por 1000.— per halfjaar.) O Seeds ongeveer 2E.0D0 verzekerde objecten, VERDEELING VAN RISICO'S OVER T GEHEELE LAND. laag gemiddeld verzekerd bedrag per object. VRAAGT INLICHTINGEN brutale overvallen, die aan de mis daad in het Beiersch gewest doen denken, maar ook hier is de mis dadiger niet te vinden, zelfs niet door inspecteur Werner, die hier een schotwond oploopt. Een mas ker en een pet, toebehoorende aan den gezochten vreemdeling, zijn het eenige dat gevonden wordt. De inspecteur treft Barbara in Berlijn aan, die op weg is om den ring terug te brengen en komt zoo het lang gezochte adres te weten. Het'net wordt langzamerhand om den misdadiger dichtgetrokken en de bandiet verdedigt zich in het huis, waarin hij is opgesloten, tegen een groote overmacht, tot hij ten slotte de straf krijgt welke hem toekomt. Een misdadigersfilm met vele spannende scènes. Vooraf een Tobis-film, een Ufa- oorlogsfilm en reisopnamen uit China. VOOR DUITSCHLAND START Victoria-theater. Deze film behoort stellig tot de allerbeste, die ooit van de ruiter sport gemaakt zijn. De liefde voor en het begrip van het paard spreekt uit de heele film in voortdurend stijgende mate. Zij alleen was het, die den met verlamming bedreig den ritmeester von Brenken (Wil ly Birgel) kracht en moed gaf om zich tegen zijn noodlot te verzet te", waardoor hij inderdaad de ge volgen van een val van zijn paard in de laatste .dagen van den vori- gen wereldoorlog overwon. Zijn wil om weer te rijden en zijn ver nederde vaderland door de paar densport weer mee op te heffen is bewonderenswaardig op het witte doek weergegeven. Treffend is de stemming tegen Duitschland onder de bezoekers aan het tournooi in Genève, waar de Groote Prijs van Europa verreden wordt, een stem ming waarvan de eenige Duitsehe deelnemer zich echter niets aan trekt, omdat hij slechts rijdt voor de sport en voor zijn land. Zoo is deze film, die in alles bruist van leven, een sterke propaganda ge worden voor Duitschland en de Duitsche ruitersport; daarbij heeft de regisseur ook de speelscènes kleur en leven weten te geven en schitterende foto's van bosschen en velden in zijn film opgenomen, zoodat men hier inderdaad kan spreken van een sterke film, die stellig groote waardeering zal ondervinden. Vooraf gaan de journaals met binnen- en buitenlandsch nieuws van het laatste vele foto's van het oostelijk front en een na tuurfilm over China. Hij blijkt de bekende zanger To- relli te zijn die den troon bestijgt met zijn begeleider Heinz Rüh- manndien hij tot zijn adjudant heeft gemaakt en die het ver schrikkelijk vindt als hij in uniform op een paard geheschen wordt, omdat hij het dier niet kan bestu ren. Het blijkt dat de knappe herto gin zich zoo maar niet aan den dijk laat zetten en al spoedig staan de beide troonpretendenten tegenover elkaar. Intusschen heeft de adjudant kennis gemaakt met de dochter van den minister-president en door het breken van een lift komt het geheele gezelschap in een wijnkel der terecht, waar Heinz Rühmann de zaak opvroolijkt en het publiek een allerdolst kwartiertje bezorgt. Ten slotte komt alles natuurlijk terecht. De prins doet afstand van den troon en de hertogin volgt zijn voorbeeld en volgt hem als zijn vrouw als hij weer naar de opera terugkeert. Dat ook de adjudant een alleraardigst vrouwtje in de wacht sleept, is vanzelfsprekend. Met Heinz Rühmann zorgen o. a. Camille Horn en Theo Lingen voor vele humoristische scènes. Een gezellige film uit de ope rette-vorstendommetjes, waar alles precies „echt" lijkt. Vooraf: een Ufa-oorlogsfilm en veel Tobis-nieuws uit binnen- en buitenland. EEN BALNACHT IN PALAMO. Theater Harmonie. Het hertogdom Palamo heeft een vrouwelijke heerscher, maar de minister-president ontdekt, dat er nog een mannelijke troonpreten dent is, prins Antonio en de heeren ministers bieden hem de kroon aan, die hij aanvaardt. FIENTJE PETERS POSTE RESTANTE. Alkm. Bioscoop Theater. Een amusante geschiedenis deze Hollandsclhe film van Fientje Peters, onder regie van Viktor Janson voor die Ufa vervardigd en bijna geheel opgenomen in Noordwijk. Als de ro manschrijver v. Noort een secreta resse zoekt, krijgt hij daarover met zijn vrouwtje Inez, met wie hij se dert vier welken is getrouwd, groote ruzie. Mijnheer verlaat het hotel. Zijn vriend mr. van Scheltema pro beert dezen twist bij te leiggen. Ais de vader van Inez uit Indië komt om het geluk van zijn dochter te leeren kennen, stolt Inez denvriend voor als haar man Hierdoor ontstaan de won derlijkste vergissingen, vooral als de vriend verliefd wordt op Fientje Peters, die naar de betrekking van secretaresse solliciteert. Maar geluk kig arrangeert de directie van het hotel een zomernachtfeest onder den titel: Een nacht op Java en op dat feest, komt na dolle vergissingen 'alles in orde. De film is goed opgenomen en wordt door de Hollandsclhe artisten zeer verdienstelijk gespeeld. Wij noemen Herman Tholen en Fientje Berghegge als hiet jonge echtpaar. Louis Borel als de vriend en Dolly Bouwmeester als de charmante Fientje Peters. Verder nog Cor Her mans als Inez' vader en Hikte Alex ander als de verliefde typiste. Zij hebben samengewerkt tot een aller aardigst geheel, met als slot het zeer geslaagde avondfeest. Het voorpro gramma bracht een uitgebreid Ufa-journaal, een mooi Tobis Holl. Nieuws en een aardige twee-acter getiteld: Geluk komt on verwacht, met Frits Odemar in de hoofdrol. •99 ja, daar komt ie Let op! JaHier Dr. X. Vanavond zal bankier Morrison niet thuis zijn. In zijn brandkast ligt fl. 60.000. Be dienden ook weg. Combinatienummers der safe zijn C 7-8-3-1. Bertus en Jan knappen dit op. Het geld is voor de menschen M—O van ons systeem. Je hebt 'I gehoord! Jullie gaan Je gang. Ik en de Rotterdammer blijven hier wachten. Bij mij rap porteeren met 't geld.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6