i"tjes DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wij Helpen Nederlanders schland het sme SCHOOL Duitschland strijdt voor Europa Hevige gevechten in gebieden van Rostov en Moskou. De spanning in het Verre Oosten. Rede van dr. Göbbels. ,Met Duitschland voor een nieuw-Europa". De Duitsche operaties bij Moskou, Rostov en in Lybië. De eerste premietrekking van Winterhulp Nederland. Honderd en drie premiën. Waarom maf Duitschland voor een nieuw-Europa? De strijd in het Oosten. Pagina 1. lag toch niet m vlug een m over een weer 100%. irect motor- en W. te Egmond of 1 dag hechte- A. K„ A. V. en r, J. S. te Scha- V. te Haarlem, 1 dag hechtenis. 2 maal 1 boe- hechtenis. K. 2 boete of 2 - F. J. K. te of 1 week tucht- r. P. te Alkmaar, i. J. P. H. S. te J. R. en W. J. S. te Zaandam, 2 dagen hechte- anaar, 4 boete is. Terordening king (te laat llkmaar, J. W. te !r 3 boete of - J. de W. te 5 of 2 dagen D. te Warmen- 4 dagen hechte- Identiteits- te Alkmaar, 2 enis, S. de D. Heiloo en D. G. 3 boete of 2 R ij t ij d e n b e - tarderwijk, 1 tenis. F. S. te 2 boete of 1 dag Politiever- D. te Alkmaar, T. H. te Alkmaar, dag hechtenis. i, H. H. en C. v. der 3 boete of arbeidswet ïzen, 2 maal 2 lag hechtenis. vogelwet: aar, 0.50 boete winkel- t: J. G. te War- te of 2 dagen g leer- r. B. te Broek op ste of 2 dagen broodbe- Heerhugowaard, r hechtenis. artikel enbare dronken- Schoorl, 10 echtenis. g van art. n over verboden Egmond-Binnen, m hechtenis. >SCHARWOUDE DIJK. rffer, voorganger i Z.-Scharwoude ar hij Zondag in aide, voorloopig en kunnen blij- voor zeer velen idedeeling zijn. .CHOOL TE tWOUDE. chooi te Zuid- t ingang van 1 jeheven. Het be- ijd geleden door lerd genomen, is edeelte der leer school te Broek en overgeplaatst, Noordscharwou- adeelte van de tgere school te al naar Oudkar- plaatst. Te Broek een driemans waren tot nu toe skrachten en één cte. Te Noord- e toestand de- Oudkarspel een al kunnen wor- ALKMAARSCH COURANT. 143ste Jaargang No. 284. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, nncf»:»» OTftCft 4J. Jnnnn n nnnn tv> i i - postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 2 December 1941 Duitsch Iegerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer. 1 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Iri het gebied van Rostov heeft de vijand ook gisteren zijn tegenaanvallen voortgezet met een niets ontziend opofferen van menschen en materiaal. Hij leed daarbij zeer zware, bloedige ver liezen. Infanterie- en pantseraf- deelingen, die in het gebied van Moskou aanvallen, dringen ver der naar de Sovjethoofdstad op. Voor Leningrad heeft de vijand ook gisteren zijn vergeefsche uit- valspogingen voortgezet. Een aanval over het ijs der Newa, ondernomen door vrij sterke vijandelijke strijdkrachten, werd afgeslagen en bracht den vijand zware, bloedige verliezen. Tal rijke gevangenen en 30 panser- wagens, waaronder 6 van het zwiaarste kaliber, vielen in Duit- sche handen. In den centralen en den noordelijken sector heeft de luchtmacht met goed gevolg vij.- andelijke ravitailleeringswegen bestookt. Ten oosten van de Wolchof zijn troepenonderkomens en opslagplaatsen van materiaal gebombardeerd. In de wateren bij Kroonstad hebben gevechts vliegtuigen een ijs breker tot zin ken gebracht; een vrij groot vrachtschip werd door bomtref fers zwaar beschadigd. Voorts zijn luchtaanvallen ge daan op Moskou en Leningrad. De luchtmacht heeft overdag een vliegveld aan de Schotsche oostkust met bommen en schiet wapens bestookt. Op loodsen en onderkomens werden, bom treffers geplaatst; verscheidene op het veld staande vliegtuigen werden •beschadigd. Gedurende den nacht hebben gevechtsvliegtuigen ha venwerken in het zuidwesten van Engeland aangevallen. In Noord-Afrika duren de ge vechten ten zuidoosten van Tobroek nog voort. Britsche tegenaanvallen, van het zuiden uit ondernomen, werden afgesla gen. Duitsche en Italiaansche for maties jacht- en gevechtsvliegers steunden de operaties. In den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers het kustgebied van Noord-Duitsch- land aangevallen. Te Hamburg en Emden leed de burgerbevolking verliezen aan dooden en gewon den. De Britsche luchtmacht leed bij deze aanvallen wederom zwa re verliezen. Zij verloor 15 vlieg tuigen, waarvan er 10 door vloot- eenheden werden neergeschoten. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. SPREEKUUR BIJ DEN DUITSCKEN MILITAIREN ARTS. Een kind wordt onderzocht. (Orbis-Hoiland). Tokio, 1 Dec. (DNB). De ABCD- mogendheden nemen thans concrete militaire maatregelen om een druk op Japan uit te oefenen, zoo wordt, volgens Domei, in öfficieele Japan- sche kringen geconstateerd. Als voorbeelden hiervoor worden van Japansche zijde het concentreeren van Britsche troepen in Birma, het plan om den Birmaweg door de Amerikaansche luchtmacht te laten bewaken en het zenden van Britsche oorlogsschepen naar het Verre Oos ten opgesomd. Dezelfde kringen verzekeren, dat de Vereenigde StalfflP bewust dienen te zijn van hun verantwoordelijk heid voor het handhaven van den vrede in den Stllen Oceaan, want genoemde militaire maatregelen van de zijde der ABCD-mogendheden hebben in Japan twijfel gewekt aan de oprechtheid van Amerika bij de onderhandelingen te Washington. Verhoogde spanning, (DNB). .Volgens berichten uit Singapeore zijn opnieuw Britsch-In- dische troepen in Rangoon aange komen, die de garnizoenen in Bir ma moeten versterken. Op Malakka is, naar de Britsche berichtendienst uit Singapore meldt, de uitzonde ringstoestand afgekondigd. Alle vrij willigers van de marinereserve in Singapore en de vrijwilligers van de luchtmacht op Malakka zijn gemo biliseerd. Uit Manilla wordt gemeld, dat het Amerikaansche troepentrans portschip Madison met een bataillon van het Amerikaansche regiment mariners uit Sjanghai Maandag avond daar is aangekomen. Reuter meldt, dat de gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië de mobilisatie van de militaire lucht macht zou hebben gelast. De te Sjanghai wonende Nederlandsche reserve-officieren hebben gister ochtend bevel ontvangen om onder de wapenen te komen. Gistermiddag zijn zij naar Nederlandsch-Indië ver trokken. De Britsche opperbevelhebber op Malakka, is van Borneo, waar hij een bezoek bracht, naar Singapore te ruggekeerd. Zijn terugkeer wordt in welingelichte kringen te Sjanghai in verhand gebracht met de toene mende spanning op den Stillen Oceaan. Schout bij nacht Sir Tom Philips is tot operbevelhebber benoemd van de Britsche vloot in het Verre Oos ten als opvolgers van vice-admiraal Sir Geoffrey Layton. De Australische ministerpresident, Curtin, heeft wegens nieuw ont vangen inlichtingen een buitenge wone zitting van het oorlogskabinet bijeengeroepen, zoo meldt Associa ted Pres uit Canberra. De bijeen komst zou ten doel hebben de vraagstukken van het Verre Oosten te bespreken. De Engelsche vliegtuigverliezen. - (D.N.B.) Naar Reuter uit bevoegde Londensche bron meldt, heeft de Britsche luchtmacht gisternacht bij haar aanvallen op het Noord-Duit- sche kustgebied 19 vliegtuigen ver loren. De Balfour-verklaring. (D.N.B.) - De Balfour-verklaring is thans niet alleen een verplichting voor de Britsche regeering, doch evenzeer een voor de regeering der Vereenig de Staten, zoo heeft de democrati sche senator Pepper in een rede voor een Joodsche organisatie te New- York verklaard. Berlijn, _1 Dec. (D.N.B.) Minister dr. Göbbels heeft vanidag in de Ber- lijnisöhe Universiteit een rede gehou den over den teigenwoordigen stand van d'en Duitscben vrijheidsstrijd. Hij zeide o.a.: Wat men in het bui tenand bliksemoorlog noemt, is niets anders dan een beteeikenisvolle ver binding van moderne politiek en moderne oorlogvoering. Als wij een maal de Duitsche overwinning in handen hebben, dan zal deze 't resul taat zijn van de uiterste samenwer king van alle krachten van ons volle. Over de toepassing van de middelen van geestelijke oorlogvoering, en over de perioden van zwijgen van de Duitsche legerleiding verklaarde spr., dat het d-en Duitschers vaak voordeeliger scheen den Engelsehen voor het oogenblik een psycholo gisch succes te laten, doch het mate- ri-eele succes voor zichzel te behou den. Een tijdelijk zwijgen kan de Duitsche berichtenpolitiek zich slechts daarom permitteeren, omdat zij, dank zij de steeds weer bewezen juistheid van haar mededeelingen een zoo groot crediet in binnen- en buitenland heeft. Nooit in onze ge schiedenis, z»o zeide dr. Göbbels, zijn de nationale kansen zoo gunstig ge weest als thans. Het groote uur eischt van ons allen het uiterste, biedt de natie ook het allerhoogste. Nooit waren wij zoo bewapend als thans, militair en economisch. Sedert een kwarteeuw voeren wij' strijd, -heeft het Duitsche volk zich nauwe lijks nog werkelijk over het leven kunnen verheugen. Dat moet anders worden. De reusachtige worsteling om de leidende positie van Duitsch- land als groote mogendheid is gaan de. Nog een keer zullen zich de krachten der onderwereld vereeni gen in een reusachtigen stormloop op ons, om ons neer te slaan. Zij zal mislukken. Over de zoogenaam de Duitsche vredesvoelhorens, waaromtrent den laatsten tijd veel vuldig werd gesproken, zeide dr. Göbbels, dat hierbij de wensch wel d-e vader van de gedachte zou zijn. Spr. besloot: „Europa moet beslissen of het leven wil of in een chaos verzinken. De kans, die het Duit sche vo-lk thans heeft, is haar. groot ste, maar kcxmt slechts een keer. Wij kunnen overwinnen en wij zullen overwinnen. Deze oorlog eischt van ons het uiterste, maar hij geeft ons ook alles, wat wij voor onze nationale toekomst noodig hebben. Wie van ons, zou. indien hij de keus had, van dezen tijd maar een anderen, kalme ren, maar ook minder inhoudsvollen te worden overgebracht, dit wen- schen?" Vergeet bij Uw inkoopen voor St. Nicolaas de armen niet. Leg wat geld op zij voor de derde Lijstcollecte op 5 en 6 Dec. Berlijn, 1 Dec. (D.N.B.) De militaire toestand, zoo verneemt het D.N.B. vani welingelichte zijde, wordt gekenmerkt door drie groote veldslagen, nl. bij Moskou, in het gebied van Rostov en in de woestijn van Marmarica- in Noord-Afrika. Tengevolge van het feit, dat de groote veldslagen tegenwoordig nog aan den gang zijn, valt hierover nog niets naders te zeggen. Het is totdusver -bij de Duitsche leiding steeds gewoonte geweest eerst dan over groote militaire acties bijzonderheden te publicee- ren, wanneer ze waren afgeloopen, In .ieder geval schijnen volgens Duitsche opvatting de operaties rondom Moskou reeds een punt te hebben bereikt, waardoor -het mo gelijk zou zijn reeds binnenkort met bijzonderheden en zoo mogelijk ook reeds met nadere plaatsbepalingen te publiceeren. De Duitsche ge vechtsformaties hebben in dit ge bied aanzienlijke vorderingen ge maakt in de richting naar Moskou. De vijandelijke propaganda heeft nog zeer kort geleden verklaard, dat dit tengevolge van het begin van een strengen winter en als ge volg van- de zeer zwaar versterkte bolsjewistische stellingen totaal on mogelijk was. De slag rondom Moskou heeft zich, na-ar men in Berlijnsche mili taire kringen verklaart, de laatste dagen zeer in het voordeel van de Duitschers ontwikkeld en de Duit sche leiding zal zelfs dan Moskou als doel voor oogen houden, wan neer Stalin het zou probeeren er gens anders een militair zwaarte punt te vormen. Genoemde Duit sche kringen achtten het succes van den Duitschen aanval op de metropole van de bolsjewisten reeds zoover gevorderd, dat men reeds het centrum van Moskou met een goede®, verrekijker kan waar nemen. Men legt opnieuw den nadruk er op, dat Moskou, historisch, pol-itiek en militair als het centrum van de Sovjet-Unie moet worden be schouwd. De bolsjewisten kunnen zich, zoo zeide men in de Wilhelm- strasse, naar of achter den Oeral begeven en hun- ministeries splitsen hoe zij willen, Moskou blijft met het oog op de gecentraliseerde structuur van het bolsjewistische regime de beslissende centrale van de geheele Sovjet-Unie. Rostov. Bij de gevechten in 't ge-bied rond om Rostov doen de bolsjewisten, aldus het A.N.P., volgens de opvat ting van militaire instanties te Berlijn, klaarblijkelijk het uiterste om de poort naar de Kaukasus voor de Duitschers te sluiten. Men ziet hierbij van Duitsche zijde geenszins over het hoofd, dat de troepen der bolsjewisten, die in het -gebied van Rostov aanvallen, numeriek aan zienlijk in de meerderheid zijn. Men voegt hieraan toe, dat het voor Duitsche zijde van -het grootste be lang is, deze poort der bolsjewisten naar de Kaukasus te vernielen, zoodat de vijand hier niets meer aan heeft. Als gevolg van het feit, zoo verklaart men te Berlijn, dat de Duitschers uit Rostov zijn wegge trokken, is dit verkeersknooppunt tusschen de Kaukasus en het eigen lijke bolsjewistische front in het centrum via® het slagveld aldaar komen te liggen, hetgeen vanzelf sprekend zijn totale vernietiging beteekent. Het D.N.B. meldt, dat deze on-tlastingsacties van de bolsje wisten bij Rostov in vergelijking met den- strijd bij Moskou nauwelijks eenige waarde hebben hoogstens voor zoover hier een welhaast ongelooflijke verspjilling van vijandelijke strijdkrachten plaats 'heeft. Sterke formaties heeft VERDUISTER GOED! ZON 2 Dec. onder: 17.3-0 3 Dec. op: 9.30 MAAN 3 Dec. op: 17.17 onder: 7.36 3 Dec, Volle Maan. -de vijand- hier geconcentreerd, re serves, die blijkbaar uit Siberië en Iran snel hierheen zyn gebracht. De bolsjewisten vallen hier met een sterke overmacht aan. Met verstand den toestand inziende en om op betere wijze de noodzakelijk ge worden: vergeldingsmaatregelen tegen de gewapende partijgangers in Rostov te kunnen uitvoeren heeft de Duitsche leiding deze plaats ontruimd. Wanneer thans de bol sjewisten dit feit als een overwin ning willen voorstellen, dan ver moeden zij gelukkig weer eens niets van de Duitsche plannen. Dat zij in hun overwin-nin-gsberichten ook ge wag maken van Taganrog, dat nog ceds hecht in Duitsche handen is en ver achter het front ligt, is weer eens een bewijs van den wan toestand bij den bolsjewistischen be richtendienst, die totdusver nog steeds zeer nadeelig is geweest voor den vijand. Volgens Duitsche op vatting bestaat er ook in dit gebied nog alle reden om met groote kalm te de komende ontwikkeling tege moet te zien. Hier, evenals ook in het bijzonder in Noord-Afrika, waar op het -oogenblik de hevigste veld slag woedt, zijn d-e fronten in be weging. N.-Afrika. In Noord-Afrika kan men in het geheel niet van een front in den gewonen zin van het woord spre ken. Daar wisselt deze of gene oase van bezitter, doch de strijd gaat niet om de groene vlakten in de woestijn, doch om de vernietiging van den vijand. De Engelschen heb ben zeer zware verliezen geleden. Van een groote veelomvattende uni forme aanvalsoperatie van den vijand niet een ver vooruitgescho ven operatiedoel kan dan- ook niet meer gesproken worden. De strijd krachten van de spil hebben ook op dit bijzonder moeilijke slagveld be wezen, dat zij den meest frisschen geest en den grootsten wil- bezitten en dat zij n-iet alleen zelfs stand weten te houden tegenover een groote overmacht, doch dat zij ook bezield zijn van den sterksten aan- valsgeest. Drie Engelsche generaals zijn hun in handen gevallen. Boven dien imaakten zij duizenden gevan genen en een totd-usver nog niet te overziene hoeveelheid oorlogsma teriaal. Zoo zien de overwinningen van den vijand eruit, en zoo ziet de militaire positie van de spil en haar bondgenooten eruit. In alle drie veldslagen heeft de Duitsche leiding het heft in handen en bij den belangrijksten slag, nl. dien om Moskou, zijn zeer aanzienlijke suc cessen behaald. AAN DE NOORD-AFRIKAANSCHE KUST. Een bij Bardia buitge maakt stuk 15,5 cju. kustgeschut. (P.K. Zwïlling-Hoffmann). ALS GE ZIT TE CONVERSEEREN, DOE DAN ALLEEN EEN SCHE MERLAMP AAN. (Polygoon-Leemker), (Van onzen eigen verslaggever.) In het gebouw van de N.V. Loti- sico, Louise de Colignystraat te 's- Gravenhage, voor dit doel belang loos afgestaan, heeft gistermiddag de eerste premietrekking van de loterij 1941 van Winterhulp Neder land plaats gehad. In totaal werden 103 premies en wel één van 5000, twee van 500 en 100 van 100 uit geloot. Voor deze trekking bestond, zoo wel van de zijde van de pers als van het publiek, groote belangstel ling. De heer W. F. L. Buschkaars, di recteur van Lotisico, sprak vooraf een woord, waarin hij verzekerde, dat het hem bijzonder veel genoegen had gedaan, dat de leiding van Win terhulp hem met de trekking had belast. Dank bracht spr. aan notaris Bomers, die belangloos het öfficieele verslag verzorgt. Spr. had niet ge dacht, dat de trekking zoo spoedig zou kunnen plaats hebben. 16 mil- lioen loten in 16 series van 1 mil- lioen moesten daarvoor worden ver werkt. Dit is voorwaar een gewel dige prestatie. Op een podium stonden vier jonge mannen geplaatst. Een er van draai de een wiel, waarop de zes series in letters waren aangebracht, de drie anderen ieder twee wielen met cijfers, zoodat het hoogste cijfer, dat naar voren kon komen 999999 was. De 6 nullen gaven het getal van 1 millioen aan. Na de trekking, die ongeveer een uur duurde en een regelmatig ver loop had, bracht de heer Meyer, chef van de afd. organisatie, den heer Buschkaars namens den direc teur-generaal hartelijk dank voor zijn spontane daad. De landelijk propagandaleider, de heer W. J. Eckhardt, sprak hierna een bijzonder woord van dank tot de pers. Spr. was, al was het het oude jaar van de eerste Winterhulp loterij, optimistisch gestemd. De tweede loterij, waarvoor alles reeds is geregeld, kan nog niet door gaan. Wanneer dit het geval is, dan hoopt spr. weer op dezelfde welwil lende medewerking van de pers. Het slagen van de loterij is het be wijs, dat de couranten nog zeer goed worden gelezen. Op de door spr. georganiseerde persconferenties ging hij steeds van het standpunt uit, dat de loterij van Winterhulp Nederland in een gla zen. paleis werkt. Daarom heeft hij de pers steeds volledig ingelicht en was deze in staat de lasterpraatjes te weerleggen. Ook in de toekomst hoopt spr, open kaart te spelen. Te Amsterdam en den Haag werd het leeuwenaandeel van de loten ge plaatst. Er zijn echter nog wat zwakke zustergemeenten, die loten overhielden en in de komende da gen zullen die nog aan den man worden gebracht. Het voordeel van deze loten is, dat zij, die in het be zit zijn van een trekkingslijst, reeds dadelijk kunnen zien of zij, naast de gewone prijzen, ook een premie hebben gewonnen. De öfficieele trekkingslij sten zullen reeds heden middag verkrijgbaar zijn. De uitslag van de trekking. De premie van 5000 viel in serie C op no. 148364. De eerste premie van 500 in serie B op no. 154010. De tweede premie van 500 in serie F op no. 695576. In de serie A vie len premies van f 100 op de nos. 22583, 208946, 231705, 241725, 257286, 287779, 348200, 378774, 418938, 433243, 435254, 440952, 448388, 453731, 488356, 518221, 656677, 659166, 698508, 723913, 782021, 788011, 825261, 883440, 854028, 886260, 914834, 950551. In de serie B vielen premies van 100 op de volgende nrs.: 85552, 133835, 151864, 168856, 197640, 316276, 372051, 403745, 505556, 513000, 519009, 539302, 575610, 667443, 751394, 764633, 795863, 885561, 988580. In de serie C vielen premies van 100 op de volgende nrs.: 6572, 57072, 98030, 561039, 218643, 460593, 480828, 531710, 578421, 788016, 855512, 964852. De serie D was minder fortuinlijk dan de vorige. Daarin vielen slechts 8 premies van 100 en wel op de volgende nummers: 10545, 126798, 131747, 216036, 241361, 290141, 559784, 997421. De serie E was weer gelukkiger en noteerde 19 premies van 100 en wel op de volgende nummers: 8882, 43701, 47963, 91224, 190274, 314733, 396842, 442501, 480998, 520468, 578794, 616169, 721752, 739378, 776765, 794437, 899304, 909082, 985553, In de laatste serie F vielen 14 premies van 100 op de nrs. 19010, 146703, 246773, 274591, 398770, 538021, 563273, 570032, 598001, 708364, 827632, 968960, 979701, 989747. Een eerezaak is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de W. H. N. 5553. Berlijn, 1 Dec. (D.N.B.) Van mili taire zijde wordt medegedeeld: De Duitsche formaties in het ge bied van Rostof, die volgens gegeven bevel het stedelijk gebied verlaten hebben, teneinde de noodzakelijke vergeldingsmaatregelen tegen de be volking voor te bereiden, slaan teza men met de Duitsche luchtmacht de oprukkende massa's der bolsjewisten effectief en met succes af. Veldver- sterkingen, troepenconcentraties en colonnes der bolsjewisten worden in dit gebied door Duitsche gevechts vliegtuigen en artillerie zoo grondig met vuour bestookt, dat de bolsjewis tische verliezen aan zware wapenen en rollend materiaal tot een zelfs voor het Oostelijk front ongewone hoogte stijgen. De Duitsche troepen zouden den bolsjewisten niet deze zeer zware verliezen hebben kunnen toebrengen, indien de zoogenaamde Duitsche „terugtocht", zooals de bols- jewistisch-Britsche propaganda be weert, onordelijk en doelloos zou ver- loopen. Ieder jaar in den Pinkstertijd smeekt dè Christenwereld: „Zendt uw Geest uit en Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen". Nog nooit is een vernieuwing der aarde zoo noodig gevoeld als de laatste vijftig jaren, waar de wereld in een poel van ellende gestort was door het kapitalisme. De meest krankzinnige tegenstellingen waren mogelijk. Als men zijn krant open sloeg, kon men op de eene pagina lezen, dat een heele oogst moedwil lig werd vernietigd, omdat er een te veel was, terwijl op de andere pa gina te lezen stond, dat millioenen menschen van honger omkwamen. In eenzelfde stad, in dezelfde straat zwelgden menschen in over vloed, terwijl vlak daarnaast volks- genooten gebrek hadden aan het allernoodzakelijkste. Wij allen wis ten, dat die toestanden onmogelijk overeen te brengen waren met de bedoelingen, die God met Zijn schep ping had gehad. Wij allen voelden, dat de diepe oorzaak van al deze ellende gelegen was in het egoïsme en den onderlingen haat en nijd van het menschdom. Wij allSn wenschten vurig, dat God toch ein delijk eens tusschen beide mocht komen, om een einde te maken aan dezen wanhopigen toestand. En als dan het Pinksterfeest weer aanbrak, smeekten wij God op nieuw, dat Hij Zijn Geest zou zen den, om het aanschijn der aarde te vernieuwen. Uit ons zelf konden wij dit niet. Er moest zoo ontzaglijk veel opgeruimd worden, wat in den weg stond. God heeft ons gebed verhoord. Hij heeft een opruiming gehouden onder al het oude en vermolmde. Hij heeft, ons den weg gebaand, waarop wij voort moeten schrijden naar een nieuwe, betere toekomst. Wat zullen wij doen? Nu hebben wij de kans, om een geheel nieuwe maatschappij op te richten, waar geen plaats meer is voor kapitalis me; waar liefde en rechtvaardigheid zullen heerschen; waar haat en nijd worden uitgebannen en aan het egoïsme de doodsteek wordt gege ven. Wij hebben er God om ge smeekt en gebeden. Nu geeft Hij ons de kans. Wat doen wij er mee? De Leider van alle Germanen heeft het grootsche idee opgevat van een'geheel nieuw Europa, waar orde en welvaart zullen heerschen. Zeker, er moest eerst ontzettend veel opgeruimd worden; oude in stellingen die het nieuwe tegen hielden moesten verdwijnen. Dit alles kostte bloed en offers, Veel bloed, zware offers. Maar wij hebben er God zelf om gesmeekt. Het nieuwe wordt altijd geboren onder smarten en pijn. Ook wij hebben ons deel gekregen in deze weeën. Maar wij mogen nooit onze oogen afwenden van het jong gebo rene, ook al zijn onze oogen door tranen verstikt. Duitschland heeft onnoemelijke offers gebracht voor de nieuwe idee. Daarom heeft Duitschland het recht om vóór te gaan in deze vernieu wing. Daarom mag Duitschland eischen, dat wij volgen. En ieder, die God gesmeekt heeft, om Zijn Geest te zenden, die het aanschijn der aarde zal vernieuwen, heeft maar één ding te doen: Met Duitschland voor nieuw Europa! Th. A. J. de L.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1