DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mDuitschland strijdt voor Europa Gevecht tusschen Duitschen hulpkruiser en de Sydney. Het Italiaansch legerbericht. Schiereiland Hangö wordt ontruimd. Ouitschland \roor een nieuw-Europa". Waarom nu alleen veen- aardappelen? DISTRIBUTIE-NIEUWS Pagina 4. VEL-EN [GSWEZEN. lissie dd. :he ustrie, Kaas- :zen, moeten ven, alsmede n of meer der lan te melden middel van .elk, dan wel of scheproom rereenigingen, tan te melden 4 d of naar den islotenen kun- :aas) ïolland of het 1 van de kaas, vorden geljjk- iekskaas) aas bereiden, groep Boeren- ng rust even- welke kaas ht zich aan te slke uit melk seerde Melk- ng rust even- Ike melkpro- it zich aan te ce: artikel 5 van epartem enten Eende de stan- nsumptiemelk i Consumptie pen en andere indervakgroep gesteriliseerd :erde Melk- de formulier op dit gebied ingeschreven sr 1941 niet gelijk aan te [roep Zuivel, IELLEN vestigt er met i van ijzer en k de aandacht ïogen worden Voorts mag worden aan- an overdracht ts platen van vijs van over worden over- van de mate- delijk worden materiaaltoe- hen. e geldigheids- bewijzen van ■Jederlandsche 315 als volgt ischreven op innen bij den terwijl deze j de Neder- n, voorzoover au voor IJzer L5 d.d. 10 Juli n-beheerders ureau voor staalindustrie rijproducten, 16, Utrecht; i, Postbus 50, Afd. Lood- fittersbedrij- straat 7, ige. i voor Oude en Afval- eisstraat 7, ige. i voor de le Indus- tie Grafische \LZ. Voor- 6328, Am- van Metaal- sn, Nassau- Gravenhage. voor Genees- Imiddelen, it 11e, (W.) p Hout- Eeizers- A'dam. erkgevers, f, p/a Ir. A. Joh. v. Olde- aan 172, ige. i'eau voor arenhandel, wekerkstr. 3, ige. LPSTUKKEN el, Nijverheid esbetreffende cember 1941 ten, grossiers, idsche onder- n isolatiebuis leveren, ook :er artikelen rondernemin- emeene ver- vengenoemde g door den reau voor.de -Gravenhage. itephanus van ran H. Lange- aan, weduwn. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 286. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 4 December 1941 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den- Füh- rer, 3 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede. „Aan het front van Moskou is bij de aanvallen onzer in(anterie- en pantserafdeelingen, die ge steund werden door sterke for maties gevechtsvliegtuigen en stuka's, in weerwil van den hardnekkigen tegenstand en plaatselijke tegenacties van den vijand, opnieuw terrein gewon nen. Bij die gevechten zijn gis teren in totaal twintig vijande lijke pantserwagens vernield. In de Finsche golf is een groot Sovjet-transportschip op een Duitseh-Finsche mijnversperring geloopen en gezonken Ini de Engelsche wateren is een vrij groot koopvaardijschip door bommen ernstig beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht een haven aan de Zuidwest-kust van Engeland ge bombardeerd. In een gevecht met Britsche motortorpedobooten in het Kanaal hebben mijnvegers verscheidene granaattreffers op ■vijandelijke vaartuigen geplaatst, waarna de vijand het gevecht staakte. Voor de Australische kust is het tot een gevecht gekomen tusschen den Duitschen hulpkrui ser Kormoran en den Australi- schen kruiser Sydney. Onder be vel van „Fregattenkapitan" Detmers heeft de Duitsche hulp kruiser den veel zwaarder ge- wapenden en snelleren tegen stander overwonnen en tot zin ken gebracht. De 6830 ton me tende kruiser Sydney is met de geheele bemanning, bestaande uit 42 officieren en 603 man schappen, ondergegaan. Met het oog op de schade, die het Duit sche schip in den zwaren strijd had opgeloopen, moest het na zijn overwinning worden opge geven. Een groot deel van de bemanning werd gered en be reikte de Australische kust. De hulpkruiser Kormoran heeft in den oorlog in de overzeesche wateren onder bevel van zijn dapperen commandant een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn de ten Zuid-Oosten van Tobroek inge sloten Britsche strijdkrachten het gros van een Nieuwzeeland- sche divisie voor een deel ver nietigd, voor een ander deel ge vangen genomen." Rome, 3 Dec (Stefani). Het Ita- liaansche weermachtbericht luidt als volgt: In Matrmarica zijn de gevechten ondanks het plaatselijk slechte weer voortgezet. Te Tobroek be drijvigheid dei® artillerie en van onze vooruitgeschoven afdeelingen. In de centrale zone eenige botsin gen waarbij vijandelijke strijdmid delen werden vernietigd en een Britsch vliegtuig door luchtdoel- artillerie omlaag gehaald werd. Aan het front van Solloem werd het vuur van den vijand op den verdedigingsgordel van Bardia be antwoord. Het luchtafweergeschut van de vesting schoot een vijande lijk vliegtuig brandend omlaag. Naderhand is komen vast te staan, dat onze verdedigers van het steun punt Sidi Omar hebben vernield zeventien Engelsche tanks, vijf pantserauto's en twintig andere auto's. Engelsche vliegtuigen hebben bommen iaten vallen op Bengaizi, Derna en andere plaatsen in Cyre- naica: een er van werd getroffen en moest landen. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Een ander werd neergeschoten te Dema door de luchtdoelartillerie. Onze jagers hebben in luchtge vechten vijf vliegtuigen neergescho ten en de Duitsche twee. Tijdens een nachtelijke actie in de omge'- ving van Mersa Matroe werd een vijandelijke jager door onze bom menwerpers neergeschoten. De commandanten der torpedo vliegtuigen, die den vijandelijken kruiser tot zinken hebben gebracht, waarvan in het weermachtbericht van gisteren sprake was, zijn kapi tein Giulio Marini en de luitenants Aligi Straiji en Giuseppe Cocci. DEENSCHE GEZANT BREEKT MET KOPENHAGEN. Berlijn, 3 Dec. De A.N.P.-corres- pondent meldt: Ten aanzien van buitenlandsche berichten, dat de Deensche gezant te Londen, graaf Hangwitz-Reventlow, met Kopenhagen heeft gebroken én voortaan als vertegenwoordiger der „vrije" Deensche regeering aan het hof van St. James geaccrediteerd blijft, vernemen wij van welinge lichte zijde, dat zulks geschied heet te zijn uit protest tegen de aanslui ting van Denemarken bij het anti- Kominternpact. Deze stap kwam hier niet onverwacht, daar de Deensche gezant te Washington destijds reeds eenzelfde houding had aangenomen en met Roosevelt het „verdrag" in zake IJsland sloot. Dat de aristocraat Reventlow juist de verdediging van het bolsjewisme als voorwendsel voor zijn omzwaai gebruikt, pleit niet, aldus de meening hier, voor zijn diplomatieke talenten. Overigens zijn de betrekkingen van dezen diplomaat tot de Amerikaansche geldwereld uit zijn kortstondig huwelijk mét Bar bara Hutton genoegzaam bekend, zoodat een andere houding van hem nauwelijks verwacht kon worden, JAPAN EN INDO-CHINA. Washington, 3 Dec. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft op de pers conferentie van gisteren bevestigd, dat hij de Japansche regeering ge vraagd heeft, „welke oogmerk zij heeft met het zenden van meer troe pen naar Indo-China". Op de vraag, of hij voor de beantwoording dier vragg een ultimatum of een termijn gesteld, had, antwoordde Roosevelt ontkennend. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 4 Dec. Hedenavond van 19.4520 u,ur spreekt Max Blok zijl over den zender Hilversum II in zijn serie „Brandende kwesties" over het onderwerp: „Tien jaren van strijd". Helsinki, 3 Dec. (DNB). Het officieele Finsche persbureau maakt bekend: „Als gevolg van den ingetreden winter en onder invloed van den druk van onze eigen troepen, heeft de vijand een begin gemaakt met de ontruiming van Hangö. De vijand heeft zijn arbeid van verwoesting in den vorm van ontploffingen voort gezet, zooals reeds eerder werd meegedeeld. De tot dusver bezette gebieden dragen den stempel eener grondige verwoesting en zijn met mijnen en vallen bezaaid". Het Finsche legerbericht vermeldt o.m. van het Hangö-front levendige wederzij dsche activiteit der artille rie. De Finsche troepen hebben en kele kleine schepen, die tot de eilanden rondom Hangö behooren, bezet. Ook van de overige fronten werd artillerie-activiteit gemeld. Aan een hedenochtend omtrent de inneming van het Sowjetsteunpunt Hangö door het officieele Finsche nieuwsbureau uitgegeven frontbe- richt houdt, ontleenen we: De vuuraciviteit der bolsjewisten was den laatsten tijd opvallend le vendig. In verschillende deelen van Hangö werden ontploffingen en branden waargenomen, die geen gevolg waren van het Finsche ar tillerievuur. Onder de vijandelijke schepen, die de hayen binnenliepen, bevond zich ook het groote troepen transportschip Molotof, hetgeen de conclusie deed opkomen, dat het steunpunt werd geëvacueerd. Het bolsjewistische garnizoen be stond uit ongeveer 30.000 man. Het lot van het transportschip Molotof en van andere transportschepen, die op mijnen liepen, toont, dat de bols jewieken te laat begonnen waren met hun voorbereiding. De evacua tie van de roerende goederen is den bolsjewieken niet gelukt in de mate, die in het voornemen lag. Toen de sleutelposities van het pachtgebied en tegelijkertijd het eiland Russaraoe gedwongen waren den tegenstand op te geven, begon het lot van Hangö beslist te worden. Tezelfdertijd drongen de Finsche pionniers in verband met het gevaar der mijnen zeer langzaam en voor zichtig door op het schiereiland Hangö zelf. Deze operaties zijn op het oogenblik nog gaande. In verband met de gelegde mijnen en de bolsjewistische vallen hebben de pioniers ontzaglijk veel werk, zoowel op de eilanden als vooral ook op het schiereiland zelve te ver richten. De zuivering van het gebied geschiedt slechts stapsgewijs, voor al daar de vijand nog van eenige steunpunten af de Finsche troepen onder vuur neemt. INCIDENT AAN DE GRENS VAN MANDSJOEKWO. Hsingking, 3 Dec. (A.N.P.) De woordvoerder van het Kwantoeng- leger heeft medegedeeld, dat Dins dag vijf gewapende bolsjewisten bij Wangpautsoe, 40 kilometer ten Zuid- Oosten van Tiengning, over de grens van Mandcjoekwo zijn gekomen. De grenswacht achtervolgde die indrin gers en doode er twee zonder zelf verliezen te lijden. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo heeft een krachtig pr otest ingediend bij het Sovjet- consulaat-generaal te jCharbin. DE ONTVANGST VAN DE BUITENLANDSCHE STAATSLIEDEN IN HET KAISERHOF TE BERLIJN. Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop tijdens zijn groote rede. (Hoffmann) VAN HET MOSCOVITISCHE FRONT. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) Van Duit sche militaire zijde wordt aan het D.N.B. o.m. gemeld, dat in het ge- vechtsgebied om Moskou de Duit sche troepen, ondanks deels zwaar ondermijnd terrein en hier en daar feilen tegenstand van den vijand, in aanvallen verder terrein hebben ge- 'wonnen. Strijdkrachten van een 'pantserdivisie zijn door de linies der bolsjewieken heen gestooten en doorgedrongen in een groote plaats. Daarbij werden deelen van den te genstander ingesloten en zijn tot dusver 450 gevangenen gemaakt, terwijl talrijke stukken geschut werden buitgemaakt. Met dezen op- marsch kon de pantserdivisie con tact vestigen met een naburige in fanteriedivisie. De Duitsche pant serstrijdkrachten zetten hun aanval voort en namen, na het overwinnen van den bolsjewistischen tegen stand, nog verscheidene plaatsen in. Elders is de vooruitgeschoven af- deeling van een infanterie-divisie door de vijandelijke linies heen ge broken en heeft de onbeschadigde bruggen in handen gekregen. De afdeeling vormde een bruggehoofd aan den anderen oever, waardoor de verdere opmarsch der achterna komende divisie mogelijk werd ge maakt. Andere tanks hebben in hardnek kigen strijd vijandelijke strijdkrach ten uiteengeslagen en met gebruik making van dit succes een sterk verdedigde, groote plaats ingeno men. Gedeelten van dezelfde pant serdivisie ondersteunden een infan- terieaanval op een boschrand, die eveneens in Duitsche handen viel. De bolsjewisten ondernamen ter ontlasting verscheidene aanvallen in dit gebied met telkens twee tot drie compagnieën, die echter alle met voor den tegenstander veel verliezen afgeslagen konden wor den. Ook in andere sectoren tracht te de vijand door nieuwe, wanhor pige tegenaanvallen het oprukken van de Duitsche troepen tegen te houden. Zoo heeft hij op één plaats op 2 Dec., gesteund door tanks en levendig artillerievuur, in den loop van één dag zevenmaal aangevallen. Alle aanvallen werden met zware verliezen voor de bolsjewieken af geslagen. Elders sloegen de Duitsche tanks uit het Z. ingezette aanvallen van infanterie en tanks af. Bij al deze gevechtshandelingen hebben de bolsjewistische eenheden vele doo- den en gewonden en in totaal 20 tanks verloren. PROCES TEGEN REVOLUTION- NAIREN IN TRIEST. Triest, 3 Dec. (D.N.B.) Voor het in Triest bijeengekomen speciale gerechtshof ter verdediging van den staat is Dinsdag een proces begon nen tegen een groep van 71 beklaag den wegens anti-nationale en revo- lutionnaire actie. Van de beklaag den, die door 18 advocaten worden verdedigd, zijn 11 voortvluchtig. Uit de aanklacht, waarvan het voorlezen twee uur duurde, blijkt, dat sedert 1939/40 een wijdvertakte samen zwering in Triest en in naburige plaatsen op touw was gezet. De deelnemers stonden rechtstreeks of indirect onder den invloed van bui- SURINAME. In Paramaribo wercl een parade gehouden, daar defileerden troepen, daar schetterde m&rschmuziek, maar het waren geen Nederlandsche soldaten die door dei straten trok ken, wantSuriname is geen Neiderlandsch bezit meer. Amerikaansche troepen marchee- ren door Paramaribo, omdat Suri name door een stel laffe schurken aan Amerika verkwanseld werd. Neen, bespaar mij uw drogrede nen, gij die meent ons volk te die nen door te heulen met de Lon- densche Jodenknechten. Suriname is verloren en ook Nederland zou in de toekomst ver loren zijn, indien er geen landgenoo- ten waren, dia bereid waren pal te staan voor ons land en volk, die leugen en lasten ten spijt hebben ingezet ter wille van ons vaderland, dat zij hoven alles stellen. Gerbrandy leverde Suriname uit, maar Nederlanders en Nationaal- Socialisten strijden aan het Oost front en vernietigen de bondgenoo- ten van de Nederlandsehe verraders in Londen. Wie tracht daar die parade te Paramaribo goed te praten, terwijl onze vrijwilligers in het barre Rusland hun plicht doen? Neen landgenoot, niet hij, die dat tracht te doen, maar zij, die dappere en waarachtige vaderlanders, daar in het Oosten, hebben gelijk. 1 Degenen, waaraan ons land straks zijn plaats in het nieuwe Europa te danken zal hebben, vindt u in de gelederen van ons legioen. In dat legioen is nog plaats voor allen, die begrijpen, wat daar in Suriname gebeurd is, die een krach tig, vrij en zelfstandig Nederland wenschen. Daar is dus ook nog plaats voor u landgenoot. Mel^t u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen „Neder- 1 a n d", Koninginnegracht 22, te Den Haag. tenlandsche mogendheden en had den revolutionnaire doelstellingen. Bij de samenzwering waren aanhan gers van de mpest verschillende po litieke richtingen betrokken, demo craten en liberalen, communisten en terroristen. Allen waren vervuld van haat jegens Italië en maakten gebruik van de Sloveensche min derheden om een atmosfeer van op stand tegen Italië in het leven te roepen. Op rekening van deze bende staan waarschijnlijk drie aanslagen op kruitfabrieken, waarvan de da ders niet konden worden opge spoord. Men heeft materieele bewij zen voor de door de bende ge pleegde aanslagen op 2 scholen, het opblazen van een spoorbrug en den in 1938 ontworpen en slechts door een wonder niet uitgevoerden aan slag op den Duce tijdens zijn bezoek aan Caporetta, benevens daden van militaire sabotage. Het proces is be gonnen met het verhoor van den student Sossi, een dér voornaamste aanvoerders der revolutionnaire stu dentenbeweging. TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE TEEKENS". 's-Gravenhage, 3 Dec. De ten toonstelling van volksche zinnebeel den „Eeuwig levende teekens", wel ke door de volksche werkgemeen schap in samenwerking met het de partement van volksvoorlichting en kunsten is georganiseerd in het ge meentemuseum te Den Haag, zal Zondag 7 Dec. voor het laatst ge opend zijn. In den loop van de maand Januari zal de tentoonstel ling, die een zeer bevredigend re sultaat heeft afgeworpen ook in an dere steden van het land te zien zijn. Minst houdbare soorten moeten eerst op. 's-Gravenhage, 3 December. Uit ver scheidene vragen blijkt, dat het pu bliek er zich over verbaast, dat nu nog slechts „zwarte aardappelen" -te verkrijgen zijn, nadat men eenigen tijd ruimschoots kleiaardappelen heeft kunnen koopen. De verklaring hiervoor is zeer eenvoudig. Daar het verbruik van aardappelen ongeveer is verdubbeld, is het noodig, dat be halve de kleiaardappelen, ook groote hoeveelheden zand- en veenaardap- pelen worden geigeten. Het lag oor spronkelijk in die bedoeling de minst houdbare aardappelen, n.l. de veen- aardappelen, in de consumptie te brengen, doch de aardappelziekte, die vooral tijdens het vervoer groote partijen van deze aardappelen vol komen deed bederven, noopte tot stopzetting van de aflevering dezer aardappelen, zoodat men genood zaakt was de kleiaardappelen in de consumptie te brengen tot dat de veen-aardappelen zouden zijn uitgeziekt. Dit laatste is thans geschied; men heeft dus thans weer de nu gezonde veenaard- appelen in consumptie gebracht om daardoor de goed houdbare klei aardappelen nog eenigen tijd te kun nen sparen. De voedingswaarde van de zgn. zwarte aardappelen is overigens vrijwel dezelfde als die van klei aardappelen; de eerste leveren ech ter het bezwaar op, dat bij de berei ding meer afvalt dan bij de laatste. VOOR 3 TOT 4000 GULDEN AAN EXPEDITIEGOED GESTOLEN. Uit de zendingen van een expedi tiefirma te Den Haag verdwenen den laatsten tijd voortdurend kost bare artikelen zooals bontmantels, lederen handschoenen, prismakij - kers enz. Het was de recherche thans ter oore gekomen, dat in een perceel te Deïl Haag bontmantels ten verkoop voorhanden waren, waarvan de her komst niet duidelijk was. Men trof in het huis zes bontmantels aan van vrij hooge waarde, die voor f 250 per stuk bleken te zijn aangekocht. Na een uitgebreid onderzoek kon men tot arrestatie overgaan van den 24-jarigen melkhandelaar G., 'die de zes bontmantels van den 40-jarigen magazijnknecht R. had gekocht. Deze had ze op zijn beurt van den 21- jarigen chauffeur B. en diens 29- jarigen compagnon M. B. en M. bleken de bontmantels van de oorspronkelijke dieven te hebben gekocht, n.l. 'is 19- en 18- jarige gebr. v. B. en hun 19-jarigen medewerker F., knechten van de expeditiefirrma. Dit drietal bleek de laatste maanden voor drie a vier duizend gulden te hebben ont vreemd. Bij den chauffeur B. werden twee bontmantels en twee groote doozen met zijden dameskousen in beslag genomen. Voorts bleken 10 prisma- kijkers, 40 paren schoenen, een par tij heerendassen, verschillende ja ponnen en een aantal lederwaren te zijn gestolen. Een deel ervan kon worden ach terhaald, w.o. elf kostbare bontman tels. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 4 Dec. onder: 17.29 5 Dec. op: 9.33 MAAN 4 Dec. op: 18.31 onder: 9.33 11 Dec. Laatste kwartier. AFLEVERING DISTRIBUTIE ARTIKELEN. De Leider van den Distributie- dienst, kring ALKMAAR, brengt nogmaals onder de aandacht van be langhebbenden, dat het aan gros siers ten strengste verboden is in distributie gebrachte artikelen op voorschot aan detaillisten te leveren en de toewijzingen hiervoor later in ontvangst te nemen. Belanghebbenden, zoowel kooper als verkooper, wordt in hun eigen belang aangeraden, aan dit voor schrift streng de hand te houden, daar overtreding ernstige gevolgen voor hen zal kunnen hebben. Alkmaar, 4 December 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. UITREIKING VAN BABY- TEXTIELKAARTEN AAN A.S. MOEDERS. De Leider van den Distributie- dienst, kring ALKMAAR, maakt be kend, dat aan a.s. moeder, die in het bezit zijn van een schriftelijke ver klaring van een geneeskundige of vroedvrouw, dat de bevalling ver moedelijk na 3 a 4 maaanden zal plaats vinden, een baby-textielkaart kan worden verstrekt, tegen over legging van de stamkaart van de a.s, moeder. Door a.s. moeders, van wie het vakje D6 van de Stamkaart na 1 September 1941 werd gedateerd, wegens uitreiking van extra bonnen voor melk en havermout, behoeft niet opnieuw een attest, als boven vermeld, te worden overgelegd. De kaarten kunnen in ontvangst worden genomen aan de textielaf- deeling van het Distributiekantoor, inigaing Oudegracht 168, en worden alleen uitgereikt aan personen, op genomen in het bevolkingsregister van de gemeente ALKMAAR. Allernaar, 4 December 194L De Leider voornoemd, H. BAKKER. DE BOKSWEDSTRIJD LUC VAN DAM— GUSTAV EDER, IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. IN DEN HAAG GEHOUDEN. Van Dam won op punten. Een nioment tijdens den wedstrijd (rechts var Dam). (Polygoon-Meyer). EUROPA'S STAATSLIEDEN BIJ DEN FUHRER. De Führer in gesprek met den Hongaarschen minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken von Bardossy (rechts) en den Hongaarschen gezant Sztojay. .(Hoffmann) NED. SPOORWEGEN VOOR DUIZENDEN BENADEELD. Sedert geruimen tijd vonden in de omgeving van Venlo diefstallen uit spoorwagons plaats, waarbij de Ned. spoorwegen voor duizenden guldens werden benadeeld. Het bleek, dat deze diefstallen door per soneel in dienst der spoorwegen moesten worden bedreven. In een achttal woningen van spoorwegper soneel werd hierop door de recher che een onderzoek ingesteld. Een aanzienlijke hoeveelheid gesto'en goederen werd bij deze huiszoeking gevonden. De 44-jarige rangeerder H. A., de 40-jarige machinist B. L., en de 40-jarige leerlingmachinist W. J. werden gearresteerd, evenals de echtgenooten van de aangehou den A. en L. Deze zijn later weer op vrije voeten gesteld. Bij de huiszoeking werden aan zienlijke voorraden textielgoederen, bestaande uit beddelakens, hand doeken, voeringstoffen, schoenen, le vensmiddelen in blik en andere ar tikelen gevonden. In de woning van den rangeerder A. werd eveneens 'n bedrag van circa 3000 gevonden en in beslag genomen. Het blijkt dat 'n groot complot bij deze diefsftallen is betrokken geweest. Deze diefstallen vonden telkens plaats uit wagons van treinen, die des nachts het station binnenliepen en hun eindbestemming hadden be reikt. Er zijn op de eerste arrestaties nog zes andere gevolgd. WINKELDIEFSTAL EN GROS TE NIJMEGEN. De politie te Nijmegen heeft twee winkelmeisjes, M. en T., gear resteerd, in dienst van de firma Vroom en Dreesmann. Zij maakten deel uit van een complot van een 20-tal winkelmeisjes, die inmiddels ook ontslagen zijn en die zich schul dig gemaakt hebben aan diefstal, heling en aan verkoop van artikelen aan particulieren, tegen een korting van 20 welke alleen gold voor eigen personeel. Voornamelijk wer den artikelen van waarde gestolen of op frauduleuze wijze verkocht. VAN WINTERHULP NEDERLAND: Een ieder geve naar hij heeft Aan Winterhulp, want Gelenigd werd tot heden slechts [een deel Van 't leed in Nederland. Lijstencollecte W.H.N. 5 en 6 Dec. WINKELVOORRAAD IN BESLAG GENOMEN. De politie te A'dam heeft bij een groente- en fruithandelaar, die twee appelen, tezamen nog geen 2 ons wegende, van tweede kwaliteit, verkocht had voor 23 cent, wat on geveer viermaal te hoog was, den geheelen winkelvoorraad in beslag genomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1