DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dutischland strijdt voor Europa Finsche troepen bezetten schiereiland Hangö. rilt «Hi Met Duitschland voor een nieuw-Europa". Waarom met Duitschland voor een nieuw-Europa DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. i Extra winteruitkeering voor werkloozen. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 287. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Gjjoote letters .naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro STOOT'. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 5 December 1941 Duiisch legerbericht. 'Hoofdkwartier van den Füh rer, 4 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt be kend: „In het Donetzbekken zijn vrij sterke vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij Leningrad zijn hernieuwde uitvalspogingen van den vijand mislukt. Het luchtwapen heeft een deel der spoorlijn van Moermansk vernield en Leningrad overdag en 's nachts gebombardeerd. Finsche troepen hebben Hanko bezet. Bij de vlucht uit Hanko liep het Sovjettransportschip „Stalin" (12.000 ton) op een Duitsch-Fihsche mijnversperring en werd door drie mijnen be schadigd. Twee Duitsche patrouil levaartuigen met een bemanning van tachtig koppen in totaal na men het transportschip op sleep touw en brachten het met de 6.000 soldaten van alle rangen, die zich aan boord bevonden, be nevens een rijkelijke hoeveelheid oorlogstuig naar een Duitsch steunpunt. In een zeegevecht in het Kanaal heeft een mijnenveger twee Brit- sche snelbooten tot zinken ge bracht en twee andere door vol treffers beschadigd. Patrouille vaartuigen mengden zich in den strijd, brachten een Britsche ko- nonneerboot tot zinken en be schadigden een snelboot zwaar. In Noord-Afrika hebben zich gisteren geen gevechtshandelin gen van eenigen omvang voorge daan. In de periode van 26 Novem ber tot 2 December hebben for maties van de Duitsche lucht macht en eenheden van de Duit sche marine 44 Britsche vliegtui gen neergeschoten. In diezelfde periode gingen in den strijd tegert Groot-Britannië zes eigen vlieg tuigen verloren." Ongunstige weersfoestand in Lybië. Italiaansch legerbericht, Rome, 4 Dec. (Stefani.) Het Ita- liaansche weermachtbericht luidt als volgt: De Italiaansch-Duitsche strijd krachten hebben in Marmarica weer gevechten geleverd, die met succes bekroond werden. Tijdens plaatse lijke acties aan het front van To- broek hebben onderdeelen der di visies Trento en Pavia aanvallen gedaan op enkele versterkte punten en deze veroverd, waarbij zij een zeker aantal gevangenen maakten. Ook werden vijanden gevangen ge nomen en verscheiden auto's buitge maakt aan het front van Solloem bij de steunpunten van de divisie Savona. In den centralen sector is een Britsche aanvalspoging op Bir el Gobi volkomen afgeslagen door een onzer afdeelingen, die den aanval ler verliezen berokkende en tanks vernielde en buit maakte. Ook zijn nog gevechten gaande in den sector ten W. van Bardia tus- schen gemotoriseerde Duitsche troe pen en vijandelijke eenheden. Bij de recente operaties achter het front van Solloem heeft de pantser divisie Ariete 1500 gevangenen ge maakt en 25 tanks, 40 pantserauto's en vele gewone auto's van den vijand vernietigd. Uit de nieuwste gegevens volgt, dat nog een vijandelijk vliegtuig be halve de reeds in het weermachtbe richt van gisteren genoemde, bij Benghazi door de Italiaansch-Duit sche luchtdoelartillerie is neerge schoten. De aanhoudende ongunstige weersomstandigheden hebben de be drijvigheid der luchtmacht van bei de partijen belemmerd: desniettemin hebben de luchtformaties van de as met gunstig resultaat aanvallen ge daan op concentraties van auto's bij Bir el Gobi en de aanvallen op de vijandelijke strijdkrachten in de oase van Dzjalo hernieuwd. In de Middellandsche zee heeft een luchtformatie der Britsche ma rine een onzer torpedobooten aange vallen, die zonk, na een hevig ge vecht te hebben doorstaan, tijdens hetwelk de jagers van ons escorte twee vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten. De bemanning van de torpedoboot is grootendeels gered. Een onzer onderzeeërs heeft een Engelsch vliegtuig van het type Sun derland getroffen, dat brandend neerstortte. DUITSCHE MODESCHOUWS IN NEDERLAND. Binnenkort wordt in Nederland een aantal mode- schouws gehouden, waar de nieuwste Duitsche mode getoond zal worden. 8 en 9 December te Amsterdam, Am- stelhotel; 10 en 11 December in het Kurhaus te Scheveningen; 12 Decem ber te Arnhem en 15 December te Utrecht. Een der nieuwste schep pingen der Duitsche modeproductie. (Haenchen-Recla) Toepassing leen- en pachtwet op Turkije. Washington, 4 Dec. (D.NB.)' In een officieele verklaring van het Witte Huis heeft Roosevelt volgens Associated Press medegedeeld, dat de leen- en pachtwethulp thans ook toegankelijk gesteld is voor Turkije Roosevelt acht de verdediging van Turkije gewichtig „in het belang van de Ver. Staten". Hij heeft der halve den leider van de leen- en pachthulp. Stettinius, opracht ge geven zoo spoedig mogelijk te vol doen aan defensieverzoeken der Turksehe regeering. Het communi qué van het Witte Huis geeft geen verdere verklaringen. Het oordeel van Berlijn. Berlijn, 4 December. De speciale A .N.P.-correspondent meldt o.m. diat deze verklaring van Roosevelt blijkbaar in het buitenland nogal sensatie heeft verwekt. Er waren evenwel, aldus vei volgt hij, verschillende aanwijzingen, welke deze ontwikkeling van zaken konden doen voorzien, de herhaal delijk van hieruit gesignaleerde Angel-Saksische hetzcampagnes in Ankara, de triomfantelijke mede- deeiing op den verjaardag van de Turksehe republiek, dat men bij de parade te dier gelegenheid slechts Engelsche en Amerikaansche wa pens meevoerde, en verschillende militaire incidenten op Turksch hoogheids gebied. Precies eenzelfde druk werd en wordt nog op Finland uitgeoefend. De toevoer via Moer mansk en Archangel en die via den Birmaweg vormen hier hel beweer de levensbelang der V. S. Over Turkije nu voeren wel de bes le wegen vanuit Roode zee en Perzi sche golf naar de Sovjet-Unie. De piocedure is dus heelemaa.l n et orginieel en kon door oplettende waarnemers voorspeld worden. Te Berlijn toonde men dan ook niet de minste verrassn^. Van bevoegd: zijde gaf men als zijn meening, dat men van Angel-Saksische zijde blijkbaar de aandacht der wereld van de tantam rondom de weinig roemvol verloop ende gevechten in de Marmarica naar een ander ge bied wil afleiden. „Het laatste woord is in dezen nog niet gesproken", verklaarde men heden in de Wil- helmstrasse inzake Roosevelts op dringen. Ongetwijfeld verwacht men van Turkije eenzelfde houding als van Finland en Japan, dat men nl. eigen direct belang zal laten prae- valeeren boven de vermeende en geüsurpeerde levensbelangen van de Vereenigde Staten op 6.000 mijl afstand. Van 'eenige Turk sehe reactie op Roosevelts verkla ring was tot op dit moment alhier nog niets bekend. SABOTAGE. A. N. P.) De Londensche „Daily Telegraph" heeft gemeld, dat de gevallen van sabotage in de Engel sche oorlogsindustrie hand over hand toenemen. Scotland Yard heeft op het oogenblik talrijke gevallen in onderzoek. Het blad probeert de be- teekenis van dit bericht te verzwak ken met de bewering, dat hier klaar blijkelijk sprake is van persoonlijke wraakneming door individueele ar beiders. Geredden van de „Cormorant". (D.N.B.) - 286 leden van de beman ning van den Duitschen hulpkruiser „Cormorant" met inbegrip van den 'commandant zijn, naar uit Mel bourne wordt gemeld, gered. Van den verloren geganen Australischen kruiser „Sydney" is slechts één red- dingsgordfel gevonden. DE STAATSBE GRAFENIS VAN KOLONEL MÖL- DERS. In te genwoordigheid van den Führer en den Rijks maarschalk werd in het Rijkslucht- vaartdepartement een lijkdienst ge houden. De Rijks maarschalk in den begrafenis stoet. (Orbis- Holland) Duitsche leger voert den strijd op elastische wijze. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) In aan vulling op het Duitsche weermachts- bericht van Donderdag wordt het volgende vernomen: De voorspellingen, dat de aanbre kende winter een stilstand zou ver oorzaken in de operaties aan het O. front zijn tot dusver onjuist ge bleken. Wie de geschiedenis van den wereldoorlog kent, zal daarover niet verbaasd zijn. De toestand in den Z. sector Van het O. front is ook nog verder ge kenmerkt gebleven door de fanatie ke pogingen van de Sovjet-leiding om althans een hoekje te heroveren van het reusachtige gebied, dat de Duitschers sedert eind Juni hebben bezet. Om dit doel te bereiken schuwt zij geen enkel offer. De Duitsche leiding heeft hierte genover het voordeel, dat zij den strijd op elastische wijze kan voeren. Zij strijdt niet om terreinwinst, maar beoogt de vernietiging van het Sovjetleger. Zij biedt daarom het hoofd aan de Sovjet-aanvallen in het gebied van Rostov en in het Donets bekken, waarbij de Sovjets zich elk verlies aan manschappen en mate rieel laten welgevallen, op de plaats, welke voor de Duitsche doeleinden het gunstigst is. Al deze Sovjet-aan vallen loopen te pletter op den wal, welke de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche troepen hebben ge vormd. Een blik op de kaart toont, wèfke gevaren zich afteekenen .voor den centralen sector der Sovjet-troepen. Het centrum van dien sector is Moskou, dat tevens het middelpunt van een „spinneweb" van spoorwe gen vormt. Waar de Duitschers ook aanval len, steeds naderen zij meer de spoorlijnen, welke Moskou tot dus ver nog met den N. en met den Z. sector alsmede met de niet-bezette gebieden verbonden. Daarom moet ieder succes, dat de Duitschers in dezen sector behalen, indirect ook van invloed zijn op Moskou. In het N. is de situatie eenvoudi ger geworden door de ontruiming van Hangö door de Sovjet-troepen Iedere poging om aan de Finsche Golf een noordelijk Gibraltar te vor men, is hiermede van de baan. Rostov. Berlijn, 4 Dec. (D.N.B.) Op de vraag, hoe hij de ontruiming van Rostov door Duitsche troepen beoor deelde, verklaarde een Duitsche mi litaire deskundige naar het D.N.B verneemt, hetvolgende: De Duitsche* oorlogsvoering moet in dezen veldtocht evenals in de twee voorafgaande jaren beschouwd worden yanuit den gezichtshoek, dat zij in tegenstelling tot den wereld oorlog niet strijdt voor de verove ring van gebied en voor het winnen aan prestige, doch steeds het doel voor oogen heeft, den vijand schaak mat te metten. Op de verdere vraag, wat de mi litaire deskundige van de stad Rostov zelf dacht, verklaarde hij: de poging om de Duitschers in den rug door burgers en listig aangebrachte tijdbommen te hinderen, richt zich tenslotte tégen de bolsjewisten zelf. De Duitschers zijn niet van plan voor veraf gelegen steden onnoodig offers aan bloed te brengen. Zij be zitten voldoende andere middelen pm dergelijke pogingen veel door tastender den kop in te drftkken dan te land geschieden kan. Dat hier door ook onschuldigen getroffen worden, valt te betreuren, doch is met het oog op de bolsjewistische methodep, die alle oorlogswetten overtreden, onvermijdelijk. Waarom moeten wij Nederlan ders schouder aan schouder willen staan met Duitschland voor het nieuwe Europa? Omdat het Euro pa, dat bestond vóór September 1939, volgens de eeuwige verjon- g'ingswetten moest herboren wor den. Wij waren een stervend volk geworden, ten spijt van op zich zelf nooit genoeg te prijzen weten schap, techniek en hygiëne. Alle volken van West- en Noordwest Europa, inclusief zeer zeker het Duitschland van vóór Hitier, ver keerden in dat stadium. Wij hadden de beschaving overleefd en stonden op het punt te verdwijnen of gered te worden, door ons te willen onderwerpen aan de harde pijn der verjonging. Deze beteekent weer zin en beieekenis te ontdekken van het leven, weer origineel willen worden in de mate, dat ook de ont wikkelde dat noodig heeft, om niét te vervallen tot vegeteeren, wat het begin van een vlug einde is. Wij moeten met Duitschland voor een nieuw Europa en een beter Nederland willen werken en strijden, omdat wij uit eigen kracht Nederland niet meer hadden kun nen redden. Te eerder niet, omdat het verwordings-, het verdwij ningsproces hier pijnloozer was dan wel ergens, daarom juist zooveel gevaarlijker. Hier was de materi- eele crisis niet zoo fel, als in Duitschland. Omdat die- niet zoo fel was, zou de innerlijke weer stand in steeds sneller tempo spoe dig geheel verdwenen zijn geweest. De geldtirannie, de georganiseer de schijnheiligheid en de gepaten teerde flesschentrekkerij zouden het in Nederland hebben klaarge speeld, de Nederlanders te maken tot volmaakte automaatmenschen, nog slechts gestuwd door instinc tieve geraffineerdheid en als hoog ste maatstaf: uiterlijk fatsoen. Wat men in Nederland, om maar eens bij een instituut te blijven, sinds jaar en dag over de radio hoorde, had met „opvoeding" van het volk niets meer te maken, het kon kort weg genoemd worden: dressuur. Dat beteekent een miserabeler leven leiden dan honden en katten, die een natuur bezitten, die aan dressur kan beantwoorden. Maar menschen die zich onderwerpen aan dressur, leiden een leven zon der vreugde, bekroond met een sterven zonder hoop. Het beteekent verder, indien geen groote ramp zoo'n proces onderbreekt, het wis kundig zeker verdwijnen van een volk binnen zeer korten tijd. De pijn van den tijd vóór 1940 was erg in Nederland, maar slee- pend en niet zoo hard als de pijn van dezen tijd. Omdat de menschen hier niet opgevoed waren in den waren zin, d. w. z. niet meer na tuurlijk leefden maar „gedres seerd" werden, is hun natuur der mate voorloopig verkacht, dat zij tot heden niet normaal reageeren. Zoo diep heeft het kwaad der dressuur, een der listigste joden- methodes om een ontwikkeld volk aan den grond te krijgen, doorge vreten. Maar wij laten ons niet verder dresseeren, wij luisteren niet langer naar de z.g. Oranje zenders, die een bespotting zijn van den geest van den grooten Willem den Zwijger. De Oranjes van van daag hebben zich verkocht, helaas gaarne verkocht aah de joden en vrijmetselaren. Zij willen geen Nederland van gedresseerde men schen, zij geven er zelfs de voor keur aan, dat wij vermoord of ver beest zullen worden door Stalin, liever dan dat wij weer doelbe wuste menschen zullen worden in een nieuw Europa. De tegenwoordige Oranjes sla gen niet, Stalin slaagt niet. De geldaanbidders en Stalin-commu- nisten hebben een doelstelling, zakelijk bekeken zoo banaal en on benullig, dat zij het daardoor al leen reeds moeten verliezen tegen het .machtige genie van den Führer Adolf Hitler. Wij verklaren ons solidair met Duitschland voor het nieuwe Europa. Bij voorbaat staat het vast dat de sympathie zal groeien en dat wij den dag zullen beleven, dat wij allen het onwezenlijke van ons hebben afgeschud. Dat wij gaarne en dankbaar zul len willen erkennen, dat de. iführer, Adolf Hitler, als een werk tuig van den Meester, die Europa heeft gewrocht, nieuwe bezieling, levenslust en levensvreugde heeft gebracht voor de stervende men- schenrassen van ons dierbare, on verwoestbare Europa. A. J. de V. Wederom aanslag in Parijs. Parijs, 4 Dec. (D.N.B.) In ver band met den bomaanslag in het twaalfde arrondissement te Parijs en met een nieuwen revolveraan slag, waarvan een Duitsche militai re arts het slachtoffer is geworden is aan de bevolking door een be kendmaking van den commandant van groot Parijs een termijn gege ven tot 10 December voor de ont dekking van de daders dezer beide aanslagen. Wanneer deze termijn zonder resultaten verstrijkt, zullen strenge vergeldingsmaatregelen ge nomen worden. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Berlijn, 4 December (D.N.B.) In het gebied van Rostof en het Donetzbekken zijn wederom Sovjet- aanvallen door Duitsche. Italiaan sche en Slowaaksche afdeelingen afgeslagen met zware verzliezen voor de aanvallers. Jn den centralen sector leierden de Duitsche opera ties ni-e-uwe terreinwmst op, N'euwe uitvalspog.ngen der belegerden te Leningrad werden mei zware ver liezen voor de bolsjewisten afge slagen. De Duitsche luchtmacht vernie tigde in den zuidelijken sec-tor meer dan honderd vliegtuigen en deed twee opslagplaatsen van munitie in de lucht vliegen. De in Sebastopol ingesloten strijd- kracten hebben, naar het D N.B. verneemt, op 3 December op ver schillende plaatsen van het Duit sche omsingelingsfront aanvallen gedaan op de Duitsche stellingen. Deze werden echter afgeslagen. Voorts wordt artillerie-activiteit gemeld. De onrust in het Verre Oosten Berlijn, 4 Dec. De speciale A.N.P.- correspondent meldt: Van bevoegde zijde verklaarde men te Berlijn, het onjuist te achten, dat men van een crisis in het Verre Oosten spreekt. Er is geen sprake van een crisis, zoolang een sterke natie als Japan daar de orde hand haaft en opkomt voor een betere ordening en gemeenschappelijke wel vaart in de Oost-Aziatische levens ruimte op basis van het driemogend- hedenpact. Men kan slechts spreken van pogingen van zekere mogend heden, om een crisis in het leven te roepen, doordat zij zich in de aange legenheden van een hun vreemde levensruimte mengen. Zitting kroonraad. Tokio, 4 Dec. (D. N. B.) Tijdens de gewone zitting van den kroonraad, die Donderdag van 10 tot half één is gehouden, hebben de minister president Tojo en de minister van buitenlandsche zaken, Togo, bijzon derheden van de laatste diplomatieke gebeurtenissen die verband houden met de Japansch-Amerikaansche be sprekingen, of Japan betreffen, toe gelicht. Tusschen de beide ministers en de leden van den kroonraad vond vervolgens een gfedachtenwisseling plaats. LUCHTMACHT VAN DE AS IN AFRIKA IN ACTIE. Berlijn, 4 Dec. (D. N. B.) Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers hebben op 3 December op het oor- logstooneel in N.-Afrika vijandelijke concentraties pantserjagers en motor voertuigen met succes aangevallen. Een groot aantal automobielen en pantserwagens werd vernietigd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 3 op 4' December verscheidene Britsche vliegvelden en spoorlijnen in het grensgebied van Libye aan. Opslag plaatsen van materiaal en startbanen alsmede de rails kregen talrijke vol treffers. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 5 Dec. onder: 17.28 6 Dec. op: 9.35 MAAN 5 Dec. op: 19.16 onder: 10.26 11 Dec. Laatste kwartier. 's-Gravenhage, 5 Dec. Voor de volgende week zijn de bonnen 47 van de daarvoor bestemde kaarten aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Thans is ook 13/4 liter melk ver krijgbaar op de bonnen 47 rood. DISTRIBUTIE VAN HAVERMOUT EN PEULVRUCHTEN. De Leider van den Distributie- dienst, kring ALKMAAR, brengt on der de aandacht van belanghebben den, dat de toewijzingen voor haver mout, waarvan de vervaldatum ligt n a 16 December 1941, recht geven op het koopen van havermout of peulvruchten en wel per rantsoen 250 gr. peulvruchten of 250 gr. ha vermout. Deze toewijzingen zullen niet worden verlengd, zoodat detaillisten en grossiers, die niet in de gelegen heid zijn vóór den vervaldatum ha vermout te betrekken, op deze toe wijzingen peulvruchten dienen te koopen. Detaillisten dienen zich, ter verkrij ging van peulvruchten te wenden tot de, door de Néderl. Centrale voor Akkerbouwproducten, erkende grossiers. De geldigheidsduur van toewijzin gen havermout met een vervaldatum vóór of op 16 December 1941 zal met één maand worden ver lengd, zoodat de detaillisten of gros siers, die geen gelegenheid hebben gehad, binnen de geldigheidsduur van deze toewijzigingen,- havermout te koopen, alsnog in staat worden gesteld hierop havermout te betrek ken. Deze toewijzingen behoeven niet ter verlenging te worden aan geboden, aangezien deze verlenging door middel van Beschikking van den Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vis- scherij wordt bepaald. Peulvruchten mogen tegen deze toewijzingen dus niet afgeleverd worden. Alkmaar, 5 December 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING. Washington, 4 Dec. (D. N. B.) De begrootingscommissie van het huis van afgevaardigden heeft gisteren de door Roosevelt aft aanvulling ge vraagde 8,2 milliard dollar voor be wapeningsdoeleinden goedgekeurd. Daarmede zijn de bewapeningsuit gaven der Ver. Staten gestegen tot even 68 milliard, hetgeen overeen komt met het dubbele van de oor logsuitgaven der Ver. Staten tijdens den wereldoorlog. Voorstel verworpen. (D.N.B.) - Het wijzigingsvoorstel van Labour om d]e industrie te nationalis-eeren, is gister in het Lagerhuis met 336 tegen 40 stemmen verworpen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. 's-Gravenhage, 5 Dec. De secr.- gen. van het dep. van sociale zaken heeft besloten, dat ook gedurende dezen winter weder om een extra winter-uïtkeering aan ondersteunde werkloozen mag worden verstrekt. Onder steunden, die hun eten uit de centrale keukens betrekken, zul len in totaal een bedrag gelijk aan twee weken steun extra ontvangen. Degenen, die niet uit de centrale keukens eten, krijgen in totaal een bedrag, ge lijk aan drie weken extra steun uitgekeerd. Evenals in den vorigeai winter heeft deze extra uitkeering niet in eens plaats. Zij zal in den vorm van een bijslag op den steun over een tijdvak van ruim drie en een halve maand worden verdeeld. Onder steunden, aie voor twee weken extra steun in aanmerking komen, zien van 21 December tot 15 Februari hun netto steunbedrag met 15 verhoogd, terwijl deze verhooging van 15 Februari tot en met 10 April 10 zal bedragen. Voor de ondersteunden, die recht hebben op drie weken extra steun, wordt van 21 December tot 15 Maart een verhooging van het netto steun bedrag met 20 gegeven. Voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 10 April is deze bijslag op 15 vastgesteld. Brug ingestort. (D.N.B.) - Een deel van de in aanbouw zijnde nieu we brug bij Hartford over de Con- neotricut (Ver. Staten) is ingestort Voor zoo ver men kan nagaan zijn 10 tot 12 arbeiders verdronken, 20 andere moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. IN VOLENDAM is een landbouwcursus geopend, waarop visschersknapen opgeleid worden in het landbouwvak. Het doel van dezen cursus is, goed onderlegde krachten te verkrijgen, die op den duur in den Zuid-West polder te- werk gesteld kunnen worden. (Polygoon-Kil).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1