HET SINT NICOLAASFEEST. LAATSTE BERICHTEN. Distributie van melk. Veilingen in Kennemerland. Veilingen aan den Langedijk, FILMNIEUWS. AMSTERDAMSCHE BEURS ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 DECEMBER 1941. Pagina 2. Gisteren was het de groote dag van het traditioneele Sint Nicolaas feest van den Bond v. Ned. Ond. n.l. de dag van het feest der jongste leerlingen van de O. L.-scholen en van de Kleuterscholen. Omstreeks half twee kwam de boot uit Spanje met Sint en zijn knecht aan. Het: ,,Zie ginds komt de stoomboot", klonk den kindervriend reeds van den wal door trompet muziek tegen en toen Sint Nicolaas aan wal stapte, werd hij begroet door den burgemeester, die hem welkom heette in Alkmaar. Ook de kinderen bereidde hem een aller hartelijkste ontvangst. Op zijn schimmel maakte de Sint daarna zijn tocht door de stad naar de Harmo nie. De belangstelling langs den weg was buitengewoon groot. Bij de Harmonie was de drukte niet min der. De leerlingen der Kleuterscholen zaten reeds keurig in de dancing op den bisschop en zijn knecht te wach ten en zij zongen, begeleid' door mevr. LutterotKamper hun mooi ste liedjes. Langzamerhand had ook de groote zaal der Harmonie zich geheel gevuld. Maar eerst ging de Sint op bezoek bij de Kleuterklasse, waar hij de kinderen op hartelijke wijze toesprak, nadat van de dames Kreyermaat en Rus veel goeds over de kinderen had vernomen. Zoo vol waren sommigen van het feest, dat zij wel alles tegelijk aan den Sint wilder vertellen. Maar toch wisten zij ook eerbiedig te luisteren en met veel plezier zongen zij voor Sint en Piet nog een prach tig lied. Toen moesten de hoofd personen van het feest naar de groote zaal en genoten de kleine van de mooie tooverlantaarn- vertooning oa.. van den olifant Jumbo. En bij de heldere beelden wist mej. H. van Gulik zoo mooi te vertellen. Tractatie, limonade en speculaas, liet zich kostelijk smaken, waarna Sint en Piet terugkeerden en zich alleraardigst met de kinde ren onderhielden en van velen de belofte wisten te verkrijgen, dat zij leelijke gewoonten zouden nalaten Aan het slot kwam de groote ver rassing: de zak met lekkers en cadeaux en vol van het feest gingen de kleine, afgehaald door hun ouders omstreeks vier uur naar huis. De komst van St. Nicolaas en zijn knecht in de groote zaal gaf aan leiding tot uitbundige vreugde. Langs de juichende kinderschaar gingen beide naar het tooneel, waar zij hartelijk werden verwelkomd door den heer K. de Vries, voorzit ter der St. Nic. Commissie. Spr. stelde hun komst op hoogen prijs. Hij zegde ook den burgemeester en mevr. van Kinschot, als ook den heer G. C. Dim, inspecteur van het L. O. hartelijk dank voor hun tegenwoor digheid en hun medeleven met het feest. Maar ook tot anderen sprak hij woorden van dank, n.l. tot hen die met de lijsten hadden geloopen, tot de assistenten tot de pers en tot de leveranciers. Maar in het bijzonder ook tot de Alkmaarsche burgerij, die zoo'n groote sympathie voor het feest had getoond, dat spr. mocht dit wel verklappen er dit jaar 350 méér was opgehaald dan verleden jaar, terwijl ouders en vrienden voor niet minder dan 2400 broodbonnen hadden gezorgd, zoo dat de tractatie volledig kon plaats vinden. St. Nicolaas richtte zich daarna tot de kinderen. Hij hield hun in alle opzichten het goede voor, spoorde aan tot gehoorzaamheid aan hun ouders, tot flink leeren en goed oppassen. En van harte beloofden de kinderen alle goeds. Nadat, begeleid op de piano door mevr. de Vries de kinderen nog maals lustig hadden gezongen, werd tot hun groote vreugde door Alk maarsche onderwijzers en onder wijzeressen "opgevoerd (een uit stekende gedeelte) een echt too- neelstuk, n.l. „De kok en de Die ven". Wat hebben zij hartelijk gelachen om Jan Oliebol, die als kok in de herberg kwam, de dieven te slim af was en ze vast deed kle ven aan hun stoel. Maar nog grooter was de vreugde toen ook de anderen en ook Jan zelf aan hun stoel bleven vastzitten. Gelukkig kwam alles weer goed terecht. En de da mes en heeren speelden het stukje alleraardigst. De tractatie vond een dankbaar onthaal en limonade en speculaas lieten zich best smaken. Nog een tooneelstuk volgde, n.l. „Pas op de draad", waarin de slaapmachine zoo'n groote rol speelde en herinneringen wekte aan Zwaan, kleef aan. 't Geheel werd leuk gespeeld en de kinderen von den het prachtig. Ook de Sint en zijn knecht woonden de opvoering bij. Als besluit van het feest kwam ook hier het uitdeelen van de geschen ken. Vol van het feest verlieten de kinderen over het Doelenveld de Harmonie, waar de ouders hun kinderen opwachtten en spoedig moesten luisteren naar alles wat deze van het feest te vertellen had den. Gaarne vermelden wij nog, dat St. Nicolaas dit jaar voor de 20e maal in successie in Alkmaar bij de kinderen aanwezig was. De Com missie overhandigde hem een enveloppe met inhoud en bloemen voor zijn huis. De St. Nic. Commissie uit den B. v. N. O. die zooveel werk voor dit feest heeft verzet kan over het wel slagen van het eerste deel van het feest in allen opzichten tevreden zijn en gaarne brengen de kinderen en de oudere haar dank voor alles. GESLAAGD. Voor het examen geschiedenis M.O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer C. F. Smit alhier. BEGRAFENIS IR. HAZELOOP f. In allen eenvoud, zooals zijn leven was, omgeven door een kleinen vrien denkring, werd gistermiddag op de algemeene begraafplaats alhier he stoffelijk overschot van ir. Hazeloop ten grave gedragen. De baar was met een vijftal kran sen bedekt. Onder de belangstellen den merkten wij op ir. Klaaasen, ir. Lienesch, de heeren Hartkamp, Ha remakers, Dokter, Hoek, Duin en v. d. Laan. Aan de groeve werd niet gespro ken. Een zoon bracht allen dank voor hun aanwezigheid en de laatste eer aan den overledene bewezen. BENOEMD. Bij besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van fi- nnciën is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot hoofdinspecteur van 's rijks belastingen ter directie der registratie en domeinen te Amster dam, de heer mr. P. van Sonsbeek, inspecteur der registratie en domei nen te Alkmaar. Bij beschikking van den gemach tigde voor de prijzen is als toege- voegd-inspecteur, bevoegd tot het opleggen van tuchrechtelijke straffen en maatregelen in eersten aanleg, toegevoegd aan den inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwar den mr. A. W. Kamminga, wonende te Alkmaar, zulks met ingang van den dag, waarop hij zijn werkzaam heden als zoodanig zal aanvangen. BOONENDIEFSTAL TE BERKHOUT. Den laatsten ..tijd werden op ver schillende landerijen onder de ge meente Berkhout ruiters of hokken boonen vermist. Door de - mare chaussee werd een onderzoek inge steld, met het gevolg, dat de boonen werden opgespoord in het pakhuis van de getors. B. aan het Nieuwe Noord te Hoorn. De boonen zijn in beslag genomen en met een wagen weggevoerd. Een gedeelte was ech ter reeds verkocht. Het Dgbl. voor Westfr. ver,,am nog, dat de gebr. B. hebben bekend. HEILOO. St. Nicolaas op de school. - Zijn gewoonte getrouw heeft de goede Sint ook dit jaar een bezoek ge bracht aan de leerlingen van de lagere school en de kleuterschool. Op het bordes voor het raadhuis werd de kindervriend het welkom toegeroepen door den heer A. N. K. Hopman, voorzitter van het St. Ni- coleaasoomité. Nadat de kinderen St. Nicolaas hadden toegezongen, trok men na een rondgang door het dorp, met St. Nicolaasop zijn trouwe schimmel vooraan, naar De Rusten de Jager, waar allen werden getrac- teerd op anijsmelk en speculaas. St. Nicolaas sprak hier de kinderen toe, terwijl hij in „het groote boek" eeni- ge namen las van kinderen, die hij gaarne even wilde spreken. De grootste belhamel voelde zich bij St. Nicolaas evenwel niets op zijn gemaka en beloofde direct beter schap. Mr. Lawoe en zijn partner brach ten de kinderen in verrukking met goocheltoeren, jongleeren enz. Ook de aloude poppenkast was een bij zondere attractie. Persoonlijk wer den door St. Nicolaas en Zwarte Piet na afloop van den feestmiddag aan de kinderen een pop van Speculaas en -een taai-taai uitgereikt. De bur gemeester toonde zijn belangstelling dioor het geheele feest bij te wonen. Feestavonl V.V.V. - Donderdag avond hield de V.V.V. een feest avond voor haar leden en genoodig- den. De groote zaal van De Rusten de Jager was bijna geheel bezet, toen de voorzitter, de heer C. ten Bruggencate, de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den burge meester, die met zijn echtgenoote en een dochter den avond bijwoonde. St. Nicolaas, die dezen avond voor de ouderen was gekomen, werd hier op toegesproken door den burge meester. De oude bisschop liet onder groote hilariteit verschillende dorpsgenoo- ten ten tooneele verschijnen, waar hij hen op een gemoedelijke manier toespraak. Mevr. van Lienen gaf met, haar jongedameskoortje een zeer muzikale vertolking van „Prins Lentè" van Hendrika van Tussen broek. Hierna trad voor het voet licht de goochelaar, die dienzelfden middag voor de kinderen met succes was opgetreden, n.l. mr. Lawoe. Na enkele eenvoudige stukjes bracht hij later bijzonder goede toeren op het gebied van jongleeren. Het koortje besloot dezen avond met een mooi lied, dat, evenals het eerste, de lente als onderwerp had. HEERHUGOWAARD. Winterhulp. - De burgemeester heeft als plaatselijk directeur van Winterhulp een totaal bedrag van 750 aan waardebons uitgekeerd. De uitkeeringen varieeren per gezin van 510. Blijde incomste. - Ook dit jaar werd de Sint, die jaarlijks den kin deren der parochieschool van den H. Dionysius verheugde harten bezorgt, met het gewone ceremonieel bij het raadhuis verwelkomd. De muziek- vereeniging „Hou en Trou" verleende als van ouds hare medewerking. Ingekomen personen over October 1941. - A. Bras (wed. van KI Kuiper), N.H., zonder, Dr. van Pelt- laan 46, van Midwoud. E. M. Meer- veld, N.H., tuinman, Oosterweg 22 van Apeldoorn. G. Ch. Ploeger (echtg. van KI. Bouwman), geen, dienstbode, Breelaan 50, van Am sterdam. H. Bruin, N.H., veehou der, Schapenlaan 15, van Beemster, C. van Goor den Oosterlingh, geen. zonder, Bergerweg 52, van Den Helder. M. A. Smit (echtg. van J, G. Liefting), R.K., zonder, Molen- krochtlaan 5s, van Warmenhuizen. H.. P. Kluitman, N.H., uitgever, Rondelaan 1, van Alkmaar. C. L van Heijst, N.H., leerl. verpleegster, Breelaan 51, van Amsterdam. Th, Kürten, R.K., radio-monteur, Verl, Geestweg 39, van Amsterdam. Jb, Zasburg, N.H., werkman P. W. N., Jan Oldenburglaan 25, van Medem- blik. Fr. Venema, G.K., dienst bode, Zuidlaan 18, van Emmen. A, de Winkel (wed. van N. Gerus), N.H., huishoudster, Guurtjeslaan 16, van Venhuizen. N. Dee, geen, zonder, Loudelsweg 8, van Meppel. J, Kieft, N.H., zonder, Zuidlaan 44, van Amersfoort. A. de Vos (gehuwd met L: Kippers), geen, zonder, Bree laan 82, van 's-Gravenhage. D. L, Daalder, D.G., leeraar R. H. B. S.. Komlaan 8, van Schoorl. G. Kroes (echtg. van H. Michelso'n), N.H., zon der, Russenweg 2, van Amsterdam J. J. Vos, G.K., vrachtrijder, Beem- sterlaan 2, van Den Helder. G. J. Span, R.K., dienstbode, Kerkedijk 15, van Gendringen. C. Govers (wed. van F. van der Ben), N.H., zonder, Spoorlaan 6, van Hilversum. W. H. van Duin, R.K., zonder, Kruisweg 24, van Enkhuizen. N. van der Molen (echtg. van A. Boorsma), G.K., zon der, Prinsesselaan 24, van Schagen. D. Klomp, N.H., dienstbode, Dorpsstraat 21, van Renkum. J. Chr. Kroon, geen, electriciën, Rus senplein 7, van Venlo. Br. Bakker, geen, dienstbode, Dr. v. Peltlaan 11, van Warmenhuizen. M. M. Hol lander, R.K., hulp i. d. huish., Dorps straat 80, van Lemsterland. M. C. Stammes, geen, hulp i. d. huish., Zeeweg 23, van Nieuwe-Niedorp. A. C. Geertzema, geen, waterbouw kundige, Bergerweg 41, van Utrecht, J. A. Martin, R.K., meubelmaker, Karei de Grootelaan 33, van Alk maar. B. Plomp, N.H., adj. comm. red. ter Secr., Russenweg 3, van Harderwijk. H. Rol, N.H., zonder, Jan Oldenburglaan 3a, van Alkmaar. W. A. Zalm, geen, -onderwijzer, Berkenlaan 4, van Haarlem. A. Zwenk, W. Gem., electr. techn. ambt. P.T.T., Kerkedijk 19, van -Voorburg. A. de Vries, R.K., buffetchef, Rus senweg 2, van Rotterdam. M. A. F. Ortlep, R.K., zonder, Russenweg 5 van Delft. B. H. Pieron, R.K., chauffeur, Noordlaan 42s, van Rot terdam. J. Rimathé, geen? zonder, Breelaan 73, van Amsterdam. C. P. Hoppener, OBisCl., dienstbode, Breelaan 7, van Egmond aan Zee. W. Raams, N.H., zonder, Leo Gestel- weg 14, van Koedijk. C. E. Weijers (echtg. van Th. A. Sizoo), R.K., zon der, Hoopweg 6, van Den Helder. M. E. Verduin, R.K., dienstbode, Hoflaan 6, van Castricum. J. F. M. Grolman, R.K., wasscherij knecht, Geestweg 22a, van Helden (L.) C, A. Nieuwenhuijs, R.K., kunst schilder, St. Antoniusstraat 51, van Amsterdam. W. Fehres, geen, zonder, St. Antoniusstraat 37, van Zeist. Ingekomen personen in het Pensionaat 8 personen. HARENKARSPEL. Controleur distributiekring. Als controleur van den distribu tiekring Harenkarspel is aangesteld de heer C. Jong te Oude-Niedorp. In den vervolge zullen alle aan vragen, de distributie van levens middelen en goederen betreffende, aan een onderzoek worden onder worpen. Een ieder zij dus gewaar schuwd, dat men nieti al te licht vaardig een aanvrage indient en dat men vooral ervoor moet zorgen, dat de aanvragen overeenkomstig de waarheid zijn, wil men niet het gevaar loopen met den strafrechter in aanraking te komen. Bovengenoemde controle omvat den geheelen distributiekring Ha renkarspel, dus de gemeenten: Harenkarspel, Warmenhuizen, Nieuwe-Niedorp en Oude-Niedorp. Sluiting slagerswinkels. - Inge volge beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart is goedgekeurd het besluit van den burgemeester, waarbij het in de gemeente Harenkarspel ver boden is op Maandag vóór 13 uur do slagerswinkels geopend te heb ben. BERGEN. Winkelsluiting. - De verordening tot verplichte sluiting van kappers- en barbierssalons op eiken Dinsdag nè des middags één uur is door den secr.-generaal van het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart goedgekeurd. De afkondiging heeft Donderdag plaats gehad, zoodat de regeling a.s. Dingdag in werking zal treden. NOORDSCHARWOUDE. St. Nicolaasfeest bij de kleuters. - In „Concordia" te Noordsehar- woude werd Donderdagmiddag het St. Nicolaasfeest gevierd van de beide klauterscholen van de afd. Langendijk van Volksonderwijs. De mazelen hadden ongeveer 25 kinde ren verhinderd, het feest bij te wo nen. De belangstelling van de zijde der ouders was zeer groot. Sint Ni colaas en zijn zwarte knecht werden met gezang door de kleuters ontvan gen. Onder leiding vna de onderwij zeressen werden later nog verschei dene liedjes gezongen. De Sint heeft de kinderen hartelijk toegesproken en was heel blij, dat er alleen maar zoete kinderen zijn. Door middel vn een projectielan taarn werden eenige leuke kinder- vertellimgen geprojecteerd, waarbij mevr. Mamd'emaker een toelichting gaf. Sint Nicolaas moest al weer gauw vertrekken, omdat hij allé zieke kin deren nog een bezoek moest brengen, zoodat de cadeautjes werden uitge reikt door de onderwijzeressen. Er werden op het tooneel nog eenige spelletjes gedaan door de kinderen, waarbij men kon zien, wat er eigenlijk met deze spelen wordt beoogd. Er zat dus bovendien nog en propagandistische strekking in dit St. Nicolaasfeest* Ongecorrigeerd.) 's-Gravenhage, 5 Dec. De secr.-gen. van het dept. van landbouw en vis- scherij vestigt er de aandacht op, dat de geldig verklaarde bonnen der nieuw uitgereikte melkkaarten voor kinderen, elk recht -geven op het koopen van twee rantsoenen melk. Een rantsoen melk blijft gesteld op IV, liter. De met „47a" gemerkte bonnen geven dus recht op het koopen van liter melk. De hoe veelheid, die wekelijks beschikbaar wordt gesteld, is derhalve ongewij zigd gebleven. Het bovenstaande geldt niet voor de bonnen der reeds in gebruik zijnde, z.g. roode melkkaarten, die in gebruik zijn in de gebieden, waar de melk niet gestandaardiseerd wordt. De met „47 melk 1" gemerkte bon nen van de roode melkkaart geven recht op het koopen van l3/« liter melk. In tegenstelling met het destijds gepubliceerde, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen van de met „D N" gemerkte kaarten in het geheele land geldig zijn, doch de bonnen van de met „D M" gemerkte kaarten uitsluitend in die gemeen ten, waar „D M" kaarten zijn uit gereikt. Bij verhuizing van een gemeente, waar „D M" kaarten zijn uitgereikt, naar een gemeente waar „D N"- kaarten zijn uitgereikt, kunnen de kaarten „D M" worden omgeruild voor „D N" kaarten. Hiertoe zal echter slechts worden overgegaan, indien uit de distributiestamkaart, die aan den plaatselijken distributie- dienst wordt overlegd, verhuizing blijkt. Buiten den aanvoer van Vrijdag en Maandag is er op de veilingen weinig te beleven. Wintergroente, waarvan het leeuwendeel kool, do mineeren. Wanneer we „kool" noe men, dan sluiten we uit bloemkool en spruiten, want van beide komt er weinig aan de markt. Wat van bloemkool werd aangevoerd was 3e klasse B, A en stek. In dit licht be zien zijn de prijzen van 4.50 tot 11.50 aan den hoogen kant. Sprui ten zijn opmerkelijk schaarsch. Er is dit jaar meer kop en blad dan spruiten en die er nog zijn, munten niet uit in kwaliteit. De prijzen waren van 12.8022 per 100 kg. Kool was er genoeg, ook van elders. De prijzen waren heel goed, kwali teit B en goedgesorteerd bracht den maximumprijs op en ook de afwij kende kwaliteit vond nog grage af nemers. Roode kool noteerde 3.60 4.80, groene kool 4.505.50, gele kool 3.604.80; boerekool waarvan een groote aanvoer 5 5.50, alles per 100 kg. Andijvie be gint af te zakken en kwaliteit en kwantum houden gelijken tred. Daarom was de prijs van 4.806 për 100 kg aan den hoogen kant. Knolselderie werd in beduidende kwantums aangevoerd tegen prijzen van 3.307.10 per 100 st. De aan voer en prijzen van bosgroente wa ren als de voorgaande week. Uien en wortelen waren matig in trek. De eerstgenoemde gold 2.803.75, de laatste 1.802.30 per 100 kg. Wit lof werd in kleine partijtjes aange voerd en de kwaliteit muntte niet uit. De prijzen waren 12.8018.60 per 100 kg. De aanvoer van vruchten en drui ven had niet veel om 't lijf en wat er werd aangevoerd was 2e en 3e soort, althans van vruchten. Present van Engeland gold 14.5029, win- terlouwtje 2026,. winterjan 16 tot 26, St. Germainpeer 10 18.50, Zwijndrechtsche wijnpeer 2033, Goudreinet 2234, druiven 5052 per 100 kg. De overige aanvoer bestond uit kleine partijtjes, die we onvermeld laten. Toenemende aanvoeren van kool. Nadat gedurende den koolha- lerstijd de aanvoeren gering zijn geweest, is er de laatste weken een stijging van den aanvoer te consta- teeren. De grootste aanvoeren ko men thans van gele kool. Te Broek waren Dinsdag alleen al ruim 8Ü schuiten met deze soort met een gezamenlijken inhoud van bijna 30 wagons. De totale aanvoer ervan was aan beide veilingen in de afge- loopen week samen ongeveer 130 wagons, waarvan te Broek ruim 90. Een groot gedeelte hiervan is uit sluitend kleine kool van de lichtere kwaliteit. Te Noordscharwoude be gint de aanvoer ook toe te nemen. Bijna veertig wagons gele kool wer den daar verhandeld, terwijl de aanvoer van roode kool ruim 27 wagons beliep, hetgeen tweemaal zooveel was dan te Broek. Voor de roode en de gele kool is de maxi mumprijs van 4.30 tot 4.80 per 100 kg verhoogd. Ook de prijs van de witte kool is verhoogd en wel van 2.50 tot 3 per 100 kg. Voor de Deensche witte kool, waarvan de aanvoeren voortdurend toenemen, is nog geen regeling getroffen. Deze gaan gewoon onder de regeling voor witte kool. Zijn er geen koopers, dan gaan ze voor export. De klein ste sorteering, het z.g. stort, noteer de later prijzen van 1 en iets daar boven. Sommige partijtjes draaiden door. Groene kool, waarvan de ma ximumprijs tot 5,50 per 100 kg verhoogd is, wordt vrij geregeld aangevoerd. De aanvoer was deze week ongeveer 12 wagons van tiën ton. Voor de andijvie was de belang stelling groot. Er kwamen, zoowel te Broek als te Noordscharwoude, aanzienlijke hoeveelheden ter vei ling, welke zoo goed als alle tegen AKERSLOOT. Openstelling secretarie. - De gemeentesecretarie van Akersloot zal van 8 December af voor het publiek geopend zijn tusschen 9.30 pn 12,00 uur. den vastgestelden maximumprijs van 6 per 100 kg van de hand werden gedaan. Op sommige da gen was men genoodzaakt, den aan voer onder de gegadigden te ver- deelen. Voor de drogerijen zal, als het zoo blijft, niet veel meer ter be schikking komen. Peen en bieten komen slechts in zeer geringe hoeveelheden ter vei ling. Bieten, waarvan de kleinste sorteering in prijs verhoogd is tot 4.50 per 100 kg, konden niet tot 10 ton komen. Bij de peen noteer den wij een.aanvoer van ruim 2 wagon tezamen aan beide veilin gen. B-peen is verhoogd tot 4, C tot 3.20 en D tot 2.60 per 100 kg Uien zijn gedurende deze week niet verkocht. In de komende week zal dit misschien wel beter worden, nu de aanvoer voor A-uien is toege staan. Er werd ongeveer 10 ton ramme nas aangevoerd, waarvoor de koop lust goed was. De prijzen varieerden van 3 tot 10 per 100 kg, den maximumprijs, naar gelang van de kwaliteit. Voorts werden nog 2500 stuks bloemkool gepresenteerd, welke alle tegen de maximumprijzen werden afgezet. Het aanbod van knollen was slechts 5000 kg. De prijs was 2.50 per 100 kg. Prei ging van de hand voor 7 per 100 kg. Spruiten maakten 16 of 26, al naar ge lang ze geschoond waren of niet, Chineesche kool, waarvan te Noord scharwoude eenige aanvoer was, noteerde 2 tot 4 per 100 kg. HET ONDERZOEK NAAR ZIEKTEN IN HET AARDBEIEN- GEWAS. Mej. Ir. Hester G. Kronenberg, die, zooals bekend, met het weten schappelijk onderzoek naar ziekten in het aardbeiengewas is belast, heeft een aantal van haar bevindin gen in een overzicht vastgelegd. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het losstaan van de planten veroor zaakt wordt door de groene snuit kever. Deze kevers komen algemeen voor op brandnetels, els, eschdoorn, berk, eik, appel en peer. Speciaal op de brandnetels langs de aange taste akkers kwamen zeer veel kevers voor. Voor de hand ligt het in de eerste plaats de brandnetels uit te roeien Voorts wordt geadviseerd te wach ten met het onderploegen der oude aardbeien tot na de ei-afzetting van de kevers. Men vernietigt de kevers zelve met derris en pyretihum. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. In het Victoria-Theater komt één der mooiste films van Zarah Leander, n.l. La Habanera, een film die in dertijd hier met groot succes is ver toond. Prachtige opnamen, schitte rend spel o.a. ook van Ferdinand Marian en Karei Marteü en interes sante inhoud maken deze film tot een zeer bezienswaardige. Mannen uit één stuk in het Har monie-Theater geeft een boeiend verhaal van de ongewone gebeurte nissen, die zich afspelen te midden van mannen die groote autowegen bouwen. Het is een film met een be rekend idee en zij voldoet aan alle eischen, die men in dezen tijd aan een film mag stellen. Gustav Knuth en Josef Sieber. Gi- sela Uhlen en Viktoria von Ballasko vervullen de hoofdrollen in dit stuk filmwerk. In het Cinema-Theater wordt ver toond de film: De Eeuwige Jood, een documentaire film over het wereldjodendom waarin verschillen de zijden van het Jodendom op felle wijze worden belicht. Zwerftochten door het ghetto, vermenging van het Joodsch-e ras met andere volken, hun commercieele actie, hun verhouding tot de kust, de Talmundklassen en het ritueele slachten vormen een ondubbelzinnig document van hun leven en werken. Een buitengewoon spannende film brengt het Alkm. Bioscoop- Theater, n.l. Het geheim van slot Vogelöd. De opeenvolgende gebeur tenissen voeren tot een heftige span ning op het kasteel maar een verras sende wending brengt aan 't slot alles in een helder licht.Walter Steinbeck, Carola Höhn, Hans Stüwe en Kathe Haack vervullen de hoofdrollen. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 5 Dec. 1941. Op de he den gehouden kaasmarkt waren in totaal 8 stapels, wegende 4800 kg, kaas aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 4 stapels Kleine Fabriekskaas 40+ 56, 20+ 43.50. 3 stapels Kleine Boerenkaas 56 en 1 stapel Boerencommissiekaas 55, Met Rijksmerk. Handel vlug. NOORDSCHARWOUDE, 5 Dec. (Noordermarktbond). 18100 kg Roo de kool 4.80; 51400 kg Gele kool 4.80; 34000 kg D. witte kool 3; 4300 kg Groene kool 5.50; 250 kg Uien: B 3.50; 6900 kg Peen: A 2.50, B 4, C 3.20; 1500 kg Bieten 4.50; 14000 kg Vroege witte kool 3; 3800 kg Andijvie 4.80; 2000 kg Rammenas 5.6010. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Dec (Lang. Groenten veiling). 7100 kg Roode kool 4.80; 113200 kg Gele kool 4.80; 25700 kg D. witte kool 3; 29800 kg Savoye kool 5.50; 1800 kg Peen 2.604; 1000 kg Bieten 4.50; 200 kg stuks Bloemkool le s. 14, 2e s. 11.20; 15400 kg Vroege witte kool 3; 4600 kg Andijvie 6; 550 kg Knolselderij 47.50. SCHAGEN, 4 Dec. 1941. Veemarkt: 14 Tijdkoeien 250—350; 49 Gelde- koeien (mag.) 275350; 37 Vaar zen 200310; 70 Graskalveren 60 150; 44 Overhouders 38; 10 Bok ken en Geiten 1540; 6 Varkens (magere) 32—40; 60 Biggen 16— 24; 198 Konijnen 28; 12 Kippen 1.503.50. Voor de centrale: 121 Geldekoeien (vette) en 20 Nuchtere kalverefi. WARMENHUIZEN, 4 Dec. 1941. 13300 kg Roode kool 4.80; 17500 kg Gele kool 4.80; 150 kg Witte kool t 3; 8500 kg D. witte kool t 3, ALKMAAR. GEBOREN: Olga M., d. van Ber- nardus W. Boots en L. H. M. Diehl. Arie M., z. van Hendrik Plomp en G. Dekker. ONDERTROUWD: Jacobus H. van Heems en Maria F. G. C. Kempen. Willem A. J. Ditmars en Trijntje Brander. OVERLEDEN: Aaltje Rasch, ge huwd met J. Kuis, 71 jaar. DS. VAN DUYL. Naar het Dgbl. v. W.fr. weet te melden, zal ds. van Duyl te Blokker binnenkort emeritaat aanvragen wegens overgang naar een anderen staat des levens. PREDIKBEUPTEN. ZONDAG 7 DEC. 1941. ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Lofvers, v. A'dam (vac.-ds. Warners); 5 uur, ds. Prins van Wijngaarden. Remonstr. geref. gem., 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), 10.30 uur, ds. Paboon, em.-pred. te Den Haag. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 en 4 uur (Heidelb. Catech. Zondag 9, extra coll. diaco nie), cand. J. van Eerden. Herst. Apost. Gem., Tousaintstr., 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. chr. gemeenschapsbond, 3.30 uur jongeliedensamenkomst, Hout weg 8; Donderdagavond 7.45 uur bijbelbespreking mannen, Houtweg 8: Vrijdagavond 8 uur bijbelbespre king vrouwen, Oudegracht 208; Za terdagmiddag 4.30 uur bidstond, Oudegracht 208. UIT DE OMGEVING. Akersloot, half elf, ds. van Mul- lem; onderw.: „De levenskring der kerk in dezen tijd". Daarna kiescoll. Bergen, 10.30 u. (doop), ds. v. d. Kieboom; geref. kerk, 10 en 3.30 u., ds. van Minnen; Maranatha, 10.30 u., de heer G. Ch. Dun, van Alkmaar. Broek op Langendijk, doopsgez. gem., geen dienst. Castricum, half elf, ds. Prins van Wijngaarden, v. Alkmaar; evang. 10 u., cand. de Boer; geref. kerk, 10 en 4 u., ds. Krüger. De Rijp, 4 uur, ds. Kastein. Dirkshorn, av. 7.30 u., ds. Nell. Na afloop verkiezing leden kiescoll. Driehuizen geen opg. ontvangen. Egmond aan Zee, geen opg. ontv.; geref. kerk 9.45 u. (H. A.) en 4 u. ds. von Meyenfeldt (maandcoll.) Egmondbinnen, 10.30 u., ds. Veen- huysen; om 7.30 u. in de gemeen tewoning avond van de afd. Rijzende Kerk. Graft, geen dienst. Groet, zie Schoorl. Grootschermer, 10.30 u., ds. Bo- beldijk. Heiloo, half elf, ds. A. C. de Regt, em.-pred. te Bergen; evang., 10 u., ds. v. Beem, van Amsterdam. Heerhugowaard, 10.30 uur, ds. de Mooy. Hensbroek, geen dienst. Koedijk, 10.30 u., de heer Korn- dörffer. Limmen, 10 uur, cand. v. Royen. Nieuwe-Niedorp, 3 uur, ds. Boeke. Noordscharwoude, 10.30 u. ds. Nell Oost-Graftdijk, geen opg. ontv. Oterleek, zie Stompetoren. Oude-Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, geen dienst. Oudorp, geen dienst. Schagen, geref. kerk, geen opg. ontvangen. Schermerhorn, 10.30 uur, ds. Boe- rendonk. Schoorl, 10 uur, ds. Boeke; 11.15 uur Zondagsschool. Sint Pancras, geen opg. ontv. Stompetoren, 10.30 u., ds. Lam berts, van A'dam; evang., 10 uur, de heer S. Lodder, van Alkmaar. Ursem, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Warmenhuizen, in Ons Huis, 10.30 uur, ds. Klein Wassink. West-Graftdijk, geen opg. ontv. 'Winkel, 3 uur, ds. Nell. Zuidscharwoude, geen dienst. Zuidschermer, geen opg. ontv. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK Bijkantoor Alkmaar. - van Vrijdag 5 December 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.lt. 3V, Nederland 1941 96»/, 4 Nederland 1941 1009/ie 4 Nederland 1940 H lOOi/i 3—3'/, Nederl. 1938 931%, 3 Ned.-Indië 1937 94V, BANK-INSTELL, Amsterd. Bank .137'/, Handel Mjj. Cert. v. f 2.50172 Koloniale Bank .237 Ned. Ind. Handelsbank 154 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1583/, Calve Delft Cert. ,12/»/, Nederl. Ford ,3 41/, Lever Bros170»/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 287 CULTUUR MAATSCH. H. VA. 486t/a Java Cultuur ,292 Ned. Ind. Suiker Unit 2701/, Verg. Vorstenlanden issi/. PETROLEUM. /s Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia .276 Oude Deii334'/, Sen=mbah2/0 ,346 333 .2757, •173V, •188 16fc3/< .155 175 .215 229'/, plm 2u 96%16 1005/, ïcoy, 9 941/, 137'/, 170 232 152 15SV, 127 345 170V4 287 485 2 ffi 270 137% 3441/, 329-30 273 175 186 155 1/4 214-5 229 275 329 268 Hoofdredacieur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Pro v.; G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2