DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ZEN HAP Duiischland strijdt voor Europa Duitsche luchtmacht viel Moskou aan. Antwoord op de vragen van Roosevelt overhandigd. 8,2 milliard dollar voor bewapening. SURINAME! Engelsche ultimata aan Hongarije, Finland en Roemenië. Maatregelen tegen Joden. Plaatselijke gevechten in Marmarica. Besluit standplaats motor rijtuigen. Amerika en Turkije. Geval van gasverstikking bleek moord. Plan voor Amerikaansch expeditiecorps. afdoende, :hadelijk, R. tid maakt aan de rroepelijk.de ter en in huisslach- van contract- Hen dus alleen reeds op een ons den varkens varkens boven wordt gemaakt ifgegeven, en de oorraad hebben noven 40 K.G. in den. Ze zullen ;en, dat ik mijn >verdreven. Goed e moeten hem nrgenochtend in :n! Dat is het van belang is!" afgebeten, ener- ele groep ging Rosa, waar het de. Vier auto's le motoren voor ;chaduwen bewo- lantaarns ervan bouillet hielden ij dig. De journa- jit als een on- lde de kostbare len, zonder ze te i, en hij zag het i gelaat van Su- ge visioenen, die relden en een arakter droegen- in een soort bij zijn natuur twekkend was. Vordt vervolgd)- ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 288. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Kijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 6 December 1941 Bfiitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 5 Dec. (D.N.B.) Hêt opperbevel der weermacht deelt mede: In de Z. zóne van het Ou front zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt. Bij de beschieting van voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad werden in een munitie-opslagplaats hevige ontploffingen en groote branden veroorzaakt. Na de vlucht uit Hangö zijn met het troepentransportschip Sta lin nog verscheidene andere Sov jetschepen op Duitsch-Finsche mijnvelden geloopen. Daarbij zijn een troepentransportschip van 3000 ton, een stoomschip van 700 ton en een bolsjewistische motor torpedoboot gezonken. Sterke formaties der luchtmacht hebben in het Z. deel van het front en in het gebied om Moskou aanvallen gedaan op' stellingen en veldversterkingen van den vijand. De bolsjewisten leden zware ver liezen en verloren een aanzienlijk aantal stukken geschut en voer tuigen. De luchtmacht heeft ge,- slaagde nachtelijke aanvallen ge daan op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen aan vallen van vijandelijke verken- ningsafdeelingen afgeslagen. Duit sche en Italiaansche formaties duikbommenwerpers hebben Brit- sche pantserconcentraties in het Z. der Marmarische woestijn ver strooid. Des nachts werden bom- treffers geplaatst op vliegvelden en ravitailleeringswegen van - den vijand in het gebied, van Sidi Ba- rani en Marsa Matroe. Tijdens luchtgevechten hebben Duitsche jagers zeven Britsche jachttoestel- len neergeschoten. Een Duitsche duikboot heeft voor de kust van Cyrenaica een Britschen torpedo-- jager door torpedo's beschadigd Berlijn, 5 Dec. (D.N.B.) De Ja- pansche onderhandelaars in Was hington, 0oo meldt de Britsche nieuwsdienst, heibben het antwoord van Tokio op de vragen van presi dent Roosevelt in zake de troepen- Ibewegingig in Fransch Indo-China overhandigd. Volgens genoemden nieuwsdienst zou ambassadeur Koe roesoe verklaard hebben te hopen, dat de besprekingen tusschen beide landen worden voortgezet. President Roosevelt heeft, naar Associated Press meldt, in de pers conferentie van vandaag verklaard, dat hij met zijn minister van buiten- landsche zaken, Cordiell Huil, be- radslaagd heeft, alvorens deze met de Japansche onderhandelaars in conferentie ging. Naar Associated Press omtrent deze bespreking nog meldt, waren Nomoera en Koeroesoe nog. niet in het bezit van een antwoord op het memorandum van Hull van 26 No vember. Toen het antwoord van Tokio op de vragen van president Roosevelt in zake d# Japansche troepenbewegingen in Bkansoh Indp- China aan Huil overhandigd was. weigerde Koeroesoe aan de pers eenige aanduidingen te verstrekken, welke inlichtingen Roosevelt, ge- iwenscht had. Omtrent de persconferentie van heden wordt nog gemeld, dat presi dent Roosevelt daarin zeer terug houdend was. Verklaringen van Hori. Tokio, 5 Dec. (Domei.) De woord voerder van het bureau voor de in lichtingen Tomiokazoe Hori heeft verklaard, dat Japan en de V.S. zullen voortgaan te onderhandelen „ln een geest van oprechtheid met het dloel. een gemeenschappelijke formule te vinden waardoor wij er in zouden kunnen slagen een vreed- zamen toestand aan den Stillen Oceaan tot stand te brengen". De fundamenteele politiek van Japan t.a.v. de Chineesche aangele genheid is, zooals herhaaldelijk is uiteengezet, gebaseerd op de volgen de punten: 1. Geen territoriale ambitie, 2. gden eischen tot schadeloos stellingen, 3. vreedzame economische samen werking tusschen China en Japan. Verder zeide Hori, dat de oorzaken van misverstand zoowel betrekking hebben op China als op Fransch Indo-China. De Japansche troepen zijn naar Fransch Indo-China ge zonden in overeenstemming met een internationale overeenkomst, die in de geschiedenis vele voorbeelden heeft gehad. Hori bevestigde, dat geen Japansch antwoord is gezonden op Hull's memorandum van 26 November, maar hij „dacht" dat dit antwoord nog zou komen. ,Met Hisitschland voor «een nieuw-Europa". Washington, 6 Dec. (D.N.B.) Het Amerikaansche huis van afgevaar digden heeft met 309 tegen 6 stem men goedkeuring gehecht aan het crediet van 8,2 milliard dollar, dat door Roosevelt was aangevraagd voor bewapeningsdoeleinden en leen- en pachthulp. Het voorstel gaat thans naar den senaat. De bezetting van Hanko. (D.N. B.) - Met groote geestdrift heeft de bevolking kennis genomen van het begin der bezetting van het Sovjet steunpunt- Hanko door de Finschë troepen. Van alle gebouwen in Fin land wappert de vlag. bloed en veroverd voor ons volk, nu verraden en verkwanseld". Beneden van links naar rechts: Het Gouver nementsplein te Paramaribo met secretarie, departement van Financiën en Hof van Justitie gezicht op de stad Paramaribo en emplacement van de Bauxiet- Maatschappij te Moengo.1 (Polygoon- Koloniaal Instituut). Berlijn, 6 Dec. (D.N.B.) Reuter heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het .volgende speciale be richt uitgezonden: Aan de Finsche, de Hongaar- sche en Roemeensche regeeringen worden officieele nota's gezonden, als gevolg waarvan de ooriogs- - toestand tusschen deze regeerin gen en Groot-Britannië zal be staan. De Hongaarsche minister-president en minister van buitenlandsche za ken, von Bardossy, had Vrijdagmid dag om 17 uur 10 in het parlement reeds medegedeeld, dat de Engelsche regeering door bemiddeling van het Amerikaansche gezantschap in Boe dapest de Hongaarsche regeering een ultimatieve oorlogsverklaring- heeft doen overhandigen. In het Engelsche ultimatum wordt o.m. gezegd: Engeland acht zich met Hongarije vanaf 6 December om middernacht in staat van oorlog te bevinden, indien Hongarije tot middernacht van den vijfden December zijn troepen niet van het Oostelijk front terugtrekt. De Hongaarsche regeering, aldus heeft von Bardossy verklaard, heeft deze ongerechtvaardige verklaring van Engeland voor kennisgeving aangenomen en is er van overtuigd, dat het geheele Hongaarsche volk achter zijn regeering staat. De verklaring van den minister president werd door het Huis van Afgevaardigden met groote geest drift begroet. Daarmede heeft het wetgevende college van het Hon gaarsche volk en de höuding van de regeering van Hongarije, die den Engelschen ultimatieven eisch van de hand heeftgewezen, eenstemmig goedgekeurd. De Roemeensche regeering heeft aan dAi zaakgelastigde van de Ver. Staten haar antwoord overhandigd op het Engelsche ultimatum. De Roemeensche regeering yijst daar in den eisch van de Britsche regee ring, haar gevechtshandelingen te gen het bolsjewisme te staken en haar troepen tot den Dnjestr terug te trekken van de hand. Ook Finland heeft zijn antwoord laten overhandigen. 's-Gravenhage, 5 Dec. Het rijks commissariaat deelt mede: Er be staat aanleiding nogmaals te wijzen op het strenge in acht nemen van de verordening van den commissaris- generaal voor het veiligheidswezen van 15 Sept. f941, betreffende het zich in het oper£>aar vertoonen van Joden. De organen van het veilig heidswezen hebben opdracht, op te treden tegen iedere overtreding van deze verordening. Bovendien wordt medegedeeld, dat verzoeken van Joden om een ver gunning tot verhuizen te ontvangen moeten worden ingediend bij den Joodschen raad, Lijnbaansgracht te Amsterdam. Deze raad zendt deze aanvragen door naar de desbetref fende Duitsche instanties.' Verzoeken, welke niet langs dezen weg worden ingediend, worden niet behandeld. BESLUIT VERZEKERINGSWEZEN. 's-Gravenhage, 5 Dec. Het heden verschenen verordeningenblad bevat een besluit van den secr-gen. voor bijzondere econ. zaken en van de secretarissen-generaal van de dep. van financien, van justitie, van sociale zaken, van handel, nijverheid en scheepvaart en van. binnenland- sche zaken betreffende het verze keringswezen berust bij den secr.- gen, voor bijzondere econ. aange legenheden, die op het gebied van het verzekeringswezen noodige voorschriften uitvaardigt. Hij kan in het bijzonder voor- schriften uitvaardigen betreffende: 1. De uitoefening van het toezicht op verzekeringsondernemingen; 2. De uitoefening van het verzeke- keringsbedrijf; 3. De bestraffing van overtredingen. Italiaansch legerbericht. Rome, 5 Dec. (Stefani.) Het Ita liaansche weermachtbericht luidt: In de Marmarische woestijn in tensieve bedrijvigheid onzer artille rie tegen stellingen en gemotori seerde strijdmiddelen voor Tobroek. Aan het front van Solloem bedrij vigheid der wederzijdsche artille rie. In den sector Bir el Gobi ten W. van Bardia worden nog plaatselijke gevechten gevoerd. Lr den nacht van 3 op 4 Dec. hebben vijandelijke vliegtigen brand veroorzaakt in het veldlazaret van een onzer divisies en het met de schietwapens aange vallen. Engelsche oorlogsschepen hebben zonder resultaat de kust ten W. van Tobroek beschoten. Italiaansch- Duitsche luchtformaties hebben in het gebied ten Z.O. van Bir el Gobi, in weerwil van het aanhoudende slechte weer herhaaldelijk vijande lijke troepenconcentraties en geme- caniseerde strijdmiddelen aangeval len. Vijf Britsche vliegtuigen hebben gistermiddag een aanval gedaan op de stad Villa St. Giovanni hi de pro vincie Reggio (Calabrië). Zij wier pen bommen en schoten met de boordwapens zonder ernstige schade aan te richten. Eenige personen werden gewond. Onze jachtvliegtui gen kwamen snel tusschenbeide en schoten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Een officier werd gevangen genomen. Onze luchtmacht heeft de vliegvelden op Malta aangevallen. Politieke vluchtelingen in Zwe den. (D.N.B.) - In de Tweede Ka mer van den Zvyeedschen rijksdag heeft de mimster van sociale zaken, Möller, medegedeeld, dat er in Zwe den thans 7000 politieke vluchtelin gen zijn. Luchtlijn V.S.Engeland. (D. N.B.) - De American Export Air lines heibben licentie gevraagd voor een luchtlijn van New York naar den Ierschen Vrijstaat en Engeland. De toestellen zouden via Foynes naar Southampton vliegen. LUISTERWEDSTRIJD OP TWEEDEN KERSTDAG. 's-Gravenhage, 4 Dec. De cen trale propagandacommissie voor den verkoop der weldadigheidspostze gels schrijft ons: 0 Dank zij den gewaardeerden steun van den Ned. Omroep, zal op den tweeden Kerstdag een groote luis terwedstrijd gehouden worden, ten bate van de actie voor de kinder postzegels. Voor de samenstelling van dit hoorspel heeft de commissie bereid gevonden den heer Toon Rammëlts, te Amsterdam, die dergelijke uit zendingen meermalen verzorgde voor den K.R.O. -Nadere mededee lingen over dezen luisterwedstrijd zullèn tijdig bekend gemaakt wor den. In het gisteren verschenen ver ordeningenblad is opgenomen een besluit van den secr-gen. van het dep. van waterstaat ter verzekering van 'het beschikbaar zijn van vrachtauto's met een laadvermogen van een ton of meer, autobussen, alsmede tractoren met uitz. van landbouwtractoren (Besl. stand plaats motorrijtuigen 1941 I.) Be paald wordt o.m. dat een schrifte lijke toestemming van den bevoeg den rijksinspecteur van het verkeer is vereischt om: 1) Een motorrijtuig te verkoopen of op andere wijze te vervreemden; 2) Een motorrijtuig voor een verblijf van langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefe ning van het bedrijf behoorende plaats van werkzaamheid te brengen, of een motorrijtuig langer dan vijf dagen buiten die plaats te doen verblijven; 3) Een motorrijtuig uit het grond gebied van Nederland uit te voeren; 4) Een ïnotorrijtuig te verhuren of op andere wijze ter beschikking van een derde te stellen, indien redelijkerwijze kan worden aange nomen, dat daarmede verplaatsing van het motorrijtuig buiten het grondgebied van Nederland ver bonden is. Genoemde toestemming is even eens vereischt om bemiddeling of medewerking te verleenen bij han delingen, waarvoor die toestemming noodig is, alsmede tot handelingen of gedragingen, waardoor deze worden voorbereid, waaronder mede wordt verstaan het aanbieden van advertentiën. Overtreding kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, terwijl de betrokken motorrijtuigen kun nen woren verbeurd verklaard. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Ankara, 5 December. (D.N.B.) Volgens den zender te Ankara hebben Turksche parlementaire kringen verklaard, dat het Ameri kaansche besluit, op grond van de Leen- en Pachtwet wapens en an der oorlogsmateriaal aan Turkije te leveren, niet bhteekent, dat de Turksche buitenlandsche politiek veranderd is. Deze politiek ts dui delijk omschreven en zal niet ge wijzigd worden. De „Washington Star" schrijft, dat de Turksche regeering"over de toepassing van de Leen- en Pacht wet in het geheel niet geraadpleegd is. Veeleer zijn Roosevelt en Chur- qhill het over dezen stap eens geworden. De Turksche gezant verklaarde eerst uit de pers van de aangele genheid kennis te hebben gekre gen. Turkije, aldus de Washington Star, heeft niet onderteekend en ook geen verplichtingen jegens de V. S. op zich genomen. KAPITEIN VAN DE „CORMORAN" DOOR HITLER ONDERSCHEIDEN. Hoofdkwartier van den Führer, 5 Dec. (DNB). De Führer en opperste bevelhebber van de wgermacht heeft den commandant van den hulpkrui ser „Cormoran", fregattenkapitein Detmers, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Fregattenkapitein Detmers heeft als commandant van den hulpkrui ser Cormoran, zooals in het weer machtbericht van 3 Dec. werd mede gedeeld, den Australischen kruiser Sydney vernietigd en meer dan 70.000 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Ernstig' autcbusongeluk. (D.N. B.) - Bij een botsing tusschen een vrachtauto en een autobus in Ame- ricus (Virginia, V.S.) werden zes personen gedood en 13 gewond. Woensdagmorgen werd in. een perceel in de Deimanstraat te Den Haag een 'geval van gasverstikking geconstateerd. Op den gang van de eerste verdieping der portiekwoning werd de 40-jarige met haar vader aldaar wonende mej; Sch. "bewuste loos aangetroffen. In den. gang hing een sterke gaslucht, en bij verder onderzoek vond men in een kabinet aan de straatzijde den 20-jarigen medebewoner H. levenloos op bed. Wel aanvankelijk kon de indruk ontstaan, dat hier van zelfmoord sprake was. Later bleek evenwel, dat er geen sprake van een defect aan de gasleiding was en bet viel de recherche op, dat hier een krachtige jongeman eenige uren tevoren zooals kon worden vastgesteld door gasverstikking om het leven ,was gekomen, terwijl het raam van het kamertje gedeeltelijk openstond. Bovendien bevreemdde het de poli tie, dat de vrouw slechts bewuste loos was aangetroffen. In het kabi net zelf was voorts geen gaskraan aanwezig. Wel constateerde de recherche, dat op de gaskraan in de Keuken een tuinslang aangesloten was. Niemand der overige bewoners had deze ooit eerder gezien. De slang reikte echter bij lange na niet tot het kabinet. Voorts herinnerde een der bewoners zich, dat de jongeman, die gewoon was zijn kamer op slot te doen, kort tevoren den sleutel daarvan had gemist. Een en ander was voor de politie belangwekkend genoeg om het on derzoek voort te zetten. Zij vond in het perceel nog een stofzuigerslang en een holle gordijnroede. Voorts bleek in de gang nog eens stuk te liggen van een slang van- een gas- comfoor. Al deze ontderdeelen waren met windsels en stukjes rijwielbin- nenhand aan elkaar verbonden ge weest en ten deele ook noig verbon den, doch bij de eerste verwarring blijkbaar uit elkaar "geloopen. Zij rooken alle nog naar gas. Verbonden aan de tuinslang reikte het geheel net tot in het kabinet en was circa 5 mieiter lang. De vrouw bleek de tuinslang eenige dagen tevo-ren van een kennis in een andere gemeente te hebben geleend, onder voorwend sel, dat zij daarmee het portiek wil- dte schoonspuiten. Als gevolg hiervan is thans tegen de, vrouw, die nog in een. ziekenhuis wordt verpleegd, proces-verbaal op gemaakt wegens verdenking van moord op den jongeman. Omtrent de beweegredenen, die haar tot dit misdrijf zouden hebben gevoerd, be staat nog geen zekerheid. In ieder geval is roof geen drijfveer geweest. VERDUISTER GOED! ZON 6 Dec. onder: 17.27 7 Dec. op: 9.36 MAAN 6 Dec. op: 20.07 onder: 11.13 11 Dec. Laatste kwartier, ZON MAAN 7 Dec. onder: 8 Dec. op: 7 Dec. op: onder: 11 Dec. Laatste kwartier. 17.27 9.37 21.04 11.54 Washington, 5 Dec. (DNB). De Times Herald en de Chicago Tribu ne publiceeren een vertrouwelijk rapport, gedateerd 11 September 1941, dat volgens deze bladen op be vel van Roosevelt is opgesteld door het gemeenschappelijk opperbevel van leger en vloot der Ver. Staten. Dit rapport behelst een plan voor een expeditiecorps van 5 millioen man om in Europa te strijden ter vernietiging van Duitschland en zijn bondgenooten. De genoemde bladen beweren, dat zij een der wei nige exemplaren van dit rapport hebben gezien. Het is een ontwerp voor een totalen oorlog op tot nog toe ongekende schaal op ten minste twee Oceanen en drie continenten, namelijk Europa, Afrika en Azië. Als datum voor het begin van den strijd der Amerikaansche strijd krachten te land wordt 1 Juli 1943 genoemd. Intusschen beoogt men steeds grooter deelneming der Ver. Staten. Als mogelijke vijanden be schouwt het rapport Duitschland, Italië, de door deze landen bezette gebieden, Vichy-Frankrijk, Spanje, Portugal, Japan en Mandsjoekwo. Het rapport voorspelt, dat de Sovjet- Unie voor Juli 1942 militair afgedaan heeft en adviseert tegen Japan sterke verdediging in y Siberië met behulp van daar eventueel nog aan wezigen tegenstand, benevens inten sieve verdediging van Malakka, een economischen oorlog, voorts lucht aanvallen op Japan en een Chi- neesch offensief. Dit rapport van het gemeenschap pelijk opperbevel is volgens de bla den opgesteld op grond van een brief, dien Roosevelt 9 Juli j.l. heeft gericht aan den minister van Oor log, Stimson. In zake deze sensationeele ont hullingen weigerde Roosevelt giste ren op de persconferentie elk com mentaar en verklaarde slechts, dat de minister van Oorlog, Stimson, daarover iets te zeggen zal hebben. Deze heeft in de persconferentie de echtheid van het door de Chicago Tribune gepubliceerde docu ment toegegeven. Hij beweerde evenwel, dat het hier een onvol tooide studie der wapenbehoeftén voor de verdediging betrof, welke door den generalen staf was uitge werkt. Het betrof hier echter, naar Stimson hieraan toevoegde, niet een door de regeering aanvaard program. De publicatie van het document zal wellicht de verdediging bemoei lijken. Het ergste van deze publicatie is evenwel het feit, dat er een groep Amerikanen bestaat, wien het zoo zeer aan vaderlandsliefde en loyali teit jegens de regeering mankeert, dat zij dergelijke documenten publi ceeren. Roosevelt heeft na een bespreking met den minister van marine Knox verklaard, dat alle betrokken minis teries een onderzoek instellen om na te gaan hoe dè bladen in het bezit van het geheime rapport zijn geko men. HANGO THANS GEHEEL BEZET. Helsinki, 5 Dec. (D.N.B.) Het Fin sche weermachtbericht van 5 Dec. deelt o.m. mede, dat de bezetting van Hangö is voltooid. De woningen der stad zijn blijkbaar tamelijk goed behouden gebleven, hoewel gecon stateerd werd, dat op tal van plaat sen mijnen gelegd waren. Tot dus ver zijn ongeveer 300 gevangenen gemaakt. Storingsvuur van kanonnen en granaatwerpers alsmede activiteit van de infanterie. De vijand heeft aan den oever van het Ladogameer twee aanvalspogingen ondernomen die zonder succes verliepen. De opperbevelhebber, veldmaar schalk Mannerheim, heeft ter gele genheid van den Finschen zelfstan digheidsdag op 6 Dec. een dagorder aan de troepen uitgevaardigd, waar in hij o.m zeide, dat Finland, na een verdedigingsoorlog van sedert vijf maanden het verloren Karelië heeft heroverd en „zich stap voor stap zijn weg steeds dichter bij het doel gebaand, welk doel de definitieve beveiliging van de zelfstandigheid van ons vaderland is". Inbraak in confectiefabriek.. - ■Eenige weken geleden waren uit een confectiefabriek in de Parkstraat te Arnhem o.m. eenige rollen stof en een aantal jassen ontvreemd. Door dat een goede bekende van de politie groote verteringen maakte, kwam de politie de twee daders evenwel op-het spoor. Zij èn vier helers werden gearresteerd. De ont vreemde goederen konden gedeelte - ljjk .worden' achterhaald.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1