KLOOSTERBALSEM WAT GOED IS BLIJFT Churchill en Roosevelt. FÏLMNSEUWS. PUBLICATIES ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1941. 11 ..w-i-....—.i ....ylBWi De 12.000 pakketten zijn verzonden voor de Hollandsche vrijwilligers aan het Oostfront. Honderden dames hebben de Kerstpakketten gemaakt in het Kurhaus te Schevenin- gen, een werk, dat in één dag gereed moest zijn. De verzending van het Kurhaus uit. (Polygoon-Meyer) BESCHIKBAAR ZIJN VAN MOTORRIJTUIGEN. 's-Gravenihagé, 5 Dec. Als gevolg van de toenemende moeilijkheden bij de afwikkeling van het wegver keer is het noodzakelijk nauwkeurig toezicht te oefenen op de voertuigen der districten.' Reeds volgens de thans geldende wettelijke bepalingen behoorde het tot de taak der rijksinspecteurs van het verkeer de noodige vervoerge- legenheid voor vitale transporten te garandeeren, hetzij door requisitie van auto's, hetzij langs den weg v^n overleg. Daabij is evenwel gebleken, dat tal van ondernemers en tusschen- personen, veelal met voorbijgaan van verordening no. 86/1940 van 5 Augustus 1940 over wisseling van verblijf, voertuigen hebben ver kocht of door hun bemiddeling heb ben doen vertrekken naar andere districten of ook naar het buiten land, zoodat in gevallen, waarin deze voertuigen noodig waren, daarover niet meer kon worden beschikt. Der gelijk eigenmachtig optreden kan ander de huidige omstandigheden leiden tot ernstige moeilijkheden bij de afwikkeling van het wegverkeer, dat in het algemeen belang ligt, en moet worden verhinderd. Een nieuwe verordening van den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat, afgekondigd in verordeningenblad 49 van 5 De cember 1941 onder nummer 220/1941,. bepaalt derhalve, dat voortaan elke verkoop of andere vervreemding, iedere wisseling van meer dan vijf dagtn in het verblijf, elke uitvoer en elke verhuren of andere vorm van beschikbaarstelling van vracht auto's van een ton laadvermogen en meer of van autobussen naar het buitenland goedgekeurd moet wor den door den rijksinspecteur van het verkeer. Deze verordening vindt niet slechts toepassing op den eigenaar of houder van den vrachtauto, maar ook op personen, die - voor derge lijke handelingen hun medewerking of bemiddeling verleenen. Ook heeft zij betrekking op handelingen ter voorbereiding hiervan: zoo wordt met name het opgeven van adver tenties, die genoemde verboden handelingen beoogen; eveneens on derworpen aan de goedkeuring van den bevoegde verkeersinspecteur. Voor de verleening van dergelijke vergunningen is bevoegd de rijks- Reeds in oude tijden gebruikte men als balsem voor kwetsuren de stoffen, die deel uitmaken van AKKER's Kloosterbalsem! Wie de verrassende werking er van heeft ondervonden, blijft deze gebruiken en zegt altijd: Doe er Kloosterbalsem op! Onovertroffen als huidmiddel bij wonden, blaren, wintervoe ten, gesprongen banden, schrale huid; als wrijfmiddel bij stram heid, rheumatiek en spierpijnen. Nog eens: De rede van Von Ribbentrop. (Van onzen Haagschen correspondent. Duitschland kent vóór en in dezen oorlog, als zijn twee grootste vijan den, Churchill en Roosevelt. Tóch heeft het 'Duitsche volk in het En- gelsche en het Amerikaansche waar lijk niet van den aanvang af zijn tegenstanders gezien bij zijn stre ven tot herziening van Versailles, tot definitief herstel van het na den vorigen oorlog hem aangedaan on recht. Men leze of herleze, wat in „Mein Kampf" over de vérhouding van het Duitsche Rijk en het Brit sche Empire, zoo-als Hitier zich die gedacht heeft in het waarachtig be lang vah beide naties, wordt gezegd, en men herinnere zich slechts, hoe de Führer herhaaldelijk de vriend schappelijke vredeband heeft uitge stoken, dioch telkens weer slechts afwijzing, hoon enspot ondervond aan de overzijde van het Kanaal en van het verdere Europa. Rijksminister von Ribbentrop heeft hieraan in zijn groote rede ook nog weer eens herinnerd en vervolgens in den breede uitgeweid ovct de ver houding tot de Vereenigde' Staten, waarbij den president de scherpste critiek niet werd bespaard. Lang, zoo klonk het, heeft Duitschland tegenover zijn oorlogsdreigingen ge zwegen, maar gezien den toon, wel ken do oorlogsophitsers daar den laatst en tijd in steeds toenemende mate tegenover Duitschland belie ven aan te slaan, zijn er voor Berlijn ook geen termen meer aanwezig om tegenover dieze kwestie niet heel openlijk stelling te nemen. Het Duitsche volk, zoo constateer de von Ribbentrop nadrukkelijk, had in zijn geheele geschiedenis nooit wrok of haat gekoesterd tégen hei Amerikaansche volk: Het Ameri kaansche volk heeft dit zeker ook niet gedaan tegen het Duitsche. Des ondanks probeerde president Roose velt zijn land in oorlog met Duitsch land te brengen met alle kunstmid delen van intriges, verdraaiingen en laster. Deze politiek voerde en voert Roosevelt naar Duitche overtuiging echter alleen ten gerieve en onder invloed van het in de Vereenigde Staten tezaamgestroomde internatio nale wereldjodendom en van zijn ex ponenten. Duitschland en zijn bondgeaooten voelen zich echter ook tegenover de Vereenigde Staten volkomen zeker; DUITSCHE MODESCHOUWEN IN NEDERLAND. Binnenkort wordt in Nederland een aantal modeschou- wen gehouden, waar de nieuwste Duitsche mode getoond zal worden. 8 en 9 December te Amsterdam, Am- stelhotel; 10 en 11 December in het Kurhaus te Scheveningen; 12 Dec. inspecteur van het verkeer in wiens district de standplaats van de auto is gelegen. Overtreding van de bepalingen dezer verordening kan worden ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of boete van ten hoogste 3000, terwijl bovendien de betrok ken auto in beslag genomen kan worden. Tegen overtreders zal. met streng heid worden opgetreden. De rijkscommissaris (commissaris- generaal voor financiën en econo mie) maakt hieromtrent bekend, dat ook toestemming noodig is, wanneer sprake is van een handeling ten gun ste van een persoon, die de Duitsche nationaliteit bezit, of ten gunste van een Duitsche firma of een Duitsche instantie in en buiten Nederland. Verzoeken v^n dezen aard worden door den verkeerinspecteur voorge legd aan den gemachtigde voor het verkeer over den korten afstand. DIEFSTAL VAN BOENWAS OPGEHELDERD. De Utrechtsche recherche hield dezer dagen eenige venters aan, hl. den 37-jarigen glazenwascher J. v. d B. en dem 39-jarigen glazenwas- scher N. de N., die potjes boenwas aan den man trachtten te brengen. Het bleek spoedig, dat de boenwas van misdrijf afkomstig was. In de Oude Daalstraat trof de politie een grooten voorraad boenwas in jam potjes aan alsmede tien kilobussen. Deze hoeveelheid werd in beslag genomen. De was bleek afkomstig van de fabriek „Het Hollandsche bijenpark" aan de Croeselgan. Als verdacht van den diefstal werden aangehouden de 19-jarige V. A. en de 25-jarige van V. beiden op die fabriek werkzaam. Er werden twee helers gearresteerd. STEUNVERLEENING AAN STILGELEGDE BEDRIJVEN. In het Donderdag verschenen. Ver ordeningenblad is opgenmen een besluit van den secr.-gen. van het dep. van handel, nijverheid en scheepvaïrt betreffende steuhverlee- ning aan stilgelegde bedrijven. In dit besluit wordt bepaald, dat aan ondernemingen, in welker be drijven naar het oordeel van den secr.-gen. of diens gemachtigde in verband met de huidige buitenge wone omstandigheden de werkzaam heden zijn gestaakt, al dan niet bij of zij veel of weinig oorlogstuig aari Duitschlands vijanden leveren, of zij al dan niet aan dezen oorlog ook actief gaan deelnemen, aan de over winning van de as en haar bondge- nooten zal dit niets meer kuimen veranderen. De belangen van de jonge, om hun nationaal bestaan, om een nieuwe sociale orde en om een meer rechtvaardige verdeeling van de aardsche goederen kampende vol ken kunnen niet meer in beteeke- nende mate bedreigd, laat staan: ge schaad, worden door die der „inter nationale, j oodsch-plutocratische wereld van uitbuiters der volkeren met aan het hoofd den heer Roose velt". Na een vlijmscherpe analyse van de methoden dezer naar oorlog op hitsende politiek onder het motto „houdt den dief!" vraagt de Duitsche minister van buitenlandsehe zaken zicth af, hoe lang nog het gezonde verstand van het Amerikaansche volk een dergelijke catastrofale poli tiek zijner regeering zal willen slik ken. De Roosevelt-rageering heeft immers slechts een klein gedeelte van het Amerikaansche volk achter zicih en dat volk zal vroeger of later bespeuren,, dat de groote en wijze Monroe zich niet om niets reeds lang in zijn graf heeft omgekeerd! „Amerika voor de Amerikanen", maar dan ook: „Europa voor de Europeanen!" zou nog steeds van verstandig inzicht getuigen, waaraan niemand zich op den duur zal kun nen onttrekken, zonder eenmaal medeverantwoordelijkheid voor de verschrikkelij kste wereldcatastrofes op zich geladen te krijgen. Of, om het met de woorden van von Ribben trop te herhalen: wanneer het tot een'oorlog van de Vereenigde Sta ten tegen Europa en Oost-Azië mocht komen, dan staat thans reeds voor de "geschiedenis vast, dat de verantwoordelijkheid voor zulk eën oorlog met al zijn gevolgen uitslui tend op president Roosevelt valt. Eens zal dan ook, hoorde de we reld in Berlijn profeteerend uitspre ken, het Amerikaansche volk ont waken en van zijn president en zijn Joodsche raadgevers rekenschap verlangen voor een politiek, welke voor dezen oorlog verantwoordelijk is, die de eene natie na de andere tot den oorlog heeft aangezet en die nu, tegen den wil van Amdrika, ook het eigen volk met alle middelen in een oorlog poogt te betrekken, wel ken Amerika nooit kan winnen en welke van het land slechts verschrik kelijke offers zal vergen. Terwijl dus Roosevelt de hoofd- schuldigq is, zal .Churchill zijn, te Arnhem en 15 Dec. te Utrecht. Enkele der nieuwste scheppingen der Duitsche modeproductie. (Haenchen-Recla PRIJSOPDRIJVING VAN GROENTEN EN ERUIT. Gistermorgen heeft inspecteur C. D. Vos, leider van den econ. dienst der Haagsche politie, in een pers conferentie een en ander verteld over de resultaten der jongste con trole-acties. Een intensieve controle is gehou den, zoowel op het marktterrein aan de Herman Costerstraat te Den Haag als op grossiers, winkels, slij ters en venters in het rayon. Tot op heden werden daarbij niet minder dan 72 detaillisten en 7 grossiers op vaak zeer ernstige overtredingen be trapt bij den verkoop vooral van fruit en kool, appelen en uien. Groote partijen van 4000 en 8000 kg uien werden in beslag genomen. In verscheidene gevallen was 100 pet. en meer op den toegestanen ver-' koopprijs gelegd. In een enkel geval steeg dit percentage zelfs tot 300 pet. KLAVER BESTEM» VOOR ZAADWINNING. 's-Gravenhage, 5 December. Uit het dezer dagen gepubliceerde- be richt betreffende de bij het scheu ren van grasland toegestane opper vlakte voor den 'oogst van ruw- voedergewassen volgt, dat dus ook de klavers behooren tot de be perkte gewassen. Uiteraard geldt dit niet voor stoppelklavers. Ook zal klaver, welke dient voor zaadwinning, niet onder deze beperkende bepalingen vallen. Wanneer men daarom zijn klaver of een gedeelte daarvan niet onder deze beperkte gewassen gerang schikt meent te moeten zien, dan zal men onder mededeellng van de oppervlakte bestemd voor zaad winning, dit moeten' opgeven bij de landbouwcrisisorganisatie. Begrcotmgstekort v. 25.800.000. - De in het Amsterdamsehe gemeen teblad verschenen ontwerphegroo- ting voor het jaar 1942, wijst in haar eindcijfers een tekort aan rond f 25.800.000. wijze van voorschot, steun kan wor den verleend. De middelen, waaruit de steunbedragen, alsmede de daar aan verbonden kosten, moeten wor den betaald, worden in de eerste plaats opgebracht door de takken van bedrijf, waartoe de gesteunde ondernemingerf behooren. land zeker tot het voornaamste slachtoffer maken. Het eiland zal verwoest worden en het Wereld rijk, steeds meer afbrokkelend, zal immer sterker afhankelijk worden van vreemde mogendheden. Ook hieromtrent heeft von Ribbentrop geen schijntje twijfel laten bestaan. Voor ons hier in Nederland is dan nog bijzonder belangrijk, hetgeen von Ribbentrop heeft gezegd over de belachelijke pogingen der Engel- sche propaganda voor een revolutie in Europa, met name in de bezette gebieden en in Duitschland zelf. Klaarblijkelijk is dit na de toch te kortschietende Amerikaansche hulp verleening Churchill's, allerlaatste hoop. Maar de Duitsche staatsman heeft zijn 67-jarigen tegenstander ook op dit stuk geen kans gelaten: landen als Duitschland en Italië ma ken geen revolutie, daarover valt niet eens te praten en ook al zou Duitschland nederlaag na nederlaag boeken, dan nóg staat één ding vast: nooit zou het nat.-soc. Duitschland capituleeren; een. November 1918 herhaalt zich niet in de Duitsche ge schiedenis. Woorden, welke men met even groote stelligheid, reeds eerder uit den mond van den Führer had vernomen. En wat de bezette gebieden be treft: in ons tijdperk van motoren, van pantserwagens en Stuka's zijn opstanden bij voorbaat uitgesloten. Den ernst van een dergelijke waar schuwing, hier te lande op het Am sterdamsehe IJsclubterrein reeds door den Rijkscommissaris uitgespro ken, kan niemand misverstaan! Europa is voor de eerste maal in zijn geschiedenis op den weg naar aaneensluiting! Terecht kon minister von Ribbentrop dit een veelbeteeke- nende ontwikkeling noemen. Nie mand kan dezen ontwikkelingsgang, in Europa en in Oost-Azië, op den duur tegenhouden. In 1878 was er ook een congres van Berlijn en bij die gelegenheid was het Bismarck, de j,IJzeren Kanselier", die de span ningen na den Balkanoorlog en als gevolg van de Russische expansie bedreiging wist weg te nemen. Thans is het weder een Duitsche Rijkskanselier, Adolf Hitler, die de groote Europeesche politiek maakt, welke ook verder over de wereld haar uitwerking niet zal missen. Van de draagwijdte dier politiek een»ieder, die ooren heeft om te hooren, nog eens doordrongen te hebben, is niet de geringste ver dienste vhn von Ribbentrops groote rede, KOSTWINNERSVERGOEDING NA MILITAIREN DIENST. Geen aftrek meer van invaliditeitsrente. De persdienst van het N.V.V. schrijft o.m.: Op 16 Augustus 1941 werd een verordening afgekondigd betreffende tijdelijke verhooging vah bepaalde sociale verzekerings renten met een tijdslij ken toeslag. In deze verordening werd o.a. be paald dat deze bijzondere toeslagen buiten beoordeeling blijven van de aanspraak op steun krachtens eeni ge door de overheid vastgestelde steunregeling en derhalve bij de vaststelling van het. bedrag van zoodanigen steun builen aanmer king blijven. Nu waren er nog vele invaliden uit de oorlogsdagen van het vorig jaar, die nog een kostwinnersver goeding genieten, doch waarvan de tot dan toe- uitgekeerde invalidi teitsrente werd afgetrokken. Als gevolg van een desbetreffend ver zoek van de soc.-econ. afd. van het N.V.V. heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau thans bepaald, dat met ingang van 3'0 November 1941 voor 'alle militairen, dus ook voor de niet oorlogsgewonden, de invaliditeitsrente, welke aan deze personen is toegekend, niet" meer in mindering behoort te worden ge bracht op de toegekende kostwin nersvergoeding. Mocht tot dusver bij de uitbetaling van kostwinners vergoeding met genoten invalidi teitsrente ten onrechte rekening zijn gehouden, dan behoeft de daar door te veel uitbetaalde kostwin nersvergoeding niet van belang hebbenden te worden teruggevor derd. AANMELDING ONDERNEMINGEN IN HANDEL EN AMBACHT. Herhaalde aankondiging. 's-Gravenhage, 5 Dec. De organi satiecommissie voor het bedrijfsle ven brengt in herinnering haar beschikking van 10 October 1941, waarbij de aanmelding van alle ondernemingen, werkzaam in handel en ambacht, is voorgeschreven. Hoewel de termijn van aanmelding is verstreken, wordt alsnog de ge legenheid gegeven ondernemingen als hier bedoeld aan te melden en wel binnen 10 dagen na het ver schijnen van de aankondiging. Alle inlichtingen omtrent de aan melding, alsmede daartoe strekken de formulieren zijn verkrijgbaar bij de bureaux van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de aanmelding van be doelde ondernemingen verplicht is, terwijl nalatigheid kan worden ge straft met een boete tot 10.000 of gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. HET GEHEIM VAN SLOT „VOGELOD". Alkm. Bioscoop-Theater. Juist wanneer men op 't slot „Vo- gelöd" den verjaardag van baro nes von Siebeneich (Kathe Haack) viert, keert van een lange buiten- landsche reis de graaf Andreas (Hans Stüwe) op het slot terug. Andreas komt met de bedoeling om zijn vroegere verloofde Mari anne (Carola Höhn) te trouwen. Nu blijkt echter dat tijdens zijn af wezigheid zijn broer Leopold (Wal ter Steinbeek) kans heeft gezien om Marianne van zich afhankelijk te maken en haar daarna tot een huwelijk te dwingen. De onver wachte komst van graaf Andreas brengt nu natuurlijk alles in rep en roer. Het komt weldra tot heftige scènes tusschen de beide broers. Dienzelfden nacht maakt graaf Leopold een wandeling naar zijn vriendinnetje Wally (Hilda Ses- sah) en keert daarvan niet meer terug. Nu volgen de feiten elkaar snel op. Andreas wordt gearres teerd onder verdenking van moord, daarna de boschwachter Matthias, doch beide moeten wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten wor den. De atmosfeer op slot Vogelöd wordt hoe langer hoe ondragelijker, totdat een verrassende wending in het onderzoek licht in deze zaak brengt en de werkelijke dader- tenslotte gearresteerd wordt. Voorprogramma: Ufa nieuws en een aardige film over een oplichter. MANNEN UIT EEN STUK. Harmonie-theater. Twee dingen komen in deze film sterk naar-voren: de kracht van den arbeid en van de techniek en de kameraadschap. We hebben hier te doen met een dramatische film, die op pakkende wijze het leven in beeld brengt van mannen en vrouweii van dezen tijd. Die man nen zijn hier bouwers aan een grooten autoweg in Duitschland, arbeiders die voortkortien uit heel verschillend milieu en die elkaar in hun leven in de kampen, ver van de groote stad, goed leeren kennen en waardeeren. Zoo ont staat er, naast de onderlinge vroo- lijkheid en naast de conflicten wel ke voor en na ontstaan, een broe derlijke kameraadschap, die zich niet alleen uit aan de' biertafel, maar ook naar voren komt, als er iets hapert aan het huwelijksleven van één hunner. Technisch staat deze film zéér hoog, vooral indat gedeelte, waar een instorting levensgevaar brengt voor een zes tal mannen en per radio de hulp wordt ingeroepen van een juist met verlof zijnden ploeg arbeiders, om dat slechts zij het reddingswerk tot een goed einde zullen kunnen brengen'. En dat dan ook doen. Door de film is een roman gewe ven, zooals wij hierboven reeds aanstipten, waardoor de aandacht der bezoekers nog extra geboeid wordt en die den regisseur gele- genheid gaf afwisseling te brengen in zijn overigens zeer knap werk. We meenen een bezoek aan de Harmonie voor deze rolprent sterk te mogen aanbevelen. Het- voorprogramma brengt naast de journaals een revue filmpje „Abends in Berlin" met een rijke verscheidenheid van costuums, goede muziek en mooie dansen. LA HABANERA. Victoria - Theater De vertooning van deze uitne mende film van Zarah Leander is opnieuw een groot succes geweest. De rol van de jonge knappe Zweedsche vrouw Astree Stern helm doet haar kwaliteiten prach tig uitkomen. Van haar spel en zang gaat een groote bekoring uit. Astree maakt met haar tante een groote reis en vooral het eiland Puertorico oefent een bijzondere bekoring op haar uit. De muziek, zang en dans en de romantiek overmeesteren haar. Zij laat haar tante alleen vertrekken en blijft bij Don Pedro achter, met wien zij spoedig trouwt. Maar tien jaar la ter is zij niet gelukkig meer. Haar noordelijke natuur komt in botsing met die, van Pedro en degevolgen kunnen niet uitblijven. Zeer mooi zijn de scènes met haar zoontje. De komst van twee artsèn op het eiland veroorzaakt vele moeilijk heden, vooral als Astree in dr. Na gel een jeugdvriend terugvindt. Deze dokter vindt ondanks alle tegenwerking van de autoriteiten een middel tegen de koorts, die elk jaar op het eiland zooveel men- schenlevens eischt. Hoe de geschie denis zich verder ontwikkelt, ver- zuime men niet in deze fraaie film te gaan zien. Men kan dan boven dien genieten van uitmuntend spel, niet alleen van Zarah Leander, maar ook van Ferdinand Marian als don Pedro en Karei Martell als dr. Nagel. Opnamen en muziek zijn een groote attractie. Het voorprogramma bracht een mooi Tobis Holl. Nieuws (van Pro- filti), waarin ook St. Nicolaas niet ontbrak,' een uitgebreid Ufa-jour- naal met interessante beelden en de film: Met Duitschland voor een nieuw Europa. DE EEUWIGE JOOD. Cinema-Théater. In het Cinema-Théater wordt deze week als hoofdnummer ver toond: De Eeuwige Jood, een documentaire film over het we reldjodendom. De film begint met een indruk- wekkenden zwerftocht door het Joodsche ghetto in Polen. De ver blijven mag men naar onze be grippen nauwelijks als woningen aanduiden. Daar leeft, aldus geeft ons deze film te verstaan, een volk, dat niet door arbeid in zijn onder houd voorziet, maar door sjache ren en zwendelen; klein en groot, jong en oud drijft zijn handeltje. Overzichtelijke opnamen toonen dan hoe het Joodsche ras zich van Klein-Azië uit met andere volken heeft vermengd en de geheele we reld heeft overstroomd, waarbij het zich wat het uiterlijk betreft aan de gastvrije volken heeft we ten aan te passen. Het uiterlijk veranderde wel, het wezen niet. Dan laat de film zien, dat de Jood het klaar heeft gespeeld de wereld commercieel te beheerschen. Een episode uit de Amerikaansche film: „De Rotschilds" laat de ontwikke ling zien in dit Joodsche bankiers huis. Het verval van de beschaving van de z.g. „Joodsche kunst" wordt voorts in opnamen naar voren ge bracht. Eenige scènes volgen uit een door een Jood vervaardigde .cultuurfilm yan het purimfeest. Pagina 3. ARTIKEL 35 (5) WEGENVER KEERSREGELING. „Bij het ge leiden of drijven van vee bij duister nis of dichten mist dienen aan het begin en het einde van het transport lantaarns, welke een helder wit of geelachtig licht uitstralen, te worden medegevoerd. Bij het geleiden van paarden kan met één lantaarn wor den volstaan". Polygoon-Claudius ALGEMEENE BEKENDMAKING INZAKE AFWIKKELING VAN DEFENSIESCHADEN. De Burgemeester van Alkmaar maakt het volgende bekend: Vóór en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zijn, ten behoeve van de landsverdediging, onder-water zettingen voorbereid en gesteld, verdedigingswerken, hindernissen, versperringen e. d. gemaakt, weg ruimingen uitgevoerd en terreinen, gebouwen, wateren enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters,huurders en gebruikers van de terreinen en opstallen, ten aanzien van welke een of meer dier verrichtingen hebben plaats gehad en die hier door schade hebben geleden moe ten een verzoek tot het bekomen van schadeloosstelling vóór 1 Ja nuari 1942 indienen bij den Alge meen Gemachtigde voor de Oor- logs- en Defensieschaden te 's-Gra venhage. Indien vóór dien datum geen aanvrage is ingediend, vervalt het recht' op schadeloosstelling. Zij, die reeds een verzoek heb ben ingediend bij de Advies-Com missie-Vorderingen en van deze schriftelijk bericht hebben ontvan gen over het in behandeling ne men daarvan, moeten niet opnieuw een verzoek indienen. Dit geldt ook voor hen, die zulk een verzoek reeds hebben ingediend bij de Schadecommissie en van deze schriftelijk bericht hebben .ont vangen als voren. Het Hoofd der afdeeling Defen sieschaden van het Departement van Financiën onderzoekt de aan vragen van belanghebbenden en biedt deze daarna een bepaald be drag in geld aan als schadeloos stelling. Wordt de schade van Rijkswege in natura hersteld of is het om andere redenen niet moge lijk terstond een aanbod als voren bedoeld te doen, dan kan belang hebbende' schriftelijk aan den Al gemeen Gemachtigde voornoemd een voorschot of crediet vragen, dat, zoo het verleend wordt, met de schadeloosstelling wordt ver rekend. Indien belanghebbende de hem door het Hoofd der afdeeling De- fensieschade van het Departement van Financiën aangeboden schade loosstelling niet voldoende acht, kan hij een ongezegeld verzoek schrift richten tot den Secretaris- Generaal van het Departement van Financiën, waarin vermeld het be drag, waarop hij aanspraak meent te hebben, en de redenen, waarop deze. aanspraak berust. Beroep op den rechter, of eeni- gerlei andere voorziening, is niet mogelijk. De Secretaris-Generaal beslist omtrent dat verzoek, tegen welke beslissing niet kan worden opge komen. Alkmaar, 6 December 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. KOSTELOOZE KOEPOK INENTING. In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Wilhelminalaao nr. 11 bestaat de gelegenheid voor kostelooze koepokinenting op DINSDAG 9 DECEMBER a.s., des voormiddags te 9 uur. (Verzoeke het trouwboekje mede te nemen.) Alkmaar, 6 December 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. Ook de Joodsche Talmud-klassen trekken aan het oog voorbij. En dan komen de verschrikkelijke op namen van het ritueele slachten, die heel wat van den toeschouwer vergen. De film sluit met opnamen van Germaansche menschen en Ger- maansche ordening, in scherpe tegenstelling met het voorafgaande. Deze film zal niet nalaten, op ieder die haar ziet, een overweldi genden indruk te maken. Het voorprogramma bracht een uitgebreid en interessant Ufa- journaal, een mooi Tobis Holl. Nieuws uitgebracht door Profilti, eeq, prachtige natuuropname van Zuid-Duitschland en de filmMet Duitschland voor een nieuw Europa.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5