DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. THAILAND VERLEENT JAPAN VRIJEN DOORTOCHT. HE-NIEUWS JAPANSCHE BERICHTEN OVER TALRIJKE MILITAIRE SUCCESSEN. De bedoelingen van Japan. Oorlogsverklaring door het Congres der Ver. Staten aangenomen. Aanvallen op gebied van Singapore. Duiischland strijdt voor Europa Nog slechts plaatselijke gevechten aan het O.-front. Gevechten in N.-A|rilca^ duren voort. Japan bezet concessies te Sjanghai. Verklaring Japanschen keizer. DISTRIBUTIE-NIEUWS Distributie van boter. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Pagina 4. zé. 26. Toen moest Anneke mee om ge wassen te worden en dan te ontbijten. Vader zat al te wachten, want die moest weer gauw de deur uit. Er was nog heel wat te doen in het bos. 3 VAN BABY- VARTEN AAN 3EDERS. den Distributie- ECMAAR, maakt be- moeder, die in het ii schriftelijke ver- geneeskundige of de bevalling ver- a 4 maaanden zal :n baby-textielkaart rtrekt, tegfen over- amkaart van de a.s. ers, van wie het Stamkaart na 1 werd gedateerd, van extra bonnen lavermout, behoeft attest, als boven- len overgelegd, men in ontvangst aan de textielaf- Distributiekantoor, ht 168, en worden aan personen, op- bevolkingsregister ALKMAAR. i DISTRIBUTIE- KELEN. i den Distributie- lLKMAAR, brengt le aandacht van bë- lat het aan gros- te verboden is in achte artikelen op taillisten te leveren ai hiervoor later in en. en, zoowel kooper ordt in hun eigen ai, aan dit voor hand te houden, ernstige gevolgen men hebben. AN HAVERMOUT VRUCHTEN. tl den Distributie- iCMAAR, brengt on- van belanghebben- ij zingen voor haver- le vervaldatum ligt 1941, recht geven van havermout of wel per rantsoen iten of 250 gr. ha- *en zullen niet zoodat detaillisten niet in de gelegen- :n vervaldatum ha kken, op deze toe- ruchten dienen te ;n zich, ter verkrij- uchten te wenden Nederl. Centrale producten, erkende duur van toe wij zin iet een vervaldatum .6 December maand worden ver- detaillisten of gros- ;elegenheid hebben de geldigheidsduur igingen, havermout in staat worden ivermout te betrek- vij zingen behoeven ng te worden aan- en deze verlenging Beschikking van ïneraal van het De- .andbouw en Vis- >aald. mogen tegen deze s niet afgeleverd jeider voornoemd, H. BAKKER. 27 Nov.4 Dec.) Hendrika, d. v. s en Roelofje Wit- s, z. v. Jan Duin- Zonneveld. l Gerardus Jo- Deek, oud 42 jaar, sterdam. Jansje ar, echtgenoote van old. P. (Nov.) ohannes Arend Lu- rver en J. L. van ïlis, z. v. J. Kalver- ïan. d: Ide Roodt en Henricus te osterboer. Ide Roodt en Im- Catharina Liefting, J. Bijl. Fimke van H. Benedick, ed, 46 j., echtg. van (overl. te Alk- [ORN. (Nov.) icob, z. v. P. Bur- er. ■E OUDKARSPEL. ien verkiezing werd Twuyver herkozen heer J. Kroon Cz. •t ouderling, in de ïeer P. Kuiper. AARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 290. Deze courant wordt elken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 9 December 1941 Tokio, 8 Dee. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld, dat vandaag om 12.30 uur een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen Thailand en Japan over den doortocht van Japansche troepen. Deze hebben reeds een begin gemaakt met den vreedzamen opmarsch in Thailand in de richting naar Bangkok en talrijke belangrijke punten in de oostelijke en zuidelijke gebiedeu van het land. Op verschillende strategische punten zijn in Zuid-Thailand troepen aan land gegaan. degedeeld, dat het eiland Naoeroe is aangevallen. De opperbevelhebber van de Ja pansche vloot in de Chineesche wa teren heeft medegedeeld, dat Hon- kong gistermiddag totaal door de Japansche marine geblokkeerd is. Er zijn reeds twee luchtaanvallen ge> daan. Tokio, 8 Dec. (DNB). Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft de Japan sche ambassade bekend gemaakt, dat Japansche strijdkrachten bezig zijn Thailand te zuiveren van Brit- sphe strijdkrachten, die de grens van Malakka vanochtend in de vroegte in de richting van Thailand hebben overschreden. Japan is tot de overtuiging gekomen, dat Brit sche strijdkrachten in de schemering de grens van Malakka hadden over schreden. Om den vrede in het Zui den van den Stillen Oceaan te handhaven en de onafhankelijkheid van Thailand te beschermen, heeft Japan onderhandelingen met Tai- land geopend en strijdkrachten uitgezonden tegen de Britsche troe pen, die thans de Britten uit Thai land willen verdrijven. De krijgsverrichtingen. Tokio, 8 Dec. (DNB). Het keizer lijke hoofdkwartier deelt mede, dat bij Hawaii twee Amerikaansche slagschepen tot zinken zijn gebracht. Vier andere slagschepen en vier zware kruisers werden zwaar be schadigd. Verder is waarschijnlijk een vliegtuigmoederschip tot zinken gebracht. Bij Guau werden de Ame rikaansche mijnenveger „Penquin" en vier Amerikaansche koopvaardij schepen tot zinken gebracht. Bij Hawaii zijn bovendien talrijke Ame rikaansche vliegtuigen neergescho ten. De Japansche verliezen zijn ge ring. Geen enkel Japansch schip ging verloren. Bij de Japansche aanvallen op de Philippijnen werden boven Iba veertig en boven Clarkfield vijftig vijandelijke toestellen neergescho ten. De Japansche luchtmacht ver loor twee toestellen. Bij luchtaan vallen op Singapore zijn twee Brit sche kruisers tot zinken gebracht, zoo meldt de Jomioeri Sjimboen uit Hanoi. Het DNB meldt uit Sjanghai, dat volgens een bericht uit Manilla het Japansche luchtwapen Maandag in totaal zes luchtaanvallen heeft ondernomen op de Philippijnen. De zwaarste aanvallen worden in dit bericht die op fort Stotsenberg en op Clarkfield genoemd, waar 200 tot 300 personen worden gedood. Het fort ligt ongeveer honderd kilometer ten Noorden van Manilla. De kazernes zijn daarbij in brand geworpen. Naar Reuter uit Manilla meldt .zouden volgens niet bevestigde be richten Japansche troepen geland zijn op het eiland Loebang, onge veer 100 km. ten Zuidwesten van Manilla. Naar Reuter meldt, zouden Ja pansche valschermtroepen op de Philippijnen zijn geland. 3000 slachtoffers. Boston, 9 Dec. (DNB). De zender Schenectady meldt: Hot Witte Huis heeft bekend gemaatk, dat gisteren door de Japansche luchtaanvallen op Hawaiï 1500 personen zijn ge dood en 1500 gewond. Door den Japanschen aanval op Hawaiï zijn een Amerikaansch slag schip gekenterd, een torpedojager vernietigd, andere vaartuigen be schadigd en een naar verhouding groot aantal vliegtuigen vernield. Reuter meldt uit Singapore, dat daar officieel is bekend gemaakt, dat de luchtaanvallen op Singapore tusschen de 50 en 100 slachtoffers hebben geëischt. De Australische minister-president Curtin, heeft me- Ook Engeland en Ned.-Indië formeel in oorlog. New York, 9 Dec. (D.N.B.) Naar de New Yorksehe zender meldt heeft het Amerikaansche Huis van afgevaardigden de oor logsverklaring aan Japan aange nomen met 388 stemmen tegen een, de senaat met 83 tegen 10. Naar Reuter meldt, heeft Chur chill gisteren in het Engelsche Lagerhuis in een verklaring over de politiek der regeering inzake de gebeurtenissen in het Verre Oosten medegedeeld, dat het ka binet besloten heeft Japan onmiddellijk den oorlog te ver klaren en dat de Britsche ambas sadeur te Tokio en dt Japansche zaakgelastigde te Londen hier van in kennis zij' gesteld. Gistermorgen heeft de gou verneur-generaal van Nederl. Indië bij proclamatie door de radio het bestaan van den toe stand van oorlog tusschen Ned. Indië en Japan bekend gemaakt. De Britsche berichtendienst meldt uit Melbourne, dat ook het Austra lische kabinet besloten heeft Japan den oorlog te verklaren. Uit Cairo meldt de Britsche be richtendienst, dat Egypte na een kabinetszitting van Maandagmiddag de diplomatieke betrekkingen met Japan heeft verbroken. Z.-Am. staten verklaren den oorlog. De republieken San Salvador en Nicaragua hebben den oorlog ver klaard aan Japan. Ook Cuba en Costa Rica hebben zich aangesloten bij het Amerikaan sche front teger. Japan en den Ja panners den oorlog verklaard. Brazilië's houding. Rio de Janeiro, 8 Dec. (D.N.B.) Na de heden gehouden bijeenkomst van de regeering heeft de secretariaat van het presidentschap een com- muniue uitgegeven, waarin o.a. ge zegd wordt, d'at „de regeering een stemmig besloten heeft zich met de Vereenigde Staten solidair te ver klaren in overeenstemming met d'e aangegane continentale verplichtin gen". Naar de Londensche omroep meldt, zou de president van Uru guay in een - verklaring hebben medegedeeld, dat hij aan de Ver. Staten vliegvelden en strijdkrachten ter beschikking stelt. Japansche oorlogsverklaringen. Tokio, 8 Dec. (DNB). Vertegen woordigers van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken hebben vandaag op de ambassades van de Vereenigde Staten en Enge land en de gezantschappen van Ca nada en Australië de officieele oor logsverklaringen overhandigd. De keizer heeft den rijksdag bij- eengeroepe nvoor een buitengewone zitting van twee dagen per 15 Dec. ten einde goedkeuring te vragen voor de oorlogsmaatregelen. Tokio, 9 Dec. (Domei). De leger- afdeeling van het keizerlijk hoofd kwartier heeft hedenochtend 10.20 bekend gemaakt, dat Japansche troepen thans het gebied van Singa pore aanvallen, terwijl Japansche luchteenheden stoutmoedige aanval len uitvoeren op de Britsche lucht- bases op Malakka, waarbij zij een aantal Britsche oorlogsvliegtuigen hebben vernield. Uit Saigon wordt gemeld, dat de- Japansche troepen, ter uitvoering van verrassende eli doeltreffende aanvallen op Britsche troepen op Malakka, om 4.30 uur geland zijn op verschillende punten van het schiereiland, terwijl Britsche troe pen tegenaanvallen ondernamen, aldus heeft de radio van Singapore volgens hier opgevangen berichten te kennen gegeven. De radio van Singapore meldde, dat felle gevech ten geleverd werden tusschen Ja pansche en Britsche troepen op Ma lakka. •tONMÉN HM tEW OPEN TA5CH B.CNHÏN JIM CE.Nl OVE &002.E. OIEVENIAAIM UW Zij .brood cni vue-E-Sch fe UW NEua stoppan (Polygoon-Seym) OOK HET SLECHTE WEER kan d-.* Duitsche soldaten op hun zege tocht in het Oosten niet tegenhouden. (P.K. Schmidt-Schaumburg-Hoffman) Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 8 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: De voortzetting der operaties en de wijze der oorlogvoering in het Oosten worden van thans af bepaald door het invallen van den Russischen winter. Aan uit gestrekte deelen van het ooste lijke front worden nog slechts plaatselijke gevechten geleverd. Aan de westkust van de Krim is een vijandelijke landingspoging verijdeld. In het Donetzbekken leverde de aanval van Duitsche en Italiaansche troepen nieuwe vorderingen op. Bij Leningrad heeft de vijand zijn uitvalspogin- gen tevergeefs voortgezet. De luchtmacht heeft in weerwil van 't slechte weer zware aanvallen ge daan op bolsjewistische troepen concentraties, pantserstellingen en veldversterkingen. De vijand leed wederom zware verliezer, aan menschen, zware wapens en rollend materiaal. De spoorwegen naar Moskou zijn op vele plaatsen door bomaanvallen vernield. In de Engelsche wateren is overdag ten noordoosten van Aberdeen^ een koopvaardijschip van mid-' delbare tonnage door bommen beschadigd. De luchtmacht heeft nachtelijke aanvallen gedaan op havenwerken aan de oostkust en m het zuidwesten van het Engelsche eiland. In Noord-Afrika duren de he vige gevechten voort. In Tobroek zijn overdag en des nachts havenwerken en vijandelijke ar tilleriestellingen bestookt met bommen van zwaar en zwaarst kaliber. Voor de kust van Noord- Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen' een groot Britsch troepentransportschip zoo ernstig beschadigd dat het verloren ge acht k:an< worden. Een lichte En gelsche kruiser kreeg bomtreffers. Bij vruchtelooze luchtaanvallen OP eenige plaatsen in West- Duitschland en in het bezette gebied in het westen zijn in den afgeloopen nacht drie Britsche bommenwerpers neergeschoten. VERDUISTER GOED! ZON 9 Dec. onder: 17.26 10 Dec. op: 9 39 MAAN 9 Dec. op: 23.13 onder: 13.01 11 Dec. Laatste kwartier. Italiaansch legerbericht. Rome, 8 Deüembe. (Stefani). Het Ital. weermachts'bericht luidt: In de Marmarische woestijn duurden de gevechten, die op 5 Decerriber in het gebied van Bir El (.obi weer opleefden, ook gisteren voort. Daarbij hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten door doeltreffende tegenaanvallen de Britsche troepen gedwongen, met verliezen terug te trekken. Aan het front van Tobroek hadden aan vallen van vijandelijke pantserwa gens op de stellingen der divisie Brescia - geen resultaat. Aan het front van Solloem wer den aanvallen van pantserwa gens op de stellingen der divisie Savona afgeslagen. Luchtformaties der spil deden aanvallen op concen traties van auto's en gemechani seerde afdeelingen ten oosten en ten zuidoosten van Bir El Gobi, alsmede op het eindpunt der spoor baan te Aboe Feida, ten zuiden van Sidi Barani. Zij hebben voorts te Tobroek havenwerken en voor an ker liggende schepen gebombar deerd, waarbij een groot stoomschip beschadigd werd, terwijl op de kaden branden werden veroorzaakt. Duitsche jagers hebben zeven vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Onze jagers leverden eveneens ver scheidene luchtgevechten en schoten drie vliegtuigen neer, welker be manning gevangen werd genomen. Andere vliegtuigen werden met succes met de boordwapens bescho ten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten door een afweer van Burat El Hsoen, de bemanning werd gevangen genomen. Engelsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op eenige Sicili- aansche plaatsen. Ontoeteekenende schade en een enkele gewonde. Eenige vliegtuigen, die door onze jagers tot den strijd gedwongen werden, kregen herhaalde malen treffers. Een der toestellen stortte neer. Duitsche bommenwerpers heb ben in de Middedlandsche zee een vijandelijke vlootformatie aange vallen. Een kruisei werd recht streeks getroffen door een bom van zwaar kaliben. Sjanghai, 8 Dec. (D.N.B.) In een proclamatie der Japansche comman danten van leger en vloot in Sjanghai en omstreken wordt o.m. gezegd, dat detachementen van leger en vloot van Japan met ingang van heden naar de internationale nederzetting zijn gezonden om vijan dig optreden te onderdrukken en vrede en orde te handhaven. De Ja pansche autoriteiten, wier eerste zorg de handhaving van orde en welvaart in de nederzetting is, zijn bereid den eigendom van het publiek met inbegrip van degenen, die bur ger van vijandelijke lamiden zijn, te respecteeren voor zoover deze ,de belangen der Japansche weermacht niet tegewerken of Japanschen eigendom misbruiken voor doelein den van vijandige handelingen. De bevolking wordt aangespoord haar dagelijksch werk als gewoon lijk te verrichtten. Met zware straf fen volgens de militaire wetten wor den degenen bedreigd, die tegen de orde of in het belang van den vijand werkziaam zijn. Begonnen werd met het 'in bezit nemen van de Engelsche en Ameri kaansche gebouwen en fabrieken. Voorts werden de waterleidingscen- trale, de electrische centrale, de gas fabriek, het telegraafkantoor en het telefoonkantoor bezet. Alle banken zijn gesloten. De Engelsche en Ame rikaansche radiostations hebben hun diensten stopgezet en zich beperkt tot het bekend maken van de Japan sche proclamaties. De tegen de spil gerichte propaganda is verdwenen. Bij de gevechten tijdens de bezet ting is de Engelsche kanonneer boot Patrol tot zinken gebracht. Even na vieren in den ochtend ruk ten Japansche pajntserafdeelingen de Bund op. Alle toegangswegen wer den bezet. Kort daarop vielen de eerste schoten tusschen de Engelsche kanonneerboot Patrol, de Ameri kaansche kanonneerboot Wade en dein Japanschen kruiser Idizoemo. Ja pansche vliegers lieten bommen val len. hrtussehen bracht een Japan sche torpedojager -booten met prijs- bemanningen aan. De Japansche kruiser, een jager en het pantserge- sehut op den Bund waren onmiddel lijk in de meerderheid. De Patrol kreeg een zoo zwaren treffer, dat zij zonk. De Japansche prijsbemannin- gen namen de Wade stormenderhand en heschen de Japansche vlag. Het gevecht duurde ongeveer 20 minuten. Te half zeven trokken de Japansche pantserwagens en de patrouilles zich terug. Er was slechts sprake van een voorloopigen maatregel in af wachting van de stelselmatige be zetting der. nederzetting. Tokio, 8 Dec. (Domei). In een keizerilijke verklaring wordt ge zegd: „Wij,, bij 's hemels genade keizer van Japan, gezeten op een troon die onafgebroken sedert eindelooze eeuwen bestaat, verzekeren u, onzen getrouwen, dapperen onderdanen, dat wij hierbij den oorlog verklaren aan de Ver. Staten van .Amerika en het Britsche Rijk." „De verzekering van een stabie- len toestand in Oost-Azië en het bijdragen tot den wereldvrede is de ver vooruitziende politiek, die werd geformuleerd door onzen grooten, verheven keizerlijken grootvader en onzen grooten keizerlijken vader, die hem opvolgde en welke ons zoo na aan het hart ligt. Het onderhou den van vriendschap onder de vol ken en het genieten van welvaart in gemeenschap met alle volken is steeds het leidend beginsel der buitenlandsche politiek van ons Rijk geweest. Het is waarlijk on vermijdelijk geweest en ver verwij derd van onze wenschen, dat ons Rijk er thans toe is gebracht, het zwaard te' kruisen met Amerika en Britannië. Meer dan 4 jaar zijn voorbijgegaan, sinds China er niet in slaagde de ware bedoelingen van ons Rijk te begrijpen en den vrede m-. Oost-Azië verstoorde, waarbij het snood onrust zaaide." Na gewe zen te hebben op de hulp aan Tsjoenking en de steeds uitgebrei der militaire toebereidselen, ver volgt de verklaring: „Zij hebben met alle middelen onzen vreedzamen handel gedwarsboomd en zijn ten slotte overgegaan tot het volkomen ontbinden van de economische be trekkingen, waardoor het bestaan van ons rijk ten zeerste wordt be dreigd. Geduldig hebben wij gewacht en lang hebben wij geduld in de hoop, dat onze regeering deze situatie in vrede te boven zou komen. Maar onze tegenstanders, die niet in het minst een geest van verzoenings gezindheid aan den dag legden, hebben een regeling onnoodig ver traagd en intusschen hebben zij hun economische en politieke pressie ver sterkt om daardoor ons Rijk tot onderwerping te dwingen. Deze gang van zaken zou, indien hij op zijn loop werd gelaten, niet alleen het streven van ons Rijk gedurende vele jaren naar stabilisatie in Oost- Azië te niet doen, fnaar ook zelfs het bestaan van onze natie in ge vaar brengen. In een situatie als deze heeft ons Rijk ter wille van zijn bestaan en zelfverdediging geen ander red middel dan een beroep te doen op de wapenen en elke hindernis op zijn weg te verpletteren. Terwijl de geheiligde schimmen van onze keizerlijke voorvaderen ons uit den hooge beschermen, vertrouwen ivjj op de loyaliteit en den moed van onze onderdanen in de rustige verwachting, dat de taak, ons na gelaten door onze voorvaderen, zal worden voortgezet en dat de bron nen des kwaads dra zullen worden gestopt, zoodat een voortdurende vrede onwrikbaar ih Oost-Azië zal worden gevestigd, waardoor de roem van ons Rijk wordt besten digd." Rede van Tojo Tokio, 8 December (D.N.B.) De eerste minister, Tojo, heeft in een radiorede aan de Japansche natie o.m. verklaard, dat de Vér. Staten volkomeh onaanvaardbare eischen hebben gesteld, n.l. een onvoor waardelijke terugtrekking van de Japansche troepen uit China, loo chening van het recht van bestaan van het Nanking-regime en annu- leering van het driemogendheden verdrag. „Wanneer Japan", zoo zei de Tojo, „zich zou hebben onder- y.'orpen aan deze voorwaarden, zou den het prestige en het voortbestaan van het Japansche imperium twij felachtig zijn geworden." Dit nummer bestaat uit vier pagina's. De Britsche concessie te Tientsin bezet. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn die Japansche troepen gisteren eveneens de Engelsche nederzetting Tientsin binnengerukt. 63 Ameri kaansche mariniers werden ontwa pend. Alle Engelsche organen wer den onder Japansdie controle ge steld. De steenkoolmijnen te Kailan zijn, om sabotage te voorkomen, on der Japansche bescherming ge plaatst. Shameen in Kanton bezet. Japansche troepen in Z.-China heb ben, aldus liet D.N.B., gisterochtend zonder op verzet te stuiten de En gelsche nederzetting Shameen in Kanton bezet. I, 's-Gravenhage, 9 Dec. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 10 December tot en met 27 De cember a.s. de bonnen 55 en 56 van de boterkaart zoowel -als van de vétkaart elk recht, geven op het koopen van 125 gram boter. Op de hierboven ge noemde bonnen van de vét kaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 22 cent per 250 gram boter. 's-Gravenhage, 8 Dec. De secr.- generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 10 t/m 24 December a.s. de uitreiking van de nieuwe bonkaarten zal plaats vinden. Evenals den vorigen keer zijn ook ditmaal de verschillende bonkaarten tot een boekje aaneengebracht, waar bij wederom aan de diverse cate gorieën van personen verschillende bonboekjes zullen worden uitge reikt. Hierna volgt een overzicht van deze categorieën, met de bonboekjes, waarop zij recht hebben. 1. Personen, geboren na 1 Januari 1938 ontvangen een bonboekje, ge merkt „DK", hetwelk bevat: a. 2 bonkaarten brood A 2. 2 bonkaarten brood B c. 1 bonkaart vleesch A d. 1 bonkaart vleesch B e. 1 bonkaart reserve D. 2. Personen, geboren na 1 Januari 1928, doch voor 2 Januari 1938 ont vangen een bonboekje, gemerkt „DJ", hetwelk bevat: a. 4 bonkaarten brood A b. 4 bonkaarten brood B c. 2 bonkaarten vleesch A d. 2 bonkaarten vleesch B e. 1 bonkaartreserve C. 3. Personen, geboren na 1 Jan. 1921, doch voor 2 Januari 1928 ont vangen een bonboekje gemerkt „DH" hetwelk bevat: a. 5 bonkaarten brood A. b. 4 bonkaarten brood B. c. 2 bonkaarten vleesch A. di. 2 bonkaarten vleesch B. e. 1 bonkaart reserve B. 4. Personen geboren voor 2 Jan. 1921 ontvangen een bonboekje ge merkt „DG" hetwelk bevat: a. 4 bonkaarten brood A. b. 4 bonkaarten brood B. c. 2 bonkaarten vleesch A. d. 2 bonkaarten vleesch B. e. 1 bonkaart reserve A. Voorts ontvangt ieder, die een bonboekje „DK", „DJ", „DH" of „DG" heeft ontvangen een „bon kaart algemeen" gemerkt „AA" waarnaast aan degenen, die destijds een boterkaart ontvingen, een nieu we boterkaart „DP" al worden uit gereikt en aan degenen, die een vetkaart ontvingen, een nieuwe vét kaart „DG". Personen, geboren na 1 Jan. 1938, ontvangen hiervan 1 exemplaar, per sonen geboren vóór 2 Jan. 1938 twee exemplaren, i Degenen, die thans in plaats van een boterkaart een vetkaart wen: schen te ontvangen, dienen bij den plaatselijken distributiedienst een formulier MD 100 in te vullen, waarop het inkomen, berekend naar den toestand op 1 Dec. 1941, dient te worden ingevuld. Toeslagkaarten. Naast de bovenstaande bonboek jes en kaarten zullen toeslagkaarten worden uitgereikt en wel: a. voor zwaren arbeid een toe- slagkaart gemerkt „JA". b. Voor zeer zwaren arbeid een toeslagkaart gemerkt „JB". c. voor langdurigen arbeid een toeslagkaart gemerkt „JC". De aandacht wordt er op geves tigd, dat de bonboekjes en kaarten dienen te worden afgehaald in de plaats, waar de betrokkene in het bevolkingsregister is ingeschreven. Degenen, die in het centraal bevol kingsregister in 's-Gravenhage zijn ingeschreven, kunnen echter de dis tributiebescheiden afhalen in de plaats, waar zij zich op dit oogen- blik bevinden. Indien men in het geheel niet in staat is de distributie bescheiden bij den distriutiedienst van de plaats waar men ingeschre ven is, in het bevolkingsregister af te halen, dient men zijn distributie stamkaart aangeteekend aan ge noemden dienst op te zenden, welke de bescheiden zal toesturen. LITWINOF TE WASHINGTON AANGEKOMEN. Washington, 8 Dee. (D. N. B.) De nieuwe Sovjet-ambassadeur, Litwi- nof, is gistermiddag te Washington aangekomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1