otmeitia Sitoep AMSTERDAMSCHE BEURS MARKTBERICHTEN Strij'd Ier» Z.?W. var» Tobroek. zJuMdaê&üfl 75ct Ook Mussolini voerde het woord. Hitler's rede iri den Duitschen Rijksdag. 6 Oct Churchill sprak in het Lagerhuis. Plaatselijke activiteit iri het Oosten. voor jullie geen „hoestwlnter" ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 12 DECEMBER 1941. - 1 i immi.H, m Pagina MEDEDEELING. Door overvloed van copy moeten er-kele berichten er. verslagen, als ook enkele vaste rubrieken (Dr. X Feuilleton) Jot motgen blijven staan. van EEN PLECHTIGHEID BIJ DE RECHTBANK. Installatie officier justitie. Donderdag werd te Alkmaar, vóór den aanvang der civiele zitting der Alkmaarsche rechtbank, de nieuwe officier van justitie bij deze rechtbank, mr. de Brueys Tack, als officier geïnstalleerd. De rechtbank bestond uit den president, mr. baron van Tuijl van Serooskerken en de rechters mr. Th. van der Loos en mr. de Flines. Voorts waren aanwezig mr.\ - J. Krabbe, rechter, en mr. J. P. Bos man, plaatsvervangend rechter, als mede een aantal vrienden van den nieuwen officier. Van de bali was niemand aanwezig. Nadat de griffier, jhr. mr. dr. van den Brar.deler, den benoe mingsbrief had voorgelezen, ver klaarde de president den officier voor geïnstalleerd. Hij wenschte mr, de Brueys Tack. geluk met diens benoeming en voegde daaraan toe, dat- het geregelde contact, dat tot dusVer tusschen rechtba Jk. en mr. de Brueys Tack als substituut officier had bestaan, zich had ge-, kenmerkt dooi vlotheid én zakeD lijkheid. Spr. hoopte, dat die ver houding in de toekomst zoo zou blijven. Mr. de Brueys Tack dankte voor de felicitatie .en zei, dat in het jaar, waarin hij Alkmaarsch substituut officier is geweest, tusschen liem en de rechtbank een prettige samen? werking had bestaan. In de toe komst zal hij zich ook laten leiden door de overtuiging, die hij is toe gedaan en waarin aan het recht een dienende en cultureele functie in de volksgemeenschap is toegedacht volgens de orde, die spr. zag komen. Voor de rechtspraak is een groote taak weggelegd. Het speet spr, en hij was er ook door teleur gesteld, dat de bali niet aanwezig was. Van zijn kant zou aan de bali geen moeilijkheden in den weg wor den gelegd, al had hij groot be zwaar tegen de analytische wetstoe passing, die hier zoo gaarne naar voren" wordt gebracht en die slechts onnoodige moeilijkheden geeft. Maar misschien ligt op dit terrein een groote taak voor het openbaar ministerie. Spr. hoopte op samenwerking met allen, ook met de politie-instanties en zei zijn bijzondere aandacht te zullen blijven schenken aan de be scherming van de voedselvoorzie ning. Met een woord van dank besloot de officier zijn toespraak, waarna de plechtigheid, die kort duurde, ten einde was. SCHILDERSTUK AANGEKOCHT DOOR DE PROVINCIE NOORDHOLLAND. De provincie Noordholland heeft een der werken aangekocht van dén kunstschilder F. Bobeldijk te Am sterdam, voorstellende een bloem stuk (Azalia's). CASTRICUM. Kantooruren gasfabriek. - Met ingang van Maandag 15 Dec. a.s. zullen de kantoren van het gemeente gasbedrijf geopend zijn van 912 uur v.m., 13.30—16 uur n.m. Na 18 uur kunnen dringende- klachten voorloopig opgegeven worden aan aen eersten fitter, P. Nijman, Bak- kummerstraat 33. BERGEN. Ziekte burgemeester. - Qe bur gemeester heeft in verband met zijn gezondheidstoestand op medisch ad vies voor eenigen tijd ziekteverlof aangevraagd. Wethouder Macdonald zal tijdens de afwezigheid van den burgemeester dezen vervangen. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Vrijdag 12 December 1941 - STAATSLEENINGEN. Vor. k. Nederland 1941 95% 4 Nederland 1941 101% 4 Nederland 1940 II 10C8/16 3—3Va Nederl. 1938 y2V16 89 .142 .130 .170 INDISCHE LEERGANG BEËINDIGD. De hier ter stede op initiatief van de afd. „Oost en West" in samen- werking met het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehouden Indische leergang voor' onderwijzers, is onder groote belangstelling der cursisten beëindigd. Tien achtereenvolgende Woensdagavonden heeft de leider van dezen yursus de heer K. van der Veer van het K. I. voor een honderdtal leerkrachten van diverse scholen in onze gemeente en uit de naaste omgeving vele interessante onderwerpen over onze Oost-Indi sche gewesten behandeld. Deze zeer nuttige cursus zal on getwijfeld op het geven van meer doelmatig onderwijs op de scholen ten aanzien van de hoogst belang rijke overzeesche gebiedsdeelen van goeden invloed zijn, wat ook de op zet is van de beide bovengenoemde samenwerkende instellingen» Met waardeering zij nog vermeld, -dat de afd. Onderwijszaken van het Koloniaal Instituut dezen cursus fi nancieel mogelijk heeft gemaakt, slechts de plaatselijke kosten waren voor rekening der cursisten. GESLAAGD. Voor het examen scheepswerktuig- kundige, diploma B, zijn te Den Haag geslaagd de heer J. Tijmes te Akersloot en A. Tomp te St.-Pancras. HET ALKMAARSCH TOONEEL. Naar wij vernemen heeft de ver- eeniging het Alkmaarsch Tooneel voor de tweede uitvoering in dit sei zoen in studie genomen: Vliegers vrouwen, 1 het bekende tooneelspel van Jan v. Ees en Henk Bakker. DIERENBESCHERMING. Dierenbescherming komt voor 1942 met een fraai maandkalender dien men gaarne een plaatsje in de huiskamer geeft en voor iedere maand een aantrekkelijk beeld geeft uit het dierenleven. Zooals steeds is ook deze kalender voor dierenvrienden bij den inspec teur van Dierenbescherming, den heer Verwer, Baaristraat, verkrijg baar gesteld. 3 Ned.-Indië 1937 BANX-INSTELL. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 2.50 Kc jiials Bank Ned. Ind. Handelsbank 115 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1595/» Calvé Delft Cert. 129% Nederl. Ford .3-5 Lever Bros173 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 2Sb CULTUUR MAATSCH. H. V. A375 Java-Cultuur .215 Ned. Ind. Suiker t!ni. 220 1 Verg. Vorstenlanden 1021/ PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia Oude Deli Senembah 1 laten 256 250% •2201 •130 •140 .123 135 1 160% 158 .197 .,.241 pim 2u 95% 1U0% 100% 92'/16 89 160% 128 345 181 294 DE KAASMARKT. ALKMAAR, 12 Dec. 1941. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 8 stapels, wegende 4200 kg kaas» aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt; H stapels Kleine Fa- briekskaas: 40+ 56, 20+ 43.50 en 1 stapel Kleine Boerenkaas 56. Alles met rijksmerk. Handel vlug. NOORDSCHARWOUDE, 12 Dec. (Noordermarktbond). 77000 kg Roo- de kool 5.30; 117800 kg Gele kool 5.20; 107400 kg D. witte kool f 3.40; 2500 kg Groene kool f 5.80; 3900 kg Peen: A 2.50, B 4.30, C 3.50, D 2.90; 300 kg Kleine peen (gewas- schen) 6.50; 1200 kg Bieten 2.70 4.80; 5600 kg Vroege witte kool 3.40; 1400 kg Andijvie 3.404.80. SCHAGEN, 11 Dec. 1941. Veemarkt: 15 Tijdkoeien 250300; 7 Gelde- koeien (mag.) f 220360; 27 Vaar zen 170-^340; 22 Graskalveren 80 160; 67 Overhouders 3040; 3 Bokken en Geiten 3550; 6 Var kens (magere) 2232; 40 Biggen 1622; 250 Konijnen 16. Voor centrale: 205 Vette Gelde- koeien, 28 Nuchtere kalveren en 371 Vette schapen. WARMENHtTZEN, 11 Dec. 1941. 45100 kg Roode kool 5.30; 40000 kg Gele kool 5.20 3500 kg Witte kool 3.40; 20800 kg D. witte kool 3.40. Italiaansch legerbericht. Rome,. II Dec. (Stefani). Het 557ste comm-umue van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: „De vijandelijke druk op onze stel lingen aan het front van Solloem duurde gisteren voort. Ten zuiden en ten zuidwesten van Tobroek plaatselijke gevechten, waarbij de divisie Trento 25 'vijandelijke pant serwagens en vele andere gemecha niseerde strijdmiddelen heeft ver nietigd. Formaties van Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers hebben aanvallen gedaan op de havenwerken van Tobroek en op vijandelijke troepenconcentraties en strijdmiddelen in de zone van To broek. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers 5 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In den na middag van 10 December heeft de vijand een luchtaanval op Tripoli Rome, 11 Dec. (Stefani.) Mussoli ni heeft hedenmiddag tot een op de Piazza Venezia- te Rome samengeko men menigte gesproken. Hij zeide o.m.: „Kameraden, de dag van he den is een nieuwe dag van plechtige besluiten in de geschiedenis van Italië en van belangrijke gebeurte nissen, die de bestemming hebben de geschiedenis der wereld een nieuwen loop te geven. De mogend heden van het stalen pact,' het fas cistische Italië en het nat.-SQC. Duitschland, die,zich steeds meer aaneen hebben gesloten, plaatsen zich thans naast het heldhaftige Ja pan tegenover de Ver. Staten van Amerika. De bond van drie is een militair bondgenootschap geworden, dat om zijn vaandel 250 millioen menschen bijeen brengt, die alles voor de overwinning willen doen. De spil noch Japan wilden uitbreiding van het conflict. Eén man, één man alleen, een democratisch despoot heeft, langs den weg van een einde- looze reeks provocaties, terwijl hij de bevolking van zijn eigen land door het grootste bedrog misleidde, den oorlog gewild en hem van dag tot dag met een duivelsche hard nekkigheid voorbereid. De zware slagen, die op den onmetelijken grooten oceaan reeds aan de Ame- rikaansche strijdkrachten fijn toege bracht, toonen aan dat deze oceaan bezaaid is met soldaten van de rij zende zon. Ik zeg u en gij zult het begrijpen, het is een voorrecht aan de zijde van deze soldaten te, vech ten. Vandaag is het driemogéndhe- denverdrag met al zijn moreele en maferieele middelen een machtig oorlogsinstrument en een pand der overwinning geworden. Morgen zal het de bewerker en organisator van een rechtvaardigen vrede tusschen de volken zijn. Italiaansche mannen en vrouwen, nogmaals op! Toont u dit historische uur waardig! Wij zul len overwinnen!" Stockholm, 11 Dec. (DNB). „Door den Japanschen aanval heeft de zee macht van dè Vereenigde Staten en Groot-Britannië zeer ernstige schade geleden", zoo verklaarde Churchill in het Lagerhuis. „Ik kan mij niet 'n slag herinneren", zoo zeide de Brit 'sche premier verder, „di§ niet zóó zwaar is geweest als die, waarin de Prince of Wales en de Repulse tot zinken zijn gebracht". „Deze twee groote machtige sche pen zijp. werkelijke figuren geweest in de Britsche planneh. Beide oor logsbodems zijn door talrijke aan vallen van Japansche bommenwer pers en torpedovliegtuigen tot zin ken gebracht, die hun aanvallen met vastberadenheid en handigheid uitvoerden. Twee van deze aanval len werden ondernomen van groote hoogte, waarbij telkens treffers wer den geplaatst. Er waren drie aan valsgolven van telkens negen torpe dovliegtuigen, die elk der beide groote schepen met torpedo's raak ten". De verliezen aan menschenle- vens, zijn naar Churchill verklaar de, minder ernstig dan eerst werd aangenomen. „Ik betreur te moeten meedeelen, dat admiraal Philips zich onder de vermisten bevindt". Opperbevel Verre Oosten. Te Singapore is officieel bekend gemaakt, dat vice-admiraal Sir Geoffrey Lay ton tijdelijk het opper bevel over de Britsche vloot in het Verre Oosten op zich heeft genomen. Duitschland strijdt voor Europa. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 11 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Bij den afweer van plaatse lijke aanvallen aan het oostelijke front zijn den vijand zware ver liezen toegebracht. De lucht macht steunde de 'operaties van het leger door geslaagde aan vallen op vijandelijke colonnes, concentraties van pantserwa gens, versterkte stellingen en achterwaartsehe verbindingen. In Noord-Afrika waren er gisteren geen belangrijke opera ties. Duitsche- gevechtsvliegtui gen hebben concentraties van pantserwagens en auto's ver strooid. Voor de kust van Noord- Afri-ka zijn een Britsche kruiser en een torpedobootjager door Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen aangevallen en zwaar beschadigd. Kapitein Müncheberg heeft zjjn zestigste overwining in de lucht behaald." gedaan, waardoor eenige branden werden veroorzaakt. Er waren geen slachtoffers. Vijandelijke oorlogsschepen heb ben gisteren Derna gebombardeerd en schade toegebracht aan het hos pitaal „Principe Di Piemonte"; eenige gewonden onder het verple gende personeel. Een vijandelijke kruiser van middelbare tonnage, die aan deze actie deelnam, werd getroffen door onze torpedovlieg tuigen. Een vijandelijk vliegtuig heeft- in den afgeloopen nacht eenige bommen laten vallen op de haven van Catania; er is geen schade aangericht; een gewonde. In den afgeloopen nacht is de vlootba- sis La Valetta op Malta door onze luchtformaties gebombardeerd." Vervolg pag. 1 In Januari 1939 dreigt deze man voor het congres met alle maatre gelen, met uitzondering van oorlog, tegen de autoritaire staten op treden. In Maart 1939 begint hij mee te praten over de interne Europee- sche aangelegenheden, die den presi dent der Ver. Staten in het geheel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog verder. In strijd met alle bepalingen van het volkenrecht, ver klaart bij regeeringen, die hem niet bevallen, niet te erkennen. Ja, einde lijk gaat hij zoover, dat- hij onrecht matig verdragen sluit, die hem dan zelfs het recht geven vreemde ge bieden 'eenvoudig te bezetten. Op de plaats van Roosevelt zat mevrouw de* echtgenoote. Zij weiger de te leven in een wereld, zooals wij die bezitten. Dat is tenminste be grijpelijk. Want dit is een wereld van den arbeid, niet een van bedrog en oplichterij. Na een korte onder breking echter zet de man van deze dame daartegenover 4 November 1939 de wijziging van de neutral! teitswet d-oor op een wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van wapenen wordt opgeheven en wel ten gunste van een eenzijdige leverantie aan de tegenstanders van Duitschland Reeds dezelfde maand erkent hij een troep PJblsche emigranten als z.g. uitgeweken regeering, ofschoon hur, eenige politieke basis een paar mil lioen uit Warschau meegenomen Poolsche goudstukken was. Reeds 9 April gadt hij verder en kondigt nu de blokkeering van de Noorsche en Deensche saldi af, of schoon hij precies weet, dat b.v. de Deensche regeering in haar finan- cieele beheer in het geheel niet ga degeslagen, laat staan dan gecon troleerd wordt door Duitschland. Naast de verschillende uitgeweken regeeringen erkent hij nu ook nog een Noorsche, ®en Nederlandsche en een Belgische. Maar de ware gezindheid van de zen man treedt pas aan den dag in een telegram van 15 Juli 1940 aan den Franschen premier Reynaud. Hij deel%hem mee, dat de Amerikaan- sche regeering de hulpverleening aan Frankrijk zal verdubbelen, op voorwaarde, dat Frankrijk den strijd tegen Duitschland voortzet, Want nu overvalt hem de angst, dat zijn bewapening, waarmee milliar- den zijn verkwist, binnenkort als puur bedrog wordt doorzien, voor het geval in Europa de vrede tot stand komt, aangezien niemand Amerika aanvalt, als dit het zelf niet uitlokt. Na Juli 1940 nemen de maatrege len van Roosevelt om zelf den weg tot den oorlog te vinden steeds meer toe. Reeds in Augustus 1940 wordt een gemeenschappelijk mili tair program voor de Ver. Staten en Canada opgesteld. In Sept. 1940 na dert hij den oorlog nog meer. Mij staat aan de Engelsche vloot 50 tor pedojagers van de Amerikaansche vloot af, waarvoor hij overigens militaire steunpunten op de Britsche bezittingen van Noord- en Midden- Amerika overneemt. Als nu Engeland niet meer in staat is de Amerikaansche leveran ties contant te betalen, dringt hij het Amerikaansche volk de leen- en pachtwet op. In Maart 1941 gaat deze man weer een stap verder, daar Duitschland in geen geval te bewe gen is tot reactie op zijn,voortduren de onbeschoftheden. Reeds 19 December 1939 hebben Amerikaansche kruisers binnen de veiligheidszone de Columbus aan Britsche oorlogsschepen in handen gespeeld. Hij moest tot zinken worden gebracht. Denzelfden dag werkten Amerikaansche strijd krachten mee, bij de poging om het Duitsche schip Arauca- op te bren gen. Op 27 Jnuari 1940 lichtte de Amerikaansche kruiser Trenton weer in strijd met het volkenrecht de vijandelijke strijdkrachten zee in omtrent bewegingen van Duitsche koopvaarders Arauca, La Plata en Wangoni. Volkomen in strijd lhet het kenrecht vaardigde hij 27 Juni een beperking in de vrijheid van (beweging voor buitenlandsche koop vaardijschepen in Amerikaansche havens uit. In November 1940 liet h'ij de Duitsche schepen Phrygia, Isarwa-ld en Rhein zoolang achtervolgen door Amerikaasche oorlogsschepen, tot deze booten zich zelf tot zinken moesten brengen om den vijand niet in handen te vallen. Op 13 April 1541 volgde de bepa ling, waarbij de vaart door de Róode zee aan Amerikaansche schepen werd geoorloofd om de Britsche legers in het nabije oosten te- ravi- tailleeren. In Maart waren intus- schen reeds alle Duitsche schepen door de Amerikaansche autoriteiten in beslag genomen. Van half April af wordt boven dien het westelijk deel van den Atlantischem oceaan nog sterker bewaakt door Amerikaansche pa trouilles, die berichten aan Engel- schen geven. Roosevelt leverde 26 April 20 .nelbooten aan Engeland en tevens worden voortdurend Britsche oor- ogsschepen in Amerikaansche ha- .ens hersteld. Op 4 Juni komen Amerikaansche troepentransporten jp Groenland aan en 9 Juni komt het eerste Engelsche bericht, dat een Amerikaansch oorlogsschip op bevel van president RooseveU een Duitschen onderzeeër bij Groenland met dieptebommen heeft bestreden. Wederom in strijd met het vol kenrecht worden de Duitsche saldi - de Ver. Staten 14 Juni geblok keerd. voi- l'WRT Amerikaansche'strijdkrachten be zetten van 6 op 7 Juli IJsland, ge legen ih het Duitsche gevechtsge- bied. Roosevelt hoopt daardoor be slist 1. Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen en 2. Anders den Duitschen düik- bootenoorlog waardeloos te maken, evenals in 1915-1916. Op hetzelfde tijdstip zendt hij aan de Sovjet- Unie een belofte omtrent Ameri kaansche hulp. Plotseling maakt de minister van marine, Knox, 10 Juli bekend; dat de Ver. Staten bevel- hebben gege ven om op de oorlogsschepen van de as te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaansche torpe dojager Greer overeenkomstig het hem gegeven bevel op den Atlanti- schen oceaan met Engelsche vlieg tuigen op Duitsche duikbooten. Vijf dagen later merkt een Duit sche onderzeeër Amerikaansche torpedojagers op als escortevaartui gen voor een Engelsch convooi. Tenslotte houdt Ro:sevelt 11 Sep tember de rede, waarin hij zelf het bevel tot schieten op alle schepen van de bevestigt en opnieuw uit vaardigt. Amerikaansche bewakingsvaar tuigen vallen 29 September een Duitsche duikboot ten oosten van Groenland met dieptebommen aan, Den 27sten October bevecht de Amerikaansche torpedojager Kear ney, die als escorte voor Engeland vaart, weer een Duitschen onder- eër met dieptebommen en einde lijk kapen Amerikaansche strijd krachten 6 November in strijd-met het volkenrecht het Duitsche schip Odenwald. De beleedigende aanvallen op en onbeschoftheden jegens mij per soonlijk van dezen z.g. president ,wil ik hierbij als zonder beteekenis over het hoofd zien: Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd wor den door den heer Roosevelt, want Sk acht hem geestesziek, evenals destijds Woodrow Wilson. Dat deze man met zijn J<»odschen aanhang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strijdt 4is ons bekend. Ook hier zijn dezelfde me thoden toegepast. Ik geloof, dat gij alien het als een bevrijding \iebt gevoeld, dat thans eindelijk een staat het eerst is overgegaan tot een protest tegen deze onbeschaamde mishandeling van waarheid en recht, die uniek is in de geschade- nis, en wel tot een protest, dat deze man immers heeft gewenscht en' waarover hij zich derhalve thans niet mag verbazen. Dat de Japansche regeering er na arenlange onderhandelingen met dezen vervalscher eindelijk genoeg van had zich nog langer op zoo on waardige wijze te laten hoonen, vervult ons allen, het Duitsche volk en ik geloof ook de overige fatsoen lijke menschen op de geheele we reld, met diepe voldoening. Wij weten welke kracht er achter Roosevelt stiaat. Dat is de eeuwige Jood, die zijn tijd gekomen acht om ook aan ons te voltrekken wat wij in Sovjet-Rusland vol huivering moesten zien en beleven. Ook als wij geen bondgenootschap met Ja pan hadden, zou het om. duidelijk zijn, dat het de bedoeling van -de Joden en hun Franklin Roosevelt is den eenen staat na den anderen af zonderlijk te vernietigen. Het is ons duidelijk wat deze andere wereld met ons voor heeft. Zij hebben het democratische Duitschland van weleer doen verhongeren, zij zou den het nat.-soc. Duitschland van thans willen uitroeien. Als Roosevelt of Churchill ver klaren,, dat zij dan naderhand een nieuwe maatschappelijke orde wil len opbouwen, dan is dat vrijwel zoo, alsof een kaalhoofdige kapper een onfeilbaar haargroeimiddel aanbeveelt. Wat het Duitsche volk betreft, dat heeft geen behoefte &z 1 aal moezen' van een Churchill, een Roosevelt of een Eden, doch het wil slechts zijn recht. En dit recht om te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchil-ls of Roo- sevelts' daartegen wilden cömplot- teeren. Het Duitsche volk heeft wellicht nog nimmer zulk een hel der inzicht en zooveel eerbewustzijn gehad als thans. Ik heb derhalve vandaag den Amerikaanschen zaak gelastigde zijn pas doep overhandi gen en hem het volgende laten meedeelen: Als uitvloeisel van de steeds ver dere uitbreiding van een politiek van president' Roosevelt, gericht op onbegrensde werelddictatuur, zijn de Ver. Staten van Amerika in Ver- eeniging met Engeland voor geen enkel middel teruggedeinsd om het Duitsche, Italiaansche en ook het Japansche volk de voorwaarden voor de natuurlijke instandhouding van hun leven te ontzeggen. De re geering van Engeland en die van de Ver. Staten van Amerika hebben zich op dezen grond verzet tegen elke gerechtvaardigde herziening, waardoor een betere reorganisatie an de wereld tot stand gebracht zou kunnen worden, Sedert Let begin van den oorlog heeft d£ president van Amerika, Roos-evelt, zijn geweten bezwaard met een, reeks van de zwaarste misdrijven in strijd met het volken recht. Nee nisje, jij krijgt niet meer, jij bent el weer beter. Typisch, geen drankje wil ze ooit innemen, maar SIROOP BONNEMA geelt heelemaal geen last Dat komt natuurlijk omdat het zoo goed helpt M'n man en ik waren onze hoest ook cóó kwijt en nog is de llesch niet leeg. Als het óp is, zal ik zorgen dat er direct een nieuwe komt SIROOP BONNEMA In huis Is werkelijk een geruststelling. SIROOP BONNEMA helpt snel en zeken bij hardnekkige hoest, bronchitis, griep en kink hoest het maakt het slijm los. doet de pijn bedaren ca be vordert het althoesten. MET NARCEINE.AETHYLESTËR p. flacon f. t.J5 Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE' D^R „ZWITSAL" TRAEPARATEN Duitschland en Italië hebben zich met het oog hierop thans eindelijk gedwongen gezien overeenkomstig de bepalingen van het driemogendhedenpact van 27 September 1940 schou der aan schouder met Japan den strijd ter verdediging én daarmee handhaving van de vrijheid en onafhankelijkheid hunner volken, en rijken tegen de Ver. Staten en Engeland gemeenschappelijk te voeren. Inhoud van het verdrag. Deze drie mogendheden hebben derhalve de' volgende overeenkomst gesloten en op d-en dag van neden te Berlijn onderteekend; In het onwrikbaar besluit de wapens niet neer te leggen, alvorens de gemeenschappelijke oorlog tegen de Ver. Staten van Amerika en En geland tot een succesvol jsinde is gebracht, zijn de.Duitsche regeering en de Italiaansche regeering en de Japansche regeering net eens ge- Worden over de volgende bepa lingen: Art. 1. Duitschland, .Italië en Japan Allien den hun d-oor de Ver. Staten van Amerika en Engeland c-pgedrongen oorlog met alle machtsmiddelen te hunner beschik king gemeenschappelijk tot het victorieuze einde voeren. a Art. 2. Duitschland, Italië en Japan verplichten zich zonder vol ledige wederzijdsche toestemifting noch met de Ver. Staten Van Ame rika nóch met En-geland een, wapen stilstand of vrede te sluiten. Art. 3. Duitschland, Italië en Japan zullen ook ma victorieuze be ëindiging van den oorlog ten nauw ste samenwerken met het doel, een rechtvaardig© reorganisatie tot /Luid te -brengen in den zin van hei £rie- mogendhedenverdrag, door hen op 27 September 1940 gesloten. Artikel' 4. Deze Overeenkom": treedt terstond bij haar ondertee- kening in werking en blijft even lang van kracht als 't driemogend hedenpact van 27 September 1940. De hooge contracteerende partijen zullen tijdig vóór afloop van dezen geldigheidsduur overleg plegen over de nadere uitwerking van hun s-amenwerking, zooals bepaald bij art. 3. Het Duitsche volk, aldus vervolg de de Führer, beseft dit beslissend uur van zijn bestaan. Ik heb u in ifiijn eerste rede van September 1939 verzekerd, dat in. dezen ooiiog noch wapengeweld noch tijd TWtschl-and zullen over weldigen' Ik wil mijn tegenstan ders ook verzekeren, dat niet alleen geen wapengeweld of tijd ons zullen overweldigen, doch dat ook geen innerlijke twijfel ons kan doen wan kelen bij onze plichtsvervulling. Onze tegenstanders moeten zich niet vergissen, in de tweeduizend aar van de ons bekende Duitsche geschiedenis is ons volk nooit méér aaneen geslotenten eensgezind ge weest dan thans. De Heer der wereld heeft de laatste Jaren zooveel groótsch aan ons gewrocht, dat wij ons dankbaar buigen voor een Voorzienigheid, die ons bedacht heeft met de eer leden van een zoo groot volk te mogen zijn. BOMMEN OP DUITSCH GEBIED. Berlijn, 12 Dec. (DNB). De vijand heeft vannacht op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. Ver scheidene burgers werden gewond. In woonwijken ontstond eenige shca- de aan huizen. Een" aanvallend vlieg tuig is volgens de tot dusverre ont vangen berichten neergeschoten. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Ber'gen. Stad en Prov.*. G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2