DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ■Hl HHMfl 4 li Concentrische Jopansche aanvallen op eiland Luzon. Latijnsch-Amerika en de oorlog. STAD EN OMGEVING Besluiten van den burgemeester Waarom Winterhulp? 1 ALKMAARSCH OURANT. 143ste Jaargang No. 294. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. zateraag lo iiecemDer Berichten over den strijd in Oost-Azië. Stockholm; 12 Dec. (ANP). Vol gens Reuter deelt het officieele be richt van het-ministerie van oorlog der V. S. van Vrijdagochtend, mede: „De opperbevelhebber in het Verre Oosten meldt, dat de Japanners een aantal concentrische aanvallen op het eiland Luzon uitvoeren. Een vij andelijke troepenconcentratie wordt gemeld bij Lagaspi en aan de West kust van Cambales. De vijand ver sterkt zijn troepen bij Aparri en Vigan. Van het oorlogstooneel op Hawaii worden geen operaties gemeld. Op het Westelijk oorlogsterrein 'geen verandering in den toestand". Een DNB-bericht uit Sjanghai meldt, dat een landing bij Pamplona door valschermtroepen werd onder- steund. In Appari werd door het bombardement van een Japansch oorlogsschip zware schade aange richt. Naar de Engelsche berichtendienst uit Manilla meldt, heeft de Ameri- kaansche admiraal Hart aldaar me degedeeld, dat de Japanners bij hun aanvallen van Woensdag op de ma rinewerf van Cavite „zeer groote schade hebben aangericht'" en dat eeriige schepen beschadigd werden. Er valt een groot aantal menschen- levens te betreuren; het juiste aan tal is nog niet bekend. Malakka. Lissabon, 12 Dec. (ANP). De zen der New York meldt, dat uit Londen wordt gemeld, dat men uit tele grammen van bevoegde zijde heeft vernomen, dat de druk van de Ja- pansche strijdkrachten zich in hoofdzaak concentreert op het N.-W. deel van het schiereiland Malakka. De Britten 'hebben zich op achter waarts gelegen stellingen terugge trokken. Aan de Westkust werd vol gens het Japansche hoofdkwartier bij een aanval op een Engelsch con- vooi aan de Westkust een schip tot zinken gebracht en 4 beschadigd. Domei meldt, dat Japansche ma riniers het eiland Koelangsoe, te genover Amoy, en het omleggende gebied bezet hebben. Hongkong. Stockholm, 12 Dec. (DNB). Uit bevoegde Britsche bron verluidt, naar Reuter in een extrabericht me dedeelt, dat de Britten zich uit hun vooruitgeschoven stellingen voor Hongkong terugtrekken. De woordvoerder van het Japan sche leger heeft Vrijdag bekend ge maakt, dat tegen Hongkong belege ringsartillerie in stelling is gebracht om de vestingwerken van Hongkong rijp te maken voor bestorming. Domei meldt, dat sterke formaties bommenwerpers van het Japansche leger gisteren een succesvollen aan val op de stad hebben gedaan waar bij militaire doelen werden gebom bardeerd en vlugschriften uitgewor pen, waarin de Chineesche bevol king werd opgewekt zich aan te sluiten bij het verzet tegen de Britsch-Amerikaansche bnderdruk- king. „Edinburgh" vlaggeschip. Stockholm, 12 Dec. (DNB). Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Britsche admiraliteit besloten den kruiser. „Edinburgh" (10.000 ton) in de plaats van de tot zinken gebrach te „Prince of Wales" tot vlaggescinp van de Britsche vloot in het Verre Oosten te maken. De Amerikaansche minister van marine, Knpx, is in Ho.noloeloe aan gekomen, Duitschland strijdt voor Europa. Duikbooteri in actie op den Oceaan. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den 'Füh- rer, 12 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het oostelijke front ook gisteren slechts plaatselijke ge vechtshandelingen. Op den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten vier Britsche schepen, met een gezamenlijken inhoud van 27.700 ton, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht. Bovendien werden twee bewa kingsvaartuigen en een tank schip door torpedo's zwaar be schadigd. Gisteren overdag heeft de Britsche luchtmacht zonder re sultaat aanvallen op het gebied der Duitsche bocht gedaan. In den afgeloopep. nacht ondernam zij aanvallen op Noord- en West-Duitschland. Daarbij wer den twee vijandelijke bommen werpers neergeschoten. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Afdeelingen van Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben Britsche colonnes van pantserwagens en auto's verstrooid. Bij de lucht gevechten, die zich ontsponnen, schoten Duitsche jagers zes vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de haven van Tobroek en spoorwegwterken in Sidi Barani gebombardeerd. Tusschen 3 en 9 December heeft de Britsche luchtmacht 69 vliegtuigen verloren, waar van 34 in de Middellandsche zee en Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland acht tien Duitsche vliegtuigen ver loren." NIET DE EZEL doch U dient te weten, dat het geleiden van die ren door een op een rijwiel gezeten berijder verboden is! Art. 27, We genverkeersregeling. „(Polygoon-Seym), Dienstplicht in de V. S. van 18-65 jaar. Economische maatregelen. Stockholm, 12 Dee. (D.N.B.) De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat volgens mededee- ling van den speaker van het huis van afgevaardigden, Rayburn, een wetsontwerp zal worden ingediend inhoudende, dat alle mannen tus schen 18 en 65 jaar zullen worden opgenomen in den dienst van de landsverdediging. Het wetsontwerp behelst voorts de verplichting voor mannen van 19 tot 45-jarigen leef tijd om in oorlogsdienst te treden. Exchange Telegraph meldt uit Washington, dat de Amerikaan sche regeering Donderdagavond de eerste maatregelen op het gebied van de oorlogseconomie gepubli ceerd heeft, waardoor de economi sche vrijheid in bepaalde takken van bedrijf wordt beperkt. Zoo moet de automobielindustrie vanaf 1 Januari 1942 haar productie tot een vierde gedeelte van den om vang van 1941 beperken. Voor kof fie, cacao en peper zijn maximum prijzen vastgesteld, die overeen komen met het prijspeil van 8 De cember. Binnenkort zullen nog meer maximumprijzen worden ge publiceerd. Ontbinding „America first". Lissabon, 12 Dec. (A.N.P.) De zender Schenectady deelt mede, dat de Amerikaansche organisatie „America first" zal worden ont bonden. Beslag op de Normandië. Berlijn, 12 Dec. (D.N.B.) Volgen^ een extrabericht van Reuter uit New-Yprk hebben posten van de Amerikaansche kustwacht beslag gelegd op het Fransche mailschip „Normandië". Tevens hebben zij de Fransche bemanningen van alle Fransche schepen gehaald, die in de havens van de Ver. Staten lig gen. Lissabon,, 12 Dec. (A.N.P.) Naar Reuter meldt, zou Costarica gister middag aan Duitschland en Italië den oorlog hebben verklaard. Voorts zou Mexico de diplomatieke betrek kingen mét genoemde temden heb ben verbroken. Uit Havanna meldt Reuter, dat het Cubaansche congres zich op uitnoodiging van president Batista voor den oorlog met Duitsch land en Italië heeft verklaard. Het bureau meldt uit Lima, dlat presi dent Prado in een telegram aan Roo- evelt beeft betoogd; dat Peru loyaal de pacten der continentale eensge zindheid! en verdediging zal respeo- teeren en zijn ibest zal doen om de vrijheid van het Amerikaansche vasteland te bewaren. Volgens een Reuterbericht uit La Paz heeft de Boliviaansehe regeering de blokkee ring van alle Duitsche en Italiaan sche saldi bevolen. Bolivia be schouwt de Ver. Staten niet als oor logvoerende mogendheid. Naar Ra dio Schenectady meldt, heeft Nicara gua den oorlog verklaard' aan Duitschland en Italië. lê u. DE FÜHRER TIJDENS ZIJN REDE IN DE KROLL-Oi'ERA. (Telefoto Weltbild-Polygoon). Hongarije, Roemenië en Slowakije solidair met de as. In de Hongaarsche hoofdstad is officieel bekend gemaakt, dat. in ver band met het intreden van den oor logstoestand tusschen de regeeringen van Duitschland en Italië en de regeling der Ver. Staten. De Hon gaarsche regeering is in den geest van het driemogend'hedenpact ook ditmaal solidair met de asmogend- heden. Dienovereenkomstig heeft de minister-president bepaald, dat ter stond aan -dén Amerikaanschen ge zant te Boedapest zijn reispapieren verstrekt zullen worden. Tevens heeft de Hongaarsche regeering haar gezant in Washington teruggeroe pen. Roemenië. Bcekarest, 12 Dec. (D.N.B.) De Roemeensche regeering heeft heden aan den Amerikaanschen gezant' meegedeeld, dat Roemenië zich als partner van het driemogemheden- pact met Duitschland, Italië en Ja pan verbenden en met de Ver. Sta ten als in staat van oorlog beschouwt. Slowakije. Presburg, 12 Dec. (D.N.B.) In een Slowaaksche. regeeringsverklaring wordt gezegd: Krachtens artikel 3 van het drie- mo'gendhedenpact van 27 September 1940, waarbij Slowakije zich op 24 November 1940 heeft aangesloten, verklaart de Slowaaksche regeering dat overeenkomstig het besluit van den president der republiek d'e Slo waaksche republiek zich vanaf van daag als in oorlog beschouwt met de Vereenigde Staten van Amerika en Groot Britannië. Gevechten ten W. van Tobioek. Italiaansch legerbericht. Rome, 12 Dec. (Stefani.) Het 558e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In de Marmarische woestijn du ren de gevechten voort ten Westen van'Tobroek. Nieuwe krachtige aan vallen van den vijand, door pantser wagens gesteund, zijn afgeslagen. Bij Solloem en Bardia is de actie der wederzijdsche artillerie heviger ge worden. Italiaansche en Duitsche duikbommenwerpers hebben her haalde malen concentraties van ge mechaniseerde strijdmiddelen en autocolonnes in de zóne van Bir Ha- cheim gebombardeerd. Bij luchtge vechten hebben Duitsche jagers zes vliegtuigen neergeschoten. De vloot- formatie, die op 10 Dec. Derna had gebombardeerd, is opnieuw aange vallen door Duitsche vliegtuigen, die wederom bomtreffers hebben ge-, plaatst op een kruiser en een torpe- dobootjager. In het centrale deel van de Mid dellandsche zee hebben onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen ver nield; bij een aanvalspoging op de baai van Argostoli werd een derde vliegtuig neergehaald door het af weergeschut. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In den ochtend van den llen heb ben een vijandelijke kruiser en twee torpedobootjager opnieuw Derna ge bombardeerd; wederom is eenige malen het hospitaal Principe di Pie- monte getroffen. De schade is van weinig beteekenis. Batterijen der Italiaansche marine openden het vuur op den kruiser, die waarschijn lijk getroffen werd. Een aanval op Benghazi in den nacht van 10 óp 11 Dec. veroorzaakte drie slachtoffers. Schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben de vloot- basis La Valette op Malta gebombar deerd. Ongeveer 1800 gevangen ge nomen Engelschen zijn gered van het schip, dat, zooals in het weer- machtsbericht van 10 Dec. gemeld was, getorpedeerd is. Onder de ge redden bevinden zich eenige gewon den". Tot zinken gebracht. (D.N.B.) - Naar de Fransche admiraliteit mee deelt is het Fransche vrachtschip „Saint Denis", dat zich op weg be vond van Algiers naar Marseille, den 9en December ten Zuiden van de Balearen door een Britsche duik boot tot zinken gebracht, alhoewel liet schip op bevel stopte,, Hulpverleening Engelsche vliegers. Vier Nederlanders ter dood gebracht. 's-Gravenhage, 12 Dec. Het bureau van den bevelhebber der weermacht deelt mede, dat vier Nederlanders wegens begunsti ging van den vijand (hulpver leening aan Britsche vliegers) door een Duitschen krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds met den kogel voltrokken. INTERNATIONALE JOURNALISTENUNIE. Weenen, 12 Dec. (D.N.B.) Hier is vanochtend plechtig een instituut voor Onderzoek van de internationa le pers'geopend. Bij deze gelegenheid heeft de Duitsche perschef, dr. Die trich, gesproken over ontwikkeling en toekomst der pers in het nieuwe Europa èn de leider van den Rijks- bond der Duitsche. pers, Weiss, maak te de oprichting van een Unie van nationale jaurnalistenvereenigingen bekend. Hierin zijn opgenomen de vereenigingen der verbonden en be vriende landen Duitschland, Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Slo wakije en Kroatië. Tot eersten voorzitter der Unie werd Weiss gekozen, tot vice-presi- denten Guglielmotti (Italië), von Kolosvar-Borcsa (Hongarije) en Gregorian (Roemenië). Bij de plechtige opening was de leider der persafdeeling van het de partement van buitenlandsche za ken, gezant dr. Schmidt, als verte genwoordiger van den minister aan wezig, voorts diplomatieke vertegen woordigers der deelnemende landen en tal van lfeidende figuren van staat, partij en weermacht. Verjaardag bevelhebber der weermacht. Den Haag, 12 Dec. Donderdag her dacht de bevelhebber van de weer macht in Nederlafid, de generaal deT vliegers Fr. Christiansen, zijn 62sten verjaardag. Ter gelegenheid daar van ontving' hij gelukwensehen uit hooge en allerhoogste kringen van het Duitsche rijk, uit het economisch leven en uit particuliere kringen in binnen- en buitenland. Persoonlijk brachten des voormiddag o.a. hun gelukwensehen over alle bevelheb bers van die onderdeelen der weer- wacht in Nederland, voor den af wezigen rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsehe gebied diens commissaris-generaal en vertegen woordiger, alsmede leidende per soonlijkheden van de N.S.D.A.P. en haar afdeelingen en de leiders van de Duitsche bestuursinstanties in Nederland. Des middags vond' voor het ge bouw van den staf een défilé van de waehtcompagnie van den bevel hebber der weermacht plaats, dat gevolgd werd door een muziekuit voering. 2330 man gered. (D.N.B.) - De speciale A.N.P.-correspondent meldt, dat volgens nadere. Engelsche opga- v"en thans 2330 man'van de beide bij Malakka vernietigde Britsche slag schepen veilig aan land zijn geko men. DE STRIJD IN DE SOWJET-UNIE. Berlijn, 12 Dec. (DNB). Bij Sebas- topol zijn in den nacht van Woens- op Donderdag hardnekkige aanval len der bolsjewisten, soms met ge heele regimenten, afgeslagen met zware verliezen. Bolsjewistische stel ling werden beschoten. Ook van den Z.-sector van het Oostelijk front worden afgeslagen Sowjet-aanvallen gemeld. TELEGRAMWIS SELING. Berlijn, 12 Dec. (D.N.B.) Op den dag, waaropDuitschland en Italië aan den oorlog tegen de Ver. Staten zijn begonnen, heeft de Führer aan den koning van Italië en keizer van Ethiopië en den Duce, alsmede aan den Tenno, den Japanschen minister president, lt.-gen. Tojo, telegrammen gezonden. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, heeft aan den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Togo, telegrammen gezonden. De Italiaansche Koning en Keizer Victor Emmanuel heeft een telegram gezonden aan den Tenno. De Duce en minister-president Tojo hebben eveneens telegrammen uitgewisseld, evenals graaf Ciano en minister Togo. De slaglij Hawaii'. (D.N.B.) - De vlootafdeeling van het keizei-- lijkê hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat thans bevestigd is, dat nog een Amerikaansch slagschip, de Arizona, groot 32.Q00 ton, tijdens den slag van Hawaii" tot zinken is ge bracht. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 13 Dec. onder: 17.25 14 Dec. op: 9.43 14 Dec. onder. 17..25 15 Dec. op: 9.44 MAAN 13 Dec. op: 2.47 onder: 14.48 14 Dec. op: 4.03 onder: 15.16 18 Dec. Nieuwe Maan. .Met üuitschland voor een nieuw-Europa". DE POSITIE VAN DE SOVJET-UNIE. Lissabon, 12 Dec. (A.N.P.) De poi- tieke houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van het conflict tusschen Japan eenerzijds en Engeland en de Vereenigde Staten anderzijds, zal door de Sovjet-Unie worden vastge legd, aldus heeft volgens den Brit- schen nieuwsdienst de Sovjet-am bassadeur in Washington, Litwinof, verklaard na een langdurig onder houd met staatssecretaris Huil. Voor zijn bezoek aan het staatsdeparte- ment had Litwinof een bezoek van een uur gebracht aan president Roo sevelt. De burgemeester van Alkmaar heeft de. volgende besluiten geno men: a. Tot het verleenen van mede werking aan het verzoek van de vereeniging „St. Joseph" voor de r.k. jongensscholen te Alkmaar om gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van schoolboeken we gens uitbreiding van het aantal leerlingen; b. Tot gewijzigde vaststelling van zijn besluit van 8 Nov. 1941 tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van rech ten wegens inenting tegen typhus en paratyphus; - c. Tot verkoop van grond aan de Houtmanstraat, kad. bekend Sectie C. nr. 3565, groot 214 M2. voor 1125 aan J. Hulskamp, alhier. Van onzen eisen verslaggever). Weet u, dat bijna 75 pet. van het Nederiandsehe volk minder dan 2000 per jaar verdient en dat bijna 50 pet. een inkomen heeft van 800 tot 1400 per jaar. Aldus de heer Querner, chef van de afd. Voorlichting voor N.-H. van Win terhulp Nederland, gister in een persconferentie, waarin aandacht gevraagd werd voor de laatste col lectie van Winterhulp in dit jaar, die 22 en 23 December zal worden gehouden. U zult wel niet willen ontkennen, dat de gezinnen van de laatste groep zich aan den rand van de werkloosheid bevinden en daar bij komt nog, dat Nederland nog 500.000 werkloozen telt. De oorlog drukt op allen, maar wel in het bijzonder op de gezinnen met een 800 inko men. Een enquête wees uit, dat in deze gezinnen de beddelakens van gebruikte meelzakjes moeten wor den gemaakt. Men moet er bij ons, aldus de heer Querner, niet mee aankomen, dat Winterhulp te veel collecten houdt. Wij kunnen nog volstrekt niet den nood, die er heerscht, leni gs DE FÜHRER ontving in tegenwoordigheid van Rijksminister van Ribbentrop den Grootmoefti van Palestina, Sayid Am in al Hoesseini. Het onderhoud had een hartelijk, en voor de toekomst van de Arabi sche landen belangrijk, verloop. gen en daarom is het noodig, dat er voortdurend geappelleerd wordt aan het geweten van diegenen, die nog wat over hebben. Bovendien wil W. H. N. in de maand van de feestdagen diegenen, die het zoo noodig hebben, iets extra's geven. Daarom hopen wij, dat de laatste collecte een extra opbrengst zal brengen. Hiervoor zijn 125.000 houten insignes ver vaardigd, die er frisch uitzien. Daardoor hebben wij menschen in een fabriek te Gennep, die nauwe lijks staande konden blijven, werk verschaft en ook die industrie ge steund. Het vorig jaar keerden wij in Haarlem 71000 uit en nu reeds 50000, terwijl er in December ook 50000 zal worden uitgekeerd. Deze bewering werd bevestigd door den Provincialen adjunct directeur, den heer van Leeuwen, die bevestigde, dat het totaal be drag van de lij stencollecten stij gende is en ook in Alkmaar en omgeving méér bedraagt dan in de eerste herfstmaand. In Nov., zoo zeide hij, is er in N.-H., met uitsluiting van Amster dam, over de verschillende ge meenten een bedrag van 165000 verdeeld. Voor Dec. is er een le uitkeering geadviseerd van' 140.000, waarbij nog een tweede uitkeering komt van 50.000, terwijl nog een extra bedrag van 40000 over de ge meenten in N.-H., buiten Amster dam, kan worden verdeeld. In het geheele vorige seizoen is er over deze gemeenten aan waar debonnen een bedrag van 500.000 uitgekeerd. De wijze van verdee ling over gemeenten geschiedt vol gens een bepaalden grondslag. Dat meestal méér kan worden uitge keerd dan gecollecteerd wordt, komt door regelmatige bijdragen en bijzondere schenkingen. Zoo gaf een groote firma in Velsen nog on langs een gift van 10000 en ook de loterij bracht heel wat op. Voorts gaf de heer van Leeuwen nog een uiteenzetting van het doel van den Ned. Volksdienst, die het geheele jaar doorwerkt en beoogt den gezonden mensch (moeder en kind) vooruit te helpen. De N.V.D. steunt niet in noodgevallen, maar doet alles wat mogelijk is om tot een gezond en bloeiend volk te komen en zij doet dit in nauwe samenwerking met de vereenigin gen, die zich op dit gebied be wegen. Met nadruk verzekerde de heer van Leeuwen ons nog, dat Winter hulp los staat van eenige politieke beweging en slechts de hulp aan allen beoogt, die hulp noodig heb ben. In een gezonde samenleving ont vangt iedere werker zooveel, dat hij zich het noodige voor zich en de zijnen kan aanschaffen. Zoover zijn wij echter nog niet. De maat schappij is nog ziek en Winterhulp wil die ziekte bestrijden, maar btr- venal ook de menschen bewust maken, dat zij tot een gemeen schap behooren en dus gemeen schapsplichten hebben tegenover II Ml

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1