msSSsBsm Redevoeringen van den rijkscommissaris en den leider der N.S.8. i Hi fif ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 DECEMBER 1941. 10-jarlg bestaan N.S.B. Pagina 3. Alle politieke organisaties behalve de N.S.B. ontbonden. De herdfenteinigsbijeenkomst te Utrecht ter gelegenheid van 'het 10- jarig bestaan der N.S.B. werd ge opend door den secr.-gen. der N.S. B., ir. Huyigen, die een welkomst woord sprak. Daarna was het woord aan den heer C. van Geelkerken. Hij zeddte o.m.: „Wij zijn onze roeping trouw gebleven, met name ook trouw aan on bloed en onze geschiedenis. Wanneer wij terug zien op deze tien jaar dan putten wij daaruit meteen de kracht om in de toekomst moe dig voorwaarts te gaan, doch boven al gedenken wij den man, die in 1931 tot het Nederlandsche volk izei: durf tot uzelf in te keeiren, zet u in voor een nieuw Nederland, wees Nederlander en geef u zoo noo- dig voor uw vaderland. De man, die toen zoo sprak en dit tien jaar steeds heeft uitgeroepen, was onze Mussert. Het is zijn dag vandaag. Aan hem danken wij het Nederland sche nat.-soe. Welnu, laten wij dan van onzen kant hem heden zeggen: leider, gij kunt op ons 'blijven reke nen". Tot de oude regeerders zei spr.: „gij, daar in Londen, hebt uw volk en uw vaderland in den steek gelaten, wij, die zijn gebleven, ver klaren ons thans op leven en dood vertoonden met den Füihrer aller Germanen: Adolf Hitler (applaus). Mussert heeft in de achter ons lig gende jaren vorm en gestalte gege ven aan de organische eenheid van. ons volk in Ibloedlsgebonldtensdhap, hij heeft ons die liefde tot onzen igrond bijgebracht, hij ook aal zor gen dat er weer zelfrespect komt tuisschen de Germaandsche volken onderling". Tot de familieleden van de nabe staanden richtte spr. zich tenslotte met dte woorden: „Troost u, kame raden, hij of zij, die u lief was, is niet voor niets gevallen. Gij, die ach- teitoleef, zult niet eenzaam staan, want wij zullen u nooit verlaten. God zegene den strijd van Adolf Hitler tot aan de eindoverwinning". Oberbefehlsleiter Friederichs. Oberbefehlsleiter Friederichs sprak als vertegenwoordiger der N.S.D. A.P. hierna. Hij bracht de groeten en gelukwenschen van deze partij in Duitschland. over. Hij herinnerde aan den politieken strijd, dien de N.S.D.A.P. jaren lang heeft moeten voeren om de nat.-soc. gedachte te doen zegevieren. „Ook in Nederland", aldus spr., „izal de tijd niet ver meer zijn, dat vele nat.-soc. staatkundige plichten te vervullen zullen hebben en daar toe is het noodzakelijk, dat de nat sec. gedachte meer algemeen zal warden ingezien. Het is alleen deze' giedachte, waardoor alle Germanen tot e e n groote gemeenschap kunnen worden saamgetoracht". „Wij weten, dat dank zij Hitiers genialiteit over de grenzen van het Groot-Duitsche Rijk heen eerlang alle Germanen van Europa zullen samengaan om een nieuwe Europee- sche orde te scheppen; die het eeuwenlang door innerlijken strijd verdeelde Europa een nieuwe betere toekomst zal verzekeren. Dat is ons gemeenschappelijk doel". Spreker eindigde zijn toespraak met „Heil Hitier hou zee". Rede dr. Seyss-Inquart. De rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, rijks minister dr. Seys Inquart sprak hier op de volgende rede uit: Leider. Nederlandsche nationaal- socialisten. Een groote vreugde en voldoening is het zoowel voor mijn partij genoo- ten en kameraden als voor mij zelf, te kunnen deelnemen aan deze plechtige bijeenkomst van de nat. soc. beweging in Nederland, welke er getuigenis van aflegt, dat de Ne derlandsche nat. soc. onder hun lei der Mussert zich in een strijd van tien jaren niet alleen gehandhaafd, doch met de onwrikbare vastbera denheid, die juist aan nat. soc. strij ders bijzonder eigen is, onder de on gunstigste omstandigheden in dit land aan terrein en thans ook aan beslissende beteekenis gewonnen hebben. Met bijzonderen trots ver vult het mij U te kunnen mededee- len, dat de Führer mij heeft opge dragen, om jegens de nat. soc. bewe ging in Nederland en haar leider Mussert op dezen dag van het tien jarig bestaan de groeten van onzen Führen Adolf Hitler uit te spreken. De beteekenis van den dag van he den ligt in het feit, dat deze dag in de eerste plaats een politieken strijd vastlegt welke tien jaar lang met succes is gevoerd, en-in de tweede plaats een bewijs vormt voor de lo gische politieke ontwikkeling der nat. soc. beweging naar ons gemeen schappelijk doel, n.l. de hervorming van Europa in nat. soc. geest.. Wij, Duitsche nat. soc. waardee- ren in U vooral de politieke strijders. Toen wij in Mei 1940 hier kwamen, vonden wij onder de meest uiteen- loopende politieke stroomingen en scheuringen van dit land in Uw be weging Nederlandsche mannen en vrouwen, welke een strijd van tien jaar verbonden heeft. Evenals elke werkelijk groote en beslissende ont wikkeling slechts in de worsteling der krachten en door strijd kan ge dijen, zoo veronderstelt een politieke en daarmede volksche en geestelijke vernieuwing ook in Nederland de aanwezigheid van een groep man nen en vrouwen, die in alle omstan digheden tot den strijd bereid zijn. Dat gij onder Uw leider Mussert tien jaar geleden zijt aangetreden, dat gij ondanks alle achteruitzettingen en verdrukking hebt volgehouden want sinds 30 Januari 1933, den dag waarop in Duitschland de N. S. D A. P. de macht overnam, hebben al le karchten van het kapitalisme, van de democratie, van het Jodendom en van het politiek confessionalisme on- f'1 verloochening diï wetten, waar' onder zij zelf ten strijde trokken, nooit meer een nat. soc. beweging wettig aan de macht laten komen - dit strijdlustige volhouden hebben wij bij U vooral geconstateerd en ge waardeerd. De trouw, die gij aan de ïede, waarvoor Uw leider U heeft geroepen, en de trouw, die gij den leider zelf hebt bewezen; is voor ons het bewijs, dat gij gesneden zijt uit het hout, waaruit alleen in de grandioze ontwikkeling van den huidigen tijd een nieuwe politieke vorm kan ontstaan. Met deze strijdlustige mentaliteit zijt gijt opgetrokken, op weg naar het nationaal-socialisme. Geen van ons, zooals wij hier bijeen zijn, is als nat. soc. volgens den huidigen stempel geboren, elk onzer moest een weg van toetsing zoeken, ver heldering en beproeving doormaken. Maar elk onzer droeg ook in zich het onblusrhbare verlangen om de eer en het welzijn van zijn volk als de hoogere lotsgemeenschap van het gemeenschappelijk bloed boven alle andere doeleinden te stellen. Al naar de politieke toestanden, waar onder wij geboren en opgegioeid zijn, ontwikkelde deze volksche of fervaardigheid zich tot de politieke opvatting en overtuiging, die ons al len thans in haar steeds duidelijker en zuiverder begrepen beteekenis als nat. soc. een groote gemeenschap laat worden, waartoe ons eerst als de groote verkondiger, dan als de alles overtreffende leider Adolf Hit ler oproept. Wij in het Duitsche leefgebied werden deze ontwikkeling, voorzoo ver wij sjechts oogen hadden, die zagen, en een ontvankelijk hart, in- gestooten uit protest tegen en afkeer van de blijkbaar volksvernietigende krachten der gewelddadige verdra gen van Versailles en St. Germain. Gij hierin Nederland had het geeste lijk moeilijker. Want uiterlijk sche nen de omstandigheden hier bepaald voortreffelijk geordend en de door de kapitalistische en democrati sche krachten van dit land aange nomen houding scheen door den af loop van den eersten wereldoorlog voorgoed bevestigd en vereeuwigd te zijn. Het is de bijzondere, histori sche verdienste van Uw leider, dat hij zich door deze idyllische orde niet liet misleiden, doch dat hij reeds meer dan 10 jaar geleden de wortel van het kwaad, dat in dezen toestand lag, inzag, welk kwaad thans op steeds schrikwekkender, angst aanjagender wijze dit land teistert. Mussert is als een vermanende en roepende in deze woestijn van demo cratische platheden en burgerlijk conventionalisme opgetreden. Uw leider heeft zich aan al deze Neder landsche feiten, die uitermate zwaar wogen, ontworsteld en heeft zoo een ontwikkeling ondergaan waarvan ein de en omvang in hun bijzonderheden tien jaar geleden hier in Nederland evenmin definitief duidelijk waren als wij, nat. soc. in Duitschland, tien jaar geleden met voltsrekte duide lijkheid de bijzonderheden van den beslissenden strijd, dien wij thans voeren, konden overzien. Maar wij allen en daarmee om vat ik thans de Nederlandsche en de Duitsche nat. soc. waren vervuld van de zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklonken en dat de eer en het welzijn zoowel van het Duitsche en Nederlandsche volk slechts dan is gewaarborgd, als wij onder alle omtsandigheden ge volg geven aan dezen roep, ook al moeten wij daarbij ons eigen leven op het spel zetten. En op dezen weg van den strijd zijt gij, Nederlandsche nat. soc. Uw leider gevolgd. En dat is, waar het op aankomt. Niet het verstandelijke begrip van de gestelde taak, maar de trouwe navolging maakt moge lijk, wat onmogelijk schijnt. Thans vereenigt ons allen, Neder landsche en Duitsche nat. soc. één overtuiging en één wil: de overtui ging, dat wij al onze krachten en ons geheele wezen danken aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, waarvan wij afstammen en de wil alle krach ten van ons wezen voor deze bloed- gemeenschap te wagen. Onze blik moet evenwel nog ruimer worden en hij wordt ruimer. Hij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat de grootere gemeenschap van allen, die door hun Noordsch- arisch bloed in de hoogere lotsge meenschap der germaansche volken in midden- en noord-Europa ver- eenigd zijn. Bij het begin van dit jaar, waar van wij thans het eind beleven, was het duidelijk geworden, dat thans ook het Nederlandsche volk voor de beslissing staat stelling te kiezen voor of tegen het nat. soc. Duitsch land, dat voor de reorganisatie van Europa strijd. En wat destijds wel licht nog voor den een" of ander ver borgen geweest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het uit gangspunt van een nieuwe ontwik keling van dit werelddeel Woor de komende eeuwen is, 22 Juni 3-1., t°en de Führer de Duitsche weermacht ten strijde voerde tegen de numeriek haast onbegrijpelijk groote en van oorlogstuig fantastisch rijk voorziene horden van h,et bolsjewisme. Dit uur der beslissing voor geheel Epropa is ook het uur der politieke beslissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien heeft het recht ver loren op politiek, dus voor de ge meenschap verantwoordelijk terrein mee te praten. Ik heb derhalve reeds destijds alle politieke richtingen, die haar uitdrukking nog hadden gevon den in liberaal-democratischen, par lementairen partijvorm, ontbonden en de rechten, afgeleid uit vroegere instellingen nog slechts kunnen toe kennen aan de nat. soc. beweging. De wereldgeschiedenis is sinds dien in tijd slechts een half jaar ge vorderd, in gebeurtenissen het equ- valent van eeuwen. Tegen de oude wereld van kapitalisme, democratie-» ën, Jodendom is de nieuwe wereld der jonge volken opgestaan. Stellig IN VERSCHILLENDE STEDEN VAN ONS LAND werd onder auspiciën van het Rijksbureau voor Textiel een modesehouw gehouden» Een tweetal fraaie avondtoiletten. (Polygoon-Nehrdich). WINTERKWARTIEREN. Duitsche pioniers bouwen midden in het toosch huizen als winterkwartieren voor hun kameraden. De in de nabijheid liggende bolsjewistische dorpen zijn zoo verwaarloosd en vuil, dat geen soldaat er wil intrekken. Aan de tweede hut ontbreekt nog slechts het dak. (Weltbild-Polygoon). is het voor Uw leider als zoon van bet Nederlandsche volk, dat in dde wereld der oude machten geenszins tot voordeel van al zijn deelen alleszins vast lag verankerd, in dit beslissend uur het juiste besluit te nemen. Het onfeilbare nstnct van 'n man en nationaai-socialist, die be zorgd is voor het welzijn van zijn volk, heeft Mussert het besluit doen nemen, dat hem en de nat. soc. be weging betrekt in de gemeenschap die op leven en dood heeft samen gezworen, een nieuw, beter geor dend en gelukkig Europa te stich ten. De conclusie, die ik trek idt dit besluit en die tevens een be wijs is van mijn onverbrekelijke kameraadschap niet den heer Mussert, is mijn besluit in Ne derland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in de nationaal-socialistische en door de nationaal-socialisti sche beweging onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle andere ver- eenigingen of bewegingen van politiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig zijn, voor zoover zij dit niet met in zicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met in gang van heden worden ont bonden. Van thans af bestaat er slechts één politieke wil der Nederlanders en wel die voortspruit uit de nationaal- socialistische beweging in Nederland Deze vrucht van Uw tienjarigen strijd is tevens een verplichting tot alle Nederlandsche nat. soc., zoowel jegens het Nederlandsch volk alsook jegens de grootere gemeenschap der germaansche volken in Europa. Ik weet, dat niemand Uwer uit con junctuuroverwegingen in Uw gele deren is getreden en daar blijft, want lid van de N. S. B. of een der aangesloten formaties te zijn is thns in Nederlnd bij God geen genoegen, maar een zware weg vol opoffering, die hardheid en ook ontbering eischt. Hardheid en uithoudingsver mogen tegenover het gekonkel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en rad draaiers, die door een Uwer kame raden reeds eenmaal raak gerarak- teriseerd werden als oranje-bolsje wieken en die als politieke lemuren nog niet weten, dat zij politik reeds langs zijn gestorven. Ontbering ook daarom, omdat het er thans om gaat voor al en voor 't eerst onder het gewicht van de te genwoordige historische ontwikke ling in Europa de bronzen lotsge meenschap onzer volken in een groot germaansch gemeenschapsgebied in dit werelddeel werkelijkheid te doen worden en deze beslissende taak bo ven alle eigen belangen te plaatsen. Maar wat beteekent het afstand, doen van gewoonten en gebruiken tegen over de ontbering en opoffering, die de moeders en vaders en de kinde ren die meer dan 160.000 gesneuvel den in den strijd voor het nieuwe Europa aan het Oostelijk front heb ben gebracht en ook de vaders, moe ders en kinderen der Nederlanders, die mede opgetrokken zijn voor die zen strijd en hun overtuiging met hium leven hebben bezegeld. De poort, die open gestooten is dloor dien offerdood dezer mannen, geeft toegang tot het groote geluk spellende gebied van het nieuwe wer kelijke Europa, zooals dat met deze afmetingen en eensgezindheid no.g nooit werkelijkheid is geworden in de geschiedenis. Wij benijden geen volk op aarde de schatten, die het door zijn flink heid en ijver heeft te voorschijn ge bracht. Wij stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver. Sta ten, want tegenover hun natuur- schatten en bodem, die reeds in ster ke mate zijn uitgebuit staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat 'daar aan den overkant gevon den en gewonnen mag worden, ach ter zich laat. En dit gemeenschappelijk gebied, dat door ijver en flinkheid georgani seerd zal worden in pionierswerk, dat thans eerst begint, wordt be- heerscht door de scheppende ge dachte, die onze volkeren opnieuw doet ontwaken en opstijgen uit de beproevingen en gevaren, waarin zij zijn geraakt, en ons allen verbindt tot een nieuwen, gemeensehappelij- ken levenswil door de nat. soc. idee. Dit nieuwe Europa zal groot zijn, sterk, vol' eerbesef en de oude cul tuur waard, die van hier is uitge gaan in de wereld, voral in de zg. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toe komstverwachting, het is reeds re aliteit geworden, het wordt in dezen tijd geschapen en Nederland neemt aan dezen opbouw reeds deel door 't besluit van haar leider, door den po litieken arbeid der nat. soc. bewe ging en vooral door het offer van haar strijders in het Oosten. Gij, mijnheer Mussert, en de Nederland sche nat.-soc. hebben in tegenstelling tot de eeuwige achterblijvers in de politiek ingezien, dat de vrede van het nieuw geschapen Europa niet te DE EERSTE TULPEN VAN HET WESTLAND in het nieuwe seizoen zijn ter veiling aangevoerd. De eerstelingen, welke pion. 22 cent opbrachten, wachtend op. lief hebbers. (Polygoon-Meyer). HET FRAAIE, UIT DE 12DE EEUW DATEE- RENDE KASTEEL TE ASTEN (BIJ HEL MOND), dat gerestaureerd wordt. De zijgevel, welke reeds in zijn oorspronkelijken staat is gebracht. (Polygoon-Sagers). zijner tijd kan worden gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van on ze handen, maar vooral door de scherpte van ons zwaard. Ik wensch U, mijnheer Mussert, en de nat. soc. beweging geluk met de zen weg, ik wensch U speciaal voor het bestwil van het Nederlandsche volk volledig succes, opdat dit als gelijkgerechtigd, alleszins gewaar deerd kameraad kan toetreden tot de germaansche gemeenschap, die onze Führer reeds vormt. Leve de nationaal-socialistische beweging en haar leider. Leve de nationaal-socialistische idee en onze Führer. Sieg Heil. Rede ir. Mussert. Na den rijkscommissaris sprak de leidier der N.S.B., ir. Mussert, een herdlenkinigsreidie uit. Hij begon met het uitspreken vami dien damJk der NS.B. voor dien gieiukwensdh, wel ken de Führer aian die N.S.B. ter ge legenheid van het tienjarig bestaan had willenzenden. (Applaus,) Zijn rede vervolgend zeidte ir. Mussert: Verehrte Gaste; mijne kameraden. Heden gedenken wij den dag waar op voor tien jaren de grootste revo- lutkmnaire daad gesdhieddte in het leven van ons volk van die laatste honderd jaar: het hijschen van de zwart-roodfe vlag, die vaan der nat.- soe. revolutie. Tien jaren waarin moeite noch kosten, leugen noch be drog, broodroof noch terreur, ge spaard zijn om de vlag naar beneden te halen om daarvoor in de plaats te hijschen de vlaggien van het gouden kalf, van den sikkel en dén hamer. Fel zijn dfe kleuren zwart en rood, het zwart van onzen bodem, het rood van ons bloed, fel is de 1ver betenheid geweest waarmede wij ons geweerd hebben, fel is ons onwrik baar geloof dat ons staande gehou den heeft, fel is de botsing der mee ningen, fel zijn de vlammen van den wereldbrand van heden. Het zijn historische dagen, die van de laatste week, dagen waarin een scheidslijn getrokken wordt dloor de gansohe -wereld. Geen staat, geen volk, geen enkeling, zal op den duur Op die scheidslijn kunnen blijven balanceeren. De vraag stelt zich voor een iedier: aan welken kant van de lijn staat gij, er is geen ontkomen aan en gelukkig zijn zij, die al sinds jaren weten aan welken kant zij staan, zij die in innerlijke zekerheid hun weg kunnen gaan te midden van de stormen van dezen tijd, nu het verbond van kapitalisme en communisme Europa op het offer blok wil leggen om den mammon te dienen. Dat wij weten aan welken kant wij hebben te staan, dat danken wij aan onzen jarenlangen strijd, diat danken wij aan haar, wier tienjarig bestaan wij heden gedenken, onze N.S.B. Het groote wereldgebeuren, daar op hebben wij geen invloed kunnen oefenen. De afloop van den wereld oorlog van 1914-1918 met de overwin ning van de kapitalistische geal lieerde machten en die uitplundering van Duitschland, was reeds een dozijn jaren oud voor wij begon nen. Het ontstaan en tot macht komen van het nat.-soc. en fascisme in Duitschland en Italië ging buiten ons om. Het vormen van het nieuwe omsinigelingsblok der groote demo cratieën onder leiding vatn Enigeland en Amerika, is waarlijk niet van ons afhankelijk geweest. De oorlogsverklaringen van Sep tember 1939 van Engeland en Frank rijk geschiedden niet om ontzent- wille. De uitbreiding van den Euro- pees'cben oorlog .tot den wereldbrand van heden, de wereld in vlammen, is ook een gebeuren van zulk een omvang en beteekenis, dat wij ook daaraan niets hebben kunnen toe doen, noch afdoen. Wij moeten ons er duidelijk van bewust zijn,, dat in onzen tijd de wereld een nieuwe gestalte aan neemt, dat er een wereldhistorisch gebeuren aan den -gang is van zoo groote afmetingen en uitwerking, als slechts eens in de duizend jaren geschiedt. Aan dit wereldgebeuren kunnen wij niets toe of af doen, diat is onze roeping niet. Maar onze roeping is te zorgen, dat ons volk door dit wereldgebeuren niet wordt verplet terd om niooit weer op te staan, maar dat het doelbewust zijn weg vindt naar dte wereld van morgen oia daar in een eervolle plaats in te nemen door den arbeid, dien het diaarin zal verrichten. Geen compromis mogelijk. De wereld staat in vlammen en het resultaat zal zijn, dat of Roose velt, Churchill en Stalin zullen win nen dus de vereenigde machten van kapitalisme en communisme óf Duitschland, Italië en Japan zul len winnen. Dit zijn de machten, die tegenover elkander staan, waartus- schen geen compromis mogelijk is; één van de twee zal winnen, de an der zal ondergaan. Wanneer het kapitalisme en com munisme winnen, dan zou het kapi talisme voorloopig heerschen in Amerika, Engeland, Zuidoost-Azië en Australië, maar het communis me zou beginnen met het grootste deel van Azië te beheerschen en gansch bet vasteland van Europa. Wanneer het dezen zomer aan Hitier met zijn weermacht niet gelukt zou zijn om de Sovjet-millioenenlegers te weerstaan, ja slag op slag te slaan, wanneer het niet gelukt zou zijn om in den veldtocht van de tweede helft van dit jaar meer dan 21.000 pantserwagens, meer dan 32.000 kanonnen, meer dan 17.000 vliegtuigen van de communisten te vernietigen of buit te maken, maar wanneer integendeel de Duitsche troepen niet tegen deze ontzaglijke militaire macht zoudten hebben kun nen standhouden, dan zou er nu reeds geen Europa meer zijn, dan zo-u nu gesproken kunnen worden van het voormalig Europa, van de voormalige Europeesche cultuur, van de voormalige godsdiensten, van de voormalige Europeesche volkeren; dan zou de communistische heer schappij reiken van de Japansche zee tot d'e Noordzee. En dat dit alles niet geschied is, maar dat Europa bestaat, dat danken wij aan de Duitsche weermacht en de verbondenen, die met haar strij den, dan danken wij aan de 200.000 mannen, d'ie him leven daarvoor ga den, dat danken wij aan de 200.000 gewonden, aan de millioenen offer vaardige, weerbare mannen, dat danken wij aan den grootsten Ger- maanschem aanvoerder aller tijden, die de verantwoordelijkheid op zich ram en attaqueerde vóór het te laat was, dat danken wij aan den Führer Adolf Hitler. Wat heeft het Nederlandsche volk daarvoor gedaan in de afgeloopen jaren? Het Nederlandsche volk heeft gedaan wat de heerschers in dit land van haar verlangden. De heerschers, d.w.z. de politieke partijen, met de daarmede verbonden kapitalistische en marxistische handlangers. Zij verlangden de solidariteit met Enge land en Frankrijk. Zij verlangden de prediking van den haat tegen Duitschland. Zij verlangden het on beperkte geloof in de zegeningen der democratie, de onbaatzuchtigheid van het kapitalisme en de ongevaarlijk heid van het communisme. Het volk was geestelijk en materieel weerloos en gaf wat verlangd werd. Geen volk kan zich verzetten tégen een zoo goed georganiseerd en zoo sluw uit gevoerd bedrog. De strijd der N.S.B. Er was één organisatie, die zich daar wel tegen verzette, die groeide tegen aller verwachting in, tegen al- - HÜH EEN VOORUITGESCHOVEN MA- CHINEGEWEERPOST. Een ver laten, half verwoest boerenhuis, biedt beschutting tegen den ijskou-- den wind van de steppe. (Weltbild-Polygoon) len hoon en laster in, dat was de N.S.B. Van 1931 tot 1935 zijn wij onafge broken bezig geweest om de z.g. de mocratie in al haar naaktheid aan den volke ten toon, te stellen, uit liefde tot de natie, die door haar verdeeld was in elkander bestrijden de partijen en daardoor onmachtig was om zich te handhaven. We heb ben geschreven en gesproken hon derden, duizenden malen om ons volk te trekken uit het moeras der democratie op den vasten bodem der volkseenheid in nat.-soc. gebonden heid. In 1935 antwoordde acht pro cent van ons volk zich present voor de nieuwe orde. Van 1935 tot 1937 hebben wij ons uitgesloofd om ons volk begrip bij te brengen voor de nieuwe Europeesche ordening, die in gang was, voor het recht van het Duitsche en het Italiaansche volk op een onbedreigd volksbestaan, op den grondslag, dien zij zelf wilden maken buiten de bankiers van Lon den en New-York om. Wij hebben, geprobeerd begrip te wekken voor de nat.-soc. en fascistische solidari teit. Bij de verkiezingen van 1937 meldde vier procent van ons volk zich present; 96 pet. keerde zich af. De teerling was geworpen; bij de komende botsing zou ons volk aan den verkeerden kant staan. Van 1937 tot 10 Mei 1940 was één worsteling van die jaren om staan de te blijven, om niet vernietigd te worden, om te kunnen doorgaan met het vervullen van onzen plicht ons volk zooveel mogelijk te waar schuwen tegen den waan van de in ternationale der democratie, om te pogen te redden, wat te redden viel. Slechts één voorbeeld wil ik nu hiervan geven, een voorbeeld, dat zijn bijzondere beteekenis heeft in deze dagen, nu koningin Wilhelmina den oorlog verklaard heeft aan Ja pan. In Volk en Vaderland van 25 Febr. 1938 schreef ik een hoofdarti kel over Nederland en den oorlog Japan-China. Daarin schreef ik over de toenemende spanning rondom den grooten oceaan en de onverantwoor delijke Colijnpolitiek, die Indië on verdedigd liet en honderden millioe nen wegsmeet aan het leger hier te lande. Dit was alleen' logisch ver klaarbaar ais er een afspraak be stond met Engeland in strijd met 's lands belang. Als volgt heb ik dit onder woorden gebracht: „Dat de Engelsche ex-minister van „bu.itenlandsche zaken Eden en de „Londen beheerschende internatio nale geldmacht een zoo sterk mo gelijk Nederlandsch leger wenschen „om ons land en ons volk te gebrui- „ken tegen het door hen gehate „Duitschland, is geen onderstelling, „maar een feit; waarover niemand in „het onzekere is. Welnu, dan zegt de „ijzeren logica, dat de afspraak is: „Engeland zal Indië verdedigen en „wij zullen een sterk bruggehoofd „voor Engeland tegen Duitschland

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5