-JEE DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Brifsche kruiser tot zinken gebracht. Minister Tojo spreekt Rijksdag. in den Japanschen Lange en verwoede gevechten. Mei üuifschlandl voos1 een vrij Neder lend 1 Pagina 4. de Prijzen. VOOR zijn vastgestelde aogsten prjjs aan, ïandel mag afle- prijs aangegeven ïbracht. sval groenten en en verkocht, ook uit van de beste sen lager moeten aber 1941. Detaillisten- prijzen. 0.26 per st.' 0.21 per 0.15 per 0.62 per kg 0.14 0.14 0.09 0.08 0.07 0.07 0.10 0.10 0.10 0.11 0.07 0.08 0.07 0.43 0.28 0.11 0.10 0.14 per b. per kg per per per per per per per per per M per per st. per kg Per Per per per 0.10 per 0.08 per_„ 0.07 per 0.20 per 0.16 per 0.10 0.08 0.07 0.32 0.24 0.25 0.12 0.35 0.19 0.41 0.13 0.10 per st. per per per kg per per per per per per per per 0.13 per st. 0.08 per 0.14 per 0.11 per 0.09 per 0.06 per 0.07 per kg 0.08 per 0.39 per 0.27 per 0.19 per 0.21 per 0.17 per 1.37 per 1.29 per 1.14 pfer 1.28 per 0.89 per 0.65 per 0.39 per 0.65 per 0.46 per 0.30 per 0.56 per 0.42 per 0.25 per 0.39 per 0.25 per 0.33 per 0.20 per 0.20 per 0.17 per 0.14 per 0.10 per 0.82 per 0.56 per 0.30 per 0.65 per 0.46 per 0.22 per 0.42 per 0.22 per 0.30 per 0.22 per 0.10 per id worden, met ivordt. >f per bos bere- het schrappen Eruit mag door len boven den RAFBAAR. AAR. maken. ALKMAARSCH QURANT. 143ste Jaargang No. 297. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 17 December 1941 nDuitschland strijdt voor Europa Zware bolsjewistische verliezen bij plaatselijke gevechten. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 16 Dec.' (D.N.B.) Bij plaatselijke gevechten in verscheiden sectoren van het Oostelijke front heeft de vijand ook gisteren zware verlie zen geleden. De luchtmacht bom bardeerde doelen bij Sebastopol en in het gebied van Worosjilowgrad en nam met sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen en Stuka's aan den strijd te land deel. In het- gebied van Wolchov benevens op den weg over het ijs van het La- dogameer werd de vijandelijke aanvoer door de luchtmacht zwaar getroffen. In het hooge Noorden wierpen Stuka's bommen op de spoorwegdoelen van de Moer- mansklijn, op luchtdoelbatterijen en barakkenkampen der Sovjets. In Noord-Afrika kwam het ten Westen van To broek opnieuw tot een zwaren defensievén strijd; in een tegenaanval sloegen de Duitsch-Italiaansche troepen ster ke vijandelijke afdeelingen uiteen. Hierbij werden, eenige honderden vijanden gevangen gemaakt, onder wie een brigade-generaal, en een groot aantal kanonnen buit ge maakt of vernield. Duitsche ge vechtsvliegtuigen deden kade-in richtingen van de haven van To- broek in brand opgaan;, verdere aanvallen waren tegen het belang rijke spoorweg-knooppunt van Aboe Sehaidan in Noord-Egypte gericht. Een onderzeeboot onder com mando van den luitenant-ter-zee der eerste klasse Paulssen deed in hef Oostelijk deel van de Middel- landsche zee voor Alexandrië een aanval op een Britsche kruiserfor matie en bracht door een torpedo treffer een kruiser tot zinken, wel ke na een geweldige ontploffing in tweeën brak en binnen enkele minuten onderging. Bij vluchten van zwakke Brit sche luchtstrijdkrachten naar de Duitsche Bocht en naar de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand één bommenwerper. Tokio, 16 Dee. (DNB). Minister president Tojo heeft in den Rijksdag verklaard, dat Japan met de Ver. Staten onderhandelingen voerde om derde mogendheden er van af te houden Japan te verhinderen 'tot een succesvolle regeling van het Chi- neesche conflict te komen, om di verse mogendheden van een recht- streeksche bedreiging af te houden, om normale handelsbetrekkingen weer te herstellen' en uitbreiding van 'den oorlog naar Oost-Azië te verhinderen. De Ver. Staten wilden Japan op de knieën dwingen en het recht- streeksche bestaan van Japan op het spel zetten. Het vertrouwen in Ja pan zou verloren zijn gegaan als het zijn aan de bondgenooten gege ven woord voor medewerking aan het herstel van den wereldvrede had gebroken. Japan moest dus wel naar de wapens grijpen. In minder dan tien dagen tijds aldus Tojo zijn wij door de vijandelijke sterk ste posities heengebroken. De hoofd macht van de Amerikaansche vloot is vernietigd, die der Britsche vloot in het Verre Oosten verpletterd en het omsingelingsfront op verschil lende plaatsen aangetast. Vervolgens sprak Tojo zijn dank en bewondering uit jegens de offi cieren en manschappen van leger en vloot en verklaarde' hij, dat van den afloop van dezen oorlog het lot van het Japansche rijk afhangt. Ik ben er vast van overtuigd, zoo vervolgde de minister-president, dat de ge heele natie bij het voeren van de nationale politiek van Japan en bij de herinnering aan de roemvolle ge schiedenis van het Japanschê rijk, die nooit door een nederlaag in den oorlog tijdens de 26 eeuwen van zijn bestaan bevlekt werd, alle hardhe den en ontberingen op zich zal ne men en bezield zal zijn met het on wrikbare vertrouwen in de zekere overwinning. Wij zijn er op voorbereid, dat dit DE WAARNEMINGSPOST VAN EEN BATTERIJ VELDHOUWIT- SERS MET DE THEODOLIET. (Weltbild-Polyigoon) HET UITBAG GEREN VAN DE VAAR- SLOOTEN tussChen de wei landen biedt drie voordeelen: in de eerste plaats geeft het werk aan vele arbeiders, ten tweede wordt de afwatering belangrijk vei- Ibeterd en ten derde is de bag ger een goede meststof. (Polygoon- Kuiper) een lange oorlog zal worden. Wij moeten daarom vastberaden voor oogen houden, dat ons land later nog aan vele moeilijkheden het hoofd zal moeten bieden. Hij bracht dank aan Mansjoekwo en China en meldde met groote voldoening de overeenstemming met Fransch Indo-China en Thailand. Tojo verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de Ver. Staten en Enge land door hun te ver gaande eischen dezen oorlog hebben uitgelokt. Over.de verhouding tot de Sowjet- Unie zeide Tojo, dat deze herhaalde lijk het voornemen te kennen had gegeven yast te houden aan het neu- traliteitspact. De oorlog zal niet alleen" in de nauwste samenwerking met Duitsch- land, Italië en de andere bondgenoo ten voor de rechtvaardigheid tot de eindoverwinning gevoerd worden, doch vooral voor de vestiging van een nieuwe ordening en daarmede voor de waarborging van een blij vende wereldvrede, welke door de machinatiesvan Engeland en de Ver. Staten tot dusver in gevaar ge bracht is. „Van den uitslag van dqp huidi- gen oorlog hangt niet alleen de op komst of ondergang van het Japan sche rijk en van Oost-Azië af, maar het lot van de geheele wereld". „De beteekenis van dezen oorlog", zoo zeide Togo, „is derhalve veel grooter dan bijv. die van den Ja- pansch-Cineeschen of van den Ja- pansch-Russischen oorlog. Daarom moet ook een langdurige oorlog worden verwacht Om het grbote doel te bereiken, is het noodzakelijk in het binnenland alle offers te aan vaarden en naar buiten de banden tusschen Japan en zijn bondgenoo ten, benevens met de bevriende na ties nog nauwer aan te halen. Het vertrouwen „van Japan is onwrik baar". DE STRIJD BIJ SEBASTOPOL. Berlijn, 16 Dec. (D.N.B.) Bij teen aanval van Duitsche gevechtsvlieg- .-igen op 'militaire doele» in de in gesloten vesting Sebastopol hebben de bolsjewisten gisteren zware ver liezen geleden. Op een vliegveld werden groote verwoestingen aan gericht. Den 15en December heeft de Duit sche luchtmacht in den centralen sector den bolsjewistischen troepen bijzonder zware verliezen toege bracht. Sterke formaties wn ge vechtsvliegtuigen en stuka's hebben in opeenvolgende aanvallen vijande lijke infanterie- en cavalerie-afdee- lingen aangepakt en verscheidene daarvan opgerold. Zware verwoestin gen werden aangericht in sterk be zette plaatsen en een groot aantal voertuigen en verscheidene pantser wagens vernield. Èij aanvallen op den Moermansk- -spoorweg werden twee bolsjewisti sche transporttreinen beschadigd en de sporen verschillende .malen on derbroken. Op een station werden bommen geworpen. Een vijandelijke batterij luchtafweergeschut .werd door treffers buiten gevecht gesteld, terwijl ook op barakkenkampen en schuilplaatsen goed gerichte treffers werden geplaatst. EEN DUiTSCHE JAGER OP SKI'S IN HET HOOGE NOORDEN. (We'ltbild-Polygoon) NA HET UITBREKEN VAN DE VIJANDELIJKHEDEN hebben de Japansche luchtstrijdkrachten reeds vele'malen de Philippjjnen aan gevallen. De hoofdstad Manilla had reeds eenige keeren luchtalarm en werd gebombardeerd. Eén der hoofdstraten van deze drukke stad. Atlantic-Holland) Verklaringen van admiraal Sjimada. Wat Japan tot dusverre bereikt heeft. Tokio, 16 Dec. (DNB). De minister van marine, adimiraal Sjimada, heeft heden in den rijksdag een overzicht gegeven van de operaties der Japan sche weermacht. Bij het uitbreken van den oorlog vielen vroeg in den ochtend sterke Japansche vlooteen heden Pearl Harbour aan, waar acht slagschepen en andere zware eenhe den geconcentreerd waren. Bij dezen aanval werden 3 zware slagschepen tot zinken gebracht, 4 andere wer den zwaar beschadigd. Bovendien werden 4 kruisers zwaar beschadigd. Voorts verklaarde Sjimada, dat waarschijlnijk bij Honoloeloe een vliegtuigmoederschip tot zinken is gebracht. Daarmede is de gevechts kracht van de' Amqfikaansche vloot op de Stille Zuidzee kapot geslagen. Bij gelijktijdige aanvallen op de eilanden Wake, Midway en Goeam zijn talrijke vliegtuigen vernield en is een mijnenlegger tot zinken ge bracht. Door deze operaties zijn alle strategische verbindingen tusschen Hawaii en Oost-Azië verbroken. Op 10 Dec. begon de landing op Goeam, dat op 12 Dec. volledig b,e- zet is. Met vrij groote stelligheid kan worden aangenomen, dat een duikboot bij Palao tot zinken is ge bracht. Op 8 Dec. konden sterke legereen heden zonder eigen verliezen op Britsch Malakka aan land worden gezet, terwijl vliegtuigen reeds des nachts in en om Singapore vliegvel den en kazernes met het grootste succes aanvielen. Dinsdag begonnen zeer sterke luchtaanvallen op de vliegvelden der Philippijnen, waar bij terstond 100 vliegtuigen werden vernield. Bij herhaalde aanvallen werden Manilla en Cavita ernstig geteisterd. Op 10 Dec. werden lan dingen verricht in het N. van het eiland Luzon, terwijl in het Z. dé Japansche strijdkrachten op 12 Dec. aap land gingen. Deze troepen ruk ken op. Met het verlies van 288 vliegtuigen en een duikboot, zoo verklaarde de minister van marine verder, is .het grootste deel van de Amerikaansche gevechtskr&cht op de Pihilippijnen reeds gebroken. De aanvallen op Hongkong begonnen eveneens op 8 Dec., reeds op 10 Dec. werd de O. haventoegang door de Japansceh troepen bereikt. Den 12en Dec. werd een torpedoboot tot zin ken gebracht en werden kanonneer- booten en bewapende koopvaardij schepen van den tegenstander zwaar getroffen. In Sjanghai werd op 8 Dec. een Britschekanonneerboot tot zinken gebracht en een kanonneer boot vaii de Ver. Staten buit ge maakt. Op 10 Dec. leed de Britsche vloot in Azië zeer zware slagen door 't tot zinken brengen van het vlaggeschip „Prince of Wales" en het slagschip „Repulse" en van een grooten torpe dojager aan de O.-kust vat* Malakka. Als totaal resultaat van de acties der Japansche weermacht deelde Sjimada het volgende mede: De vloot der Vereenigde Star ten verloor drie slagschepen, een duikboot', een mijnenlegger en een groot transportschip. Met groote waarschijnlijkheid is bo vendien nog eenvliegtuigmoe derschip tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden vier slagschepen, vier kruisers, een torpedojager, een duikboot en een hulpschip, terwijl een ka nonneerboot werd buitgemaakt. In totaal 298 vliegtuigen konden op de Philippijnen en op klei- nere eilanden vernield wofden, terwijl op Hawaii ongeveer 200 toestellen der Vereenigde Staten werden vernietigd. Engeland verloor twee slag schepen, een grooten torpedoja ger, een patrouillevaartuig en een kanonneerboot. Er kan wor den aangenomen, zoo verklaarde Sjimada verder, dat bovendien een groot aantal vliegtqigen is vernietigd. In totaal 47 koop vaardijschepen van verschillen de nationaliteit, samen 120.000 brt. groot, werden door de Ja panners buitgemaakt. Bovendien konden 380 kleinere schepen worden opgebracht. De Japansche verliezen be dragen een mijnenveger, die tot zinken is gebracht en een, die zwaar werd beschadigd, alsmede een niet ernstig beschadigde lichte kruiser. Bovendien ver loor de Japansche luchtmacht 40 vliegtuigen, terwijl 30 toestellen tot nu toe niet zijn teruggekeerd Italiaansch legerbericht Rome, 16 Dec. (Stefani) Het 562ste communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van Ain El Gazala is. gisteren lang en verwoed gevoch ten. De herhaalde aanvallen der vijandelijke infanterie, en pantser wagens op onze stellingen waren hardnekkig en hevig.' Italiaansche gemotoriseerde en gepantserde divi sies hebben met steun van sterke Duitsche afdeelingen met de grootste vastberadenheid gestreden. Zij brachten den vijand ernstige verlie zen toe: zeer vele gemechaniseerde en gepants'erde strijdmiddelen raak ten in brand of werden vernield; er zijn talrijke gevangenen gemaakt, ender wie een brigadecommandant. Aanvallen op een versterkte stel ling. te Bard'ia werden afgeslagen. De Duitsche luchtmacht heeft giste ren 6 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Twee Italiaansche toe stellen zijn niet op hun basis terug gekeerd. .Bij een vijandelijken luchtaanval op de stad Benghazi zijn twee slachtoffers gevallen. De schade is van geen beteekenis. In den afge- Ioopen nacht .'heeft de Britsche lucht macht Tarente gebombardeerd'. Eeni ge gebouwen werden, niet ernstig, getroffen; geen slachtoffers onder de 'burgerbevolking. Het afweerge schut, dat onmiddellijk in actie kwam, schoot drie vliegtuigen neer. Bommen, die op Augusta en in de provincie Brinidisi vielen, hebben geen schade aangericht. Ook in den efgeloopen nacht hébben onze luch'tformaties installaties van luchtmacht en vloot op Malta ge bombardeerd". Nederlandsche Volksdienst wil: Een gezond gèzin Een bloeiend volk! VOOR KERSTMIS DEBATTEN IN HET LAGERHUIS OMTRENT OORLOGSTOESTAND. Stockholm, 16 Dec. (A.N.P.) De grootzegelbewaarder lord Attlee heeft vandaag in het Lagerhuis me degedeeld, dat het Huis gelegenheid zal worden gegeven een debat te openen over den oorlogstoestand en over de laatste verklaring van den minister-president nog vóór het voor de Kerstdagen wordt verdaagd. Naar Attlee verder mededeelde, zal de zitting, ten einde besprekin gen ook over het verlies van de Prince of Wales en van dé Repulse mogelijk te fhaken, geheim zijn. DE JAPANSCHE VLOOT WAS AL LANG KLAAR. Opzienbarende verklaringen van admiraal Suetsugu. Zooals men zich zal herinneren, heeft admiraal Suetsugu de voorma lige chef van dé Japansche vloot, die de laatste jaren in het Japansche keizerrijk een rol van het eerste plan hteeft gespeeld, enkele maan den geleden plotseling het Japan, sche kabinet verlaten. Het vertrek van Seutsugu, die nog in 1918 volgens, het plan van gene raal Togo, de inneming van Canton had voorbereid, heeft destijds veel .opzien gebaard en levendig com mentaar uitgelokt. Zekere kringen spraken van ongenade, andere van een geheime belangrijke opdracht. De laatsten hadden gelijk. Dit is wel gebleken uit een interview, dat hij dezer dagen heeft toegestaan. „Vanaf 1938", aldus de admiraal, „heb ik verklaard, dat Japan het doel nastreefde een anti-communis tische regeering tevormen in Mandsjoekwo, 'een centrale regee ring van dezelfde strekking in Chi na, opdat de drie landen Mandsjoe kwo, China en Japan een politiek, economisch en ideologisch blok zou den vormen, dat elke blanke inmen ging in zaken, het Verre Oosten be- treffende, van de hand zou wijzen, zelfs als het moest ten koste van een oorlog. Ik heb ook niet geaarzeld te ver klaren, dat de Japansche vloot op een ooi-log tegen "Amerika was voor bereid eh dat de Amerikaansche vloot een bedreiging beteekende voor de andere landen. Het is nau welijks vier maanden geleden, dat ik nog heb verklaard, dat de Japan sche vloot gereed Was elke gebeur tenis onder het oog te zien, dat de Japansche oorlogsmarine de beste was van de wereld en dat de Ver. Staten in geval van een conflict slechts schepen van een veel te verouderd .type tegenover ons zou den kunnen stellen. De eerste operaties hebben reeds bewezen, wat onze drie wapens: de marine, het landleger en de lucht macht, waard zijn. Doch het mate riaal beteekent niet alles: zoowel het leger, als de vloot als de luchtmacht zijn-Bezield door een hoog ideaal. En het Japansche volk staat in een gesloten front achter ons. De overeenkomst met Fransch In dochina, die dit land- onder Japan sche bescherming bracht, was slechts de eerste stap op een weg, die veel meer beteekende, dan de Ver. Sta ten in hun agressieve omsingelings- politiek hebben gedroomd. Tot slot verklaarde de admiraal nog, dat Japan zich vroeger groote opofferingen heeft getroost om zijn maritieme macht op te bouwen. Het vlootbouwprogramma, dat in 1935 werd aangenomen, eischte een jaar- lijksch bedrag van 500 millioen dol lar, doch in werkelijkheid was dit bedrag veel grooter en heeft men ja'ai-lijks 180 tot 200 millioen meer uitgegeven. „De teerling is geworpenbe sloot admiraal Suetsugu. „Wij zijn zeker van de overwinning!" Zuid-Afrikanen in Engelscheh dienst. (A.N.P.) - Uit welingelichte Londensche kringen wordt verno men, dat niet minder dan 91.500 Zuid-Afrikanen in het Britsche leger dienst doen. TE AMSTER DAM, 's-GRA- VENHAGE, ARNHEM EN UTRECHT is onder auspiciën van het Rijks bureau voor textiel een ma- deschouw ge houden, waar de beste huizen uk Berlijn en Wee- nen haar nieuwste crea ties lieten zien. Twee der fraaie toiletten. (Pclygoon- NehrdiOh) Dit nummer bestaat uit zes pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 17 Dec. onder: 17.26 18 Dec. op: 9.47 MAAN 17 Dec. op: 8.02 onder: 17.12 18 Dec. Nieuwe Maan. DE STRIJD AAN HET ZUIDZEE- FRONT. Stockholm, 17 Dec. (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van mari ne heeft medegedeeld, dat Japansche schepen de laatste 24 uur het eiland Johnston en Maoei, dat deel van de Hawaii-eilanden uitmaakte, gebom bardeerd hebben. De strijd op Malakka. Sjanghai, 16 Dec. (D.N.B.) Om trent de ontwikkeling der gevechten op het schiereiland Malakka heeft de woordvoerder van het Japansche 4 leger medegedeeld, dat in het begin' van de week een Britsche divisie tanks, die in den strijd was gewor pen tegen de in Zuidwaartsche rich ting oprukkende Japansche troepen, een zware nederlaag heeft geleden. Intusschen brengen de Japanners, naar de woordvoerder hieraan toe voegde, een groot aantal tanks aan de Oostkust van Malakka aan land. Binnenkort kan het ingrijpen van de tanks in de gevechten verwacht worden. De woordvoerder liet het licht vallen op de moeilijkheden, die het gebruik van het tankwapen ontmoet in het tropische klimaat, dat groote eischen stelt aan de tank bemanning. Lissabon, 16 Dec. (A.N.P.) De Brit sche nieuwsdienst meldt, dat de Ja panners hun opmarsch in den N.W. hoek van Malakka vastberaden voortzetten, en dat zij de Engelsche defensiestellingen zijn binnenge drongen. De Britsche troepen boden weliswaar hardnekkig verzet doch waren niet opgewassen tegen de Ja pansche superioriteit. Stockholm, 16 Dec. (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst deelt me de, dat ten N. van Penang hevige gevechten aan den gang zijn, beves tigt tevens de verovering van Kota Bahroe door de Japanners en de Japansche landingen bij Koeantan. De afstanden op Malakka, zoo wordt verder gezegd, zijn groot en bemoei lijken de bewegingen, der Britten. *De Britsche verdediging ziet zich geplaatst voor groote moeilijkheden. Hongkong door brand geteisterd. Tokio, 16 Dec. (D.N.B.) Volgens een bericht van de Nitsji Nitsji Sjim- boen uit Kanton, is geheel Hongkong door het uitbreken van een brand in de grootste verwarring geraakt. De groote brand, die zich tot de „Happy Valley", alsmede tot de Vic toria-wijk en het centrum heeft uit gebreid, is door Chineezen aangesto ken, die door den Japanschen aanval gedemoraliseerd zijn. DE BIJEENKOMST VAN HET JAPANSCHE PARLEMENT. Tokio, 16 December. (D.N."B.) In cle vergadering van het parlement'is de keizer in groot militair tenue verschenen om zijn boodschap aan den rijksdag vbor te lezen. In deze boodschap constateert hij, dat het zijn wensch is, dat er een nieuwe orde in Oost-Azië tot stand komt, dat echter Engeland en de Vereenig de Staten getracht hebben deze Ja pansche missie te verhinderen. Daar door is Japan tot den oorlog ge dwongen, hetgeen de keizer ten zeerste zeide te betreuren. Het ver heugde hem anderzijds te kunnen constateeren, dat de samenwerking met de bevriende staten steeds hech ter wordt. De keizer riep de afgevaardigden op izich in dezen tijd van hun bij zondere verantwoordelijkheid be wust te zijn en in dezen geest de buitengewone militaire begrooting en de speciale regeeringsimaatregelen te behandelen. SPAANSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD. Madrid, 16 Dec. (D.N.B.) Ter hoog te van Motril is het Spaansche tank schip „Badalona", dat zich op weg bevond van Valencia naar Malaga, door een in Engelschen dienst staand Nederlandsch oorlogsschip getorpe deerd. De bemanning van het Spaansche schip werd, voor zoover tot nu toe-bekend is, voor hpt groot ste deel gered. Het bericht van de torpedeering van de „Badalona" heeft in Spanje groote opgewondenheid veroorzaakt. Daar ook van het Spaansche stoom schip „Camplanas", dat twee maan den geleden zijn reis begon, geen berichten zijn ontvangen, vreest men, dat ook dit schip aan een En gelsche torpedo ten offer zal zijn ge vallen. STAAT VAN BELEG IN ARGENTINIË. Buenos Aires, 17 Dec. (D.N.B.) De ministerraad heeft Dinsdagmiddag den staat van beleg in Argentinië afgekondigd. De staat van beleg is voor onbe- paalden tijd afgekondigd als voor zorgsmaatregel, om de regeering de noodige" machtsmiddelen te verschaf fen voor de nakoming harer inter nationale verplichtingen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1