DE TIJGER SeuittetoH TIEN EN VIJFTIEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEEISCHT. Or. X" ËiL ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 DECEMBER 1941. Vredegerechtshof. Doodschieten von twee N.S.B.'s in oorlogstijd opnieuw behandeld. 's-Gravenhage, 15 December. (A. N.P.) In den ochtend van den der- tienden Mei van het vorige jaar was de 38-jarige res.-kapitein der infan terie A. van den Heuvel te Wasse naar belast met de arrestatie van natkmaal-socialisten, o.a. van den heer Noordendorp. Deze zou het bevel „handen omhoog" naar het oordeel van den reserve-kapitein niet voldoende hebben uitgevoerd, waardoor déze meende te worden bedreigd, althans veronderstelde, dat de heer N. de rechterhand naar den broekzak dieed afglijden om wel licht een vuurwapen voor den dag te halen en hem daarmee aan te vallen. De res.-kapitein wachtte dit niet af en onderzocht ook niet of de heer N. eenig wapen bij zich had, doch schoot hem met zijn dienst revolver neer, waarop het slachtof fer, dat in hoofd getroffen was, vrij wel terstond den geest gaf. Op 29 Mei j.l. veroordeelde de Haagsche rechtbank den res.-kapi tein wegens doodslag tot twee maan den gevangenisstraf, hierbij rekening houdende met de algemeene om standigheden in die oorlogsdagen. Tegen dit vonnis Was de off. van justitie, die vier jaren gevangenis straf had geëisoht, in hooger beroep gekomen. Het vredegerechtshof heeft onder presidium van dr. J. H. Carp deze zaak opnieuw behandeld. Enkele getuigen verklaarden, dat het slachtoffer de handen niet boven het hoofd hield, ter hoogte van het hoofd en de schouders. Eén van hen, de 23-jarige J. Buiting, toenmaals soldaat, verklaarde, dat de heer N. probeerde de rechterhand in den broekzak te steken. Pres.: Op welke wijze? Get.: De arm gleed af en de hand kwam hij den broekzak. De procureur-generaal: Past u op, u staat onder eede. Wat u hier ver klaart, is in strijd met de verklarin gen van alle overige getuigen. U moet de waarheid zeggen. Get.: Het is de waarheid. Mevr. wed. Noordendorpvan Os verklaarde gezien te hebben, dat haar man dadelijk gevolg gaf aan het bevel om de handen omhoog te houden. Wel zakten de ellebogen iets, maar de handen bleven toch daar boven uit. Iemand kan daaruit wel opmaken, dat de hand naar den broekzak weid gericht, maar mijn man heeft het niet gedaan. Get. F. B. J. Gips verklaarde te hebben gehoord, dat verdachte zei de: ,We zullen den zwijnenstal hier wel uitmesten. Ik heb er daarnet ook eenige neergeschoten". Verdachte herinnerde zich niet meer zooiets gezegd te hebben. Wel weet hij, dat hij woedend was, na hetgeen hij in die dagen had onder vonden. Get. H. de Jong verklaarde door verdachte gearresteerd te zijn. Hier bij had verdachte tot hem gezegd: t,Ik bid en smeek je een verkeerde beweging met je handen te maken, dan kan ik je doodschieten." Get. D, Muller legde een dergelijke ver klaring af. Op de vraag van den mi litair-raadsheer of verdachte als of ficier, met twee assistenten, geen maatregel kon nemen, waarbij het leven van den heer N. gespaard bleef en allereerst zojr worden nagegaan of deze inderdaad eenig wapen bij zich' had, antwoordde verdachte in ontkennenden zin. De eisch. De proc.-generaal, prof. dr. R. van Genachten, zeide van oordeel te zijn, dat de feiten vast staan. Het is uit gesloten dat verdachte handelde ter uitvoering van een ambtelijk bevel en zelfs 't beroep op noodweer heeft de rechtbank verworpen. Weliswaar heeft volgens de get tuigenverklaringen de' heer N. de handen eenigszins naar beneden ge houden, doch volstrekt niet in de richting van den broekzak. Van een toestand, waarbij ver dachte zich moest verdedigen, was zeker geen sprake, evenmin als van een exces van noodweer. Verwonder lijk is het, dat de rechtbank tot zulk een lichte straf is gekomen, een straf, die veeleer als een uitnoodi- ging kan gelden om andere moorden te bedrijven. Hier werd een straf van twee maanden gevangenisstraf opgelegd voor een misdrijf, waarvan de laagheid moeilijk te overtreffen is. Verd. toont een. misdadige in borst, gepaard aan een gebrek aan moed; Indien wij ons plaatsten op het standpunt der vergelding, dan v/are slechts de doodstraf in dit ge val mogelijk. Deze kan spr. echter niet eischen, ons recht laat dat niet toe. De hpogste straf is in een geval als het onderhavige 15 jaren, plus een derde van die straf omdat ver dachte gebruik maakte van zijn macht. Spr. zou twintig jaar gevan genisstraf eischen indien detze nog noodig waren voordat verdachte een leeftijd van 50 jaar zou hebben be reikt. Waar verdachte binnenkort 40 jaar wordt, beperkte spreker zijn eisch tot tien jaren, met ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Pleidooi. Mr. H. W. Wierda betoogde, dat verdachte als officier het bevel had gekregen een aantal personen te ar resteeren. In die dagen was iedereen verdacht. Opzet om te dtooden is hier geenszins bewezen. Verdachte heeft zijn taak zoodanig verricht, dat hijzelf, vreezende te worden aange vallen, niet meer door den betrok kene kon worden getroffen. Ver dachte had zijn arrestant tot twee maal toe gesommeerd, de handen omhoog te houden. „Men kan wel zeggen: in kalm overleg zou ver dachte hebben kunnen volstaan met het wapen op den arm van den heer N. te richten indien verdachte zich bedreigd oordeelde, maar de ge moedstoestand was b.ij allen abnor maal". PI. onderschreef geenszins de conclusie, dat verdachte misdadig opzet heeft gehad en was ervan overtuigd, dat niet slechts het ten laste gelegde niet is bewezen, doch ook dat verdachte gevolg heeft ge geven aan een ambtelijk hevel. Verd. is binnen zijn bevoegdheid ge bleven. Pleiter meende, dat ver dachte diende te worden vrijgespro ken, subsidiair op lichte wijze ge straft. Verdachte merkte nog op, dat het geheele -geval hoogstens een minuut geduurd heeft. Den vuurdoop had hij gekregen in de Haagsche Schouw, waar de kogels ftem langs de ooren vlogen. In die omstandig heden ging het er om te dooden of gedood te worden. Het Hof zal Dinsdag 23 December te tien uur uitspraak doen. 15 jaar geëischt wegens het doodschieten van een ar restant. 's-Gravenhage, 15 Dec. (A.N.P.) Dezer dagen had zich te verant woorden C. W. Kiers, 40 jaar, uit Zwolle, destijds kapitein bij het Ne derlandsche leger. Hij is door de rechtbank te 's-Gravenhage veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf wegens het doodschieten in de eerste oorlogsdagen van den gear resteerden nat.-soc. Rademakers in een arrestantenlokaal te Kessel. De kapitein der marechaussee J. S. Rops verklaarde, dat de verdach te op hem een uiterst nerveuzen in druk maakte. Verd. heeft toen een verklaring opgeschreven, waarin hij zeide, dat hij zeer ongaarne deze daad had verricht, maar haar nood zakelijk had geacht. De vaandrig J. E. Pollen verklaar de, dat Rademakers'wel als N.S,B.-er en als herriemaker bekend stond, maar uit de burgerij heeft getuige niet gehoord, dat Rademakers van spionnage beschuldigd werd. Wel werd dat beweerd door soldaten. Hij zou gezegd hebben: „Schei maar uit met jelui moeite, je krijgt toch op je donder". »i Getuige W. A. Hetterscheid, oud brigadier-majoor bij de rijksveld- wacht, die zeide goed bekend te zijn in Kessel, betoogde daarentegen, dat Rademakers te goeder naam bekend stond. President: „Kan het dan zijn, dat er bepaalde elementen in het dorp praatjes rondstrooiden?" Getuige: „Die zijn er zeker, voor al de kapelaan". VROUW EN KIND HET HUIS UITGEZET. Gisternacht werd de aandacht van twee op de Egelantiersgracht te Am sterdam surveiUeerende agenten ge trokken door een vrouw en een kind, die daar tijdens den spertijd liepen. Het- bleek, dat de echtgenoat van de vrouw haar en het dochtertje de deur had uitgezet en op verzoek van.de vrouw wilden de agenten pogingen tot bemiddeling wagen doch toen zij zich daartoe aan de woning vervoegden, kregen zij van den be woner te hooren, dat zij zich maar met hun eigen zaken moesten be moeien. Ook een broer van den man kwam eraan te pas en beide man nen trachtten een der agenten van de stoep af te gooien. De worsteling, welke ontstond, eindigde met de overwinning van de politie en daar op werden de bordjes verhangen: vrouw en kind gingen de woning weer in en beide vechtersbazen verhuisden naar het bureau Raam poort. DREIGBRIEFSCHRIJVERS AANGEHOUDEN. Een ingezetene van Naarden kreeg Maandagmiddag een dreigbrief, waarin hem werd aangeraden zich naar een bepaalde plaats te begeven en een bedrag van 250 te overhan digen aan een daar staand persoon. Als dit niet gebeurde, zou aangifte bij de politie volgen van door den betrokkene gepleegde overtredingen van distributiebepalingen. Op aan raden der politie begaf de man zich naar de aangegeven plaats, waar in derdaad een persoon had postgevat. Deze, een zekere P. uit Naarden werd onmiddellijk door de politie,- die zich verdekt had opgesteld, ge arresteerd. Hij bekende de brief schrijver te zijn. Hij had samenge werkt met zekeren F. uit Huizen. Ook deze werd gearresteerd. De proc.-gen. vroeg nog of verd. blijft bij zijn verklaring, dat het een ongeluk is geweest. Verd. antwoord de bevestigend. De eisch. De proc.-generaal, hierna tot zijn requisitoir komend, acht maar één verklaring mogelijk voor de gepleeg de handelwijze: Verdachte hpeft op zettelijk den gevangene willen doo den. Het is wel de laagste daad, die men zich kan denken, een gevange ne in de cel neer te schieten zonder eenige aanleiding daartoe van de zijde van den gevangene. Spreker kan de uitvlucht, na de aanvankelij ke verklaring voor den officier der marechaussee, niet aannemen, dat hier sprake van een ongeluk zou zijn geweest. Indien verdachte als officier had bekend, dat hij gemeend had den man te moeten neerschieten, dan zou spr. tien jaar gevangenisstraf hebben geëischt. Thans stelde spre ker den eisch op vijftien jaar. Pleidooi. Mr. F. W. Zegers, uit den Haag, herinnerde aan de mentaliteit in de bewuste dagen. Bovendien had ver dachte in drie dagen nauwelijks ge geten of geslapen. Pleiter beriep zich voorts op het rapport van prof. Carp, volgens wien deze verdachte niet toerekeningsvatbaar is geweest. Verdachte had als officier uitmun tend zijn plicht vervuld. Wijl in deze zaak op zijn minst twijfel moet bestaan aan verdachtes schuld vroeg pleiter vrijspraak, al thans toepassing van de uiterste cle mentie, bijv. door bevestiging van het vonnis en de preventieve hech tenis van de straf af te trekken. Verdachte vroeg ook met het oog op zijn familieomstandigheden uiterste clementie. Dinsdag 23 Dec. uit spraak. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. De 195e algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is Maandag morgen gehouden in het Gem. Con certgebouw te Haarlem. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, herdacht in zijn openingsrede het overlijden van mr. M. Slingenberg, oud-minister en de eerste secretaris van het scheidsgerecht en verder vele vakgenooten, die in de afgeloo- pen maanden zijn overleden. Voortgaande, zei spr. o.a., dat ten gevolge van de oorlogsomstandig heden van overheidswege de met tulpen en hyacinthen beplante op pervlakte werd gehalveerd, wat een belangrijk kapitaalverlies betee- kende. In de ongunstige verhoudin gen is de ontwikkeling van den toe stand niet tegengevallen. Duitschland heeft groote hoeveel heden van onze producten afgeno men, hetgeen, naast den uitvoer naar aiïdere landen bij den niet goe den oogst beteekende, dat de over schotten gering zijn, en dat van vele handelssoorten een tekort op de markt tg bespeuren was. Te ver wachten is, dat in de komende jaren de verkoop van namissen naar Duitschland nog aanzienlijk zal stij gen, zoodat de nog bestaande over schotten ook voor dit artikel zullen verdwijnen. In het algemeen kan de gang van zaken dit jaar niet onbevredigend worden genoemd, al moet men wel in het oog hauden, dat de inkrimping van het areaal het bloembollenbe- drijf sterk in nadeeligen zin beïn vloed heeft. In verband met de gunstige pers pectieven, die zich zullen voordoen, wanneer het wapengeweld de wereld niet meer zal beheerschen, zou een uitbreiding van het areaal nu al een volkomen te verantwoorden vooruit- loopen op deze toekomst beteekenen, hetgeen in elk geval inhoudt, dat de beplante oppervlakte niet verder moet worden ingekrompen. De agenda besprekende, zei de voorzitter, dat er een voorstel is om een fusie aan te gaan met het Hol- landsche Bloembollenkweekers 'Ge nootschap. Dit voorstel houdt in, dat de vereeniging, wanneer tot deze fusie besloten zou worden, haar oude werkterrein, n.l. de beharti ging van het algemeene vakbelang, blijft behouden, maar in het bijzon der in het geval van belangentegen stellingen tusschen kweekers en ex porteurs als vertegenwoordigster van de alleen-kweekers zal optre den. De heeren P. F. Sèignette te Be verwijk (vacature C. H. Kramer) en G. van Rijn te 's-Gravenzande (va cature C. van Dijk) zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen. Tot eerelid der vereeniging werd be noemd de heer A. Verduyn te Lisse, voorzitter van de Nederlandsche Sierteeltcentrale. Na de pauze hield prof. dr. E. van Slogteren een voordracht over „On ze bloembollencultuur, haar tech nische problemen en het wetenschap pelijk onderzoek". Spr. gaf daarbij een terugblik en deed mededeelin- gen over de toekomst. WEER NORMALE NOTEERING OP DE BEURS. Amsterdam, 16 Dec. De voorzitter van de vereeniging voor den effec tenhandel (bedrijfsgroep effecten handel) heeft het volgende bepaald: 1. Met intrekking van de tijdelijke maatregelen, vermeld in de bepaling van den voorzitter, nr. 7, opgenomen in de prijscourant van 9 Dec. wordt de normale wijze van noteering vol gens de reglementen met ingang van heden hervat. 2. De aandeelen van tabaksonder nemingen, voorkomende in de ru briek noteering van fondsen in zeven tijdvakken worden met ingang van heden als tijdelijke maatregel over gebracht naar de gewone noteering. 3. Noteeringen van fondsen, welke li a 6 Dec. niet zijn genoteerd, behoe ven uitsluitend voor de eerste maal de goedkeuring van den commissaris voor de noteering, on geacht den koers. 4. Tijdelijke maatregelen, ten aan zien van de noteering, zooals sedert 8 en 9 Dec. zijn genomen zuEen, we derom worden getroffen, zoodra daartoe' aanleiding bestaat. HET TIENJARIG BESTAAN DER N. S. B. 's-Gravenhage, 16 Dec. (ANP). In aansluiting op de herdenking van het 10-jarig bestaan der N. S. B. heeft een klein gezelschap buiten- landsche journalisten onder leiding van den heer N. Oosterbaan, hoofd van de afd. alg. propaganda aan het dep. van V. en K. Maandag een be zoek gebracht aan den Goudsberg te Lunteren ter bezichtiging van het nationaal tehuis, dat de N. S. B. daar heeft gesticht. De heer N. J. Alblas, beheerder van dit tehuis, gaf de noo- dige inlichtingen.' Op het 20 ha groote terrein, dat de N. S. B. hier uit eigen middelen, in hoofdzaak uit vrijwillige bijdra gen harer leden, ter beschikking heeft verkregen, is een gedeelte van 6 ha voor hagespraak- en kampeer- doeleinden ingericht. Het eenigszins boogvormige podiumgebouw werd in 1939 voltooid. Het is 105 meter breed en 10 meter hoog. Binnenin zijn twee bescheiden kamers inge richt, waarvan er een dient als werk vertrek voor den leider der bewe ging en het andere als centrale voor den technischen dienst. Een gang van ongeveer anderhal- ven meter breedte loopt onder dit podiumgebouw en in die gang zullen marmeren platen aan de wanden worden aangebracht, waarop de na men zullen worden vereeuwigd van die leden der beweging, die het le ven lieten in den strijd voor het nat. soc. en voor het nieuwe Europa. In directe belichting zal deze namen voor iedere bezoeker van die cata comben duidelijk en stijlvol zicht baar maken. 'Midden in het veld zal t.z.t. de nieuwe klokkestandaard worden on gericht, v/elke een koperen luidklok van tienduizend kilogram zal heb ben te dragen. 8-7-6-0-0 Het gironummer van de Neder landsche ambulance 8-7-6-0-0. Hebt u het al genoteerd? Hebt u e r reeds gebruik van ge maakt? Neen? Dan wordt het toch zoo langzamerhand tijd. Niet waar, want u is er toch van overtuigd; dat u uw steun niet kunt onthouden. U is er toch van overtuigd, dat eigenlijk uw plicht is deze Neder- landlsehe hulpexpeditie naar uw ver mogen te steunen? Welaan, neem dan uw giroboek en stort uw bijdrage op .girorekening 8-7-0-0-0 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22 te Den Haag. VERMINDERING CLANDESTIENE t SLACHTINGEN. Naar men van het ANP van be voegde zijde mededeelt, kan worden geconstateerd, dat, al is het kwaad nog lang niet verdwenen, dank zij de intensieve controle van den C. C. C. D. en de preventieve werking van de zware straffen, .welke aan overtreders zijn opgelegd, het aantal frauduleuze slachtingen in de laat ste maanden is verminderd. MOZARTHERDENKING. (ANP), Gisteravond werd als een der hoogtepunten van de Mozart- herdenking in de stadsschouwburg te Den Haag „Die Entfiihrung aus dem Serail" opgevoerd door het gezelschap van het stedelijk theater te Dortmund. Aanwezig waren o.m. rijkscommissaris, rijksminister dr. Seys Inquart, de secretarissen-gene raal Schmidt en dr. Fischböck, de gemachtigden voor de prov. Zuid holland, dr. Schwebell, en voor Rot terdam, dr. Völcker en de burge meester van Dortmurid dr. Bamke en zijn echtgenoote; ook werd opge merkt de proc.-gen. bij het Haagsche gerechtshof, prof. dr. van Genechten. AFSCHEID W. VON FETTER. 's-Gravenhage, 13 Dec. (A.N.P.) Zaterdagmiddag heeft in een der za len van het hotel de Oude Doelen te den Haag, een drukbezochte af scheidsreceptie plaatsgehad van den heer W. von Fetter, Auslandsrefe- rent van de Presse-Abteilung van het Rijkscomissariaat, die vergezeld was van zijn echtgenoote. De heer Janke, leider der Presse- abteilung van het Rijkscommissa riaat, memoreerde de verdiensten van den heer von Fetter. Hij wees op de tegenwoordigers der Nederland sche en Duitsche pers en de consulai re ambtenaren, die de scheidende functionnaris tot stand had gebracht. De heer Janke wenschte den heer v. Fetter op zijn nieuwen post in een der Europeesche hoofdsteden veel succes toe en bracht hem fhede na mens gezant dr. Bene en commissa ris-generaal z. b. v. Schmidt dank voor zijn vruchtdragend werk in Ne derland. In zijn antwoord verklaarde de heer von Fetter in Nederland zeer prettig te hebben samengewerkt, zoowel met de Nederlandsche als met de Duitsche journalisten. Hij zeide aan zijn verblijf in den Haag de aangenaamste herinneringen te zullen bewaren. Namens de dagelijksche bezoe kers der persconferentie sprak de heer Picard; namens de buitenland- sche persvertegenwoordigers de heer Paul Derjeu. DE LOONEN IN HET BOUW BEDRIJF. s-Gravenhage, 15 Dec. De bedrjjfs- raad voor het bouwbedrijf heeft zich tot het college van rijksbemiddelaars gewend met verzoek tot goedkeuring van een verhooging van de uurloo- nen met-3 cent. Het college heeft dit verzoek afgewezen, doch op grond van het feit, dat in het bijzonder in een aantal kleine gemeenten te lage loonen worden betaald, minimum- loonen voor het geheele bedrijf vast gesteld, welke voor de geschoolde arbeiders 43 cent per uur, voor de geoefende arbeiders 40 cent per uur en voor de ongeschoolde arbeiders 37 cent per uur bedragen. DE BLOKKADE PRIJSVRAAG. 's-Gravenhage, 13 Dec. De belang stelling voor de prijsvraag welke in de uitgave „blokkade" van de af- deeling actieve propaganda van het departement van volksvoorlichting en kunsten voorkwam, heeft alle verwachtingen overtroffen. De stroom van inzendingen uit alle deelen des lands is zoo groot ge weest, dat het onmogelijk is geble ken, dezen stroom voor 15 Decem ber te verwerken zooals aanvanke-" lijk de bedoeling was. De inzenders zullen dus nog even geduld moeten hebben. De prijswinnaars zullen in ieder geval voor het einde van deze maand in de dagbladen worden be kend gemaakt, terwijl de gelukki-' gen voorts ook door een persoonlijk schrijven hiervan op de hoogte zul len worden gesteld. Den volgenden dag - Eens kijken, de eerste is R. A. Zwaan, De Ruyter- straat 7 Ja dat is hier H'm, wat n armoedige buurt enfin, eens kijken. ft weet dat de poWe misdadiger noemt, maan hii is een. goede engel voor ons. Zes maanden ge. leden kreeg ik f 500.— in. 'n briefje mei lifinaam. en anders niet. door J. REGIS. 69 Hij scheurde den brief onder het spreken open, en zijn oogen vlogen over de regels. Niemand wist, wat de volgende minuut zou brengen, maar het ge zicht van Rambouillet veranderde en straalde, terwijl hij fluisterde: „Dat moest komen! Het was op 't nippertje, maar het moest komen!" De stem van den journalist klonk als een bazuinstoot: „Luistert u eens!" Hij sprong naar voren en stond midden in de kamer. „Meneer", zei hij tot den chef der 'geheime politie, „u hebt een zeke ren Henrjques niet kunnen vinden en dat heeft u tot verbazing ge bracht! Maar ik zeg u: u zult hem rooi vii"'' o! Want Henriques De chef hief zijn handen op. 'Zijn oogen vlamden en hij riep: „Wat bedoelt u? Bestaat hij niet?" „Nee! En toch heeft u pas gele den nog met hem gesproken, in te genwoordigheid van mij! U hebt met den onzichtbaren meester zelf gesproken en hem niet herkend! Stel u gerust, dat is niet zoo iets bijzon ders, want niemand van ons heeft nog zijn werkelijke Ik gezien!" De chef vloog op Wallion toe. „Waar is hij? Wie is het?" De journalist wees in de richting van de stad. „Gaat u naar Parklaan 1", zei hij, „en neemt u Walter Cray, den phi- lanthroop, gevangenl" HOOFDSTUK XXIV. Het verleden van Walter Cray. De aanklacht kwam voor allen, behalve voor Rambouillet, als een donderslag. „Walter Cray?" herhaalde de chef, „Walter Cray? Dat is toch waan- zih! Heeft u bewijzen?" „Die heb ik hier!" Een gewirwar van stemmen en uitroepen weerklonk. ^Stilte!" brulde de chef buiten zichzelf en het werd rustig. „Leest u het eens voor!" beval hij den jour nalist kortaf. Wallion wierp een blik naar den Franschman. „De brief is van den chef van de geheime politie in Parijs", verklaar de hij in vliegende haast. „Ik zal er u den korten inhoud van vertellen. Het huis van Cray in Parijs is van boven tot onder doorzocht. In den tuin heeft men de resten van een menschelijk lichaam gevonden, dat volgens de deskundigen daar onge veer vijf jaar geleden begraven moet zijn geweest. Het lichaam was zon der 'n enkel omhulsel en de kleeren als ze aanwezig zijn geweest waren geheel verdwenen. Aan het gebit en de duidelijke teekenen van een slecht genezen beenbreuk heb ben een tandarts en een chirurg, die beiden den heer Cray destijds be handeld hebben, het lijk als ontwij felbaar van hem herkend. Daaruit blijkt, dat het individu, dat zich on der den naam van Walter Cray in Stockholm bevindt, deze persoon niet kan zijn. Als de betreffende formaliteiten hiervoor vervuld zijn, zal de politie te Stockholm het offi- eieele verzoek krijgen, den val- schen Cray te arresteeren, verdacht van moord op den echten Wallion Cray". De journalist zweeg, vouwde den brief weer op en stak hem in zijn zak. „Nu, meneer", zei hij met dezelf de doordringende stem, die als op nieuw in hem was geboren, tot den politiechef, „dat is in één woord een volledig bewijs. Meer hebben we niet noodig. We komen waarlijk op het nippertje! Nu moet er gehan deld worden!" De chef was, als met stomheid ge slagen, zwijgend blijven staan. Thans maakte hij een gebaar de hal rond, als wilde hij met zijn armen de aanwezigen naar buiten drijven. „Er uit!" brulde hij. „Naar de auto's!" De mannen snelden naar buiten, als een troep slaapwandelaars, die den toestand maar half begrepen, maar instinctief voelden, dat de be slissing voor de deur stond. Allan greep als een drenkeling r.aar de hand van den journalist Een lange rij van auto's suisde voort in de richting van de stad. Maurice Wallion sprak tijdens den dollen rit tot den politiechef: „Hoe kan men zich midden tus schen zijn medemenschen onzicht baar maken, meneer? Hoe kan een man zijn eigen Ik zoo geheel verlie zen, dat hij nooit meer gezien wordt, ofschoon hij leeft en zich midden tusschen ons beweegt? Daarvoor be staat maar één mogelijkheid: in het Ik van een andere identiteit over te gaan, het leven, de eer, het gezicht van een ander te stelen! Dat was het wat onze groote tegenstander ge daan heeft. Toen Issul Bey uit Tur kije vluchtte, wist hij, dat hij zich van alles moest ontdoen, wat hem kon verraden. En deze man, die vol komen gespeend was van eenig ont zag voor het leven, het eigendom en de eer van anderen, keek met koude oogen de wereld rond. Daarbij viel zijn aandacht op den ouden, eerbied- waardigen philanthroop Cray, die zich tusschen de misdadigers van Pa rijs bewoog, een sociale zendeling, die schipbreukelingen redde Maurice Wallion hield even op. Niemand zei iets. „De schurk glimlachte", ging de journalist na korten tijd voort, „de schurk liet zich door Walter Cray redden. Van het eerste oogenblik af had hij zijn uiterlijke gelijkenis met den ongelukkigen philanthroop opge merkt en diens lot was beslist. Daar was de nieuwe identiteit, die Issul Bey noodig had, de ideale gestalte, onder welker bscherming hij zijn handen vrij zou krijgen. Hij dringt zich bij Cray in en krijgt toegang tot 't huis van den philanthroop, waar in deze in volkomen eénzaamheid woont. Korten tijd daarna verstopt Issul Bey een lijk in den tuin van 't huis en van dat oogenblik af aan be staat er geen Issul Bey meer maar wel een nieuwe Walter Cray, dien niemand van den ouden kan onderscheiden, doch die toch zoo weinig op hem lijkt als de nacht op den dag. Dat was zijn vreeselijkste, maar ook zijn listigste misdaad. Eenige maanden later werd Alexan der Leadbitter bij den philanthroop Cray aangesteld, daar hij een hel per en handlanger noodig had, die door een of ander gemeenschappe lijk en vreeselijk geheim tot stil zwijgen is gedwongen. Begrijpt u het nut" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5