DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschtand strijdt voor Europa Succesvolle aanvallen aan het O.-front. DE ENGELSCHE OVERVAL OP PORTUGEESCH KOLONIAAL BEZIT. WINTERHULP. Met Duitschland voor een vrij Nederland! Krachtige Britsche aanvallen tot staan gebracht. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Boriaanwijzingen. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 299. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h? Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 19 December 1941 Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt hekend: Door onze luchtaanvallen in den centralen sector van het O. front heeft de vijand: ook giste ren zware verliezen aan men- schen, pantserwagens en rollend materiaal geleden. Ten W, van de Kandalaksj a-baai (Witte zee) hebben gevechtsvliegtuigen doe len aan de Moermansk-spoorl-ijni alsmede een vliegtuigbasis met bommen bestookt. Aain de O.- en Z.W.-kust van Engeland zijn in den afgeloopen nacht havenwerken gebombar deerd. In N.-Afrika hebben gisteren geen groote gevechtshandelingen plaats gehad. In de wateren van Cyrienaica geraakten Duitsche gevechtsvliegtuigen in contact met een vrij groote formatie Britsche zeestrijdkrachten en plaatsten twee treffers van lucht- torpedo's op een zwaren kruiser. Duitsche jagers en luchtdoelartil lerie schoten 7 Britsche vliegtui gen omlaag. Bij nachtelijke aanvallen van de Britsche luchtmacht op de bezette gebieden in het westen verloor de vijand vier bommen werpers. In den tijd van 10 tot 16 December schoten formaties van de Duitsche luchtmacht en een heden van de Duitsche marine 74 Britsche vliegtuigen neer, waarvan 52 boven de Middel- landsche zee en in N.-Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 17 eigen vliegtuigen verloren. De strijd in Oosl«Azië. De toestand op Malakka. Tokio, 18 Dec. (D.N.B.) Naar de afdeeling leger van het keizerlijk hoofdkwartier heeft medegedeeld, hebben de met de marine samen werkende Japansche strijdkrachten in alle operatiegebieden belangrijke versterkingen ontvangen. Verder wordt medegedeeld, dat de operaties een bevredigend verloop hebben. De vijandelijke tegenstand is over al gebroken. De intensieve aanval op Hongkong duurt voort. Op de Philippijnen werd nieuwe terreinwinst verkregen. De strijd aan de W.-kust en in de richting van Vi- gan aan de N.W.-kust van Luzon ontwikkelt zich 'eveneens op bevre digende wijze. Op Malakka rukken de aldaar ge lande Japansche strijdkrachten snel op. Na de inneming van het vlieg veld Victoria beheerschen deze thans volledig het gebied rondom Kra aan den Z.-punt van Birma. De bij Singora en Kota Baroe gelande troepen hebben de Britsche grens- versterkingen vernield en Britsche gemechaniseerde strijdkrachten ver nietigd. De luchtmacht heeft verder vliegvelden in Birma en op Malakka aangevallen. Na de bezetting 'van Goeam, de landing op Britsch-Borneo en de uitschakeling van-den Britschen in vloed in China kan dus op alle fronten een voortdurende vooruit gang worden geconstateerd. Japanners rukken langs de rivier Moeda op. Sjanghai, 18 Dec. (D.N.B.) De jongste berichten uit Singapore ge ven een duidelijker beeld van den strijd op N.-Malakka. Volgens deze berichten rukken de Japansche strijdkrachten, die uit Thailand zijn gekomen, langs de rivier Moeda op, die de Z. grens van den staat Kedah vormt en uitmondt in den Indischen oceaan tegenover de belangrijke haven en vesting Penang. De Engel- schen melden, dat de Japansche voorhoede nog slechts 15 km van de monding der rivier verwijderd is. Penang, dat in den afgeloopen tijd krachtig versterkt is, is na Singapo re het belangrijkste bastion van En geland in de Maleische staten. De Britten trokken terug. Lissabon, 18 Dec. (A.N.P.) Het communiqué uit Singapore meldt volgens den Britschen berichten dienst, dat Britsche troepen zich uit de provincie Z.-Kedah teruggetrok ken hebben, zoodat de Japanners thans in het bezit zijn van het ge heele vasteland tegenover Penang. De toestand zeer ernstig. Bern, 18 Dec. (D.N.B.) Exchange Telegraph meldt uit Singapore, dat de Japansche opmarsch naar Penang groote vorderingen gemaakt heeft. De Japanners opereeren van vijf steunpunten in Thailand uit. Te land spelen zich hoofdzakelijk gevechten op korten afstand af. In de provincie Kedah ondersteunen de Japanners hun offensief met tal van tanks. Bo venvermeld Engelsch nieuwsbureau noemt den toestand op Malakka „zeer ernstig". Madrid, 18 Dec. (D.N.B.) De be richten, die van Malakka worden ontvangen, zijn zeer ongunstig, zoo meldt het blad Ya uit Londen. De Japanners hebben het schiereiland in twee stukken verdeeld en den Indischen oceaan bereikt. Men verwacht te Londen het schiereiland te moeten opgeven, doch men gelooft, dat Singapore zich kan verdedigen, want deze stad is naast Gibraltar de sterkste vesting ter wereld. Wederom Japansch ultimatum aan Hongkong. Tokio, 18 Dec. (D.N.B.) De gou verneur-generaal van Hongkong heeft vandaag opnieuw een eisch tot overgave, waarin de aandacht der Engelschen gevestigd werd op het lot van een millioen Chineesche bur gers, van de hand gewezen. Van Ja pansche zijde zal geen eisch tot overgave meer gesteld worden. Japanners hervatten de beschieting. Tokio, 18 Dec. (D.N.B.) Domei meldt uit Kauloen, dat de Japansche luchtmacht hedenochtend, gesteund door zware artillerie, het bombarde ment van Hongkong hervat heeft. De Britten antwoordden met ondoel treffend vuur. Tijdens de beschieting werden de ambtswoning van den gouverneur-generaal van Hongkong alsmede verscheidene andere be stuursgebouwen en belangrijke mili taire inrichtingen verwoest. Het O. deel van het eiland Hongkong is in vlammen gehuld. Een Japansche landing. Tokio, 19 Dec. (D.N.B.) Het Ja pansche hoofdkwartier meldt een ge slaagde landing op Hongkong. De strijd op de Philippijnen. Rio de Janeiro, 19 Dec. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Manilla zou den de Japansche luchtaanvallen op de vliegvelden bij Manilla en objec ten in de Baai van Manilla na een vrij langdurige onderbreking hervat zijn. Tokio, 18 Dec. (D.N.B.) Het hoofd kwartier heeft bekend gemaakt, dat de Japansche troepen, die op het Z.- deel van het hoofdeiland der Philip pijnen, Luzon, zijn geland, het ge heele gebied ten noordwesten van Legaspi hebben veroverd en den terugtrekkenden vijand achtervol gen. De Japansche luchtmacht heeft te vens voortdurend aanvallen gedaan op vijandelijke vliegvelden in de omgeving van Manilla. De vijande lijke hoofdmacht is reeds vernietigd, zoodat de Japanners slechts op ge ringen tegenstand stuiten. De aardbeving op Formosa. (D. N.B.) - Uit de laatste berichten van Formosa blijkt, dat de gevolgen van de aardbeving veel ernstiger zijn dar. men aanvankelijk meende. Gemeld wordt, dat men reeds 319 dooden en meer dan 400 gewonden heeft ge teld. Niet minder dan 1700 huizen zijn verwoest. De schade aan tele foon- en telegraafleidingen is reeds hersteld. DE FÜHRER ONTVING MUSSERT. De leider der N.S.B. werd tezamen met den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, en Commissaris-Generaal Schmidt door den Führer ontvangen. Tegenwoordig waren ook de Rijksminister en Chef van de Rijkskanselarij Dr. Lammers en de leider van de Partijkanselarij, Rijksleider Bormann. De Führer begroet Mussert; links Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart, rechts Rijksminister Dr. Lammers. (Hoffmann) Lissabon onder den indruk van den overval. Stockholm, 18 Dec. (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst beves tigt in een extra-bericht van Reu ter uit Londen, dat Nederlandsche en Australische strijdkrachten Portugeesch-Timor zijn binnenge drongen. Portugeesche landdag bijeen geroepen. Lissabon, 18 Dec. (D.N.B.) Naar de bladen melden, heeft de re geering tegen Vrijdagmiddag 17 uur den landdag bijeengeroepen in een buitengewone zitting voor het aanhooren van een belangrijke regeeringsverklaring over de be zetting van Portugeesch-Timor door Australische troepen. Een Duitsch oordeel. Berlijn, 19 Dec. (D.N.B.) De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft: „Australi sche troepen hebben op Engelsch bevel een overval gedaan op Por- tugeesch Timor, de bezitting van een land, dat sedert eeuwen de bondgenoot van Engeland was. Deze daad sluit waardig aan bij de actie voor Dakar en Iran. Vooral in de Iberische landen zal men hierover zijn gedachten kunnen laten gaan. Want tot dusverre had men daar, behalve van de aanval len op Dakar en Oran, kennis ge nomen van de overvallen op Irak, Iran, IJsland, enz., waax-bij dus de nationale Iberische waardigheid niet op het spel stond. Thans moet ook de laatste Ibero-Amerikaan in zien, dat ook „bondgenootschap" en „solidariteit" voor de Angelsaksen geen belemmering zijn, wanneer het hun doel is, verraderlijk als roovers buit te verwerven. Berlijn-, 18 Dec. (A.N.P.) In poli tieke kringen alhier wijst men van-avond vooral' op den- grooten ernst, waarmede het bericht van de bezetting van Portugeesch Timor door Engelsche resp. Australische troepen ook in Lissabon is opge nomen. Men noemt het vanzelf sprekend, dat Berlijn daartegen over niet eerder positie kan kiezen alvorens Lissabon zich zelf daar over heeft uitgesproken. In ver band met de bezetting van Portu geesch Timor sprak men vandaag in de W-ilhetestra-sse de overtui ging uit, dat het .vermoedelijk ook andere Iberische staten, naar wier gunst men binnenkort in Rio zal dingen, zou interesseeren, op welke wijze van Britsche zijde met Iberi sche gebieden wordti omgegaan. Lissabon, 19 Dec. (D.N.B.) Naar uit een officieele mededeeling der kanselarij van den minister-president van Portugal blijkt, heeft de ministerraad zich Woensdag bezig gehouden met „ge beurtenissen welke", zooals in de mededeeling gezegd wordt, „zich in de kolonie Timor hebben afgespeeld". De ministerraad is in afwachting, zoo wordt verder in de mededeeling verklaard, van nadere bijzonderheden, ten einde het land te kunnen in lichten over den toestand en over het standpunt van de regeering. Deze officieele mededeeling is door de Portugeesche bladen zonder redactioneel commentaar gepubliceerd. Lissabon, 19 Dec. (D.N.B.). De beweerde bezetting van de Portugeesche bezitting Macao in het Verre Oosten door de Japanners, waarvan Woensdag uit Londen en ook uit New-York melding gemaakt werd, is gebleken volkomen gefantaseerd te zijn. Wat de Britten hieimede voor hadden, is inmiddels opge helderd door den overval op de Portugeesche bezitting Timor door Australische troepen. Kennelijk was het de bedoeling, een voorwendsel te vinden voor de inbezitneming van Portugeesche bezittingen. De Por- tugeezen hebben dit spel doorzien en zijn den Engelschen voor geweest door de mededeeling, dat de Japansche aanval op, Macao in de redactiebureaux van een courant te Londen is uit gevonden eix dat de goede betrekkingen jegens Japan geen aan leiding bieden dit land er van te verdenken, Portugeesch rechts gebied te willen rooven. Het gerucht van den overval der Australiërs heeft zich te Lissabon als een loopend vuurtje verspreid en een zeer diepen indruk gemaakt. Bolsjewistische troepenbewegin gen langs Mandsjoerijsche grens. (D. N.B.) - De Associated Press meldt uit Tsjoen-gking, dat die Sovjet-troe pen langs de grens van Mandsjoe- kwo uitgebreide bewegingen uitvoe ren. OP 22 EN 23 DECEMBER A.S. zal de groote Kerst collecte van „Winterhulp" worden gehouden. Voor de-ze bijzondere collecte zijn te Gennep honderdduizenden Kerst- hangertjes vervaardigd, welke op beide dagen ten bate van het goede doel zullen worden verkocht. Twee foto's van de fabricage dezer attributen, welke aan-vele handen .werk gaf, .(Pax-Holland-Lenarts), DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 18 Dec. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt in aanvulling op het weermachtsbericht: Het weermachtbericht laat de actie van de Duitsche luchtmacht vooral naar voren komen. In den Z.-sector van het O. front is de Duitsche lucht macht in de gevechten tusschenbeide gekomen. Versterkingswerken en vliegvelden werden vernield. Ook scheepsdoelen in de haven van Se- bastopol werden gebombardeerd. In den centralen sector werdén onder meer 13 pantserwagens en 200 auto's vernietigd. Bovendien werden den bolsjewisten zware bloedige ver liezen toegebracht. Aan den Moermanskspoorweg wer den twee stations vernield. Aan het Finsche front leed de vijand bij aan vallen op een vliegveld zware ver liezen. In de wateren van Cyrenaica heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee treffei-s van luchttorpedo's op een zwaren kruiser geplaatst. Enge land heeft thans 13 kruisers verloren. Italiaansch legerbericht. Rome, 18 Dec. (Stefani). Het 564e communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Vijandelijke infanterie en pant serwagens hebben vruchtelooze aanvallen gedaan op de vesting Bardia. Aan het front van Solloem levendige bedrijvigheid der artille rie. Italiaan-sche en Duitsche pant- serafdeelingen hebben krachtige vijandelijke pantserafdeel-in-gen, die tegen onze stellingen in de zóne van Ain El Gazalai wilden oprukken, tot staan gebrScht. Detachementen van de divisie B-re-scia hebben zich bij zonder onderscheiden bij hevige tegenaanvallen. Pogingen van vij andelijke gemotoriseerde groepen, onze stellingen binnen te dringen, werden eveneens verijdeld. Gemo toriseerde voertuigen werden buit gemaakt, de bemanning gevangen genomen. Onze luchtstrijdkrachten hebben ook gisteren concentraties van troepen en oorlogsmateriaal gebombardeerd. Bij El Agheila is een Hurricane, die getroffen was, gevallen en vernield. Bij vijandelij ke luchtaanvallen op dorpen in den Dzjebel vielen er eenige slacht offers onder de dnheemsche bevol king. In den avond- van 16 Decem ber zijn- eenige bommen geworpen op Tarente, zonder dat dit gevolgen had. Een onzer duikbooten, die ook 22 gevangen genomen Engelsche officieren aan boord had, is niet op haar basis teruggekeerd." REDEVOERING VAN MUSSOLINI. Rome 18 Dec. (Stefani). Ter ge legenheid van den zesden verjaar dag van den dag van -het „geloof" (in het Italiaansch Fede) toen alle Italiaansche vrouwen hun gouden trouwring aan den staat aanboden ter versterking van den economi- schen weerstand' d-es lands tegen de sancties, heeft de Duce in het Pa lazzo Venezia een commissie ont vangen van de centrale der vrou welijke fasces benevens een delega tie der vrijwillige verpleegsters bij net Roode Kruis en fascistische be zoeksters, die belast zijn met het verleenen van moraelen en mate- rieelen bijstand aan behoeftige ge zinnen. De inspectrice der vrouwelijke fasces richtte een groet tot den Duce en-- zeide dat de Italiaan-sche vrouwen bereid zijn het hoofd te bieden aan alle beproevingen opdat het offer tot de overwining moge leiden. In zijn toespraak herinnerde de Duce aan den „dag van het geloof" zeggende, -dat dit een unieke dag was, die men zich niet kan herinne ren zonder diepe ontroering. Na zeer levendige lof gesproken te hebben -over het werk der vrij willige verpleegsters van het Roode Kruis, der fascistische vrouwen-, der bezoeksters en van alle Italiaansche vrouwen en na er op gewezen te hebben, dat d-e weerstand van het bin-nenlandsche front ook -bepaald wordt door het werk der vrouwen, zeide de Duce, d-at de huidige oor log een harde en langdurige is. Dit is een oorlog, die het lot van het mensche-lijk geslacht bepaalt en waarin- direct of indirect twee mil liard mensehen zijn meegesleept. En zooals het 't laatste bataljon is dat over den veldslag beslist, zoo is het de laatste veldslag, die de over winning geeft. Vervolgens zeide de D-uce, dat de ontberingen van den ooi-log, die zijn- opgelegd aan het Italiaansche volk, door het volk gedragen worden met een prachtige discipline. Men kan- niet strijden, wanneer men den vijand, dien men tegenover zich heeft, niet h-a-at. In tijden van oorlog blijken eenige beginselen van een moraal, die in normale tijden diep geëerbiedigd moet worden, over bodig en soms zelfs schadelijk. De oorlog eischt een zeer hard klimaat Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOEDl ZON 19 Dec. onder: 17.26 20 Dec. op. 9.48 MAAN 19 Dec. op: 10.18 onder: 19.12 24 Dec. Eerste kwartier. Extra boter op bon 57. 's-Gravenhage, 19 Dec. Voor de week van Zondag 21 tot Za terdag 27 Dec. zijn de gebrui kelijke rantsoenen brood of ge bak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen verkrijg baar op de bonnen 49 van de daarvoor bestemde kaarten. Voorts zijn de twee bonnen 57 van de boter- en de vetkaart aangewezen voor het koopen van het extra rantsoen boter van 250 gram (voor kinderen tot 3 jaar 125 gram). Deze bonnen zijn gel dig van Zondag 21 Dec. tot Za terdag 31 Januai-i. HET KERSTRECES VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Stockholm, 18 December (D.N.B.) Het Britsche Lagerhuis heeft be sloten het kerstreces met de heilft te bekorten. Voorts heeft het van de regeering de belofte gevraagd- te allen tijde te zullen worden bijeen geroepen, wanneer ernstige ont wikkelingen mochten ontstaan. De stemming van -het Lagerhuis werd tot uitdrukking gebracht door Hoare Belisha, die dn e-en- critiek op de naar hij zeide onvoldoende voor bereidingen in Oost-Azië verklaar de: Het Empire is door grootere ge varen omringd' dan ooit tevoren. DE AMERIKAANSCHE COMMANDOWISSELING. Rio de Janeiro, 18 December (D.N.B.) Volgens berichten uit Washington heeft d-e minister van oorlog, Stimson-, verklaard dat de reeds bekend gemaakte comm-ando- wiss-elingen in den Stillen Oceaan (o.a. het ontslag van admiraal Kim-mel als opperbevelhebber) zijn voltrokken, omdat uit het onderzoek .is gebleken, dat de voorbereiding op Hawaii gebrekkig is geweest. Stimson opperde voorts de moge lijkheid', dat de afgezette generaals, Short en Martin-, voor een krijgs raad zullen worden gedaagd. SABOTAGE IN IRAK. Adana, 18 Dec. (D.N.B.) Uit Bag dad worden daden van sabotage tegen de Engelsche bezettingstroepen 'gemeld. De spoorbrug bij S-amarra op de lijn BagdadMossoel is opge blazen op het oogenblik, waarop een Britsche troepentransporttrein over de brug reed. De trein werd bijna geheel vernield'. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. In ieder geval is het verkeer op deze lijn voor verscheidene dagen verbroken. De groote spoorbrug van Baakoeba op de lijn BagdadChanakin werd op dezelfde wijze zwaar beschadigd Luchtalarm te Makassar. (A. N.P.) - Te Makassar, op het eiland Celebes, werd Dinsdag j.l. voor de eerste maal luchtalarm gegeven. Panamerican Airways staakt luchtverkeer over Stillen Oceaan. (D.N.B.) - De Panamerican Airways heeft -het gëheele luchtverkeer over den Stillen Oceaan gestaakt. Helpt den mensch in nood Steunt Winterhulp I en zeer harde mensc-hen, het volk moet één enkel stalen hart hebben. De Duce besloot met te zeggen, dat hij een volstrekt onwrikbaar dogmatisch vertrouwen had! i-n het weerstandsvermogen van het Itali aansche volk en in -zijn zeer sterken wil tot overwinnen en gaf hij uit drukking aan zijn dankbaarheid voor alles, wat de Italiaansche vrou wen hebben gedaan, doen en zullen doen. DINSDAGAVOND werd in den Stadsschouwburg te Den Haag in verband met de Mozart-herdenking een uitvoering gegeven van „Die Entführung aus dem Serail". De Rijkscommissaris, zijn vrouw en eenige autoriteiten woonden de voorstelling bij. Derde van links Rijkscom missaris Dr. Seyss Inquart, eerste van links Mevr. Seyss Inquart, geheel rechts Gen. Komm. Dr, H. Fischböck. (Stapf-Moll)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1