DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitschland strijdt voor Europa HEVIGE GEVECHTEN AAN HET O.FRONT. De strijd in Oosl-A^Ië. '*4' i« S Britsche aanvallen ajgeslagen. DE BRITTEN MELDEN „SUCCESSEN". STAD EN OMGEVING Besluiten van den burgemeester Waarom met Duitschland voor vrii Nederland? ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 300. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 20 December 1941 Duitsch legerbericht Hoofdkwartier van den Füh- rei, 19 Dec. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Bij het afweren van vijan delijke aanvallen is het op ver scheidene plaatsen van het O.- front tot hevige gevechten ge komen. De vijand leed zware verliezen. In weerwil van het slechte weer deed dei luchtmacht aanvallen op troepenconcentra ties, artilleriestellingen, gepant serde strijdkrael ten en ravitail- leeringswegen van den vijand. In de baai van Kola is een koopvaardijschip van middel bare grootte door bommen zwaar beschadigd. In de Middellandsche zee heeft eei. duikboot onder bevel van Kapitan-Leutnant Driver voor Alexandrië een Britschen kruiser van de Leander-klass^ tot zinken gebracht. Een poging van een sterke Britsche' formatie bommenwer pers en jagers, een haven in het W. bezette gebied aan te vallen, mislukte gisteren met zware verliezen voor den vijand. Duit- sche jagers en luchtdoelgeschut schoten twaalf Britsche vlieg tuigen neer, waaronder vijf viermotorige bommenwerpers. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist." r De strijd op Malakka verloopt gunstig voor Japanners. Bangkok, 19 Dec. (DNB). De ge vechten in het N. van Malakka ver- loopen buitengewoon gunstig voor de Japanners. De Japansche troepen hebben het geheele Sultanaat Kedah èn de provincie Wellesley bezet en oefenen de controle uit over het ge heele N. W. deel van Malakka en over een kuststrook van 160 km. aan den Indischen Oceaan. Het eiland Penang is volkomen afgesneden. De Japanners staan vier mijl van de haven Penang verwijderd. De ge vechten ontwikkelen zich thans vooral in de provincie Perak. De Japanners, die de rivier de Kriam zijn overgestoken, dringen steeds verder in Z. richting door naar Ipoh, dat op het oogenblik hevige lucht aanvallen te verduren heeft. Bij Ipoh hebben de Japanners een derde van den weg van de Thailandsche grens naar Singapore afgelegd. In Perak wordt melding gemaakt van gevech ten in de buurt van Srik, halfweg tuschen den Indischen Oceaan en Kalantan. Blijkbaar probeeren de Japanners zich te vereenigen met de strijdkrachten, die van Kotabah- roe uit optrekken, hoewel als gevolg van de met dicht, oerwoud begroei de bergen groote terreinmoeilijkhe den overwonnen moeten worden. Talrijke vluchtelingen uit het N. stroomen naar Singapore. Penang moet ontruimd worden. Tokio, 19 Dec. (DNB). De opper bevelhebber van de Britsche strijd krachten in Britsch-Indië, Wvell, heeft gisteren medegedeeld, dat de Britsche troepen gedwongen zijn Penang te ontruimen. Stockholm, 19 Dec. (DNB). De Britsche berichtendienst bevestigt, dat de provincie Wellesley tegenover het eiland Penang zich geheel in Japansche handen bevindt, nu de Britsche troepen zijn teruggetrok ken. Britsche troepen ontruimen Penang. Lissabon, 19 Dec. (ANP). De Brit sche berichtendienst meldt, dat het eiland Penang door de Britsche troepen is ontruimd. Naar verluidt zal de burgerbevolking op Penang blijven. Singapore of de Philippijnen. Sjanghai, 19 ec. (DNB). De woord voerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat met de vernie tiging van de Britsche luchtmacht op Malakka reeds dadelijk bij den aanvang van de gevechtshande lingen ook Singapore's lot bezegeld was en dat de val van die plaats nog slechts een kwestie van tijd was. De strijd op de Philippijnen. Rio de Janeiro, 19 Dec. (DNB). Uit Manilla wordt gemeld, dat meer dan 30 Japansche vliegtuigen giste ren anderhalf uur lang Ilo-Ilo heb ben gebombardeerd, waarbij ver scheiden installaties in brand ge raakten. Singapore op de Philippijnen. New York, 19 Dec. (DNB). De Amerikaansche radiospreker, Swin, heeft voor den New Yorkschen om roep gezegd: Aangeduid is, dat men wellicht de beslising zal moeten ne men om of wel Singapore, of wel de Philippijnen te redden. Wanneer een van beide wordt opgeofferd, is het PI PSiB ifeü 0*v ffe. Sr^CMTeN Of» EEN 1 - ART.31 (Polygoon-Seym), wellicht mogelijk het ander te be houden. De vraag is nu, wat belang rijker is. Ook een Engelsche radio spreker heeft dienzelfden nacht de bange vraag gesteld: De Philippijnen of Singapore? Uiteraard verklaarde hij, dat Singapore belangrijker is, want wanneer Singapore valt, ver keert Indië in het grootste gevaar. Misschien echter zullen de Japanners spoedig, dank zij hun superioriteit, de beslising nemen: Singapore en de Philippijnen voor Japan. Aanzienlijke toeneming der Japansche activiteit. Stockholm, 19 Dec. (DNB). De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat het ministerie van oorlog vandaag heeft bekend ge maakt, dat de laatste 24 uur in het gebied der Philippijnen een aanzien lijke toeneming der vijandelijke ac tiviteit in de lucht en te land valt waar te nemen. Zware bomaanvallen zijn gedaan op Manilla en boven de stad Ilo-Ilo op het eiland Panay Panay gebombardeerd. Tokio, 19 Dec. (DNB). De Japan sche'luchtmacht heeft gisteren, naar uit Manilla wordt gemeld, het be langrijke eiland der Philippijnen, Panay, gebombardeerd. Van officieele Philippijnsche zijde werd medegedeeld, dat ten gevolge van den verrassingsaanval der Ja panners groote schade is ontstaan. Landingsoperatie op Hongkong. Stockholm, 19 Dec. (DNB). Reuter bevestigt in een speciaal bericht, dat de Japanners op Hongkong een landingsoperatie in aanzienlijken omvang hebben uitgevoerd. Felle gevechten worden op Hongkong ge leverd. De toestand wordt van toon aangevende zijde ernstig genoemd. Tokio, 19 Dec .DNB). De artille riestellingen van Hongkong, alsme de andere militaire doelen, zijn in reusachtige zwarte rookwolken ge huld. Het geconcentreerde Japan sche bombardement heeft de verde digingsinstallaties tegenover den Lyemoen-Pas in puin gelegd. De olieopslagplaatsen bij het Taikoo- dock vormen een enkele vuuree. De Japansche duikbommenwerpers gaan voort met de nog resteerende Brit sche sleutelposities op het eiland met bommen te bestoken. Japansche vlag wappert boven haven van Hongkong. Tokio, 19 Dec. (DNB). Boven de ha ven van Hongkong wappert de Ja pansche vlag, zoo meldt Domei he denavond uit Kauloen. De Japan sche landingstroepen zijn op het oogenblik bezig den laatsten Brit schen tegenstand te breken. Het lot van Hongkong is hiermede bezegeld en naar Domei constateert is de definitieve bezetting van het eiland nog slechts een kwestie van korten tijd. Vier Engelsche kruisers getroffen. Italiaansch legerbericht. Rome, 19 Dec. (Stefani). In zijn weermachtsbericht No. 565 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Hevige gevechten zijn gaande in het O. deel van de Dzjebel in Cyre- naica rondom Derna, waar de vijand, met den steun van uit Egypte aan gekomen nieuwe pantserstrijdkrach ten zijn druk op de troepen van de as verscherpt, die strijden met een voorbeeldige vasthoudendheid. Aan het front van Bardia en Solloem; ac tiviteit van de artillerie. Een aanval van pantserwagens werd afgeslagen. Italiaansche en Duitsche luchtforma- ties ondernamen met voortreffelijk resultaat bombardementen in duik vlucht op colonnes die zich op marsch bevonden. De vijand verloor dertien vliegtuigen. Vier daarvan werden neergehaald door onze ja gers, 7 door Duitsche jagers en 2 door het luchtdoelgeschut. 3 Italiaan sche vliegtuigen worden vermist. In den middag van 17 Dec. vielen eska ders torpedovliegtuigen in achter eenvolgende golven in de wateren van Cyrenaica belangrijke Engel sche vlootstrijdkrachten aan. 3 krui sers werden getroffen. Gisteren werd nog een kruiser door de tor pedo's van onze vliegtuigen nabij Malta geraakt. Duitsche torpedo- vliegtuigen hebben op hun beurt een GEDENKT UW EVENMENSCH. Op 22 en 23 December a.s. zal Winterhulp weer een beroep doen op den liefdadigheidszin van iederen rechtgeaarden Nederlander. Bij de groote Kerstcollecte zullen deze hangertjes ten bate van het goede doel worden verkocht. (Pax Holland-De Haan) CHURCHILL NIET IN HET LAGERHUIS. Men vermoedt, dat hij in het buitenland is. Stockholm, 19 Dec. (D.N.B.) Naar uit Londen gemeld wordt, vraagt men zich in politieke en parlemen taire kringen daar af, waar Chur chill zich eigenlijk bevindt. Sedert drie dagen is hij niet in het Lager huis verschenen. Men wijst er op, dat Churchill, toen hij de vorige maal op zoo geheimzinnige wijze uit Londen verdween, zich op den At- lantischen Oceaan bevond, waar hij een samenkomst met Roosevelt had. Donderdag hebben afgevaardigden den grootzegelbewaarder, Attlee, meermalen gevraagd, waar Chur chill was. Attlee weigerde daarop te antwoorden,, hetgeen de geruchten, die te. Londen reeds de ronde deden, nog versterkte. Overal wordt nu beweerd, dat Churchill zich ergens in het buiten land ophoudt, waar hij zeer belang rijke politieke besprekingen met de eerste staatslieden der geallieerde landen zou voergn. Men spreekt van geallieerde J conferenties te Washington of Moskou, waaraan Churchill zou deelnemen. Men be schikt niet over eenige officieele be vestiging dezer geruchten. DE 'AMERIKAANSCHE PRESIDENTENCONFERENTIE. Buenos-Ayres, 19 Dec. (D. N. B.) Volgens berichten uit Washington is het begin der conferentie van Ame rikaansche presidenten te Rio de Janeiro op 15 Januari bepaald. De Pan Amerikaansche Unie is gisteren onder voorzitterschap van Cordell Huil bijeengekomen en zal het pro gramma voor de conferentie vast stellen. Aangenomen wordt, dat dit program geen discussie over mili taire steunpunten zal bevatten. Op de conferentie zullen twee hoofdpunten worden behandeld, waarvan het ééne maatregelen ter verdediging van het halfrond betreft en het andere maatregelen van eco- r.omischen aard en omtrent alge- meene samenwerking. Andere pun ten der agenda hebben betrekking op tegenmaatregelen tegen revolution- naire elementen en maatregelen, die in de verschillende Amerikaansche landen genomen zullen worden ten aanzien van Duitsche, Italiaansche en Japansche burgers. Wat de samenwerking tusschen de verschillende Amerikaansche landen betreft, zal wellicht worden gepoogd de Iberische landen te nopen tot af stand van iederen export naar „vijandelijke" landen. Tevens zal men pogen te bereiken, dat alle landen hun hulpbronnen in haar geheel ter beschikking zullen stellen en de productie van grond stoffen en andere voortbrengselen uitbreiden, voor zoover deze noodig zijn voor voortzetting van den oor log door het halfrond, hetgeen vooral geldt voor koper, ijzer, mangaan en lood. DE DUITSCHE LUCHTMACHT AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 19 Dec. (D.N.B.) Ondanks de veranderlijke koude temperatu ren en plaatselijke sneeuwstormen, die een bijzondere vliegtechniek vereischen, hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen en stuka's aan alle deelen van het O. front den vijand aange vallen. De aanvallen werden gedeel telijk in scheervlucht ondernomen en richtten zich wederom op stellin gen en troepencolonnes, alsmede op ravitailleeringswegen en opslag plaatsen der bolsjewisten. Tot gis teravond werd van het centrale deel van het O. front de vernietiging ge meld van zes bolsjewistische pant serwagens en 40 automobielen. Ministerraad te Lissabon. (D. N.B.) - Tijdens de belangrijke bij eenkomst van den ministerraad heeft de Portugeesche ministerpresident, Salazar, naar thans bekend wordt, den Britschen ambassadeur alsmede den vertegenwoordiger te Lissabon van de Nederlandsehe emigranten- regeering ontvangen. grooten vijandelijken kruiser ge raakt, die in brand vloog. Twee van onze torpedovliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. An deren keerden terug met aan boord do oden en, gewonden. DE ENGELSCHE OVERVAL OP TIMOR. Tokio, 19 Dec. (D.N.B.) Kringen, die in nauw contact staan met de regeering, kenmerken, naar Domei meldt, de overvdl door Australische en Ned.-Ind. troepen als een fragrante schending der neutraliteit tegenover zwakke landen. Men wijst er op, dat Groot-Britannië op ge lijke wijze de neutraliteit van Irak en Iran geschonden heeft. De woordvoerder der regeering verklaarde, dat men er niet aan ge dacht heeft den status van Macao te veranderen. Berlijn, 19 Dec. (A.N.P.) In Ber lijn eiet men met belangstelling de zitting van heden van het Portugee- sche parlement tegemoet en noemt men het Britsche optreden een daad van zeeschuimerij zonder weerga. Men wijst er op, dat Portugal zelfs met Engeland een bondgenootschap heeft. Er is geen enkele zekerheid, dat het eiland na het verdwijnen van strategische noodzakelijkheid weer ontruimd zal worden. Perstemmen. Berlijn, 19 Dec, (D.N.B.) De diplo matieke correspondent van het D.N. B. noemt den overval een daad van willekeur, die haars gelyke niet heeft en zegt, dat de actie reeds lang was voorbereid. De Britsche bewe ring, dat de J apanners op Macao ge land zijn, is door Tokio en ook door Lissabon tegengesproken. Het blad noemt den roof slechts een voorspel van een nog grootscheepscher opge zet complot naar het voorbeeld van de Britsche acties in Irak of Iran. De Duitsche pers wijst er op, dat Portugal door Engeland nog enkele dagen geleden in officieele Britsche kringen den oudsten bondgenoot van Groot-Britannië is genoemd. De „Giornale d'Italia" zegt, dat de regeering van Lissabon het feit van den overval niet passief kan aan vaarden zonder tot verdere initiatie ven van dien aard aan te moedigen. DE TROEPEN VAN TSJOENGKING Tokio, 19 Dec. (D.N.B.) De plaats vervangende woordvoerder der re geering, Hori, heeft in de persconfe rentie in een commentaar op het be richt, dat troepen van Tsjoengking in den rug van Hongkong zijn ge concentreerd, verklaard, dat 't waar schijnt te zijn, dat ongeveer tien divisies Chineesche troepen in het N. en W. van Kanton geconcentreerd zijn, en voorts ook eenige duizenden ongeregelde communisten en bandie ten in het N. van Hongkong. Niets duidt er evenwel op, dat deze troe pen terstond een actie zouden begin nen. In de vermelde gebieden is de orde volkomen bevredigend. Dienstplicht voor ongehuwde vrouwen in Engeland. (D.N.B - De Engelsche koning heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, de proclamatie onderteekend, waardoor alle ongehuwde vrouwen tusschen 20 en 30 jaar vallen onder den dienstplicht bij de militaire hulp diensten. Het is een bekend feit, dat staats lieden, die iets onaangenaams heb ben te melden, maar al te graag een afleidingsmanoeuvre toepassen en dan wijzen op successen of beter ge zegd vermeende successen, die door anderen bëhaald zijn, maar waar voor men toch belangstelling en waardeering kan verwachten. Men heeft Roosevelt maar al te vaak verweten, dat hij zich in de Europeesche aangelegenheden ge mengd heeft om de aandacht van de binnenlandsche mislukkingen af te leiden en eenzelfde tactiek past men thans in Engeland toe, waar men niet kan ontkennen, dat de strijd in O. Azië een voor Groot-Britannië aller ongunstigst verloop neemt, maar in plaats van daarop de aandacht te vestigen maar al te gaarne de atten tie op andere fronten richt, waar het zoogenaamd „buitengewoon goed" zou gaan. Zoo spreekt men met waardeering van de actie in Noord-Afrika, al heeft men dan ook de droevige ervaring opgedaan, dat de weertand der Ita lianen en Duitschers daar heel wat grooter is dan men verwacht heeft. Maar bovenal buit men de gebeur tenissen in Sovjet-Rusland uit en houdt het Britsche publiek in de Britsche bladen dagelijks voor, dat de Duitschers daar voortdurend on der zware verliezen moeten terug trekken en massa's oorlogstuig in handen van de bolsjewisten moesten achterlaten. Een Hollandsch spreekwoord zegt, dat men niemand mag blijmaken met ten doode musch en zooals overste Scldan dezer dagen in de Völkische Beobachter uiteengezet heeft, is de terugtocht op sommige deelen van het Oostfront niet anders dan het uitvoeren van een strategisch plan, waarbij de vooruitgeschoven wiggen worden teruggetrokken om gedu rende den winter een sterker en beter bij de omgeving aangepast front te kunnen krijgen. De drie miitaire doelen, le. de vernietiging van de bolsjewistische strijdmacht, 2e. die der bewapenings centra en ten 3e. de verovering en bescherming van die gebieden, welke Europa noodig heeft om bestand te zijn tegen de blokkade, heeft men van Duitsche zijde nimmer uit het oog verloren. Napoleon verzuimde voor goede winterkwartieren te zor gen. Duitschland heeft deze fout ver mede en het is vanzelfsprekend, dat het zijn O.-front thans zoo veilig mogelijk wenscht te stellen. VERDUISTER GOED! ZON 20 Dec. onder: 17.27 21 Dec. op: 9.49 MAAN 20 Dec. op: 11.09 onder: 20.23 ZON 21 Dec. onder: 17.27 22 Dec. op: 9.49 MAAN 21 Dec. op: 11.52 onder: 21.37 24 Dec. Eerste kwartier. Wanneer het voorjaar weer ge vechtshandelingen op grootere schaal toestaat, zal wel blijken, dat de Duit sche plannen met Sovjet-Rusland door den winter wel uitgesteld, maar geenszins afgesteld kunnen worden. DE VERLIEZEN DER AMERIKAANSCHE VLOOT. Tokio, 19 Dec. (D.N.B.) De Jo- mioeri Sjimboen deelt in een spe ciaal bericht Op grond van bijzon dere inlichtingen, belangwekkende bijzonderheden mede over de be schadigingen, welke de Amerikaan sche vloot als gevolg van de Japan sche actie heeft opgeloopen. Het tot zinken gebrachte slagschip van de Californië-klasse kreeg di recte treffers in het kruitmagazijn en zonk in een minuut. Het even eens vernietigde slagschip van de Maryland-klasse werd door torpe do's en bommen in twee stukken ge reten. Hetzelfde lot onderging het slagschip van de Arizona-klasse. Het slagschip van de Oklahoma-klasse kreeg directe torpedotreffers en zonk binnen een minuut. De zwaar beschadigde schepen kregen zonder uitzondering directe bom- en torpe dotreffers. Eden in Moskou? (A.N.P.) - Volgens een bericht van de Colum bia Brodacasting System bevindt zich de Britsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, op het oogenblik in Moskou, waar hij militaire bespre kingen zoh voeren. Het bericht is nog niet bevestigd. Japansche tegenspraak. (D.N. B.) - De geruchten over zoogenaam de Japansche bomaanvallen op de Nederlandsch-Indische Tambelan- eilanden, waarbij schade en verliezen onder de burgerbevolking zouden zijn ontstaan, worden in marinekrin gen te Tokio, geheel en al onjuist genoemd. Verklaard werd, dat deze geruchten klaarblijkelijk zijn ver zonnen om de strijdkrachten van. het Japansche leger en de marine in discrediet te brengen. De burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten geno men: a. tot intrekking van de verorde ning tot toepassing van een korting op de bezoldiging van het onderwij zend personeel aan het Murmellius- gymnasium, aan de handelsschool en aan de handelsavondschool te Alk maar; b. tot vaststelling van verorde ningen tot wijziging van de verorde ningen met betrekking tot de bezol diging van het onderwijzend perso neel aan het Murmellius-gymnasium en aan de handelsschool te Alkmaar; c. tot vaststelling van een veror dening tot wijziging van de verorde ning, regelende de bezoldiging van het bedienend personeel aan het Murmellius-gymnasium, de han delsschool en de handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar; d. tot het aangaan van een over eenkomst inzake rentegevende be legging van gemeentegelden; e. tot vaststelling van een ver ordening, inzake straatnaamborden en huisnummering; f. tot verkoop van grond aan den Frièscheweg, hoek Zeswielenstraat, groot 177 M2. aan üe firma G. A. De nieuwe Europeesche orde ver draagt niet langer een individualis me van Staten als kunstmatige, niet in het wezen van het Europeesche levensgebied gelegen, afzondering en afscheiding. Het historisch ontwikkelingspro ces voert tot verbinding van hetgeen natuurlijkerwijs bijeenbehoort en daarom was de verdeeldheid zaaien de Britsche staatkunde een invloed, welke Europa van haar bestemming afhield. „Vrijheid" niet slechts van menschen, maar evenzeer van staten krijgt een nieuwen in houd: he.t is niet meer ongebonden heid, welke den aard der vrijheid uitmaakt, doch v r ij is hij, die zijn wezen volgens zijn ware bestem ming kan ontplooien. Daarom kan in de nieuwe Euro peesche Statenwereld alleen die staat v r ij heeten, die zich binnen het verband van de gemeenschap der Europeesche levensruimte op de plaats, welke hem in het groote ge heel naar zijn aard tpekomt, vermag te handhaven. Voortzetting van het Europeesche staten-individualisme dat in den grond der zaak niet anders was dan hoorigheid aan de Engelsche buiten- Europeesche macht is in het nieu- W9 Europa in, het helang yan haar vrijheid, die tevens de w 1 b e- grepen vrijheid harer staten is, niet langer mogelijk. Aan dezen eisch kan geen der betrokken staten zich onttrekken, want hij zou het belang en de vrijheid van de Euro peesche levensruimte als geheel en daarmede nietj minder van zich zelf in gevaar brengen en schaden. Het nationale denken blijft voorzeker een waarde van zeer hooge beteekenis ook het nieuwe Europa kan dooi de verscheidenheid van nationalen eigenaard in alle opzichten slechts gebaat worden maar het is tot on vruchtbaarheid en ondergang ge doemd, indien het zich niet mede door het Europeesche denken, als de voorwaarde voor zijn voortbe staan, laat leiden. Voor de vrijheid van Europa en bij gevolg ook van Neder land heeft het Duitsche rijk zijn krachten ingezet en brengt het de grootste offers in het besef van zijn historische roeping de ordenende macht in het nieuwe Europa te zijn. De Europeesche staat, die dit niet zou willen erkennen en afzijdig zou blijven, verloochent zijn waar Europeesch karakter en pleegt ver raad aan de vrijheid van Europa, dat tevens verraad aan zichzelf is. Er, J. H. C, Conijn en Zoon te Alkmaar voor ƒ,1593; 'g. tot verhuur van verschillende strooken grond aan de Nieuwpoorts- laan en de Zandersloot; h. tot het overbrengen van de administratie van de reiniging, den plantsoendienst en de begraafplaats (met uitzondering van de uitgifte van grafruimten en van vergunnin gen voor gedenkteekenen enz.) naar den boekhouder van het grond bedrijf met ingang van 1 Jan. a.s.; i. tot aankoop van het perceel Sectie C nr. 3528, gelegen aan den Bergerweg, van den heer J. Apel doorn te Vught. HULDEBLIJK VAN GEEVACUEERDEN. Een comité uit de geëvacueerde bevolking van de gemeente Wou denberg is naar Barsingerhorn ge togen om namens de burgerij een blijk van waardeering voor de geno ten gastvrijheid in de Meidagen van 1940 te overhandigen. Namens de gemeente Woudenberg waren enkele personen aanwezig, terwijl de rege lingscommissie en de leiders van de verschillende diensten, de evacuatie betreffende, uit Barsingerhorn wa ren uitgenoodigd. Nadat een koffie maaltijd was aangeboden en de loco burgemeester, de heer J. Kistema- ker, allen welkom had geheeten, heeft de gemeente-secretaris, de heer Klomp, namens Woudenberg's bur gerij het geschenk, bestaande uit een raam van glas in lood, overhandigd. De heer Kistemaker dankte na mens de gemeente Barsingerhorn voor het zeer fraaie geschenk, waar in hij een symbool zag van innige samenwerking in tijden van nood en gevaar. DE 8 OCTOBER- V OORSTELLINGEN. De belangstelling voor deze voor stellingen bleek zoo groot, dat het aantal uitgebreid is tot tien. Deze zijn reeds alle besproken uitver kocht. Meerd'erg voorstellingen kun nen niet worden gegeven, zoodat het verder aanvragen van kaarten of plaatsen absoluut nutteloos is. WERKVERSCHAFFING. Naar we vernemen zullen de uit Alkmaar en Heiloo bij de dempin gen in de gemeente Heerhugowaard tewerkgestelden gedurende twee weken niet werken. De Heilooërs zullen vacantie krijgen, terwijl de Alkmaarders bij een plaatselijk ob ject aldaar zullen worden inge schoven.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1