SPORT EN W Kaarsen thans ook in distributie. Ir. A, A. Musseri „Een huis tegen zichzelf verdeeld kan niet bestaan". Benoeming burgemeesters in Limburg. Oudejaarsgroefen voor Indië. Uitslag Blokkade-prijsvraag. vue 4 ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 DECEMBER 1941. Pagina 3. Wie er aanspraak op kunnen maken. 's-Gravenhage, 24 Dec. De secr.- gen. van het dep. van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 25 Dec. 1941 een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van kaarsen. Dit houdt derhalve in, dat met ingang van ge noemden datum kaarsen slechts mo gen worden gekocht, verkocht en af geleverd tegen afgifte van bonnen of toewijzingen. Onder de distributie zullen alle soorten kaarsen vallen. Kerst kaarsen, welke maximum acht tien gram mogen wegen, en go- thische kaarsen, zijn echter van de bepalingen der distributiere geling vrijgesteld en mogen der halve zonder bon worden ge kocht en afgeleverd, evenals de bij den kleinhandel aanwezige luxe-kaarsen. Waarvoor kaarsen beschikbaar zijn. Kaarsen zullen beschikbaar wor den gesteld ten behoeve van kerken en kerkelijke instellingen voor den eeredienst, ten behoeve van boeren voor de verlichting van hun koeien- en paardenstallen, voor het vervoer per as en voor groote gebouwen als warenhuizen, theaters enz., voor zoo verre daarin in verband met de plaatselijke voorschriften een nood verlichting met behulp van kaarsen aanwezig moet zijn. De voorziening van kerken en kerkelijke instellin gen met kaarsen voor den eeredienst zal centraal worden geregeld door het rijksbureau voor chemische pro ducten te 's-Gravenhage, met de des betreffende kerkelijke instanties. Alle aanvragen voor kaarsen ten behoeve van noodverlichting in thea ters, warenhuizen e.d. zullen door het rijksbureau voor chemische pro ducten worden behandeld. Ten behoeve van de verlichting van koeien- en paardenstallen zullen kaarsen beschikbaar worden gesteld, echter alleen in de gevallen, waarin verlichting door andere middelen niet mogelijk is. Ter beoordeeling of een verbruiker in aanmerking komt voor kaarsen voor stalverlichting is een aanvraagformulier ontworpen, dat bij de plaatselijke distributie diensten verkrijgbaar is gesteld. Na invulling van dit formulier dient de aanvrager het wederom bij den distributiedienst in te leveren. De hoeveelheid kaarsen, die voor stal verlichting zal worden verstrekt, zal afhankelijk worden gesteld van het aantal melkkoeien en paarden, dat de aanvrager bezit. Eveneens zullen kaarsen beschik baar worden gesteld voor de verlich ting van voertuigen, welke door die ren worden voortgetrokken en van handkarren, welke regelmatig ge bruikt worden in den tijd, waarvoor verlichting is voorgeschreven. De verbruikers in deze categorie diener. eveneens een aanvrage in te dienen bij den plaatselijken distributiedienst op door deze diensten te verstrekken aanvraagformulieren. Met nadruk De leider der N. S. B., ir. A. A. Mussert, heeft op 24 December de volgende radiotoespraak gehouden: „Mijne volksgenooten, v „Het is Kerstmis 1941 en de we reld staat in vlammen. Het einde van 1941 nadert en 1942 wordt met groote zorg tegemoet gezien. Wanneer het straks Oudejaars avond zal zijn en de bronzen stem zal twaalf malen geklonken heb ben, dan zullen wij met Guido Gezelle kunnen spreken: „Het jaar is uit en t enden geleefd, „Van al zijn oude ellenden en heeft. „Den last het ons ontheven. „Het nieuwe jaar heeft van heden af aan „Voor elk en de één een schre de gedaan, „Wie zal het ten 't enden leven?" Het is mij een behoefte doch te vens een voorrecht om in dezen tijd langs dezen weg U te kunnen berei ken, die bereid zijt mij te beluiste ren. Groote zorgen drukken ons en vereenigen ons. Het is goed deze uit te spreken, lichter zullen zij dan te dragen zijn. Daar is dan de zorg om het te verdienen dage- lijksch brood, een zorg rustend op ongetelde duizenden, drukkend lood zwaar. Daar is dan de schaarschte aan levensmiddelen en kleeding. Een land als het onze met zijn enorme bevolkingsdichtheid van bijna drie honderd menschen op de vierkante kilometer heeft het natuurlijk uiterst krap, wanneer nu, zooals in 1917 en 1918, door de blokkade, de invoer van overzee is afgesloten. Het stelt eischen aan allen, maar in het bij zonder aan de huismoeders, den middenstand en de overheid. Boven de persoonlijke zorgen uit, rijst de bekommernis om de toe komst der natie. Velen zijn er be zorgd om het vaderland hier. Een zorg die ik begrijp, maar niet deel, omdat ik het geloof en het vertrou wen heb in een toekomst, beter en schooner dan het naaste verleden, om van het heden niet te spreken. Maaar wat ons allen, de geheele natie, vereent, dat is de zorg om onze koloniën in Oost en West, om de tienduizenden, volksgenooten, die, agesneden van het moederland, daar met hun gedachten hunkerend zijn bfj ons hier in de lage landen aan de Noordzee. Maar dit alles zou lichter te dra gen zijn, als er niet was die haat, die vervloekte haat van volskgenoot tot volksgenoot, die in een reeks van jaren zorgvuldig aangekweekte haat. De haat, die met de jalouzie samen elke redelijkheid ontkent en eiken opbouw belemmert. De haat wordt er evenwel de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewo ne fietsen geen kaarsen zullen wor den verstrekt. De gelegenheid om aanvragen in te dienen voor kaarsen, zoowel voor stalverlichting als voor vervoer per as, zal worden opengesteld in het tijdvak van 2 tot en met 16 Jan. a.s. Hieromtrent zullen de plaatselijke distributiediensten nog nadere bij zonderheden bekend maken. De ver bruikers dienen met de hoeveelheid kaarsen, die op grond van deze aan vragen wordt toegewezen, de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, aangezien thans nog niet kan wor den voorzien, wanneer opnieuw ge legenheid zal bestaan een hoeveel heid kaarsen ter beschikking te stel len. Op de bonnen, welke door de distributiediensten worden uitge reikt, staat vermeld „één rant soen kaarsen". Zij zijn voor on- bepaalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak a 300, gram kaarsen. Aangezien de handelaren thans vrijwel niet over een voorraad kaar sen beschikken, dienen zij, voordat aflevering aan de verbruikers kan plaats vinden, eerst in de gelegen heid te worden gesteld van hun le veranciers kaarsen te betrekken, zoo dat de aflevering in de meeste ge vallen niet tegelijk met de afgifte van den bon zal kunnen plaats vin den. Voor bijzonderheden betreffende de inlevering der bonnen ter verkrij ging van toewijzingen worden han delaren verwezen naar de in de bla den opgenomen desbetreffende offi- cieele publicatie. 's-Gravenhage, 24 Dec. Het rijks commissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft op grond van art. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) en in aansluiting op art. 4 a. 1 der ver ordening no. 3/40 over de uitoefe ning der regeeringsbevoegdheden in Nederland, tot burgemeesters be noemd: Willem Henkes, candidaat-notaris te Wassenaar, tot burgemeester van Amstenrade, H. H. Kousen, gemeen te-ambtenaar te Kerkrade, tot bur gemeester van Wittem, G. J. P. Schmalbach te Vaals tot burgemees ter vana Beek en J. H. J. Joffman te Valkenburg tot burgemeester van Nieuwenhagen. Tevens heeft da commissaris-gene raal voor bestuur en justitie den burgemeester van Roermond, mr. P. J. Reijmer, belast met de voorloo- pige waarneming der zaken van den burgemeester te Maasniel en den burgemeester P. H. J. Spiertz te Thorn met de voorloopige waar neming der zaken van den burge meester te Wessem. en de jalouzie dit uit den duivel zijn. Waarlijk, redenen te over om meer nog dan in anders jaren, aan het einde van het jaar 1941 tot be zinning te keeren. Wanneer straks de Kerstklokken luiden, niet alleen in ons vaderland, maar in geheel Europa van de Noordkaap tot over Sicilië en .van de Oekraine tot aan den Atlantischen Oceaan, dan zullen naar ik hoop millioenen menschen denken aan de oude woorden zoo vol inhoud: „1-7 f licht schijnt in de duisternis en <7 duisternis verzwelgt „et niet". Inderdaad, het is de duisternis niet gelukt om het licht in Europa t dooven Er is. niemand, die riet wee, dat als de goddelooze, menschonti c- rende Sowjet-m'acht over Europa gekomen was, dat er dan reeds nu geen Kerstmis meer te herdenken zou zijn .O, ik weet, dat de haa' waarover ik zooeven sprak, aan ve len de redelijkheid heeft ontnomen en hen doet spreken, alsof dit niet zoo erg zou zijn. Maar in het diepste innerlijk, dat zich zelve niet bedriegen kan, weet een ieder, dat dit het einde geweest zou zijn, dat dan de duisternis het licht wel verzwolgen zou hebben. In den eeuwigen strijd tusschen de goede en de kwade machten in ieder afzonderlijk en in grooter verband overal in de wereld, is de kwade macht althans op dit punt bezwe ken, niettegenstaande vijf en twin tig jaren van voorbereiding, niette genstaande tienduizenden vliegtui gen en pantserwagens. De dankbaarheid daarvoor over- heerscht al het andere. Dankbaarheid jegens God. dat hij Europa gered heeft, dankbaarheid jegens alle werktuigen in zijn hand, van den hoogsten bevelhebber tot den eenvoudigsten soldaat, die in offervaardigheid en plichtbetrach ting de dreigende vernietiging van alle cultuur en Godsdienst hebben afgewend. Dat wij daarbij met onze gedachten zijn bij de 200.000, die hun leven daarvoor gaven, het hoogste offer brachten en bij de 600.000, die gewond werden, spreekt vanzelf. Dat wij in het bijzonder denken aan de Nederlanders, die daarbij vielen, en hun verwanten, die zij achterlieten, het zou onna tuurlijk zijn, wanneer dit anders ware. Maar er is voor ons als natie nog meer reden tot dankbaarheid. Wij weten, dat in de jaren 1930 tot 1940 ieder jaar millioenen kilo's voedsel opzettelijk vernietigd zijn op last van de toenmalige overheid. Deze zonde is ons volks niet in reken schap gebracht door hongersnood, nu, doch slechts schaarschte heerscht. Dit is goedertierenheid, want nog niemand is hier van honger of ont bering omgekomen. Daarom hoop ik, dat, hoe zorge lijk Kerstmis 1941 ook moge zyn, de natie het oog gericht zou hou den, niet op hetgeen zij ontbeert; maar op hetgeen reden geeft tot groote danbkaarheid en dat is ten- Toegelaten tekaten. '-Gravenhage, 24 Dec. De Neder- landsche omroep te Hilversum stelt de gelegenheid open om in den mid- ddg van den Oudejaarsdag via den zender Hilversum Oudejaarsgroeten te doen uitzenden aan familie in Nederlandsch-Indië. Daartoe moet gebruik gemaakt worden van een aantal hieronder volgende normaal teksten, waarvan iedere inzender er uiteraard slechts een (naar keuze) mag bezigen. Tekstkeuze b u i t en deze normaal teksten zal zonder meer terzijde worden gelegd. Deze normaalteksten moeten uiter lijk Woensdagmorgen den 31sten December op een briefkaart in het bezit zijn van den Nederlandschen omroep te Hilversum. Het is uiteraard slechts mogelijk een beperkt aantal dezer Oude jaarsgroeten in verband met den toegestanen zendtijd uit te zenden. Zij, die het eerst inzenden komen ook het eerst aan de beurt, zoodat mag worden aangeraden, de brief kaarten met den normaaltekst zoo spoedig mogelijk aan den Neder landschen omroep te doen toekomen. Deze Oudejaarsgroeten zullen, zoowel door mannen, vrouwen als kinderen worden voorgelezen. Een der thans volgendé normaal teksten moet worden gebruikt: Groetentekst nr. 1 (van families in Nederland aan zoon of dochter in Indië). Formulier: Vader en moeder 1) (fa milienaam en adres) met (voornamen familieleden-huisgenoo- ten) groeten hun zoon/ dochter 1) (voornaam en plaatsnaam) 1) Doorhalen wat niet' in aanmer king komt. Voorbeeld: Vader en moeder C. de Wilde, Kortenaarstraat 168 te Rotterdam met Wim, Annie, Cor en Jantje Groeten hun zoon Kees, Pieter Jan sen in Badoeng. Groetentekst nr. 2 (van kinderen in Nederland aan hun ouders in Indië). Formulier: (voornaam en familie naam v. h. kind of v. d. kinderen) bij de familie (naam en adres v .d. familie, waar de kinde ren verblijven) groeten hun ouders (vader/moeder 1) in (plaatsnaam) 1) Doorhalen wat niet in aanmer king komt. Voorbeeld: Harry en Margot Willemsen bij de familie R. Jansen, Olivier- straat 189 in Utrecht, groeten hun ouders in Soerabaya. Groetentest nr. 3 (van echtgenoot(e) in Nederland) met groet haar man/zijn vrouw 1) (naam en voornaam en plaatsnaam in Indië) en haar/zijn kin deren 1) (voornamen kin deren in Indië) 1) slotte nog zoo oneindig veel. De zorgen zullen daardoor lichter te dragen zijn. En wanneer straks zal weerklin ken het oud-vaderlandsche „een za lig uiteinde en een gelukkig Nieuw jaar", wanneer onze gedachten ver toeven bij hen, die zijn heengegaan in het afgeloopen jaar, bij hen, die ziek of gewond terneer liggen, bij hen, die in verre gewesten in groo te bekommernis leven, laten wij ons dan opmaken om naar eer en gewe ten de natie en elkander te dienen in het nieuwe jaar, dat op den drempel staat. Wij staan in dit voornemen zoo sterk als wij er ons van b ewust zijn, dat God altijd wil herstellen, r.t de mensch bedorven heeft. De belangrijkste wensch, die wij moeten koesteren voor het nieuwe jaar is, dat de haat nog verder zal wijken van ons. Het jaar 1941 eindigt, wat dit be treft, al veel beter dan het jaar 1940 Er zijn teekenen onmiskenbaar, die er op wijzen, dat de haatkoorts af neemt. dat 'ientengevolge de rede lijkheid toeneemt. Mijnerzijds zal wat dit betreft, gedaan worden wat mogelijk is, want diep ben ik er van doordrongen, dat een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. De groeiende eenheid der natie is de grondslag voor de wederopstan ding. Mijne volksgenooten, hebt daar naast het onwrikbaar geloof in de toekomst. Wij weten toch, dat er nooit iets grootsch of goeds in de wereld tot stand gebracht is, zonder dat alle duivelen uit de hel zich daartegen verzet hebben. Wij weten Gok, dat elke geboorte gepaard gaat met geboorteweeën. Wij beleven de geboorte van een nieuw Europa. Ook deze geboorte geschiedt in bloed en tranen. Honderdduizenden hebben reeds met mij het geloof, dat als de vrede eenmaal gekomen zal zijn, dit nieuwe Europa zich ontplooien zal beter en schooner dan het oude, dat van ons heenging en dat in dit nieuwe Europa ons Nederlandsche volk in vrijheid zal kunnen leven. Wij gelooven, dat ons volk weer een volk van kerels zal worden, dat een voud, moed, werklust, eerlijkheid en trouw naast bekwaamheid de oud- vaderlandsche eigenschappen zijn, die tot nieuw leven zullen komen in ons volk. Daardoor kunnen wij ons als volk weer een bestaan veroveren. Gerechtigheid zal heerschen, blij moedigheid en levensvreugde zullen terugkeeren. Het is de moeite waard om daarvoor zijn leven in te zetten. Moge dit geloof gemeengoed der natie worden in het jaar 1942, opdat een ieder daarnaar zal handelen en de wederopstanding van ons volk zich in geleidelijkheid doch vast beradenheid zal voltrekken. Kerstmis 1941 sta dan in 't teeken van het licht, dat schijnt in de duis ternis. Oudejaar 1941 sta in het teeken van het geloof, dat bergen verzet". 1) Doorhalen wat niet in aan merking komt).' Voorbeeld: Frits Reinders, Dennenlaan 80 in Laren met Hans en Willy groet zijn vrouw Ria Reinders in Semarang en zün kinderen Frits en Marietje. Voor de Maleische taal de volgen de teksten: a. Selamat tahoen baroe (speciaal voor Chineezen die ook per 1 Jan. het nieuwjaar vieren). b. Selamat bahagia dan sehat wal'afiat (speciaal voor Indonesiërs en Mohammedanen). Formulier: (voorbeeld) Kepada (adres) Raden Soeleiman dan Keloearga Sekalian Di Kraks- aan Tekst B. Slamat bahagia dan sehat wal'afiat. Oleh Raden Mas Kesoerio Di Utrecht. 's-Gravenhage, 24 Dec. Heden heeft uit meer dan 50.000 inzendin gen de trekking plaats gehad van de prijsvraag, welke in het blad „Blok kade", uitgave van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, gepubliceerd is. De eerste prijs, bestaande uit 250 en 500 Winterhulploten is ten deel gevallen aan G. A. A. v. d. Hoorn, Heerenweg l/120a te Wilnis; tweede prijs 150 en 250 Winter hulploten) L. C. Slings, Westachter weg 5a, Colijnsplaat (Zeeland); derde prijs 50 en 100 Winter hulploten) A. Dilweg W. 199c te Eefde; vierde prijs 25 en 50 Winter hulploten), Harm Bartels, Nieuw- landsweg 3a te Haren (Gr.); vijfde prijs 25 en 50 Winterhulp- loten), J. Verhoek, Schinkelkade 491 te Amsterdam (Z.) zesde prijs 12.50 en 25 Winter hulploten) J. J. R, Buirma, Maria- plaat 16 bis te Utrecht; zevende prijs 12.50 en 25 Win terhulploten) mej. W. N. Nijhof, Barlo 52 te Aalten; achtste prijs (f 12.50 en 25 Winter hulploten) mej. Victiorie Kruisinga, Wijk 3372 te Vriezenveen (Over- ijsel); negende prijs 12.50 en 25 Win terhulploten) P. J. Boek, Djruiven- laan 27, Alkmaar. Voorts is een aantal troostprijzen toegekend. Zij, die voor een dezer troostprijzen in aanmerking komen, zullen hiervan ten spoedigste bericht ontvangen. PRIJSOPDRIJVING VAN VERF EN TERPENTIJN. Een Zeister firma had aan een handelsconcern te Nijmegen aange boden 63460 kg verf en verfgrond- stoffen. Ook werden later nog aan geboden 10 fusten terpentyn. Voor de verfstoffen werd een som ge vraagd van f 285.485. De waarde van deze verf was op 10 Mei 1940 60 a 70.000 en thans 93.000. De recherche te Nijmegen kon in samen werking met die te Utrecht en die te Zeist dézen sluikhandel en prijsop drijving aan het daglicht brengen. De verf en terpentijn werden in be slag genomen ?n de schuldigen wer den gearresteerd. ZUUT, M'N JONGETJE In de omgeving van Ede was kor ten tijd geleden een varken clan destien geslacht. Het moest hierop vervoerd worden en daarom werd een list bedacht. Het werd namelijk geplaatst op den bagagedrager van een transportrijwiel, vóór het stuux. Het doode dier werd in zittende hou ding geplaatst en een cape omge hangen. Een pet tot diep in de oogen volmaakte het portret. Des avonds in schemerdonker trapte de clandestiene slager naar huis met zijn „zoontje" voorop. Hij hield het kind stevig vast en riep het toe: „zuut mer, m'n jongetje, nie brul len, we zin nou gauw thuis bie moe Zuut mer jong". 's Varkens laatste tocht, op zoo wondervolle wijze volbracht, ge lukte. Maar de zorgzame vader werd eenige dagen later toch gearresteerd wegens handel in koffie. NIEUWJAARSTELEGRAMMEN TOEGESTAAN. 's-Gravenhage, 24 Dec. Evenmin als verleden jaar kan dit jaar ge legenheid worden gegeven nieuw jaarstelegrammen van Nederland naar het buitenland te verzenden. Wel is entvangst hier te lande uit het buitenland van zulke telegram men mogelijk. Echter kunnen de speciale nieuwjaarstelegrammen in Nederland zelf wel en bovendien tegen bijzonder tarief worden ver zonden. De inhoud moet in verstaan bare taal zijn gesteld en mag alleen gelukwenschen bevatten. Nadere bij zonderheden verstrekken de tele graafkantoren. LEERLING-DIRIGENTEN. 's-Gravenhage, 24 Dec. Begin No vember van dit jaar deed de afd. muziek van het dept. van V. en K. een oproep voor tweede- en leer ling-dirigenten. Hieraan hebben circa tachtig gegadigden gehoor ge geven, een zeer groot aantal, gezien het feit, dat slechts enkele plaatsen beschikbaar zullen zijn. Het groote getal sollicitanten brengt vanzelfsprekend met zich me de, dat de keuzebepaling, welke zeer zorgvuldig en deskundig dient te geschieden, zekeren tyd in beslag zal nemen. Het departement zal echter zoo spoedig mogelijk nader berichten. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 24 Dec. Ook in den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brandbommen neer. Er werd slechts hier en daar wat glasschade aange- rchit, voorts werd door een brand bom een woonhuis getroffen. De hierdoor ontstane brand kon even wel snel gebluscht worden. Voetbal EEN KLEIN PROGRAMMA. Op de Kerstdagen en Zondag is een klein programma afgewerkt. In Rotterdam en Amsterdam speelden Zwaluwen-elftallen resp. tegen Feijenoord (0-0) en tegen een Am- sterdamsch elftal zonder Ajax-spe- lers 4-2. In district I won Ajax in Dordrecht met 3-1 van DFC. In district II be haalde Haarlem een nuttige 2-1 op HDVS. Het verschil met 't Gooi is nu 5 punten. In district IV verspeelde Eindho ven een punt tegen Picus. Ook BW speelde gelijk (2-2) tegen PSV. NAC sloeg Helmond met 6-2. MVV won van Noad met 2-1 en zoo deed Wil lem ten opzichte van Roermond. In district V bleef Heerenveen ongeslagen. Be Quick verloor met 5-1. De overwinning van Veendam met 3-2 op GVAV was een verras sing. 2e klasse A: Alcmaria Victrix speelde in Zaan dam een uitstekenden wedstrijd. Langen tijd had zij de leiding met 1-0 en slechts kort voor 't einde slaagde ZFC er in geiyk te maken. WFC sloeg Santpoort met 2-0. De stand is nu: RCH 12 10 2 0. 41-15 22 ZFC 12 6 4 2 29-25 16 WFC 11 5 3 3 22-22 13 HBC 12 5 3 4 34-22 13 KFC 12 4 3 5 21-17 11 Kennemers 11 4 2 5 26-21 10 HRC 11 4 2 5 18-21 10 Santpoort 12 4 2 6 29-34 10 Alcm. Victrix 12 4 2 6 19-26 10 West-Frisia 12 2 3 7 30-45 7 Alkm. Boys 11 2 2 7 16-32 6 ZFC-ALCM. VICTRIX 1-1. Het is Alcmaria Victrix gelukt, een kostbaar puntje uit Zaandam mede te nemen en er mag geconsta teerd worden, dat het geiyke spel verdiend was. De geheele ploeg heeft zich op het harde en daar door gevaarlijke terrein ten volle gegeven en met een weinig geluk was de 1-0-voorsprong met rust 3-Ö* geweest. In de periode vóór de rust noteer den wij o.a. een kogel van ten Her kei tegen den onderkant'van de lat en een fraai schot van Hamstra bui ten bereik van doelman Dijkstra te gen de paal. Trouwens het spelbeeld vóór de rust gaf vrijwel regelmatig een Alcmaria-overwicht te zien. Hiervan waren meerdere corners het gevolg. Het doelpunt kwam tenslotte uit een fraai schot van de Grand, dat even fraai door Dijkstra werd gestopt; de bal kwam bij Schaaper (die weer van de partij was) en een der ZFC-backs kon het schot niet meer keeren. Na de rust waren de rollen omge keerd en viel geheel ZFC verwoed aan, maar telkens dook een der ach terspelers en niet te vergeten in laat ste instantie Brouwer op. Diverse corners en vrije schoppen volgden elkander op, maar de Alcmaria-ver- dediging leek onpasseerbaar. Een maal, toen Dingerdis een bal niet zuiver kon plaatsen en deze bij een der ZFC-middenspelers terechtkwam volgde een goede pass naar den linksbuiten, die plotseling alleen voor Brouwer verscheen. Op werke- ïyk fraaie wijze wist laatstgenoemde het leder nog juist tot corner te ver werken. Nu en dan bracht de Alc- maria-voorhoede door snelle uitval len eenige opluchting. Enkele minu ten vóór tijd kwam tenslotte de ge- ïykmaker. Uit een vrijen schop be landde de bal via meerdere beenen tenslotte even over de lijn. Alcmaria zette hierop nog eenmaal een kort offensief in, maar de laat ste minuten waren voor ZFC, waar bij Rootring zich door prachtig ver dedigend werk onderscheidde. De opname van Schaaper leek wel een verbetering, doch overigens stel de het veld te zware eischen aan de capaciteiten om een oordeel te kun nen vellen over de individueele prestaties. Alle spelers hebben hard gewerkt, hetgeen ten zeerste is te waardeeren. OOSTELIJKE IE KLASSERS IN DE HOOFDSTAD. De twee bekende Oostelijke le klassers AGOVV en Wageningen speelden gisteren in de hoofdstad oefenwedstrijden. De Apeldoornsche kampioenscandidaten speelden tegen DWS een uitstekenden wedstrijd en wonnen met 2-0; Wageningen moest evenwel in den vooraanstaanden 2en klasser, de Volewijckers, zijn meer dere erkennen, 4-2. Schaken SCHAAKWEDSTRIJD D.O.S. De schaakclub D.O.S. had op Vrij dag den tweeden Kerstdag een schaakwedstrijd georganiseerd op de bovenzaal van café Central. Er werd gespeeld in groepen van vier spe lers (3 ronden). Deze wedstrijd, die onder leiding stond van de heeren Katrol tegen het hoofd. - Toen de landbouwer H. Mepschen uit de Krim bij den landbouwer van 't Holt te Oud-Lutten een wagen met stroo aan het laden was, kreeg hij eeu katrol tegen net hoofd. De ongeluk kige was op slag dood. Voor 20.000 aan tapijten ge stolen. - De recherche te Amsterdam heeft twee expeaitieknechten gear resteerd, die tapijten hadden gesto len tot een waarde van niet minder dan 20.000. Er konden nog 215 tapijten in beslag worden genomen. IJzer gestolen. - De recherche te Utrecht heeft vier werklieden van een metaalwarenfabriek en een 29-jarigen koopman gearresteerd wegens ontvreemding van een partij ijzer, ter waarde van ongeveer 4000. Een tusschenpersoon, die trachtte de partij van de hand te doen en niets van de herkomst van het ijaer afwist, bood het ijzer bij bovengenoemde fabriek te koop aan. To-en bleek, dat het ijzer van de fa briek zelf afkomstig was. Een 103-jarige. - Te Beuningen, bij Nijmegen, hoopt op 5 Januari a.s. de wed. van BergenBerendsen, een der oudste inwoners van ons land, haar 103-den verjaardag te vieren. DE UITSLAGEN. Tweeden Kerstdag. Feyenoord-Zwaluwen 0-0, Am sterdam-Zwaluwen (Ajax-stadion) 2-4. District V, le klasse: GVAV-Veen- dam 2-3. District I, 2e klasse B: Hilversum- Zeeburgia 3-1, de Spartaan-Volen- dam 3-3. 3e klasse A: KVV-GVO 0-1, WZ- QSC 1-2. 3e klasse B: DEM-TYBB 2-1. Van Zondag j.I. District I, le klasse: DFC-Ajax 1-3. District II, le klasse: Haarlem-H- DVS 2-1. District IV, le klasse: NAC-Hel- mond 6-2, MVV-NOAD 2-1, BW- PSV 2-2, Willem II-Roermond 2-1, Eindhoven-Picus 0-0. District V, le klasse: Heerenveen- Be Quick 5-1. District I, 2e klasse A: WFC-Sanl- poort 2-0, ZFC-Alcm. Victrix 1-1. 2e klasse B: Hilversum-Volendam 1-1. 3e klasse A: Alw. Forward-Hol- landia 2-3, Succes-DTS 0-2. 3e klasse B: DEM-Ripperda 5-1, TYBB-Helder 1-1. 3e klasse D: Purmersteün-Swift 1-1. Res. 3e klasse: Hollandia II-Alcm. Victrix II 0-2, KFC III-Alcm. Victrix III 0-0. DE STANDEN. District I, le klasse: ADO 13 9 1 3 42-23 19 Feijenoord 13 7 2 4 31-25 16 DFC 13 6 3 4 34-24 15 DWS 13 5 5 3 16-18 15 Ajax 13 4 6 3 21-20 11 13 6 2 5 39-41 14 Xerxes 13 4 5 27-28 12 Stormvogels 13 5 2 6 24-26 12 EDO 13 1 5 7 17-30 7 DOS 13 2 2 9 30-46 6 District II, le klasse: Bl.-Wit 13 8 1 4 36-28 17 HBS 13 6 3 4 44-32 15 Emma 13 6 3 4 31-23 15 RFC 13 6 2 5 33-28 14 DHC 13 6 2 5 28-31 14 VSV 13 5 3 5 36-36 13 Sparta 13 4 5 4 34-37 13 HDVS 13 5 2 6 33-38 12 Haarlem 13 5 1 7 30-40 11 't Gooi 13 2 2 9 26-38 6 District TV, le klasse: Eindhoven 15 9 4 2 31-10 22 BW 16 9 4 3 41-22 22 NAC 16 9 3 4 51-30 21 Willem II 16 8 5 3 31-22 21 MW 16 9 2 5 39-24 20 Spekholze h. 14 8 2 4 38-20 18 Longa 15 6 5 4 28-23 17 PSV 16 7 2 7 25-24 16 Picus 15 3 2 10 11-42 8 Helmond 16 2 3 11 14-50 7 Roermond 14 0 6 8 13-34 6 NOAD 15 2 2 11 19-40 6 District V, le klasse: Heerenveen 12 9 3 0 55-24 21 GVAV 12 7 3 2 37-21 17 HSC 11 7 2 2 36-25 16 Be Quick 12 5 2 5 32-31 12 Achilles 11 4 1 6 24-29 9 Veendam 12 3 3 6 27-44 9 Velocitas 11 2 4 5 22-27 8 Sneek 11 3 2 6 11-20 8 Leeuwarden 11 4 0 7 26-37 8 LSC 11 2 2 7 21-33 6 P. Ooijkaas en H. A. Schouten, is een groot succes geworden. Niet minder dan 55 spelers (13 groepen van 4 en 1 van 3 spelers) namen deel. Er werd reeds vroeg begonnen, zoodat verschillende deelnemers uit de om geving van Alkmaar al bijtijds van huis moesten. Er is den geheelen dag met de grootste animo gespeeld. On verwachte nederlagen werden spor tief geaccepteerd. Tal van verkeerde (om geen erger woord te gebruiken) zetten werden weer gedaan, waarvan de speler zelf moest zeggen: Hoe is het mogelijk, dat ik dat niet heb ge zien! In één partij bood de zwart- speler met koning en toren zijn te genstander, die koning, toren en pion had, aan de partij maar remise te houden. Wit wilde echter nog even doorspelen en stond, twee zet ten later.... mat! In de hoofdgroep speelden: P. Hoekstra, Alkmaar; W. Kaan te N.- scharwoude, P. Seewald te Bergen en F. C. Laas te Heiloo. De eerste prijs in deze groep werd gewonnen door P. Seewald met 2J4 pt. Twede werd P. Hoekstra met l'A pt., terwijl Kaan en Laas elk 1 p. be haalden. In 6 groepen werd de eer ste prijs gewonnen met 3 pt. uit 3 partijen, dus 3 overwinningen. De nummers 1 en 2 in elke groep ont vingen een prijs. Deze prijzen be stonden uit kunstvoorwerpen en schaakboeken. Zij werden na afloop aan de winnaars uitgereikt. Het was een mooie propagandadag voor het schaakspel. De uitslag van den wed strijd was als volgt: Groep I: 1. P. Seewald te Bergen 2% pt., 2. P. Hoekstra te Alkmaar iy, pt., 3. W. Kaan te Noordschar- woude en 4. F. C. Laas te Heiloo 1 pt. Groep II: 1. W. Breeuwer te Ber gen 2y, pt., 2. J. Krijgsman te St. Maarten l'A pt., 3. R. Faber te Alk maar 1 pt. en 4. H. Hart te Noord- scharwoude 1 pt. Groep HL 1- K. Brinkhof te Alk maar 2 >4 pt., 2. J. Schmidt te Ber gen 1 y, pt., 3. G. Boon en 4. R. v. Wezop te Alkmaar, 1 pt. Groep IV: 1. en 2. F. Faber en H. Booy te Alkmaar, 2 pt.; 3. N. Kaan te Noordscharwoude 1K pt., 4. J. Kooy y pt. Groep V: 1. R. Godijn te Alkmaar 3 pt., 2. C. Hartog te Alkmaar ly, pt.. 3. J. Zander te Heiloo IK pt. en 4. J. Geurts 0 pt. Groep VI: 1. en 2. J. Kusch en S. Vos te Alkmaar, 2 pt., 3. B. Jonker te St. Maarten 1 pt. en 4. K. de Vries te Noordscharwoude 1 pt. Groep VII: 1. W. Wagemaker te Koedijk 2 y pt., 2. F. Appel te Alk maar 2 pt, 3. J. P. Bakker te Alk maar 1 pt. en 4. M. N. Pranger te Alkmaar y, pt: Groep VIII: 1. W. v. d. Molen te Alkmaar 3 pt., 2. D. v. Leyen te Alkmaar 2 pt., 3. J. Ootjers te N.- scharwoude 1 pt. en 4. N. v. Loenen te Koedijk 0 pt. Groep IX: 1. J. Bastiaanse te Hei loo 2y pt., 2. J. Heidsma te Noqwi-

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5