TOONEEL P .cVJut A4L NIEUWS PUF! %C£ TI^S STAD EN OMÜ FEUILLETON DE HOEVE tmatmm ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 DECEMBER 1941. Pjgina 4. scharwoude 2 pt., 3. W. v. d. Steen te St. Maarten 1 pt. en 4. P. Manté te Alkmaar pt. Groep X: 1. K. Zander te Heiloo 2 pt., 2. W. Otto te Koedijk 1 pt., 3 J. Geus te Koedijk 0 pt. Groep XI: 1. S. Bloothoofd te Koe dijk 3 pt., 2. J. Ferné te Alkmaar 2 pt., 3. F. Wezel te Koedijk 1 pt. en 4. A. J. de Boer te Alkmaar 0 pt. Groep XII: 1. P. Vingerling te Koedijk 3 pt., 2. G. v. Amstel 2 pt., 3. W. Blumink te Alkmaar 1 pt. en 4. P. de Otter te Alkmaar 0 pt. Groep XIII: C. Gutker te Warmen huizen 3 pt., 2. G. Bayema te Alk maar 2 pt., 3. A. Slikker te Alkmaar 1 pt. en 4. W. Hemels te Alkmaar 0 pt. Groep XIV: 1. J. Strijbis te Alk maar 3 pt., 2. J. J. Don te Egmond aan den Hoef 2 pt., 3. J. Klopper te Alkmaar 1 pt. en 4. J. J. de Mik te Alkmaar 0 pt. EUWE WEDEROM EERSTE IN TOURNOOI TE AMSTERDAM. Het tournooi van de Amsterdam- sche schaakvereeniging „Weenink", Vrijdag, Zaterdag en Zondag georga niseerd ter herdenking van den Ne- derlandschen schaakmeester en pro- blmist H. M. G. Weenink, die 10 jaar geleden is overleden, heeft ander maal een overwinning opgeleverd voor dr. M. Euwe. Evenals Cortlever bracht hij in de eerste en tweede ronde W. Koomen uit Amersfoort en den Leidenaar C. B. v. d. Berg een nederlaag toe. De nationale kam pioen legde op den eersten prijs be slag door gister in een Slavische partij zijn concurrent Cortlever te verslaan. Koomen zette zijn laatste partij tegen v. d. Berg in winst om, zoodat hij als derde en de Leidenaar op de laatste plaats eindigde. De volledige uitslagen waren: Eeregroep a: dr. M. Euw^-W. Koo men 1-0, N. Cortlever-C. B. v. d. Berg 0-1, W. Koomen-N. Cortlever 0-1, C. B. v. d. Berg-dr. M. Euwe 0-1, dr. M. Euwe-N. Cortlever 1-0, C. B. v. d. Berg-W. Koomen 0-1. Dammen OM DEN MEESTERTITEL. In den eindstrijd om den meester titel van den Ned. Damband werden Zaterdag en Zondag te Rotterdam vier partijen gespeeld, die alle vier in remise eindigden. v. d, Sleen-Rosenburg 1-1, Huis man-v. d. Kraan 1-1, Rosenburg-v. d. Kraan 1-1 en v. d. Sleen-Huisman 1-1. Tafeltennis TOURNOOI TE HEILOO. De VVV-beker dit jaar voor „Luto". Op den tweeden Kerstdag orga niseerde de tafeltennisvereeniging „Luto" te Heiloo een tournooi, waar voor veel belangstelling bestond. Door 20 vereenigingen uit Noordhol land, met een totaal van 175 spelers, werd hieraan deelgenomen. In de hoofd- en eerste klasse en kel- en dubbelspel heeren, alsmede in gemengd dubbelspel, bleken, de deelnemers tegen elkander opge wassen. Enkele partijen moesten uit gesteld worden. Er werd aan 14 ta fels gespeeld, waarvan er 7 waren opgesteld in „De Rustende Jager", waar de belangrijkste wedstrijden werden gehouden, terwijl in het Sportgebouw en café „De Onderne ming" de andere wedstrijden plaats vonden. In de hoofdklasse enkelspel heeren moest in een spannende fina le J. Brandse van Luto zijn meer dere erkennen in den zeer tactisch spelenden K. van Dam (TOG) uit Haarlem, terwijl in de 2e klasse dub belspel heeren de koppels Bruin- Peman en Kwadijk-Jansen v. Jorks- veld ieder in hun serie wisten te winnen, waardoor twee Luto-kop- pels in de finale tegen elkander ko men te staan. Door het hoogst aantal punten te halen wist Luto dit jaar tevens be slag te leggen op den VVV-beker. Aan het einde van de wedstrijden voerde de heer van Gemeren nog het woord namens de VVV, waarbij hij zijn vreugde er over uitsprak, dat de VVV-beker, die vorig jaar naar Heemstede was gegaan, dit jaar voor Luto was. Hij hoopte, dat vol gend jaar het Sportgebouw vergroot zal zijn en Luto dan haar tournooi in het clublokaal zal kunnen houden. De voorzitter, de heer H. de Lan ge, reikte met een toepasselijk woord de (zeer mooie) prijzen aan de deel nemers uit en bracht de wedstrijd commissie, bestaande uit de heeren A. Bruin, P. Bruin en H. Lamar, als mede den bondsgedelegeerde, dank voor het vele werk dat door hen verricht was. De uitslagen waren: Heeren enkelspel (hoofdklasse): 1. K. van Dam (TOG) Haarlem, 2. J. Brandse (Luto); le klasse: finale moet nog gespeeld worden tusschen J. Brandse (Luto) en A. Vrijbloed (TOG) Haarlem; 2e klasse: 1. A. Kwadijk (Luto), 2. S. Jansen van Jorksveld (Luto); 3e klasse: nieuwe lingen: 1. D. v. d. Veen, Koog a.d. Zaan, 2. C. Moraal, Noordschar- woude. Dames enkelspel (2e klasse): 1. R Niesten (Heemstede), 2. N. van Dui nen (Heemstede); 3e klasse: 1. N. van Duinen (Heemstede), 2. R. Reu- ling (Luto); nieuwelingen: 1. mevr. Room (Schagen), 2. G. ten Hoope (Luto). Heeren dubbelspel (hoofdklasse) 1. van Abbevé-van Dam (TOG), 2. Brandse-Bruin (Luto); le klasse: fi nale moet nog gespeeld worden tus schen Vrijbloed-Trakse (TOG) en Brandse-Kwadijk (Luto); 2e klasse: finale moet nog gespeeld worden tus schen Bruin-Peeman en Kwadijk- Jansen van Jorksveld (beiden Luto); 3e klasse: 1. Vos-Duinker .(Heemste de), 2. Wolters-v. d. Laaken (Heem stede). Gemengd dubbelspel (hoofdklas se): 1. mej. Niesten-Wolters (Heem stede), 2. mej. Breukelaar-van Dam (TOG) Haarlem; le klasse: finale moet nog gespeeld worden tusschen me]. Leenaarts-Vrijbloed (TOG) en mej. Lamar-Brandse (Luto); 2e klas se: 1. mej. Kwast-Dekker (ZTO Zaandam, 2. mevr. Le Mair-Le Maii (ZTC) Zaandam. WAT WILT GIJ, LANDGENOOT? Ruim anderhalf jaar geleden be leefden wij het resultaat van een regeering die r.iet voor taak was berekend. Wij verloren een oorlog on werden bezet gebied. Wij ver loren Suriname en men tracht ons door een blokkade uit te hongeren. Aeaerlandsch-Indië dreigen wij te verliezen en onze burgerbevolking wordt door bombardementen ver moord. Wat wilt gij, landgenoot? Nog meer rampspoed over ons land en volk brengen, meehelpen eigen volksgenooten nog meer tegen elkaar op te zetten, toestaan dat Europa en dan ook ons land een prooi wordt van de Sovjet-horden of wilt gij de handen uit de mouwen steken en een nieuw Nederland in een nieuw Europa helpen opbouwen Wilt gij dat, landgenoot? Staak dan uw fluistercampagnes en ge bruik uw verstand, draai weg dien „Oranje-zender" en denk na, be dwing die haatgevoelens oordeel eerlijk en oprecht. Het is best mogelijk dat gij mis leid waart. Maar zoo waren er duizenden met u. Het kan zijn dat u groote fouten maakte, maar wie deed dat niet. Hst is niet waar, dat u het ongeluk voor ons land en volk wilt, maar onbewust werk te u er toe mede Wat gij wilt landgenoot, dat is een gelukkige toekomst voor ons vader land een eervolle p'aats voor Neder land in het nieuwe Europa, maar dat kan niet worden bereikt zonder strijd en daarom behoort gij in de gelederen van hen die het zelfde willen als u en strijden in het oosten egen hen die ook uw vijanden zijn. Wat wilt gij landgenoot? Vooruit dan, op de bres voor ons aller toe komst. Meldt u aan bij het Vrijwil ligers Legioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te Den Haag. FIIMNIEUWS. MONICA. Cinema-theater. Deze film is er een van Hansi Knoteck en Wolf AlbachRetty, die er onder regie van Ernst Martin en met toegewijde medewerking van verschillende andere spelers een rolprent van gemaakt hebben, die prettig aandoet en rust geeft in een bewogen tijd. Hansi speelt het Schwarzwalder boerenmeisje Mo nica Geiszlinger, dat op toevallige wijze kennis maakt met Cünther Nordmann (Wolf Albach-Retty), instructeur van een rijschool in Berlijn. Er ontwikkelt zich een liefdes-idylle tusschen deze twee jonge menschen, een geschiedenis waaraan verwikkelingen niet ont breken, maar die toch niet zóó diep gaan, dat'men ze tragisch kan noemen. We zien hier het eenvou dige meisje van het platteland de overwinning behalen op stadsche dames, die de leerlingen zijn van Günther en dan eindigt het ver haal met het besluit van hem om ook in het Schwarzwald met zijn eigenaardige kleederdrachten en zijn natuurschoon te blijven. Het voorprogramma bevat 'de journaals met binnen- en buiten- landsch nieuws (o. a. 10-jarig be staan der N. S. B. en de strijd aan het Oostfront) en in „Problemen van dezen tijd" bij tal van interes sante foto's beschouwingen over bouwstijlen in Nederland en de oorzaken van wijzigingen daarin. D III 88. Alkm. Bioscoop Theater. Tegen een achtergrond van wol kenluchten, van vliegtuigloodsen en feesten der manschappen, speelt zich deze interessante film af, die vooral voor hen die zich tot het onderwerp voelen aangetrokken, bijzonder genoemd kan worden. De chef der hangars, de oud-gediende Bönicke, uitmuntend door Otto Wernicke gespeeld, staat in het middelpunt der actie. En naast hem dienen genoemd de jeugdige vlie gers Paulsen en Eckhard, waar- tusschen een vijandige verhouding ontstaat, als de laatste bevorderd en geëerd wordt. Maar de dienst gaat voor persoonlijke aangelegen heden. Als zij ten slotte dreigen te ver ongelukken is het de getrouwe Bönicke, die met zijn D III 88 de beide jonge vliegers redt, doch zelf den dood vindt. Heinz Wenzel en Hermann Braun spelen deze jonge rollen zeer goed. Een kleine vrou welijke. rol wordt gespeeld door Carsta Löck. Een zeer boeiende film. Een voorprogramma met veel geïllustreerd nieuws uit binnen- en buitenland gaat aan het hoofd nummer vooraf. Vera weinige dagen later verloofd zijn. Hij neemt haar mee naar Sint Petersburg, waar Vera al spoedig blijkt, dat de familie van Sascha grootvorsten en graven van het eenvoudige meisje niets willen weten. Op den dag dat Sascha haar in stilte wil trouwen is zij verdwe nen en laat een briefje brengen, waarin zij haar eeuwige liefde be zweert, maar zegt hem niet te kun nen trouwen, omdat beiden tot verschillende werelden behooren. Vera gaat aan het tooneel, wordt een beroemde zangeres en vindt in 1920 Sascha weer, die na de Russische revolutie van groot vorst tot chauffeur gedegradeerd is, terwijl zijn deftige familie in Berlijn een restaurant exploiteert. Vera wil hem trouwen, maar thans is het Sascha, die op den huwelijks dag een gelijkluidend briefje stuurt. Het derde bedrijf speelt zich af op een occaanboot, waar Sascha als barmixer Vera weer ontmoet, die haar geld in een revue heeft ver loren en als mannequin optreedt. Dan v/orden zij door den kapitein getrouwd en krijgt alles een ge lukkig slot. Een alleraardigste film, waarin Willy Fritsch, Marthe Harell en Theo Lingen schitterend samen spelen. Vooraf veel oorlogsnieuws en een Tobisfilm. WARMENHUIZEN. Een mooie Nutsavond. - Voor een eivolle zaal werd namens het Nuts- departement op den 2en Kerstdag een uitvoering gegeven in de zaal van Slikker. Het programma ving aan met een viertal nummers accordeon-muziel: van de jeugdclub Heerhugowaard o. 1.. v. Annie Kostelijk. Deze mu ziek bracht onmiddellijk al een aangename stemming. De voor- dracht-kunstenares mej. Julia de Gruyter heeft met een viertal voor drachten in het Vlaamsch op uitne mende wijze van haar kunst laten genieten. Vervolgens werden nog enkele nummers gegeven door de accordeo nisten, Solo's, samenspel en zang. Na het beëindigen van het pro gramma bood de voorzitter aan mevr. Julia de Gruyter en mej. Kos telijk bloemen aan als dank voor het gebodene. STUKA'S. Victoria-Theater. Deze film vertelt van het lief en leed der groep Stuka-vliegers, die tijdens den oorlog in het Westen onder commando van kapitein Bork hun plicht deden en zelfs meer dan dat. Verschillende temperamenten en naturen zijn in de vliegersgroep bijeen. De commandant wordt'door zijn mannen op de handen gedra gen en Carl Raddatz speelt deze rol bijzonder goed. Dan zijn er nog drie formaties met hun luitenants, en dr. Gregorius, een officier van gezondheid, die als een vader voor zijn jongens zorgt en met den commandant zoo gaarne piano speelt. De groep vliegers komt niet ongehavend uit den strijd en in spanning maakt men de stoutmoe dige vliegersavonturen in den oor log mee. Luitenant Wilde (gespeeld door Hannes Stelzer) gaat voor genezing naar Duitschland, wordt door de verpleegster meegenomen naar de Festspiele van Bayreuth en keert geheel hersteld -naar zijn mannen terug. Ook andere vermis ten keeren terilg. Maar een nieuwe taak is voor hen weggelegd. Een sterk gespeelde film met vele uitstekende rollen, die zeker een grooten indruk zal maken. Een Tobis Holl. Nieuws van Po lygoon en een uitgebreid Ufa- journaal met vele interessante op namen gaan aan het hoofdnummer vooraf. NOORDSCHARWOUDE. Hercules en Hygiéa. - De gym nastic kvereer.iging Hercules en y-'iëa heeft den tweeden kerstdag en Zondag j.l. uitvoeringen gegeven in revue-vorm. Deze revue is in elkaar gezet door den directeur, den heer K. Boot, en heeft het zeer tal rijke publiek, dat op beide avonden aanwezig was, uitstekend geamu seerd. Er werd in bon'.e afwisseling een programma afgewerkt met bal letten, gymnastiek, rhythmische oefeningen, acrobatiek, zang en voordracht. Hercules en Hygiéa hebben zich in den loop der jaren hiermede reeds een reputatie ver worven, welke klinkt als een klok Ook deze revue is er weer een, welke de bezoekers van het begin tol hst einde boeide. Het muziekensemble De Vroolijke Vinken zorgde voor een goede mu ziek. Uitvoering Genot door Kunst. - Het fanfarecorps Genot door Kunst heeft in De Burg een uitvoering ge geven, met medewerking van de gymnastiekvereeniging „DVV", en het duo De Laat. Er was 'n groote belangstelling voor dezen avond. Er werd elk wat wils geboden zoodat de aanwezigen wel genoten hebben. KERK EfJ SChOOL COMBINATIE KERKELIJKE GEMEENTEN. De hervormde gemeente te Eeni- genburg en St. Maarten-Valkoog in de classis Alkmaar, resp. vacant sinds 1925 en 1938, zullen worden gecombineerd, wadrna men geza menlijk een predikant beroepen zal. AVONDMAALVIERING OP -EENZELFDEN DATUM. Dé kerkeraad der gereformeerde kerk te Heemstede heeft in de clas sis voorgesteld om stappen te doen teneinde in alle gereformeerde ker ken des lands de viering van het H. Avondmaal op eenzelfden datum te doen plaats vinden. STAATS- EN EINDEXAMENS. Het departement van opvoeding, weienschap en cultuurbescherming deelt mede, dat het schriftelijk ge deelte van het staatsexamen, be doeld in artikel 12 der hooger-ondei- wijswet, gelijktijdig zal worden ge houden met het schriftelijk eind examen der gymnasia, en wel op 23 en 24 April, en dat het schriftelijk gedeelte van het staatsexamen H.B.S. A en B gelijktijdig zal wor den gehouden met de eindexamens der hoogere burgerscholen op 7 April en volgende dagen. Het mon deling gedeelte van de staats-exa- mens zal als gewoonlijk in de zomer- vacantie Dlaats hebben. DRIEMAAL BRUILOFT. Theater Harmonie. Op het oude en verarmde bui tengoed van haar vader woont de jonge vrouw Vera Petrowska met haar ouden bediende als zij een afdeeling kozakken met hun offi cieren ingekwartierd krijgt. Overste Sascha meent, dat de eigenares van de hoeve een oude weduwe is en laat het daarom aan zijn officieren over haar aan him tafel te noodi- gen, maar als hij later op den avond de bekoorlijke jonge vrouw ontdekt, laat hij alarm blazen, stuurt alles op een nachtoefening uit en het resultaat is, dat hij en LANGEDIJK. De verzending en bestelling van de post hebben verandering onder gaan. De aankomst zal in hef ver volg zijn 's morgens om ongeveer half acht, 's middags kwart over een en half zes. Het vertrek 's morgens kwart voor acht, 's middags half twee en kwart vóór zes. In het ver volg zullen er twee bestellingen zijn, 's morgens en 's middags; de avondpost wordt niet meer besteld, doch er bestaat gelegenheid om correspondentie af te halen. Veilen van pastinaken. Het vei len van pastinaken is thans ver plicht gesteld. De kweekers zullen de door hen geteelde pastinaken moeten aanvoeren aan de veiling, waarbij zij zijn aangesloten. Niet- aangesloten kweekers zullen hun product aan de dichtstbijzijnde vei ling moeten aanvoeren. Verdeeling van den aanvoer. - Als grondslag voor de verdeeling van den aanvoer ter veiling onder de handelaren zullen in het ver volg gelden de geldelijke omzetten van de jaren 1939 en 1940. HEERHUGOWAARD Uitvoering Tavenu. - Den eer sten Kerstdag gaf de gymnastiekver- ceniging T.A.V.E.N.U. een openbare non-stopuitvoering in de zaal van den heer Rus onder leiding van den heer Jac. Schuit. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. De heer J. de Groot, voorzitter, memoreerde in zijn welkomstwoord, dat de ver- eeniging 85 leden telt (een paar jaar geleden bij het 20-jarig bestaan der vereenigmg ruim 40). Hij wekte al len op om het op te voeren tot minstens 100. Hierna werd in een vlot tempo het 37 nummers tellende programma af gewerkt. Na elk nummer volgde een spontaan applaus. Niet veel animo. - All-e losse arbeiders moeten zorgen, dat zij vóór 1942 in het bezit zijn van een loonbelastingboekje, hetgeen hen van rijkswege kosteloos verstrekt wordt. Zeer weinigen hebben tot nu toe van de gelegenheid gebruik gemaakt om zich het verplichte boekje in bezit te stellen. Op Maandag 29 en Dinsdag 30 Dec. wordt ten huize van den dienstgeleider Molenaar nog maals van 4-8 uur n.m. de gelegen heid opengesteld een dergelijk boek je aan te vragen. BROEK OP LANGENDIJK. Kerkccncert. - Den eersten Kerst dag hebben de chr. muziekvereeni- ging Advendo en het herv. kerkkoor in de herv. kerk een gezamenlijk concert gegeven. Voor dit wijdings concert bestond een overweldigende belangstelling. Er moest een groot aantal personen worden teleurge steld. Er werd zoowel door de vereeni gingen afzonderlijk als gezamenlijk optreden, ook werd met begeleiding van het orgel, bespeeld door den heer K. Wagenaar, gemusiceerd. Het gebodene werd op zeer hoogen prijs gesteld. Ned. Bond van Jongelingsvereeni- gingen. - De Ned. Bond van Jonge- lingsvereenigingen op geref. grond slag hield op den tweeden Kerstdag een streekvergadering onder leiding van den heer Fris uit Zaandam. Een groot aantal personen was aanwezig. De voorzitter heeft in zijn openingsrede het doel van deze bij eenkomst en van de vereeniging uit eengezet, waarna de heer J. Slot een orgelsolo ten beste gaf. De heer S. van Popta, uit IJmui- den heeft een inleiding gehouden over het onderwerp: „Pelgrims in dienst van Christus". Het slotwoord werd gesproken door cand. Van der Meye uit Scha gen. EGMOND AAN ZEE. Steunverhooging. - Het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft besloten de ondersteuning voorloopig met 20 pet. per week te verhoogen. Gemeente-leverantie. - De leve rantie voor de gemeente in 1942 is opgedragen aan de firma Jansma, den heer C. Hoebe en mej. A. Co- nijn, resp. voor schoonmaakart., smidswerk en handwerkbenoodigd- heden. Spreekuur burgemeester en secre taris. - De commissaris der provin cie heeft de spreekuren van den bur gemeester te Egmond-Binnen be paald op Maandag van half 10 tot half elf en Vrijdag van 11-12 uur en vooc den secretaris op Woensdag van half 10 tot half elf en Zaterdag van 11-12 uur. ZUIDSCHARWOUDE. St. Joannes. - In de zaal van den heer Rijper heeft het fanfarecorps „St. Joannes" een goedgeslaagde uitvoering gegeven. De tooneelver- eeniging TOP verleende, zooals ge woonlijk, haar zeer gewaardeerde medewerking. RIEK KLOPPENBURG OVERLEDEN. Te Herveld in de Betuwe is op 72- „arigen leeftijd overleden de oud- tooneelspeelster Riek Kloppenburg. Met Riek Kloppenburg is een van de garde der volksspeelsters heen gegaan. Zij was een bekende actrice, die voor het volkstooneel haar groote verdiensten heeft gehad. Bij Stoel en Spree werkte zij vele jaren. Later zag men haar bij ver schillende gezelschappen in Carré en in kleine théaters. Haar besten tijd beleefde zij echter bij Bouber, waar zij vele goede rollen speelde. O.a. ■laantje in Zeemansvrouwen. Vooral haar uitbeelding van de oude volks vrouw was treffend en maakte haar zeer gezien bij het Amsterdamsohe publiek, dat destijds den Plantage- schouwburg bezocht. De laatste jaren leefde mevrouw Kloppenburg teruggetrokken in het dorpje Herveld in de Betuwe, daar toe in staat gesteld door het Pen sioenfonds voor oude tooneelisten Na een ongesteldheid van enkele dagen is zij daar gisteren overleden. SUCCESVOLLE CABARET VOORSTELLINGEN. In het Gulden Vlies zijn van Tweeden Kerstdag tot en met giste ren zes voorstellingen gegeven door het O. en B.-Ensemble van de cabaretrevue: Dat mag je niet zeg gen! en deze serie voorstellingen is een doorslaand succes geworden. Vier van de zes, waaronder de drie avondvoorstellingen, waren totaal uitverkocht en iwee middagopvoe ringen-waren uitstekend bezet. Het was een uitgebreid en zeer afwisse lend programma dat Paul Ostra en Harry Boda met hunne medewer kers brachten. De vroolijkheid vierde hoogtij en de aanwezigen hebben zich telkenmaal kostelijk geamu seerd. Nadat het ensemble het publiek op aardige hartelijke wijze had begroet, Paul Ostra -en Harry Boda het tiieilied hadden gezongen en Ostra daarna op leuke' wijze met het publiek had geconfereerd, trad het charmante dansduo: Les deux Chérics op. Het volkomen gelijkvormige dan sen van deze beide dames trok de bijzondere aandacht. Ook hun rhapsodie in zwart en wit, hun ope ningsnummer na de pauze en vooral hun succesnummer de Vroolijke Soldaatjes behaalden een luid applaus. Het glansnummer van het pro gramma was het optreden van de bekende Harmony-Sisters. Een keu rig zangduo, één der zusters tevens als pianiste, dat een paar Holland- sche nummers bracht en een uit bundig en verdiend succes behaalde met het fijn uitgevoerde „Le plus beau tango du monde" en later met: „Sag beim Abschied leise Servus". Men zal deze artisten gaarne nog eens in Alkmaar terugzien. Beppy en Harry Boda behaalden een daverend lachsucces met hun éénacter: Kamer 17, waarvan de komische inleiding en de hotel kamer-scène kostelijk amuseerden. The Hodlars toonden zich in opera- en dansmelodie-fantasieën zeer be kwame accordeonnisten, die hun reputatie hooghielden. Piano (Ernst Pit+ers) en accordion gecombineerd deden het uitstekend in Oriënt- Express en Tiger-Rag. Clara Visscher kondigde Paul Ostra aan als voordrachtskunstenaar en diens optreden sloeg bepaald in. Dwaze en fijne liedjes bracht hij op geestige wijze en zijn lied van Am sterdam en Rotterdam werd vlot meegezongen. Mr. Oradi toonde zich een geestig en goed imitateur van radio-uitzendingen enz. en een aan trekkelijk ensemble blonk uit in de Melodie der Straatzangers met di verse bekende nummers. In de aan gekondigde jonge soubrette her kende men aan 't slot Paul Ostra, die als dame geen slecht figuur maakte. Clara Visscher en Harry Boda leverden nog een geestig duet in de scène: Opera-belevenissen en onbe daarlijk is er ten slotte gelachen om de éénacter- De onverwachte gast, waarin twee heeren uit het publiek om beurten de rol van Harry Boda overnamen en een lastig geval moes ten oplossen. Dat Beppie Boda en Paul Ostra een groot aandeel in deze vermakelijke sketch hadden, behoeft niet te verwonderen en de amateur- artisten kregen een applaus van belang. Het orkest heeft aan het welslagen van het geheel goed medegewerkt en de bezoekers zullen aan de amusante voorstellingen van het geheele gezelschap met genoegen terugdenken. G. C. van Gulik. HÏNDMv.^-. Bij besluit van 24 D-:ember 1941 is aan de Vereenigde Brandstoffen- handel N.V. alhier vergunning ver leend tot het uitbreiden van haar inrichting met een drooginrichting voor generator-anthraciet en een werk- en brandhoutzagerij, waarin 3 electromotoren, resp. van 3, 4 en 5 P.K. in het perceel Noorder kade nr. 2 alhier. Alkmaar, 27 December 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, A. KOELMA. KERSTBOODSCHAP VAN DEN PAUS. Rome, 24 December. (D.N.B.) Paus Pius XII heeft in zijn Kerstboodschap, die door den Va- ticaanzender werd uitgezonden, zijn droefenis geuit over het leed, dat de oorlog de menschheid aan doet, waarbij hij de vrijheid en veiligheid der volken bepleitte en zich keerde tegen de egoïstische beheersching van de grondstoffen. Als dat vraagstuk eenmaal is op gelost, is er geen plaats meer voor totalen oorlog en onbeperkte be wapening. Met klem betoogde de Paus, dat er bij een reorganisatie van de wereld geen plaats meer kan zijn voor vervolging van den godsdienst. Tot slot schonk de Paus den zegen urbi et orbi. Stoottroepen voor blanke wapenen man tegen man. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 's-Gravenhage. Wavell neemt verdediging van Birma op zich. (D.N.B.) - Naar in Londen officieel is bekend gemaakt, heeft generaal Wavell de verant woordelijkheid voor de verdediging van Birma op zich genomen. Luite nant-gen. Hutten, de chef van den generalen staf in Br.-Indië, is tot bevelvoerend generaal in Birma be noemd. Wijziging van het Britsche commando in Oost-Azië. (D-N.B.) - Het Britsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat luitenant- generaal Sir Henry Pownall te Sin gapore is aangekomen en het opper bevel der Britsche strijdkrachten in Oost-Azië op zich heeft genomen als opvolger van Sir Robert Brooke- Popham. In November werd Pownall met dit commando belast. Botsing op spoorlijn Berlijn Posen. (D.N.B.) - Tijdens een sneeuwstorm is de nachtsneltrein BerlijnWarschau op een stilstaan- den goederentrein gereden. De voor ste wagons geraakten in brand. Of schoon de trein niet zeer vol was, verwacht men, dat er dooden en ge wonden zijn. Waarschijnlijk konden in den zwaren sneeuwstorm de sigalen niet duidelijk worden waar genomen. Gaullisten bezetten St. Pierre en Miquelon. (A.N.P.) - De Brit sche berichtendienst meldt, dat Gaullistische strijdkrachten de Fran- sche eilanden St. Pierre en Mique lon bij New Foundland hebben be zet. Minister Huil heeft over de •be zetting besprekingen gevoerd met den Canadeeschen minister-presi dent. Hij hoopte op een minnelijke schikking van de kwestie. De Fran- sche regeering heeft dadelijk door haar ambassadeur te Washington geprotesteerd en het herstel van den status quo verlangd. Luitenant-generaal Bergman ge sneuveld. (D.N.B.) - Zondag is in den middensector van het Oostelijk front de commandant van een divi sie infanterie, luitenant-generaal Bergmnnn, in de voorste linies ge sneuveld. Herhaaldelijk heeft hij zich door persoonlijke dapperheid onderscheiden. Thailand in oorlog met Enge land en Amerika. (D.N.B.) - De plv. minister van financiën van Thailand heeft medegedeeld, dat Thailand zich in oorlog bevindt met Engeland en Amerika. Schending van de Spaanschc neutraliteit. (D.N.B.) - Engelsche .vliegtuigen hebben in de Spaansche haven Puerto Carino het Duitsche schip Benno door bom treffers tot zinken gebracht en de bemanning, die in de reddingbooten wilde gaan, beschoten. De schending heeft groote verontwaardiging gewekt. Verklaringen van Japansche minister. (D.N.B.) - Minister-presi dent Tojo heeft o.a. verklaard, dat de Japanners op Mindanao 18000 Ja pansche burgers gered hebben. Hij zeide, dat na de reparatie der be schadigde petroleuminstallaties op N. Borneo bijna 20 bronnen binnen een maand geëxploiteerd zullen worden. De minister van marine noemde bij de Amerikaansche verliezen o.a. 7 slagschepen, 2 kruisers, 1 torpedo jager, 9 duikbooten en 6 kanonneer- booten. Japan verloor 3 torpedo jagers, een mijnveger en 5 duikboo ten. Hij verklaarde, dat de Britsche en Amerikaansche vloten op den Stillen Oceaan zijn verslagen en meer dan de helft der vijandelijke luchtstrijdkrachten Is vernietigd. Bij de verovering van het versterkte eiland Wake werden 1600 gevange nen gemaakt. Op de Philippijnen zijn 338 vijandelijke vliegtuigen ver nield en alleen in het Z. is nog een zekere vijandelijke activiteit in de lucht waar te nemen. Minister Tojo heeft nog verklaard, dat in totaal in alle operatiezones van het leger 427 vliegtuiges zijn vernield en 60 vijan delijke kanonneerbooten en koop vaardijschepen tot zinken zijn ge bracht. Het Japansche leger, dat een groote buit maakte, heeft overal met succes gestreden. Met betrekking tor Mandsjoekwo werd verklaard, dat de verdediging der grenzen met bui- ten-Mongolië en de Sovjet-Unie ge waarborgd is en dat er volkomen rust en orde heerschen. DE BOTSRPRIJZEN. ALKMAR, 27 Dec. 1941. Op de he den gehouden botermarkt was de aanvoer 50 stuks van kg en de prijs voor kleinhandel 1.251.30. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 29 Dec. (Noordermarktbond). 93100 kg Roo- de kool 5.80; 89300 kg Gele kool 5.60; 177700 kg D. witte kool 3.80; 800 kg Groene kool 4.80. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Dec. (Lang. Groen ten veiling). 54000 kg Roode kool 5.80; 145300 kg Gele kool 5.60; 117300 kg D. witte kool 3.80; 1100 kg Knolselderij 1.50 5.20; 300 kg Boerenkool 6. SCHAGEN, 24 Dec. '41. Veemarkt: 13 Tijdkoeien 300—420; 15 Gelde- koeien (magere) 275350; 10 Vaarzen 200300; 11 Graskalveren 100180; 52 Overhouders 3540; 9 Varkens (magere) 35; 15 Biggen 16—26; 122 Konijnen 1—6. WARMENHUIZEN, 24 Dec. 1941. 900 kg Uien 5.10; 109000 kg Roode kool 5.80; 40500 kg Gele kool 5.60 er. 39900 kg D. witte kool 3.1HL ALKMAARSCHE COLT BOND VAN BOERI Dezei dagen hield d Bcerinncn en andere vrouwen in café Central gadering onde1 presidiun ue Haar.Bosker, die bij in hei bizonaer welkom heer Bakker, hoofu van en Bodem" van den Ned. die 's middags een inl over: „Wat is de Ned. L; Mevr. de Haan me. haar openingswoord d waarin het platteland verkeerd heeft en heri: aan het vernietigen dei producten, het onveikoi van visoh en landbouwpn Zij sprak den wensch nieuw gestichte Landstan vernietigingsprocessen zc ten cm te zetten in proc voor ons volk. Als aan d< wordt voldaan, wat wij de Ned. Landstand ook reeds kunnen merken, i wij als boerinnen de taa ding tegenóver deze inst palen, aldus de presiden malen wordt de Ned. Le ders voorgesteld dan h lijkheid is. Hij is in geei politieke organisatie. H zich op de geheele platt king, ook de plattelands- jongeren. Na het voorlezen der mevr. Glijnis en het •penningmeesteres, mevr' over de financiën, wer gegeven aan den heer B Deze begon met er i dat zooveel van het pis loren was gegaan, om< niet voldoende insteld tuur, waarmede wij toi verbonden zijn. Ons g en werken van begin 1 rust op een en al godd ping. Niet voor niets is ven, maar wel terdege maken wat er van te m: vele malen komen w dat men eerst zich zelf wige eigen ik voorop pk naastenliefde toont voo mensch. Al zegt men maal, dat men 'n christe ei niet naar handelt, i pseudo-christen, dus i het recht heeft dezen r gen en er zich op te bei Door ons Godsvertroi zen naaste lief te hehbei zal de eerbied voor der lijktijdig sterker word voor den arbeid, hier voor den arbeid op .het zal geschapen moeten v boer en arbeider tot brengen. Boer en arbeid arbeidersvrouw bij elk organisatie, recht hebbe belangen en den plicht tegenover hun naaste, mengaan, afgezien var politieke of .e nog zo< voorkomende financieel schouder aan schouder verheffende hun plattel huishoudelijk belangen, waarvoor de Ned. Ls werken en bouwen. De bevolking zal teruggeb: worden naar haar eigen moogt u zelf niet onder ge zijt niet slechter dar ling, al zij gij ook eenv malen staat U nog bov zedelijk en cultureel gi daarom niet ontfutsele is, maar sta erop het t Hier zult u alleen slag uzelf terugvindt, geste: 1 van den Ned. Landste Bodem", die in hoofdz; reele en economische Landstand omvat. Komende aan afd. 1 Landstand „Volk en E spr. in korte trekken ui onderverdeeld is in bureaux o.a.: Sibbe en i ders, landjeugd, landsv ming, nieuwe boeren ven, en recht, waar hypotheek en erfrecht, afdeelingen hebben ied welke gezamenlijk zijn onder het hoofd v en Bodem" en omvatte economische en culti In tegenstelling met vc de dorpen het zwaarh Vanuit den dorpsraad, tak van bedrijf en ooi landsvrouw en jeugd i digd zullen zijn, gaan naar de gouw door bei een streekgemachtigde. voordeel voor den bo geheel anders dan vc men toen van boven i werkte. Dit is met de stand verdwenen tot platteland. Ten slotte besprak n zij nog enkele bijzon den Bond zelve. Van d om vragen te stellen bruik gemaakt. De voc ten slotte de vergader: woord van dank aan c ker en wenschte ieder in deze moeilijke dage HOOFDSTUl De eerste bo De predikant van I zat een auto, die nij t den voor twee honde: gekocht. Wanneer Eve naar verschillende d< gemeente reed, placht woners er vol ontzag en zich af te vragen ding nog zou loopen. Op den morgen va: van Nora Brakman n Hontersberg rijden or af te'halen, die eenig nastorie zou lvee-en r "ez: '"r i v aanl

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6