DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Succesvoile actie in Noord-Afrika. strijd In Oos^Azië. Omsingelingsactie in het gebied van AgedaVia afgeslagen. De strijd in het Oosten. P.T.T. met nieuw jaar. De uitreiking van den Dr. Goedewaagen-prijs. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 305. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven (franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330.- Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 30 December 1941 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Aan het O. front duren de afweergevechten met onvermin derde hevigheid voort. Zware artillerie van het leger heeft vijf treffers op een Sowjet-^lagschip voor Leningrad geplaatst. Bij nieuwe luchtaanvallen op vijan delijke troepen- en scheepvaart bewegingen in de Straat van Kertsj zijn een transportschip tot zinken gebracht en zes trans portschepen, alsmede talrijke kleinere vaartuigen beschadigd. In N.-Afrika heeft de vijand een verkenningsactie onderno men tegen de Duitsch-Italiaan- sche stellingen in het gebied van Agedabia. Bij geslaagde tegen aanvallen werden 58 Britsche pantserwagens en een groot aan tal gepantserde verkenningswa gens en auto's vernield. In Cyre- naica zijn vliegvelden en troe penconcentraties van den vijand gebombardeerd. Ten N. van To- broek hebben Duitsche gevechts vliegtuigen verscheidene tref fers geplaatst, op een Britschen torpedobootjager en een in con- vooi varend koopvaardijschip. Ter hoogte van Mersamatroeh heeft een Duitsche duikboot een aanval gedaan op een militair convooi. Twee Britsche trans portschepen, met een gezamen- lijken inhoud van ongeveer 9000 tori, werden tot zinken gebracht, een derde schip werd door tor pedotreffers beschadigd. Overdag en des nachts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed gevolg aanvallen gedaan op Britsche vliegvelden en haven werken op Malta. Britsche bommenwerpers vie len in den nacht van 28 op 29 Dec. plaatsen in W.-Duitschland) en in het N.-Duitsche kustgebied aan. De burgerbevolking leed vooral in Emden verliezen aan dooden en gewonden. Negen van de aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Een ander Britsch vliegtuig werd bij de po ging om overdag naar de bezette gebieden te vliegen, omlaag ge schoten. Bij de gevechten der laatste dagen heeft zich de eerste luite nant Mügge, als leider van een bataljon infanterie, op bijzondere wijze onderscheiden. Met de zeer zwakke strijdkrachten van zijn bataljonsstaf verdreef hij in een tegenaanval, dien hij op eigen besluit had ondernomen, den sterk superieuren vijand, nam hij een door den vijand bezette plaats in en wist hij die tegen nieuwe aanvallen te handhaven. De Führer heeft hem het ridder kruis van het ijzeren kruis ver leend. Nederlandsch-Indië in den strijd betrokken. Japansche valschermtroepen bij Medan. Australië en Nieuw-Zeeland zelf worden bedreigd. Er zouden in Sin gapore meer dan 100 schepen bij eengebracht zijn ter voorbereiding van een massale evacuatie. Uit Stockholm werd op 29 Dec. door het D.N.B. gemeld, dat vol gens den Britschen nieuwsdienst op Sumatra, in de buurt van Medan, strijd geleverd werd tusschen Ned.-Ind. strijdkrachten en Japan sche valschermtroepen. Bovendien zouden Japansche vliegtuigen eenige plaatsen op Celebes met machinegeweervuur hebben aan gevallen en gebombardeerd. Volgens Reuters militairen corres pondent uit Lissabon zijn de aanval op het vliegveld van Medan en de Japansche valschermtroepen bewij zen voor de voordeelen en het ini tiatief der Japanners Zij gebruiken tot het uiterste hun superioriteit in de lucht en ter zee om zooveel mo gelijk „defensieve stellingen" in han den te krijgen, die in elke richting kunnen worden - uitgebreid. Met het oog op de groote potentieele kracht der Japansche troepen moet de be dreiging van Ned.-Indië nauwlettend worden gadegeslagen. Uit Soerabaja wordt gemeld dat op het vliegveld van Medan een ge bouw van de Ned. Luchtvaartmij. een voltreffer heeft gekregen en dat op het vliegveld 20 personen gedood en 40 gewond zijn. Nieuwe Japan sche troepen zijn in Serawah (Br.- Borneo) geland. Koetsjing, de hoofd stad van Serawak, is ingenomen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de leider van het inlichtingenbureau der regeering over den strijd op Su matra nog geen offi'cieele berichten had ontvangen. Uit Sjanghai verluidt, dat de Ned.- Ind. regeering gelast heeft, dat alle 17-jarige mannen zich in Januari voor den militairen dienst moeten melden. De strijd op Malakka. Uit Tokio werd 29 Dec. door het D.N.B. gemeld, dat Ipoh, de hoofd stad van de provincie Perak, door de Japanners was genomen en dat de resten der Britsche strijdkrachten in Z. richting achtervolgd worden. Volgens Domei is na den overtocht over de rivier Perok de veldtocht op Malakka in het tweede stadium ge treden. De Britten hebben op hun terug tocht bruggen en gebouwen en aan de W.-kust van Malakka ook dorpen en levensmiddelen vernield. Uit Bangkok wordt gemeld dat vanuit Singapore een dringende op roep om hulp tot Engeland en Ame rika is gericht, daar Ned.-Indië, EEN GEZELLIG PRAATJE moet u niet op de hoeken van straten houden, wanneer daardoor het ver keer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Art. 32 van de Wegenver keersregeling. (Polygoon-Seym) De toestand op de Philippijnen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat Roosevelt de bevolking der Philip pijnen hulp toegezegd heeft. Hij be loofde de bevolking vrijheid en on afhankelijkheid. Naar uit Sjanghai verluidt zijn al leen Zaterdag 25 vliegtuigen op het Philippijnsche vliegveld Nichols ver nield. De toestand in Manilla wordt steeds critieker. In een op 20 km ten Z. van Mani la gelegen gevangenis, waarin zich ongeveer vierduizend gevangenen bevonden, veroorzaakten de berich ten aangaande de Japansche over winningen een opstand. De gevange nis ging voor een groot gedeelte in vlammen op en talrijke gevangenen verbrandden of werden door de be wakers doodgeschoten. Ceboe, de hoofdstad van het ge lijknamige eiland is Woensdag hevig gebombardeerd. Door den aanval op petroleumtanks en andere militaire doelen ontstonden geweldige bran den. De strijd in China. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn de 182e en de 12e divisie van Tsjoenk'ing in het N.W. deel der pro vincie Kiangsi Zondag definitief ver slagen. De steden Kaoan en Litsji werden ingenomen. De divisies heb ben allen tegenstand opgegeven en zijn op de vlucht geslagen. Italiaansch legerbericht. Rome, 29 Dec. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 575 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: De vijand heeft geprobeerd een omsingelingsactie te ondernemen in bet gebied van Agedabia met behulp van belangrijke pantserstrijdkrach ten. Snel tegengehouden door de reactie van onze artillerie en in den flank aangevallen dooi- de gemecha niseerde afdeelingen van Italianen en Duitschers, werd de vijand zwaar verslagen. 58 Engelsche pant serwagens en een groot aantal ande re voertuigen werden vernield en ten deele buitgemaakt. Van de fron ten van Solloem en Bardia valt niets bijzonders te vermelden. De Duitsche luchtmacht heeft her haalde malen het eiland Malta aan gevallen. Drie vijandelijke machines werden neergehaald. Duitsche ja> gers dwongen tusschen Noto en Ro- solini een driemotorigen Engelschen bommenwerper, die Catania pro beerde aan te vallen, tot dalen. De .uit zes personen bestaande beman ning werd gevangen genomen. In het O. bekken van de Middel- landsche zee hebben onze torpedo vliegtuigen een vijandelijke vloot- formatie aangevallen en daarbij een zwaren kruiser en twee groote sche pen getroffen. Twee' Curtiss-vlieg- tuigen, die het convooi escorteerden, werden tijdens een luchtgevecht neergehaald. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Drie andere toestellen konden zwaar getroffen op onze bases terugkeeren. WOENSDAGMIDDAG J.L. HEEFT EÉN LA ZARET TE AMSTERDAM HET KERSTFEEST GEVIERD, waarbij ook Rijkscommissaris dr.- Seyss Inquart aanwezig was. De zwaargewon den, die niet in de feestzaal aanwezig konden zijn, werden niet vergeten.Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart bezoekt een der patiënten. (Stapf-Mol) INZAMELING voor W.H.N. te Amsterdam. Leerlingen van de Electro Technische School. (Stapf) Uit Berlijn wordt door het D.N.B. melding gemaakt van verbitterde gevechten, die tot Zondagavond in het Z. deel van het O.-front duurden en waarbij bolsjewistische aanvallen van infanterie, cavalerie en tanks werden afgeslagen. Vele vijandelijke tanks werden vernietigd en de bolsjewisten trokken met zware ver liezen terug. Op een plaats van het gevechtsgebied was het de vijande lijk cavalerie gelukt -de vooruitge schoven Duitsche verdediging te doorbreken en de Duitsche stellingen binnen te dringen. In een tegenaan val, die tot in den nacht voortduur de, werden de bolsjewistische ruiters door de Duitsche infanterie terugge worpen. Ook in den naburigen sector kwam het tot harden strijd om een station, waarop de vijand vanster ke strijdkrachten gebruik makend een aanval deed. Ook hier werd de bolsjewistische aanval met succes door de Duitsche troepen afgeslagen en het station bleef hecht in Duit sche handen. Ook in den centralen sector deden de Duitsche troepen succesvolle tegenaanvallen. Bij den verbitterden strijd om een plaatsje joegen d>- Duitschers een compagnie Bolsjewie ken uiteen en sloegen zware aanval len af. Ook op een ander punt rukten Duitsche pantserwagens op en maak ten ondanks het bevroren terrein en de sterke vorst een weg vrij. Door dezen opmarsch werd den naar vo ren gedrongen vijand den terugweg afgesneden. De bolsjewisten tracht ten aan de vernietiging te ontko men. Het geconcentreerde vuur der Duitsche pantserwagens bracht den wijkenden tegenstander groote, bloe dige verliezen toe. Ondanks de hevige koude, hier en daar meer dan 20 graden, hebben de troepen van een Duitsch legercorps in den centralen sector een heuvel achtig terrein, dat bij een bolsjewis- tischen tegenaanval tijdelijk verlo ren was gegaan, heroverd1. 'Sterke vijandelijke strijdkrachten, die het terrein tevergeefs trachtten te ver dedigen, werden door de Duitsche troepen, die in den middag van den 28en December tot een omsingeling overgingen ingesloten en staan op het punt vernietigd te worden. ZWARE NEDERLAAG VOOR BOLSJEWIEKEN. Rome, 29 Dec. (D. N. B.) Het op Kerstdag door de bolsjewieken on dernomen offensief op de Italiaan sche stellingen in den Z. sector van het O. front die na drie dagen van hardnekkige gevechten in een zware nederlaag van den vijand geëindigd, zoo meldt Stefani. Tezamen met Duitsche eenheden gingen de troepen van het Italiaansche expeditiecorps tot een krachtigen tegenaanval over, waarbij de Italianen in het bezit van nieuwe stellingen geraakten. De tegenstander leed aanzienlijke ver liezen en liet 2000 dooden op het slagveld achter. JAPANSCHE DUIKBOOTEN IN AMERIKAANSCHE WATEREN. Tokio, 29 Dec. (D.N.B.) Naar van officieele marinezijde heden beves tigd. wordt, opereeren Japansche duikbooten in de kustwateren, van Noord-Amerika. Tot 25 Deceihber zijn 18 vijandelijke schepen met een inhoud van 140.000 ton tot zinken gebracht of beschadigd. Daarbij zijn tien schepen met een waterverplaat sing van'70.000 ton tot zinken ge bracht en drie schepen van 30.000 brt. zwaar beschadigd. Vijf schepen met tezamen 40.000 brt. zijn bescha digd. Iran breekt met Japan en Frankrijk. (A.N.P.) - Volgens nog onbevestigde berichten uit Teheran, heeft de Iraansche minister van bui- tenlandsche zaken aan den Japan- schem en den FransChen gezant de passen 'laten overhandigen, daar de Iraansche regeering de diplomatieke betrekkingen met Japan en Frank rijk als verbroken beschouwt. Deze week zal het personeel van beide legaties dte Iraansche hoofdstad ver laten. Eén postbestelling. 's-Gravenhage, 30 December. Op Nieuwjaarsdag hebben de post-, telegraaf- en telefoon kantoren dienst als op Zondag. Sommige telegraaf- en tele foonkantoren zijn op dezen dag nog een uur bovendien ge opend. In het geheele land zal één briefpostbestelling worden uit gevoerd, alleen in. de grootste steden zal een extra tweede bestelling plaats vinden. De buslichtingen worden op 30 en 31 December en op 1 Januari geregeld .overeen komstig de behoefte. Nadere inlichtingen ver strekken de kantoren. BEDRIJFSORGANISATIE VOOR VEE EN VLEESCH. Eerste verordening. 's-Gravenhage, 29 Dec. De be drijfsorganisatie voor vee en vleesch, welke, zooals reeds werd gepubli ceerd, met ingang van 15 Nov. j.l. op grond van het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 is ingesteld, heeft een verordening vastgesteld, welke met ingang van 1 Jan. a.s. van kracht zal worden en waarin de handel-in slachtvee, de toewijzing van vleesch aan de slagersbedrijven, de bereiding van vleeschwaren en verschillende andere onderwerpen zijn geregeld. Deze regelingen zijn niet alle nieuw, ten deele zijn zij' gelijk aan verschillende door den se cretaris-generaal van het dep. van landbouw en visscherij gegeven, thans bestaande voorschriften. En kele belangrijke wijzigingen zijn echter aangebra'cht. Zoo zullen in de toekomst het voor de slacht bestem de rundvee en de voor de slacht, be stemde schapen en paarden door de bedrijfsorganisatie niet meer, zooais tot dusverre door de N.V.C., worden overgenomen, maar zal de bedrijfs organisatie zich bepalen tot het re gelen van den afzet. De toewijzing aan de be- en verwerkende bedrijven zal dus blijven plaatsvinden als nu, met dien verstande, dat de verkoop aan en doorverkoop door een cen trale instantie tot nu de NVC vervalt. Verschillende onderwerpen, zooals de toelating van marktvee-handela- ren, de regeling van den afzet van het vee en de toewijzing van het vee zijn in de nieuwe verordening veel uitvoeriger behandeld dan in de door de verordening vervangen besluiten van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis scherij. De nieuwe verordening bevat eveneens nieuwe bepalingen betref fende het vestigen, voortzetten, uit breiden, verplaatsen en stilleggen van bedrijven, welke voorschriften echter grootendeels met 1 Jan. a.s. nog niet in werking zullen treden. De tekst van de verordening is niet gepubliceerd in de Staatscourant, maar in het nieuw uitgekomen voed- selvoorzieningsblad. Benoemingen. In het op 24 Dec. verschenen eer ste nummer van het nieuw ingestel de voedselvoorzieningsblad zijn op genomen de beschikkingen van den secretaris-generaal van het dep. van landbouw en visscherij en van den directeur-generaal van de voedsel voorziening waarbij het bestuur van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch als volgt is samengesteld: Tj. B. E. Kielstra te 's-Gravenhage, voorzitter; R. Wichers Hszn. te GaS- selternij eveenschemond, ondervoor zitter; J. de Veer te Schagen; J. P. van der Stoel te Leiden; H. W. Bil- le te Amsterdam; J. M. Hoogstraten te Deventer. Dit bestuur zal in functie blijven totdat de vakgroepen en ondervak- groepen, bedoeld in het organisatie besluit voedselvoorziening 1941, zijn ingesteld, waarna het bestuur vol gens nader vast te stellen regelen zal worden samengesteld. De heer Kielstra is voorts benoemd tot directeur van de evengenoemde bedrijfsorganisatie en tot directeur van het aan deze organisatie verbon den vee- en vleeschaankoopbureau. DIENSTBODE STICHTTE BRAND. Zaterdagmiddag is aan den Win- sumerstraatweg, onder Winsum, een felle brand uitgebroken in de boer derij van den heer J. Botma. De brand is ontstaan in de groote aeh- terschuur, waar de dienstbode werk zaamheden verrichtte. Beide schu ren brandden af. Het voorhuis kon worden behouden. Het koren in de beide schuren was reeds afgeleverd, zoodat de schade, die door verzeke ring wordt gedekt, is beperkt tot landbouwwerktuigen en gereed schappen. Bij het onderzoek bleek, dat de 15-jarige dienstbode J. R. de brand heeft gesticht. Zij heeft een volle dige bekentenis afgelegd en is in arrest gesteld. MITRAILLEURVUUR OP VISSCHERSSCHEPEN. IJmuiden, 29 Dec. (A. N. P.) We derom hebben vorige week Engel sche vliegtuigen twee Nederland- sche visschersschepen aangevallen, n.l. den stoomtrawler „Ita", IJM. 22 van de reederij N.V. de Daad en den Katwijker logger KW. 122 van de reederij C. Ouwehand. Beide schepen voeren met een vischvangst huis waarts, toen zij Woensdagmorgen, half tien doqr twee vliegtuigen met mitrailleurvuur werden aangeval len. Er ontstond een paniek onder de bemanning van den stoomtrawler „Ita", Schipper P. v. d. Bent uit Katwijk, werd door een schot in zijn kaak getroffen. Van de opvarenden van den logger K.W. 122 werd een matroos, J. Hoek, uit Katwijk aan Zee, door een schot in zijn knie ge wond. Beide visschers hebben zich na aankomst in de haven onder me dische behandeling gesteld. LEVERING VAN GOEDEREN AAN VERTEGENWOORDIGERS. 's-Gravenhage, 29 Dec. De com missie voor de crisis-tuchtrecht- spraak te Arnhem heeft onlangs een zaak behandeld, die ruimere be kendheid verdierft. De bedrijfs leiding van een melkproduc- tenfabriek, filiaal eener maatschap pij, had verzuimd in het tijdvak van 28 Juli t.m. 8 Maart 1941 bij leve ringen van boter aan haar verte genwoordiger te Amsterdam gelijk tijdige of voorafgaande afgifte van bonnen e.d. te vragen. Bovendien had de -fabriek, wanneer van den vertegenwoordiger bericht kwam, dat een kooper een hoeveelheid bo ter had afgenomen, de boter aan dien kooper gefactureerd zonder dat deze de benoodigde bescheiden had afgegeven. Wegens ovértreding van de boter en vetdistributiebeschikking 1940 legde de commissie aan de maat schappij een boete op van 4.000, daar de leiding van het filiaal niet had mogen toestaan, dat veie opeen volgende leveranties plaats hadden zonder bescheiden en daar de hoofd directie bij behoorlijk toezicht deze feiten had moeten vernemen en ver der voortgaan voorkomen. Deze uitspraak wordt onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht ten einde -oortgelijke over tredingen te voorkomen. Er moge nog op worden gewezen, dat het niet uitgesloten is, dat in de toe komst in dergelijke gevallen nog strengere straffen worden opgelegd. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 29 Dec: Gedurende het weekeinde vlogen verscheidene Britsche toestellen boven ons gebied en wierpen een groot getal spring en brandbommen neer. De meeste vielen in het open veld. Een 25-tal woonhuizen liepen lichte schade op. Een boerenhofstede werd door een brandbom getroffen en brandde ge heel af, hierbij kwamen 15 schapen om* Een andere boerenhofstede werd zoo zwaar beschadigd, dat ze ont ruimd moest worden. Gelukkig zijn er onder de burgerbevolking dit maal geen dooden of gewonden te betreuren. EEN HEEL GELUKKIG JAAR! 's-Gravenhage, 30 Dec. De centrale prop.-commissie voor de .kinderpost zegels schrijft ons: Als de klokken straks gaan luiden Als het nieuwe jaar begint, Denkt u dan misschien nog even Aan de zegels voor het kind? Zeg niet „Ik heb al zooveel series",: Neem er nog gerust een paar. Het misdeelde kind van Neerland Wenscht u een heel gelukkig jaar. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 30 Dec. onder: 17.34 31 Dec. op: 9.51 MAAN 30 Dec. op:* 15.52 onder: 6.26 2 Januari Volle Maan. (Van onzen eigen verslaggever). In een der fraaie en met palmen versierde zalen van het hotel De Wittebrug in Den Haag waren gis termiddag hoofdambtenaren van het Dep. van volksvoorlichting en jour nalisten samengekomen om de plech tigheid van de overhandiging van den Dr. Goedewaagen-prijs bij te wonen, een prijs die, zooals destijds in Utrecht bekend was gemaakt, door een onbekenden gever jaarlijks be schikbaar gesteld is voor de journa listen, die in het afgeloopen jaar de beste bijdragen hebben geleverd in het belang van de volksgemeen schap. Men begrijpt hoe moeilijk de keu ze geweest is voor de commissie van beoordeeling, bestaande uit ambte naren van het departement, den Raad van voorlichting der Ned. pers en het bestuur van het Verbond van Ned. journalisten, maar ten slotte bleken er niet minder dan drie prijs winnaars te zijn, n.l. in alphabeti- sche volgorde-"de heeren Hugo van den Broek, hoofdred. van de Limburger Koerier, Drs. W. Goed- huys, hoofdred. van de Arbeiders pers en de Waag en A. A. L. Grau- mans, hoofdred. van de Gooi- en Eemlander, de bekende schrijver van de Brabantsche brieven „D'n Dree". Prof. Goedewaagen was door bij zondere omstandigheden helaas ver hinderd zelf de naar hem genoemde prijzen uit te reiken, maar zijn taak werd op voortreffelijke wijze over genomen door den heer P. J. van Megchelen, voorzitter van het Ver bond van" Nederlandsche journalis ten, die in een magistrale rede de moeilijkheden uiteenzette waarmede de prijswinnaars in dezen tijd nog rekening hadden te houden en daar bij deed uitkomen hoe onversaagd en voortreffelijk zij desniettegen staande in het belang der volksge meenschap werkzaam waren ge weest. Hij wees op het werk van den heer Van den Broek, die als geloovig katholiek in de eerste gelederen heeft gestreden, teekende drs. Goed- huys als een pionier voor de jour nalistiek van dezen tijd en als een man, die onder zeer moeilijke om standigheden de Arbeiderspers weer van beteekenis deed worden voor de werkers die thans in nat.-socialis- tische richting gaan en noemde den heer Graumans een kunstenaar in woord en geschrift die op de nqm eigen wijze misstanden wist te he kelen en de waarheid op zoo pretti ge wijze naar voren wist te brengen. Nadat de prijzen overhandigd en jhr. De Ranitz namens het departe ment den secretaris-generaal had verontschuldigd, 'hebben de prijs winnaars alle drie dank gebracht voor de hun verleende onderschei ding. De heer Van den Broek liet daar bij uitkomen, dat, hoe verschillend men in verloop'van jaren zijn werk ook beoordeeld had, hij altijd zich zelf was gebleven en veel geleerd had door wat zijn collega's hadden geschreven. Drs. Goedhuys memo reerde de goede samenwerking met zijn directie en medewerkers en zei- de dat hij, die begrijpt en doorvoelt wat er in de wereld gebeurt, daar over met overtuiging kan schrijven en „D'n Dree" sprak in zijn sappig Brabantsch dialect, bracht hulde aan het eenvoudige Brabantsche volk en wees er op, dat niet minder dan twee prijswinnaars in het „donkere Zuiden" waren aangewezen. Na afloop en gelegenheid tot feli citaties, bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. IR. MUSSERT NAAR O.-PRUISEN. 's-Gravenhage, 29 Dec. De pers dienst van de N. S ,B. meldt: He denavond is de leider van de N. S. B. met zijn gevolg met den nacht trein naar Oost-Pruisen vertrokken om aldaar de jaarwisseling temid den van de soldaten van het W .A.- legioen te vieren. Van Duitsche zijde wordt de lei der vergezeld door SS-Gruppen- führer Rauter en diens adjudant SS-Untersturmführer Exner. Behalve de bijwoning van de oudejaarsviering van zijn soldaten ligt het in de bedoeling van den leider in den loop van de daarop volgende dagen een aantal bezoeken te brengen aan Duitsche autoriteiten Op 3 Jan. zal Mussert voor de Ne derlanders in Berlijn het woord voeren. Door stier aangevallen. - De 50-jarige landbouwer I. J„ woonach tig te Beek onder de gemeente Prin- cerihage, wilde een stier in den stal vastzetten, waarbij .hij het ongeluk had te vallen. Het beest viel onmid dellijk den man aan en bracht hem met de horens zoodanige wonden toe, dat het slachtoffer naar het Ignatiusgestidht te Breda moest wor den overgebracht, alwaar hij Zater dag overleed.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1