SCHOENTJES. DE VUURRODE ■Ex Veilingen in Kennemerland. Veilingen aan den Langedijk. Naar een Europeesche Postunie. Nieuw Europa reeds meer dan een begrip. b.okkeering goederen van wol en bont. „Dr. X" door Maz. (29) agina 2. n komen, itaal-klas- :lasse, af- 1. C. c)p Blok, 1 l min. 23 sec., 5. J. 1 min. min. 29.2 29.6 sec., sc., 5. T. ergen 41 (afst. 2 sse: 1. C. 12 pt., 3. pt., 5. A. ol 2H pt. 11^ pt., l 8 pt., 4. 1 3 pt., 6. gen 9 pt., Hennink POL MD. i door het als consu- te te Ob- te Grost- 1941. uur, ds. m (vac.- s, 7 uur, coll. em.- - Remon- 7.30 uur, c (Oude- )opsgezin- geref. nfeldt; id, Don- 7aakt en st; Vrij vrouwen, 4.30 uur, vrije av. 7 uur, in verle ven", G. van Mui- rist oude- Kieboom; ds. van r, ds. van dienst). doopsgez. n. U. kerk, 4 (coll. or- 7.30 uur, r, ds. Bo- nhoff; on- van den erklaan, 7 Alkmaar. ds. de r. Mullem. is. Nell. Jong. uur, cand. s. Boeren- oeke. neman. ml. e Mooy. eer Win- oudejaars- r, de heer 1942. is. Kleyne :den); ht), geen uur, cand. ev. gem., uur, ds. it jaar". TO. i uur, ds. kerk, 9.45 r, ds. Bo ar; bevest. ivang. ver. 3.- ter Lin- 2.30 uur, d. r, Nieuw- ds. de Hanne- e drinken. :rwelkomd en met de ït Zwarte ij zich in t bevond, elast, haar sngen, en 'aarop zij aan en hij ijk aange- aan, maar lachte en len doen, t de open- lechts zijn trad. „Die en alleen oordat zij ad gekre- gezag te an optre- inee", ant- schuddend. verzekeren t binnen- srvoigd). ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1941. Pagina 3. Verdronken. - Te Bergentheim in de gemeente Hardenberg is het 20-jarige meisje Grietje Nijman door de duisternis misleid met haar rijwiel in het Overijsselsch Kanaal geraakt en verdronken. LAND' EN 1UINBOUW Eén marktdag in de kerstweek is nooit voorgekomen, want regel is, dat de tweede marktdag op een an deren dan den vasten dag plaats heeft. Dit jaar was een tweede markt niet noodig, want op dien eenen dag was er zelfs geen groote aanvoer in tegenstelling met een week daar vóór. Ook in Alkmaar en Beverwijk was de aanvoer gering, met uitzon dering van kool. Het is dan ook kool en nog eens kool wat er wordt aan geboden. De kwaliteit was heel goed, vooral in Alkmaar. Er was wel eenig prijsverschil, doch alles wat werd aangeboden, ging vlug van de' hand. Bloemkool was er heel weinig en in afwijkende kwaliteit, welke f 7— 10 per 100 opbracht. In de overige koolsoorten was variatie in kwaliteit, welke niet in de prijzen tot uiting kwam, omdat de vraag het aanbod overtrof. Roode kool gold 3.60— 5.30, gele 4.60—5.30, witte 2.803.30, savoye kool f 4.20 5.20, boerekool 5.605.80, alles per 100 kg. Spruiten ,werden in kleine kwantums aangevoerd tegen prijzen van 1627 per 100 kg. Andijvie noteerde 6.306.60, glas-andijvie van 1415 per 100 kg. De aan voer van prei was nog al van betee- kenis, de prijs was 6.407.50 per 100 kg. Knolselderie muntte niet uit in kwaliteit en in dat licht bezien is de prijs van 5.607.80 per 100 vrij hoog. Bosgroente was er niet veel, de prijzen waren als de vorige week, behalve voor bospeen, die nu voor 67.20 per 100 bos werd verkocht. Witlof wordt meer aan gevoerd, ook de kwaliteit gaat voor uit. De prijzen waren 2025 per 100 kg. Spinazie kwam slechts in zeer geringe partijtjes ter veiling en kon van 8f 11 per 100 kg opbren gen. Waschpeen had nogal belang stelling en de prijzen van 5.30— 7.80 zijn gezien de kwaliteit aan den hoogen kant. Peen (worte len), bieten en rapen werden méér aangevoerd dan voorheen en tegen de vastgestelde prijzen afgenomen. Dit geldt ook voor de kleine kwan tums vruchten, grootendeels af wijkende kwaliteit. De overige aan voer was van geen beteekenis. Zeer groote aanvoeren. De aanvoeren aan de Langedij- ker groentenveilingen waren in de afgelo'open week zeer aanzienlijk. (Er is practisch maar twee dagen vei ling gehouden, maar toch overtrof de aanvoer van de verschillende koolsoorten op die beide dagen dien van de geheele voorafgaande week. Er was Maandag heelemaal geen kool, maar Dinsdag, toen de prijs voor de roode kool met 0.50 en voor de gele en witte kool met 0.40 per 100 kg was verhoogd, had het veel weg van een lawine. Óveral was kool. De toch heusch niet kleine overkappingen van de veilingen kon den al die met kool beladen schui ten bij lange na niet bergen. De vei lingen duurden tot na den middag. Het resultaat was, dat op dien Dins dag vóór Kerstmis aan beide Lange- dijker veilingen tezamen bijna 150 wagons kool werden aangeboden. Het zal voor degenen, die met den afzet en de verdeeling van den aan voer belast zijn, geen pretje zijn ge weest,'om alles te verwerken. Da aanvoer was veel grooter dan was opgegeven. De verplichting om vooruit op te geven, dat men ter veiling komt, wordt blijkbaar niet zoo ernstig opgevat. Toch zal het noodzakelijk zijn, dat men zich aan die verplichting houdt, want niet alleen de veiling en de export-leider zijn daarmee gebaat, ook de tuinders hebben er voordeel van als de afzet vlot verloopt. Wanneer men vooruit weet, hoe groot de aanvoer zal zijn, kan deze reeds vooruit worden ver deeld en dan gaat de verlading ook veel vlotter. Wanneer het niet verandert en de tuinders niet uit eigen beweging hun aanvoeren regelen, door niet alle maal in het begin van de nieuwe periode te komen, zal het ongetwij feld noodzakelijk zijn, dat evenals vorige jaren, van bovenaf regelend wordt opgetreden. Een wekelijksche prijsverhooging i.p.v. een veertien- aaagsche, dus met kleinere prijsver schillen zou volgens vele tuinders ook al een meer geleidelijken aan voer bevorderen. Er kwamen 50 wagons roode kool tegen 36 in de vorige week, 75 wa gons tegen 72 wagons gele kool en 85 wagons tegen 72 Deensche witte kool in de vorige week. De prijs voor de roode kool was met ingang van Dinsdag f 5.80 per 100 kg, die voor de gele kool 5.60 en voor de Deen sche witte kool 3.80 per 100 kg. Er kwam toch ook nog wat peen aan de veiling: bijna 2 wagons, welke vlot van de hand gingen tegen de vastgestelde maximumprijzen. Er waren eveneens wat uien, bijna 1 wagon. De A-uien noteerden 5.10 per 100 kg, de B-uien werden be taald met 3.50 tot f 4.10 per 100 kg. De enkele partijtjes rammenas, welke werden aangeboden, noteer den 9.80 tot 10 per 100 kg. Goe de prijzen. Er werd f 6.20 tot 7.50 per 100 kg voor prei besteed. Minder mooie betaalde "men met f 2.60. Spruitkool noteerde de maximum prijzen van 27.50 en f 17.50 per 100 kg, resp. voor geschoonde en on- gesohoonde. Het aanbod van andij vie wordt steeds minder. De prijs voor gcede kwaliteit was 7 per 100 kg. Boerenkool ging van de hand tegen 6 per 100 kg. Een en kel partijtje bloemkool (er werden in totaal 800 stuks aangevoerd) no teerde van f 8.50 tot f 13 per 100 stuks. Groene kool, waarvan onge veer 5 wagons werden gepresen teerd, werd vlot afgenomen tegen den maximumprijs van 6 per 100 kg. Afwijkende kwaliteit bracht f 4.80 o-p. (Van onzen Haagsehen correspondent.) Sedert' vele tientallen jaren is er weinig zóó internationaal geregeld als het postverkeer. In 1874 bracht het enthousiame en doorzettingsver mogen van den Duitschen Postmees ter Heinrich von Stepfoan de Wereld- postvereeniging en het eerste Post verdrag, van waarlijk wereldbetee- kenis, tot stand. Hierbij kwam een einde aan soms chaotisehen toestan den en verhoudingen op postaal ge bied. Elke grensversbhrijding maakte een brief of pakje voordien nóg duurder dan het vrachttarief toch al was en vaak moest de geadresseer de bij ontvangst een deel van de kosten betalen. Het ideaal is nadien steeds geble ven een uniform wereldtarief, dat nog niet bereikt is, als zijn, geldend voor groote gebieden, al wel ver laagde regelingen ingevoerd, dank zij beperkte postale vereeniginigen. zooas b.v Nederland verlaagde ta rieven kende met Oost- en West-In- dië, met België en in het grensver keer. Verder is er dan de Postunie der Balkan staten, de Zuidafrikaan- sche Postunie, die der Noordsehe Staten Denemarken, IJsland, Noorwegen, Zweden en Finland alsmede die welke de Amerikaan- sche Staten en Spanje omvat, waar bij dan de Vereenigde Staten en Ar gentinië voorloopig een iets hoöger tarief in rekening brengen, dat ech ter nog heel wat beneden de gewone internationale ligt. Onlangs is nu een eerste stap ge daan op den weg naar een Europee sche Postunie, naar een unificatie van de op het vaste land te bereke nen tarieven, in het kader van den Nieuw-Europeeschen, Germaanschen opbouw. Een kort bericht heeft 'im mers simpeltjes gemeld, dat in het Nederlandsch-Duitsche postverkeer, in beide richtingen de Duitsche bin- nenlandsc'he tarieven en gewichts- schalen zullen gelden. Men zou 't een Nederlandsch-Duit sche postunie kunnen noemen. Deze eerste stap, waarop ongetwijfeld ta riefsherzieningen voor het Duitsche postvervoer naar en van andere lan den zullen volgen. Midden in den oorlog zitten wij, ook hier in Europa, maar een brief kaart heelemaal naar Danzig komt. ingaande 1 J^ruari 1942, voor vijf cent ever en de Nederlanders die nu in de verre vroegere Poolsche gebie den werken, hebben voor een dub beltje een brief naar huis bij moeder of vrouw-en-kinderen, in de bus be zorgd. Men bedenke verder eens, wat bij het terugkeeren van normaler om standigheden zulke verlaagde tarie ven voor het handelsverkeer en het bedrijfsleven beteekenen! Zoo biedt een Europeesche Postunie ongetwij feld vele en velerlei toekomstmoge lijkheden, voor het economisch her stel, óók van ons zwaar beproefde vaderland. Wij, en met ons geheel Europa, mogen thans van alle over- zeesehe relaties afgesloten zijn, het nieuwe Europa, gegrondvest op aller lotsverbondenheid en opgroeiend uit de door de Duitsche politiek en wa penen aaneengesmede continentale volkereneenheid, is reeds meer dan een theoretisch begrip en begint zich op practisch gebied reeds te doen gevoelen! Vrachtauto en fietsen ver brand. - In de buurtschap Ugche- len (gemeente Apeldoorn) is Zondag een groote schuur, toebehoorende aan den heer Luttikhuizen, afge brand. Van de inventaris, waartoe een vrachtauto en een aantal rij wielen behoorde, is niets gered. F1LMNIEVWS. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Het Victoria-Theater brengt van morgen af de geestige charmante en pikante comedie De moderne Blauwbaard, met Johannes Rie- mann en Carola Höhn in de hoofd rollen. Een vlotte geschiedenis van den man met de zeven vrouwen. Het Vlammende Woud, een ver haal van eenvoudige menschelijke hartstochten, die in de majestueuze bergwereld tot een spannend con flict voeren, is het hoofdnummer in het Alkm. Bioscoop Theater met Hansi Knoteck en Paul Richter in de hoofdrollen. Cinema-Theater heeft Rosen in Tirol op het programma. Een feest van jolijt, romantiek en melodie naar de beroemde operette van Carl Zeiler: De Vogelkoopman. De hoofdrollen worden vertolkt door Johan Heesters, Marte Harell, Theo Lingen, Leo Slezak en Hans Moser. In het Harmonie-Theater komt de beroemde actrice en zangeres Zarah Leander en wel in haar laat ste succesfilm Prima Donna (Der Weg ins Freie). Het is 't pakkende verhaal van een stormachtig vrouwenleven, gewijd aan roem, kunst en liefde. Naast Zarah Lean der treden in deze film op Hans Stüwe, Siegfried Breuer en Eva Immermann. Opzending naar aantal centrale magazijnen. 's-Gravenhage, 29 Dec. De secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart deelt in opdracht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied mede aan alle ingeschrevenen van de 4 rijksbu- reaux voor textiel (Den Haag,' Am sterdam, Arnhem .en Tilburg): De voorraad van de goederen in deze verordening genoemd, welke heden in bezit is vah fa brikanten, grossiers en winke liers wordt geblokkeerd en ter beschikking gesteld van het rijksbureau Distex te Den Haag. De directeur van het rijksbureau voor distributie van textielproduc ten zal voorschriften geven omtrent aflevering van deze producten. Het is ten strengste verboden van de hieronder genoemde goe deren iets te verkoopen of af te leveren; iedere fabrikant en handelaar dient op 29 December 1941 direct zijn voorraad nauw keurig op te nemen en op lijsten in 4-voud te schrijven. Het rijksbureau Distex, Den Haag, zal de adressen opgeven, waarheen deze goederen moeten worden ge zonden en de wijze-van faktureeren etc. voorschrijven. Voor zoover de in deze lijsten ge noemde goederen, zooals bontmut sen, jassen en vesten van leder e.d. in voorraad zouden zijn bij firma's, die niet vallen onder één der boven genoemde rijksfoureaux, doch onder het rijksbureau voor huiden en lëer, is ook dit voorschrift van kracht. Door laatst bedoelde zaken dienen de totale voorraadlijsten van deze producten v o o r 3 Januari 1942 te worden ingeleverd aan het rijksbu reau voor huiden en leer te Amster dam. De verplichting tot sluiten van in- dustrieele en handelsbedrijven op 29, 30 en 31 December 1941 vervalt voorzoover werkzaamheden moeten worden verricht in verband met deze verordening. Wat geblokkeerd is. Bovengenoemd voorschrift geldt voor de navolgende artikelen: mans hemden, zoowel geweven als ge breid; mansborstrokken; lange on derbroeken; pullovers met of zonder mouwen; kousen en sokken, voor zoover geen dunne fantasiesokken, doch in het algemeen soldaten- en werkmanssokken en alle zware kwa liteiten heerenkousen en sokken: handschoenen en wanten, eventueel leeren handschoenen met bont of wol gevoerd; been windsels (puttees) van elke kwaliteit; kniewarmers. oorwiarmers, hoofd warmers; bivak mutsen; ijsmutsen; lijfgordels (buik- warmers); sjaals en dassen; polsmof fen; inknoopbare jasvoering; hand breigarens; dekens (1- en 2-per- soons); skikousen en skisokken; bontmutsen; bontvesten; leeren jas sen; leeren vesten; sneeuwschoenen met wol of bont gevoerd; hooge vilt- schoenen. Al deze artikelen, alleen voor zoo ver bestemd en geschikt voor man nen boven 15 jaar en alleen voor zoover geheel of voor 50 of meer ult*wol vervaardigd. Rondschrijven Bureau Distex. Door het rijksbureau Distex is aan de ingeschrevenen bij de textiel- bureaux een rondschrijven gezonden, waarin nadere aanwijzingen worden gegeven. Hierin wordt o.m. het vol gende bepaald: Iedere firma, die deze góederen voorradig heeft, is verplicht, direct den voorraad te laten opnemen, ter wijl de verkoop zoowel als de af levering geheel verboden is. Deze goederen moeten goed ver pakt en gemerkt worden, in pakken of doozen van gelijke soort. Dus hemden bij elkaar, pullovers bij el kaar, sokken bij elkaar enz. Indien meer dan f 5000 aan goe deren aanwezig is, moet voor 3 Januari een lijst worden ingestuurd en medegedeeld, dat de goederen voor verzending gereed staan. Voor raden beneden de 5000 waarde moeten voor 10 Januari worden ver zonden aan een der centrale maga zijnen. De betaling van de gevorderde goederen geschiedt door of namens het rijksbureau Distex. De prijzen, die berekend worden, moeten de normale verkoopsprijzen zijn, zoo - als deze aan klanten zouden bere kend zijn, de fabrikant noteert dus „fabrieksprijzen", de grossier „gros siersprijzen" en de winkelier „detail prijzen". Fabrikanten fen handelaren! worden ten overvloede er op ge wezen, dat stipte naleving van deze voorschriften door den rijkscommissaris is geëischt en dat nalatigheid, sabotage of ver onachtzaming van deze voor schriften en van de opgedragen werkzaamheden zwaar zal wor den gestraft. Tot de centrale magazijnen, waar wollen goederen kunnen worden in geleverd, behoort om.: de firma H Bulthuis,Oudegracht 188, Alkmaar. Den volgenden nacht 56. Jacob maakte van boomschors een paar schoentjes, die ook helemaal met pluisjes gevoerd wer den. Het leek nu wel of er een bontrand langs de schoentjes zat. Hel I. bijna tijdHij zal zoo dadelijk wel op- het rapport. Er loopt iemand Tot nu toe heb ik in hét geheim gewerkt, maar dat zal niet langer gaan. Jullie bedriegen mij. Jullie doen niet met het geld. wat ik zeg. maar gebruiken het voor jezelf. Dat kom ik veranderen. 55. Andere elf jes waren druk bezig met naald en spin rag een stevige lap te naaien van grote af gevallen boom bladeren. Ze maakten er een aardig pakje van, dat van binnen hele maal gevoerd werd met de pluisjes. Daar kon de wind niet door en het was heer lijk warm.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3