DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Führer - de toekomst. T Door Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart. Duitsche winterinzameling voor het O.-front. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Zeepdistributie. ALKMAARSCHE COURANT. 143ste Jaargang No. 306. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek-en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Cc jter Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 31 December 1941 Wy zijn het afgeloopen jaar inge treden in het bewustzijn, dat dit jaar 1941 het jaar der beslissing zou zijn en dat deze beslissing slechts in gevechten van den grootsten om vang verworven kon worden. Wij wisten niet waar wij' voor deze be slissing zouden aantreden, maar wij hadden het oord van den Führer als richtsnoer voor ons denken en handelen. Op 22 Juni van het afge loopen jaar werd het duidelijk. Tot dat oogenblik kon deze oorlog den schijn hebben van een Europeesch conflict ter herordening van de krachten van dit oude werelddeel. Maar ook toen den Engelschen het spel van intriges op den Balkan scheen te gelukken, was dit een actie binnen het bestek van het toen als Europa aan te duiden vasteland. De poging om deze oorlogshandelingen tot een beslissende te maken werd door de overweldigend groote mili taire macht van het Duitsche rijk weggevaagd. Toen ontstond, gedreven door de nihilistische en parasitaire krachten van het Jodendom, uit den herostra- tischen waanzin van een Churchill, de godslasterlijke huichelarij van 'n Roosevelt en 't vernietiging van Europa verkondigende wereldcom munisme van Stalin de coalitie van het kapitalisme met het bolsjewisme om niet alleen Europa, maar de ge heele wereld voor altijd te onder werpen aan de heerschappij en uit buiting van de materialistische krachten van het geld en van de raslooze massa, met alle middelen van geestelijke verblinding, econo mische wurging en tenslotte brutaal geweld. Nog was het de wereld niet duidelijk voor welke beslissing zij gesteld was, n.l. dat het ging om de vrijheid van het volksche leven te gen de slavernij van internationale samenzweringen. Op 22 Juni 1941 verbrijzelde de Führer met weergaloozen moed en hecht vertrouwende op zijn volk de ze plannen en dwong de wereldvor- mende beslissing af, wetende, dat de voornaamste last van dezen oorlog gedragen zou moeten worden door het Duitsche leger in den strijd te gen de sedert tientallen van jaren meedoogenloos uitgevoerde bewape ning van 'n dictatuur over 180.000.000 mehschen. Deze veldslagen zijn gele verd. Waren de overwinningen van 1940 van een tot toen nimmer be reikten omvang, de overwinningen van 1941 zijn de grootste van alle tij den. Nog nooit in de geschiedenis is een zoo groot aantal soldaten en zijn zoo groote hoeveelheden oorlogs materiaal op elkander gebotst, ja kunnen binnen azfienbaren tijd op deze wijze weer op elkander botsen. Nog nooit ijn zoo groote massa's, die in aantal de totale bevolking van een reeks Europeesche staten over treffen, verslagen, vernietigd en ge vangen genomen, nog nooit zooveel wapens en een zoo overvloedig ma teriaal vernield of buitgemaakt. Met bewondering zenden wij een groet aan onze soldaten aan het Oostelijk front, eerbiedig buigen wij ons voor de gesneuvelde kameraden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert22 Juni van het afgeloopen jaar en sedert de deelneming van Japan aan deze wereldworsteling zijn wij op het beslissende keerpunt van het lot gekomen, dat voor de komende eeuwen bepalen zal, welke zedelijke krachten het leven der volkeren zullen vormen. Wij twijfe len er niet aan, dat one tegenstan ders alles wat in hun vermogen ligt zullen concentreeren om ons het hoofd te bieden, nu hun plan om ons na de bewapening en mobilisatie van alle krachten hunner wereldcoalitie op het door hen gekozen tijdstip te overvallendoor de vastberaden daad van den Führer is verijdeld. Wij en onze bondgenooten zijn ech ter na de ervaringen van den eersten wereldoorlog even vastbesloten om alle en ook onze laatste krachten op te roepen voor de vrijheid van ons volksche leven en in dezen eind strijd te werpen. Wat in dien tusschentijd aan het Oostelijk front geschiedt, herinnert ons, die den veldtocht in het Oosten van den eersten wereldoorlog heb ben meegemaakt, aan den slag in de Kaï'pathen in den winter van 1914- 1915, niet als aan een soortgelijk historisch verloop, maar als aan het teeken van dezelfde, in wezen pri mitieve strategische bekwaamheden van de bolsjewistische generaals evenals vroeger v'an de keizerlijk- Russische. Grootvorst Nikola jewitsj kon toen ondanks plaatselijke suc cessen tengevolge van de winter- sche omstandigheden geen beslis sende slag toebrengen. Uiterst bloe dige verliezen echter verzwakten de Russische legers, die in het voorjaar van 1915 geen weerstand konden bieden aan den aanval van de ver bonden troepen bij Tarnof en Gor- s litz. Wat de bolsjewieken als succes sen te boek willen stellen, is de door het Oostelijk leger voltrokken wil van den Führer. Den waanzin van omvangrijke en onder de heerschen- de wintersche omstandigheden nut- telooze aanvalshandelingen laten wij rustig over aan de bolsjewieken tegelijk met de, tengevolge van den invloed der koude buiten verhou ding gestegen totale verliezen, want de onder, zulke omstandigheden in den aanval gewonde soldaten vrie zen meestal dood, voordat hun hulp kan worden gebracht. Het voorjaar van 1942 echter zal ons leger niet in het Westen van Galieië, maar voor Moskou en Rostof in de aanval zien, vastbesloten om ieder voordeel tot het uiterste uit te buiten. Uit het Oosten komen de door ieder mensch, die soldatesk denken kan, verwachtemaar alleen voor de door God met blindheid geslagen kliek van Róosevelt verrassende mi litaire successen der Japanners. Dit volk van 100 millioen men- schen is op grond van zijn traditio- neele houding militair superieur aan zijn tegenstander. Het heeft thans reeds de beschikking over het eco nomische potentieel van een door driehonderd 'tot vierhonderd mil lioen menschen bewoonde gebied en de reeds geslaagde doorbreking der economische blokkade doet een zoo- danigen stroom van goederen van zoodanigen aard verwachten, dat reeds in den oorlog de tot dusverre toegepaste economische bezuini gingsmaatregelen verzacht konden worden. De Engelschen, die Duitschland wilden bestrijden in een oorlog op twee fronten, zien zich thans in een oorlog op drie fronten verwikkeld. Op het eiland houdt hun vrees voor een invasie een mülioenenleger vast, dat machteloos staat tegenover den nieuwen Westwall aan de kust van Europa. In Cyrenaica zou, wanneer de gegevens van de Brit- sche propaganda juist zijn, hetgeen wij ditmaal willen hopen, een 3/4 millioen soldaten met het bijbehoo- rende materiaal het beste Engel- sche leger, naar gezegd wordt in het veld gebracht zijn. Het eerste succes was het verlies van eenige generaals, wien de opperbevelheb ber achternagezonden werd. Thans hebben de Britten weliswaar eenige duizenden vierkante kilometers woestijn bezet, zij moesten echter over deze steppen, als glacis voor de Duitsch-Italiaansche stellingen blootgesteld aan de aanvallen der verbonden luchtstrijdkrachten, steeds nieuwe reserves aanvoeren om dan tenslotte toch slechts vast te zijn ge- loopcn op. een neven-tooneel van den oorlog, dat het militaire dilet tantisme van Churchill heeft uitge zocht en dat aan den kant der spil- mogendheden weliswaar in kwaliteit uitmuntende, numeriek echter geen gewicht in de schaal werpende krachten bindt. Ieder man en iedere tank, die aan Britsche zijde hier in het veld wordt gebracht, mankeert op het oogenblik in ieder geval in Oost-Azië. Het is een van de bijzonderheden van dezen oorlog. In tegenstelling met den wereldoorlog 19141918 dat de gevechten niet zooals toen in het hart van Europa en in de vitale nabijheid van het Duitsche rijk, maar in de voor Europa gelegen ruimten worden uitgevochten. Ech ter in gebieden, waarin het risico van het succes geheel ten laste komt van het Britsche wereldrijk. De op- marsch der Britsche troepen van Sidi El Barani tot Benghasi is voor de eindbeslissing zonder beteekenis. Mochten echter eens de divisies der spilmogendheden vanuit Sidi El Ba rani een even verren opmarsch naar het Oosten inzetten, dan is de slag ader van het Britsche wereldrijk ge troffen. De strijd om Singapore is nu geheel de strijd om de centrale machtspositie, die het hart van het Britsche wereldrijk, Indië n.l. beschermt. De volksche basis van Engeland is veel te smal om op al deze oorlogstooneelen te land en in de lucht en bovendien voor de voor het voeren van dezen oorlog voor Engeland onvoorwaardelijke nood zakelijke vloot en tenslotte voor de even noodzakelijke bewapeningsin dustrie de noodige manschappen en menschen op den duur ter beschik king te stellen. De gekleurde hulp troepen beginnen echter, naar uit de laatste berichten ontleend kan worden en zooals bij oorlogshande lingen van dezen duur en hardheid niet anders te verwachten was, te versagen en zich te keeren tegen hun Britsche drijvers. Ook de Vereenigde Staten, die na het aanmatigende, politieke en mi litaire dilettantisme van hun presi dent Roosevelt door hun optreden den oorlog beslissen en den vrede naar hun goeddunken verdeelen wilden, zien zich met toenemend on genoegen gewikkeld in een oorlog op twee fronten, waarvan het eene door de Japanners met doelbewuste zekerheid wordt geliquideerd. Het zal niet lang meer duren, dan zal Roosevelt op zeer drastische wijze door de ontwikkeling vdn den toe stand in Oost-Azië teruggebracht zijn tot de wijze beginselen van een van zijn voorgangers, Monroe, en de Amerikanen beperkt zien tot Ame- fiïc(ï« De Sowjets, deze angstwekkend bewapende oorlogstegenstanders, hebben in hoofdzaak hun in tiental len jaren heerendienstten bijeenge brachte wapens en het mïllioenen- aantal van hun geoefende soldaten verloren. Hun zijn ook minstens de helft van hun menschenreserves, hun industrieele installaties en hun ontgonnen grondstoffebronnen afge nomen, vooral ontbreken de graan- gebieden der Oekraïne, zonder wel ke een verdere mobilisatie der bols jewieken voor leger en industrie op den duur niet mogelijk is. Het mili taire en economische machtsapparaat der Sowjets is zoo kapot geslagen, dat het reeds thans geen f af tor meer vormt voor een actieve oorlogvoe ring, ongeacht de gebeurtenissen, die in het voorjaar te verwachten zijn. Bij de jongste conferentie in Wash ington is ter versterking van het aanzienlijk geschokte vertrouwen niet alleen last gegeven tot het hou den van een biddag, maar ook ge wezen op de reserves aan menschen en grondstoffen, die de wereldcoali tie van het kapitalisme en bolsje wisme ter beschikking zouden staan. Een overzicht over de krachten aan den kant der spilmogendheden en haar bondgenooten wijst uit, dat thans, na het toetreden van Japan tot dezen wereldoorlog, ons front wat betreft tot optreden bekwame troepen in aantal naar alle waar schijnlijkheid permanent, in oorlogs ervaring echter in ieder geval be langrijk superieur zal blijven en het niet noodig heeft een kolonel der cavalerie tot chef van het departe ment van marine te maken. Wat echter de economische capaciteit be treft, het aantal werkende handen en industrieele installaties, die den spilmogendheden in de door haar gecontroleerde gebieden -dus practisch geheel Europa en Oost- Azië ter beschikking staan is thans grooter dan het aantal, waar over Engeland, de Vereenigde Sta ten en de nog onbezette Sowjetge- bieden inderdaad als tot actie in staat beschikken. Rekening houden de met de waarschijnlijke ontwikke ling in het Oosten van Europa en m Oost-Azië, het op de knieën houden van Engeland en de door de deelne ming aan den oorlog noodzakelijk geworden bewapening der Vereenig de Staten, bijna van hun nulpunt af, zal deze superioriteit naar alle waar- ochijnlijKneta effectief blijven. Het Duitsche leger heeft in den zomer van 1941 het resultaat van een be wapening, die ongeveer 20 jaren beeft geduurd met onderdrukking van de meest primitieve levensbe hoeften van een volk van 180 mil lioen, vernietigd. De geheele en nog belangrijk opgevoerde bewapenings productie van alle vijandelijke sta ten is niet in staat in de eerstvolgen de jaren den overvloed van wa pens te vervaardigen, die in handen waren van geoefende millioenenle- gers, waarmede de soldaten van Duitschland en zijn bondgenooten in nauwelijks een half jaar hebben af gerekend. Onze productie wordt da gelijks grooter en beter. De produc tie der Ver. Staten, waarop onze vijanden als laatste redding hün hoop stellen, moet nog eerst op gang gebracht worden en moet alle pro- ductiemoeilijkheden doormaken, die een dergelijke reorganisatie in den weg staan. Vooral moet echter wor den afgewacht hoe de bevolking van dezennog nooit aan een ernstige beproeving blootgestelden staat zal reageeren op de economisch en mi litaire eischen van een dergelijke bewapening en mobilisatie. Aan grondstoffen is de ruimte, die thans in het opnieuw in opbouw zijnde Europa en die reeds op dit tijdstip Japan ter beschikking staat, nau welijks armer dan de ruimte, waar aan Engeland en de Ver. Staten ze ker zijn. De beslissende productie gebieden van grondstoffen in Zuid- Oost-Azië zullen echter volgens den loop der dingen binnen afzienbaren tijd. niet meer den tegenstanders ten goede komen, maar in toenemende mate de economische basis der part ners van de spil versterken. Deze oorlog met zijn bijzondere omstandigheden, door de uitgestrek te gebieden, waarin hij gevoerd wordt en vooral tegen de ons in diepste wezen vijandige tegenstan ders, valt buiten alle gebruikelijke normen. Hij vormt niet alleen een aangelegenheid van de soldatende militaire organisatie en dus van den generalen staf, maar is geworden tot een volkenworsteling met alle krachten en op alle levensgebieden, waarin de naar hun volksche vrij heid strevende naties de physieke en geestelijke grondslagen van hun bestaan veroveren en beveiligen. -Daarom doet het overnemen door den Führer van het operbevel van het Duitsche leger, dat de eigenlijke drager van dezen strijd is, aan als een dringend beroep op de natie, zooals in alle beslissende situaties der wereldgeschiedenis steeds slechts één man als leider het zwaard en den geest van het de toekomst vor mende volk bestuurd heeft. Wij vermogen slechts aan te voelen, wat het lot ons geschonken heeft, toen het aan ons en weliswaar alleen aan ons, het Duitsche volk, in onzen Führer het genie van den grootsten staatsman en den grootsten leger leider heeft gegeven. Wij, nationaal- socialisten, wisten dit, daarvoor zijn wij aangetreden en daaraan hebben wij geloofd. Het Duitsche volk ziet rustig en ernstig, werkzaam en vastbesloten het nieuwe jaar tegemoet, met alle inspaningen, zorgen en beproevingen die maar kunnen komen. Bij de jaarwisseling heeft de Führer ons door zijn oproep voor de inzameling voor het Oostelijk front aaneengeslo ten tot een levende eenheid met on ze soldaten en tot een actieve" ge meenschap. Meer dan duizend kilo-- 's-Gravenhage, 30 Dec. Op ver zoek wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat aan de winter inzameling, die de Rijksduitschers in Nederland voor de aan het O. front staande Duitsche soldaten in den tijd van 27 Dec. 1941 tot 4 Januari 1942 in den vorm van een vrijwillige beschikbaarstel ling van warme kleedingstukken, vooral van artikelen uit wol en bont, organiseeren, ook Nederlan ders kunnen deelnemen. Van Ne- derlandsche zijde is n.l. vaak met het oog op de omstandigheid, dat immers ook Nederlanders aan den kruistocht der Duitsche weer macht en haar bondgenooten tegen het bolsjewisme deelnemen en dat zoodoende de Duitsche klerenin zameling ook den leden van de Vrijwilligerslegioenen van de an dere Germaansche landen ten goe de komt, den wensch tot uiting gebracht, hun deel aan de inza meling te mogen bijdragen. Al de zen Nederlanders zal thans de ge legenheid daartoe geboden worden. Zij kunnen de door hen beschik baar te stellen kleedingstukken en andere artikelen bij het voor hun woonplaats bevoegde plaatselijke Duitsche inzamelingbureau afleve ren. Zij krijgen daarvoor een spe ciale kwitantie, die op een later tijdstip kan worden ingeruild voor een schenkingsoorkonde, die hun namens het Duitsche volk zal wor den overhandigd. De volgende voorwerpen en kleedingstukken komen voor de vermelde inzamelingsactie in aan merking: overschoenen, warme wollen stukken, zoo^mogelijk ge voerd of met bont bekleed, sok ken, kousen, vesten, jakken of pullovers, warme, vooral wollen, onderkleeding, borstrokken, onder pantalons, gordels, borst- en long beschermers, elk soort hoofdbe dekking, oorbeschermers, pols- en kniewarmers, bontjassen in den ruimsten zin des woords, korte bontjassen en bontvesten, met bont gevoerde schoenen van elke soort en maat, dekens, vooral wol len en donzen dekens, dikke war me handschoenen, vooral met bont gevoerde leeren handschoenen, ge breide handschoenen en wollen wanten, in het algemeen alle goe deren uit bont zijn aan het front dringend gewenscht. Verder ge stikte of gevoerde vesten, wollen shawls en halsdoeken, in het alge meen alles wat ertoe dient om den strijd tegen de in dezen winter vroeg begonnen koude met succes te voeren. In Noordholland zijn de adres sen der Duitsche inzamelingsbu- reaux, de volgende: Amsterdam: Heerengracht 478, Sarphatistraat 22, de Lairessestraat 41; Haarlem: Kenaupark 22; Hilversum: Trom- penbergerweg 6; Alkmaar: Scher mer weg 3; Bussum: Meerweg 56; Zaandam: Westzijde 14; Amstel veen: Amsterdamscheweg 363; den Helder: Koningstraat 81; Hoorn: Groote Oost 149. meter afstand zijn uit ons bewust zijn weggevallen. Wij allen leven met de gevechtshandelingen van enze soldaten mede. En het is goed zoo. Deze strijd bren.pt het Duitsche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet met den inzet der laatste krachten veroverd worden, want het bewustzijn van dezen inzet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig levend blijven. Dan zullen komende generaties datgene weten te behou den en steeds bereid zijn opnieuw te veroveren, wat thans door den Führere en de door hem opgeroepen krachten van het volk en van de volken van het Germaansche Euro pa in wapen- en lotsgemeenschap met het Italiaansche en het Japan- sche volk en onze andere bondge nooten tot stand wordt gebracht. Dit gebod van het lot, dat wij Duitschers en onze reeds tot nieuw volksleven ontwaakte vrienden in vastberaden optreden opvolgen, is tevens de categorische imperatief voor de houding van al degenen, die zich nog onvoorwaardelijk willen beschouwen als in verhouding van vijandschap tot en bezet door ons. Pogingen en gedachtengangen, die in deze, alle terreinen van het men- schelijke leven omvattende worste ling de tegenpartij op welke wijze ook steunen, kunnen niet geduld wordenook dan niet wanneer het hierbij om vroegere, zij het ook in- tusschen tot formules geworden tra dities gaat. De bestaansbeveïliging binnen het bestek van de aanwezige mogelijkheden is gegeven voor de genen, die helpen de economische taak ten uitvoer te leggen, die aan ieder afzonderlijk land is gesteld. Politieke verantwoordelijkheid kan echter slechts hij dragen, die in het militaire of burgerlijke bestek op treedt als strijder voor het nieuwe Europa. Al het overige interesseert ons niet. In dit land hebben zich ruim honderdduizend personen ge schaard in het front van het nieuwe Europa, ruim tienduizend treden op in het groote front van de tot opbouw bereide volken voor een nieuw Europa, in het grijze eere kleed van het groote leger met de kenteekenen van Nederlander. De beslissing voor de wereld is gevallen. Het jaar 1942 begint met duidelijke fronten. Alle dagen nu en bij iedere aanleiding, die ons ern stig of blij in beweging brengt, snel len onze gedachten naar den Führer, zoo ook op den eersten dag van het nieuwe jaar. Een gelukwensch voor de toekomst of een dankbetuiging voor hetgeen beleefd en ontvangen is, deze beide zaken al'komen zij ook uit het diepst van het hart zijn te weinig. Ons door den Führer gewekt bewustzijn van de dingen, die thans geschieden, omsluit alles wat wij kunnen denizen en zeggen, en omvat allen, die trvuw den Führer volgen. Hem is alles ge geven. Den Führer Heil. WAT EDEN OVEREENKWAM MET STALIN. Berlijn, 31 Dec. (D.N.B.) Reeds voor het begin der besprekingen tus- schen Stalin en Eden werd bekend, dat een onderwerp van deze bijeen komst ook de kwestie der nieuwe- ordening van Europa zou zijn. Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat Eden aan zijn bolsjewisti- schen bondgenoot als prijs voor den bloedigen tol, welke door hem in zijn noodtoestand opnieuw in ver sterkte mate is geëischt, heeft toege zegd om na afloop van den oorlog het geheele Europeesche continent aan het bolsjewisme prijs te geven. Zelfs de Engelsche perscommenta ren geven zich geen. moeite dit re sultaat te verdoezelen. De Europeesche volkeren en pok, V redesgerechtshof. DE ZAAK TEGEN DEN GEWEZEN KAPITEIN DUB MARINIERS p. j. VAN DER ENDE. Verdachte ter beschikking van de regeering gesteld ter bescherming dei- gemeenschap. !s-Gravenhage,' 30 Dec. De behan deling van de zaak in hooger beroep heeft aan het vredesgerechtshof de overtuiging gegeven, dat de begane feiten aan den verdachte van der Ende wegens ziekelijke storing zij ner geestvermogens niet kunnen worden aangerekend, zoodat hij des wege niet strafbaar is. In afwijking van het vonnis der arrondissementsrechtbank te 's-Gra venhage, waarbij de onmiddellijke invrijheidstelling van den verdach te werd bevolen, heeft het vredes gerechtshof echter in het belang der openbare orde het noodzakelijk ge oordeeld den verdachte ter beschik king der regeering te stellen, ten einde van harentwege te worden verpleegd. Het hof heeft dezen maatregel gegrond op de overwe ging, dat het in verband met de huidige bewogen tijdsomstandighe den zeer wel mogelijk is te achten, dat verdachte opnieuw in een situa tie zou kunnen geraken, waarin hij gevaar voor de volksgemeenschap zou kunnen opleveren. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Berlijn, 30 Dec. (D.N.B.) Onder bescherming van den sneeuwstorm, welke Maandag in vele sectoren van het Z. front woedde, hebben de bols jewisten, naar van militaire zijde verluidt, verscheidene aanvallen zonder eenig onderling verband, ge daan op de Duitsche en Italiaansche linies. De aanvallen, die deels met behulp van met paarden bespannen sleden werden gedaan, stortten in het geconcentreerde afweervuur ineen. In een sector van het Z. front gin gen de Duitsche troepen in weerwil van de felle koude tot een omsinge- lenden tegenaanval over. Zij wier pen een vijandelijk bataljon terug, nadat zij den vijand zeer zware ver liezen hadden toegebracht. De res ten van het verslagen bataljon trok ken zich al vluchtende naar het O. terug, waarbij zij 400 dooden, gra naatwerpers en mitrailleurs alsmede bespannen sleden op het inge sneeuwde slagveld achterlieten. Bo vendien vielen talrijke gevangenen in Duitsche handen. De Duitsche luchtmacht in actie. Berlijn, 30 Dec. (D.N.B.) In den centralen sector van het Oostelijk front heeft, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, de Duitsche luchtmacht den 29sten December met sterke formaties de bolsjewisten voortdurend aangevallen en bloe dige verliezen toegebracht. Een groot aantal plaatsjes, waar troepen gelegerd waren, werden in brand gebombardeerd en vernield. Talrijke infanterie- en cavaleriecolonnes der bolsjewisten werden uiteengeslagen door bommen en aanvallen met de boordwapens. de vroegere vrienden van Engeland, zoo verklaart men in bevoegde Duitsche kringen, zullen in dit feit een bevestiging zien dat Engeland, wanneer het ooit daartoe bij machte zou zijn, zonder aarzelen bereid zou zijn, de geheele beschaafde Europee sche wereld aan het bolsjewisme over te leveren. In de nabuurlanden van de Sovjet-Unie, voor wie de bolsjewistische aspiraties geen ge heim vormen, zal men voor deze door Engeland bekend gemaakte toe komstbeelden wel bijzonder groote belangstelling hebben, Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. MEDEDEELING. Onze Courant ^zal morgen, Nieuwjaarsdag, niet verschijnen. De Directie. Bonaanwijzing. 's-Gravenhage, 31 Dec. De secr.- generaal van het dep. yan handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Jan. a.s. geeft de met „194" genummerde bon van de „bon kaart algemeen", alsmede de met „F zeep" gemerkte bon van de zeep- kaarten P en Q, welke resp. ten be hoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samen stelling van na 1 Sept. 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 200 gram zachte zeep (sa menstelling van voor 1 Jan. '41); hetzij 150 gram zachte zeep (sa menstelling van na 1 Jan. 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (sa menstelling van na 31 Aug. 1941); hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stuïvkerz Huishoudzeep vau 12D jjT— welke nog in omloop zijn, mogen te gen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „F toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. Zeep voor wasscherijen, De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveel heid van twintig kilogram wasch- goed hetzij ineens, hetzij bij gedeel ten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tusschen- persoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoe ken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter be handeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gelden derhalve niet voor beddegoed van hotels. Voorts geeft de met „Ij" gemerkte bon van de textielkaart, welke is uit gereikt aan mannen en jongens, die zijn geboren vóór 2 Nov. 1926, ge durende het tijdvak van 1 Jan. tot en met 30 April 1942 recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube dan wel één pot scheer- creme. NA-UITREIKING DISTRIBUTIE. BESCHEIDEN. De leider van den distributie- dienst, Kring ALKMAAR, maakt be kend, d)at zij, die verzuimd hebben hum nieuwe distributie-bescheiden in het daarvoor gestelde tijdsvak -af te halen, deze alsnog in ontvangst kunnen nemen aan het Schoolge bouw aan de Brillesteeg op Vrijdag 2 Januari 1942 tusschen 9.30 en 12 uur of 1 en 5 uur. Alkmaar, 31 December 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. VERDUISTER GOEDI ZON 31 Dec. ondeir: 17.35 1 Jam. op: 9.49 MAAN 31 Dec. op: 16.29 onder: 7.25 ZON 1 Jan. onder: 17.38 2 Jan. op: 9.49 MAAN 1 Jan. op: 17.13 onder: 8.16 2 Januari Volle Maan. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 31 Dec. Heden avond van 21.15 tot 21.45 zal Max Blokzijl over den zender Hilversum II spreken over het onderwerp: Het jfiar 1941,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1