OUDEJAARSAVOND. AGENDA. Hecrologie Alkmaar en omgeving. Smakelijk etsn. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1941. Pagina 2. Het is ook dit jaar weer Oude jaarsavond en wij zullen ook nu weer bijeen zijn om gezamenlijk een blik achterwaarts te werpen en ons af te vragen wat de toekomst ons zal brengen. Wanneer wij terugzien op het jaar, dat achter ons ligt, is er weinig reden tot verheugenis, want oor logstijd is een tijd van bloed en tranen, van dood en vernieling, van schaarschte en ontbering. Wanneer men in 1918 tot een voor alle partijen aanvaardbaar compro mis was gekomen, wanneer men de keuze had gehuldigd „leven en laten leven" zouden wij een grooten stap dichter tot een vriendschappelijk samengaan van Europeesche staten zijn gekomen. Helaas, er ligt een Versailles achter ons waar men de haat en de wraakgedachten heeft gekweekt, welke tot een nieuwe actie voor vrijheid en gelijkgerech tigdheid moesten leiden. Staten zijn in hun egoïsme erger dan menschen, want de mensch kan tot inkeer en daardoor tot een daad van zelfverloochening komen, maar vredesvoorwaarden zijn het resul taat van openlijk geuite wenschen van staatslieden, die tegenover het eigen volk geen zwakheid willen toonen en in den algemeenen roes der overwinning eischen stellen, die de kiem voor nieuwe oorlogen in zich dragen. Zoolang men niet onder alle om standigheden liefde en verdraag zaamheid boven haat en vergelding durft prediken, zoolang zullen er oorlogen zijn en overwinnaars, die vergeten, dat alle tijden weertijden hebben en dat de overwinnaar van heden het slachtoffer van morgen kan zijn. Oorlogen zullen elkaar blijven op volgen zoolang leidende staatslieden den overwonnen vijand niet be schouwen als een staat waarmede men in de toekomst vriendschappe lijk zal moeten samenwerken, maar als een object, dat men naar wille keur zal kunnen uitbuiten. Een komende vredesconferentie zal de wereld slechts kunnen verbeteren door met. de fouten van het verleden voorgoed te breken. Het jaar dat nu komen gaat, zal er een van groote beproeving zijn, er zullen zware offers aan goed en bloed worden gevergd, er zal geleden en gestredèn worden. Laten wij hopen en bidden, dat uit al dit kwaad ten slotte het goede zal geboren worden, dat het leed en de beklemming van dezen tijd ons zul len louteren opdat wij binnen af- zienbaren tijd gezamenlijk aan een wereld van liefde en verdraagzaam heid kunnen bouwen. AAN ONZE ABONNE'S. Een vriendelijk verzoek. Nu de kwitanties voor het le kwar taal worden aangeboden, verzoekt onze administratie vriendelijk deze kwitanties zooveel mogelijk met gepast geldte voldoen. OPBRENGST COLLECTE. De bruto-opbrengst van de col lecte der Sint-Nicolaascommissie van den Bond van Nederl. Onder wijzers heeft bedragen 1877,95. Het netto-bedrag was eveneens 1877,95. GEGUND. Het hoofd van den dienst der Zuiderzeewerken heeft na aanbe steding op 17 Dec. 1.1. thans gegund voor een bedrag van 66.816 aan den laagsten inschrijver, N.V. P. Daalder's aanneembedrijf alhier, het onderhoud gedurende 1942 van: I. de rijkszeewerken op Wie- ringen; II. de Noorder- en Zuider haven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, de nieuwe haven te De Houkes, alsmede verschillende grond- en kunstwerken behoorende tot den Amsteldiepdijk, den Balgzanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijcksluis en Oostoever; III. de rijkshavenwerken op Wieringen, den rijksweg 10a en gedeelten van de rijkswegen no. 7 en 9. PRIJSOPDRIJVING. De winkelier P. J. O. te Bergen verkocht in zijn winkel koffie voor 7 per half pond en bruine boonen voor 0.60 per pond. Deze schro melijke prijsopdrijving is door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam gestraft met 40 boete en verbeurdverklaring van de door de politie in beslag ge nomen goederen. De banketbakker K. te Alkmaar verhoogde zonder daartoe gerech tigd te zijn de prijzen van ver schillende soorten koekjes en ge bakjes. Hij werd beboet me- 75. COLLECTE WINTERHULP. Het plaatselijk Bureau van Win terhulp Nederland verzoekt ons opname van het volgende: De 4e lijsten-collecte zal plaats vinden op morgen en Zaterdag en zoo noodig op 5 en 6 Januari a.s. Het is een verblijdend verschijn sel, dat de opbrengsten der reeds plaats gehad hebbende collecten zich langzaam in stijgende lijn be wegen. Moge ook ditmaal de op brengst weer hooger zijn dan den vorigen keer, opdat het ons moge lijk zij de uitkeeringen in Januari op hooger peil te brengen. Collectrices en collectanten zijn nog altijd gewenscht en kunnen zich iederen dag opgeven aan het kantoor van W. H., Langestraat 87. OORLOGS V OLKSTUINEN. Opbrengst geheel voor den houder. Geen inlevering van bonnen. Het Algem. Verbond van Volks- tuinders-Vereenigingen in Neder land, Generaal Vetterstraat 32 hs, Amsterdam-West deelt ons mede: Van verschillende zijden kwamen reeds aanvragen voor een volks tuin binnen. Echter moeten nog meerdere aanvragen binnenkomen, teneinde op verschillende plaatsen een complex tuinen aan te leggen. De kosten zijn plus minus 13,50 voor een tuin^van 225 M2., inclusief contributie en een maandblad. De tuinen worden teeltklaar opgele verd, d. w. z. de tuinder kan in het vroege voorjaar direct beginnen met poten en zaaien. De voorziening van kunstmest, poot- en zaaigoed is in overleg met de autoriteiten gewaarborgd. Na gehouden besprekingen met de verschillende autoriteiten is be sloten om de opbrengst der tuinen geheel ten goed te doen komen van den houder van den tuin. Ook behoeven geen bonnen te worden ingeleverd. Aan Gemeentebesturen, ver- eenigingen en bedrijven kunnen eveneens gronden beschikbaar gesteld worden. Inlichtingen hier omtrent schriftelijk (fnet 714 cent postzegel voor antwoord) te rich ten tot het Algemeen Verbond. Schriftelijke aanvragen om een volkstuin ten spoedigste in te die nen: Bisschop Bottemannestraat 72, 2 maal b. (Alkmaar). DE BRANDSTOFVOORZIENING. Nu het kouder is geworden, komen de klachten over de brandstofvoor ziening los en daarover hebben ons thans reeds enkele „ingezonden stukken" bereikt. In het eene klaagt een inzender, dat zijn brandstof bij na op is en dat hij op den turfbon no. 8 niets kan krijgen wat hem aanleiding geeft te vragen de distri- blltie verboiarej^ In het algemeen kunnen w;j daar op slechts antwoorden, dat men met de beperkte voorraden zoo zuinig moet omgaan, dat de brandstof niet bijna op is als de vorst nog moet beginnen. De brandstofvoorziening wordt of ficieel in Den Haag geregeld en onze distributiedienst zal daaraan niets kunnen veranderen of verbeteren. In het tweede stuk wordt mede gedeeld, dat arbeiders van de gem.- plantsoenen nog wel eens wat hout weggeven, wat de schrijver heel goed vindt, als het maar niet steeds aan dezelfde menschen wordt gege ven. Zou het zoo vraagt hij niet mogelijk zijn, dat iedereen hiervan kan profiteeren? Wij vermoeden dat dit niet moge lijk zal zijn. Nog afgescheiden van de vraag in hoeverre er hout kan en mag worden weggegeven zouden wij natuurlijk een heel anderen toestand krijgen wanneer iedereen daarvan moest profiteeren. Wij zouden dan een gemeentelijke houtdistributie met een aparte Alkmaarsche rege ling krijgen. Het zou de groote vraag zijn hoe men daarover in Den Haag zou denken en een nog groo- tere vraag hoe wij aan al dat hout moeten komen zonder onze parken en bosschen volkomen te vernielen. Evenwel, kan er en mag er zoo nu en dan wat brandbaar afvalhout worden weggegeven, laat men dan vandaag eens dezen en morgen wee' een anderen armen stadgenoot ge denken. PREDIKBEURTEN. Stompetoren, evangelisatie, 's av. 8 u. de heer v. Teilingen van Leiden en Zondag 4 Jan. 1942 de heer K. A. Weeda, van Amsterdam, des 's mor gens om 10 uur. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen. Harmonie-Theater, tot en met Maandag 5 Jan., 7.30 uur, hoofdnum mer Prirna Donna (Der Weg ins Freie) (rem.) 18 jaar. Oudejaarsavond gesloten. Nieuwjaarsdag en Zondag voor stelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De moderne Blauwbaard (comedie). 18 jaar. Nieuwjaarsdag en Zondag voor stelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Rosen in Tirol (rom. operette). 18 jaar. Nieuwjaarsdag en Zondag voor stelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Al km. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het vlammende woud (rom.-sens.) Alle leeftijden. Nieuwjaarsdag en Zondag voor stelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag 1 Januari, 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden Kees Pruis e.a. Zaterdag 3 Januari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van „Rond een half millioen" door de Ver. Haagsche Spelers. AFSCHEID VAN DEN HEER W. VAN DEN BERG. De stationschef van Heiloo, de heer W. v. d. Berg, gaat heden den dienst der Nederlandsche Spoor wegen verlaten. Zeer velen hadden zich gistermiddag opgemaakt om afscheid te nemen. In het café Morsch, waar de scheidende met zijn familie was uitgenoodigd, waren o.a. aanwezig de burgemeester, de pas toor met de beide kapelaans, een deputatie van het hoofdbestuur en gepensionneerden, het volledig stationspersoneel en van weg en werken, de A. T. O. en vele vrien den. Tal van bloemstukken en cadeaux werden hem overhandigd. De oudste stationsassistent, de heer Jac, Wassenaar, heeft den scheidenden chef toegesproken en eraan herinnerd, dat deze als een voudig ambtenaar begonnen is en zich heeft opgewerkt en thans on geveer 10 jaar chef in Heiloo is. Eigenlijk zijt ge onze college, zei spr., want nooit kwam het in U op om U te laton gelden. En nu is de tijd van gaan voor U gekomen. Dat. gij ons nu gaat verlaten, spijt ons allen. Uit naam van het geheele perso neel bood spr. een groote foto aan van allen, die aan het station en aan de spoorbaan werkzaam zijn, als mede een gecalligrafeerd'e herinne ring. Aan mevr. van den Berg werden bloemen overhandigd. De beer Wassenaar bood namens de bandelaars nog een heerlijk opge maakte fruitmand aan en zegde namens de vaste reizigers nog een cadeau toe, dat binnenkort zal wor den aangeboden. De heer Peters bood onder loffe lijke woorden een eikenhouten pen- dulestel aan, een cadeau, waaraan alle gepensionneerden aan de Spoor wegen hebben bijgedragen. De burgemeester bracht namens de burgerij den scheidende chef dank voor zijn humaan optreden en zijn behulpzaamheid waar die werd gevraagd en ook wel ongevraagd werd verleend. Hoewel nog niet lang in Heiloo, wist spreker dat men den heer v. d. Berg van hoog tot laag hoogacht, omdat hij iedereen ter wille is. Spr. wenschte hem toe, dat hij nog lang van zijn welverdiende rust kan genieten. Pastoor Muijen sloot zich aan bij de woorden van lof en dank en bracht speciaal dank voor de hulp, welke de chef steeds bracht bij spoor wegongevallen, waardoor het moge lijk was geestelijken bijstand te ver- leenen wanneer die noodig was. De scheidende stationschef bracht dank aan het personeel en voor de tot hem gesproken vriendelijke woorden, alsmede voor de betoonde belangstelling en de cadeaux. Spr. releveerde zijn diensttijd van 1904 tot heden. Begonnen als blokwaeh- ter te Warmond, heeft hij promotie gemaakt en het einde werd gevormd door de 10 jaren in Heiloo. Het deed hem leed te moeten gaan. Spreker dankte zijn carrière aan de hulp van velen, waarmede hij samen werkte en vooral was hij zijn vele vrienden aan het Heiloosche station dsnkb^sri Met een handdruk werd afscheid genomen. ZAAK VERPLAATST. Het perceel Houttil 60, waar een week geleden nog de sigarenhandel van den heer Schuit was gevestigd, is nu reeds voor een heel andere branche ingericht en een dames modezaak geworden. Mevr. van Keu len-Franke, die tot dusver aan den Stationsweg gevestigd was, had be hoefte aan méér ruimte en die heeft zij in den voormaligen sigarenwin kel kunnen krijgen. De etalage werd verkort en een gang werd nog bij de winkelruimte getrokken, waar door gelegenheid ontstond om die in tweeën te splitsen, zoodat er achter den winkel, die uit den aard der zaak niet zoo heel groot behoeft te zijn, een atelier kon worden ingericht. In een hoek van den winkel, waar ge legenheid is tot het inzien van mo deplaten e.d., is nog een paskamer tje gemaakt, zoodat alle onderdee- len der zaak vlak bij elkaar zijn, wat de cliëntèle ten goede komt en tijdbesparing meebrengt. Hedenmiddag om 4 uur wordt de zaak geopend. DE VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS IN 'T GULDEN VLIES. De „Vereenigde Haagsche Spe lers", dir. Pierre Balledux, zullen Zaterdag 3 en Zondag 4 Januari a.s 3 voorstellingen in 't Gulden Vlies geven en wel Zaterdag 3 Januari half acht van het blijspel „Rond een Half Millioen" van Jac. Ballings, op Zondagmiddag 4 Januari half drie van „Kermisvolk op Kerstmis" van Henri Ghéon en op Zondagavond half acht van het succesiblijspe! „Amor in de Pastorie". Deze drie stukken, die overal in ons land groot succes mochten oogsten, zullen zeker ook het publiek van Alkmaar en omgeving vroolijke en ernstige oogenblikken verschaffen. Van „Rond een Half Millioen", dat vele voorstellingen tijdens de Haag sche Zomerspelen mocht beleven, werd geschreven: „Het spel was prachtig. Tintelend van geest en humor, levend en menschelijk. De heele voorstelling sloot als een bus". Over „Kermisvolk op Kerstmis" van Henri öhóoai schreef men: De zigeuners, die dit spel gaven, hebben ons gefascineerd. Het kinderlijk ge loof van het zigeunervolkje, door Ghéon zoo diep getroffen, werd door de „Vereenigde Haagsche Spelers" uitgebeeld op een wijze zooals wij het nog niet hebben gezien. Over „Amor in de Pastorie" nog het volgende: Het was een vroolijke, vlotte vertooning. Theater Royal in Amsterdam was iederen keer uitver kocht. Over het geheel ligt iets sap pigs, een Zuid-Nederlandsche uit bundigheid, zooals alleen de Ver. Haagsche Spelers die kunnen geven. Er staan het publiek van Alkmaar en omgeving dus een drietal tooneel- voorstellingen te wachten, die de belangstelling ten zeerste verdienen. Men verzuime deze opvoeringen niet. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 23 tot 30 December. Nieuwe inschrijvingen: Alkmaar: Gebroeders Reek, Park straat 16, tegelzetterij. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: N.V. Alkmaarsche IJzer en Metaalgieterij, Voormeer 1. Andere wijzigingen: Alkmaar: N.H. van Schaick's goe derenhandel, Rotterdam; in liquida tie; C. V. op aandeelen onder de firma M. Meijer en Zoon, Langestraat 3-5-9-11, manufacturenhandel enz.*j|t rechtsvorm gew.; W. Schmidt, Heiligeland 38b, autohandel en ga rage; filiaal gevestigd te Alkmaar, Nassauplein 1; Gebr. Verweel, Nieuwpoortslaan 62, timmer- en aan- In 1941 zijn te Alkmaar en om geving o. a. overleden: 5 Jan. De bekende journalist en schrijver M. J. Brusse, de laatste jaren wonende te Hargen (Schoorl). J. Oud te Wijdenes, oud raadslid en oud-wethouder dier gemeente. 6 Jan. G. C. Steen te Arnhem, oud-notaris te Alkmaar. 10 Jan. P. Way boer te Alkmaar, hoofdbrandmeester Alkm. brand weer, waarvan hij ruim 30 jaar deel uitmaakte. Hij werd 13 Jan. met korpseer begraven (dit was de eerste maal wat een dergelijke be grafenis hier plaats had). 16 Jan. Alb. Barten Pz. te Noord.scharwoude, oud-weth. 17 Jan. Willem Bakker, bekend als „De Gorrel" te Den Helder, een der oude menschenredders. 24 Jan. J. P. J. Kraakman, secr. r.k. par. armbestuur en vice- voorz. r.k. vereen, voor kinderbe scherming. 30 Jan. Ir. Ph. M. Bosscher, oud-dir. Alkm. IJzer- en Metaal gieterij. 2 Febr. A. Groot, oud-gemeen- te-opzichter te Heerhugowaard. 3 Febr. A. Gutter, weth. van SchoorL 31 Jan. Pastoor van Noord van de parochie Langendijk. 12 Febr. A. Schrooder te Hei loo, dijkgraaf Ambacht van West friesland genaamd Geestmer-Am- bacht. 13 Febr. Mej. C. G. Scalé te Alkmaar, bekend werkster op maatschappelijk gebied. 17 Febr. L. Speet, hoofdred. N. Haarl. Crt., voorheen van Ons Blad fj. de Bruin in Wester licht te Alkmaar, oud-dir, kweekschool onderw. en onderwijzeressen te Zaandam. 22 Febr. Th. Rozing te Heiloo. 17 Maart. J. Jonker Cz., oud havenmeester, sinds 49 jaren secre taris van de Burger ijsclub, ten gevolge van een aanrijding van een paar weken tevoren. 21 Maart. H. J. Schneiders, oud-hoofd der voormalige open bare school te Obdam. H. Hemmer, oud-wethouder van Castricum. 22 Maart. P. N. Leguit, archi tect te Alkmaar. 28 Maart. Nic. de Waard, be kend drankbestrijder te Alkmaar. 27 April. Oud-pastoor P. Nieman te Schoorl. 7 Mei. Badmeester J. v. Diepen. 10 Mei. Mr. A. J. F. M. N. Dor- beck, van 5 Sept. 1905 tot 10 Maart 1915 lid van den gemeenteraad te Alkmaar. 8 Mei. Jac. Bakkum te Lim- men, die bij de vorige verkiezingen voor een herieuwde candidatuur voor den gemeenteraad bedankte. Hij was toen 15 jaar raadslid ge weest. 11 Mei. L. Vlaanderen, foto-» graaf te Alkmaar. 21 Mei. P. Trapman te Bergen, oud-dir. Schager Crt„ overleden te Alkmaar. 30 Mei. Joh. D. Appel, drukker te Alkmaar. 2 Juni. De heer Kortleven, hoofd der chr. school te St-Pan- cras, verdronken door het omslaan van zijn zeilboot op het Alkmaar der meer. 8 Juni. W. Holsmuller, oudste firmant van de bekende grossier-» derij fa. H. W. Holsmuller. P. Langedijk, bekend kolver te Zuidscharwoude. 22 Juni. J. Henri Oushoom, toonkunstenaar. 9 Juli. K. Willig, vroeger eige naar en exploitant van het cafe Central, te Arnhem overleden. Ds. G. de Leeuw te Dirks- horn. 2 Aug. Jb. Zuurbier te Alkmaar. 8 Aug. B. A. Bes te Castricum, oud-gemeente-ontvanger aldaar. 31 Aug. E. Posthuma, oud-nota»< ris te Vries (Dr.) te Bergen over leden. 4 Sept. J. Falenstijn, burge meester van Schellinkhout. 16 Sept. A. Gouda te Haarlem, die meer dan een halve eeuw ge regeld elke week de Alkmaarsche markt met zijn schip bezocht. 24 Sept. K. de Graaff, oud raadslid en wethouder te Egmond aan Zee. 1 Nov. W. de Waal, kaashande laar te Alkmaar. 24 Nov. J. Swaag te Alkmaar, bestuurslid o. a. van de Oningepol- derde landen te Bergen, afd. Alk maar H. M. v. L., Alkm. Veefonds, Alkm. Kolfclub. 1 Dec. Ir. J. G. Hazeloop, voor heen vele jaren tuinbouwconsulent in West-Noordholland en dir. der rijkstuinbouwwinterschool te Alk maar, sinds zijn pensionneering wonende te Sneek, is in den ouder dom van 71 jaren plotseling te Alkmaar verleden. neembedrijf; wijz. handelsnaam en uittreding en toetreding vennoot. Barsingerhorn: N.V. café-restaurant „de Fortuin", Dorpsstraat A. 73; in liquidatie en benoeming vereffenaar. Bergen: N.V. Mij. tot exploitatie van onroerende goederen „Haaks bergen", Pier Panderstraat 7, Bergen aan Zee, in liquidatie. Den Helder: fa. J. Kraak en Zonen, Molenstraat 170, schildersbedrijf enz., rechtsvorm gewijzigd; N.V. vis- scherij-mij. „Frans", Westgracht 49, in liquidatie, benoeming vereffenaar. De Rijp: fa. H. A. Sünder, Rechte- straat 58, manufacturenhandel; over gegaan aan P. C. Beers. Texel: G. J. Bruin, Koogerstraat 45, Den Burg en L. Bruin, Waalder- straat 45, Den Burg, aannemers en huizenhandel, rechtsvorm gewijzigd. Warmenhuizen: J. Schrijver, Oost- wal 128, motorvrachtschipper; over gegaan aan C. Schrijver. Winkel: P. Langereis, A. 14, schil dersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Zijpe: A. H. Veuger, St. Maartens brug C. 71, timmer- en aanneem bedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Wat zou er van onze volkshuis houding terecht komen als er in Den Haag geen wijze heeren waren, die ons allemaal op een rijtje gezet heb ben en er voor zorgen dat niemand zijn ellebogen kan gebruiken. Wanneer men de fabrikanten, gros siers en winkeliers de goede niet te na gesproken niet met de strengste straffen bedreigd had en er zoo nu en dan een paar achter slot en grendel had gezet, zouden de win kelprijzen met zulke sprongen om hoog gevlogen zijn, dat driekwart van het Nederlandsche volk geen kans tot koopen had gekregen. En als diezelfde wijze heeren de distributie niet hadden uitgevonden, zouden er door angstige en voorzich tige vaderlanders zulk enorme voor raden gehamsterd zijn, dat het met ons vleesch en onze aardappelen, on ze schoenen, jassen en broeken pre cies zou gegaan zijn als met het klei de geld: het is er geweest en het moet er nog zijn, maar niemand weet waar het gebleven is. Dat alles is nu voortreffelijk ge regeld en we krijgen van wat er be schikbaar is allemaal precies even veel, of beter gezegd, even weinig, wat natuurlijk geenszins zeggen wil, dat onze economische rechters niet zooveel onvrijwillige klanten zou den hebben, dat de dagbladen niet groot genoeg zijn om de we- kelijksche lijst van zondaren te pu- bliceeren. Evenwel, dank zij de wijze heeren in Den Haag, zijn er dus twee be langrijke dingen. Ten eerste is er wat te koopen en ten tweede is het te betalen. De derde noodzakelijke factor is» dat het ook te gebruiken moet zijn en daarvoor zorgt dan de zegenrijke instelling, die ons in de laatste dagen van dit jaar een keurig boekje heeft toegezonden, dat het jaarverslag over 1940 van den Keuringsdienst blijkt te bevatten. Het verschijnt niet te vroeg, maar ook niet te laat, want we leven op dit oogenblik nog in 1941 en in allen gevalle hebben wij er ons dit jaar nog van kunnen overtuigen met hoe veel ambitie de ambtenaren uit het gebouw op het Oude Ziekenhuister rein van dag tot dag voor onze ge zondheid zorgen en er tevens op let ten, dat wij in dezen moeilijken en schaarschen tijd ons geld niet aan levensgevaarlijken rommel uitgeven. In totaal zegt het verslag werden er 13.730 inspecties verricht, waarbij er ter plaatse 439 partijen werden afgekeurd. Dat is ruim 3 procent en dus zou de we onze gezondheid en onze beurs er rustig aan kunnen wagen, als het vervolg van het jaarverslag ons rjiet tot de overtuiging bracht, dat het toch maar goed is, dat er ambtena ren zijn, die ons tegen onszelf en nog meer tegen onze medemenschen be schermen. Wat denkt men b.v. van een mon ster kersen op wijn, dat geen wijn bleek te bevatten (de kersen waren blijkbaar moeilijker na te maken). Wie heeft er trek in roggebrood en cacao waarvan de monsters beschim meld waren, in gemalen muisjes met 33 pet. meel, in banket dat zeer vuil was, in kunstmatig gekleurde per zikken, in citroensap, dat nooit in een citroen had gezeten, in vruchteh- limtinade zonder vruchtensap, in thee uit Texel, die meer zeewater dan thee bevatte, en in puddingpoe der dat voor de helft uit zuiverings zout bestond? Wie houdt er van ge mengde kruiden, die muf en schim melig waren, bezet met spinsel eie ren en muizenvuil, wie lust er be dorven bokkingspastei, flikken met ijzersplinters die wat zwaar in de maag zullen liggen of koffie die schuimt als het beste bier? Het bewijst helaas alleen maar, dat er nog altijd menschen zijn, die zich meer om hun eigen portemon- naie dan om de gezondheid van hun medemenschen bekommeren. Trouwens, een verslag als dit de monstreert nog wel andere men- schelijke eigenschappen, waaronder de achterdocht wel de eerste plaats ■inneemt. Zoo werden er in de oorlogsda gen 8 monsters bonbons ingezonden die vergiftigd zouden zijn, maar al le onschadelijk bleken, evenals de zuurtjes waarvan een kind ziek was geworden. Een onzer stad- of streek- genooten bracht zelfs een levens- groote banketletter op den Keurings dienst. Hij vond het blijkbaar zoo onbegrijpelijk, dat hij daarmee ver rast was, dat hij onmiddellijk aan een poging tot vergiftiging dacht. Jam mer genoeg voor de ambtenaren, haalde hij de smakelijke letter den volgenden dag al terug, toen bleek, dat de loopjongen van- den banket bakker zich in het adres vergist had. Men ziet het, een ambtelijk ver slag als dit leert ons niet alleen de voedingsmiddelen maar ook de men schen kennen. De overzichtsstaat der afgekeurde waren is een eindelooze lijst van duizenden kilo's, pakken, potten en flesschen met verknoeide en bedor ven levensmiddelen geworden en men stelt zich onwillekeurig de vraag waar men dit alles heeft ge laten en wat er verder mee zal ge beuren. Wanneer men de ergste knoeiers er eens bij opsloot en een dag of acht geen eten of drinken ging bren gen zou de dienst het misschien veel gemakkelijker krijgen omdat er een volgend jaar heel wat bekeerde zon daren zouden zijn. SRRUITKOOLSTRUIKEN ALS VEEVOEDER. Spruitkoolstruiken zijn in de- '!zen tijd een zeer gewaardeerd vee voeder. Dit moge blijken uit de hooge prijzen, die hiervoor tegen woordig besteed worden in Heer hugowaard, n.l. Vs ct. per struik. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Vergelijkend jaaroverzicht 1940—1941. Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1941 aan spaargelden ont vangen 1.814.404,39 (vorig jaar 1.670.525,80) en terugbetaald 1.819.494,79 (v. j. 2.206.270,15), zoodat minder werd ingelegd dan terugbetaald 5.090,40 (vorig jaar minder ingelegd 535.744,35). Voorts werd over 1941 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschre ven totaal 72.551,65 (vorig jaar 80.037,62). Het spaarderskapitaal, bij den aanvang van '41 groot 3.422.516,60, bedroeg aan het einde van het jaar 3.489.977,85, waaronder 12.567,49 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1941 bedroeg het aantal van inleg 17112 (vorig jaar dat van terugbetaling 14281 jaar 21373), te zamen 31.393 jaar 37.617). In 1941 werden uitgereikt 1407 nieuwe boekjes (vorig jaar 1450), waaronder 550 aan schoolspaarders (vorig jaar 446), terwijl 907 boekjes (vorig jaar 1099) werden ingetrok ken. Bij den aanvang van 1941 bedroeg het aantal in «omloop zijnde boekjes 13958. Dit aantal vermeerderde in 1941 met 500 tot 14458, waaronder 2160 van op school sparende kinde ren. Het gemiddeld tegoed per spaarder, (de schoolspaarders buiten beschou wing gelaten) bedraagt thans 282,76 (vorig jaar 282,86). posten 16244), (vorig (vorig Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsvèrv. hoofdred. D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.*. G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur, de volgende voorwerpen, gede poneerd in het tijdvak van 12 Dec. tot en met 17 Dec. 1941. Bruin jasje, grijze wollen sok, vul potlood, grijze ceintuur, bruine glacé handschoen, linker kinderhand schoen, roode halsdoek, leege porte- monnaie, motorhandschoen, medail le Alg. Ned. Pol. bond (lid), linker werkschoen, bos sleutels, ring met sleutels, grijze jasceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aangege ven in hetzelfde tijdvak: Jekker (geruite voering), Jupijn, Landstraat 41; padvindersriem, Louter, Zocherstraat 25; motor handschoen met kap, de Heer, Doe lenstraat 22; schoolétul, v .d. Akker, Bissch, Bottemanneseraat 19; blau we dameshandschoen, van Peursen, Jan van Scorelkade 36; rood re genkapje, Korver, Burgerweeshuis; bankbiljet van 2.50, Poortenaar, Doelenstraat 11; gouden ring, Hus- ken, Kennemerpark 9; geruite, sjaal, van Erkelens, Bagijnenstraat 5; zil veren oorbelletje, de Boei, Ver- dronkenoord 31; portemonnaie inh. 1, Doescnot, Koningsweg 65a; duimstok, Koning, Zocherstraat 21; polshorloge aan riempje, Ursem, Ge dempte Baansloot 11; licht grijze heerenhoed, Ros, Lindenlaan 93; Nappa heerenhandschoen, Boots, 2e Kabelstraat 8; Kinderwantje (bruin en beige), Boots, 2e Kabelstraat 8; Autoped op luchtbanden (zwart en rood), Liefhebber, Oudegracht 216; paraplui, Ter Burg, Koorstraat; zil veren armbandje. Leek, Vermeer straat 45; zakmes, Ferwerda, Wes- terweg ,88; oruine hoed, Mos, O ver- diepad 48; zakmes, Ros, Drebbel- straat 20; handwarmer, Meyroos, Laat 103; dameshoed, de Jong, Gas houderstraat 29; paar kinder gymn. schoentjes, Rits, Snaarmanslaan 115; pak waschgoed, Toes, Eikelenberg straat 24. Zij, die in het bezit zijn van een gevonden voorwerp, dienen zulks zoo spoedig mogelijk aan het bureau van politie te Alkmaar op te geven. OUDORP. „De Vreemdeling". - De opvoe ring van het tooneelstuk De Vreem deling op 26 en 28 Dec. in het r.k. vereenigingsgebouw is een succes geworden. Beide malen was de zaal tot de laatste plaats bezet. De adem- looze stilte tijdens de voorstelling en het daverende applaus na elk be drijf bewezen wel, dat het publiek met het stuk meeleefde. LUTJEWINKEL. Benoemd. - De heer C. Chattil- lon Fz., werkzaam aan de zuivelfa briek „West-Friesland" te Lutjewin kel is benoemd tot controleur-stam boekhouder van de rundveefokver- eeniging te Warder (N.H.) EGMOND-BINNEN. Ophalen vuilnis. - Na inschrij ving van het ophalen van het vuil nis is dit voor de kom van Egmond- Binnen gegund aan den laagsten inschrijver, den heer P. Houtenbos, en voor de kom Egmond aan den Hoef aan den heer Fr. Tervoort.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2