Rheumatische pijnen P O O lllijniia>gdtleó BUITENLAND i Duitschland strijdt voor Europa Sovjet-aanvallen bij vorst en sneeuw stormen afgeslagen. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1941. Pagina: 3. POLITIEKE OUDEJAARS- OYERPEINZING. (Van onzen Haagschen correspond ent Alvorens de poort door te gaan naar het nieuwe jaar, kijkt men gaarne nog •een^jK even achterom. Weer ging een jaar voorbij en het memschdom vraagt zich af, wat het nieuwe zal brefugen. Zal 1942 het vredesjaar worden, brengende so ciale rechtvaardigheid, welvaart, rust en broedergeest? Of zullen wij allen, verspreid over de vijf wereld- deelen, nog eenmaal den drempel moeten overschrijden, aleer een einde zal komen aan den volkeren- strijd, welke nu voor de tweede maal de aardbol in vuur en vlam heeft gezet? Toen het jaar 1940 zijn intre de deed, kon men na den Poolschen bliksemveldtocht nog hoop koesteren op een spoedig einde van den oor log, maar weldra maakte de ver scherpte Engelsche blokkade een einde aan elke verwachting op een overwinning van het gezond ver stand, dat toen nog wellicht tot het neerleggen van de wapenen had kunnen bewegen. Bij de nadering van het jaar, dat nu al weer achter ons ligt, was er een kans, dat een einidle niet meer in ver verschiet zou liggen, omdat 1940 immers een zoo sterk militair overwicht had ge bracht. Doch begin 1941 werd het al dtiidelijker, dat op een langdurigen oorlog moest worden gerekend. Eerst werd de Balkan door Engeland en de Ver. Staten in de oorlogshan delingen betrokken en tegen den zomer moest Berlijn de invasieplan nen der Moskousche machthebbers tegen de Europeesche beschaving vóór zijn. Met en door het neerslaan van het Bolsjewistische offensieve machts apparaat groeide de Europeesche eenheid en thans het is reeds eer der betoogd vormt het continent reeds geestelijk, militair en econo misch een practisch onaantastbaar blok. Zoowel Hitier als von Ribben- trop hebben den laatsten tijd bij meer dan één gelegenheid hierop ge wezen, op het belangrijkste resul taat van het derde oorlogsjaar, nu met Duitschland tal van volken zijn aangetreden tegen den bolsjewisti- schen wereldvijand en Europa's grondstoffen- en voedselvoorziening juist door de overwinningen in het Oosten veilig gesteld moet worden geacht. Bij den politiekenterugblik op dezen Oudejaarsavond vraagt aller eerst nog eens de schuld aan dezen oorlog de aandacht en den weet men, dat het Engeland was, dat zich gemengd heeft in het vooroorlog- sche Duitsch-Poolsche conflict over de Duitsche vrije stad Danzig. Had Engeland zich hiermede niet be moeid en niet de Poolsche regeering in haar onverzbenlijke houding ge stijfd, zoo is van Duitsche zijde her haaldelijk betoogd, dan ware het niet noodig geweest dat om de on zalige corridor een Europeesche oor log was ontbrand. Zóó ontstond dus deze oorlog en sedertdien is Roosevelt achter de schermen met den dag actiever ge worden. Chamberlain moest plaats maken voor Churchill en d'e diplo matieke vertegenwoordigers te War schau, Parijs en Londen gingen een groote activiteit ontwikkelen onder meer om te voorkomen, dat aan een vredesaanbod van Hitier ook maar eenige aandacht zou worden ge schonken. Roosevelt wenschte tot eiken prijs uitbreiding van den oor log, maar hij is er tenslotte niet in geslaagd, zelf op den duur buiten schot te blijven, na zoo lang den oorlóg te hebben nagéloopen. Het jaar 1941 bracht over de ge- beele wereld een duidelijke afne ming van den Britschen invloed. Het begon met Griekenland en Kreta, en eindigde, nu onlangs met Hong kong. Het Bolsjewistische Damocles- zwaard boven Europa is weggeslagen en de Angelsaksische wapenleveran ties aan het China van Tsjang Kaï Sjek zullen wel niet vlot meer over komen. Zelfs het onneembaar geachte Sin gapore wordt reeds ernstig bedreigd en met den val hiervan zou de ver binding Britsch IndiëAustralië Ver. Staten verbroken zijn, een ver binding welke schier onmisbaar schijnt voor de Angelsaksische oor logsvoering op en rond den Pacafic Tenslotte heeft 1941 in het bijzon der Nederland nog groote zorgen be rokkend over Indië, naar uitgestrekt heid en bevolkinsgetal het grootste deel des Rijks. De West in Ameri- kaansehe handen, de Oost hoofd- tooneel van den strijd geworden, het behoeft niet te verwonderen, dat wij Nederlanders wat dit betreft niet zonder bezorgdheid het nieuwe jaar ingaan. Maar er zijn lichtpunten; 'denkeu wij slechts aan de onmetelijke Rus sische gebieden, waar vruchtbare bodem ook den Nederlandsehen pionnier wacht. Kerstgratificaties aan wachtgelders. "s-Gravenhage, 30 December. Ver schillende ondernemingen, voor wel ker personeel een door het departe ment van sociale zaken goedgekeur de wachtgeldregeling is ingevoerd, hebben de vraag gesteld, of zij aan hun werknemers een kerstgratifica tie konden toekennen, die buiten beschouwing kon blijven bij de be rekening van het wachtgeld. De secretaris-generaal van voor noemd departement heeft in ver band hiermede aan deze onderne mingen en kan het college van rijks bemiddelaars medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen be staat, dat bedoelde ondernemingen aan haar personeel, dat op wacht geld is gesteld, een kerstgratificatie toekennen, ook indien het mocht voorkomen, dat het wachtgeld plus gratificatie 100 van de som van het oorpronkelijke loon zal over schrijden. Het bovenstaande geldt evenwel uitsluitend voor wat betreft arbei ders voor .de'Kerstweek 1941 en voor wat betreft beambten voor de maand December 1941. Vanzelfsprekend komen even- tueele kerstgratificaties niet in aan merking voor subsidieering. ILSE MEUDTNER VOOR FILM OPNAMEN IN ONS LAND. 's-Gravenhage, 30 Dec. „Nederland Film" heeft zich van de medewer king van Ilse Meudtner verzekerd voor de productie van een aantal films van een geheel nieuw genre. De vermaarde Duitsche danseres is dezer dagen in Den Haag aange komen en zal in eenige van haar meest succesvolle groteske dansen o.a. het ook hier te lande reeds vele malen toegejuichte ,„Ein Manlein steht im Walde" voor de camera optreden. en grondige pijnuitdrijvende werking. hebben een HIJ WAS VAN DE DUITSCHE POLITIE.... Kort geleden werd in Leidschen- dam gearresteerd de melkhandelaar B. wegens clandestiene handel in sla olie. De schilder F. M. te Voorbur„ begaf zich hierop naar een broer van B., die te Voorburg eveneens een melkhandel drijft. Hier vertelde M., dat hij deel uitmaakte van de Duitsche politie. Hij kon tot de in vrijheid stelling van den gearresteer de wel zijn medewerking verleenen, maar dat zou 250 kosten. B., die het spel doorzag zeide niet zooveel geld in huis te hebben en vroeg of de schilder wilde terugkomen, hij zou dan zorgen, dat het geld aanwe zig was. B. stelde zich in verbinding met de politie en op het uur, dat de schilder zijn belooning in ontvangst zou komen nemen, verscholen zich in de winkel van B. achter een koel kast twee politiemannen. De schilder verscheen en juist toen F. M. het geld wilde opstrijken, werd hij ge arresteerd. Cafébezoeker 1200 ontstolen. - De hengelaar L. verbleef dezer dagen enkele oogenblikken in een café te Weerselo. Thuisgekomen ontdekte hij, dat een portemonnaie, die hij in rijn zak had gehad en waarin een bedrag van 1200 aan rijksmarkt was geborgen, verdwe nen was. Het gelukte de politie een zekeren B. te arresteeren, in wiens bed men een portemonnaie met ruim S 1000 aan marken aantrof. B. be- kende het geld van L. te hebben gestolen. Van het ontbrekende be drag zeide hij niets af te weten. UITGESLOTEN SLAGERS. 's-Gravenhage, 30 Dec. Het Rijks bureau voor -de voedselvoorziening in oorlogstijd verzoekt ons mede te öeelen, dat de naam J. Willemsen, Oudestadstraat 265 te Biervliet (Z.) door een misverstand op de den 20sten Dec. j.l. uitgegeven lijst van uitgesloten slagers is gekomen. De heer J. Willemsen is dus niet we gens frauduleuze slachting of het voorhanden hebben van vleesch, af komstig van frauduleuze slachtingen van het verkrijgen van een toewij zing voor vleesch, vleeschwaren en/of afvallen door de Nederland- sche. veehouderij centrale uitgesloten. KERK AFGEBRAND VAN SIEGERSWOUBE. Zondagnacht is de Ned. .herv. kerk te Siegerswoude (Fr.) door brand vernield. De brandweer kon niet voorkomen, dat het gebouw verloren ging. Door het vuur zijn o.m. ver nield het orgel, de klok en een aantal wandtegels met Friesche tek sten, indertijd bij de stichting der kerk op initiatief van den toenmaii- gen predikant ds. Cuperus aange bracht. De oorzaak is niet met zeker heid bekend. Men denkt aan kort sluiting of aan vuur in een stoof. De kerk was laag verzekerd. BROCHURE „IN UW BELANG". 's-Gravenhage, 29 Dec. Namens den persdienst van de de partementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij is een brochure „In uw belang" in het licht gegeven. Zij bevat een overzicht van het Nederlandsche distributiesysteem en van alles, wat daarmede samen hangt. Ons land beschikt over een dis tributie-apparaat, dat den toets der vergelijking met het stelsel in an dere landen'glansrijk kan doorstaan. Als ieder ander menschelijk werk is het niet feilloos. In zijn sociale strekking is het er echter op gericht om de gevolgen van de onvermijde lijke schaarschte voor onzs volksge meenschap zooveel mogelijk te ver zachten. Ten einde bestaande mis verstanden zooveel mogelijk weg te nemen, en in de hoop de overtuiging te wekken, dat goede distributie een eminent belang voor onze volkshuis houding is, werd dit geschrift sa mengesteld. Het doel en de organi satie van de distributie wordt in een aantal pakkende hoofdstukjes be schreven. Ieder, die van goeden wille is, zal moeten erkennen, dat hier in ernst er naar gestreefd is om vele misvattingen weg te ne men. De Nederlandsche overheid verwacht dan ook, dat de lezers niet zullen nalaten het goectc inzicht te verbreiden. OUDE VEETE VEROORZAAKT ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In de buurtschap Hulzen, gelegen in de gemeente Hellendoorn heeft een ernstige vechtpartij plaats ge had, waarbij de landbouwer G. zwaar werd gewond. Tusschen ge noemden landbouwer en den jacht opziener S. bestond reeds geruimen tijd een veete, omdat een zoon van G. door den jachtopziener met een knuppel zou zijn mishandeld. G. en zijn zoon besloten met den jachtopzieneraf te rekenen en wachtten hem op. Toen de jachtop ziener dat merkte, vluchtte hij in het huis van den landbouwer B„ doch deze zette beide partijen buiten de deur, waar de „afrekening" plaats vond. De jachtopziener geraakte on der, doch wist met een mes den aan valler, den landbouwer G., zoo te bewerken aan armen en beenen, dat hij zwaargewond bleef liggen. Zijn toestand is zeer ernstig en levensge vaar is aanwezig. Een polsader is o.a. doorgesneden. Ook de zoon van G. en de jachtopziener werden ge wond, doch minder ernstig. De poli tie heeft de zaak in handen. DE OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN. De heer J. Hoekstra schrijft ons: In woord en geschrift is reeds vele jaren gewezen op de onrecht vaardige militaire pensioenregeling; tengevolge waarvan thans een nood toestand onder de oud-gepension- neerde militairen en hunne wedu wen heerscht. Zij werden uitgeslo ten van de zoo gunstige nieuwe Pensioenwet van 1922. Het blijft nog steeds noodig op dit onrecht te wijzen, aangezien ook thans weer deze oude landsdiena ren schijnen vergeten te zullen wor den. De oud-gepensionneerde militai ren moeten bovendier tengevolge der nieuwe Wet op de Inkomsten belasting meer belasting betalen, want de gunstige bepaling van voorheen, toen zij tot een zeker be drag de helft van hun pensioen van het zuiver inkomen mochten aftrek ken, is vervallen. De levensomstandigheden zijn voor deze. oude menschen dan ook wel veel moeilijker dan die der hiervo- ren genoemden, temeer, daar zij reeds sinds lange jaren zoo gedu peerd werden. Het is dan ook dringend noodig dat de Staat een regeling treft, om den nood te leenigen. Moge deze regelen onder de aan dacht komen van hen, die hierin verbetering kunnen brengen. EEN DUITSCHE VERKENNINGSAFDEELING VERTREKT VOOR EEN TOCHT. Eén der soldaten laat zich nog snel het machinepistool uit de kazemat aanreiken. (Orbis-Holland) KOOLBLADEREN VOOR BEMESTING. Op de zuur- koolfabrieken zijn de laatste weken groote hoeveelheden koolbladeren vrij gekomen. Al of niet vermengd met erwtenstroo, vormen deze een goede bemesting, (Polygoon-Kuiper) PSEUDO-CONTROLEUR NAM BONNEN IN BESLAG. Verleden week kwam een jong- mensch bij een broodbakker te Amsterdam met de mededeeling, dat hij van de politie was en opdracht had, die broodbonnen te oom trolee ren. De bakker was zoo onverstan dig, niet naar eenige legitimatie te vragen en liet den jongeman zijn gang gaan. Deze zeide hem, dat bij de broodbonnen, welke de bakker had ontvangen, een groot aantal vervalschte exemplaren was, welke hij, als controleur, in beslag moést nemen. Aldus geschiedde en de pseudo-controleur vertrok, met medeneming van de „vervalschte" bons. De bakker zou er nog wel meer van hooren. Toen de bakker na een dag of wat nog niéts gehoord had, wendde hij zich om inlichtingen tot de poli tie en daarbij bleek spoedig, dat de „controleur" een doodgewone zwen delaar was geweest. Thans tracht de politie hem te achterhalen. LETTERKUNDIGE PRIJZEN TOEGEKEND. 's-Gravenhage, 30 Dec. Het depar tement van volksvoorlichting en kunsten heeft de volgende letter kundige prijen toegekend: De meesterprijs van het jaar 1941 aan Jan H. Eekhout. letterkundige te Groningen, schrijver van vele dichtbanden en prozawerken. Een folkloristische prijs aan J. R. W. Sinninghe te Amsterdam, verza melaar van sagen en sproojes, in een zestal bundels bijeengebracht. Een prijs van erkenning en aanmoediging aan Rien Brouwer, lettA-.undige te Arsen, die dit jaar met leen opmevkelijke streekroman debuteerde „Douw over dorstig land". IN HOTEL DE WITTEBRUG IN DEN H.MG werd de „Dr. Goede- waagenprijs" voor de eerste maal uitgereikt en wel aan de heeren H. v. d. Broek (hoofdredacteur van de Limburger Koerier), drs. Goedhuys (Arbeiderspers) en A. A. L. Graumans (hoofdredacteur van de Gooi- en Eemlander). De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journa listen, de heer P. J. van Megchelen, reikt den heer A. A. L. Graumans den prijs uit. (Polygoon-Sagers) Distribute gesmo teri rundvet 's-Gravenhage, 30 Dec. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat van 15 t/m 23 Januari a.s. voor de houders van vetkaarten ge legenheid zal bestaan om met de bon van de vetkaart, welke voor genoemd tijdvak zal wor den aangewezen, namelijk „03", gesmolten rundvet te koopen, in plaats van boter. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik willen maken, dienen in het tijdvak van Woensdag 31 December a.s. t/m. Zaterdag 3 Januari a.s. de met „03" genummerde bon van de vetkaart bij hun slager ip te leve ren, waarbij zij een ontvangstbewijs kunnen verlangen. Per twee bonnen wordt een rant soen, dat is 200 gram vet, beschik baar gesteld. De prijs bedraagt 25 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die ook ditmaal boter wenschten te betrekken, dienen him bonnen als gewoonlijk geduren de de geldigheidsperiode, dus van 15 Januari t/m 23 Januari a.s. bij den winkelier in te leveren, waarbij de gebruikelijken reductie zal worden verleend. Door stier aangevallen. - Bij het verrichten van werkzaamheden in het gebouw van den Boerenbond to Horst (L.) is gisteravond de 48- jarige gehuwde stalmeester H. van Heesch door een stier aangevallen. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij in den afgeloopen nacht aar. de gevolgen is overleden. Pantserwagen-aanval op vesting Bardia afgeslagen. Italiaanseh legerbericht. Rome, 30 Dec. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 576 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend: Activiteit van verkenningsafdee- lingen in het gebied van Agedabia. Het aantal vernielde pantserwagens tijdens de in het weermachtbericht van gisteren vermelde gevechten is gestegen tot verscheidene honder den .Aan het front van Solloemvalt een verscherping van het weder- zijdsche artillerievuur waar té ne men. Een aanval van pantserwagens op de vesting Bardia is afgeslagen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben met goed resultaat troepen concentraties en strijdmiddelen van den vijand gebombardeerd. Er wer den luchtaanvallen ondernomen op Tripolis en Zuara. Eenige slachtof fers en lichte schade. Engelsche vliegtuigen hebben bri santbommen laten vallen in de om geving van Athene, zonder eenig gevolg. Een vijandelijk convooi werd ter hoogte van Cyrenaica door Duitsche vliegtuigen achterhaald, die herhaalde malen een torpedoja ger en een koopvaardijschip getrof fen. DE ONDERHANDELINGEN IN WASHINGTON EN MOSKOU. Berlijn, 30 Dec. (D.N.B.) De Berlijnsche bladen wijden een be schouwing aan de onderhandelin gen te Washington en Moskou. Terwijl te Washington geen posi tieve Resultaten bereikt zijn, aldus de bladen, tenzij men een verdere subordinatie van Engeland onder de Ver. Staten zoo wil noemen, worden de onderhandelingen te Moskou nader opgehelderd door een artikel van de Times. Uit dat artikel, schrijft de Lokal- Anzeiger, blijkt duidelijk de volle dige onderwerping van Engeland aan het juk van Moskou. Engeland is zoo diep gezonken, dat het van een zelfstandige positie afziet en zich door Amerika en de Sovjet- Unie op sleeptouw laat nemene. Het Zwölf-uhr blatt verklaart dat Londen nog nooit op zoo on verbloemde wijze de gemeenschap met de bolsjewistische onderwereld tot uiting heeft gebracht. Voor het eerst wordt het doel van Engeland openbaar: bolsjewisme over de geheele linie, Stalins zweep over Europa en de geheele wereld. Ook de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat Engeland defi nitief het bolsjewisme heeft geko zen. Eden heeft den bolsjewisten het vasteland van Europa als be looning toegeworpen. Doch de wa- wens van het vereenigde Europa bieden den waarborg, dat de plan nen van Londen en Moskou niet in vervulling zullen gaan. 9 Engelsche vlegtuigen neerge scheten. (D.N.B.) - Bij aanvalspogin- gen, gistermiddag door Britsche vliegtuigen ondernomen op de kust van West-Frankrijk, hebben Duit- sche jagers en luehtdoelartillerie voor zoover tot nog toe bekend vijf Spitfires en vier viermotorige bom menwerpers omlaagges choten. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 30 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In verschillende zones van het O. front zijn krachtige vijande lijke aanvallen in nauwe samen werking tusschen leger en lucht macht verijdeld. In de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtuigen een Sovjet-torpedojager tot zinken ge bracht en een kruiser beschadigd. Aan het front van Moerman heb ben Duitsche troepen van 21 tot 28 December hardnekkige aanval len der bolsjewisten bij zeer strenge vorst en tijdens sneeuw stormen met volledig succes afge slagen. Sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht een voor den oorlog belangrijke ravitailleeringshaven aan de O.-kust van Engeland aan gevallen en goede resultaten be haald. Overdag is ten W. van de Faroër een koopvaardijschip door bommen tot zinken gebracht. Duikbootjagers, die convooi- dienst deden, hebben van 6 aan vallende Britsche bommenwerpers er 3 neergeschoten. Alle gecon- vooieerde schepen bereikten vei lig hun plaats van bestemming. In N.-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen in het gebied om Agedabia nieuwe plaatselijke successen behaald. Het aantal vijandelijke pantserwagens, dat bij den tegenaanval onklaar is ge schoten, is gestegen tot 74. Ver scheidene honderden Britten wer den gevangen genomen. Op het eiland Malta zijn over dag en des nachts vijandelijke vliegvelden aangevallen. Voor La Valetta hebben Duitsche gevechts vliegtuigen een vrij groot zeil schip tot zinken gebracht. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers 5 Britsche vliegtuigen neer geschoten, terwijl een zesde toestel op den grond vernield werd". Churchill spreekt in het Canadeesche parlement. Naar uit Stockholm wordt ge meld heeft Churchill in een rede ln het Canadeesche parlement ver klaard, dat Canada steeds een bij zondere plaats in het Britsche impe rium heeft ingenomen. Hij zeide, dat Canada van den beginne af een sleu telpositie in den oorlog heeft gehad. Engeland, zoo zeide Churchill, heeft steeds getracht den oorlog te ver mijden, maar is zeker van de over winning, al moet dit nog jaren du ren. Na d'e conferentie met Roose velt kon hij mededeelen, dat er geen compromis zal komen eer het doel is bereikt. Evenwel mag de kracht van den tegenstander niet onderschat worden en ieder manneh en vrou wen moet zijn rol in dezen oorlog spelen. Hij behandelde naar eigen inzicht 't ontstaan van den .oorlog en de in eenstorting van Frankrijk en verweet dit land het sluiten van den wapen stilstand. Na de ineenstorting van Frankrijk stond Engeland alleen, maar thans wordt het dagelijks ster ker. Churchill besloot zijn rede met een blik op de toekomst. De gebeur tenissen, die de toekomst zal bren gen, zoo zei hij, kan men in drie sta dia indeelen: 1. Het stadium der consolidatie en Voorbereiding. In dit stadium ko men er hevige gevechten en wij moeten er alles op zetten om den vijand tegenstand te bieden, de heerschappij in de lucht te verove ren en de noodige tonnage te ver krijgen om het Amerikaansche pro gram te kunnen uitvoeren, dat ons menschenmateriaal, wapens, muni tie en ravitailleering zal brengen. Het tweede stadium kan men dat der „bevrijding" noemen. Daarbij zal het er om gaan de reeds verloren gebieden en die eventueel nog ver loren zullen gaan weer aan den vijand te ontrukken. Het derde stadium zal zich bezig houden met bestraffing van de schuldigen in de landen, die den oorlog hebben veroorzaakt. De duur van den oorlog zal af hangen van wat wij bereiken en van het algemeene verloop, zoo sprak hij. Alle betrokkenen moeren hun uiterste krachten inspannen. De aard hiervan moet door iederen partner zelf beoordeeld kunnen wor den. Wij willen aan het werk gaan, maar niet de fout maken de moei lijkheden, die ons te wachten staan, te onderschatten. De besprekingen van Churchill. Churchill heeft tijdens zijn ver blijf in Ottawa onderhandelingen gevoerd met Mackenzie King om trent een grootere inlijving van Ca nadeesche formaties in het Britsche leger. Waarschijnlijk zal een soort algemeene dienstplicht in Canada worden ingevoerd. VAN WINTERHULP NEDERLAND. Liefdadigheid bestaat niet meer, Zij is nu zoo gericht, Dat helpen van een landgenoot, Verheven is tot plicht. Lijst-collecte Winterhulp- Nederland 2 en 3 Januari. Giro 5553. DE OPLEIDING VAN JAPANSCHE RECRUTEN. Een kijkje bij de tankschool van Chiba, waar onderricht wordt gegeven met behulp van miniatuur-tanks. (Orbis-Holland) EDEN TE LONDEN TERUG GEKEERD. Stockholm, 30 Dec. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, te Londen te ruggekeerd na zijn besprekingen met Stalin en Moiotof te Moskou. Naar de Britsche berichtendienst meldt, stond een groote menigte aan het station, die vaandels met het Sovjet-embleem droeg en „minstens vijf minuten lang de Internationale zong". Tegelijk met Eden kwamen vertegenwoordigers der Sovjet-vak- vereeniging aan. Helpt moeder en kind Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST! Ernstig spoorwegongeluk in En geland. (D.N.B.) - Reuter meldt, dat nabij Eccles, een dicht bij Manches ter gelegen plaats, een uit Rochdale bomende trein op een stilstaanden trein is gereden. 17 reizigers werden gedood en 81 deels zwaar gewond in de ziekenhuizen opgenomen. Koudegolf in Aragon. (Stefani.) - In Aragon wordt een koudegolf. Een temperatuur van 16 graden on dier nul is waargenomen te Cala- tayud, waar de bevolking zonder water zit, daar de leidingen bevroren zijn. De overvloedige sneeuwval be lemmert het verkeer in de streek. Bonverlies door slordigheid is sSralbaai

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5