HET ZWARTE PAARD DE VUURRODE SCHOENTJES. Tril A. Kom OAMPO C. VAI F Skm Lb BOERMA's nTdTc e I firma -AT~ radioprogramma Provinciale Bond voor de Veilingen in Noord-Holland. Het 25-jarig bestaan herdacht. LANit- EN ïUiNBOUW IVORDKiDe Kwaliieifs-tsmdpasta. FEUILLETON DE HOEVE door N. K. Drogisteri Brandstojf p- f- Raadhuis weg, Rechte h GRAFSTl H. K. FINH Techn. f F. JIMMINI p.f. F. J. KOK wenschen hun AGENT VAN Dl WËNSC EËN V( MOTEL „Dl wenscht een ie „HE rn- h- g. BIVER! ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1941. Pagina l. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.— To renmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Nieuwsjaarswoord voor de boeren. 9.Voor de jeugd. 9.30 Zang met pianobegeleiding. 10. Cello en piano (opn.) 10.40 Gr.pl. 12.— Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 13.Amst. Bach-ensemble en gr.pl. 14.— Omroeporkest en solisten. 15.— Samenspraak óver het wel en wee van 1941. 16.Roemeensch orkest Gregor Serban. 16.35 Zang, koor en orgeL 17.Zondagmiddagcabaret. 17.45 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 18.20 Sportoverzicht over het jaar 1941. 18.50 Gr.pl. 19— Act. halfuur. 19.30 „Veel heil en zegen", nieuwjaarsprogr. 20.15 Herkennings melodieën. 20.50 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— De Ramblers. 22.30 Orgelconcert. 22.5024.Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 8— Gr.pl. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 10.Studiovroegdienst. 11.Gr.pl. 11.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.Sociale zorg ook voor U. 12.15 Pianovoordr. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Klaas v. Beeck en zijn orkest. 13.30 Poëzie en proza rond oud en nieuw. 14. Boekbespreking. 14.15 Gr.pl. 14.40 Syniph.-concert (gr.opn.) 16.Cau serie „De kunstenaar op de Kente ring der tijden". 16.15 Viool, fluit, altviool en gr.pl. 17.10 Gr.pl. 17.30 Voordr. 17.45 BNO: Nieuwsber. en sportuitslagen. 18.O. Hendriks en zijn orkest en gr.pl. 19.BNO: Nieuwsber. 19.20 Gr.pl. 19.45 Rep. 20.05 Omroepsymphonieorkest, solist en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.1524.Zie progr. Hilversum I. INTERESSANTE GREPEN. Ernstige Muziek: Het Amsterdamsche Bach-ensemble o.l.v. Felix de Nobel geeft het 5de concert in den cyclus van werken van den groo- ten Thomas-cantor. Uitgevoerd worden het concert voor 2 clavè- cimbels en strijkorkest in C gr. t. en het 5de Brandenburgsche con cert voor fluit, viool, clavecimbel en strijkorkest. (Hilv. I: 13.14. uur). Max Kloos werkt mede aan het concert van het Omroep Symphonie Orkest. Hij zal Reger's „Hymnus der Liebe" voordragen. Het orkest brengt werken van Handel en Respighi. (Hilv. n: 20.21.45 uur). Lichte Muze: De intrede van het nieuwe jaar zal op 19.30 tot 20.15 over Hilv. I gevierd worden met een cabaret-revue, waar van Mar- tie Verdenius den tekst schreef. Sport: Hilv. I: 18.20—18.50 uur: Over den eindstreep van het Oudejaar. De voorzitters van zeven sport bonden, benevens enkele vooraan staande sportlieden zullen enkele woorden voor de microfoon spre ken. Voor den Boer: Van 8.4519.uur over Hilv. I valt een Nieuwjaars woord te beluisteren van dr. F. E. Posthuma en Boerenleider E. J. Roskam Hzn., met verbindenden tekst van Dirk van den Hul, onder den mei „Veel Heil en Zegen". Voor de Jeugd: Hilv. I (9.9.30 uur) De Tooverbal, een radiolekkernij voor jongens en meisjes. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 En semble Rentmeester. 12.De Ram blers. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Produc tieslag. 13.15 De Romancers, soliste en gr.pl. 14.Groninger Orkestver. en solist. 16.— BijbeUezing. 16.20 Viola d'amore, fluit en clavecimbel. 16.45 Orgelconcert en zang. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gr.pl. 18.10 Sportwetenswaardigheden. 18.30 Rococo-octet en soliste. 19. Act. halfuur. 19.30 Gr.pl. 19.45 Klaas v. Beeck en zijn orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gr.pl. 20.45 Voordr. 21.O. Hendriks en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO, Eng. uitz.: „Economie News from Holland" of gr.pl. 22.15 Orkest Malando en solist. 23.24.Dans muziek (gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie progr. H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10. Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.) 10.40 Causerie „Ontsierende plekken in Amsterdam". 11.Piano voordr. 11.30 Zang met pianobege leiding. 12.Ensemble „De Kwint slag'. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Gev. middagprogr. 15. Voor de vrouw. 15.45 Roemeensch orkest Gregor Serban. 16.30 Voor de jeugd. 17.— Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws, econ. en beursber. 17.30 Salonorkest. 18.30 Causerie „De lus ten en lasten van een octrooi". 18.45 Amabüe-sextet. 19.BNO: De Jor- daner vertelt over sociale nooden. 19.10 BNO: Nieuwsber. 19.20 Ama- Na een speciaal woord van welkom tot de heeren Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau tevens regee- ringscomm issarisSaai, vertegen woordiger van het Provinciaal Be stuur, ir. Rietsema, tuinbouwconsu- lent, Nieniöller en Wagenaar, sprak de voorzitter van den Provincialen Bond voor de Veilingen in N.H., .'e heer J. P. Nysssn, een herden kingsrede uit naar aanleiding van het 25-jarig bestaan, waarbij hij in vogelvlucht een terugblik wierp, den vroegeren voorzitter P. Slot her- diaieht, alsmede den eersten secretaris, den heer P. Klant, die veel deed voor de eendrachtige samenwerking, waardoor de bond zich steeds heeft gekenmerkt. Waardeering uitte hij ook vcor het oudste bestuurslid, den heer Koolhaas, die nog deel van het bestuur uitmaakt. v Door de omstandigheden was het 25-jarig bestaan niet luisterrijk ge vierd, maar toch was de zaal ver sierd en dank bracht spreker voor de ingekomen bloemstukken van de Langediijker Groenten-Centrale, De Noordermarktbond, de veilingver- eenigdng Warmenhuizen, de firma Keyser en de veilingvereeniging Grootebroek. Om aan de bijeenkomst een eenigs zins feestelijk karakter te geven, bood het bestuur den aanwezigen een glas wijn aan. Staande werd hierop ecu heil dronk op het welzijn van den bond uitgebracht. Hierna voerde vervolgens het woord de heer Valstar namens het Centraal Bureau van de Veilin gen. Laten wij aldus spreker, de politiek buiten de organisatie houden én een ongebroken organisatie blij ven, die weet wat hij wil, aldus ein digde spr. zijn betoog, waarin hij de wording van de Landelijke organi satie had geschetst. Na den heer Valstar bracht de heer Saai, mede namens den commissaris der provin cie een woord van gelukwensch, en sprak de overtuiging int, dat de tuin bouw een goede toekomst tegemoet gaat, als de veilingen als een goed distributie-apparaat Mijven werker- Het moet zoo zijn, dat speculanten niet weer over de ruggen van de tuinbouwers rijk kunnen worden, terwijl de werkers, die hun produc ten juist betaald moeten krijgen, verkommeren, al moet ook de distri- buant zijn deel hebben van het in komen dat men uit den tuinbouw krijgt. Hierna sprak ir. Rietsema, die den Bond als een overheidsorganisatie büe-sextet. 19.45 Rep. 20.Gr.pl. (Vanaf 20.15 evenals H'sum I). 20.15 Jan Pietersz. Sweelinck-progr. (opn.) 21.Boekbespr. 21.15 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Gr.pl. 22.1022.15 Avondwijding. INTERESSANTE GREPEN. Ernstige Muziek: Van 14.16.uur valt over Hilv. II een concert te beluisteren van de Groninger Ork. Ver., met als solist Roelof Krol, die het concert van Dvorak zal voor dragen. Sport: Sportwetenswaardigheden. Een beschouwing over de komen de sportgebeurtenissen. (Hilv. I, 18.10—18.30 uur): Voor de Vrouw: De twaalf slagen zijn verklonken, Mariëtte Serie mijmert er over hoe snel de tijd vergaat. (Met guitaarbegeleiding Hilv. II, 15.15.20 uur). Voor de Jeugd: Kiekeboe wenscht de kleuters een gelukkig Nieuwjaar. (Hilv. I, 11.—11.20 uur). kenschetste en daarom zijn geluk- wenschen uitsprak. Namens den Hel der werd het woord gevoerd door den heer C. Wagenaar, die een te rugblik wierp op den afzet van het product en deed uitkomen hoe de moeilijkheden steeds in samenwer king met den handel werden opge lost. Na den heer Wagenaar sprak de heer Bakker uit Purm^rerud een woord van groote waardeering tot het bestuur uit. De heer Schoenmakers uit Me- demblik sprak namens het veilings- bestuur aldaar een woord van ge lukwensch. De voorzitter, die de verschillen de sprekers toepasselijk had beant woord, sprak hierna een dankbare herinnering uit voor datgene, wat wijlen ir. Hazeloop voor den tuin bouw had gedaan. De voorzitter besprak hierna het afgeloopen boekjaar, dat ook veel hoofdbrekens had gegeven. Het be stuur was over de goede werking hoogst tevreden. Daarmede dient men niet alleen het tuindersbelang, maar ook in hooge mate het algemeen volksbe lang bij de voedselvoorziening. Hoewel men nog niet over de prijzen tevreden was, naderen die toch de gemiddelde omzetten van de periode 1920—1929. Spr. stipte de moeilijkheden na der aan en eindigde met een beroep te doen op de eendrachtige samen werking, en het vertrouwen, dat onder Gods zegen de tuinders hun .brood zullen kunnen verdienen en blijmoedig arbeiden voor de voedsel voorziening van ons volk. De balans per 31 Juli 1941 werd in activa en passiva vastgesteld oft een bedrag van 100.386,09, de re kening over het boekjaar 19401941 op een bedrag van 6784.38 en de begrooting van het dienstjaar 1941- 1942 op een bedrag van 7400. Tot leden van de nieuwe finan- cieele commissie werden Alkmaar, Haarlem en St, Jozef uit Medemblik aangewezen. De contributie werd wederom vastgesteld op 1/30 van den omzet. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Kliffen, J. P. Nyssen en J. A. Woelders werden herkozen, waarvan de heer J. P. Nyssen tot voorzitter. Allen met algemeens stemmen. Het voorstel 'van de tuinbouwvei ling Ons Belang te Opperdoes, als mede dat van den Noordermarktbond te Noordscharwoude en dat van de veilingsvereeniging Warmenhuizen en Omstreken, om bij de hoogere instanties trachten te bereiken, dat de tuinder voor zijn werkzaamheden een behoorlijk bestaan krijgt en dat voor de prijzen de adviezen van de organisaties worden gevolgd, had een gunstig prae-advies uitgelokt en werd toegelicht door de vertegen woordigers van de voorstellende or ganisaties. Uitvoerig kwam uit, dat voor de herfstkool onvoldoende prijzen wa ren vastgesteld. Het bestuur zegde toe er" op aan te zullen dringen een toeslag te ver krijgen op den prijs van 2.50 voor witte kool en 3 voor de succes- witte. Het bestuur had zich hierover reeds met een rapport tot de bevoeg de instanties gewend en zal niet na laten het mogelijke te doen, aange zien zonder verandering gevreesd kan worden, dat er het komende jaar voor de zuurkoolbereiding zeer wei nig witte kool geteeld zal worden. De vergadering vereenigde zich met dit prae-advies. Namens het bestuur zegde de voor zitter toe, dat het, overeenkomstig't voorstel van de veüingen Kennemer- land en Vrije Veiling te Beverwijk, 57. Anneke klapte in haar handen van blijdschap. Wat een énig pakje was dat. Alles paste haar precies! En ze had de kleer tjes toch maar zo over haar jurk heen aan getrokken! O, wat zat dat warm! Ze pufte ervan! 58. Toen nog de muts op en de leuke wan tjes aan. Tot slot stapte ze in de warme bontschoentjes. De elfjes stonden er in een kring om heen. Zwart kopje stopte nog gauw het overgebleven roode schoen tje in Anneke's zak. zal pogen, dat de verdwenen aan voer van producten op de z.g.n. con sumptieveilingen in de sterk bevolk te centra wseer terugkeert. Als een van de geschikte middelen werd ge oordeeld, dat deze veilingen bij ver koop aan den kleinhandel een prijs mogen berekenen waarin is begre pen een marge van 12 pet. plus de meer dan normale vrachtkosten we gens vervoer over langere afstanden. De wenschelijkheid werd erkend, dat deze consumptieveilingen als steeds weer de taak van grossier zul len blijven vervullen. De heer Visser vreesde, dat dan vele producenten die thans te Broek op Langendijk veilen, weer naar Be verwijk zullen gaan, waarom Broek op Langendijk er tegen was. De voorzitter betoogde, dat de consumptieveilingen thans zeer ge dupeerd zijn. Onjuist is misschien de meerdere vergoeding voor verhoog den vrachtprijs. Spr. zegde toe, dat het bestuur met de moeilijkheden rekening zal houden, doch in ieder geval zal trachten voor de consump tieveilingen verbeteringen te ver krijgen. De heer Visser verwachtte alleen verbetering als alle tuinders met hun producten aan de veiling moesten komen, doch dit gaat nu eenmaal niet. De voorzitter betoogde, dat men er nu eenmaal rekening mede moet houden, dat in de centra van de tuin bouwbedrijven de producten inten siever worden geteeld en dat men daar in het belang van de bladgroen- tenvoorziening, de consumptieveilin gen moet handhaven. De heer Molenaar, Warmenhui zen, was van oordeel, dat de heer Visser de bezwaren te groot voor stelde, omdat hij uit het oog ver loor, dat men voor bepaalde pro ducten verplicht is op gangbare veilingen aan te voeren. Beverwijk betoogde nog nader, dat men het voorstel moet bekijken uit den gezichtshoek van de voed selvoorziening, die ook het belang van den kleinhandel niet mag ver- waarloozen. De voedselvoorziening is er niet bij gebaat als uitsluitend voor den groothandel geveild kan worden. Tenslotte werd het bestuur ge machtigd om voor de consumptie veilingen verbetering na te streven. Broek op Langendijk vereenigde zich er mede, mits opnieuw ver gunningen worden uitgereikt. Bij een uitvoerige rondvraag, drong de heer Klaver, Noorder marktbond er op aan het Rijk te bewegen aan degenen die de destijds verstrekte voorschotten aflossen, evenals de provincie, 50 pet. reductie te verleenen. Spr. stelde de wenschelijkheid daarv m in het licht, door te wijzen op de vele schulden die betaald moeten worden. De voorzitter deelde mede, dat reeds een half jaar geledeen aan den secretaris-generaal een gedo cumenteerd adres was gericht. Antwoord was er nog niet ontvan gen. Bewondering had spr. voor de geste van de provincie. De heer Bakker verzekerde, dat het voor vele tuinders van veel be lang is, dat de zaadhandelaars het zaad in de eerste helft van Jan. ontvangen. De voorzitter zeide dat het in het algemeen niet juist was, dat de zaadhandelaren het zaad nog niet mogen afleveren, doch zegde on derzoek toe. De voorzitter zegde voorts nog toe met Zuid-Holland overleg te plegen over een betere regeling van het statiegeldvraagstuk voor de kisten en sloot hierop met de beste wenschen voor 1942 de vergade ring. UITBREIDING VAN DE GROENTENTEELT. Belangrijk voor de voeding. In de tegenwoordige tijdsomstan digheden vormen de groenten een belangrijk onderdeel van de voe ding. Vele groenten zijn rijk aan vitaminen, die behouden blijven als de groenten rauw gegeten of op de juiste manier gekookt worden; andere, zooals b.v. de verschillende soorten van boonen, zijn bovendien zeer voedzaam. De Directie van den Landbouw heeft verschillende maatregelen ge nomen, waardoor in 1942 de teelt van alle belangrijke groentensoor- ten aanzienlijk zal worden uitge breid. De tijd is voorbij, dat de groententelers hun bedrijf moesten beperken en desniettemin dft kos telijke voedsel bij gebrek aan afzet mogelijkheden soms onverkoopbaar was. De tuinbouwer kan thans de productiviteit van zijn bedrijf ten volle ontplooien, hoewel er een teeltregeling blijft bestaan, die aan de Overheid de middelen verschaft om aan de productie leiding te geven. Ook aan de opvoering van de productie van jonge voorjaarsgroen ten is aandacht besteed. Daarnaast worden de pluimvee houders, die door de gedwongen be perking van den pluimveestapel in moeilijkheden zijn geraakt, in de gelegenheid gesteld om groenten of vroege aardappelen te telen. Ook voor de kleine boeren, de mensehen. die een bedrijf van minder dan 5 H.A. bewerken, staat die gelegen heid open. Voor deze groepen van bodembewerkers kan de beoefening van den tuinbouw een belangrijke verlichting van him economische moeilijkheden brengen. Zij hebben tijd en gelegenheid -om volle aan dacht aan de teelten te schenken, terwijl zij een redelijke belooning voor hun arbeid kunnen verkrijgen, doordat de'prijzen, welke thans voor groenten mogen worden berekend, over het algemeen bevredigend zijn. De opbrengst van de groententeelt in deze bedrijven, waarbij vooral de nadruk zal worden gelegd op de teelt van gewassen, die uit een voe dingsoogpunt van groot belang zijn, zal aan een goejje voorziening van de markt in ruime mate kunnen bij dragen. Ook de gewone landbouwer kan in den loop van 1942 na een landbouwgewas, dat reeds vroegtij dig wordt geoogst, nog groenten verbouwen, die in de najaars- en wintermaanden veel worden ge vraagd. b.v. spruitkool, boerenkool, winterpeen, enz. In het bijzonder wordt de uitbrei ding van de teelt van vroege aard appelen bevorderd. De beroepstuin- bouw zal van dit product in het ko mende voorjaa.' een aanmerkelijk grootere oppervlakte bebouwen, maar daarmede alleen zal de groo tere behoefte aan vroege aardappe len niet wórden bevredigd. Daarom wordt ook de landbouw in staat ge steld om op ruime schaal deze vroege aardappelen te telen. Ja mijnheer, zoo dacht ik mij het schilderen van het familieportret. „Dat begrijp ik best. Maar juf frouw Nora zal je nooit je ontslag kunnen geven, omdat ze de boerde rij niet zonder jou kan besturen. Je staat in een machtspositie tegenover haar". Eva glimlachte zacht, maar ze kwam Maarten te hulp. „Ik hoorde Nora Brakman zeer grof tegen Maarten spreken, vader", lichtte zij hem in, „ik vind dat hij in zijn recht was". „Neen, je vader heeft gelijk, Eva", viel Maarten in met een eer lijken lach. „Hij laat de zaak van een geheel anderen kant zien en ik moet mijn best doen om het weer goed te maken". Den volgenden ochtend, toen Nora nauwelijks klaar was met haar ont bijt, deelde Janna haar mee, dat" me neer De Roever haar wenschte te spreken. Nora werd bleek tot aan haar lippen, hetgeen haar zelf ver wonderde. Zij meende, dat Maarten gekomen was om haar te zeggen dat hij zijn betrekking opzegde. „Hij moet even in de keuken wachten", gelastte zij koel. „Ik ben nog enkele minuten bezig". Zij wilde tijd winnen om haar gedachten te verzamelen. Wat moest ze dezen man zeggen? Haar begeer te om te heerschen deed zich gel den. Ja, zij moest over hem heer schen, maar niet met hem strijden. De woorden van haar oom klonken haar in de ooren. Een bespottelijke opmerking, dacht zij minachtend, maar toch Juffrouw Janna had de tafel afge ruimd. „Zeg aan De Roever dat ik eën paar minuten voor hem heb vrijge maakt", zei de meesteres. Zij hoorde zijn stappen in de gang. „Wel, De Roever, wat is er van je dienst?" groette ze hem, toen hij binnenkwam. „Goeden morgen, juffrouw Nora", begon hij opgeruimd. „Ik ben geko men om mijn verontschuldigingen aan te bieden". „Wat 'at bedoel je?" Vol verbazing zag zij hem aan. „Ik had ongelijk toen ik weigerde om uw bagage te dragen", ging Maarten voort, „en het spijt me dat ik me onbehoorlijk heb gedragen". „Dat werpt een ander licht op de zaak!" merkte zij op, in een aange namer toon .„Ik ben bereid een mis stap over het hoofd te zien". „Dank u, juffrouw Nora. Maar ik zou, als u daar geen bezwaar tegen hebt, eens oprecht met u willen spreken. Indien u te eeniger tijd mij niet meer noodig zoudt hebben, zaï ik onmiddellijk vertrekken, maar graag doe ik het niet. Ik houd van de boerderij en van elk beest hier. Zoolang ik hier ben, zou het echter beter zijn als u niet op de zelfde wijze bevelen gaf als u gis teren deed. Het zou mijn gezag over de mannen kunnen verzwakken. Ik hoop dat u mij deze woorden niet kwalijk neemt?" „Ik begrijp wat je bedoelt". Nora was verteederd. Hij had als een man gesproken en hij was haar daarom te He ver. Ze gaf hem haar inne- mendsten glimlach. „Ik waardeer je oprechtheid", voegde ze er aan toe. „Die eer komt mij maar ten deele toe", zei Maarten „.Ik was gisteren op de thee in de pastorie en de do minee zei me, dat ik ongelijk had. Hij toonde me aan, dat ik ongema nierd was geweest". Nora wendde het hoofd af. Er lag een blos over haar gelaat en zij wil de deze voor hem verbergen. Dat was er dus gebeurd! Men had in de pastorie over haar ge sproken en ongetwijfeld gelachen om haar slechte manieren. Die ge dachte deed haar de witte tanden knarsen en zij beeldde zich allerlei dingen in die volstrekt niet gebeurd waren. Zij kon den lach van Eva hooren. Waarschijnlijk had ze ge zegd: „Later zal Nora Brakman het wel inzien. Maarten. Je moet haar onkunde in aanmerking nemen". Zü, Nora, was de meesteres van „Het Zwarte Paard", en zij zou al deze menschen een lesje geven. Zij draaide zich weer naar Maarten toe, maar, merkwaardig genoeg, haar gelaat droeg een glimlachende en vriendelijke uitdrukking. HOOFDSTUK V. „Zoo spreekt Eva nooit". „Laten we elkaar de hand reiken", zei Nora, met een opmerkelijk eer lijken glimlach, „ik weet dat ik on aangenaam en onvriendelijk ben ge weest". Maarten nam haar hand, maar was verbaasd over haar plotselinge verandering van houding. Het leek wel alsof de nieuwe meesteres haar goede humeur even gemuKkelijk te rugvond als ze het kwijtraakte. Ze liet haar hand een oogenblik in de zijne liggen alsof ze dit nauwelijks bemerkte. „Ik verzoek je mij de boerderij en al die prachtige dieren van jou te laten zien", vervolgde zij. „Denk je dat ik een overjas moet aantrek ken?" Er lag een zekere onderwerping in deze woorden opgesloten, waar mee ze hem hoopte te vleien, want Nora had besloten dat de eerste stap om zich te wreken op Eva voor haar spot waaraan Eva volko men onschuldig was was het in palmen van Maarten. Maarten zei, dat hij vond dat ze beter haar jas kon aantrekken en Nora trok een aardige tweedjas uit een der beste zaken van dé stad aan. maar zette geen hoed op. De wandeling met Maarten door de veestallen was een werkelijke gebeurtenis. Hij kende elk beest bij den naam en alle dieren keken om wanneer ze zijn stem hoorden. Hoewel ze op de boerderij van haar vader was grootgebracht, had Nora nog nooit een boerenbedrijf als dit gezien. De broer van den ouden Jacob Brakman was een goede boer geweest, maar hij had het slecht ge troffen met zjjn vrouw De moeder van Nora w.is een verkwistende vrouw geweest, en veel geld, dat in den veestapel had moeten worden gestoken, was verspild aan jurkjes, en partijtjes. (Wordt vervolgd) ALKMAARSCHE HE1LOO, Raadhi g- wenschen cliëntél BER! J. P. KX e: Stationsstraat 1 P. J. DE Expe Bergen-Alkma; G. N. C. KOI e: Groenten Mathieu Wi< P- f. F. FLURi Dames- en He. Oldenburg] aan Bergen (N.-H.), een gelukkig niei Warenhuis, Gelukkig Nieui J. SMIT J: G. SMIT— Ruïnela: G. N. Brood- en Ba H. H. W. K ex Oude Prins v P. f- J. BUISMAN T. BUISMAh Bergen, Mol< P. t Fa. JOH RAMP Timmerlieden, en Aanr G. N. „Wasseherij A. TEN H wenscht allen een jaar. wenschen allen, c voorspoedig 1942. D. KO en wenschen cliënten een gelukkig Niet Hensbroek. H. KLERK e Electr. Broodbakl wenschen hun ges fam. en vrienden, g jaar. Wed. E. SPAA wenscht haar fami bekenden een gelul Blokkerweg, Sto wenschen hun geac vrienden een gelul Ot^rleek.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6