DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Russische stellingen in de Krim aangevallen. De verklaring der anti-asmogendheden. De oorlog in 0.-4zië. Hevige actie van artillerie en luchtmacht tegen Solloem. GOED TUINGEBEEDSCWflP GEEFT ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 4. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 6 Januari 1942. Duiischland strijdt voor Europa Duitsch Iegerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 5 Jan. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het O front werden weer talrijke vijandelijke aanvallen met succes afgeslagen. In de overige sectoren slechts plaatselijke gevechtsactie. Aanvallen van -sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen wa ren gericht op vijandelijke stellin gen en schepen in het'gebied van Feodosia (Krim). Vijf groote sche pen geraakten na bomtreffers in brand. Twee torpedojagers en een groot koopvaardijschip werden door voltreffers zwaar beschadigd. In het bestek van de gewapende verkenning tegen Gr.-Britannië vielen gevechtsvliegtuigen* over dag. havenwerken en radio-instal laties op de Faroër- en de Shet- landj-eilanden alsmede industrieele installaties aan de Oostkust van Engeland met succes aan. Duikbooten brachten op den At- lantischen oceaan, in de N. IJszee en in de Middellandsche zee vier schepen tot zinken, waaronder een groote tankboot. Deze vaartuigen hadden een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt. Twee andere sche pen werden door torpedotreffers beschadigd. In N.-Afrika vonden geen ge vechtshandelingen van beteekenis plaats. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen Britsche vlieg velden, pieren en stellingen lucht doelgeschut bij Benghasi aan en bestookten den kustweg op doel treffende wijze met bommen. In luchtgevechten werden vijf vlieg tuigen neergeschoten. Op het eiland Malta werden de luchtaanvallen op Britsche vlieg velden met succes Voortgezet. Po gingen van afzonderlijke Britsche bommenwerpers, om het Noord- Duitsche kustgebied aan te vallen, hadden geen succes. De burgerbe volking had eenige gewonden. Wat Berlijn er van denkt. Berlijn, 5 Jan. (D.N.B.) Om den indruk van de militaire nederlaag in Europa en de verloren beslissende slagen in het Zuidzeegebied te ver zachten, hebben Stalin, Churchill en Roosevelt het ditmaal met Nieuw jaar eens op diplomatiek gebied ge probeerd. Het Witte Huis heeft thans medegedeeld, dat Sovjet-Rusland, ingeland en de Ver. Staten, een aantal economisch afhankelijke resp. omgekochte regeeringen van Mid- den-Amerika, alsmede verder de ge bruikelijke camarilla, bestaande uit monarchen en ministers1 uit Europa, die hun land ontvlucht zijn, een ver klaring onderteekend hebben, waar in tot het volle gebruik van alle hulpmiddelen voor den strijd tegen de in het pact van drie verbonden staten besloten en verklaard wordt, dat geen van deze regeeringen een afzonderlijken vrede mag- sluiten. Stockholm, 5 Jan. (D.N.B.) Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst, dat tot de onderteeke naars van de gemeenschappelijke verklaring, behalve de reeds genoem den, nog behooren: Australië, België, Canada, Costa Rica, Cuba, Tsjecho slo wakije, de Dominicaansche repu bliek, Salvador, Griekenland, Guate mala, Haiti, Honduras, Indië, Luxem burg, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Panama, Polen, Zuid- Afrika en Joegoslavië. Voor de Ver. Staten onderteekende Roosevelt en voor Engeland Churchill. De onder teekenaars hebben de volgende for- meele verklaring afgelegd: 1. Elke regeering verplicht zich, haar volledige militaire of economi sche hulpbronnen te gebruiken te gen die leden van het pact van drie en zijn aanhangers, waarmede de be treffende regeering zich in oorlog bevindt. 2. Elke regeering verplicht zich, met de andere onderteekenaars sa men te werken en geen afzonderlij ken wapenstilstand of vrede met de vijanden te sluiten. Niet meer dan eien zeepbel. Berlijn, 5 Jan. (A.N.P.) Het te Washington genomen gemeenschap pelijke besluit van Gr.-Britannië, de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en hun bondgenooten is niet meer dan een zeepbel. De bewering alleen reeds, dat de verklaring door 26 vrije sta ten onderteekend werd, houdt bij een nadere beschouwing geen stand. Van de onderteekenaars zijn Cana da, Zuid-Afrika, Australië, Nieuw- Zeeland en Indië geen zelfstandige staten, doch Britsche dominions en koloniën. Deze vijf landen hebben evenmin een eigen buitenlandsche politiek als Californië of Noord-Ca- rohna. België, Nederland, Joegosla- v,le' Griekenland, Tsjecho- siowakye, Noorwegen en Luxem burg, die eveneens als onderteeke naars genoemd worden, genieten op het oogenblik geen eigen souvereini- teit, of zijn resp in nieuwe staat kundige vormen opgegaan. Zij be- zitten, ook geen wettige vertegen- woordigingen, die krachtens een mandaat .harer volkeren verdragen kunnen onderteekenerf. Dat weten de Engelschen natuurlijk ook want wanneer de Britsche volkenrechts kundigen van meening waren dat landen die door vreemde troepen bezet zijn, als onderteekenaars van internationale overeenkomsten kun nen optreden, dan hadden zij stellig ook Abessinië, Egypte, Syrië, Trans- jordanië, Iran, Irak en IJsland ver zocht, de verklaring van hun onder- teekening te voorzien. Geen enkele van laatstgenoemde staten is echter op het document te vinden. De der de groep van „vrije staten", die aan de carnavalsoefening van Washing ton hebben deelgenomen, omvat Cos tarica, Cuba, San Domingo, San Sal vador, Guatemala, Haiti, Honduras,- 'caragua en Panama. Zij staan tot de regeermg der Ver. Staten in een zeilde verhouding, als de sultanaten aan de Oostkust van Afrika en op Malakka tot de Britsche kroon. Ook China is vermeld, terwijl het te Washington niet onbekend is, dat de regeering van Tsjoenking voor het begrip China even weinig repre sentatief is als de regeering yan Ul ster voor het begrip Ierland. Zoo kunnen van de 26 vrije staten eigenlijk slechts 3 als zoodanig be schouwd worden, n.l. de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Gr.-Britanriië. Dat zij zich ondanks het gezelschap van de 23 andere landen vrij eenzaam gevoelen, toont de in het besluit ver vatte uitnoodiging tot andere naties aan, om tot het „pact" toe te treden. Evenals bij een sportclub, die zich in haar uitgaven te buiten is gegaan, en nieuwe leden zoekt te verwerven door bijzondere faciliteiten te ver- leenen, worden reeds thans aan eventueel later toetredende staten begunstigingen aangeboden, die de eerste 26 onderteekenaars niet genie ten. Zoo behoeven deze nog komende overige mogendheden geen oorlogs verklaringen af te leggen, wanneer zij tot den bond van drie plus 23 toetreden. Materieele prestaties zijn voldoende om hen te verwelkomen. Wanneer dus bijv. een Zuid-Ame- rikaansche handelsmaatschappij erin slaagt om haar vleesch in blik, dat tot dusver door de Amerikaansche douane wegens het gevaar voor tri chine en wegens de mond- en klauw- zeerbacillen geweigerd werd, voort aan aan het Amerikaansche leger te verkoopen, dan wordt difmutoma- tisch beschouwd als een „bijdrage tot den strijd tegen het Hitlerdom". In dit licht beschouwd vormt het be sluit een nieuwe vrij plompe val voor alle werkelijk souvereine staten, die zich buiten den oorlog bevinden, om hun neutraliteit ter wille van 'de drie wereldmogendheden, die zwaar in nood zijn, prijs te geven. De wederzijdsche ver plichtingen. In de eigenlijke bepalingen ver plichten zich de drie groote mo gendheden en haar 23 kleine scha duwen, haar militaire en economi sche hulpbronnen aaneen te sluiten. Uit de Britsche, de Amerikaansche en de bolsjewistische propaganda kon de wereld eigenlijk opmaken, dat deze aaneensluiting al lang een feit was. Waartoe waren dan eigen lijk Harriman en Beaverbrook naar Moskou gereisd? Het schijnt wel, alsof de toen genomen besluiten zonder practische gevolgen gebleven zijn en alsof dezelfde mogendheden, ditmaal vertegenwoordigd door Roo sevelt, Churchill en Litwinof, in Washington moesten vergaderen om zich ervan te vergewissen of het ook werkelijk bij de besluiten van Mos kou blijft. Belangwekkender nog is de ver plichting geen afzonderlijken vrede met de landen van het driemogend- hedenpact te sluiten. Nu nauwelijks het gevaar bestaat, dat Costa Rica heimelijk een afzonderlijken vrede met Kroatië zal sluiten of Nicaragua hetzelfde met Bulgarije zal doen, verraadt deze bepaling slechts het wantrouwen dat Groot-Britannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie bij hun pogingen van dit oogenblik ten opzichte van elkander koesteren. Wanneer de conferentie van Wash ington geen andere samenvatting der Britsch-Amerikaansch-bolsjewis- tische politiek tot stand heeft ge bracht dan de verzekering elkaar niet wederkeerig met een afzonder lijken vrede te bedriegen, dan moet het resultaat van de bijeenkomst wel erg bescheiden genoemd worden. Nu Reuter in een telegram uit Washing ton er nadrukkelijk op wijst, dat de nieuwe verklaring geen voorschrif ten behelst over een samenwerking in de oorlogspolitiek, over een sa menvatting van troepen, uitrusting of leveranties, kan men wel aan nemen, dat het eigenlijke doel van de besprekingen volkomen mislukt is. Dit blijkt ook uit andere Britsche commentaren, die bijv. de aanwezig heid van Beaverbrook bij de beraad slagingen aldus wilden interpretee ren, dat hij, een „inventaris van de Amerikaansche productie" heeft wil len opmaken. Ook Beaverbrook's bezoek aan Moskou ontsproot eigen lijk aan een Britschen wensch om de Russische voorraden op te nemen en SINGAPORE. Fullerton-Building aan de Singapore-rivier. (Transatlantic-Recla) niet aan de behoefte om de Sovjet- Unie te helpen. Men vertrouwt elkaar niet. Samenvattend kan men dus zeg gen, dat het eigenlijke vraagstuk eener gemeenschappelijke oorlogs inspanning van de Ver. Staten, Groot-Britannië en de Sovjet-Unie niet werd opgelost en dat het ge noemde besluit slechts is uitgedacht met het doel, om tegenover de wereldopinie het mislukken van de beraadslagingen te verdoezelen. De troost, dien bijv. de Daily Telegraph aan het Britsche publiek belooft door te schrijven, dat het driemogend- hedenpact tegenover de combinatie van Washington nietig schijnt, zegt alles. In de politiek en vooral in den oorlog komt het n.l. niet aan op de numerieke sterkte of zwakte van een machtscoalitie, doch enkel en alleen óp haar inwendigen kern en doel treffendheid. De doeltreffendheid van het driemogendhedenpact is enorm, omdat de belangen van Duitschland, Italië en Japan vol komen identiek zijn en de gelijk tijdige strijd voor die belangen een gemeenschappelijke militaire strate gie mogelijk maakt, die eiken part ner in zijn gebied ten voordeel strekt. De combinatie van Washington echter is ondoeltreffend en was van het begin af aan tot ondoeltreffend heid veroordeeld, omdat de beïangai vat; Groot-Britannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie volkomen met elkaar in strijd zijn. Hier betreft het n.l. niet, zooals bij de landen van het driemogendhedenpact natuurlijke bondgenooten, doch natuurlijke ri valen. Wanneer Groot-Britannië in Azië en in Europa verzwakt wordt, dan trekken de Sovjet-Unie en de Ver. Staten indirect daaruit voordeel, omgekeerd is het net zoo. Geen der driemogendheden is daarom bereid zich door de andere derwaarts te laten leiden, waar de oorlog het felst woedt. Elkeen wenscht, dat de an dere den eersten slag toedient en de kastanjes uit het vuur haalt. Of Churchill Roosevelt en Litwinof, deze beiden hem, of hij en Litwinof Roosevelt kunnen beetnemen, zal spoedig blijken. DE VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND. Tokio, 5 Jan. (D.N.B.) Een offi cieel® bevestiging 'van de zooge naamde1 overeenkomst van Washing ton en van den inhoud hiervan is nog niet ontvangen, zoo verklaarde de woordvoerder der regeering op de persconferentie. Hij geloofde echter nauwelijks, dat de Japansch- Russische betrekkingen als gevolg van de overeenkomst van Washing ton een verandering zouden onder gaan. De toestand zou echter, een geheel nieuw aspect krijgen, wan neer de Sovjet-Unie besloten zou hebben teigen Japan te strijden. Volgens de tot dusver ontvangen officieele inlichtingen bewaart de Sovjet-Unie tegenover Japan nog de neutraliteit: EINDELOOS AFSPEUREN VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Prachtige natuurtafereelen zijn de eenige afwisseling. Zonsop- en on dergang zijn steeds weer even mooi. (Weltbild-Pol.-P.K, Prokop) De strijd op Malakka. Uit Sjanghai wordit gemeld, dat 2000 Britseh-Ind'isehe soldaten, die naar de Japanners zijn overgeloopen, zijn Vereenigd in een Britsch-Indisch regiment, dat reeds tegen het Brit sche front in den strijd 'gebracht moet zijn. Ten Z. van Ipoh zouden Britten nog verder naar het Z. teruggetrok ken zijn. Volgens een bericht uit Singapore zouden de Britten zich in het gebied van Kwala Selongor hebben moeten terugtrekken. De Japanners staan thans 3^ mijl ten N. van de rivier de Burnam. De gevechten op de Philippijnen. Men meldt uit Sjanghai, dat de vernietiging der restanten van de Amerikaansche troepen op Luzon zeer spoedig te verwachten is. Het N. deel van het schiereiland Batan is reeds in handen der Japanners, die hun opmarsch naar het Z. voortzet ten. Hevige Japansche aanvallen wer den gedaan op vrachtbooten ten N.O. van het eiland Corregidor. Een Japansche formatie heeft ten N. van Mariveles groote colonnes vrachtauto's aangevallen. De strijd in Birma. Naar men uit Bangkok meldt, zou reeds 75 procent der Britsche lucht macht daar vernietigd zijn. De berichten, dat strijdkrachten van Tsjoengking Birma zouden bin nenrukken om onder generaal Wavel in Malakka. te vechten, worden dooi den Japanschen woordvoerder wei nig geloofwaardig genoemd. Hij meent, dat Tsjang Kai Sjek zijn beste troepen wel in eigen land zal houden. Japansche marine valt Hawaï aan. Japansche oorlogsschepen hebben een haven op Hawai aangevallen en een Amerikaansch oorlogsschip -zwaar beschadigd. De oorlog- in Oost-Azië. Met groote belangstelling heeft men in Tokio kennis genomen van de uit Batavia via Saigon ontvangen berichten, volgens welke zich Ame rikaansche strijdkrachten in de wate ren van Ned.-Indië bevinden en dat reeds een aanval van Japansche luchtstrijdkrachten op deze Ameri kaansche schepen is gedaan. Volgens deze berichten, zoo verklaart men, schijnt zich een zoogenaamd Azia tisch eskader, voor zoover het niet in de baai van Manilla ingesloten is en tot zinken is gebracht, in de wateren van. Ned.-Indië teruggetrokken te hebben. Onder deze schepen bevin den 'zich ook het slagschip Houston met admiraal Hart aan boord, als mede het kleine vliegtuigmoederschip Horon. GENERAAL TER POORTEN. OVER DE VERDEDIGHNG VAN NED.-INDIE. Geneve, 5 Jan. (DNB). Naar de „Times" meldt, heeft generaal H. ter Poorten, de opperbevelhebber van Nederlandsch-Indië, te Bandoeng verklaard, dat de verdediging van Nederlandsch-Indië ervan afhanke lijk is, of de Vereenigde Staten Ne- derlandseh-Indië vliegtuigen zullen sturen. Honderd vliegtuigen in de komende weken zijn voor de strijd krachten in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan van meer waar de dan duizenden vliegtuigen in la tere weken. De Japansche luchtaan vallen plaatsen Nederlandsch-Indië voor een zeer ernstig vraagstuk, niet alleen, omdat de Japansche vliegtuigen van goede kwaliteit en hun bemanningen goed geschoold zijn, maar^ook, omdat de Japanners erin geslaagd zijn, de superioriteit in delucht in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan te veroveren. De Japansche bomaanvallen op Ne- derlandsch-Indische gebied zijn zeer nauwkeurig uitgevoerd. Het zoju een groote fout zijn, zoo verklaarde ge neraal ter Poorten indien de Japan ners onderschat werden. Een ander tekort in de verdediging van Neder landsch-Indië noemde de generaal het ontbreken van tanks. De Ver eenigde Staten hebben wilswaar be loofd tanks te zullen leveren, docb tot dusver is er nog geen enkele aangekomen. Italiaansch Iegerbericht. Rome, 5 Jan. (Stefani). In zijn Iegerbericht- no. 582 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Uit den sector van Agedabia valt niets bijzonders te vermelden. He vige actie, van artillerie en lucht macht tegen onze versterkte stellin gen van Solloem. Tijdens luchtge vechten hebben jachtvliegtuigen van de as twee vijandelijke machines neergeschoten. Aanvallen van belangrijke strijd krachten der Italiaansehe en Duit sche luchtmacht op Malta hadden opnieuw een duidelijk zichtbare uit werking. Er braken groote branden uit en talrijke vijandelijke vliegtui gen werden vernield of op den be- ganen grond beschadigd. Tijdens ge vechten met vergezellende Duitsche jagers werden twee Hurricanes neer gehaald. Engelsche vliegtuigen heb ben zonder eenig gevolg bommen la ten vallen op het Grieksche eiland Salamis. In den afgeloopen nacht heeft de vijand een aanval gedaan op Gastelvetrano (Sicilië) en weinig belangrijke schade aangericht. Acht menschen werden gedood en 15 ge wond. Een vijandelijke bommenwer per werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. LUCHTPARADE BOVEN TOKIO. Tokio, 6 Jan. (DNB). Vandaag wordt boven Tokio de grootste luchtparade gehouden, die de Ja pansche hoofdstad ooit heeft aan schouwd. Meer dan 1.000 vliegtuigen zullen er aan deelnemen. Eerst ver schijnen 500 marinevliegtuigen bo ven de stad, daarna 500 legervlieg tuigen. Volgens een officieele mede- deeling vormen deze toestellen slechts een klein deel der lucht strijdkrachten, welke beschikbaar Zijn voor de verdediging dezer zone.1 MOORD IN DEN TREIN. Secretaris-generaal van Fransche ministerie van Binn. Zaken vermoord. Vichy, 6 Jan. (D.N.B.) Naar in bevoegde Fransche kringen te Vi chy vernomen wordt, zou de secre taris-generaal van het ministerie van Binn. zaken, Paringaux, in den trein van Parijs naar Troyes vermoord zijn. In Vichy is daarover het volgen de officieele communiqué uitge geven: „De secretaris-generaal van het ministerie van Binn. zaken, Ives Paringaux, is tusschen Parijs en Troyes dood op de rails aangetrof fen. Men beschikt nog niet over nadere bijzonderheden over de om standigheden waaronder hij den dood gevonden heeft". Met betrekking tot deze officieele mededeeling verklaart men in be voegde Fransche kringen, op het oogenblik nog niet nauwkeurig te kunnen zeggen, of hier sprake is van een moord of van een ongeluk. Pas de lijkschouwing kan de noo- dige opheldering hieromtrent ver schaffen. Paringaux, die 41 jaar oud was, was reeds vroeger als medewerker van Pucheu, den huidigen minister van Binn. zaken werkzaam, toen deze nog aan het hoofd stond van het ministerie voor de nationale productie. Van beroep was Pa ringaux electroteehnisch ingenieur. Pucheu, die zich op het oogen blik in Parijs bevindt, heeft per soonlijk belangstelling voor het ge rechtelijk onderzoek aan den dag gelegd. Voor den komenden minis terraad wordt hij in Vichy terug verwacht. In bevoegde Fransche kringen spreekt men de door Reuter ver spreide bewering tegen, als zou de Fransche minister van Binn. zaken, Pucheu, tezamen met Paringaux vermoord zijn. Alleen laatstge noemde werd dood op de rails aan getroffen in de buurt van het sta tion FlamboinGouaix. DU5 LET OP NIET WIN loT UE: (Polygoon-L. Brands) VERDUISTER GOED! ZON 6 Jan. onder: 17.45 7 Jan. op: 9.47 MAAN 6 Jan. op: 22.13 onder: 11.34 10 Januari Laatste kwartier. NIEUWJAARSWENSCH, die in den vorm van een oorkonde van het Vrijwilligerslegioen Nederland aan den Rijkscommissaris werd gezonden. (Polygoon) HET MUSEUM VAN DEN ARBEID. 's-Gravenha.ge, 5 Jan. Het museum van den arbeid te Amsterdam, bevat een collectie voorwerpen, schilde rijen, enz., betrekking hebbend op het proces van den arbeid. De ver zameling is .bijeengebracht door den schilder Herman Heijenbrock, dia zijn kunst in dienst heeft gesteld van het bedrijfsleven. In eenige tiental len jaren heeft hij voor dit museum behalve de honderden zeer ver dienstelijke schilderijen en etsen van zijn hand, duizenden voorwer pen, werktuigen, halfproducten, ma teriaal, enz., weten bijeen te bren gen. Vrienden van den schilder richtten in 1923 een vereeniging op, welke zich ten doel stelde, de ver zameling in een museum onder te brengen en in stand te houden. Thans is het museum gevestigd in 28 lokaien van het door het gemeen tebestuur voor dit doel aan de ver eeniging kosteloos in gebruik afge staan schoolgebouw Rozengracht 224. Het is de vereeniging mogelijk geweest, zonder noemenswaardigen steun van de overheid zij genoot slechts een subsidie van 400 per 'jaar van de gemeente in de jaren van haar bestaan gemiddeld 5000 be zoekers per jaar te trekken. Wil men echter de thans aanwezige zeer be langwekkende verzameling in stand houden en uitbreiden, hetgeen niet slechts van stedelijk belang, dodh ongetwijfeld van belang is voor het geheele Rijk, dan zal van 's lands zijde een belangrijke subsidie zeer zeker gerechtvaardigd zijn. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 5 Januari. In den loop van Zondagmiddag en -avond j.l. vlogen enkele Britsche toestellen boven ons gebied. Eenige bommen werden neergeworpen. Ze richtten over het algemeen geen noemens waardige schade aan. Slechts een enkel woonhuis werd ücht be schadigd. PERSCHEF NED. OMROEP. 's-Gravenhage, 5 Jan. Met ingang l van heden is tot perschef van den Ned', Omroep benoemd de heer H. M. C. Schroder, voordien perschef van de N.V. „Koolhoven-vliegtuigen" te Rotterdam en laatstelijk werk zaam als afdeeldngschef bij den pers en propagandad'ienst van den Ned. Omroep. De heer Schroder is tevens be noemd tot hoofd van d'en persdienst van den Nationalen Jeugdstorm, welke functie door hem „Ehren- Amtüidh" wordt vervuld. INZENDINGSTERMIJN RADIO- LUISTERWEDSTRIJD VERLENGD. Amsterdam, 6 Jan. De termijn voor inzending van de oplossing van den radio-luisterwedstrijd., op tweeden Kerstdag, welke op 6 Januari zou eindigen, is evenais d'e uitgifte van de kinderpostzegels en de prentbrief kaarten voor het kind verlengd tot en met 20 Januari a.s. Reeds zijn vele duizenden inzen dingen binnengekomen bij het secre tariaa der Centr. commissie, Singel 362, Amsterdam C. Japansche scheepvaart onder regeeringsleiding. (A.N.P.) - Het Centrale veTbond van de Japansche industrie, Nippon Keizei Remmei, heeft een plan goedgekeurd voor de toekomstige vorming van de Japan sche scheepvaart, volgens hetwelk alle schepen onder regeeringsleiding geplaatst worden. Hevige koude in Anatolië. (D. N.B.) - Uit Anatolië komen de eerste berichten over strenge koude en on- gewonen sneeuwval, waardoor de dorpen geheel geïsoleerd zijn.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1