ADVERTENTIES ABONNEMENTEN DRUKWERK? BEL OP3320 Besluiten van den burgemeester AGENDA ADM. ALKM. COURANT J LAATSTE BERICHTEN. Slager te Apeldoorn vermist. AMSTERDAMSCHE BEURS ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 JANUARI 1942. Pagina 2. De burgemeester heeft: a. herbenoemd tot stadsarts de heeren dr. J. Degenaar, A. H. Mool- huijzen en G. J. Sluijmer; b. benoemd tot tijdelijk leeraar in Duitsch aan het Murmellius-Gym- nasium voor den verderen duur van den cursus 1941/1942 den heer J. H. de Vriend, wonende te Zaandam. Voorts heeft de burgemeester de volgende besluiten genomen: a. tot bepaling van het bedrag per leerling, bedoeld in art. 55 bis der lager onderwijswet 1920 over 1942, op 14.82 voor het openbaar ge woon lager onderwijs en 15.15 voor het openbaar uitgebreid lager on derwijs; b. tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1942 met betrekking tot de toekenning van een gemeen telijke bijdrage aan de stichting Winterhulp Nederland, bureau Alk maar, ten behoeve van de bezoldi ging van het personeel van dat bu reau; c. tot het nemen van eenige stra ten, straatgedeelten en vaartgedeel ten, gelegen in het Bergerwegkwar- tier, uit het grondbedrijf. d. tot het geven van namen aan de nieuwe straten nabij" den Kruse- man van Eltenweg. VERKEERSSTAGNATÏE OP DE FRIESCHEBRUG. Hedenmorgen circa 12 uur is een groote vrachtauto van den Vereenig- den Brandstoffenhandel op de Frie- schebrug in botsing gekomen met een driewielde motorfiets van den heer Schot, kolenhandelaar aan het Kwakelpad. De motor verdween ge heel onder de auto en scheen zoo vast te zitten als een muur. Met ver eende krachten poogde men de beide voertuigen los te krijgen, maar op het oogenblik, dat wij dit schrijven, was men daarin nog niet geslaagd. Het verkeer ondervond groote ver traging. ZILVEREN JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de heer P. A. G. Louws den dag waarop hij 25 jaar werkzaam was bij de firma J. Spaan, sigarenfabrikante op de Bierkade, alhier. De jubilaris werd door zijn patroon waardeeremd toe gesproken en ontving een enveloppe met inhoud. Aan mevrouw Louws werd een mand bloemen aangebo den. MELK OP SCHOOL. Teneinde een goeden gang van zaken bij de schoolmelkvoorziening te waarborgen, is het noodzakelijk ge bleken te bepalen, dat de tijd, waar over de schoolmelkvoorziening zich uitstrekt, verdeeld wordt in perioden van vier weken; de eerste periode van vier weken vangt aan op den eersten dag na de Kerstvacantie, waarop melk wordt verstrekt, dus op 12 Januari 1942. Gedurende een periode van vier weken kunnen slechts die leerlingen melk drinken, die vóór den aanvang dezer periode een bon ter waarde van 314 1. hebben ingeleverd. Het aantal leerlingen, dat tijdens een periode van vier weken melk nuttigt, kan dus niet stijgen gedurende die periode; uiteraard kan wel vermindering plaats vinden, zij het, dat deze bij voorkeur tot noodzakelijke gevallen moet worden beperkt. In de regeling ten aanzien van deelneming door leerlingen, die rant soenbonnen inleveren, en van kinde ren uit veehoudersgezinnen, ten be hoeve van wie het onderwijzend per soneel de daarvoor door het Centraal Schoolmelkeomité beschikbaar ge stelde rantsoenbonnen aan de leve ranciers ter hand stelt, komt geen wijziging. BELASTINGEN. Met ingang van 1 Jan. is benoemd tot ontvanger der directe belastin gen, registratie en domeinen en be last met het beheer van het kantoor der registratie en domeinen te Den Helder, de heer P. D. Sanderse, sur numerair der directe belastingen, registratie en domeinen ter inspectie der registratie te 's-Gralvenhage, thans tijdelijk werkzaam aan het departement van financiën. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 30 Dec. 5 Jan. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Alg. Afd. Ziekenfonds Alkmaar en Omstreken v. d. Ned, Mij. tot bev. der geneeskunst, Nieuwlandersingel 44. N.V. G. J. Krol en Co's kunstmesthandel, Zwolle. Langendijk: N.V. H.A.B.O., Noord- scharwoude, Dorpstraat A 115. Andere wijzigingen: Alkmaar: N.V. luxe brood- en banketbakkerij Herm. C. Kloet in liq., Verdronkenoord 18, rechtsvorm gewijzigd. Karei Bos N.V., Mient 7, groothandel in techn. art., rechts vorm gewijzigd. De Twentsche Bank NV.., Amsterdam; uittr. best. en benoeming proc. Den Helder: N.V. De Heldersche graan- en kunstmesthandel v.h. C. R. Keijser en Co., Binnenhaven 64; in liq. getreden. Langendijk: P. Engeringh, B 180, Zuidscharwoude, timmerbedrijf enz.; rechtsvorm gewijzigd. Wieringen: W. Leeuwenkamp, Hippolytushoef, Koningstraat 47, automobiel- en garagebedrijf; over gegaan aan S. A. Duinker. Ophe fingen: Egmond aan Zee: Mw. E. W. Dort, Julianastraat 23, pensionhoud ster. Egmond aan den Hoef 415 C. Kraakman, handel in antiek. Gedepon. stukken; Alkmaar: Karei Bos N.V., Mient plaa van uitkeering ingediende De nieuwe verkeersregels. De voetganger. 5. dient binnen de afzettingen door middel van touwen, kettingen of van anderen aard te blijven. 6. mag niet op hoeken van straten blijven staan, indien daardoor het verkeer wordt belemmerd. Het bepaalde onder de nummers 2 tot en met 6 geldt niet voor wegen, welke voor het verkeer met voertui gen zijn afgesloten. 7. bij het vervoeren van voorwer pen, waardoor het voetgangersver keer belemmerd of in gevaar zou kunnen worden gebracht, dignen voetgangers gebruik te maken van den uitersten rechterkant van de rij baan, waarbij zij echter behoorlijk rekening moeten houden met het rijdend verkeer. 8. Kinderwagens en invalidenwa gentjes, welke door menschelijke kracht worden voortbewogen, mogen op de voetpaden (trottoirs) worden voortgeduwd. Met invalidenwagen tjes, welke door den inzittende zed worden voortbewogen, mag men tevens gebruik maken van de voet paden (trottoirs). DIERENBESCHERMING. Sinds een week zwerft in de om geving van de Spoorstraat een groote witte poes. Ken teekenen: zwarte vlek op den kop, zwarte ring om den staart. Eigenaar of liefhebbers wor den verzocht zich zoo spoedig mo gelijk te melden bij den heer C.-Ver- wer, inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 11 Januari is de apo theek van B. H. J. Schouten, Emma- straat 64, geopend. Op Zon- en Feestdagen en^ gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 7 uur tot den volgen den morgen half negen. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nacht dienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 7 uur. DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN HEILOO GAAT HEEN. De gemeentesecretaris, de heer W. Bruul, die reeds geruimen tijd met ziekteverlof was, heeft in verband met zijn gezondheidstoestand ontslag aangevraagd en dit ontslag is hem na keuring verleend, met ingang van 1 Febr. a.s. Na een lar.gen, eervollen staat van dienst zal deze eminente figuur dus het ambt, dat hem zoo na aan het hart ligt, vaarwel zeggen. Er zullen weinigen zijn, die zooals hij, reeds op dertien jarigen leeftijd ken nis maakten met de gemeente administratie. Geboren 4 Maart 1880 te Wieringen, deed hij aldaar op 28 Mei 1893 zijn intrede in het raadhuis als volontair. Na onderwijs te heb ben genoten van den hoofdonder wijzer en de schriftelijke lessen ge volgd te hebben van wijlen den heer van Son, werd hij in 1898 benoemd als ambtenaar ter secretarie, waarop den 5den Maart 1903 zijn benoeming volgde als gemeentesecretaris van Wieringen. Op 1 April 1917 deed de heer Bruul zijn intrede als secretaris van de gemeente Heiloo, alwaar hij het werk met de gemeente heeft zien groeien in omvang en in belang. De toentertijd 2834 inwoners tel lende gemeente is uitgegroeid tot een gemeente met bijna 9000 zielen. Verrichtte toen de secretaris alleen de werkzaamheden der gemeente administratie, thans heeft hij zeven medewerkers. Er is door het ge meentebestuur in den loop der jaren veel tbt stand gebracht en de heer Bruul, die het gemeentebelang begreep, heeft ten volle zijn mede werking verleend bij het nemen van belangrijke besluiten. We noemen hier o.a. behoud van het bosch, bouw Ulo-school, ripleering en waterlei ding (Heiloo was de eerste gemeente die het water betrok van het prov. net). Het behoeft geen betoog, dat de scheidende secretaris, die behalve bestuurslid van „Eensgezindheid", voorzitter is van den Westfr. Bond van Muziekvereen., veel heeft ge daan voor het stichten van het ge meentelijk muziekpark. Voor velen in de gemeente is de heer Bruul een vraagbaak geweest. Met open oog voor de toekomst heeft hfj altijd geijverd voor de verfraaiing van het dorp. Nu gezondheidsredenen hem nopen het ambt van secretaris neer te leggen, zal het hem wel goed doen te weten,-dat hij zijn beste krachten heeft gegeven aan een gemeente die, vooral de laatste jaren, zoo sterk is vooruit gegaan. Wij wenschen den heer Bruul een spoedig algeheel herstel en hopen, dat hij nog vele jaren temidden van zijn gezin 'n rustig leven mag leiden. Op 31 Jan., des middags half 4, zal hij in de raadszaal te Heiloo officieel afscheid nemen van zijn werkkring in de gemeente. LANGEDIJK. Prijzen onveranderd. - De prij zen voor de verschillende tuin bouwproducten zullen geen veran dering ondergaan in de komende week, OBDAM. De bevolking van 1941. - Op 1 Jan j.l. telde onze gemeente op 407 woningen en evenveel gezinnen 2134 inwoners, zoodat het aantal perso nen per gezin gemiddeld 5 fs. De loop der bevolking over 1941 was als volgt: geboren 59, gevestigd 149, vertrokken 118, overleden 15; het aantal inwoners per 1 Jan. '41 be droeg 2059. en. op 1 Jan. '42 2134. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Mijn chef is een vrouw (comedie). Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Es war eine rauschende Ballnacht (rom.-dram.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Sherlock Holmes (detectivefilm). 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, tot en met Maandag 12 Jan., 7.30 uur, hoofd nummer Prima Donna (Der Weg ins Freie) (rom.) 18 jaar. (Geprolon geerd). Zaterdag, 10 Jan., half 3, matinee. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdag geen matinee. Zaterdag 10 Januari. 7.30 uur. 't Gulden Vlies, 25-j. jubileum Willy Derby. 7 uur bij O. de Vries te Oterleek, feestavond huisvlijt. Zondag II Januari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, 25-j. jubileum Willy Derby. 3 uur, zaal Slikker te Warmen- huizen, non-stop-uitvoering gymn. vereen. Dasko. Kou - Griep-Pijn wordt steeds met goed gevolg gebruikt. Neder/andsch. Buisje VjOct. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op aile Woens- en Zaterdagen van des voormiddags 11 uur tot des namid dags 1 uur, de volgende voorwerpen, gedeponeerd in het tijdvak van 1 Januari tot en met 7 Januari 1942. 1942. Portemonnaie met ritssluiting; donker blauwe heerenhoed; blauw wantje met witte sterren en roode randen; portemonnaie, inh. 13 cent, ten name van A. Kossen, Burger weeshuis, alhier; doosje met 53 aardappelbonnen; wit teenen mand; donker bruine heerenhandschoen; portefeuille ten name van C. C. Wiese; auto-contactsleutel no. 6670 (Gen.Motors); paar gymn. schoenen; blauw met witte ceintuur; huissleu tel; étui met bonnen; blauw met witte sjaal; fietstasch, inh. persoons bewijs en portemonnaie, inh. 1; bruine kinderhandschoen; boodschap- pentasch, inh. blauwe wol. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aange geven in hetzelfde tijdvak: Ceintuur van een mantel, schoen, St. Annastraat 24a; paar grijze hee renhandschoenen, Hessing, Korte Landstraat 32; zilveren kruisje en stuivertje, v. d. Wal, Noorderkade 68; Vulpotlood, Hekket, Westerweg 30; vulpen (Swan) met doublé clip,, Hartland, Hensbroek A 66; paar blauwe wanten, Burger, Dr. Schaep- mankade 6; 2 zakken, Kruider, Landstraat 43; zilverbon van 1, Erkamp, Lindenlaan 59. Gouden heerenring, v. d. Meulen, Emmastraat 85; enveloppe met dis tributiebescheiden, v. Daalen, Laat 66; blauwe japon, Pels, Hofplein 37; armband, Pels, Kofplein 37; paar gymn. schoenen, Endel Maclaine Pontstraat 30; zilverbon 2.50, Die- leman, Corfstraat 34; Parker vulpen houder, van Langen, Blinkenlaan, Heiloo; blauwe kindermuts, Krap, Heiligland 48; bruine sok, Sterken- burg, Westerhofje 20; bruine glacé handschoen. Groot, Heiligland; ver- schroomd heerenpolshorloge, Sijs, Westerkolkstraat 10; rozenkrans, Lastdrager, v. d. Leijnstraat 46; grij ze want, Boots, Popelmanslaan 31; luxe lucifersdoosje, Hendel, Bierka de 12; paar bruine wanten, van Engellenhoven, Boezemsingel 11; verm. gouden ring, van Dijk, Huig- brouwerstraat 5; Rozenkrans, de Jong, Korte Landstraat 27; lederen foteétui, Peperkamp, Lindegracht 43b; medaillon met portret, v. d. Peet, Drebbelstraat 7; blauwe auto ped met luchtbanden, Blom, Hout weg 10; pl.m. 400 (in bundeltje), Bureau Voedselcommissaris; roode damesportemonnaie met inhoud, Bo%, Visscherslaan 17; paar bruine heerenhandschoenen, Lijding, Korte Landstraat 24. Zij, die wederom in het bezit zijn van een gevonden voorwerp, dienen hiervan ten spoedigste kennis te ge ven aan het bureau van politie te Alkmaar. INGEKOMEN PERSONEN. F. J. Steeman, wed. van P, J. Bosch, R.K., zonder beroep, Nieu- wesloot 47, van Haarlem. E. M. Stor, geen, kindergeleidster, Jan van Seorelkade 95, van Zandvoort. C. Kooij, N.H., electr, techn. instru mentmaker, Karl. Marxstraat 11, van Amsterdam. G. van der Meer, N.H., huishoudster, Scher- merweg 32, van Heiloo. G. Hakof, echtgen. van N. Mooij, geen, zonder beroep en zoon, Stationsweg 114, van Schoorl. P. den Adel, wed. van J. Berkhout, N.H., zonder be- roep, Pr. Julianalaan 14, van Lan- gedijk. C. A. M. van Keulen, R.K., zonder beroep, Costerstraat 15, van Rotterdam. H. Schippers, wed. van C. O. ter Horst, geen, zonder beroep, Kennemerstraatweg 43, van Laren. A. Stam, R.K., dienstbode, Kinheimstraat 7, van Heiloo. D. J, de Bakker, geen, electr. monteur, Stationsweg 138, van Uitgeest. F. H. van Doornik, R.K., zonder be roep, Bleekerskade 8, van Amers foort. J. Groeneveld, N.H., trans portarbeider, Bierkade 3a, van Bodegraven. M. Schulenberg, R.K., marechaussee, Vermeerstraat 50, van Bloemendaal. J. Scher- merhorn, geen, hulp in de huish,, Kennemerstraatweg 163, van Vlagt- wedde. M. Latosinski, echtgen. A. van Wessel, R.K., huishoudster, Oudegracht 3, van Wormerveer. A. Michels, geen, tuinder (o.), Ultenboschstraat 32, van Heiloo. F. A. A. van Bruggen, wed. van M. P. Seeder, geen, zonder beroep, en kinderen, Rembrandtstraat 50, van Amsterdam. E. van Beek, HAZEA, hulp in de huish., Nieuwe- sloot 87, van Bergen. P. J. Arz- bach, N.H., kellner, 2e Landdwars- straat 20, .van Amsterdam. M. F. Dun, N.H., onderwijzeres, Wilhel- mmalaan 23, van Velsen. A. A. van der Eng, R.K., dienstbode, Lin denlaan 72, van Akersloot J. Klop, N.H., dienstbode, Ripping- straat 6, van Rotterdam. C. J. Gijzen, R.K., vertegenwoordiger brandbluschmiddelen, Oudegracht 176 van 's-Hertogenbosch. L. A. J. C. Hollaar, geen, ambtenaar rijksvrrkeersinsp., Westerweg 93, van Heiloo. A. Potgieser, N.H., huishoudster, Di. Schaepmanstraat 23, van Hoogwoud. H. Scholtens, N.H., chauffeur, Westerweg 252, van Delfzijl. T. Minnee, N.H., grond werker, Luttiik Oudorp 56, van Wie- ringermeer. W. Jagtenberg, geen, wachtmeester marechaussee, Ou degracht 287, van Vlagtwedde. D. Verdoes, echtgen. van W. C. Drooglever, Ev.L., zonder beroep, Rembrandtstraat 72, van Rotterdam A. C. de Swerdt, echtgen. van A. A. Verbeeck, geen, Nassauplein 22; van Bergen. VERTROKKEN PERSONEN. P. van Wanrooij, R.K., venter in galanterieën, en echtg., van woon wagen Alkmaar 409 naar Centraal Bevolkingsregister. A. Oudhuis, R.K., dienstbode, van Stationsweg 60 naar Bergen. J. Schuit, geen, caféhouder, en echtg., van Houttil 60 naar Koedijk. -7- F. Ebeling, D.G., z. b., van Prinses Julianalaan 14 naar Harlingen. J. Oudmayer, geen, winkelier in kruidenierswa ren, en gezin, van Achterstraat 51 naar Zaandijk. L. M. Horneman, geen, koopman, en echtg., van St. Annastraat 27 naar Haarlem. J. H. van Rutten, geen, adsp. instru mentmaker P. T. T., van K. van Veerstraat 27 naar Schagen. D. Brander, N.H., z. b., van Zocher- straat 11 naar Z.- en N.-Schermer. G. J. Huiberts, R.K., groenten- venter, van Leeghwaterstraat 1 naar Schagen. M. A. Groen, R.K., van Noorderkade, Noodwo ning 5 naar Graft. T. Stierman, L. d. H., leidster Geloofsgemeen schap, van Limmerhoek 40a naar Zeist. W. M. Eijpe, R.K., huis houdster, van Toussaintstraat 6 naar Eemnes. M. Molenaar, R.K., Van Wagenmakerstr. 6 naar Maas land. W. H. Beekman, R.K., kok, van Prins Hendrikstraat 48 naar Zwolle. J. Prins, D.G., z. b., van Kinheimstraat 9 naar Diepenveen. S. H. de Glee, geen, directrice huishoudschool, van Juliana van Stolberglaan 10 naar 's-Graven hage. J. Oud, R.K., bakker, van Dijkgraafstraat 4 naar Grootebroek. C. J. Ursem, R.K., dienstbode, van Emmastraat 36 naar Oude Niedorp. P. H. M. J. A. van der Ven, R.K., liefdezuster, van Oude gracht 204 naar Ootmarsum. B. Magielse, N.H., van Boezemsingel 18 naar Goes. H. van Genderen, R.K., los werkman, van Voormeer 18 naar Amsterdam. J. J. Koo- ger, N.H., chauffeur-monteur, van Fabrieksweg 12 naar Schöppigen. G. B. Bartels, Ger. K., zieken verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Hellendoorn. P. J. Lim burg, R.K., los arbeider, van Fnid- sen 85 naar Amsterdam. WIIERINGERWAARD. Verpachting. - De verpachting van dijken, kaden en wegbermen van den polder Wierir.gerwaard, welke, in tegenstelling met vorige jaren, niet meer in het openbaar, doch ingevolge de bepalingen van de pachtwet plaats had, bracht wei nig verandering. De meeste perscee- len werden wederom voor denzelf den prijs, echter nu voor den tijd van zes jaren, verpacht. Voor eenige perceelen, waarbij bij vorige ver pachtingen de prijs eenigszins „op gejaagd" werd, werd een lagere pachtprijs vastgesteld. BROEK OP LANGENDIJK. Verbetering noodig. - De weg langs do Ringvaart, vanaf de nieuwe brug tot aan de malerij „De Goede Verwachting" begint in steeds slechter 'staat te verkeeren. Het is er, vooral bij eenigen sieeuwval of in donker, geen pret' tig wandelen of fietsen. De oprit van- dezen weg naar den nieuwen provincialen weg is eveneens in minder goede conditie, doordat het benedenste gedeelte nog niet is af gewerkt. Het grootste gedeelte van den oprit is bestraat, doch een klein stukje is nog onverhard, waardoor men gedwongen is door een paar modderplassen te rijden of te loopen. Ook de prikkeldraad- afscheiding langs den oprit lijkt ons wel wat gevaarlijk. EGMOND AAN ZEE Gouden huwelijk. - Het echt paar C. Zwart en P. ZwartDekker te Egmond aan Zee viert heden zijn gouden huwelijksfeest. De oudjes, die resp. 78 en 77 jaar zijn, zijn op genomen in de Prins Hendrik Stichting, waar zij een rustigen ouden dag genieten. LIMMEN. Loop der bevolking. - Op 1 Jan. 1941 telde onze gemeente 2501 inw., waarvan 1240 mannen en 1261 vrou wen. Er werden geboren 31 jongens en 27 meisjes, totaal 58 kinderen; 136 personen (41 mannen en 95 vrouwen) vestigden zich in deze ge meente. Er zijn 16 m. en 16 vr. over leden en er vertrokken 49 m. en 89 vr. De bevolking bestond dus op 31 Dec. 1941 uit 2557 personen, n.l. 1263 m. en 1294 vr., wat een ver meerdering van 56 beteekent, n.l. 23 m. en 33 vr. Twee kinderen wer den levenloos geboren. HEILOO. Nogmaals afscheid van den heer W. v. d. Berg. - Hen, die den vori- gen keer verhinderd waren, werd gistermiddag door den heer W. van den Berg alsnog gelegenheid ge geven, afscheid van hem te nemen als stationschef. Thans kwamen ds. Bloemhoff, dr. Hoekstra, de rijks- en gemeentepolitie en de handelsreizi gers. Eerstgenoemde voerde hierbij het woord en bood onder het uit spreken van den wensch, dat de heer en mevr. van den Berg nog vele jaren in geluk en gezondheid mogen leven, namens de reizigers aan mevr. v. d. Berg een bloemenmand aan en aan den scheidenden chef een cadeau in enveloppe aan. De heer van de Berg zeide getrof fen te zijn door de ondervonden har telijkheid en bracht daarvoor dank, ook namens zijn vrouw. SCHERMERHORN. Verkocht. - Het woonhuis, erf en tuin van den heer A. Kluft, staande aan het Dijkje te Schermerhorn, is bij onderhandschen verkoop aange kocht door den heer F. Hansma te Beemster, die genoemd perceel zal inrichten voor klompenindustrie. ENKHUIZEN. Naar de tienduizend. - De bevol king nam in 1941 met honderd zie len toe. Het aantal inwoners is thans 9850. Met dezen voortgang van za ken zullen we dus dit jaar de tien duizend overschrijden. BOEKBESPREKING. Willem van Santen: „Dr. Nathan Opperheim's medi cinale baden". Uitgeverij Westland, Amsterdam. In den vorm van een ingewikkel- den, doch niettemin vlot, geschre ven detective-roman, waarin heel veel gebeurb en waarin het aan spanning zeker niet ontbreekt, heeft vrillem van Santen de Joden-kwestie en meer speciaal de practijken der Jood.sche groot-kapitalisten en po litici in Engeland, behandeld. De redacteur van een Engelsch blad, „The New State", dat den nieuwen tijd wil trachten te verstaan en de ware belangen van het Britsche volk eerlijk dienen wil, en een particuliere detective vinden elkaar in de opsporing van allerlei onge rechtigheden, die plaats vinden in en om een groot Engelsch kasteel, waar de Joodsche kapitalist en groot-zwendelaar Nathan Oppen- heim z. g. medicinale baden ex ploiteert, doch waar in werkelijk heid op groote schaal gelegenheid tot ontucht gegeven wordt en waar bovendien het centrum is gelegen van een veelomvattenden handel in verdoovende middelen. Het crimi- neele hoogtepunt wordt gevormd door den mysterieuzen moord op de niet-Joodsche vrouw van Op- penheim. Na veel avonturen en nog meer hachelijke momenten te heb ben beleefd, slagen de beide ge noemde mannen er in, alles op te helderen, ofschoon hun werk wei nig succes heeft, daar de ware schuldigen aan hun gerechte straf fen weten te ontkomen. Rnijff BROEK OP LANGENDIJK, 10 Jan. (Lang. Groentenveiling). 82000 kg Roode kool 6.30; 13800 kg Gele kool 6; 18900 kg D. witte kool 4.20; 4700 kg Savoye kool 6.30; 10000 kg Uien 4.20—5.30; 100 kg Rammenas 8; 600 kg Boerenkool 6.30; 200 kg Spruitjes 18—28; 800 kg Witlof f 26. Groote pos-vangsten. - De N.O.- polder heeft Donderdag voor een verrassing gezorgd. Toen de vis- scher A. Brouwer ae kanalen van den polder met zijn zegen afvischte op snoekbaars, ving hij in den tijd van een half uur zooveel pos, dat hij er wel 300 manden mee kon vullen. Een meevallertje, want een mand pos brengt één gulden op. Ook de andere visschers voeren uit en vin gen een groote hoeveelheid pos. Verzekeringspremie. - De voor lichtingsdienst van het dep. van soc. zaken meldt, dat de verzekerings premie ingevolge ariikel 9 van het ziekenfondsbesluit voor het jaar 1942 wederom is vastgesteld op 4 waarvan 2 moet worden opge bracht door den werkgever en 2 <7i door den werknemer. Rede prof. dr. T. Goedewaagen. - Op Zaterdag 17 Januari om drie uur zal prof. dr. T. Goedewaagen van het dep van Volksvoorlichting en Kunsten, voor het Nat. Soc. Stu dentenfront in de aula der universi teit van Amsterdam een rede over „Volksgemeenschap en universiteit' houden; alle Amsterdamsche hoog leeraren en studenten zullen worden uitgenoodigd. Misdrijf vermoed. De gehuwde 49-jarige slager A. H. Harleman, wonende aan den Trek- weg 47 te Apeldoorn, is sinds 23 De cember spoorloos verdwenen. Hij was dien avond op bezoek geweest bij een jarigen collega en om tien over half twaalf per fiets huiswaarts gekeerd, zoodat hij nog voor 12 uur binnen kon zijn. Aangezien hij een brug van het Apeldoornsche kanaal moest passeeren en het dien avond zeer donker was, vermoedde men, dat hij te water geraakt en verdron ken was. De politie heeft nauwkeu rig het kanaal afgedregd, echter zon der iets te vinden. Sindsdien zijn nog verschillende nasporingen, ver richt, doch alle tevergeefs. Bij de fa milie heeft daardoor de overtuiging post gevat, dat hir een misdrijf in het spel is. Het was bekend, dat de heer Harleman vaal veel geld bij zich had, aangezien hij aangewezen was voor de Veehouderij Centrale vee aan te koopen en te betalen. Dien avond had hij echter geen groot geldbedrag bij zich. DE TOESTAND IN NED.-INDIE. Vrees voor Japansch offensief te Batavia. Stockholm, 10 Jan. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst uit Ba tavia meldt, gelooft men in toon aangevende kringen daar, dat een groot Japansch offensief tegen Ne- derlandsch-Indië nog slechts een kwestie van dagen of misschien zelfs van uren is. De Japanners hebben een groote verkenningsbedrijvigheid boven den Archipel ontplooid. Vliegtuigen aan Australië gevraagd. Sjanghai, 10 Jan. (Domei). Naar de zender te Bandoeng meldt heeft de regeering van Nederlandsch-Indië met het oog op de toenemende Ja- pansche aanvallen Australië ver zocht vliegtuigen te zenden, die kun nen helpen bij de patrouilleering by belangrijke punten in Indië. Daaraan werd toegevoegd, dat de NederL- Indische luchtmacht niet in staat is de belangrijke punten te bescher men. Ned.-Indïsch vrachtschip tot zinken gebracht. Stockholm, 10 Jan. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Batavia officieel medegedeeld, dat een Ned.-Xndisch vrachtschip in de Javazee door een vijandeijke duikboot tot zinken is gebracht. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten bevinden zich slechts drie opvarenden in veiligheid. WEET U HET NOG? Weet u het nog hoe destijds een kreet van verontwaardiging opging toen het tot de tanden gewapende Rusland het dappere Finsche volle aanviel en het trachtte te verplette ren onder de mokerslagen van gi gantische massa-aanvallen Weet u het nog hoe toen hier in Nederland een hulpactie op touw ge zet werd om het moedig strijdende Finsche volk te helpen. Weet u het nog hoe ieder het toen als zijn plicht achtte deze hulpactie te steunen. En nu? Nu hadden de Sovjet troepen zich klaargemaakt om gansch Europa onder den voet te loo pen. Wederom is een hulpactie in gesteld voor de strijders die in hard nekkige gevechten deze vijanden van de beschaving terugwerpen. Deze hulpactie heet de Nederland- sche ambulance. Laat men ook thans weten wat te doen. Deze ambulance verdient te meer uw steun omdat u en uw land er zelf bij betrokken zijn. Uw bijdrage wordt nog verwacht. Stort haar op girorekening 87600 van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V, Bijkantoor Alkmaar.- van Zaterdag 10 Januari 1942 1 u. 40 9t)7/8 101 iOI 93% 69 1381/, STAATS LEEN IN GEN. Vor. k. 3'A Nederland 1941 96'/8 4 Nederland 1941 101 4 Nederland 1940 II 10ÜU>/16 3—3V, Neder1. 1938 93'/. 3 Ned.-lndië 1937 89»/, BANK-1NSTELL. Amsterd. Bans .1381/, Handel My. Cert. v. f 2.50 132>/4 Koloniale Bank 160 Ned. Ind. Handelsbank ii)7 INÜ. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie .154»/, Calve Delft Cert. 126'/, Nederl. Ford ,341 Lever Brost r7i/s Phil. Gioeil. Gem. Bezit 289 V, CULTUUR MAAXStH. H. VA. 303 Java Cultuur 17S»/. Ned. ind. suiker tlni. 113 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-Chma-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia Oude Deli Sen^mbah 94 ,255 •1961/, .165 126 •128 •100 1381/4 119 173 169'/, 1591/, .188 .163 132 164 105 154-V, 126 317 178 290 306 178 173 94 2551/, 195 165 125 120 138 119 178 169 159 188 161 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.t G. H, W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2