FV a IET ZWARTE PAARD Moest II? Meent siroop Hoestival STAD EN OMGEVING AGENDA Een nieuwe predikant ar--*n_gj| Watmtuse&Lv^uitketi MwifuifuUi/ RADIOPROGRAMMA. FEUILLETON DE HOEVE ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 JANUARI 1942. Pagina 2. WAARSCHUWING. Het is in de afgeloopen week wederom voorgekomen, dat een aanwijzingsbord van de Duitsche Weermacht is' afgebroken en ont vreemd. Onder verwijzing naar mijn waarschuwing van 29 November j.l. wil ik er nog 'eens met nadruk de aandacht op vestigen, dat niet alleen de daders van dergelijke handelingen zich aan zeer zware bestraffing blootstellen, doch dat zij daarmede tevens hun mede-in gezetenen aan ernstige moeilijk heden bloot stellen. Ik dring er daarom nog eens met klem op aan, bovenbedoeld» bal dadigheden na te lat- i en de be zittingen van de Duitsche Weer macht te eerbiedigen. Tevens ver zoek ik ouders of verzorgers van kinderen nog eens dringend de jeugd op het nuttelooze en verkeerde van dergelijke handelingen te wijzen, welke in strijd zijn met de houding, welke tegen de bezettende macht in acht genomen dient te worden. Alkmaar, 12 Januari 1942. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De nieuwe verkeersregels. Voertuigen. (Hieronder wor den begrepen: motorrijtuigen, rijwielen, bakfietsen, hand karren, wagen en, dergelijke voertuigen.) 9. mogen behalve bij duisternis, ook bij dichten mist verlichting voeren. 10. moet aan voertuigen van de Ne derlandsohe of Duitsche politie ot brandweer, welke door bijzondere signalen van hun nadering doen blij ken, vrijen doorgang verleenen. Zij moeten zich daartoe naar de rechter zijde van den weg begeven en aldaar tijdelijk stoppen. 11. mogen binnen bebouwde kom men slechts aan de rechterzijde van den weg stoppen. 12. mogen niet parkeeren op de mid delste van drie of meer van elkan der gescheiden rijbanen. GESLAAGD. Mej. A. Vriesman, verpleegster in het academisch ziekenhuis te Leiden, is geslaagd voor het diploma kraamverpleging. NA HET ONGELUK OVERLEDEN. De 18-jarige G. Admiraal, in dienst bij den Vereenigde Brand- stoffenhandel, die Maandagmiddag na een val van een der bunkers met ernstige inwendige kneuzingen naar het Centraal ziekenhuis werd ver voerd, is daar Zaterdag aan de ge volgen van den val overleden. OMZET VEILING „ST. WILLIBRORDUS" TE HEILOO. De Cöp. Veilingsvereeniging „St. Willibrordus" heeft in 1941 een goed jaar gemaakt, hoewel de omzet van de aardbeien matig was. De omzet was 145.500 tegen 88000 in 1939. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Mijn chef is een vrouw (comedie). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Es war eine rauschende Ballnacht (rum.-dram.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Sherlock Holmes (detectivefilm). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, tot en met Maandag 12 Jan., 7.30 uur, hoofd nummer Prima Dcnna (Der Weg ins Freie) (rom.) 18 jaar. (Geprolon geerd). Woensdag geen matinee. Dinsdag 13 Januari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-vereen., revue „Gaat dat zien". Woensdag 14 Januari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-vereen., revue „Gaat dat zien". 11 uur, wedstrijd schoonrijden op de ijsbaan aan den Schermerweg. Donderdag 15 Januari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-vereen., revue „Gaat dat zien". Verdere da tums 20, 21, 22 en 28 Januari. BEWAART UW DEFECTE STOPPEN. Van 7 Januari j.l. af kunnen installateurs en winkeliers in elec- trische artikelen geen smeltveilig- heden (ook wel genoemd „zekerin gen" of „stoppen") aan het publiek afleveren, tenzij door den kooper een even groot aantal oude wordt ingeleverd. Deze oude exemplaren mogen lichte beschadigingen ver- toonen; zij moeten evenwel niet gebroken zijn. OPGEROEPEN DOOR DE POLITIE. In verband met de arrestatie van twee rijwieldieven verzoekt de com missaris van politie te Alkmaar, den persoon, die eenige weken ge leden een zwart heerenrijwiel met twee trommelremmen heeft vermist, alhier, alsmede den persoon, van wien uit de stallen achter de „Har monie" aan de Lombardsteeg, alhier, een voorwiel met zwarten band is ontvreemd, zich aan het bureau van politie te Alkmaar te melden. NOORDHOLLANDSCHE LEVENSVERZEKERING-MIJ. N.V VAN 1891 t HOOGE HUYS. Productiecijfers over 1941. Verzekerd kapitaal: afgesloten 26.870.342.95, verv. 11.274.420.95, netto vooruitgang 15.505.922. Verzekerde rente (pensioen): afgesloten 32.655.38, vervallen 7.359.58, netto vooruitg. 25.295.80. Totaal portefeuille 15.848.880, netto vooruitgang 15.848.880, stand 31-12-1941 79.652.682. DE IJSBAAN AAN DEN OMVAL. De eerste Alkmaarsche ijsbaan aan den Omval-Schermerweg is opengesteld en er is gister op de mooie baan al druk gereden. Bij doorgaand vriezend weer zal Woensdag een nationale wedstrijd in schoonrijden voor heeren en pa ren gehouden worden. Er zijn reeds vele toezeggingen, ook uit andere provincies. Woensdag een nationale wedstrijd Diverse banen zijn voor kinderen geopend. Gevonden voorwerpen: Gebrand zilveren armband, etui met vulpen, passer, enz., eenige ceintuurs, eenige handschoenen en wanten, diverse portemonnaies, lederen jas, vulpot lood, zakmesje, bankbiljet, land meters gereedschap, sjaal, padvin- dersriem, passerdoos met passer en pennen, vulpen, etui met vulpen en vulpotlood, cape, padviridersriem waaraan eenige sleuteltjes, gym.- schoen, autoped, lederen riem, hee ren pantalon; aan komen loopen een cypesch poesje. Een belangrijke dag voor de ev. luth. gem. te Alkmaar. Na gedurende ruim anderhalf jaar vacant te zijn geweest, is de predikantsplaats in de ev. luth. gem. te Allernaar thans weer be zet. Ds. K. J. F. Keuning, van Woerden, werd gistermiddag in zijn ambt bevestigd door' den consulent ds. C. H. Brandt uit Haarlem en hield daarna zijn intree-predikatie. De kerk aan de Oudegxacht was voor deze gelegenheid goed bezet. Er waren onder de hoorders ook leden der luth. gem. te Woerden en voorts merkten wij op, naast den burge meester jhr. vair Kinschot, de Alk maarsche predikanten Rappold, Klein Wassinlc en Kuiper, alsmede ds. v. d. Kieboom uit Bergen, ds. Met uit Zaandam en ds. Drijver uit Den Haag. Mede waren nog aan wezig vertegenwoordigers van de Vrijz. Jeugd-Gemeenschap en de Vrijz. Jeugdraad. Op en rondom den preekstoel wa ren groen en bloemen geplaatst als welkomstgroet aan den nieuwen herder en leeraar. Bevestigingsrede. Ds. Brandt sprak een korte rede n.a.v. de woorden „God heeft ons geroepen-met een heilige roeping' uit 2 Tim. 1 8 en 9. Spr. vond deze woorden toepasselijk voor hetgeen dezen dag geschiedde in de gemeen te, zij slaan niet alleen op den pre dikant maar op ieder, die zich be wust is in de wereld te staan met een opdracht. Deze dag is een vreugde volle d-ag voor de ev. luth. gem, te Alkmaar, zei spr., omdat heden een man en een vrouw bereid zijn onder u_te werken. Spr. hoopte, dat zij hier een arbeidsveld zullen vinden en als geroepenen des Heeren hun werk zullen geven met liefde, doen de wat hun hand vindt om te do-en Sprekende over de voldoening, die een flink kerkbezoek den predikant geeft, zei d's. Brandt, dat bij onder linge waardeering van eikaars stand punt veel goeds is te bereiken. De predikant en zijn echtgenoote mogen zich door slecht weer noch gladde straten, door schoonmaak nóch hoofdpijn laten afschrikken te doen wat op hun weg ligt. Goedwillende gemeenteleden kunnen zeer vee] doen om het werk in de gemeente waardevol te maken. De Alkmaar sche luth. gemeente is een goede ge meente met een kerkeraad, die ver standig en juist weet te werken en ais goedwillend mag worden be schouwd. Spr. hoopte, dat de „papie ren leden" der gemeente zich zullen efvragen wat zij kunnen doen in haar belang en zullen bedenken, dat allen te zamen hebben te dragen den schat, dien God heeft te dragen ge geven. Er mag, gezien de samen stelling der Alkm. gemeente, van het werk van ds. Keuning zegen ver wacht worden, Spr. vond het een voorrecht hem hier te mogen inlei den. Uw arbeid, ds. Keuning, in Woer den verricht, moogt ge als geslaagd beschouwen. Moge het u gegeven zijn Gods stem te laten weerklinken in uw mensche-lijke stem, die ge hiei zult laten klinken. Bedenk bij alle succes, hetwelk ge in Alkmaar hope lijk zult krijgen, dat uw werk een voortzetting is van het werk, dat reeds sinds eeuwen in deze gemeente werd gebracht. In deze mooie oude kerk hebben de menschen in tijden van voorspoed gezeten, thans hebt ge in dezen oorlogstijd het vredes- woord te laten hooren. Zegene God uw arbeid en dien van uw echtge noote en geve Hij u een gemeente, die gaarne naar u wil luisteren als naar iemand, die weet door God te zijn geroepen en voelt dat de kerk de boodschap heeft te brengen: Gods woord houdt stand tot in eeuwig heid. In aansluiting hierop reciteerde spr. een deel van het bekende Lutherlied. Nadat gezamenlijk gezongen was Gezang 230 4 en 5, hield de nieuwe predikant zijn intreerede, waarvoor hij als tekst had gekozen 1 Joh. 1 1 „Wat onze handen getast hebben van het woord des levens verkondigen wij u". Hij begon met op te merken, dat na zijn optreden in Alkmaar reeds een zekere toena dering met de gemeente alhier is ontstaan. Thans wilde hij haar zeggen wat al en wat niet van hem verwacht mag worden. In de reglementen der ev. luth. kerk wordt vrijheid gelaten te spre ken naar eigen inzicht, mits het is geworteld in Gods woord. Spr. wilde dat woord verkondigen, zooals zijn handen het hebben getast. Wij kun nen, zoo ging hij voort, niet voor onze rekening nemen de roomsehe en calvinistische stellinge van de erfzonde, de uitverkiezing, de eeuwi ge verdoemenis e.a., omdat onze handen die niet hebben kunnen tas ten. Door de noodzakelijkheid van den wetenschappelijken en gods- dienstigen waarheidsgang is veel voor ons onaannemelijk geworden, wij leven nu eenmaal niet meer in de middeleeuwen. Maar wat wij wel mogen verkon digen is de God van oneindigheid, heerlijkheid en waarheid, van wier, Paulus sprak „In God leven wij, be wegen wij en zijn wij" en waarvan Jezus zei: „God is geest en zij die hem aanbidden moeten dat doen in geest en in waarheid". Wij meenen, dat God niet éénmaal, maar steeds weer vleesch wil worden in deze wereld, en dat God aldoor zendende is Zijn Zoon in de wereld. Deze door hem als waarheid ge voelde woorden zei spr. aan de ge meente te willen doorgeven en hij vroeg hare medewerking hierbij. Ter afwisseling gaf Jo Meeuwse op verdienstelijke wijze een viool solo „Ciacona", van J. S. Bach. Een persoonlijk woord. In een persoonlijk woord richtte ds. K e u n i n g zich hierop tot de heele gemeente, hopende dat tus- schen haar en hem spoedig een goe de vertrouwelijkheid zal ontstaan, zoodat hij zal kunnen zeggen „mijn gemeente" en zij „onze predikant" en dat zij hem niet alleen zal zien al-s de spreker van des Zondags en als hem die catechisatieonderwijs geeft, mar ook als den priester. Spa-, was zich bewust niet de heele gemeente te zullen bevredigen, maar meende, dat de wijze, waarop hier de verschillende inzichten zijn ge regeld, vertrouwen in de toekomst, mag geven en hij verzekerde, dat zijnerzijds de grootst mogelijke wil tot begrijpen zal worden getoond. Dankbaar was spr. voor de tegemoet koming, tot nu toe reeds van ver schillende zijden ontvangen en hij sprak den wensch uit, dat de samen werking met kerkeraad, koster, kos teres en organist van prettigen aard zal zijn. Tijdens de vacature gedu rende anderhalf jaar is de onderlinge band in de gemeente niet verloren gegaan en daarvoor dankte spr. met name mevr. Makkink en de heeren van 't Hof en Willems. Medewerking en animo riep spr. in vooral van de jongeren voor het werk van opbouw van de gemeente. Dankbaar was spr. voor de aan wezigheid van ambtgenooten, waar mee hij hoopte goed te kunnen samen werken in het belang van de vrijz. prot. levensopvatting. Dat de bur gemeester mede aanwezig was, gaf spr. een gevoel van groote verwach ting terzake samenwerking tusschen burgerlijke en kerkelijke gemeente. Ten slotte uitte spr. den wensch, 'dat hij en zijn echtgenoote een plaats mogen vinden in de harten der gemeenteleden, opdat hun werk vruchtbaar zal zijn. Verschillende sprekers Naimens de vrijz. protestentsche pre dikanten in Alkmaar sprak ds. Kui per (doopsgezind) een welkomst woord tot d-en nieuwen leeraar. Wij hopen met u samen te werken in een geest van vriendelijkheid en ver trouwen èn als mede-theoloog èn als mede-zoeker van d-e hoogste en hei ligste waarheid, zei spr. Wij Alk maarsche collega's ontvingen reeds veel van elkaar bij het samen zoe ken naar en vragen om binding van den geest en wjj hopen ook in u iets van die gemeenschap des geestes te mogen vinden, in het bijzonder op het gebied van bet jeugdwerk. De heer J. Schoorl dankte na mens den kerkeraad ds. Brandt er voor, dat hij als consulent hier an derhalf jaar werkzaam had willen zijn, gedurende welken tijd hij tal van adviezen heeft gegeven in de moeilijkheden, welke over de luth. gemeente kwamen en di- grooten- dcels werden overwonnen. Met groote waardeering herinnerde spr. aan de preekbeurten, die ds. Brandt heeft vervuld, speciaal aan die van 12 Mei 1940. De heer H e k k e t néette namens den kerkeraad ds. Keuning en diens echtgenoote welkom en hoopte, dat zij hier prettige en goede jaren zul len doormaken tot heil ook van de lutih. gemeente. Op spr. verzoek werd den nieuwen predikant staande toe gezongen het bekende „Dat 's Hee ren zegen op u daal". Na een kort woord van dank aan de sprekers door ds. Keuning werd de dienst besloten met gebed en siroenzang. JUBILEUMVOORSTELLINGEN WILLY DERBY. Zaterdag- en Zondagavond heeft Willy Derby in het Gulden Vlies zijn zilveren jubileum gevierd en beide avonden was de zaal uitverkocht. Voor die van Zondagavond was reeds Donderdag geen plaats meer te krijgen. Het publiek van Alkmaar en omstreken heeft dus wel getoond het optreden van Willy Derby op prijs te stellen. Beide avonden zijn een groot succes geworden en hel optreden van den jubilaris voor en na de pauze waren natuurlijk de hoogtepunten van de avonden. Roland Wagter opende het pro gramma als conferencier en toonde zich daarna weer een uitmuntend snelteekenaar in komische schetsen, in caricaturen (filmartisten en per sonen uit de zaal) en fantasieën. Hij had een groot succes. Katinka Kuster zong eenige aardi ge liederen, o.a. een bekend num mer van Lucienne Boyer en toonde zich verder den geheelen avond in samenwerking met den pianist P. Kapper een uitnemende begeleid ster. De muziek der liederen door Derby gezongen kwam zeer goed tot haar recht. Jan Hagoort, de hier reeds popu laire goochelaar, was weer best op dreef en zijn met humor gebrachte to,cren wekten aller verbazing. Roland Wagter deed in de komi sche scène van den man, die last had van spit en den fakir een bezoek bracht, de toeschouwers hartelijk lachen. Luiden bijval vond natuurlijk het optreden van den jubilaris zelf, die bij zijn eerste opkomen met dave rend applaus werd begroet. Zijn eigen jubileumlied over „rustig ju- bileeren" was goed gevonden. Daar na vergastte hij het publiek op een reeks van liederen, waaronder vele uit het bekende repertoire, ook van jaren geleden. En het publiek bleek ze, goed te kennen. Komische, dwaze en ernstige nummers wisselden el kaar af en de „moeder'-liederen de den het weer best. Na zijn eerste optreden werd de jubilaris gehuldigd met een fijn bloemstukje van het theaterbureau Lou Dekker, met een lauwerkrans hem met eenige hartelijke woorden aangeboden namens den heer Mooij en met een eenvoudige bloemenhul de van een moeder, die den jubila ris noopte tot een extra moeder-lied. Willy Derby kan over zijn jubi leum-optreden in Alkmaar ten zeer ste tevreden zijn. G. C. van Gulik. BERGEN. Loop der bevoking. - De bevol king dezer gemeente is in 1941 vooruitgegaan met 319 personen, vorij jaar 36. Op 1 Jan. 1941 be droeg het aantal inwoners 3167 m., 3772 v., totaal 6939. Geboren werden 63 m., 57 v., totaal 120, vorig jaar 127, terwijl zich vestigden 319 m 601 v., totaal 920, vorig jaar 798. Het aantal overledenen bedroeg 62, vorig jaar 69, te weten 29 m. en 33 v., terwijl vertrokken zijn 203 m. en 456 v., totaal 659, vorig jaar 820. Het aantal inwoners bedioeg op 1 Jan. 1942 derhalve 3317 m., 3941 v., totaal 7258. HEILOO. Bureau sociale zaken, - Wegens reorganisatie ter secretarie is het bureau van sociale zaken geopend op dezelfde uren als de secretarie en dus des namiddags gesloten. Het Nederlandsch Gezinsboek. - Naar wij vernemen, zal het Neder landsch Gezinsboek, een uitgave van de stichting van denzelfden naam, dat sinds korten tijd te Amsterdam en in enkele andere gemeenten aan hen die in ondertrouw gaan, alsmede aan de vaders die geboorte-aangifte komen doen, wordt uitgereikt, ook in deze gemeente worden verstrekt. De prijs varieert, al naar de draag kracht, van 1 tot 2.50. Het boek bevat talrijke nuttige raadgevingen over verschillende onderwerpen, het gezin betreffende en is geschreven door autoriteiten op medisch, juri disch en paedagogisch gebied. Vijftig jaar getrouwd en 50 jaar koorzanger. - Zondag herdacht het echtpaar N. UrsemKoopman den dag, waarop het voor 50 jaar in den echt werd vereenigd en tevens vierde de bruidegom het zeldzame jubileum van 50 jaar verbonden te zijn aan het zangkoor van de paro chie van de „H. Willibrordus". Door pastoor J. Muijen werd om 10.30 uur een plechtige hoogmis op gedragen te hunner intentie, terwijl het zangkoor, versterkt met koristen uit de buurtparochies, het Veni Creator, gevolgd in een 3-stemmige Mis, zijn feestvreugde uitjubelde. Te voren en tijdens de afwezigheid van het gouden paar werden vele bloemstukken aan de woning ge tracht, waar velen hun opwachting maakten om het te complimenteeren, want de heer Ur'sem heeft velen aan zich verplicht door het vervullen van bestuursfuncties in de parochie en daar buiten gedurende tal van jaren. Uit het huwelijk van de jubilaris sen zijn 6 kinderen geboren, waar van nog 5 in leven zijn; er zijn 30 kleinkinderen. Nog zij ge meld, dat de heer Ursem bij zijn 40- jarig jubileum als koorzanger door den paus is geridderd. Concert „Eensgezindheid". - Het fanfarecorps „Eensgezindheid" gaf Zondagmiddag voor zijn donateurs in „De Rustende Jager" een concert, waarvan de bezoekers ten zeerste hebben genoten. Allereerst werd de aandacht gevraagd voor de adspi- rant-muzikantjeS, die met een aantal eenvoudige stukjes lieten hooren wat zij reeds kunnen presteeren. Enkele duetjes en een trio door de jeugdige executanten gebracht, verwierven een hartelijk applaus. Een aardig ge deelte in het programma was het concours in het klein. Vijf sextetten, bestaande uit leden van de vereen! ging, speelden achtereenvolgens een verplicht en een vrij nummer. De jury, bestaande uit de heeren A. Meijns en J. P Bruul, had geen ge makkelijke taak, daar de prestaties in de meeste gevallen niet veel uit een liepen. Het publiek kon door het invullen van een lijstje eveneens zijn meening zeggen. De solo's (sopraan en sax) D. Zeegers en (trombone) C. Hartog werden zeer goed gespeeld. Een compliment aan mevr. A. KoningStam, die de beide heeren uitstekend op de piano begeleidde. Eensgezindheid, dat na de pauze in volledige, bezetting optrad, vergastte de aanwezigen op een zeer muzikaal uitgevoerde potpourri van bekende melodieën. De ouverture „De Kalief van Bagdad" bleek geen moeilijk heden op te leveren en werd in een vlot tempo gespeeld. Na het zeer goed uitgevoerde „Dichter und Bauer" werd het pro gramma besloten met een pittigen marsch. De heer W. Bruul sprak nog eenige woorden van waardeering tot den heer A. Meijns, voor de keurige wijze, waarop hij de uitgevoerde pot pourri heeft gearrangeerd. Verder vond spr. het prettig, dat de leden, door het houden van een onder- hngen wedstrijd hebben getoond wat zij presteeren. Als 's winters de barome ter stijgt, beteekent dat kou. Daalt hij, dan wordt het onaangenaam voch tig weer. Vochtig weer echter is de ergstevijandvan den mensch. Al te gauw vat hij dan kou 3ulsle 70 lïb'etten' 55 et. Z.bie 2 tab'c'ten 7ct. EGMOND-B1NNEN. Ontslag gevraagd, - Mej. J. Ak kerman, sinds Sept. 1940 ambtena res ter secretarie alhier, heeft als- zoodanig ontslag aangevraagd, we gens haar benoeming tot ambtena res aan het distributiekantoor te Alkmaar. De moordzaak te Den Haag. - De 27-jarige mej. P. H. J., die Woens dagmorgen haar 62-jarige moeder op gi-uwelijke wijze heeft vermoord, heeft Vrijdag verschillende zenuw toevallen gekregen. Op advies van een psychiater van den geneeskundi gen dienst is zij Zaterdagavond naar een inrichting van geesteszieken overgebracht. Uitkeeringen mobilisatieslacht. offers. - De persdienst van het N.V. V. meldt, dat voortaan op de uitkee ringen aan mooilisaUeslachtoffers en nabestaanden de sociale verzeke ringsrente met meer zal worden ge kort. NOORDSCHARWOUDE. Schaakwedstrijd. - De schaakclub „Schaakmat" speelde een wedstrijd tegen „Dr. Max Euwe" van Tuitje- horn. Schaakmat won met 8% tegen 5>A. Per flacon 90 ct. „Wat Mijnhardt maakt is goed". Bij Apoth. en Drogisten. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.Politiek weekpraatje (opn.) 8.15 Gr.pl.18.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 10.— Pianovoordr. en gr.pl. 10.35 Gr.pL U.Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12. Roemeensch orkest Gregor Serban. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Boerenland in boek en krant. 13.15 Zang met piano begeleiding en gr.pl. 13.45 Gr.pL 14.30 De lichte toets. 15.30 Fluit, viool en altviool. Ca. 15.50 Gr.pL 16.Bijbellezing. 16.20 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 De Ramblers. 18.Voor de plattelandsvrouw. 18.15 De Roman cers en solist. 19.Act. halfuur. 19.30 Het A.B.C. in de lichte muziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken). 20.15 Klaas van Bceck en zijn orkest. 20.45 Amst. Trio. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO, Eng. uitz.: Economie News from Holland" of gr.pl. 22.15—24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8.— Zie progr. H'sum I. 8.— Gr.pl. 8.15 8.45 Zie pregr. H'sum I. 8.45 Gr.pL 10.Morgenwijding. 10.15 Orgel concert (opn.) 10.40 Vroeger en nu. 11.Zang met pianobegeleidng en gr.pl. 11.35 Gr.pl. 12.Frans Wou ters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en c con. ber. 13.05 Orkest Malando, solist en gr.pl. 14.Arnh. Orkestver., solist en gr.pl. 15.30 Voor de zieken. 16.Jules Massenet", causerie met gr.pL 16.45 Viool met pianobeg. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 O. Hendriks en zijn orkest, 18.15 Het Jodenvraag stuk, causerie. 18.30 Gr.pl. 18.45 Cy clus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de NSB) 19.Act. halfuur. 19.30 Rep. 20.Gr.pl. (Van af 20.15 evenals H'sum I). 20.15 Amus.-orkest, het kleine Omroep- mannenkoor en solisten. 21.Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Toelichting op het weermachtsber. 22.1022.15 Avondwijding. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.-. G. H. W. ter ver Alkmaar. door N. K. 14 HOOFDSTUK XII. Wat men van Maarten dacht. Iedereen in het dorp was er zoo aan gewoon geraakt om meneer De Koning te zien rondslenteren, dat men niet veel meer op hem lette. Hij was een prettige oude kerel en scheen zich te vermaken met het plaatselijke geklets. Nu bestonden er verscheidene lieden die van kletsen hielden bo ven alles ter wereld en zij waren verrukt over een zoo gewilligen toe hoorder. Meneer De Koning luister de naar iedereen en hoorde niet slechts een aantal dingen die hij al wist, maar verscheiden zaken die een verrassing voor hem waren. Hij v; ir.ir. bijvoorbeeld, dat Maarten van „Het Zwarte Paard" was weg gejaagd, en het gerucht wilde dat dit was geschied, omdat hij „zich zelf had vergeten en getracht om juffrouw Brakman het hof te ma ken", die dit als een „vrijpostig heid" had opgevat. De Koning vond bovendien uit, dat Nora het zelf was, die dit ver haal had verspreid en hij spitste peinzend de lippen. Nora beheerde de boerderij thans geheel alleen en haar oom was er meer dan eens heen gewandeld. Maar het was nog te vroeg om te zien of zij in deze taak zou slagen. Bij een van deze gelegenheden ontmoette de oude man Nora en ze sprak hem scherp toe. Zij stond vreemden niet toe om op de boer; derij te komen en hoe eerder hij zich verwijderde hoe liever zij het had. Jan de Koning grinnikte verge noegd. Hij was slechts acht of negen weken uit het land weg geweest en er was nauwelijks een maand ver- loopen sedert hij in de Roode Leeuw zijn intrek had genomen. Maar thans werd hij reeds van zijn eigen boer derij verjaagd. Hij liet zich evenwel niet intimideeren, doch vertelde Nora dat hij voor juffrouw Brakman kwam, die, als hij het wei had, de meesteres van „Het Zwarte Paard" was. „Juffrouw Brakman ben ik", kon digde Nora hooghartig aan. „Wat wenscht u?" De Koning nam zijn Amsterdam- schen deukhoed beleefd af. „Ik meen dat u een jongeman, Maarten Roevers genaamd, in uw dienst had en „Ik veronderstel, dat u De Roever bedoelt", viel ze hem koel in de re de. „Ik heb hem een maand gele den ontslagen". „Waarschijnlijk is dat de man, dien ik bedoel", zei de oud* De Koning onschuldig. „Kijk, ik denk erover om hem in mijn dienst te nemen en ik dacht zoo, misschien kan ik van u hooren, waarom u hem ontslagen hebt". „Van mij zult u geen karakterbe schrijving van De Roever krijgen!" „Het spijt me, dat te hooren. Het is een zeer ernstige zaak, wanneer de werkgever van een jongeman weigert zich over hem uit te laten", merkte De Koning op. „Hebt u be zwaar om alleen deze ééne vraag te beantwoorden? Vond u hem een volkomen betrouwbaar mensch? Was hij eerlijk?" Nora aarzelde eenigszins. De lief de, die zij voor Maarten mocht heb ben gekoesterd, was verkeerd in bitteren haat en zij begeerde hem na deel te berokkenen. „Toen ik zijn boekhouding nazag, was ik niet tevreden", zeide zij. „Dat is alles wat ik over deze zaak wensch te zeggen. Indien u hem aan neemt is dat op uw eigen risico!" Zij draaide zich om en haar oom sloeg haar eenige minuten gade, zijn vastberaden mond licht vertrok ken. Daarna keerde hij naar het dorp terug. Op den terugweg zag hij Eva. Zij hadden elkander al vaak ontmoet en enkele vriendelijke woorden gewis seld en De Koning besloot, van deze gelegenheid gebruik te maken. „Ik heb gehoord wat één jonge vrouw over Maarten te zeggen heeft", dacht hij. „Nu zal ik naar Eva luisteren. Ten tweeden male werd de deuk hoed afgenomen en Eva schonk hem een glimlach en vroeg of de herberg hem beviel. „Ik ben er wel zeker van", zei hij. „Die juffrouw Tazeman is een schat van een mensch en haar man ook". De oude De Koning vertelde haar, dat hij raad noodig had, en wilde weten 'of juffrouw Schepers met hem mee wou gaan naar de herberg om onder vier oogen te praten. Eva stemde dadelijk toe en juffrouw Ta zeman liet hen in haar mooie ont vangkamer, waarvan de ramen uit zagen op de tennisbanen waai' de zomergasten tennis en cricket speel den. Daarna stond zij er op om koffie en een eigen gemaakte koek binnen te brengen. Eva had een vaag ge voel, dat de oude Jan de Koning haar aan een of anderen kennis her innerde. maar zij kon niet uitmaken aan wien. Wat hij te zeggen had, trok echter spoedig haar aandacht, en verdreef andere gedachten. Hij deelde haar -nee, dat geld ver dienen een kleine liefhebberij van hem was, en dat hij, al had hij zich uit zaken teruggetrokken in Lange- veld een mogelijkheid zag. „Daar heb ik uw hulp bij noodig, juffrouw Schepers", zei hij op vrien delijken toon. „Ik heb een jongeman noodig, die helder van verstand en betrouwbaar is en niet bang om de handen uit de mouw te steken. Ik dacht dat u mij misschien iemand kunt noemen?" Eva voelde dat zij licht bloosde, maar daar schaamde zij zich niet over. Zij dacht aan Maarten. Was dit een antwoord op haar gebeden? Zij wilde hem helpen, zonder dat hij er iets van wist, en thans deed zich een gelegenheid voor. Maar de volgende woorden van Jan de Koning vernietigden haar hoop. „Ik hoop dat u mij niet dien jonge man Roevers of De Roever of hoe zijn naam is zult gaan aanbeve len, omdat ik over hem al genoeg weet. Juffrouw Brakman heeft hem ontslagen en zij heeft de reden ge zegd. Ik moet iemand vinden, dien ik met gesloten oogen vertrouwen kan". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2