IJSBAAN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TSEN END. renstr. 5 IQLEN VOOR ONDERWIJS Linden', I - HONK RIN oderniseeren, f orgel. sn verkoop trumenten. j Westerweg, weg) 3DAG 14 JANUARI TRIJDEN eren en Paren. R. Gevechten in Het centrale deel van het O.-front duren voort. De oorlog in Nederlandsch-lndië. De landing van Japansche troepen op Borneo en Celebes. De oorlog in Oost-Azië. Een rede van Knox. Wederzijdsche luchtgevechten. Keuringen voor Woffen SS en Ned. Legioen. Landarbeiders zijn boeren. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Bonnen die niet geldig verklaard worden. Pagina 4. lolfabriek ALKMAAR, -16 neg eerste anderen tijd. i- en hardrijden. TEL. 2474. tagl prijsopgaaf. WEDER AAN VOLLEDIG BE> sn en Leer. M.O.) rer de studies: en, Nederl. lette- Bestuursweten- Êlectro- en Radio- Sou w- en Water- Ideren, Diversen, reekuur 11-2 uur. Telefoon: 4565. rtement van j. STMESTSTOFFEN. lakt bekend: de berekening der kunst- rloopig uitgegaan van de i thans overgaan tot het in de volgende gevallen: ien een bijzondere tuin- sen zal géén aanvullende 1, wanneer kan worden uctie Commissaris heeft rokken perceelen over te aardappelen en suiker- 10 bedraagt t.o.v. de bedrijf gedurende 1941. ■zaden, echter uitsluitend :legd. Voor zaadteelt van zing worden gegeven, lzaad t.o.v. 1941. Ten be- luitend dan een stikstof- staat dat het gewas goed toewijzing voor de per- ;rd verbouwd, zal uit- e bouwland, tengevolge /m V. ■n dienen de verbruikers dienen bij de Afdeeling nissaris van hun district boven vermelde gevallen gen eener aanvullende verstrekken opgaven zal edige teeltplan voor 1942 zal kunnen worden ver- alle perceelen bouwland, e scheuren grasland een n 10 K.G. P.O.-, per H.A. te worden ingediend, worden verstrekt aan de igformulieren. grasland zal worden ilier voor een toewijzing 'agen kunnen niet in be nde Provinciale Voedsel-. :auhouders, zullen des- n, ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 10. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rgk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 13 Januari 1942. ■-***>*- 1 Duitschland strijdt voor Europa umacnio"» -» In het tiidvaïlc tram 1 tint 10 Duitsch legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 12 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: De gevechten in het centrale deel van heit O. front en in het Waldai-gebied duren voort. In de overige sectoren geen gevechts handelingen van beteekenis. Een batterij verdragend geschut der marine heeft Dover beschoten. Waargenomen kon worden, dat de schoten doel troffen. Onderzeebooten hebben op den Atlantischen Oceaan een Britschen torpedojager tot zinken gebracht en er een op de Middellandsche getorpedeerd. In N.-Afrika levendige verken- ningsactiviteit. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben den kustweg van Curenaica alsmede Britsehe vliegvelden op het eiland Malta gebombardeerd. In het tijdvak van 1 tot 10 Januari heeft de Britsehe lucht macht 42 vliegtuigen verloren, waarvan 19 boven de Middelland sche Zee en in N.-Afrika. In de zelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Britannië negen eigen vliegtuigen verloren. Bij de in het weermaehtbericht van 7 Januari gemelde Sovjet-Rus sische landingsacties te Eupatoria op de Krim liet de vijand in taaie gevechten in de huizen en op de straten 600 diooden soldaten en 1.300 partijgangers op het slagveld achter. Er vielen ons 203 gevange nen in handen. Dit succes is in het bijzonder te danken aan het vast beraden optreden van den eersten luitenant von Bcddien, die als commandant der verkenningsaf- deeling eener infanteriedivisie in deze gevechten gesneuveld is. De Führer en opperbevelhebber der weermacht heeft dezen dapperen officier posthuum met het eiken loof behoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis onderschei den. Tokio, 12 Jan. (D.N.B.) Het hoofdkwartier zal vandaag een officieele mededeeling publicee- ren over de landingen van de Japansche troepen op Celebes en Oost-Bomeo. Naar tot dusverre verluidt, worden troepen aan land gezet in het N. deel van Celebes bij Menado. In het N.O. van Borneo zijn Japansche troepen op het eiland Tarakan aan land ge gaan, dat ligt voor de kust van de provincie Tidoeng. Uit de Straat van Makassar tusschen Borneo en Celebes wordt mel ding gemaakt van nieuwe scheepsbewegingen in Z. richting. Daaruit kan men concludeeren, dat het werkelijke doel der Ja panners de hoofdstad van Cele bes, Makassar, zelf is. Makassar ligt aan de Z. punt van het eiland en telt ongeveer 90.000 inwoners, waarvan rond 4.000 Europeanen. Zoowel Me nado als ook Makassar zijn be langrijke uitvoerhavens voor rubber, copra en tabak. Het eiland Celebes is sinds 1819 Ne- derlandsch bezit en heeft rond 4.5 millioen inwoners, onder wie 8,000 Europeanen. Het Nederlandsch-indische legerbericht. Batavia. 12 Jan. (A.N.P.) Het Ne derlandsch-indische legerbericht van Zondag 11 Januari 1942 luidt: In den nacht van 10 op 11 Januari heeft de vijand het eiland Tarakan in het Noordwesten van Borneo aan gevallen. De Japanners zetten des nachts troepen aan laind. De bezet ting bood verbitterden tegenstand aan de aanvallers. Tegelijkertijd zette de vijand troepen aan land bij Minahassa in het Noorden van Cele bes, waarbij hij gebruik maakte van valschermtroepen. Volgens een voor bereid plan werd overgegaan tot het verrichten van uitgebreide verwoes tingen. Een Italiaansch oordeel. Rome, 12 Jan. (Stefani). Stefani schrijft, dat, terwijl de operaties op de Philippijnen haar einde naderen en die tegen Singapore in sneller tempo worden voortgezet, het Japan sche opperbevel, dat toont zoowel .de wil om op te rukken te bezitten als de middelen, den aanval op Neder- landsch-Indië is begonnen. Neder landsch-lndië moest de tweede Ame- rikaansche verdedigingslinie vormen, nadat de lijn Philippijnen-Serawak- Malakka doorbroken was. De Ver- eenigde Staten hebben tegenover ko- Tv^gin Wilhelmina, Australië en meuw-Zeeland plechtig beloofd In- tlf* ve?^e<ligen. Maar slechts de i !?,n n..beslissen, of de Ameri kaansche strijdkrachten te land, ter zee en m de lucht in staat zullen zijn, de beloften van Roosevelt te ver wezenlijken. Intusschen hebben aanzienlijke convooien van Japansche transport schepen, begeleid door sterke vloot- formaties, een tweede groot offensief ingezet, dat zich door Nederlandsch Borneo en Celebes heen beweegt in de richting van Java- en Nieuw- Guinea. De landing op Celebes is strategisch belangrijk, maar ook tac tisch, want zij geschiedt in een be perkt zeegebied, dat geheel omringd is door land, dat aan de vijanden van Japan toebehoort. De Zee van Celebes leent zich buitengewoon goed voor een verdediging ter zee én in de lucht. Maar indien de Engelschen en Amerikanen niet in staat zullen zijn, dit tweede Japansche offensief ts verhinderen, zal de wereld niet weten, hoe zij dat verschijnsel moet uitleggen. Ofwel de Engelschen en Amerikanen hebben een oorlogs kracht, die veel geringer is dan men over het algemeen dacht, of wel zij zijn bezig hun strijdkrachten te groepeeren voor een gebruik elders volgens een speciaal krijgsplan. In dat laatste geval zou ie&ere verkeer de taxatie voor de plutocratie nood lottig kunnen zijn. Maar taxatiefou ten hebben de Engelschen en Ameri kanen tot dusverre gemakkelijk en herhaaldelijk begaan. Japan gevoelt zich gedwongen. Tokio, 12 Jan. (D.N.B.) In een officieel communiqué wordt bekend gemaakt, dat met het oog op de vijandelijke houding van Nederlandsch-lndië Japan is gedwongen tot de gemelde militaire operaties en dat daar mede tusschen beide landen de oorlogstoestand bestaat. Tarakan capituleert. Tokio, 12 Jan. (D.N.B.) Naai het hoofdkwartier officieel be kend maakt, hebben de strijd krachten van den tegenstander cp het ten N.O. van Borneo ge legen eiland Tarakan gecapitu leerd. De bezetting van Menado is voltrokken. Een verbitterde strijd gevoerd. Batavia, 12 Jan. (A.N.P.) Vol gens berichten, te Batavia van Tarakan en de Minahassa ont vangen, wordt in beide streken een verbitterden strijd gevoerd. Te Balikpapan zijn dertig gewonden aangebracht, afkom stig van een Nederlandsch-In disch marinevaartuig, dat nabij Tarakan was aangevallen. Een vliegtuig van de marine moet als verloren worden beschouwd Overigens zijn te Batavia geen nadere berichten over den strijd binnengekomen. HET BERIJDEN VAN DE ONDER SNEEUW BEDOLVEN WEGEN IN HET OOSTEN vergt van de chauffeurs de grootste lichamelijke inspanning. (Weltbild-Polygoon-P.K. Knittel) De toestand op Malakka, Naar het Keizerlijk Japansche hoofdkwartier mededeelt zijn bjj een verrassenden luchtaanval op een vijandelijke vloot in de Straat van Malakka twee duikbooten zwaar be schadigd en verscheidene treffers geplaatst op vrachtschepen. Men neemt aan, dat het een vijandelijk convooi betreft, op weg naar Singa pore. Officieel wordt medegedeeld, dat gisteren mass?-aanvallen van bom bardementsvliegtuigen van' het Ja pansche leger hébben plaatsgevon den op de Britsehe troepen, die in het Z. deel van Malakka op den terugtocht zijn. Het gister te Singapore gepubli ceerde legerbericht meldt, dat de Britsehe troepen na den val van Kwala Loempoer zijn teruggetrokken tot een punt ten N. van Seremban, welke stad omstreeks 60 km ten Z. van Kwala Loempoer en 300 km ten N. van Singapore is gelegen. Het Britsehe legerbericht erkent voorts, dat deze stelling reeds weer .onder het vuur der Japanners ligt. Militaire missie van Tsjoengking naar Washington. Uit Tsjoengking wordt vernomen, dat een militaire missie der regee ring van Tsjang Kai Sjek binnen kort onder leiding van een vooraan staanden Chineeschen militair pri' vliegtuig naar Washington zal rei zen om deel te nemen aan de mili taire conferentie der geallieerden: Engeland, de V. S., de Sovjet-Unie en Tsjoengking. Owen Lattimore, de persoonlijke adviseur van Tsjang Kai Sjek, zal op 13 Jan. eveneens per vliegtuig via Calcutta naar Washington vertrekken. Stockholm, 12 Jan. ((DNB). De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft volgens een bericht uit Washington van Associated Press op de jaarvergadering der Amerikaan sche burgemeesters verklaard, dat „een belangrijk treffen met de Ja pansche vloot niet spoedig verwacht kan worden". De tijd, de afstand en de noodzakelijke verdeeling van de Amerikaansche marinestrijdkrach ten over een groote uitgestrektheid lieten dat niet toe. Desondanks zal de vloot in den Stillen Oceaan „niet werkloos" zijn. De slag op den Atlantischen Oceaan is echter nog steeds de belangrijkste strijd van den oorlog en het is de taak der marine de zeeverbindingen tusschen de V. S. en Groot Britam- me open te houden. De grootste vij- apd van de V. S. is Duitschland, en ,m°et het eerst worden vernie- i j dat eenmaal is geschied, §eheele spil ineenstorten. De leiding van president Roosevelt, die het hoofd koel houdt en wel over legt, heeft de V. S. behoed voor het gevaar, dat de aandacht van den Atlantischen Oceaan werd afgeleid. Italiaansch legerbericht, Rome, '12 Jan. (Stefani.) In zijn legerbericht no. 589 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Cyrenaica scher mutselingen tusschen patrouilles. Di Duitseh-Italiaansche luchtmacht ont wikkelde een groote activiteit en deed aanvallen op de vijandelijke vliegvelden van Gamboet en Ageda- bia, waar talrijke vliegtuigen op den beganén grond ernstig beschadigd werden. Op marsch zijnde troepen werden met machinegeweren be schoten. Formaties tanks en gemoto riseerde strijdmiddelen werden met bommen bestookt. Drie Curtiss-ma- ehines en een Hurricane werden door Duitsche jagers neergeschotes. Op, het eiland Malta werden tal van luchtaanvallen ondernomen. IERLAND EN DE OORLOG. Genève, 12 Jan. (D.N.B.) Uit Lon den wordt gemeld: De Daily Tele graph maakt melding van niéuwe Britsehe pogingen om van Eire het recht te krijgen tot gebruikmaking van steunpunten. De Valera heeft tot dusver eohter iedere discussie hier over van de hand gewezen. Ook de News Chronicle meldt, dat de Ier- sohe regeering nieuwe voorstellen betreffende het ter beschikking stel len van steunpunten heeft ontvan gen. In politieke kringen wordt aan genomen, dat hfet recente bezoek van den Noord-Ierschen premier aan Londen in verband heeft gestaan met de laatste aanbiedingen aan de Va lera. Het lijkt thans, aldus het blad, noodzakelijk de in 1936 aan Eire uit geleverde havens weer te kunnen gebruiken. Bommen op ons land. - Tijdens het weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen op enkele plaatsen vluchten boven Nederlandsch gebied ondernomen. Zij lieten een aantal brisant- en brandbommen vallen, dié meerendeels op open land terecht kwamen. In een plaats werd een broeikas vernield, waarbij groote glasschade werd aangericht. In een plaats in het Noorden des lands wer- de ntwee woonhuizen door bommen zwaar beschadigd. Een gering aantal, personen werd het slachtoffer van deze bomaanvallen. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan steunt de N.V.D, met raad en daad. 's-Gravenhage, 9 Jan. Het wer vingsbureau der Waffen SS Ergan- zungsstelle Nordwest te 's-Graven hage, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat keuring voor de SS Stan darte „Westland" en het Vrijwilli gerslegioen Nederland in de onder staande plaatsen zal worden gehou den. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar, minstens 1.65 m lang kunnen worden aangenomen. Voor de fami lieleden van kostwinners wordt zorg gedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Erganzungsstelle Nordwest, Stad houderslaan 131, 's-Gravenhage, worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitge reikt, ongeacht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afge keurd. 20.1.42: 10. uur: Tilburg, Werklie- denvereeniging, Tuinstraat 68. 22.1.42: 10 uur: Maastricht, hotel Momus, Vrijthof; 16 uur: Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 23.1.42: 11 uur: Arnhem, Deut- sches Haus; 16 uur: Hengelo, Deut- sches Haus. 24.1.42: 11 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat; 16 uur: Leeu warden, huize Schaaf, Breedstraat. 25.1.42: 10 uur: Amsterdam, Deut- sches Haus; 15 uur: Utrecht, Deut- sches Haus. 26.1.42: 10 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus. 27.1.42: 10 uur: Den Haag, Wehr- machtsheim. VIJFTIG DANSLUSTIGEN IN EEN RIJNAAK. Het liep in de gaten, dat den laat- sten tijd veel jongelui tegen den avond naar de werkhaven te Lem mer wandelden, waar zij dan een tijd lang spoorloos verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat een in de werkhaven liggende 650 ton metende rijnaak, tot „danssehip"ge promoveerd was. Het groote leege ruim was daar zeer geschikt voor. Ongeveer 50 danslustigen waren aanwezig. Een harmonica en een primitief slagwerk werden gebruikt voor de begeleiding en de paartjes zweefden over den dansvloer. Het ruim was verder; om de stemming te verhoogen, versierd met vlaggen van verschillende firma's. Juist zou weer een dans ingezet worden en de uitroep „aantreden voor de soep" had juist weerklon ken, toen de politie aan boord stap te, waarop een algeheele ontnuchte ring volgde onder de aanwezigen, die eerst meenden, dat nog meer danslustigen gearriveerd waren. De politie moest procesverbaal op maken en noteerde de namen van 50 aanwezigen. In de eerste plaats is er een dansverbod en tevens kun nen dergelijke gelegenheden gemak kelijk tot verkeerde practijken aan leiding geven. DRIE DADERS VAN MOORD TE DRIEBERGEN IN ARREST. Driebergen, 12 Jan. De te Blijswijk gearresteerde dlad'er van den moord te Driebergen, v. d. Neut, is naar Driebergen overgebracht en daar verboord. Hij bekende zijn misdaad en noemde als mededader, behalve den vroeger genoemden Slaboom, nog een zekeren Theo uit Utrecht, wien-s achternaam hij niet kende. In nader verhoor noemde Slaboom den naam. Het bleek de 22-jarige Theo Montijn te zijn. Hij kon worden aangehouden te Utrecht en heeft ook een bekentenis afgelegd. Thans zijn dus. alle drie de daders in verzekerde bewaring gesteld. Met deze arrestaties is de politie n.l. gebleken, dat de verdachten een complot vormden om jonge mannen te verleiden en aan te sporen tot strafbare handelingen, inzonderheid op zedelijk gebied. H., de Utreohtsche jongeman, die vermoord werd, had dit spoedig be grepen en wenschte zich van het drietal los te maken. Uit vrees, dat hij hen dan aan de politie zou over leveren, hebben zij hem toen ver moord. i „Waarom" en „hoe" van den Ned. Landstand. Van onzen Haagschen correspondent. Op een persconferentie, gewijd aan den onlangs opgerichten Neder- landschen Landstand, gevestigd te 's-Gravenhage, aan de Zeestraat 69, hebben de heeren J. de Lange, land arbeidersleider van den Nederland- schen Landstand en F. Tuininga, hoofd van de afdeeling Arbeidsbe scherming van den Landstand, ge- 'sproken over het „waarom" eb het „hoe" van deze organisatie, waarin boeren, landarbeiders, visschers en allen, die bij de productie op deze terreinen betrokken zijn, georgani seerd worden. De heer de Lange ging allereerst in den breede na, hoe men den land arbeider in het verleden, naar libe rale en marxistische beginselen placht te zien, en beantwoordde ver volgens de vraag, hoe wij hem wèl moeten zien. Bij zijn beschouwingen ging de heer de Lange uit van de woorden: „Wat verschijne, wat ver- dwijne, Hangt niet aan een los geval. In het heden ligt 't ver leden; in het nu, wat worden zal' Nadrukkelijk bestreed spr. de mis vatting, dat de landarbeider minder zou zijn dan de fabrieks- of stads- arbeider. Niettemin kunnen land arbeiders niet in één organisatie worden ondergebracht met andere arbeiders, want landarbeiders zijn allereerst boeren. Als zoodanig hoo- ren zij in de boerenorganisatie thuis, welk beginsel thans erkenning heeft gevonden in den Nederlandschen Landstand, die bovendien een over koepeling wil zijn van de veelszins Btetreurens's.-aardige gescheidenheid, waardoor ook de organisatie van den landelijken stand ten onzent onder het vorige bewind zich kenmerkte. De heer Tuininga betoogde hierna eveneens, dat de Ned. Landstand wordt gevormd door de boeren- en arbeidersbevolking en niet door het administratieve apparaat, waarbij hij herinnerde aan de woorden van den boerenleider Roskam: „Het platte land zal niet vanuit Den Haag bedok- terd v/orden", terwijl de directeur- generaal van den landbouw, de heer G. J. Ruiter, onlangs bij de opening van den Rijkslandbouwwinterschool te Assen verklaarde: „De boer met zichzelf mennen". Dit principe ligt mede ten grondslag aan de verorde ning, die den Nederlandschen Land stand in het leven riep en deze maakte tot een op de grondwet be rustend publiekrechtelijk lichaam met verordenende bevoegdheden. Het is. echter niet zóó, dat een boer of landarbeider kan zeggen, dat er ook nog zooiets als een Landstand bestaat. Integendeel; hijzelf is die Landstand; hij is er de belichaming van. De vraag besprekend, of arbeiders bij arbeiders behooren, hetgeen spr. een liberalistisch-marxistisch wan begrip noemt uit den tijd, toen iedereen op eigen gelegenheid ge organiseerd was, hetgeen leidde tot klassenstrijd en klassenhaat, consta teert de heer Tuininga, dat met. egoïsme en haat, met kapitalisme en bolsjewisme, geen betere wereld ge bouwd kan wórden, en zeker geen wereld van sociale rechtvaardigheid Dit nummer bestaat uit vier pagina's. 's-Gravenhage, 12 Jan. De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en vissdherij maakt be kend, dat de volgende distributiebe scheidten niet zullen worden geldig verklaard en dus kunnen worden vernietigd: a. de met „50" genummerde bon nen van de thans niet meer in ge bruik zijnde vleeschkaart, brood kaart, aardappelkaart en de met „R" gemerkte melkkaarten; 'b. van de oude bonkaart alge meen: de bonnummers 165 en 166, alsmede de bonnummers 170 tot en met 178; c. de cacaokaart, waarvan de bon nen zijn gemerkt met „een rantsoen cacao"; d. de tz.ig. groene melikkaart (groen met zwarten opdruk), welke inder tijd in gebruik is geweest bij volwas senen, zoowel als kinderen; e. de bonkaart diversen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men de laatstgenoemde kaart niet moet verwarren met dte thans in igebruik zijnde bonkaart r e s e r- v e, welke natuurlijk niet mag worden vernietigd. naar den eisch van het Goddelijk gebod. Een landarbeider is ongetwijfeld een vakarbeider; want hij moet boer zijn. Hij zwoegt dagelijks mee met den boer. Komend tot de door hem geleide afdeeling van den Landstand, de af deeling Arbeidsbescherming, die tot taak heeft, medewerking te verleenen bij het scheppen van gezonde en juiste verhoudingen op het terrein van den dagelij kschen arbeid van den landarbeider, ontvouwt de heer Tuininga de volgende doelstellingen: zorgen, die de landarbeider heeft, wegnemen; de toekomst van het landarbeidersgezin en de landarbei- dersjeugd verhelderen; onderlinge verbondenheid en kameraadschap aankweeken; de strijd voor een vol waardige belooning; de zorg voor een rechtmatig deel van de gemeen schappelijke winst; de bevordering van de onderlinge en wederkeerige waardeering tusschen boer en. land arbeider. In het vervolg van zijn uiteenzet tingen betoogt spr., dat vastgestelde prijzen ook vaste landarbeidersloo- nen beteekenen. Dus een beschermd bedrijf, waarbij een minimum levens- bestaanszekerheid gewaarborgd is, zonder daarbij het volksbelang uit het oog te verliezen. Hiertoe zullen landarbeiders naast boeren aan één tafel moeten beraadslagen, ieder als gelijkberechtigd deel van de platte landsbevolking. Na vervolgens de zorg voor de landarbeidersvrouw en voor de kinderen besproken te heb ben en met enkele woorden gewezen te hebben op de noodzakelijkheid eener vakopleiding, wijdt de heer Tuininga, behalve aan de mogelijk heden, die de toekomstige N. O.- polder zal bieden, nog aandacht aan het kolonisatie-vraagstuk in het Oosten, waardoor voor meerderen de wensch om baas te zijn op eigen ter rein in vervulling zal kunnen gaan. DE INZAMELING VAN WOLLEN GOEDEREN VOOR HET O.-FRONT. 's-Gravenhage, 10 Jar. De inza meling van kleeren, wol, enz. voor de soldaten aan het Oostfront heeft ook in Nederland een zeer goed re sultaat opgeleverd, waarbij in het bijzonder genoemd kan worden de breiactie, welke door Duitsche en Nederlandsche vrouwen is gehouden. In totaal zijn hierbij ongeveer 10.000 kg wol verbruikt, die verwerkt zijn tot pullovers, sokken, kniebescher mers, oorbeschermers, enz. Het groote resultaat van de inza meling blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat reeds niet minder dan 19 wagons uit Nederland naar het Oostfront konden worden gezonden, terwijl thans nog iederen dag twee of drie wagons uit ons land daar heen gaan. De geschenken, die van Neder landsche zijde binnenkomen, zijn dikwijls van kleine „Liebesgaben" zooals sigaretten en bonbons, terwijl ook dikwijls brieven zijn bijgevoegd, waarin de soldaten voor een bezoek worden uitgenoodigd. In een groote Nederlandsche stad leverde een echtpaar een wollen vest in. Hierbij was een brieft ge voegd, waarin gezegd wordt, dat dit vest den vroegeren bezitter op tal rijke wereldreizen heeft vergezeld en hem altijd geluk heeft gebracht. De nieuwe bezitter wordt daarna uitgenoodigd om, na den oorlog, den schenkers een .bezoek te brengen, daar dan een bedrag van 10.000 mark tot zijn beschiking staat. Onder de ingeleverde voorwerpen zijn vele stukken afkomstig uit min der bedeelde kringen. VERDUISTER GOED! ZON 13 Jan. onder; 17.54 14 Jan. op: 9.43- MAAN 13 Jan. op: 5.34 onder: 15.03 16 Januari Nieuwe Maan, R. VAN GENDEREN STORT t Donderdag is te 's-Gravenhage op 55-jarigen leeftijd overleden de let terkundige Reinier van Genderen Stort. De overledene werd 1 Mei 1886 te 0 Ho-ioen SFoo&e WAONE voeïes en ■'owie schoenen) -y-w (Polygoon-Leemker) Buitenzorg geboren en is bekend geworden als auteur van een met zeer uitgebreid maar subtiel-ver- zorgd litterair oeuvre. In 1912 ver scheen zijn eerste bundel verhalen, getiteld „Idealen en ironieën". An dere bekend geworden boeken zijn o.m. „Hinne Rode" (1929) en „Kleine Inez", dat als zijn meesterwerk be schouwd mag worden. Het stoffelijk overschot van den overledene is Za terdag te Wapenveld bij Heerde in Gelderland, waar hij de laatste ja ren woonde, in alle stilte ter aar de besteld (Hbld).

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1