s II AKKERTJES HET ZWARTE PAARD DE V hoest, Bronchitis, griep, kinkhoest? sixccpsctutema Heipt snei en zeker- Bij Koest #i 3 fepssrljes era 2 zusjes waren héél erg verkouden, Hoofdpijn KiespJjn Zenuwpijn PUROL KIJKEN is KOOPEN u CLOECK STAD EN OMGEVING Gasrantsoeneering. Mqnhardt's Poeders De Nederhndsche Pijnstiller AGENDA SPORT FEUILLETON DE HOEVE RADIOPRUUHAMMA. Pfi ALKIVIAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 13 JANUARI 1943. Pagina 3. Een waarschuwing. De invallende vorst brengt ver schillende verbruikers in de verlei ding hun toestellen, speciaal gas kachels, op volle capaciteit te ge bruiken met de bedoeling in het laatste gedeelte van de rantsoenee- ringsperiode op het rantsoen flink te bezuinigen, zooda'. aan het einde van de twee maai.den in totaal toch niet meer dan het toegestane kwan tum is verbruikt. Deze handelwijze is niet alleen in strijd met de gasrantsoeneeringsvoor- schriften, doch brengt ook de gas- voorziening in de koude dagen in gevaar. Den gasverbruikers wordt daarom aangeraden lederen dag niet meer dan een evenredig deel van hun gas- rantsoen te verbruiken. Wordt hier aan niet de hand gehouden, dan ris- keeren zij een aanmerkelijke boete of ze ifs. afsnijding van het gasnet, daar tusschentijdsche controle plaats vindt. Kooldiefstal. Zekere J. J. alhier is aangehou den wegens diefstal van een partij kool (pl.m. 100 kg) van een stuk bouwland aan den Kanaaldijk al daar. Jongedame gearresteerd. De gemeentepolitie te Bergen heeft de hand gelegd op een 18-jarig dienstmeisje uit Alkmaar, dat gedu rende de laatste week een drietal damesrijwielen in die gemeente blijkt te hebben ontvreemd. Zaterdagvoormiddag j.l. kwam bü d;en chef-veldwachter alhier een aangifte binnen van een kort te voren gepleegden diefstal van een damesrijwielen te nadeele van de 23-jarige mej. G. De politie stelde dadelijk een onderzoek in. Op het fietspad langs den weg naar Alk maar werd een meisje aangetroffen, dat een rijwiel bereed, hetwelk be antwoorde aan het door mej. G. op gegeven signalement. Inderdaad bleek zij het gestolen rijwiel te be rijden. Zij viel spoedig door de mard en legde een volledige bekentenis af. Verder gaf zij toe' eenige dagen te voren nog een tweetal rijwielen in deze gemeente te hebben gekaapt, welke zij inmiddels reeds te Limmen had verkocht.. Deze rijwielen zijr. door de politie opgespoord en in be slag genomen. Ook bekende zij voor omstreeks een week onder Bergen üe nieuwe verkeersregels Voertuigen. (Hieronder wor den bogrepen: motorrijtuigen rijwielen, bakfietsen, hand karren, wagen en dergelijke voertuigen.) 13. mogen behalve de plaatsen waar dit door borden uitdrukkelijk is ver boden eveneens niet parteeren cf nauwe weggedeelten en waar geen voldoende zidht is, alsmede in scher pe bochten. 14. mogen niet parkeeren binnen 10 meter vóór of na kruisingen of ver- eenigingen van wegen of haltebor den van openbare vervoermiddelen. De afstand wordt bij kruisingen en vereenigingen van wegen gerekend vanaf den hoek, waar de rijbaankan ten elkander raken. 15. Moeten te allen tijde (dus ook als zij zelve op „hoofdverkeerswegen" of „hoofdwegen" rijden) voorrang verleenen aan voertuigen van de weermacht, de „Waffen S.S.", de politie, de brandweer, welke voor het blusschen van een brand is uit gerukt en den grensbewakingsdienst voorzoover de him van overheids-, we ge opgedragen taak het nemen van voorrang vereischt, alsmede aan begrafenisstoeten en processies. 16. Mogen bij tramhaltes, waar pas sagiers op de rijbaan in- en uitstap pen, slechts met matige snelheid en op zoodanigen afstand voorbij rij den, dat er geen gevaar voor de pas sagiers ontstaat. Griep, Influenza, gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Hoofdpijn en Kiespijn, zullen U spoedig helpen, Doos 45 ct. Bij Uw Drcgist. uit een fietstasch van een afgesloten rijwiel een damestaschje te hebben weggehaald. De diefachtige jongedame is inge sloten in het Huis van Bewaring. Haar werkgeefster bestolen. Tegen een oneerlijk dienstmeisje te Bergen is proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van een damestasch met inhoud ten nadeele van haar werkgeefster. Prijslijst vergeten. Enkele groentenventers te Ber gen liepen een procesverbaal op, aangezien zij de voorgeschreven prijslijst bij het venten niet aanwezig hadden. maar Moeder wist raad. Zij haalde 's avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beter. Doos 30 ct. Twee inbrekers gevat. De daders bleken schuldig aan een dozijn inbraken alhier. Het is de politie Zaterdagavond gelukt, bij een inbraak in de gros- sierderij van den heer Geus aan de Magdalenastraat alhier een paar in brekers, de gebroeders D. N. en W. N., alhier, op heeterdaad te betrap pen en te arresteeren. Beide indivi duen, die zeer gevaarlijk bleken, een van hen was zelfs in het bezit van een revolver met scherpe patronen, terwijl de ander een wapenstok had en gemaskerd was, zijn in het poli tiebureau ingesloten en worden, na beëindiging van het onderzoek, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zij hebben bekend zich aan niet minder dan twaalf inbraken hier ter stede te hebben schuldig gemaakt en wel in de grutterij van de firma J., in het kringhuis der N.S.B., het kan toor van Winterhulp, het bureau van den Armenraad, in de kaasfa- briek van de firma E. aan den Sta tionsweg, de sigarenfabriek van den heer P. aan de Perronstraat, in de H.B.S., in een pakhuis aan de Oude gracht en in de suikerfabriek de Zeehond, afdeeling Varnebroek al hier. Tevens bleek een van de rijwielen van deze veel belovende stadgenooten, van diefstal afkomstig te zijn. Zij waren in het bezit van een volledig stel inbrekerswerktui gen. Den laatsten tijd was bij de politie het vermoeden gerezen, dat onverla ten, gebruik makende van de heer- schende duisternis en de moeilijkhe den die deze biedt, zich er op toeleg den om des nachts onbewoonde per- coelen of leegstaande gebouwen bin nen te dringen en daaruit te halen wat van hun gading was. Hoewel de politie zich veel tijd en moeite had gegeven om deze knapen op te spo ren, was dit tot nog toe niet gelukt. Het toeval is thans de inbrekers noodlottig geworden. Een bediende van den heer Geus inspecteerde Za terdagavond om kwart voor tien, eigener beweging nog eens de des avonds en 's nachts onbewoonde si- garengrossierderij van zijn patroon. Op het kantoor komende hoorde hij, dat het boven niet pluis was. Hij belde onmiddellijk zijn patroon, die zich weer met de politie verstond. De politie rukte onmiddellijk uit, zette het perceel af en vond de beide inbrekers boven in een kast verbor gen. Verschillende tabaksartikelen die zij zich reeds hadden toegeëigend werden in beslag genomen. De recherche die zoo actief was onmiddelijk een onderzoek in te stel len en bij de inbrekers nog des USSPORï De schaatsen uit het vet! Voorzichtigheid geboden. Het vriestl En als Thialf zijn armen heeft uitgestrekt over de lage landen aan de zee, kijkt iedere Nederlan der naar barometer en thermome ter en.... droomt van de ijssport, van groote tochten, van wedstrij den, van gezellige middagen op de ijsbanen. En hij haalt de schaatsen te voorschijn, controleert het leer werk, ontvet de smalle ijzers en wordt schaatsenrijder! De wateren liggen dicht; een nog dunne ijslaag heeft de golven be dwongen en dank zij het stille weer is overal de ijsvloer prachtig effen en glanzend geworden. Echter, hoe mooi het ook lijkt, de vaarten en kanalen zijn nog lang niet berijdbaar en het maken van tochten is nog een onmogelijkheid. Zoodat de schaat senrijders zich zullen moeten bepa len tot de ijsbanen. De banen open! Onze ijsclubbesturen zijn actief geweest. Gelukkig stonden de banen tijdig onder het water en had men slechts af te wachten. En nu? Nu. heeft de Eerste Alkmaar- sche Ijsbaan aan den Scher- merweg haar poorten geopend en de kleine baan heeft reeds tal van lief hebbers getrokken, terwijl het be stuur voor Woer dag wedstrijden in het schoonrijden heeft uitgeschre ven. H e i 1 o o heeft vandaag de groote baan ook geopend en reeds heden morgen kwamen de Sportmenschen naar het bosch, om daar in de luwte te genieten van onze oer-nationale sport. En tenslotte is Bergen natuur lijk niet achtergebleven. De fraaie, zeer ruime baan is altijd al populair geweest en zal ook thans de massa trekken. Tot zoover onze direct omgev;ng. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat ook in andere plaatsen de banen op^ji zijn en dat thans overal 0e schaatsen worden onder gebon den. Voorzichtig zijn! Hoe voorzichtig men moet zijn, blijkt wel uit'een bericht uit Uit geest. Op het breede water aldaar waagde men zich gisteren op het ijs met het gevolg, dat een twintigtal kinderen plotseling door de dunne ijsvloer zakte. Gelukkig zijn ze ge red, maar het had gemakkelijk an ders kunnen zijn. Het voorbeeld dient als waar-, schuwing: komt niet op de vaarten en kanalen! De IJ.H.N. De IJ.H.N., die juist de vorige week zijn 100ste vereeniging als bondslid insclr:eeL is natuurlijk op zijn hoede. Echter, nog nergens zijn doorgaande banen geopend, zoodat er voorloopig nog geen sprake is van h;t maken of organiseeren van toch ten. Wedstrijden en tochten. Reeds zijn verschillende wedstrij den uitgeschreven. Zooals gemeld, zal morgen Alkmaar nationale wedstrijden in het schoonrijden hou den; aanvang 11 uur; baan bij den Cchermerweg. Groningen heeft morgen zijn noordelijke kampioenschappen voor de politie. Donderdag organiseert de Prov.' Priesche IJsvereeniging voor het toerisme een sterrit over 70 K.M. De start is te Wolvega, waar ook de finish is. En nude schaatsen uit het vet! nachts een huiszoeking te verrichten, stelden vast, dat hier een zeer goede vangst was gedaan. Het bleek, dat zij ook den nacht tevoren hadden inge broken in het gebouw van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs te Alk maar. De huiszoeking bracht verras sende resultaten. Een hoeveelheid gestolen voorwerpen werd gevonden, waaruit kon worden geconstateerd, dat beiden ook de bovengenoemde inbraken op hun geweten hadden. Voor het onschadelijk maken van deze ongure elementen verdient onze politie zeker een compliment. Rijwieldieven gevat. Reeds herhaaldelijk hebben wij er op gewezen, dat rijwieldiefstallen thans aan de orde van den dag zijn. Het publiek gaat toch door zijn fietsen maar overal onbe heerd neer te zetten. Het aan tal rijwieldiefstallen in Alkmaar en omgeving is hierdoor tot een on rustbarende hoogte gestegen, zoodat wij nogmaals er bij het publiek op aandringen toch vooral goed Op zijn karretjes te passen. Vrijdagayond slaagde de politie er in een rijwiel- dief op heeterdaad te betrappen, die bezig was zich van een bij de Har monie gestalde fiets meester te ma ken. De man werd naar het politie bureau overgebracht, terwijl een huiszoeking volgde, waarbij zooveel bezwarend materiaal aan het licht kwam, dat de politie termen aanwe zig achtte om de in Oudorp wonen de gebroeders N. in arrest te stellen. Het bleek n.l., dat de politie de hand had gelegd op een paar mannen die er hun gewoonte van maakten rij wielen of onderdeelen er van te ste len. Niet minder dan vier gestolen fietsen en zés gestolen wielen met banden konden worden achterhaald. De daders die een volledige beken- WINTERHÜLP DEELT UIT. „Wie Volgt?" roept de buurtschap leider van Winterhulp, de heer Bark man, als er zoo juist een dankbaar oud vrouwtje bij zijn tafel is op gestaan om weer naar een ander tafeltje te verhuizen, waar een vrou welijke medewerkster nauwkeurig alle bijzonderheden bovenal de huiselijke omstandigheden van dit „geval" te boek stelt. En wederom komt er een oud moedertje op den ledigen stoel, tee kent moeizaam haar naam in het aangewezen vakje van het formulier en is den koning te rijk als zij een bedrag van 10 van Winterhulp krijgt toegewezen. „Daar kan ik heel Alkmaar wel Voor koopen", zegt ze in haar enthousiasme en als de buurtschap leider haar op haar vraag vertelt, dat ze het geld ook voor pantoffels mag gebruiken, wil ze dadelijk naar een schoenenwinkel en is het nog een heele teleurstelling dat er tusschen haar en de begeerde pantoffels nog één lastige instantie, namelijk het distributiekantoor, staat. Zoo hebben we alle drie onze wijk", zegt de heer Postma, die, evenals de heer Bülens, de uitkee ring voor zijn wijk ook in het ge bouw in de Langestraat doet, omdat een centraal bureau nu eenmaal ge makkelijker en goedkooper is dan drie afzonderlijke kantoren. En onderwijl glijden den geheelen dag door de aanvragen om steun in de brievenbus. Elke aanvrager of aanvraagster krijgt een formulier ter invulling, de opgaven gaan, zoo noo- dig, ter controle naar den Armenraad of naar Maatschappelijk Hulpbetoon en wanneer de behoefte van finan- cieelen steun werkelijk is gebleken, wordt er zoo spoedig mogelijk ge holpen. In November en December is er een uitkeering geweest en nu, in Januari, is er weer een en met deze drie zijn er een 11000 uit het kan toor in de Langestraat in handen van behoeftige Alkmaarders over gegaan. De heer Barkman regelt de uit keering van de behoeftigen der bin nenstad, die ongeveer de helft dus ruim 5000 in deze drie maanden aan toeslag hebben gekregen. Inderdaad is dit een toeslag, want het geld mag niet van de gewone inkomsten dus ook niet van den zoogenaamden steun worden af getrokken en dat het een welkome verrassing is bleek wel uit de groote voldoening van een moeder met twaalf kinderen, die waarschijnlijk meer bonboekjes dan guldens in haar kast heeft. Een .stamkaart een persoons bewijs met portret is nog beter moet getoond worden en dan wordt het geld uitgekeerd in waardebon nen van 2.50, 1 en 0.50 en het is alleen maar lastig, dat je één bon niet in twee verschillende winkel? kunt gebruiken, zoodat er zooveel mogelijk voor „ronde" bedragen in dezelfde zaken moet gekocht worden. Iedere winkelier accepteert gaarne deze bonnen en kan ze bij elke bank inwisselen, want waardebonnen van Winterhulp zijn even safe en even gewild als Nederlandsch bankpapier. Ook de collectanten, die nog altijd een zeer ondankbaar baantje heeft, krijgt zijn belooning al bestaat die dan ook maar uit een vrijkaartje voor een bioscoop, waar de man of de vrouw, die den geheelen dag mei een bus of een lijst gecollecteerd heeft, eens gezellig kan uitrusten er. weer het gevoel krijgt, dat hij of zij ten slotte ook niet is vergeten. Dat er in Alkmaar nog vele ge zinnen zijn, waarvoor Winterhulp een redder in den nood is, daarover schrijven we binnenkort eens uit voeriger. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Mijn chef iseen vrouw (comedie). Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Es war eine rauschende 3allnacht (rom.-dram.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Sherlock Holmes (detectivefilm). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 13 Januari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-vereen., revue „Gaat dat zien". Woensdag 14 Januari. 11 uur, wedstrijd schoonrijden op de ijsbaan aan den Schermerweg. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-vereen., revue „Gaat dat zien". Donderdag 15 Januari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-vereen., revue „Gaat dat zien". Verdere da tums 20, 21, 22 en 28 Januari. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent BIJ Apotb. en Drogist STAMPPOTMAALTIJD WINTERHULP. Voor den stamppotmaaltijd van Winterhulp, Zondag gehouden in het Wapen van Heemskerk, bleek wederom een overweldigende be langstelling te bestaan: ruim 250 personen zaten mede aan en zij allen lieten zich de aardappelen met snij- en witte boonen en worst goed smaken. De heer W. J. Bulens, buurtschapleider, sprak een woord van voldoening over de groote deelname. Op 8 Febr. zal weder een één- pansmaaltijd worden gehouden, waarvoor men nu reeds kaarten kan halen aan het bureau van Winterhulp, aan de Langestraat, waar ook een vleeschbon dient te worden ingeleverd. TE DURE AARDAPPELEN. De grondwerker J. K. te Heiloo had, als zoovelen d-oen, een stukje grond productief gemaakt door er aardappelen op te verbouwen. Hij had echter een gedeelte van de op brengst verkocht, hetgeen op zich zelf reeds verboden is en bovendien nog te hooge prijzen berekend. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching ta Amsterdam heeft hem hiervoor beboet met 60. Een huisvrouw te Alkmaar, die aardappelen van hem had gekocht en daardoor medeplichtig was aan deze prijsopdrijving, is veroordeeld tot 100 boete. Wandelen SERIETOCHTEN DER N.H.W.B. GEËINDIGD. De serietochten die de Noordhol- landsche Wandelbond gedurende de afgeloopen weken in een achttal plaatsen in Noordholland heeft ge organiseerd, zijn een succes geweest. De vier serietochten zijn gehouden in de maanden November, Decem ber en Januari, telkens met een tus- schenruimte van twee weken, behal ve de laatste tocht, die één week uit gesteld werd. Nadat de drie vorige tochten de deelnemers achtereenvolgens naar Limmen, naar Bergen en naar de Schermeer en Oudorp hadden ge voerd, bracht het parcours de tip pelaars tijdens de vierde en laatste tocht door de mooiste deelen van Schoorl, langs allerlei wegen, waar men niet zoo dagelijks komt. De prijsuitreiking. Bij de terugkomst in den Muziek- tuin, vanwaar ook gestart was, werd aan hen, die de vier tochten alle vol bracht hadden een zeer fraaie her innering uitgereikt, bestaande uit een witmetalen medaille, met het wapen van Noordholland. Bovendien werd aan twee veree nigingen een groepsprijs geschonken. Hiervoor kwamen in aanmerking de Alkmaarsche Jeugd wandelclub „Die Kieften" waarvan een kranige groep onder leiding van den wandelleider L. Olivier aan de tochten deelnam en de vereeniging KLM uit Lim men, die eveneens 'n goeden indruk had gemaakt. De voorzitter der commissie, de heer Boxem, bracht na de prijsuit reiking dank aan allen voor de ver leende medewerking. PURMEREND, 13 Jan. 1942. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 2 par tijen, wegende 1840 kg. Hoogste prijs: 40+ f 56, 20+ 43.50. H. stug. Kaasmarkt. 1 stapel, wegende 274 kg, Goudsche 56 per 50 kg. 168 Geldekoeien 360430, 150 Melkkoeien 400—625 handel stug; 25 Kalveren (gras) 110—190, 126 Nuchtere kalveren (fok) 3045, 14 Magere varkerss 30—54, 311 Big gen 16—32, 387 Schapen 38—42, 96 Bukken en geiten 2575, han del matig; Kipeieren 1.05; 700 Oude kinpen en hanen 8096 cent oer kg; Konijnen 9n cent; 300 Een den 8090 cent per stuk. Voor de levering: 65 Vette koeien, 8 Stiiren, 29 Vette varkens, 200 Schapen en een gedeelte van de 25 Kalveren en van de 126 Nuchtere kalveren. SLUIKHANDEL IN TARWE. De wagenmaker T. B. te Alkmaar had tarwe ingekocht voor 64 per 100 kg en daardoor dén sluikhandel !n graan ondersteund. Hij is des wege door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam veroordeeld tot 75 boete en ver beurdverklaring van 33 kg tarwe en tarwemeel. Da expediteur K. te Hippolytus- hoef, die hem de tarwe had ver kocht, werd veroordeeld tot 150 boete. tenis hebben afgelegd zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het publiek moet echter begrij pen, dat het de politie, die met werk overladen is, veel moeite kan be sparen door met het plaatsen van rijwielen de noodige voorzichtigheid te betrachten. Het zoeken van ge stolen karretjes is haast ondoenlijk. TWINTIG KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT. Hoewel het ijs in Uitgeest nog nauwelijks berijdbaar kan worden genoemd, ziet men toch al reeds op alle slooten en vaarten de schaat senrijders, vooral op de stnalle slooten tusschen de weilanden Een groepje jongelui, bijna alle maal nog kinderen, waren gister middag aan het zwieren op het breede water. Het ijs kraakte en plotseling zakten er een 20-tal door heen. Op liet geroep der kinderen kwam spoedig hulp opdagen. Het geluk.e om allen weer op het droge te brengen. HEILOO. Afscheid gemeentesecretaris. - In verband met de plaatsruimte in de raadszaal worden voor het afscheid van den gemeentesecretaris op 31 Januari a.s., aan besturen van ver eenigingen geen uitnoodingigen ver zonden. Zij, die er evenwel prijs op stellen, dat een afgevaardigde van een vereeniging bij het afscheid aan wezig is, kunnen een bewijs van toegang aanvragen ter gemeente secretarie, eventueel telefonisch 1.4024). BERGEN. De ijsbaan van de Berger IJssport- vereeniging, die gister voor kinderen van leden was geopend, is thans voor het publiek geopend. De baan is een mooie harde vlak ke spiegel en op de binnenbanen trainen reeds de bekende hardrijders voor de a.s. wedstrijden. door N. K. 15 „Maar Maarten kunt u vertrou wen!" riep Eva. „Ieder, die zegt die waagt te zeggen dat hij niet betrouwbaar is, spreekt een gemee- ne leugen uit!" Dit was de eerste keer in haar leven, dat Eva werke lijk boos was. „Ik ken hem al jaren en hij is een vriend van mij. Ik sta niet toe. dat men kwaad van hem spreekt!" „Dat is niet mis!" Jan de Koning voelde neiging om te grinniken, want hij had eigenlijk wel verwacht, dat zij dit zou zeggen, al was hij nauwelijks op zoo veel vuur voor bereid. „Dat maakt verschil uit, niet waar? Juffrouw Brakman moet het dan bij het verkeerde eind hebben. Heeft zij hem dan niet even lang gekend als u?" „Nee, dat heeft ze niet!" riep Eva uit, eenigszins gekalmeerd. ,,De wer kelijke reden voor Maarten's ontslag van de boerderij was heel anders dan u denkt. De waarheid is, dat juf frouw Brakman maar het staat mij niet vrij om het te vertellenl" „Ik zal u op uw woord gelooven", sprak de oude man vergenoegd. ,,Ik ga meneer De Roever een betrek king aanbieden in de nieuwe onder neming, die ik op het oog heb, maar ik verlang van u de belofte, dat u met niemand over de zaak zult spreken. Kan ik u vertrouwen?" „Ik denk er niet aan om erover te spreken, als u dat niet wilt" verze kerde Eva glimlachend. „En ik hoop, dat u Maarten iets goeds te bieden hebt, want dat verdient hij. Nu moet ik gaan, en ik ben er zeker van dat u tevreden zult zijn o/er zijn hulp. Hij is een fijn mensch!" Ze weigerde nog meer koffie te gebruiken en nog een sneedje koek en toen zij vertrokken was, bleef de oude heer vergenoegd zitten knik ken. „Dat is het dus", mompelde hij. „Het is grappig, dat ik daar nog nooit aan heb gedacht!" Eva beminde Maarten de Roever, en misschien hield Maarten ook van Eva. Het denkbeeld, dat Maarten op Nora verliefd zou worden, had hem toegelachen. Als die twee het samen konden vinden, zou de toekomst van de boerderij verzekerd zijn. Maar het plan was mislukt. Nora en Maarten waren volstrekt geen vrien den. Dat was duidelijk te zien. Zij scheen een teleurgestelde en jaloer- sche Vrouw en had Maarten niet slechts ontslagen, maar bekladde tevens Zijn goeden haam. Het moet erkend worden, dat de oude Jacob zich uitstekend vermaakte. Hij was naar het dorp teruggekeerd met een geheel nieuw uiterlijk en een han dige vermomming en niemand had hem erkend. Hij had angstige mo menten doorstaan zijn onderhoud met Eva was er één van maar Maarten de Roever had hij nog niet ontmoet en hier lag een ernstige hindernis. Maarten en hij hadden jareh lang samen bewerkt; zij Waren gelijk vader en zoon. Maar vroeger of la ter zou de eerste Ontmoeting toch moeten plaats hebben en hij be sloot dat hij bij Maarten, onder een voorwendsel, als het donker was, zou' aankloppen. Dit gaf hem de meeste hoop om niet herkend te worden. Nadien, als hij de zaak aan het rollen had gebracht, zou hij weggaan en den loop der gebeurte nissen van een afstand gadeslaan. HOOFDSTUK XHI. Hij was hem te slim af. Juffrouw Tazeman, van de her berg „De Roode Leeuw", was steeds geheel op de hoogte van alles wat er in het dorp gebeurde en Jan de Ko ning kwam zonder moeite te weten, dat Maarten gewoonlijk tamelijk laat van het kasteel, waar hij voor baron Gorringa werkte, terugkeer de. „Hij komt iederen avond precies om acht uur voorbij, meneer De Ko ning", zei zy. Om acht uur was het nog niet ge heel donker, maar het schemerde, en Jan de Koning begaf zich met een trage en zwakke stap op pad. Spoe dig, nadat hij buiten het dorp was gekomen, zag hij Maarten in de ver te naderen en hij leunde thans nog zwaarder op zijn stok, terwijl hij te'kens stil stond. Er deed zich evenwel een moei lijkheid voor, waar hij niet op was voorbereid. Hector vergezelde zijn meester. Hector sprong in een haag en verkende van tijd tot tijd aan de aangrenzende velden in de hoop een konijn op te jagen, maar toen de twee mannen elkander naderden, stond het dier midden op dén weg WOENSDAG. HILVERSUM i, 415,5 M. 7.15 Gr.pL 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pL 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.Orgelconcert. 12.25 Gr. pl. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Bedrijfs reportage. 13.15 Clavecimbelvoordr. 13.45 Gr.pl. 14.15 Omroeporkest. 15.Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding. 16.Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.Gr.pL 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs- ber. 17.30 Nat. Jeugdstorm kwartier. 17.45 Viool met pianobegeleiding. 18.15 Volksgezondheid. 18.30 Orkest Malando en solist. 19.Act. halfuur. 19.30 Vroolijk progr. (Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 De Ram blers. 20.45 Gr.pl. 21.De Roman cers en soliste. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.BNO, Eng. uitz.: The Dutch Achievements in the Netherlands In dies" of gr.pl. 22.1524.Gr.pL HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie progr. H'sum I. 8.45 Gr.pL 10. Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Voordr. 11.Zang mét pianobege leiding en gr.pl. 12.De Melcöisten en,soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 Gr.pl. 13.15 O. Hen driks en zijn orkest en pianosoli. 14.15 Voordr. 14.35 Fragmenten uit do opera „Die Meistersinger von Nümberg" (gr.pl.) 16.Pianovoor dracht. 16.30 Gr.pL 17.Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.Omroepoperette- orkest en solisten. 19.BNO: Bra- bantsch praatje. 19.10 BNO: Nieuws ber. 19.20 Om'roepvolkszangkoor met 'oiancbegeleiding. 19.45 In en om de NSB" (voorbereid door de NSB). 20.Concertgebouworkest. (Vanaf 20.15 evenals H'sum I). 20.50 Gr.pL 21.IJsland, het sageniand. 21.15 Concertgebouworkest. 21.45 BNO: 'Nieuwsber. 22.Gr.pL 22.1022.15 Avor.d wij ding. en staarde naar de naderende ge stalte. Eenigen tijd stond hij beweging loos en daarna begon zijn staart- stompje te kwispelen. Men kan tien menschelijke wezens om den tuin leiden, maar het is moeilijk om één hond te bedriegen. Baard en bril, het vreemde steedsche costuum, de wandelstok en de zwakheid alles was aan Hector verspild. Het is waar, dat hij aarzelde. Zijn staart kwispelde niet meer en hij deed een paar voorzichtige stappen voorwaarts om dit eigenaardige we zen te onderzoeken. Daarop sloeg hij wild met zijn staart en sprong hij uitbundig vooruit, tot hij zijn ouden vriend ontmoette, tegen wien hij vroolijk opsprong. „Het is een geluk, dat die oude jongen niet kan spreken", dacht de oude De Koning en vervolgde zijn weg tot hij Maarten ontmoette. (Wordt vervolgd). ALKMAARSC1 Landarbei< Landstand 1 i 's-Gravenha Het groeiproc voltrekt zich drijf. De poli in dat bedrijf kunnen tieren toch was de i plattelande al gedrongen, w: len zichtbaar i ontwrichting De' stichting schen Landsta agrarische levi de visscherij, 1 der bij elkand men behoort e zooals de ver den Landstand hun werkzaam het productief derlandschen i van de binner Daarin zijn du boeren alle lai ders ondergebi gansche platte, stelling bestaat en weinig goe< de landarbeide Het is daaroi woord igers van namelijk de he landarbeidersle hoofd van d? ming, in de di rentie in Den J hebben gehad i fundamenteele ving te laten s De heer de dat de mensch maat en bodem Hij schetste de dingen tusscher arbeiders in hel nerde aan de in lisme en marx klassenstrijd we waarachter stee ver, de makela scholen zat. Noo verdeeldheid wi de politieke win de laatste jaren len te twijfelen, tige van het spi arbeiders werd eerste levensb moeten zijn en i dat hun loon oi ver is de S. D. dat zij deed, als prijs van net pre had. Ieder moei verdienen, dus c ten aan of verw vensbehoeften. 1 dat echter niet voor de bewerkt Als deze goed be zou immers het den. Toch predil beiders hetzelfde dat zij samen ge< zijn. Dit bij elke leen «door het ei andere te stapele arbeider ais sluil Hij moest voor 1 opdat de andere: leven. Natuurlijk moe paard gaan met ringen in het lei der. In het eerst dit ook gebeurd e er aan mede, dal zooveel mogelijk Wat is er echte bloed- en bodemi kon er arbeid wr< wetenschip, dat opvoedde tot stei mocratie en alle i gen den bodem s alleen bruikbaar uit gehaald kon v tischen zin. Bloed denheid was voor waarde van de: erkende men ni« men ook komen ti tegenstellingen, n schende werkloos! beperking. De lam geofferd aan de zag hem niet als als grootste bloed natie. Wij moeten ter den landarbeider veel hoogere orde als wij hem zien werker, als boer, bloedbron. Zien wij hem al men hem een loor ling toe in overe andere menschen. zullen wij dus voc kunnen en moeten Zien wij hem al verzorgende dus d< dan zullei "ja de meesten ge goed te betalen en heel-nuttig wezen. Zien wij hem ah hu ook in de rech! dus ook in de piich dan ais een mensc! natuur en die aanv meesteres, levende 's mensehen besten 73. Een prach- tig wit paleis beven op de top van de berg. Het schitterde in de zon, want het was hele maal van ijs.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2