DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Azië De strijd in het Oosten. Voortdurende gevechten in de centrale zone. De oorlog in Nederlcmdsch-ïndië. ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, 144ste Jaargang No. postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 14 Januari 1942. „SA^DAKAtJ rBRiTylH N? BORNEO OETOtfS §0ELÓEHGIAN J5ANGK0EURAH< fe-(N.l) BORUEO 5AMARINDA 3 AÜIC PAPAI :ota baroe SATOEI BALI soerabaja De strijd op de Philippijnen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de voornaamste gevechten op het schier eiland Balanga zich volgens de laat ste berichten afspelen in het ge bergte op 20 K.M. ten Z. van de Amerikaansche oorlogshaven Olon- gapo. Amerikaansche" en Philippijn- sche strijdkrachten probeeren met alle middelen de Oostzijde van dit schiereiland te verdedigen. In Japansche militaire kringen neemt men aan, dat dit de laatste tegenstand op groote schaal is en dat het lot van het eigenlijke schier eiland beslist- is, als de doorbraak door deze vijandelijke stellingen is geschied. Volgens de Nitsji Nitsji beheer- schen de Japanners thans het schier eiland Bataar.. Een Amerikaansche strijdmacht van 50.000 man voert een laatste wanhopige verdediging in stellingen aan den voet van een berg van 1280 m en langs de kust. De Japanners treden nu op tegen de Amerikaansche artilleriestellin gen, waar de Japansche infanterie met steun van de luchtmacht een krachtig offensief ontketent. Het blad meldt uit Bataan, dat Ja pansche verkenningsvliegtuigen in de buurt van de vesting Corxegidor aan de kust van het Zuidelijke deel van 't schiereiland Ba aan transport schepen der Ver. Staten hebben ont dekt. Deze dienen vermoedelijk voor het wegvoeren van de Amerikaan sche strijdkrachten van de Philip pijnen. De strijd op Malakka. Als voorhoede der Japansche strijdkrachten heeft gistermiddag om vijf 'uur een tankafdeeling de grens van den staat Negri Sembilan overschreden bij de achtervolging van den vluchtenden tegenstander. De Britsche strijdkrachten trekken ijlings terug op de stad Malakka. De woordvoerder van de Japansche am bassade heeft gister in de persconfe rentie verklaard, dat hij het juiste tijdstip waarop de Engelschen Singa pore zouden opgeven natuurlijk niet kon noemen. Persoonlijk had hij echter de overtuiging, dat dit binnen twee maanden het geval zou zijn. Helpt moeder en kind Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST! Berlijn, 13 Jan. (D.N.B.) Ten O. van Mozjaisk drongen bolsjewisti sche strijdkrachten tijdelijk de Duit sche linies binnen. Ondanks de hevi ge kou ondernamen de Duitsche di visies een feilen tegenaanval en wierpen de Sovjettroepen terug. Bij de hevige gevechten hadden de bolsjewisten ruim 300 dooden. Bo vendien werd oorlogsmateriaal buit gemaakt. In den Z. sector heerschte over het algemeen bij een vorst van 8 tot 10 graden rust. Ten N.O. van Tagan rog acties van kleine stoottroepen en werd een vijandelijke aanval afge slagen. Verscheidene bolsjewisten werden door een Duitsche verken ningstroep gevangen genomen. De Waffen S.S. blies gevechtsstelingen op. Ten N.O. van Charkof verloor de vijand meer dan 200 dooden en 93 gevangenen. Bij mistig weer en slecht uitzicht hebben de Sovjets aan het omsinge lingsfront van Sebastopol vele ver- geefsche aanvallen op de Duitsche stellingen ondernomen. Een Finsche divisie heeft aan het Karelische front een bolsjewistische strijdmacht ingesloten en vernietigd. Bij een temperatuur van 30 graden cnder nul veroveren de Finnen 150 stellingen. Er waren meer dan 500 gesneuvelde tegenstanders. Op een andere plaats aan het front verloren de bolsjewisten bij een vergeefschen aanval meer dan 100 man. Uit Helsinski wordt gemeld, dat de Sovjets bij gevechten aan de Ka relische landengte 2640 gevangenen maakten. Bolsjewistische pogingen om de stad Poventza aan den N. oever van het Onegameer te heroveren zijn af geslagen. Eenige Sovjetdivisies wer den grootendeels vernietigd. Churchill en Roosevelt willen Europa uitleveren aan de moordbenden van Stalin. Dat is verraad en zou de ondergang van de Westersche beschaving beteekenen. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 14 Jan. onder: 17.56 15 Jan. op: 9.42 PIAAN 14 Jan. pp: 6.47 onder: 15.52 16 Januari Nieuwe Maan. Duitschland sirijdt voor Europa Duitsch legerbericht Hoofdkwartier van den Fiihrer 13 Jan. (D.N.B Het opperbevel der weermacht deelt mede. Op de Krim en in de bocht van den Donetz slechts geringe ge vechtsactie. In het gebied ten Oosten van Charkof hebben onze troepen geslaagde verkennmgs- aanvallen op vijandelijke steun punten ondernomen. De vijand verloor 219 dooden en 93 gevan genen. In de centrale zóne en in het gebied van Waldai duren de gevechten voort. Bij een operatie van een stoottroep aan het omsin gelingsfront van Leningrad werden 22 vijandelijke kazematten met de bezetting vernietigd. Sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen. stuka's en jagers gre pen in de gevechten te land in. De bolsjewisten leden bizonder bloe dige verliezen en verloren veel krijgsmateriaal. In talrijke garni zoensplaatsen en tremen werd brand veroorzaakt. In Noord-Afrika werden heftige Britsche aanvallen in het gebied van Solloem afgeslagen. De zware gevechten duren voort. Ten zuid westen van Agedabia mislukte een vijandelijke pantseraanval. Duit sche gevechtsvliegtuigen en stuka's bombardeerden concentraties van Britsche auto's en pantserwagens in het gebied van Agedabia, als mede havenwerken en vliegvelden in Cyrenaica. Bij luchtgevechten werden drie vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Overdag en des nachts zijn de luchtaanvallen op vliegvelden op Malta met spcces voortgezet". Tokio, 13 Jan. (D.N.B.) Twee re denen waren er, zoo wordt in de ochtendbladen van vandaag ver klaard, waardoor Japan genoodzaakt was een militaire aptie tegen Ned.- Indië te beginnen: 1. Het actieve ingrijpen van Ned.- Indië in den groot-Aziatischen oor- log en 2. De bereidwilligheid van Ned.- Indië om zijn gebied ter beschikking te stellen aan de Anglo-Amerikaan- sche landen als basis voor verdere operaties tegen Japan. De Ned.-Indische regeering danste naar de Anglo-Amerikaansche pij pen, zoo schrijft Tokio Asahi Sjim- boen. Zij heeft den waren zin van den groot-Aziatischen oorlog ver keerd begrepen en zich bij 't Anglo- Amerikaansche front aangesloten. De operaties tegen Ned.-Indië zijn zoolang uitgesteld, omdat Japan er op wachtte, dat Ned.-Indië uit zijn droom zou ontwaken. In plaats hier van is het aan een Anglo-Ameri kaansche overwinning blijven geloo- ven en heeft het zich reeds voor dén oorlog bij het ABCD-front tegen Ja pan aangesloten. Jomieori Sjimboen schrijft, dat Japan oorspronkelijk slechts den Anglo-Amerikaanschen invloed in Oost-Azië wilde vernietigen en geen nieuwe plannen had tegen andere mogendheden. Op onverstandige wij ze echter heeft de Nederlandsche emigrantenregeering zich door En geland en Amerika tot een oorlo_g tegen Japan laten verleiden en Ned.- Indië heeft thans zelfs de vesting Soerabaja ter beschikking gesteld als hoofdkwartier van den Engel schen opperbevelhebber. Ook de overblijfselen van de Britsche vloot in Oost-Azië te Singapore zijn te Soerabaja gestationneerd. Engeland en de Ver. Staten probeeren thans na het verlies van belangrijker steunpunten, in Ned.-Indië de laat ste verdedigingsstellingen te betrek ken. De strijd op Celebes, Tokio, 13 Jan. (D.N.B.) Volgens een officieel communiqué zijn spe ciale landingscorpsen der Japan sche marine ook aan de Oostkust van Celebes succesvol ontscheept en hebben op de N.O. punt van het eiland de stad Kcma' bezet. De olievoorraden uit Tarakan. Tokio, 13 Jan. (Domei.) In hooge militaire kringen levert men com mentaar op een radiobericht uit Sin gapore, volgens hetwelk alle olie voorraden en -bronnen op Tarakan waren verwoest, alvorens de Japan ners dat eiland veroverden. Men meent, dat deze verwoestingstactiek in het geheel geen militaire voordee- len oplevert, maar uitsluitend in- heemsche bewoners doet lijden.' Hoe grondig deze tactiek ook wordt toe gepast, dit zal de verdediging van Ned.-Indië tegen de Japansche aan vallen niet mogelijk maken, aldus 2 n ™en in deze kringen. under verwijzing naar het feit, dat ae oliebronnen uit Britsch-Borneo, ^devonge maand is veroverd, al -Jivi ?orn)ale productie vertoo- nen, verklaarden waarnemers, dat de zinnelooze verwoesting kennelijk nutteloos is. Een mededeeling uit Batavia. Batavia, 13 Jan. (A.N.P.) Volgens mededeelingen van verschillende zij den staat nog niet vast, dat de pe- troleumbronnen van Tarakan on bruikbaar gemaakt zijn. Wel waren hiervoor maatregelen genomen. Het wordt mogelijk geacht, dat de bezetting der Japanners te snel in haar werk is gegaan, om uitvoering van alle maatregelen mogelijk te maken. Althans is te Batavia hier over geen definitief bericht ontvan gen. De val van het olie-centrum Ta rakan in Borneo is hier door be voegde instanties toegegeven. De Prins van Oranje in den grond geboord. Tokio, 13 Jan. (Domei.) Het kei zerlijk hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat de Japansche marine den Ned.-Indischen mijnenlegger „Prins van Oranje", metende 1.291 ton, die trachtte van Tarakan te ontkomen, in den grond heeft ge boord. Intusschen hebben Japansche eenheden zich meester gemaakt van het vliegveld Kakas nabij Me- nado op Celebes, waar vier Lock- head Huilens, zware bommenwer pers, en drie andere zware bom menwerpers, werden neergescho ten. In het gebied van Tarakan hebben Japansche vliegtuigen een tweemotorigen bommenwerper van den tegenstander neergescho ten, benevens nog een tweede ma chine. Ten aanzien van de verovering van het vliegveld van Kakas wordt gemeld, dat de Japansche eenhe den, die Menado hebben bezet, op gerukt zijn naar Tondeno, waar zij zich voegden bij eenheden, die te Kema waren geland. De gezamen lijke eenheden rukten toen op naar liet vliegveld van Kakas. Verwoede gevechten bij Solloem. Italiaansch legerbericht. Rome, 13 Jan. (Stefani.) In zijn legerbericht no. 590 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Hevige aanvallen op onze stellin gen in de zone van Solloem zijn af gestuit op het heldhaftige verzet van onze detachementen. Er worden verwoede gevechten geleverd. Ten Z.W. van Agedabia is een aanval van vijandelijke pantserwagens snel af geslagen. Eenige vijandelijke strijd middelen werden vernietigd. Forma ties vliegtuigen vielen herhaalde ma len den vijand met zichtbaar resultaat in den rug aan. De vijand verloor drie Curtiss machines tijdens lucht gevechten met Duitsche jagers. En- gelsche vliegtuigen deden aanvallen op Homes en Tripolis zonder ernsti ge schade aan te richten. De actie in de lucht op de doelwitten van Malta wordt voortgezet. Alle landarbeiders in het N.V.V. 's-Gravenhage, 14 Jan. De pers dienst van het N.V.V. deelt ons het volgende mede: Teneinde misverstand te voorko men, vestigt het N.V.V. er de aan dacht op, dat evenals tot nu toe het N.V.V. de sociaal-economische belan gen der landarbeiders blijft beharti gen, met name door middel van de werkloozenkassen. Wil de daadwerkelijke sociale po litiek van het N.V.V. practisohe resultaten blijven afwerpen, dan is ook voor de landarbeiders een krachtige organisatie noodzakelijk, die zij vinden in den NederlandsChen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, Utrecht, Catharijnesingel 38. Tussehen den Nederlandsehen Landstand en het N.V.V. worden sedert eenigen tijd besprekingen ge voerd om tot een wederzijdsche samenwerking en een doelmatige organisatie te geraken. Valsche stuivers in omloop. Het nieuwe stuivertje is reeds thans vervalscht. Een bewoonster van de Planetenstraat te Hilversum heeft gisteren zulk een valsch stui verstukje ontvangen, van welk feit zij aangifte bij de politie heeft ge daan .Het vervalschte stuivertje is slecht nagemaakt. Het is dunner dan het echte en er zijn ook enkele an dere waarneembare verschillen. DR. VAN MOOK NAAR WASHINGTON. Batavia, 14 Jan. (A.N.P.) De luit.- gouverneur-generaal dr. van Mook, is uit Australië te San Francisco aan gekomen, op doorreis naar Washing ton. PORT SWETTENHAM DOOR ENGELSCHEN ONTRUIMD. Stockholm, 14 Jan. (D.N.B.) De Dagens Nyheter publiceert een be richt van United Press uit Malakka, waarin wordt gezegd, dat de Engel schen de haven Port Swettenham ten Z.W. van Kwalaloempoer hebben moeten opgeven. AMERIKAANSCH VLIEGKAMP SCHIP GETORPEDEERD. Tokio, 14 Jan. (Domei). Het Ja pansche hoofdkwartier meldt, dat een Japansche duikboot op 12 Jan. des avonds twee torpedotreffers heeft geplaatst op 'n Amerikaansch vliegkampschip van het type Lexington, groot 33.000 ton. De aan val werd ondernomen in de wateren ten W. van Hawaji. De bemanning der duikboot kon niet met zekerheid zeggen, of het vliegkampschip ge zonken is, doordat de duikboot moest duiken, toen zij door een torpedo- bootjager werd aangevallen. Niette min gelooft men, dat het Ameri kaansche schip gezonken is, daar men twee zware ontploffingen waar nam, nadat de duikboot onder water was gegaan. Het hoofdkwartier meldt voorts, dat een vijandelijke duikboot, die opereerde in het Z. der Chineesche zee, op 10 Jan. het 5.000 ton meten de Japansche hospitaalschip Harbin Maroe tot zinken heeft gebracht. Met uitzondering van personen zijn de gewonden, die aan boord waren, en de bemannig, gered. Het hoofd kwartier verklaart, dat deze daad een onmenschelijke handeling en een flagrante schending van het in-' ternationale protocol van 1912 be- teekent. INVASIEPLANNEN. Washington, 13 Jan. (ANP). Uit de gebeurtenissen na de verklaring van Roosevelt, dat de Ver. Staten troepen naar Groot Brittannië willen zenden blijkt, dat het programma voor de invasie in Europa bijna ge reed is gekomen. Men is hier van meening, dat de sterke strijdkrach ten, die zich in Engeland bevinden, voor een aanval op Europa moeten worden gebruikt, terwijl de Ameri kaansche troepen in hun plaas Enge land zullen ,-erdedigen. De in Enge land aanwezige legers hebben reeds met de Duitschers gestreden, zoodat zij het geschiktst zijn den zwaarsten last van den strijd te dragen. Boven dien heeft men ze sedert maanden daarop voorbereid, zoodat ze ook ge zien van een standpunt der moraal logischer wijze vóór de Amerikaan sche troepen voor een invasie moe ten worden gebruikt. Egypte verbreekt betrekkingen met Bulgarije. (D.N.B.) - Het mi nisterie van buitenlandsche zaken, deelt mede, dat volgens een 3 Januari te Sofia ontvangen mede deeling Egypte den 5en Januari de betrekkingen met Bulgarije heeft verbroken. WINTERHULP NEDERLAND. Strenge verkeerscontrole™.- zal op 23 en 24 Januari ge houden worden. Winterhulp-collec tanten zullen op die dagen iedereen aanhouden, die geen verkeers-insig- ne heeft gekocht ten bate van zijn noodlijdende landgenooten. GEBRUIK TRANSPARANTPAPIER BEPERKT. 's-Gravenhage, 13 Jan. In verband met de noodzakelijke papierbezuini- ging is het gebruik van transparant papier zooals cellophane e.d. als ver pakking voortaan aan beperkende bepalingen gebonden. Naar aanlei ding hieryan is het gebruik van dit papier verboden voor die soort ver pakkingen, welke niet noodzakelijk zijn ter bescherming van de ver pakte artikelen tegen schadelijke in vloeden, zooals vocht, droogte enz. GOEDE RESULTATEN VAN DE IJSELMEERVISSCHERIJ. Na de afsluiting van de Zuiderzee is de omzet aan den vischafslag te Lemmer nimmer zoo hoog geweest als in het afgeloopen jaar. Bedroeg deze in 1939 nog geen 67.000, in 1940 steeg de omzet tot 127.453.66. De omzet over 1941 is echter nog drie a vier maal zoo hoog als die over 1940 en bedraagt niet minder dan 420.392.65. Er werd te Lemmer driemaal zoo veel aal aangevoerd als in 1940 en anderhalf maal zoo veel snoekbaars. HONORARIA VAN ARTSEN BIJ ZIEKENFONDSEN. De voarlichtingsdienst van het departement van sociale zaken meldt: Bij sommige ziekenfondsen blijkt misverstand te bestaan omtrent de uitbetaling van de honoraria aan de deelnemende artsen, tandartsen, enz. Deze uitbetaling behoort op de ge bruikelijke wijze voortgang te vin den. Indien de kasmiddelen van de ziekenfondsen daartoe niet toerei kend zijn, dient een voorschot te worden aangevraagd bij den com missaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, te 's-Gravenhage, opdat de uitbetalingen aan de deel nemers in elk geval verzekerd zijn. Aai'dschok. - In den nacht van 13 Januari, omstreeks 3 uur, werd te De Bilt een scherpe aardschok ge registreerd, waarvan de oorsprong op korten afstand in Zuid-Zuidooste lijke richting gelegen was. Vleesch in modderkuil. - Den C.C.C.D. kwam ter oore, dat te Hoog kerk (Gr.) een stier frauduleus was geslacht. De man had een deel van het vleesch in een zak gedaan en om het te verbergen in een vieze sloot gedeponeerd. Meer dan 100 kg was in oude vuile kleeren verpakt en toen in een modderkuil begraven. Zoodra het weer „veilig" was, zou het vleesch wer zijn opgehaald en verkocht. Al het vleesch is afge keurd. VLIEGERS IN WINTERKLEE- DING. Vliegers van een eskader ge vechtsvliegtuigen in het hooge Noorden tijdens een tus- schenlanding. Hun kleeding is doel matig en toch niet leelijk. (Weltbild-Polygoon- P.K. Trapp) IN DE VERSCH GEVALLEN SNEEUW KOMEN DE VRACHTAUTO'S SLECHTS LANGZAAM VOORUIT. De mannen van de berichten- troepen laden daarom hun rollen kabel op een slede, om zoodoende de auto lichter te maken. (Weltbild-Polygoon-P.K. Paul) KA ART VA M PEIT Boven aan de kaart ziet men nog een stukje van het eiland Mendanao, cal tot de Philippijnen behoort. Daaronder volgt Nederl. Oost-Indië, allereerst Borneo en Celebes. Het gebied, genaamd Sarawak, is het Britsche gedeelte van Borneo, dat de Japanners reeds bezet hebben. Het eiland Tarakan, ten O. van Borneo, is Nederlandsch gebied en na verbitterden strijd door de Japanners bezet. Volgens Japansche berichten heeft de bezetting gecapituleerd. Verder zijn Japansche troepen geland bij Minahassa in hét N. van het eiland Celebes. Men neemt aan, dat het einddoel der Japanners Makassar, de hoofdstad van Celebes, is. AMSTFRn AMifEE1h TtA? WN V^N DE GROOTE FIRMA'S TE AMSTERDAM - heeft het lofwaardige initiatief genomen tot het breien van wollen goederen voor de soldaten aan hét Oostfront Vele handen maken licht en veel werk. (Pax-Holland-de Haan) WINTERHULPACTIE OP 23 EN 24 JANUARI. Op die dagen houdt n.l. Winterhulp Nederland haar straatcollecte met verkoop van verkeersspeldjes.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1