lantwanfen Diets HET ZWARTE PAARD IV0R0L: De Kwaliteits-tandpasts HOEST? SIROOP BONNEHA HELPT SNEL EN ZEKER. ÊJËÈ STAD EN OMGEVING AGENDA. Sana&irm 0,0.0. GEHARD WORM LAATSTE BERICHTEN. RADIOPROGRAMMA. AMSTERD AMSCilE BEURS FEUILLETON DE HOEVE ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 JANUARI 1942. Pagina Z. VOQR IJSTOERISME. De vaart naar 'Bergen is mooi, De jeugd van de middelbare scho len gaat reeds een paar dagen per schaats naar Alkmaar. In Alkmaar kan men opbinden bij het abattoir of aan de Wognumschebuurt. De Noordervaart in de Schër- meer is prachtig berijdbaar. Wan neer men bij Schermerhorn over den dijk stapt en rechts afslaat, dan kan men over Grootschermer, langs de wateren van het oude land, een zeer mooie tocht maken naar de Rijp en vandaar naar Ur- scm en langs de Hoornsche Vaart naar Oudorp. Een mooie tocht is ook die van den Omval naar Oudorp en van daar over Rustenburg en Ursem naar Avenhorn en verder over Oosthuizen naar Edam of naar Hoorn. Wil men van Oudorp naar Oud karspel rijden, dan volgt men van daar de ringvaart van de Heerhu- gowaard. v Ook de binnenwateren van de Diepsmeer, achter Koedijk, bieden volop gelegenheid voor ijstoerisme. DE 8-OCTOBER REVUE. De Bonte Spelers waren gisteren avond in de vijfde opvoering van hun revue: Gaat dat zien, bijzonder goed op dreef eri hebben een voor stelling gegeven, die klonk als een klok. Verschillende nummers blon ken niet alleen uit door schitterende aankleeding, maar maakten ook in muzikaal opzicht grooten indruk. Het 'sextet b.v. zong voortreffelijk in de serenade van de oude circuskar. De dames R.~ Dekker en M. en A. de Graaff gaven een zeer goed nummer tap-dance. Mej. Bep Kuiper toonde zich een zeer goede violiste in het Hongaarsche bruilofstafereel. Het Showorkest was. een bijzonder geslaagd nummer en verschillende solisten traden hierin op bijzondere wijze op den voorgrond, zooals Nelly Rus, Menno Grondsma, G. v. d. Pogt, Guus van Meene en niet het minst de pianist Jo Fakkel, die den gehee- len avond een groote steun was. De scène: In Mexico, van mej. R. Dekker met de Egmonders trok zeer de aandacht, terwijl in de finale de zeer mooie krontjongmuziek van de Egmonders en ook de Indische dans bijzonder opvielen. Het orkest heeft de opvoering krachtig gesteund. Van de overige medewerkenden noemen wij nog Menno Grondsma (uitstekend als goochelaar en snel- teekenaar), Piet Cloeclt in zijn lied jes en in diverse scènes, Piet Kroon, mej. N. Lind, J. Worm en J. Best in komische schetsen. Het geheel toonde, dat de Bonte Spelers geen enkele moeite hebben ontzien om alles in de puntjes te verzorgen en zoo goed mogelijk te doen slagen. Naar wij vernemen, zal de Ned. Omroep hedenavond tijdens de op voering van de Revue opnamen ma ken voor nadere uitzending. G. C. van Gulik. jüe nieuwe verkeersregels. Voertuigen. (Hieronder wor den begrepen: motorrijtuigen, rijwielen, bakfietsen, hand karren, wagen en dergelijke voertuigen.) 21. Moeten, wanneer zij het zich langs denzelfden weg voortbewegen de verkeer willen kruisen, voorrang verleenen aan alle tegemoet rijden de voertuigen. 22. Moeten, wanneer zij op hun weg een „omgekeerden driehoek" met het woord „halt" ontmoeten, onvoor waardelijk stoppen, alvorens den hoofdweg op te rijden. Motorrijtuigen. (Zie ook onder „Voertuigen".) 23. hebben bij kruisingen van wegen van gelijke rangorde den voorrang boven het niet-motórische verkeer. 24. hebben bij kruisingen van wegen van gelijke rangorde voorrang bo.ven van links komende trams, doch moe ten voorrang verleenen aan van t echts komende trams. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Mijn chef iseen vrouw (comedie). Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Es war eine rauschende Ballnacht (rom.-dram.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Sherlock Holmes (detectivefilm). 14 jaar. Begin van Griep houdt een dreigend begin tegen. Naderlandsch. Buisje 4-0ct. UITREIKING DIPLOMA'S VAKBEKWAAMHEID SLAGERS- BEDRIJF. Bij de uitreiking van de diploma's ingevolge-de vestigingswet voor het slagersbedrijf was de belangstelling van de zijde der ouders niet groot, tengevolge van de moeilijke verbin dingen. De voorzitter van de commissie van bijstand, de heer Blauboer, wees in een kort openingswoord op het succes dat de Alkmaarsche cursus weer behaald heeft. Van de 28 cur sisten slaagden er 24, die uit den heelen kop van Noordhohand ko men. De heer v. d. Zwaag uit Utrecht sprak namens het bestuur van de Ned. Slagersvakschccl een rede uit tot sluiting van den cursus. Hij merkte op, dat sinds de opening van den cursus veel is veranderd, terwijl er in het slagemvak nog veel zal veranderen. Deze cursus is niet al leen een verrijking dor vakkennis geweest, maar tevens opvoedkundig van groote waarde. Het, grootste be lang was dat een hechte grondslag werd gelegd voor hetgeen,.waarnaar later met ernst moet worden ge streefd. Het doel het behalen van het diploma is thans bereikt, ondanks zeer vele moeilijkheden, maar nu is de lange weg van het zakenleven pas begonnen. Men moet dus steeds voorwaarts. Dat de geslaagden het diploma waardig zijn, zullen zij in de toe komst hebben te bewijzen. Het vak biedt veel perspectief-. Immers uit vakpers en dagbladpers blijkt wei dat er heel wat gaande is. Er komt eenheid in de vakDonden, er worden bedrijfsgroepen georganiseerd, waar onder een groep vee- en vleeschhan- del, waarvan men als slager ver plicht is lid te zijn. Dit is zeer toe te juichen en reeds vroeger door velen gewenscht. De organisatie'krijgt be voegdheden, waarran de leden zich heboen te houden. Voor de vestigingswet had spr. allen lof, zij waarschuwt de men- schen, dat degenen die als slager willen beginnen eerst de moeite moe ten nemen om slager te worden. Ge zien de c'jfers heeft de vestigings wet voor het slagersbedrijf een ze genrijke uilwerking. Dit zal ook tot uiting komen, als de vleesciidistribu- t.e weer vrij is. Spr. gewaagde van een crediet- en spaarfonds in oprichting, om hen die hun vakdiploma hebben, in dé gelegenheid te stellen ook aan de financieele eischen der wet te voldoen. Spr. wekte allen op trouw, te blijven aan de organisatie, die van zooveel belang voor allen is. Voorts sprak een der leeraren, nl. de heer Voorthuysen, d.recteur van het slachthuis, die den cursisten eer. raad gaf: leert elkander begrij pen in het leven. Dat is meer dan alles noodig in de toekomst. We moeten zelfrespect kweeken en blij ven wie we zijn, maar ook respect voor onzen naaste hebben. Spr. stelde ais voorbeeld de eenheid en r.auwe samenwerking onder de leeraren, hetgeen prettig werkt en ten goede komt aan het werk. De heer v. d. Zwaag reikte ver volgens de diploma's uit, waarbij' hij het werk der leeraren prees, en hen dank bracht voor al hun moei te. Als de beste leerling, werd aan P. v. d. Jagt uit Enkhuizen de gil- depenning uitgereikt, waarbij de wensch werd geuit, dat hij sieeas een voorbeeld mag blijven in de Slagerswereld, zooals hij dat nu ook op den cursus is geweest. De leeraar, de heer J. de Wit, wees vervolgens de cursisten in het bijzonder op de hygiëne in het sla gersbedrijf: geen clandestien slach ten, niet de keuring van vleesch onduiken, geen knoeierij, De heer Vrijer, eveneens leeraar, wekte op om de boeken in een ver loten oogenblik nog eens ter hand te nemen, om het geleerde bij te hou den. 1 Namens de cursisten sprak de heer v. d. Peet uit Heiloo groote waardeering uit voor het vakonder wijs en hij dankte de leeraren voor hun werk. De cursist v. d. Jagt dankte tot slot het bestuur van het slagers vakonderwijs voor de geboden ge legenheid on. een cursus te volgen, voorts de leeraren voor het vele verrichte werk. Hij sprak namens aile cursisten de verkering uit dat zij daar hun levetn lang dankbaar voor zullen blijven. Hierna bleef men nog gezellig eenigen tijd bijeen. CASTRICUM. Loop der bevolking over 1941. - Aantal geboorten 184, ingeko men personen 1050, totaal 1234; aantal overledenen 104, vertrokken 577, totaal 681. Vermeerdering al- zoo 553, zoodat de bevolking, die op 1 Jan. 1941 bestond uit 8412 personen, thans 8965 zielen telt. Er werden 56 huwelijken gesloten; er werd één echtscheiding inge schreven. UITGEEST. Aanstelling ingetrokken. - Dooi den commissaris van de provincie is ingetrokken de aan den heer D. de Ridder alhier verleende aanstelling van onbezoldigd veldwachter dezer gemeente. ZUISCHARWOUDE. 90 jaar. - Naar wij vernemen, hoopt de heer Jb. Otto alhier Vrij dag 16 Januari zijn 9üen verjaardag te herdenken. De heer Otto, die op één na de oudste inwoner van ons dorp is er is nog een dame van een paar maanden ouder heeft bijna zijn geheele leven in hetzelfde huis gewoond. Op zijn vierde jaar verhuisde het gezin Otto van Broek op Langendijk naar Zufdscharwoude, waar de vader een schuitenmakerij had overgenomen. Ook de thans 90- jarige heeft het schuitenmakersbe- roep uitgeoefend van de schoolban ken af, zoodat hij wel ruim 75 jaar schuitenmaker is geweest. De heer Otto verheugt zich nog in een goede gezondheid. Alleen is hij vrij doof. LANGEDIJK. IJsvacantie. - Naar wij ver nemen, zal de schooljeugd Donder dag- en Vrijdagmiddag vrij krijgen om zich op het ijs te vermaken. HEILOO. Openstelling secretarie. - De ge meentesecretarie is vanaf heden weer geopend van 9.3012.30 uur. EGMOND AAN ZEE. Beëedigd als makelaar. - De heer C. Broek Is vcor de arr. rechtbank te Alkmaar als makelaar in onroe rende goederen te Egmond aan Zee beëedigd. De heer Broek, die al ja ren wethouder is, is de eerste make laar in onze gemeente. Hij is tevens taxateur. ECONOMISCHE RECHTER. (Zitting van 14 Januari 1942) Voor Winterhulp of te eigen bate? De loondorscher K. Groenveld uit Opperdoes had voor verschillende boeren graan en peulvruchten ge- dorscht en zich daarvoor dikwijls in natura laten betalen. Er waren boe ren, die twee tot driehonderd kg tarwe moesien overgeven of een paar honderd kilo erwten. Zoo ver zamelde hij een grooten voorraad tarwe, erwten, boonen en haver. In totaal werd bij hem een voorraad van 625 kg tarwe gevonden en 375 kg erwten. Verdachte wilde ontkennen, dat hij die hoeveelheden belangrijk voedsel, die hij zonder vergunning niet had mogen opslaan, voor eigen gebruik of voor den smokkelhandel als betaling had gevorderd. Het was geschied ten bate van Winterhulp. De officier: Och kom, en zou Winterhulp dat alles, wat U als loon voor uw werk ontving, ten geschen ke krijgen?" Verdachte: ,-,Ja". Twee. boeren, van wie verdachte betaling in natura had geeischt, ge tuigden, dat zij hierin hadden toege stemd, omdat zij zijn diensten noodig hadden. In een der gevallen had verd. zelfs gezegd, dat „hij toch oolc moest eten". De officier zei, dat Winterhulp geen distributiegoederen in natura verschaft en dat het verhaal van verdachte daarom onzin was. Bo vendien deden de getuigenverkla ringen wel wat anders vermoeden. De officier vorderde tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf. De plaatsvervangende economi sche rechter, mr. J. Krabbe, zal op 21 Januari uitspraak doen. Kooper en verkooper gestraft. De Aikmaarder P. Honingh, die van zijn stadgenoot A. Kok vijftig kilo tarwe clandestien had gekocht, werd, na een eisch van 125 of 50 dagen, veroordeeld tot 1000 of 20 dagen. De leverancier werd tot een zelfde straf veroordeeld. Hij had de tarwe geleverd met de bedoeling, dat de vrouw van H. er brood van zou bakken, waarvan hij dan zou komen mee-eten. Een lam geslacht. Aan het clandestien slachten van een lam had zich schuldig gemaakt de te Zijpe wonende zestigjarige A. Buik. Conform den eisch werd de man veroordeeld tot de minimum straf van zes maanden gevangenis. SCHOORL „Het Belang van den boer". - Dezer dagen werd te Catrijp de film vertoond „Het belang van den boer". Voor dezen middag waren uitgenoo- digd alle leden en leveranciers v. d. plaatselijke zuivelfabriek De Goede Verwachting. De opkomst was maar matig. Ongeveer half drie opende de voorzitter van het fabiieksbestuur, de heer N. Kaag, deze bijeenkomst, waarna ir. Kranen, secretaris van den bond van zuivelfabrieken in Nooidholland, het woord verkreeg. Deze heeft in zijn rede, welke aan de filmvertooning voorafging, gesproken over 't ontstaan en den grooten bloei van de vele honderlen zuivelfabrie ken in Nederland, en vooral een op wekkend woord gericht tot die leve ranciers van de fabriek, die nog geen lid zjjn, om zich als zoodanig op te geven. Over het heele land be draagt het aantal lev iranciers niet- leden 18 in Noordholland echter ruim 40 Vooral in Schoorl kan er niets tegen zijn om lid te worden van „Da Goede Verwachting", om dat, gelijk we later uit den mond van den voorzitter vernamen, de finan- tieele zaak van de fabriek door en door gezond is. Na de woorden van ir. Kranen volgde er een pauze, waarin alle aan wezigen getracteerd werden. Ook de sprekende film, die daarna volgde, moedigde nog eens aan om lid te worden. Laten we hopen dat dit alles te zamen het gewenschte succes moge hebben. Op 't doek zag men niet alleen de opkomst der zuivelfabrieken in Ne derland, maar ook de verbeteringen die er steeds worden aangebracht. Voorts het werken op de laboratoria in en om de fabrieken en pakhuizen, in de gebouwen der Coöp. Aankoop- vereeniging enz. enz. 't Was zeer zeker 'n aangename en leerzame middag. De thuisblijvers hebben veel gemist. in de Houltil. EXPORTBIJDRAGEN EN HEFFINGEN. De exportheffingen, welke de exporteurs bij export aan de Ned. Groenten- en Fruit Centrale zullen moeten betalen, zijn onveranderd ge handhaafd gebleven op 10 per 100 kg voor schorseneeren A en B, ƒ6 voor spruitkool en 8.70 voor veld' sla, alles per 100 kg. De exportbijdragen, welke de ex porteurs van de Centrale bij export ontvangen, zijn gehandhaafd op 0.50 per 100 kg voor witte uien (verpakt) zonder vorstverpakking en 0.70 met vorstverpakking. Voor savoyekool is de vergoeding resp. 0.80 en 0.90; voor witte kooi 0.70 en 0-90; voor koolrapen 0.60 en 0.80. EXTRA BROODRANSOEN VOOR TUINBOUWERS. Met ingang van 1 Februari zul len de tuinders en hunne vaste ar beiders, in de glasbedrijven van den tuinbouw, waarin vroege groenten worden geteeld, in plaats van een halve extra broodkaart een volle extra broodkaart ontvangen. De tuinders en hunne vaste arbeiders i:i glasbedrijven, waarin geen voorteelt van groenten onder glas wordt be oefend, alsmede de bedrijven op den vollen grond zullen weer van 15 Maart de dubbele broodkaart ont vangen. Deze regeling duurt voor beide groepen weer tot 15 October. Deze regeling geldt niet voor bloe misterijen, boomkweekerijen en bloembollencultuur. DE TEELTREGELING 1943 VOOR DEN TUINBOUW. Ook nu gebonden aan vergunningen. Voor het jaar 1942 is weer een .teeltregeling voor den tuinbouw vastgesteld. In tegenstelling met an dere jaren, toen dit in één besluit werd samengevat, zijn thans, ter be vordering van de overzichtelijkheid, de verschillende onderdeelen, zooals de teelt en de afzet en de overdracht van teeltrechten in afzonderlijke be sluiten en beschikkingen onderge bracht. Heel veel veranderingen zijn er niet gekomen. De teelt van warmoe- zerij gewassen, fruit onder glas en frambozen moet gedekt zijn door- een door de Centrale verstrekte, voor 1942 geldige of geldig verklaarde tuinbouwteeltvergunning, aldus De Tuinderij. Wanneer een marlcttui'n- DE STRIJD IN NED.-INDIE. Tokio, 15 Jan. (DNB). Het keizer lijke hoofdkwartier meldt, dat een speciale aideeling Japanscne mari nesoldaten, die van Menado uit opereerden, op 14 Januari de Dezei- ung van ane vjjanaeiijKe viiegveiaen van oe Minahassa in het N.-oeei fan Celeoes voltooid neeit. In ne communique wordt voorts medege deeld, oat de japanscne strya- xrachien in het veriuop aer opera ties een groot aaruai vijanaeiijKt pantserwagens, veldkanonnen, ma- cmnegeweren, oniplolbare siofien, munitie en ander ooriogsmateriaa. tieDben buitgemaakt. Sjanghai, ïb aan. tDNB). Volgens hier ontvangen berienten worden de gevechten in Nedenandsch-indie ge- xenmerKt ooor een levendige bedrij vigheid in de luent aan weerskan ten. De Japanscne lucnimacnt heelt oe haven van Baiik papan van Bor neo en den bij Singapore liggenden niouw-Archipel aangevallen. Schepen vernield Tokio, 15 Jan. (Dj.i_>;. net japan- sche hoofdkwartier meldt, dét ja- pansche ouikbooten, oie in de Ne- uerianascn-indische wateren operee- ren, op 15 Jan. 4 vijanaeujKe sche pen met een gezameniijuen inhoud van 3 óüOO ton tot znken hebben ge- uracht. in dezeifoe wateren heoben sapansche oorlogsschepen 3 vijan delijke koopvaaxdijscnepen met een inhoud van 4UÜ0 <,on opgebracht. Het communiqué ueen vooras me de, dat J apanscne oonogsscnepen oie met de luchtmacht samenwerken, op 9 Jan. m oen Stillen Oceaan twee vijandelijke duikbooten tot zinken nebben gebracht. Pessimistische beoordeeling. Stockholm, 15 Jan. (D.N.B.) Naar Jmceo Press uit Lonuen meldt, oe- oordeelt men in Neder lanascne „rrvgran tenteringen aldaar den toe stand op Celeoes en Borneo pessi mistisch. Wanneer deze beide eian- den niet behouden kunnen worden, zou naar de meening van deze krin gen geneei Nederl.-indië onhoudoaat zijn. Nieuwe vlootbasis bij Soerabaja? Berlijn, 15 Jan. (A.N.P.) De Brit- sche nieuwsdienst meldt, dat naoij Soerabaja, aan de noordkust van Java, een nieuwe vlootbasis is geves tigd. DE JAPANSCH-SOVJET- RUSSISCHE BETREKKINGEN. Koeibisjew, 14 Januari. (A.N.P.) De leider van den Sovjet-informatie dienst Losowski heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie over ver lenging van het vissoherij -accoord nog aan den gang zijn. Op vragei betreffende den aard der betrekkin gen tusschen Japan en de Sovjet unie antwoordde Losowski: hierop is geen commentaar noodig, want deze betrekkingen zijn onveranderd. het uitschrijven van wedstrijden. Van bevoegde zijde wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat vsreenigingen voor het uitschrijven van weostrijden op de schaats voor amateurs de goedkeuring Behoeven van den Neaerianüschen Schaatsen- rijaersbond. Wat de beroepsrijders betreft, blijven, zoolang de reorgani satie in deze tak van het wedstrijd wezen nog niet is doorgevoerd, de bepalingen geldig van vorige jaren Deze houden in, dat vereenigmgen voor het uitschrijven van wedstrij den voor oeroepsrijders de toestem ming noodig heüben van de betrel- lena-a provinciale vereeniging belast met het toerisme op de schaats. KERELS GEVRAAGD. In de geschiedenis van ieder land konten perioden voor, waarin een beroep gedaan moet worden op de besten. Wanneer op dit beroep geen afdoend antwoord komt, dan gaat het land ten onder. De ge schiedenis is vol van voorbeelden, waarin wereldrijken van de land kaart verdwijnen, omdat er geen onversaagde strijders waren die hun bloed veil hadden voor hun vaderland. Ook de geschiedenis, van ons land bewijst ons de waarheid van bo venstaande. In deze dagen wordt weer een beroep gedaan op de bes ten onder ons. Weer worden, er kerels gevraagd, vurige patriotten, die bereid zijn zware lasten en ge weldige verantwoording op de schouders te nemen, die ontberin- der of een teler-bandelaar een teelt- vergunning heeft van minstens 50 are, zal hij zijn producten op de vei- iin^ moeten afzetten.; Ten aanzien van de gewone telers is geen verandering aangebracht. De verplichting tot veilen blijft onver minderd bestaan. gen en gevaren durven trotseeren, die met volledigen imet van goed en bloed ons vaderland willen ver dedigen en' onze toekomst zeker stellen. Zulke kerels zijn er 'in ons land. Duizenden zijn er reeds ge komen en evenveel zullen zich nog melden, wanter wordt een be roep gedaan op de besten onder ons, omdat letterlijk alles op het spel staat. Neen, landgenoot, het is nu geen tijd voor politieke bezwa ren, listige betoogen óf zwaarmoe dige argumenten. Daarmede zijn in de laatste jaren te veel kansen verloren gegaan. Het vaderland vraagt nu alleen nog maar naar daden. Daarom worden er nu ke rels gevraagd, Nederlandsche man nen, die niet vragen, niet praten, niet aarzelen, maar doen. Landgenoot, het vaderland doet een beroep op u. Het vraagt u een daad te stellen, u een kerel te too- nen. Bewijst, dat gij een Nederlan der zijt in hart en nieren. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-G ravenhage. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl, 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre Trio. 12. Orkest Malando en solist. 12.40 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Productieslag. 13.15 Om roeporkest. 14.H. O. V., solisten en gr.pl. 16.Bijbellezing. 16.20 Piano voordracht. 16.45 Musette-orkest en soliste. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Orgelconcert. 18.10 Sport wetens waar digheden. 18.30-Uitz. voor de Neder landsche arbeiders in Duitschland. 19.— Act. halfuur. 19.30 Gr.pl. 19.45 Klaas van Beeck en zijn orkest. (Vanaf 20.15 alléén voor de radio- centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Gr. pl. 20.45 Voordr. 21.Ensemble ,,De Kwintslag". 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO, Eng. uitz.: „Economie News from Holland" of gr.pl. 22.15 24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie H'sum I, 8.45 Gr.pl. 10.Mor genwijding. 10.15 Arnh. Orkestver: (opn.) 10.40 Boekbespr. 11.Viool en piano. 11.30 Gr.pl. 12.Ensemble Joan Lancé. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.05 De Ramblers. 13.35 Gr.pl. 13.45 Ama bile-sextet. 14.30 Orgelconcert en zang. 15.Voor de vrouw. 15.45 Gr.pl. 16.30 Voor de jeugd. 17— Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurber. 17 30 Salir.orkest. 18.30 Het begrip „Vrij heid". 18.45 Gr.pl. 19.Act. halfuur. 19.30 Gr.pl. 19.45 Rep. 20— Strijk- ensemble en gr.pL (Vanaf 20.15 evenals H'sum X). 21.Causerie over het werk van dr. Jac. P. Thijsse. 21.15 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.1022.15 Avondwij ding. OPHAVB AMSTERD A M8CHE BANK N.V, Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 15 Januari STAATS LEEN 1NGEN. Vor k. 3'A Nederland 1941 965/8 I 4 Nederland 1941 101 4 Nederland 1940 II IOH/a 3—3'/, Nederl. 1938 93'/» *7'/. .138 .170 14rt/a 3 Ned -Indië 1937 BANK-INSTELL. Amsterd. Banit Handel Mij.' Cert. v. t 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank *5 INU. OND. BINNENL. Aig, Kunstzijde Unie 133'/s CaJve Delft Cert. 123'(!, Nederl. Ford 343 i.ever Bros .\n Phil. Gloei; Gem. Bezit 285 CULTUUR MAATSIU. H V. A277 Java Cultuur .152 Ned Ind. ^-uikpr I'h j52 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon Peir. RUBBERS. Amsterd. Rubber leb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Seroadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lun Java-China Japan lyn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie IABAKKEN. Dei: Batavia UUde Dell n -rnbah 86 .232 •167 127 100 80 133 >09 lb;!/, 153 .132 .156 143 1942 1 u. 40 >01'/i« 01 g»lAi 87 138 V, 110 - 140 94 '53i/4 123'/, 3 6 1711/j 281V, 277 152 152 86-7 233-30 173 1 :o 100 90 132- 109. 163 153- 132 156-7 142 door N. K 17 „HJj heet Van Waveren en hij komt uit Holland, meneer", vertelde Maarten hem. „Ik heb met hem ge sproken en hij schijnt zijn werk even goed te kennen als ieder ander". „Dat doet me tenminste plezier", sprak de oude man, zijn voorhoofd fronsend. „Maar dan heeft Nora ook mijn oude vrienden uit den winkel gegooid nog iets wat ik niet voor zag". „Ja meneer, dat was een verve lend geval, maar ik denk, dat juf frouw Nora het in een slechte bui deed en daarna te trots was om er op terug te komen. In ieder geval, in de pastorie zijn ze gelukkig, dat weet ik zeker. En wanneer zal ik nu naar de stad vertrekken?" „Ik ga zelf morgen naar Amster dam en ik zal hier niet eerder terug komen dan onder mijn eigen naam en met open vizier. Tooneelspelen ligt mij niet. Maarten; en die hond van jou heeft me iets geleerd I Maar ik wil niet, dat anderen mijn ge heim ontdekken. Ik vertrouw het aan jou en aan Eva Schepers toe en aan niemand anders. Je kunt over een dag of veertien naar Amster dam gaan eerder heb ik je niet noodig. Ga nu, jongen, en God zege- ne je", HOOFDSTUK XIV. De meesteres van „Het Zwarte Paard". Nora Brakman had een diepe min achting voor cijfers en rekeningen en was nog niet verzoend met het feit, dat een vrouw niet in zaken kan gaan, zonder heel wat moeilijk heden te aanvaarden. Dom was ze echter geenszins en Nora woonde lang genoeg op „Het Zwarte Paard" om de onaangename waarheid te er kennen, dat het failliet voor de deur stond. Met den winkel deed men veel minder zaken dan vrceger en hoe wel Balman haar op sluwe wijze vleide, kon ze nauwelijks genoegen nemen met zijn verklaring, dat zij, al nam de omvang van den omzet af, in werkelijkheid méér winst maakte. Nora maakte zich ook bezorgd over de boerdérij zelf. Van Wave- ren, de nieuwe voorman, was met de beste aanbevelingen bij haar ge komen. Maar de ontvangsten voor de melk en de kippen en eieren waren nu geringer dan in den tijd van Maarten de Roever. Als Nora, in- plaats van lang in bed te blijven liggen, naar de melkschuur was ge gaan, zou ze misschien ontdekt heb ben wat er aan de hand was. Nog iets anders ontstemde haar. Zij begon het leVeu ondulbaar een zaam te vinden. Vrienden had zij niet. Er kwam niemand op bezoek. Niemand noodigde haar op de thee. Dit was natuurlijk haar eigen schuld. Toen zij voor het eerst op „Het Zwarte Paard" kwam, was iedereen bereid haar te verwelkomen, omdat ze Jacob Brakman's nicht was. Maar Nora was hooghartig en trots geweest; nu stond ze zonder eenige vrienden. Bovendien had het ontslag van don oude Trever en zijn vrouw en de breuk met Maarten het dorp tegen haar ingenomen. Wat moest ze doen? Zij' bevond zich thans op een tweesprong. Als ze op deze wijze voortging, zou zij na haar proefjaar haar mislukking moeten aanvaarden, en dat zou het verlies Van de boerderij beteekenen. Als ze haar fouten erkende, zou het nog tijd zijn om het verloren terrein te herwinnen. „Vraag of Maarten naar de boer derij terugkeert", zei het gezonde verstand. „Stuur dezen gladden ke rel, dien Van Waveren, weg en laat dien gepommadeerden Balman met zijn opzichtige vrouw naai de stad teruggaan. Herstel Trever in zijn oude plaats. Je hebt een flater be gaan, maar niemand zal je er ge ringer om achten als je deze durft erkennen". Na het ontbijt trok Nora een mooi- en mantel aan en begaf zich naar het dorp. Zij kwam Maarten tegen, met Hector op zijn hielen en nog eens zou Hector in het leven van zijn baas ingrijpen. Na hem goeden- morgen te hebben gewenscht wat Maarten verbaasde, want z(j had hem een of twee keer genegeerd sprak Nora een paar woorden tot zijn metgezel, maar Hector ging er niet op in. Toen Nora in Langeveld aankwam, had hij haar op uiterst onvriendelij ke wijze de tanden laten zien. Sinds dien had Maarten hem geleerd, dat hij de eigenares van „Het Zwarte Paard" niet zoo mocht behandelen maar Hector kon niet veinzen. Toen Nora zei, dat hij een „goede hond" was en stilstond om hem te liefkoo- zen, keek hij boos en achterdochtig. „Het is een kwade rekel!" merkte zij geëergerd op, want zij kon geen tegenstand verdragen. „Wel neen. Een rekel is laf", zei Maarten. „Maar Hector is dapper". ;,Maar op mij is hij niet gesteld en ik denk, dat hij daarin zijn meester navolgt". „Waarom zegt u dat nu?" vroeg Maarten. „Ik ben nooit onvriendelijk geweest". Ze was licht verteederd, maar liet de gelegenheid om dat eene te zeg gen, dat haar had kunnen redden, voorbijgaan. Indien ze Maarten rui terlijk gevraagd had om op zijn oude plaats terug te keeren, zou de zaak practisch beklonken zijn ge weest, want hij voelde, dat de bloei van „Het Zwarte Paard" meneer Brakman zoo nauw aan het hart ging, dat al diens geheimzinnige plannen voor de toekomst opzij zou den zijn gezet. Maar Nora kon nooit eenvoudig en oprecht zijn. (Wordt vervolgd). 4

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2