DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. teruggeslagen. De toestand in Nederlandsch-fndië. De oorlog in Oost-Azië DISTRIBUTIE-NIEUWS ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 16. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, „n postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. nsaag Duifschland strijdt voor Europa Sovjetstrijdkrachten aan de Krim Feodosia weer in Duitsch bezit. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend. Duitsche en Roemeensche troe pen onder opperbevel van gene raal der infanterie von Manstein hebben in samenwerking met de formaties van het luchtwapen van generaal-vlieger Ritter von Greim na zware gevechten van verschei dene dagen de Sovjet-strijdkrach ten, die aan de Zuidkust van de Krim waren geland, teruggeslagen en de stad Feodosia in vastbera den aanval weer in bezit genomen. Tot dusver zijn reeds meer dan 4600 gevangenen gemaakt en bo vendien 73 tanks, 77 stukken ge schut en omvangrijk ander oor logsmateriaal veroverd. Aan het geheele front van de Donets heeft de vijand met sterke strijdkrachten aangevallen. De ge vechten zijn ,nog gaande. In den midden- en N. sector leed de vijand bij de voortzetting van zijn aanvallen opnieuw zware verliezen. Bij een Zaterdag en Zondag gedanen tegenaanval van. formaties Duitsche infanterie en tanks werden in totaal 35 stukken geschut, 23 granaatwerpers, 46 machinegeweren en omvangrijk ander materiaal buitgemaakt. De vijand verloor hierbij 430 dooden en 140 gevangenen. De luchtmacht heeft in de wateren van Moermansk een grooten koop vaarder met bommen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Z.W.-kust van Engeland haven installaties gebombardeerd en op de Shetlands een munitiedepot met bommen getroffen. In N.-Afrika is bij succesvolle ondernemingen van verkenners een aantal gevangenen gemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len haveninstallaties en vliegvel den aan de kust van Cyrenaica aan. In de groote Syrte werden bij een luchtaanval op een Britsch convooi verscheidene groote koop vaarders door bommen zwaar be schadigd. Bij de herovering van Feodosia heeft de drager van het ridder kruis kolonel Müller, zich opnieuw onderscheiden door uitnemende persoonlijke dapperheid, besluit vaardigheid en omzichtige aanvoe ring .van zijn regiment. Van Mook vraagt Amerika cm vliegtuigen. Lissabon, 19 Jan. (A.N.P.) De lui- tenant-gouvêrneur-generaal van Ned. Indië, die in de Ver. Staten vertoeft om president Roosevelt in te lichten over de ernstige positie waarin Ned.- Indië zich bevindt, koestert volgens mededeelüigen uit Amerikaansche bron het voornemen een appel tot het Amerikaansche volk te richten om het te bewegen verstrekkende hulp aan Ned.-Indië te verleenen. De hulp zou dan voornamelijk moe ten bestaan in het leveren van vlieg tuigen. Dr. van Mook zou er op heb ben gewezen, dat het van groot be lang is voor het verdere verloop der oorlogshandelingen, dat Ned.-Indië in staat wordt gesteld tegenstand te kunnen blijven bieden" aan de Ja panners. Tot dusver hebben de be sprekingen van van Mook wéinig resultaat gehad, aangezien de Ver. Staten niet in staat zouden zijn de gevraagde hulp aan Ned.-Indië te geven. Eerste Japansche luchtaanval op Sumatra. Tokio, 19 Jan. (D.N.B.) Berichten van het front van Malakka maken melding van den eersten Japanschen luchtaanval op Sumatra. De oorlogs correspondent van de Asahi Sjim- boen meldt, dat Japansche machines Britsehe formaties achtervolgden, dia op een vliegveld bij Pangkalan ten N.W. van Belawan landden. De Ja pansche piloten vielen terstond de inrichtingen vn het vliegveld als mede daar staande vliegtuigen aar. en behaalden goede resultaten. Dit bericht toont aan, dat de Engelschen de hun nog overgebleven lucht strijdkrachten blijkbaar op Suma tra geconcentreerd hebben, om van hier uit zoo mogelijk te probee- ren, in te grijpen in den strijd op Zuid-Malakka ter verdediging van Singapore. Uitbreiding staatsmobilisatie- raad in Ned. O.-I. Batavia, 19 Januari. (A.N.P.) Bij den volksraad is een aanvullende begrooting ingediend in verband met een uitbreiding van den staatsmobi- iisatieraad in Nederlandsch-Indië. Tegen inflatie. Tokio, 19 Jan. (Domei.) Nitsji Nitsji meldt uit Saigon: Volgens be richten uit Batavia heeft de regee ring van Ned.-Indië met het doei een acute inflatie tegen te gaan een speciale verordening uitgevaardigd waarin kooplieden, die levensmidde len véxkoopen tegen hoogere dan de officieel vastgestelde prijzen, met dwangarbeid worden bedreigd voor den tijd van tien jaar of meer of boeten tot een bedrag van f 10.000. Ook wordt gemeld, dat de Ned.- Indische regeering bij decreet de be volking last heeft gegeven alle zil veren, nikkelen en koperen munten in te leveren in ruil voor nieuwe papieren munt. Overtreders zullen bestraft worden met boeten tot 3000 gulden en in beslagneming van alle in hun bezit zijnde munten. HET BEKENDE HOTEL „GER- MANIA" TE VENLO werd door een brand zwaar geteisterd. Twee kinderen van den gérant werden door Duitsche mili tairen, den Sani- tatsfeldwebel G. E. R. D. Frey- soldt en Unter- offizier Klein met gevaar voor eigen leven uit de vuurzee ge red. Enkele uren na hun redding zijn de kinderen echter overleden. (Polygoon- N. Venl. Crt.- J. Braders) »E HEROVERING VAN FEODOSIA. Bellijn, 19 Jan. (D.N.B.) In aan sluiting op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat het groote succes, 'op den Klim door Duitsche en Koemeen- scne troepen behaald, wederom be wijst, dat het den bolsjewisten, hoe roekeloos zijn hun menschen ook °e- bruiken, niet gelukt hun doel te De reiken. Het was te begrijpen, dat zij door hun voorgenomen herovering van den Krim n sterken druk wil den uitoefenen op de Z. flank der Duitsche troepen en tevens de spii- mogendheden wilden verdrijven uit de stelling, die de Zwarte zee be- heerscht. Sedert December hebben de bols jewisten steeds weer getracht, den ring om Sebastopol stuk te slaan en den Krim weer geheel in hun bezit te krijgen'door verscniilende landingen aan Z.- en W.-kust. De meeste dezer landingen konden zeer spoedig on gedaan gemaakt worden. Pas een landing op grootere schaal bij Feo- den bolsjewisten een Jüeüjk succes: de Duitsche troepen wnrriien uit, Kerts:i teruggenomen ri»„ °I)clat ze niet zouden wor- den afgesneden. aanval13 heeil een energieke tegen aanval van Duitsche en Roemeen sche afdeelingen onder bevel van den generaal der infanterie von Manstein de aan land gebrachte bolsjewisten over een aanzienlijken afstand naar het Oosten teruggewor pen. De belangrijke stad Feodosia werd hun weer ontnomen. Hoe sterk de „bolsjewistische strijdkrachten hier geweest moeten zijn, blijkt uit het feit, dat dé Duit- schers verscheidene duizenden ge vangenen gemaakt hebben en 73 pantserwagens, 77 stukken geschut en veel «der materiaal vernield of buitgemaakt hebben. Uit het succes van generaal von Manstein blijkt te vens, dat onder eenigszins gunstige klimaatsomstandigheden de Duitsche sr'-'aat nog steeds de meerdere is van zijn bolsjewistischen tegenstan der. Ook de Roemenen hebben een groot aandeel in dit succes gehad. De Duitsche luchtmacht heeft een zeer doeltreffenden steun verleend. De gevechten op den Krim blijven zich voor de bolsjewisten ongunstig ont wikkelen. Aan het overige deel van het O. front brengt de ijzeren Duitsche af weer den meedoogenloos opgedreven Sovjethorden steeds weer bloedige verliezen toe. De Sovjetaanvallen zijn thans ook tot het Donetsfront uitgebreid, doch ook daar zonder succes. TEGEN DEN VIJAND „HET IJS" HEEFT HET GRONDPERSONEEL EEN SPECIAAL WAPEN: DEN VERWARMINGSWAGEN. De dikke slangen, waardoor de warme lucht geblazen wordt, worden onder den motor aangebracht, om deze voor te verwarmen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Karnatz) DEZER DAGEN WERDEN DE INGEZAMELDE WOLLEN GOEDEREN EN PELZEN INGELADEN om te worden vervoerd naar het Oost front ten behoeve van de soldaten. (Polygoon-Meyer) Verkenningsafdeelingen uiteengedreven. Italiaansch legcrherichti Rome, 19 Jan. (Stefani.) Het Ita- liaansche weermachtbericht luidt als \olgt: Onze luchtmacht heeft vijandelij ke verkenningsafdeelingen in W. Cyrenaica aangevallen en uiteenge dreven en bovendien hevige bom bardementen en beschieting met machinegeweren van vijandelijke autocolonnes en ravitailleeringsba- ses hervat. Ondanks het slechte weer heeft de Duitsche luchtmacht de operaties te gen installaties en luchthavens op Malta voortgezet. De Engelschen hebben een aanval gedaan op Augusta en Syracuse, waardoor enkele branden werden veroorzaakt, die men terstond mees ter was Er zijn geen slachtoffers gesignaleerd. De strijd cp Malakka. In Tokio werd vanuit Malakka gemeld, dat 20.000 man Britsehe troepen door de Japansche strijd krachten in een reusachtige tang ge vat zijn. Japansche troepen zijn ach ter de Britsehe posities omgetrokken bij Johore Baliroe en hebben de spoorweg- en wegverbindingen naar Singapore afgesneden. De Britsehe verdedigingstroepen worden thans van het W. en het N. samengedrukt. De Japansche strijdkrachten, die langs de W.-kust van Malakka over Capuure. Pontian en Besar (40 km. ten Westen van Johore Baroe) op rukken, vallen de Britsehe verdedi gers, naar Domei meldt, thans aan op een plaats, die minder dan 40 km. van Singapore #brwïjderd is. De gevechten op Philippijnen. de De Japanners hebben op de Phi lippijnen telegraafstations bij Glans aan de Z. punt van Mindanao ver nield. Britsehe koopvaarders zijn tot zinken gebracht ten Z. van de Ce- bes-eilanden ten N. van Mindanao. De eilandvesting Corregidor werd met groot succes aangevallen. Ja pansche luchtstrijdkrachten hebben de vliegvelden van Rabaul en Woe- nakokor op New Britain Island aan gevallen. Een landingsafdeeling der marine heeft Likoepang aan de N. punt van Celebes bezet. De strijd in Birma. De gevechten in de provincie Te- nasserum in beneden Birma hebben voor de Japanners een gunstig ver loop. Het communiqué van Zondag meldt, dat op Jen weg van Myitta naar Tavoyy gevochten wordt, zoo dat Myitta in Japansche handen schijnt te zijn. Van Britsehe zijde ordt gezegd: „Onze troepen hebben zich in het gebied van Tenasserium met het oog op de superiariteit der vijandelijke strijdkrachten uit Tavoy op gunsti ger stellingen teruggetrokken. Het vliegveld van Tavoy zou reeds in Japansche handen zijn. EEN NIEUWE REGEERING IN HET PROTECTORAAT. Uit Praag wordt gemeld, dat de waarnemende voorzitter der legee ring dr. Krejci aan dr. Einil Hacha het ontslag van het geheele kabinet heeft aangeboden. Hij werd met de vorming van een nieuw kabinet be last en bood reeds des middags de namen van een nieuw kabinet aan met dr. Jaroslav Krejci als minister president en minister van Justitie en Landesprasident Richard Bienert als minister van Binnenlandsche zaken. Bij de eedsaflegging hield dr. Ha cha een rede waarin hij de noodza kelijkheid met het oog op de vor ming van een nieuw Europa uit eenzette om een geheel nieuwe re- geeringskoers met positieve, activisti sche krachten in te slaan. Hij wees er daarbij op, dat een vooraanstaand Duitsch ambtenaar de directe leiding overneemt van een een der belang rijkste zaken van economie en ar beid. In een verklaring der Rijksre- geering wordt gezegd, dat de nieuwe regeeririg een beslissende stap be- teekent naar het totale vergroeien van het vaderland met het groote Duitsche Rijk. In deze belijdenis ligt tevens de definitieve afzwering der zoogenaamde Tsjechische emigran ten, die op laffe wijze gedeserteerd zijn. De Duitsch-Italiaansch-JapaM- sehe ccnventie. (A.N.P.) - Met be trekking tot het tot stand komen van de Duitsch-Italiaansehe-Japansche militaire conventie verklaarde men gister van welingelichte zijde, dat deze de juiste en doelmatige vprdee- ling der militaire strijdkrachten waarborgt, om operaties van de grootste aanyalskracht voor te be reiden, weffte van doorslaggevende beteekenis zullen zijn. Nieuwe regeering in Birma. (A. N.P.) - De gouverneur van Birma heeft, naar de Britsehe berichten dienst Maandagavond uit Rangoor. meldt, sir Paw Tun met de vorming van een nieuwe Birmeesche regee ring belast. Paw Tun is opvolger van Saw, die, zooals bekend, door de Britsehe autoriteiten wordt vastge houden en niet naar Birma zal terugkeeren. Brauchitsch geopereerd. (D.N B.) - Generaal-veldmaarschalk vou Brauchitsch heeft zich aan een ope ratie moeten onderwerpen. Deze operatie is ondanks het hartgebrek, dat zich twee maanden geleden voor deed, bevredigend verloopen. De veldmaarschalk bevindt zich op den weg naar genezing en zal daarna nog een kuur van geruimen duur doormaken. De Führer heeft den veldmaarschalk zijn beste wensehe'i doen toekomen. Churchill en Roosevelt willen Europa aitle«eren aan de moord'benden van Stalin. Dat is verraad en zou de ondergang van de Westersche beschaving beteekenen. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gra- vèhhage. TREIN DOOR STOOTBLOK HEENGEREDEN. Gistermorgen is een locomotief komende uit Amsterdam te Amers foort door het stootblok van het kopspoor op perron 1 gereden en in de vestibule van het trappenhuis te rechtgekomen. Gelukkig bevonden er zich op dat moment zoo goed als geen reizigers in het trappenhuis, zoodat dit ongeval, dat 'n groote ra vage aanrichtte, nog betrekkelijk goed is. afgeloopen. Slechts één rei ziger is gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het ongeval is vermoedelijk te wij ten aan het feit, dat de rem tenge volge van de vorst niet nauwkeurig werkte. WAT „WORST" MOEST HEETEN. '-Gravenhage, 19 Jan. De „fabri kant" van een product, dat als worst werd verkocht, kocht voor gemid deld 18 cent per kg allerlei afval op, als longen, milten, dikke darmen en pensen. Hij maalde en kookte dit en verkocht het eindproduct als „wörst" voor 1.10 per kg. De volgende kooper betaalde 1.70 -ian den tus- schenhandelaar, legde het gerecht een poosje in aziin en verblijdde er de consumenten mede, die 2.40 per kg moesten betalen. Wegens het verkooepn zonder bon en prijsopdrij ving werden door ambtenaren van den C. C. C. D. eenige processen- verbaal opgemaakt. DIEFSTAL VAN TEXTIEL EN SIGARETTEN. Uit een damesconfeetiezaak aan de Jan Evertsenstraat te Amsterdam werden 240 japonnen gestolen. Bij een inbraak in het magazijn van een coöperatie van sigarenwinkels aan het Singel werd een partij sigaret ten van ongeveer 230.000 stuks ont vreemd. LIJKWAGEN BOTSTE TEGEN TRAM. Gisteren is de Maasbuurtstoom- tram op de Mookemschebaan bij Malden in botsing gekomen met een lijkwagen uit Nijmegen, waarin het, stoffelijk overschot vervoerd werd van mej. E., dat in Milsbeek bij Gennep zou worden begraven. Het paard voor den lijkwagen is op het zien van de tram schichtig geworden. De koetsier, de bejaarde 3., trok het paard, terug, waarbij de 1-jkwagen achteru:tgezet werd en het paard tegen de tram aankwam en gegrepen werd. De lijkwagen werd een eind meegesleurd, terwijl de koetsier van den bok werd ge slagen en later dood langs den weg werd gevonden. Toen de tram tot stilstand gebracht was, bleek de lijkwagen totaal versplinterd te zijn. aet lijk van den koetsier is naar Milsbeek overgebracht. HET OUDE SPREEKWOORD. „Wie een kuil graaft voor een ander Dit aloude spreekwoord bleek Vrijdag toepasselijk bij een geval van een frauduleuze slachting, dat de economische rechter te Breda te beoordeelen kreeg. C. Gmneken uit Etten-Leur had meegeholpen om een varken van zijn patroon, A. v. d. Vorst te Terheyden, clandestien te slachten. Later kreeg hij on- eenigheid met zijn patroon en om zich te wreken ging hij het geval aangeven. Echter viel hij zelf in den kuil, dien hij voor den ander gegraven had, want niet alleen noemde de ec. rechter zijn handel wijze „zeer laakbaar", doch hij kreeg bovendien 6 maanden gevan genisstraf te hooren. Zijn patroon daarentegen werd vrijgesproken, daar hij het slachten door anderen had laten verrichten en het „doen slachten" hem niet ten laste was gelegd. Zijn geval zal echter nog nader behandeld worden. DR. GOEDEWAAGEN SPREEKT VOOR STUDENTENFRONT. Amsterdam, 17 Jan. (ANP). Het studentenfront heeft Zaterdagmid dag een zeer druk bezochte bijeen komst gehouden in de aula der ge meentelijke universiteit, op welke bijeenkomst prof. dr. T. Goedewaa- gen een rede heeft gehouden over „volksgemeenschap en de universi teit". Op deze bijeenkomst «varen o.m. aanwezig burgemeester E. J. Voute, president-curator der universiteit, mr. A. J. Backer, commissaris dei- provincie N.-Holland, de hoofdcom missaris van politie, kolonel S. Tulp, de wnd. commandant van den Ned. arbeidsdienst, L. A. C. de Bock, de secr.-gen. van het dep. van ujstitie, mr. J. Schrieke, ir. C. Huygen secr.- gen. der N. S. B., de districtleider -van de N. S. B., de heer de Ruyter, prof. dr. G. A. S. Snijder, voorzitter van den Kultuurraad, dr. N. Ooster- baan, de wethouders van de ge meente Amsterdam, de heeren F. C. Guépin en ir. C. Neiszen, de heer H. W. F. Tydeman, directeur van „Winterhulp Nederland" te Amster dam. Voors waren aanwezig vele hoogleeraaren en studentendelega ties van de Nederlandsche universi teiten. De bijeenkomst werd 'besloten met Djt nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 20 Jan. onder: 18.05 21 Jan. op: 9.36 MAAN 20 Jan. op: 11.20 onder: 22.49 24 Januari Eerste kwartier. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Woensdag 21, Donder dag 22 en Vrijdag 23 Janari 1942 de uitreiking zal plaats hebben van de navolgende distributiebescheiden, te weten: 1. Zeepkaarten DR, bevattende 3 bonnen voor zeep en zeepkaarten DS, bevattende 3 bonnen voor toi letzeep. Kinderen, die op 1 Februari 1942 den leeftijd van 2 jaren nog niet hebben bereikt en dus geboren zijn na 1 Februari 1940 ontvangen 1 kaart DR alsmede 1 kaart DS. Kinderen, die op 1 Februari 1942 den leeftijd van 2 jaar hebben be reikt, doch op dien datum nog geen. 8 jaar oud zijn (derhalve geboren na 1 Fehr. 1934, doch voor 2 Feb. 1940) ontvangen 1 kaart DR. 2e. Bonkaarten voor bij zonderen arbeid t Kaarten JA02, JB02 en JC02, uitsluitend voor personen, die in de gemeente Alkmaar hun werk ver richten. Zelfverzorgers, van wie het vakje R1 of LI van de stamkaart is geda teerd, komen niet voor kaarten voor bijzondere arbeid in aanmer king. De uitreiking zal geschieden in het schoolgebouw aan de Brillesteeg. Het kantoor zal op bovengenoemde data geopend zijn van 9j412 uur v.m. en van 15 uur n.m. De kaarten worden alleen uitge reikt op vertoon van de distributie stamkaart. Aan personen beneden 18 jaar worden geen distributiebe scheiden afgegeven. JHen is verplicht zich vóór bet verlaten van het uit reikingslokaal te overtuigen, of alle distributiebescheiden zijn uitgereikt. Alkmaar, 20 Januari 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. LANGEMARCK-OPLEIDING. 's-Gravenhage, 17 Jan. Op 1 April 1942 zullen de eerste Nederlandsche candidaten van de Langemarck- opleiding hun studie te Hannover beginnen. Vanaf heden kunnen flinke jonge mannen van 17 tot 24 jaar, die voor verdere studie in aan merking meenen te komen, doch zelf niet over de middelen daartoe be schikken. zich voor den nieuwen cursus aanmelden. Deze begint 1 Oct. 1942 Er wordt de aandacht op geves tigd, dat de 'Langemacrk-opleiding in het algemeen bij het tot dusverre uitgeoëfende beroep moet kunnen aansluiten. Verdere inlichtingen en voorlich ting worden verstrekt door het Langemarckstudium, Waasdorper- weg 12, Den Haag. Aangehouden. - Grensambtena- ren hebben thans bij Budel voor de tweede maal eenige personen aan gehouden, die juweelen over de grens wilden smokkelen. Nu ging het om een partij brillanten van zeer groote waarde. De diaders zijn aange houden, terwijl de kostbaarheden in beslag werden genomen. De daders, aldus het A.N.P., zijn van Joodsche afkomst. Diesviering gaat niet dooi'. - De rector magnificus van de technische hoogeschool te Delft heeft bekend doen maken, dat de viering van den Dies der hoogeschool op 22 Januari a s. niet kan doorgaan. N.V.D. helpt te Maastricht. - Ntd. Volksdienist heeft opnieuw een bedrag van 20.000 gulden beschik baar gesteld voor de slachtoffers van het bombardement van Maastricht op 27 November j.l. 60 jaar getrouwd. - Zaterdag herdacht het echtpaar K. H. Oberink —Lam, wonende te Bunnik, zijn 60- jarig huwelijksfeest. De beide oudjes, die resp. 84 en 85 jaar oud zijn, mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Belangrijke gift. - Naar het A.N.P. van de hoofdafdeelinig van de landelijke leiding van Winterhulp Nederland verneemt, heeft de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. te 's-Gra venhage aan de Winterhulp Neder land een gift van 250.000 doen toe komen. een woord van dank, uitgesproken door den heer J. L. J. van Apel doorn, waarna de aanwezigen staan de liet zesde couplet van het „Wil helmus" zongen. Na afloop van de bijeenkomst in de aula werd een receptie gehouden in het afdeelingshuis van het stu dentenfront aan de Weteringschans, waarna men zich aan een gemeen- schappelijken stamppotmaaltijd ver- eenigde in het restaurant van de Apollohal.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1