DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. %ÊÊÈÈSËHÊ& i Verbitterde gevechten aan het Donetzfront. De oorlog in Oost-Azië Productieslag eere-taak voor de boeren. DISTRIBUTIE-NIEUWS I ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 18. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, oo t lOto postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 11 Januari 1*42. Dtitlschfand strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer 21 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend. Aan het Donetsfront is het ook gisteren tot verbitterde gevech ten gekomen. Vijandelijke strijd krachten, die aan den bovenloop van de rivier de Duitsche linies binnengedrongen waren, werden in tegenaanval teruggeworpen. Daarbij verloren de Sowjets 1.100 dooden en eenige honder den gevangenen, benevens 19 kanonnen en 30 machinegewe- ren. Ook in den centralen en N. frontsector zette de vijand zijn aanvallen voort. Bij de afweer- gevechten en bij succesvolle te genaanvallen leed de vijand op nieuw zware verliezen aan men- schen en materiaal. De buit in den slag om Fedo- sia is thans gestegen tot 10.605 gevangenen, 85 tanks en 177 ka nonnen. Het luchtwapen heeft in de Straat van Kertsj een groot vij andelijk koopvaardijschip door het neerwerpen van bommen beschadigd en aan het geheele O. front met succes in den af- weerstrijd ingegrepen. Een duikboot heeft op de ijs- zee van een krachtig beveiligd vijandelijke convooi een torpedo- bootjager en een stoomschip tot zinken gebracht. Een tweede torpedobootjager en twee stoom schepen werden met torpedo- treffers beschadigd. Bij gewapende verkenningen boven de wateren rondom Enge land hebben gevechtsvliegtuigen bomtreffers geplaatst op haven- instalaties en een groote fabriek aan de O-kust van Engeland, benevens op een radiostation in Z.-O. Engeland. In N.-Afrika zwakke activi teit der wederzijdsche artillerie. Bewegingen van Britsche troe pen op den kustweg en scheeps- doelen voor de N.-Afrikaansche kust werden met goed effect gebombardeerd. Succesvolle luchtaanvallen zijn overdag en des nachts gericht op La Valetta en Britsche vlieg velden op het eiland Malta. In den afgeloopen nacht heeft de vijand met zwakke strijd krachten bommen geworpen in het kustgebied van N. W. Duitschland. Er ontstond eenige schade aan huizen. Vier der aanvallende Britsche bommen werpers werden neergeschoten. Hierbij behaalde de eerste lui tenant Becker zijn 9e, 10e en 11e nachtelijke jachtoverwin- ning. De strijd cp Malakka. In een speciaal bericht uit Malak ka wordt gemeld, dat een verinieti- gingsslag tegen de Britten is begon nen, die in het Z. deel der provincie Johore omsingeld zijn. Ten Z. van Segamati zijn reeds sterke Britsche afdeelingen ingesloten, evenals bij Batoe Pakat. Japanners zijn op vele plaatsen langs d!e W. kust ten Z. van Malakka geland en hebben hun vijanden den aftocht afgesneden. Als deze tegenstanders circa 20.000 man verslagen zijn, begint de groote aanval op Singapore. Zwa re bommenwerpers hebben Dinsdag avond brisant- en brandbommen op militaire installaties der stad gewor pen. Het vliegveld van Selatar aan de N. kust van het eiland Singapore werd met succes aangevallen. De Japansche opmarsch in Birma. De bezetting van de belangrijkste steunpunten aan de Birmeesche kust heeft het de Japans-he weermacht mogelijk gemaakt haar operaties, welke gericht zijn tegen Rangoon en Z.-Birma, alsmede strategische ope raties in het gebied van de Golf van Bengalen uit te voeren. Wat in het bijzonder de bezetting van Tavoy betreft, zoo is de economische betee kenis hiervan zeer groot, omdat Tavoy met 30.000 inwoners de cen trale plaats is voor den handel in rijst, tin en rubber. Na de beietting van Rangoon en Singapore zullen de Japanners over een kustfront be schikken met een breedte van bijna 2.000 kilometer, dat aan beide kanten begrensd wordt door zeer belang rijke steunpunten en in den rug door een lang verdedigingssysteem tegen aanvallen beschermd is. Men gelooft in Tokio, dat vooral die gevolgen voor de positie van Tsjoengking onvermijdelijk zullen zijn, dat iedere verbinding met de Anglo-Amerikaansche bondgenooten dan afgesneden zal zijn. Naar verluidt, worden de aanvallen op Birma vanuit twee richtingen gedaan. Ten eerste uit de richting van Tavoy ter hoogte van Bangkol langs de W.-kust van Birma naar het Z. Ten tweede in zuiver W. rich ting van het gebied der Thailandsch- Birmeesche grens in de richting van Moelmein. Men is er te Tokio van overtuigd, dat deze nieuwe operaties tegen het gebied van Rangoon wor den ondernomen met het doel het verkeer langs den Birm-aweg af te snijden. 6 POST OP WACHT OOSTEN. HET VERKLARINGEN VAN CHURCHILL IN HET LAGERHUIS Londen, 21 Jan. (A.N.P.) In het Lagerhuis heeft Churchill onder meer verklaard: „Ik deel natuurlijk de ongerustheid over den rpilitairen toestand in het Verre Oosten, doch ik deel eveneens het groeiende ver trouwen in het mogelijke eindresul taat van dit conflict. Ik stel voor dat wij drie dagen besteden aan de algemeene debatten ever den oor logstoestand. Churchill zeide voorts, dat het voor het Lagerhuis veel aangena mer zou zijn, indien de vergadering werd geopend met eeh voorstel tot verdaging. Indien bij het debat iets ter sprake zou komen, dat een uit daging aan de regeering blijkt te zijn, dan zou ik, aldus Churchill, op den tweeden of dei'den dag een motie van vertrouwen willen voor stellen. Doordat daarbij amende menten van weiken aard ook kun nen wi den. ingediend, zouden de afgevaardigden elke moeilijkheid, die zij meenten te zien, in doeltref- fenden vorm naar voren kunnen brengen. Churchill verklaarde be reid te zijn het debat te openen en zoo noodig ook te beëindigen. t Een sterke critiek. Lissabon, 21 Jan. (A.N.P.) Vol gens den Britschen berichtendienst heeft Churchill in de bijeenkoms van 't Lagerhuis van gisteren klaar blijkelijk kunnen opmerken, hoe sterk de critiek is, welke tijdens zijn afwezigheid is gerezen. Hij deelde mede, dat het Huis nog eenige dagen moest wachten op „een der belangrijkste verklaringen bi dezen oorlog." Hij stelde vervol gens voor dat zijn redevoeringen op gramofoonplaten zouden worden opgenomen en door den omroep -ver spreid. Na toestemming van het Lagerhuis zouden de redevoeringen voor den omroep worden vrijge laten. Het Lagerhuis protesteerde echter levendig tegen dit voorstel. Ook het voorstel, uittreksels der redevoeringen van Churchill voor Australië en Zuid-Afrika vrij te laten, vond geen instemming, daar het Huis blijkbaar van opvatting is, dat een dergelijke nieuwigheid geen voorrecht der regeering behoort te zijn. Naar de Britsche berichtendienst nader meldt, heeft Churchill zijn voorstel, volgens hetwelk zijn eerst volgend verslag voer den oorlogs toestand, in het Lagerhuis uitge bracht, op gramofoonplaten zou worden opgenoihen, ingetrokken. De Duitsche pers over Churchills verklaringen Berlijn, 21 Januari (D.N.B.) De Duitsche pers noemti Churchills eerste optreden in het Lagerhuis na zijn bezoek aan Washington een stemmig een „vlucht in dei open baarheid", omdat de Engelsche pre mier weigerde in een geheime bij eenkomst rekening en verantwoor- ding af te leggen. Tegen het groeien de wantrouwen kan Churchill nog slechts optreden door goochelkun sten en afleidingsmainoeuvres, om de situatie nog gedeeltelijk te red den. De Berliner Börsenzeitun (Hoffmann-P.K. Schombortzky).1 schrijft: „Als Churchill den verte" BISSCHOPSJUBILEUM VAN DEN PAUS. Op 13 Mei a.s. viert paus Pius XII zijn zilveren bisschopsjubileum. De kardinaal-secretaris mgr. Maglione zond in dit verband aan de pause lijke nuntii en bisschoppen der ge heele wereld richtlijnen voor de vie ring, die overigens op last van den paus sober zal geschieden. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 22 Jan. onder: 18.08 23 Jan. op: 9.34 MAAN 22 Jan. op: 12.09 onder: 24 Januari Eerste kwartier. BIJ DE SOLDATEN VAN HET DUITSCHE AFRIKA-CORPS. - Tijdens een moeilijken marsch door de woestijn. (Orbis-Hoiland-P.K. Mossmüller) VOOR DE JONGENS VAN DE SCHOENFABRIEK TE VOLENDAM werd een wedstrijd op de schaats gehouden, w"aarbij een paar warme pantoffels voor den winnaar beschikbaar werden gesteld. Tijdens den wedstrijd, waarvoor groote belangstelling bestond. (folygoon-Zeylemaker) Havenwerken van Derna en Tobroek gebombardeerd. Rome, 21 Jan. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 598 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Zwakke activiteit van de artillerie aan het front van Cyrenaica. Gemo toriseerde en gepantserde vijande lijke colonnes werden doeltreffend aangevallen door luchtformaties, die met goed resultaat ook de haven werken van Derna en Tobroek bom bardeerden en een voor anker lig gend schip in brand schoten. Duit sche vliegtuigen lieten bommen val len van groot en middelmatig kali ber op belangrijke militaire doelen tijdens verscheidene aanvallen op het eiland Malta. Een schip van middelbare groote werd in de haven van La Valetta getroffen. Een Hur ricane en een Gladiator werden in luchtgevechten neergeschoten. In den nacht van Maandag vlogen En gelsche vliegtuigen boven het gebied van Eleusis in Griekenland, en wier pen brandbommen uit, die slechts eenige schade berokkenden aan woonhuizen. AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY AFGETREDEN Stockholm, 21 Jan. (D.N.B.) De Engelsche Nieuwsdienst meldt, dat de aartsbisschop van Canterbury, mgr. Cosmo Gordon Lang, Woens dagochtend voor de plenaire ver gadering der Synode van Canter bury heeft meegedeeld zijn ambt1 te willen neerleggen. De prelaat, die 78 jaar oud is, motiveerde zijn af treden met zijn hooge-n leeftijd. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 22 Jan. Heden avond van 19.4520 uur spréékt Max Blokzijl via den zender Hilver sum II in zijn serie Brandende Kwesties over het onderwerp: Bijltjesdag." Engelsch verkeersvliegtuig ver ongelukt. (A.N.P.) - De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat een vier motorig Britsch vliegtuig van den dienst GibraltarMaltaEgypte bij Acebuche, een plaats in de buurt van Tarifa (Zuidpunt van Spanje) is neergestort. De tien inzittenden zijn om het leven gekomen. Militaire dienstplicht in Austra lië? (D.N.B.) - Uit Melbourne ver luidt van betrouwbare zijde, dat het Australische oo-rlogskabinet besloten heeft een wet uit te vaardigen, waardoor Australiërs onderworpen worden aan den militairen dienst plicht. Keitel bij Horlhy. (D.N.B.) - Generaal-veldmaarsohalk Keitel is gistermiddag door den Hongaar- sehen rijksbestuurder Horthy in audiëntie ontvangen. Later zat hij aan bij een noenmaal, door den rijksbestuurder in kleinen kring aangeboden. genwooi'digers van 't Engelsche volk mededeelingen had te doen, die voor de Engelsche politiek iets goeds konden- beteekenen, heeft hij steeds het middel der geheime bijeenkomst gekozen, om uitvoerig en tot zijn meerdere eere te spraken. Wat hij thans zijn volk heeft te vertellen, is 1 weinig verheugend." DE CONFERENTIE TE RIO. Lissabon, 21 Jan. (D.N.B.) Op de Pan-Amerikaansche conferentie heeft Chili erop. gèwezen, dat het de be trekkingen met de asmogendheden niet kan afbreken, wanneer niet de Amerikaansche vloot wordt gezon den om zijn kust te beschermen. De pogingen, een algemeen af breken der betrekkingen van de landen van het W. halfrond met de asmogendheden tot stand te brengen, zijn Dinsdag, naar United Press op merkt, op „een dood punt" gekomen en de crisis zal ir. de buitengewone zitting van de hoofdcommissie voor de verdediging vai. het halfrond op Woensdag openlijk aan het licht ko men. De voorstellers van de resolu tie, die het afbreken der betrekkin gen eischt, hebben geweigerd, hun houding te wijzigen en een Argen- tijnseh compromisvoorstel aan te nemen, op grond waarvan het ieder land zou zijn toegestaan, de betrek kingen met de asmogendheden af te breken, wanr.eer en onder welke om standigheden het dit zelf wensche- lijk acht. Genève, 21 Jan. (D.N.B.) Na bijna een week is de conferentie van den Amerikaanschen minister v. buiten landsche zaken in Rio de Janeiro vandaag op een dood punt gekomen en is zij geen stap verder als bij de opening op jl. Donderdag. De „ver klaring van Rio, welke men vandaag verwachtte, is uitgesteld tot morgen, misschien zelfs tot Vrijdag. Deze ver klaring zal misschien nog langer worden uitgesteld. De Ver. Staten hebben voorgesteld een conferentie van financieele deskundigen te be leggen om een valuta-stabiliseerings- plan uit te werken. De Z.-Amerikaansche staten hebben niets te vreezen. Berlijn, 21 Jan. (ANP). Duitsch land, Italië en Japan hebben, naar men in de Wilhelmstrasse t.a. van de conferentie te Rio verklaart, den Z.-Amerikaanschen staten te ver staan gegeven, dat zij van de spil- mogendheden niets te vreezen heb ben, maar integendeel op grond van hun economische structuur en hun natuurlijke betrekkingen van Euro pa alles kunnen verwachten. Waartoe men in Rio ook moge besluiten, eens zal, zoo verklaarde men ten slotte, de publicatie van de middelen, waarmede Sumner Welles trachtte op te treden, licht werpen op de politiek van Roosevelt, maar tevens ook op de dapperheid en den persoonlijken moed, waarmede enkele Zuid-Amerikaansche staats lieden tot het laatste toe weei'stand bieden aan den druk uit 't Noorden. Helpt moeder en kind Wordt lid van den NEDERLANDSCHEN VOLKSD1ENST! Toen oud-minister Posthuma 18 Aug. in een vergadering van verte genwoordigers van landbouworgani saties het onderwerp behandelde Nederland voedt zich zelf" was dit de inzet van de ingestelde commis sie Posthuma om de productie-op brengt bij de bestaande mogelijkhe den zoo hoog mogelijk op te voeren. De heer Posthuma betoogde, op grond van zijn vierjarige ervaring gedurende den wereldoorlog 1914 1918, dat Nederland moet trachten, zich zelf te voeden. Uitvoerig be lichtte hij toen, hoe verkeerd het was geweest om over het hoofd te zien, dat voor landbouw, veeteelt en visscherij ook een coneurrentie- vraagstuk bestond en dat zij onbe schermd aan de concurrentie met den extensieven landbouw van overzee ten gronde moesten gaan. Door het eten van overzee te halen deed men de Nederlandsche verbouwers van dat voedsel dermate concurrentie aan, dat zij zich nauwelijks konden handhaven. Dit had natuurlijk ook een terugslag op den middenstand. In een landbouwcentrum als Alk maar heeft men ter dege ondervon den wat het beteekent wanneer de omwotiende land en tuinbouwbe- volking nauwelijks het noodige kan bekomen. Vooral het feit dat ons land Mei 1940 in den ooriog werd be trokken, maakte het noodzakelijk, dat men zich op de oorlogseconomie ging instellen en er naar streefde, zoo veel mogelijk profijt van onzen bodem te trekken. Ondanks zijn critiek op het verle den moest de heer Posthuma erken nen dat hoewel tot dusver land en tuinbouw steeds in den hoek wer den gedrukt, de prestaties daarvan hooger waren dan in eenig land ter wereld en dit ondanks het feit, dat, wetenschappelijk gesproken, de Ne derlandsche bodem eigenlijk geen landbouwgrond is. Misschien is dit resultaat juist bereikt, doordat men van staatswege geen beschermende maatregelen nam, waardoor de Hol- landsche boer om zich te kunnen handhaven met de tanden op elkaar zich de hoogste inspanning getroost te. Met den heer Posthuma zijn wij het echter eens, dat de oorlogstoe stand, waarin wij verkeeren, vor dert, dat de grootste inspanning wordt getoond -m de bodemop brengst ten bate van de voedsel voorziening van ons volk te verhoo- gen. Dit zal duidelijk zijn wanneer men weet, dat onze behoefte aan broodgraan slechts voor 38 pet. uit onze eigen productie gedekt wordt en die aan boter, vet en margarine slechts voor 50 pet.. Per hoofd van de bevolking is er in ons land slechts 3000 M2. cultuurgrond beschikbaar waarvan 2/5 benut wordt als bouw land en 3/5 als grasland. Onze land en tuinbouw stond dus bij den pro- ductielag van het vorig jaar voor 'n zeer moeilijke taak. Wel werd ge hoopt, dat het graan voor ons vee voeder door de Duitsche verovering van de Oekraine spoedig naar ons land zou vloeien doch men bleef het onverantwoord achten, daarop ge heel te bouwen. Daarom werd ge propageerd, geen stukje grond braak te laten liggen, het grasland beter te benutten, meer aardappelen en graan te telen en het vee ook in den win ter met voedsel van eigen bodem te voeren. De broodgraanbehoefte in ons land bedraagt 900.000 ton, waarvan 644.000 ton werden ingevoerd, plus 925.000 ton mais, 200.000 gerst en 109.000 ton rijst. Het wegvallen van den invoer maakte dan ook, dat het harde noodaak was geworden ons zelf te voeden. Allereerst slaagde men er in de 129000 H.A. oppervlakte aardappelen tot 160000 op te voeren. Voor de uit breiding van de koolzaadteelt was het weer niet gunstig, doch voor dit jaar wordt er alles op gezet om er nog een belangrijke oppervlakte koolzaad bij te krijgen. Om in de stij gende behoefte aan bouwland te voorzien, moest het scheuren van grasland worden bevorderd. Het vo rig jaar werd reeds 22000 H.A. gras land in bouwland omgezet, terwijl hieraan dit voorjaar 100000 H.A. wordt toegevoegd. De taak, aan de boeren opgelegd, is geen gemakkelijke. Van hen wor den de hoogst mogelijke opbrengsten verwacht, terwijl de te treffen maat regelen gepaard gaan met bedrijfs- belemmeringen, die alles behalve aangenaam zijn. Wij behoeven slechts aan de veevorderingen te herinneren, waarbij zelfs een klein boertje met drie koeien er nog een moet afstaan. De overheid neemt deze maatregelen echter niet voor haar genoegen, maar in het belang van de voedselvoorziening van ons volk. De zeer strenge winter, die al niet meer verwacht werd, deed in de Een volk dat zich zelve kan voeden is een vrij volk. akkers alle wintertarwe bevriezen, met als gevolg, dat straks opnieuw moet worden ingezaaid, waardoor de beschikbare tarwe voor de voeding nog weer wordt verminderd. Boven dien heeft de boer niet meer de be schikking over de benoodigde kunst mest. Oppervlakkig bezien, lijkt het dus niet mogelijk, de opbrengst van den bodem te vermeerderen. Nood leert echter bidden. De nood maakt in ieder geval, dat men thans aan dacht schenkt aan zaken waarover men anders gemakshalve heenloopt. De commissiee-Posthuma doet het mogelijke, onze boeren vroegtijdig op de hoogte te brengen <>m tot een verhoogde opbrengst te geraken. Daartoe belegt ze in tal van centra's vergaderingen om de noodige voor lichting te laten geven door onze landbouwconsulenten. De vorige week Vrijdag werd ook in Alkmaar zoo'n vergadering gehouden, die he laas slechts door een 50-tal boeren was bezocht. In deze vergadering heeft ir. Lienesch duidelijk gemaakt, hoe het bij de bestaande middelen mogelijk is tot een verhoogde op brengst van den bodem te komen, Hij wees er vooral op, dat de boer thans voor alles aandacht aan de structuur van den grond, met het oog op het te telen gewas, moet schenken. Ter vergadering bleek zonneklaar hoe een conservatief pol derbestuur als dat van den Castri- cummerpolder, dat het lage land on der Uitgeest letterlijk laat verdrin ken, de opbrengst van dat land zeer kan schaden. De voorzitter, mr. Slob, zegde terecht maatregelen daartegen toe. De landbouwer krijgt thans wel veel met de wetenschap te maken. De opbrengst van den bodem is door de natuur begrensd en waar de om standigheden er' toe dwingen die grens te overschrijden, daar kan dat niét anders gaan dan ten koste van het product. Geforceerde productie moet den bodem uitputten ter wijl het product in kwaliteit afneemt en zijn biologische waarde verliest, In de jaren die achter ons liggen, werd ten koste van onzen bodem, te veel met kunstmest gewerkt. Door het betoog van ir. Lienesch werd het ons duidelijk, dat het voor onzen bodem geen nadeel is, dat men de zen thans ter bevordering van de biologische werking, meer van orga nische stoffen voorziet, omdat het proces van groeien en dijen een biologisch verschijnsel is. Aangezien nu de mensch volko men afhankelijk is van het voedsel, dat hij tot zich neemt, zal men moe ten aannemen, dat een teruggang in de biologische waarde van het voedsel zich op den duur zal afspie gelen in de physieke struktuur van den mensch en ook in zijn geestes leven, voor zoover dit afhankelijk is van en functioneert donr physieke organen. De bevordering van de biologi sche werking in den grond is dus ook om andere redenen van groote beteekenis. Wat thans van den boer gevorderd wordt, eischt veel meer arbeid dan daaraan in het verleden kon worden besteed. Daarteegen- over moeten dus andere prijzen staan dan de hongerprijzen van het verleden. Het is de taak van den Landstand daarvoor regelend op te treden en er voor te waken, dat straks de boer niet weer in de duis ternis terugvalt. Hoofdzaak is echter thans, dat iedere boer op zijn bedrijf het mo gelijke doet om tot een verhoogde opbrengst van den bodem te komen. Daarom hebben wij hier nog eens de aandacht gevestigd op den voor lichtingsdienst van de Commissie Posthuma. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. HENSBROEK. Bonkaarten voor zweren en zéér zwaren arbeid en van zeepkaarten voor kinderen worden afgegeven voor inwoners van wijk B op Vrij dag 23 Jan. van 912 uur in de oude school te Spierdijk; voor inwoners van de wijken A en C ten gemeen tehuize van 25 uur. Tevens zullen daar uitgereikt wor den de rantsoenbonnen zeep voor vuilen arbeid, tegen overlegging van de distributiestamkaart der be trokken personen. EGMOND AAN ZEE. - Extra zeepkaarten voor kinderen en bonkaar ten voor bij zonderen arbeid zullen in deze gemeente worden uitgereikt op Vrijdag 23 Januari van 912 en 25 uur in het oude distributiekantoor.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1