ing, 9 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. sbureau VROEGER EN NU- /ijk. niddelirig. Nog steeds hevige gevechten aan he^t Ö.-front. De oorlog in Oost-Azië De strijd in het Oosten. Pagina 4, OmSEM-ROTTCROAM nten AKERSLOOT, elegenheid te stellen iten verlengen of te a.s. vanwege boven- r inwoners van: straat 65, iederen tr. Bonken burg 15 a, tot 5 uur. u-school, Bonkenburg m 4 tot 5 uur. Er zal >rden gehouden te orpsstraat 65, iederen rur. Er zal! dus geen n te Limmen. aats iederen laatsten werkgevers dienen toor Beverwijk, tel. ,N THEE ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 20. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar ƒ2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, ot i postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330, Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N, Adema, Alkmaar. Zaterdag 24 Januari 1942. Duitschtand strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van d^n Führer 23 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend. In het O. nog steeds hevige ge vechten. Bij een tegenaanval in het centrale deel van het front werden den vijand wederom zware bloedige verliezen toegebracht. 35 kanonnen, alsmede talrijke zware wapens vielen in onze handen. In het zeegebied rond Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrij groot vrachtschip met bom men beschadigd. Nachtelijke aan vallen der luchtmacht waren ge richt tegen havens en militaire inrichtingen in" zuid- en zuidoost- Engeland. In N.-Afrika hebben Duitsche en It^liaansche troepen den ver slagen vijand achtervolgd. Tot dusver werden 10 Britsche pant serwagens, 46 kanonnen en meer dan 100 auto's buitgemaakt of vernield. Formaties van de Duit sche en de Italiaa*ische luchtmacht hebben den in het gebied ten Z. van Agedabia op de vlucht ge dreven Britsche troepen nieuwe zware verliezen toegebracht. Op het eiland Malta zijn lucht en zeesteunpunten van den vijand overdag en des nachts door Duit sche gevechtsvliegtuigen gebom bardeerd. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht op .enkele plaatsen in W.-Duitschland, o.a. op woonwijken en openbare gebouwen te Münster, brisant-" en brandbommen geworpen. Eenhe den der marine hebben drie Brit sche bommenwerpers neergehaald. De strijd op Malakka. Tokio, 23 Jan. (D.N.B.) De langs de Westkust van Malakka oprukken de Japansche troepen hebben, naar Domei meldt, Donderdag in een sector de 45ste Indische brigade aangevallen en vernietigd. Zeven honderd gevangenen werden bin nengebracht, acht stukken veldge schut, veertig pantserauto's en 600 vrachtauto's konden worden buit gemaakt. De gevechten in Birma. Bangkok, 23 Jan. (D.N.B.) Naar de zender Rangoon meldt, bevinden de Japansche troepen zich 70 km O. van Rangoon. De zender heeft toege geven, dat bij den luchtaanval var gisteren op Rangoon vliefvelden en hangars in brand gezet'zijn. In ge heel centraal-Birma heerschte Don derdag groote activiteit van Japan sche vliegers. Naar de woordvoerder van het Britsche commando te Rangoon er kend heeft, is de toestand voor Bir ma wegens de grootere getalssterkte van den vijand hopeloos. Ook do Burmaansche minister van onderwijs heeft in een Donderdagavond gehou den radiorede verklaard, dat de situatie hopeloos is. De Japanners beheerschten de Straat v. Malakka. het Z. deel van den Stilien Oceaan en de Chineesche Zee. Uit Engeland was geen vlootversterking meer te verwachten. Bedreiging van Nieuw Guinea. Genève, 23 Jan. (A.N.P.) Volgens berichten uit Londen heeft de Australische minister van ludhtvaart in Melbourne bekend gemaakt, dat meer dan één vliegtuigmoedei-schip, verscheidene Japansche marinevlieg tuigen en oorlogsschepen geconcen treerd zijn in de nabijheid van de Bismarck-arehipel. Men moet reke ning houden met het gevaar van een grooten aanval op Nieuw Guinea, die mogelijk nog heden kan beginnen. HET COMPROMISVOORSTEL TE RIO. Buenos Aires, 23 Jan. (D.N.B.) De tekst der formule, waarmee Argentinië en Chili heben ingestemd en die kans heeft in de plenaire bij- eenkomst te worden aangenomen, .lüidt: 1. De Amerikaansche republieken bekrachtigen de verklaringen, vol gens welke bij elke aanvalsdaad van een niet-Amerikaansche mogend- heid tegen een van haar beschouwen als een aggressieve daad tegen haar alle, omdat een dergelijke daad een maatregel tegen de vrijheid en de onafhankelijk der Amerikaansche staten beteekent. 2- De Amerikaansche republieken bevestigen haar volkomen solidari teit en haar besluit tot samenwer king en wederzijdsche bescherming; +?1 i Ultwerking van den even- tueelen aanval op het halfrond heeft opgehouden. verklare^6"1®™^110 rePU'blieken JoucemSe'4*5T' terwijl ziJ haar soucereme rechten uitoefenen en in overeenstemming met haar constitu- üoneele instellingen. v00r ZQ0 ver ^aar toestemming geven dat zij de diplomatieke betrekkin7ën mot Japan, Duitshland 7n italfé nie kunnen handhaven, omdat Japan een land van ons continent heeft aangevallen en de beide andere dat land den oorlog hebben verklaard. 4. De Amerikaansche republieken verklaren tenslotte, dat zij, alvorens de in het vorige artikel gfnoamde bepalingen van kracht worden, met elkander overleg plegen, opdat de besluiten gemeenschappelijk en een stemmig worden genomen. Naar voorts gemeld wordt, heeft de Amerikaansche ambassadeur te Buenos Aires namens Sumner Welles een bezoek aan den Argentijnschen vicèpresident, Castillo, gebracht gn de voorgestelde formule met hem besproken. Castillo hield zich echter strikt aan de voorwaarde, dat het voorstel door het parlement en de regeering geratificeerd moest wor den. Een compromis-voorstel. Buenos-Aires, 24 Jan. ^(D.N.B.) Als nieuwste phase der 'politieke ontwikkeling woydt door het departement van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat er een compromis-formule te Rio gevon den is. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Rio meldt, is de tekst van art. 3 der compromis-formule als volgt: „Be Amerikaansche republieken, in overeenstemming-met dê rechts gebruiken, welke in haar binnen- landsche wetgeving zijn vastgelegd en met inachtneming.van de posi tie en de omstandigheden van eik- land afzonderlijk met betrekking" tot dit conflict, bevelen aan, de betrekkingen met Japan, Duitsch- land en Italië te verbreken, omdat een van deze staten het eerst de Amerikaansche republieken heeft aangevallen en de beide éndere staten aan een Amerikaansch land den oorlog verklaard hebben". De Britten vernelden den aftocht. Italiaansche legerbericht Rome, 23 Jan. (Stefani). De vijand versnelde gisteren zijn aftocht in de richting van Agedabia onder'den K'achtigen druk van de gemechani seerde ItaliaanschDuitsche afdee- lingen. Tijdens de krijgsverrichtin gen werden talrijke gevangenen ge maakt. De buit bedraagt tot dusver 47 stukken artillerie, eenige tien tallen tanks en pantserwagen ter wijl meer dan 100 vrachtauto's wer den vernield of buitgemaakt. De Italiaansch—Duitsphe luchtmacht, welker superioriteit door de over winningen bevestigd wordt, zet on vermoeid haar taak voort en doet aanvallen op colonnes gemotoriseer de strijdmiddelen, concentraties vij- andfjiijke troepen, opslagplaatsen en vijandelijke hoofdkwartieren. De aanvallen ^everen voortreffelijke re sultaten op. De luchtmacht zet ook energiek het bombardement van Malta voort. 61 dooden in St. Etienne. (D.N B.) - Het mijnongeluk te St. Etienne heeft volgens de jongste of- ficieele inlichtingen 61 dooden en 67 gewonden geëischt. Elk lijken heeft men tot dusver nog niet kunnen bergen. i TOCHTDVERREDENE-^oe^K°,J 0E(„ BEROEMDE ELISTEDEN- achtige stadies oePen rijders tijdens hun rit langs de schilder- J IPolygoon-v. Bilsen). WINNAARS VAN DEN ELFSTEDENTOCHT VAN LINKS NAaR RECHTS J. v. d. Bij (derde), Sietze de Groot Weidum (winnaar) en de tweede aankomende D. de Jong uit Huizum. (Polygóon-Sagers). Berlijn, 23 Jan. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt gemeld, dat Duitsche troepen op den 21 sten bij een vorst van 25 graden aan het Donetzfront herhaalde bolsjewis tische aanvallen hebben afgeslagen met zware verliezen voor de aan vallers. De vijand richtte vooral zijn aanvallen op een door de Duitschers bezette plaats. Hij werd afgeslagen en liet 300 dooden achter. Daarna ondernamen -de Duitsche afdeelingen een geslaag den tegenaanval. Nadat een vijan delijk bataljon verslagen was, werd een plaats genomen. Daarbij werden 200 bolsjewisten gevangen genomen. Op den ^22sten deden Duitsche vliegtuigen in de centrale zóne bij zondei' heftige aanvallen. In den centralen sector hebben Duitsche infanteristen gisteren bij strenge vorst 11 opeenvolgende bolsjewistische aanvallen afgesla gen. De vijand leed zware ver liezen. De strijd op de Krjm. Berlijn, 23 Jan. Van militaire zijde verneemt het D. N. B., dat de bolsjewisten de laatste dagen ver scheidene uitvallen uit het beleger de Sebastopol hebben gedaan, die' alle mislukten. Op den 21en deed de vijand wederom met een vrij sterke troepenmacht een aanval, ditmaal op den noordelijken vleu gel der Duitsche troepen. Ook deze aanval werd voor de Duitsche stellingen afgeslagen. DE STRIJD IN NED.« INDIE. Aanval op Abang. Tokio, 23 Jan. (DNB). Japansche luchtstrijdkrachten der marine, die sedert 19 Jan. boven de Straat van Malakka en aan de Noordukst van Sumatra opereeren hebben, naar Do mei meldt, de haven Sabang op N.- Sumatra aangevallen, welke een verbindingsbasis voor het verkeer met Indië vormt. De Japanners be stookten het vliegveld met bommen, waardoor groote schade ontstond. Bovendien bombardeerden zij de haveninstallaties en pakhuizen, brachten een koopvaarder van 2.000 brt. tot zinken in de docks en beschadigden een tweeden koop vaarder van 7.000 brt. zwaar in de Straat van Malakka. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN DE SOVJET-UNIE. Tokio, 23 Jan. (Domei). De. minis ter van buitenlandsche zaken, Togo, heeft hedenmorgen in het Huis van Afgevaardigden uitdrukking gegeven aan voldoening over de bestaande J apansch-Sovjet-Russische betrek kingen, zeggende, dat na het uit breken van den oorlog op de Stille Oceaan van de Sovjet-regeering de verzekering was ontvangen van een strikte inachtneming van het neutra liteitsverdrag tusschgn Japan en de Sovjet-Unie. De minister voegde hieraan toe, dat de onderhandelingen over het afsluiten van een voorloo- pige visscherijovereenkomst tusschen Japan en de Sovjet-Unie voortschrij den, ofschoon de onderteekening van een visscherij verdrag niet waar schijnlijk is in de naaste toekomst, tengevolge van het uitbreken van den oorlog tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland. ER WAS EENS Ja lezers, zoo beginnen alle sprookjes! Maar dit is geen sprook je, dus het begint niet met „er was eens"maar met „er is" Er is een Nederlandsche ambulan ce en deze moet naar het Oostfront, om daar aan vriend en "vijand de helpende hand te bieden. Daar is veel geld voor noodig, want het beste is nog niet goed ge noeg voor de gewonden, die ginds vallen. Er is een Nederlandsche ambulan ce, die ook uw steun noodig heeft. Maar er is meer: er is ook «en gironummer. Dat gironummer is van de Nederlandsche ambulance. Iets wat er nog niet is, dat is uw bijdrage. Zorgt dat die er komt, en stort haar op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-.QrgygnJiage, DE BOLSJEWISTISCHE METHODE. Ds. R. Kiriv'anna en ds. R. Uhke, te Reval in Estland, schrijven, hoe de bolsjewistische methode jegens de kerken in Estland was. Eerst werden alle kerkelijke bezittingen genationaliseerd, n.l. de kerkgebro- wen, pastorieën, wijkgebouwen, het grondbezit enz. Vervolgens moesten de predikanten, kosters en andere kerkelijke personen hun huizen ver laten en elders onderdak zoeken. Het opperbestuur der kerk moest binnen eon maand viermaal verhui zen en kwam tenslotte in een ach terbuurt tereebt. Bijdragen heffen werd verboden; de kerken mochten alleen vrij giften in ontvangst nemen. Tegelijk werd aan de kerken verhoogde belasting opgelegd; voor electrisch licht moesten zij het veer- tienvoudige van hat gewone tarief betalen, voor gebouwen- en woning- huur het vijfvoudige van het nor- mal^ reeds dit was voldoende om het voortarbeiden practisch onmoge lijk te -maken. De kerkelijke littera tuur werd verboden; bijbels en kerk boeken in beslag genomen en ver brand; ze werden een zeld'zaamheid. Religieus onde.rwijs aap de jeugd be neden de 18 jaar werd verboden. De predikanten werden onder excep tioneel recht geplaatst; velen werden verbannen, anderen vermoord. Ten slotte kwam degroote vervolging tijdens den oorlog, die reeds op vele wijzen geschilderd werd en aan tien duizenden het leven kostte; toen wa ren deputaties in massa's, eens zelfs 20.000 in één nacht, massa-execu- tie's, gruweldaden op gruweldaden, aan de orde van den dag en zoo schrijven ook deze predikanten was de zwaarste hoon, die men den armen mensehen in al deze èllende aandeed, de in vette letters steeds weer door de "bolsjewieken hun voor de oogen gehouden verklaringen van voorbede voor de bolsjewisten van de zijde der Engelscne hooge geeste lijkheid, den aartsbisschop van Can terbury voorop. TOENEMENDE ONKERKELIJKHEID In het rapport van de commissie te Amsterdam voor de bestudpering van het groote-stadsprobleem. uitge bracht aan de kerkeraad der Neder landsche Hervormde Gemeente al daar, komen belangwekkende cijfers voor over het catechisatiebezoek. Men is uitgegaan van de maatsta ven: het doen van belijdenis, het be talen van hoofdgeld, het laten doo- pen van kinderen en het indienen van attestaties, en berekende aldus, dat er 19675 belangstellende gezin nen zijn. Deze omvatten 46683 per sonen, met 6155 jongelui van 14 tot en met 23 jaar. Wanneer deze 6155 kinderen de catechisaties zouden be zoeken, zou iedere catecheet 186 -catechisanten moeten hébben. Thans heeft iedere catecheet er slechts 54! Dit aantal moet zelfs nog aan den hoogen kant beschouwd worden! Uit de bovenstaande cijfers blijkt, dat nog geen 30 van de jeugd uit de zoogenaamde 'belangstellende gezin nen door de-kerk met godsdienstig onderricht wordt bereikt en dat blijkbaar de onkerkelijkheid nu ook al in de kringen der „belangstellen den" schrikbarend toeneemt. PLAATS IN OOSTEN VAN HET LAND ZWAAR GETROFFEN BIJ BOMBARDEMENT. 's-Gravenhage, 23 Jan. Gister avond zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch ge bied verschenen. Lukraak en van groote hoogte werd op een plaats in het Oosten des lands een aantal brisantbommen neergeworpen, waar door verscheiden# woonhuizen to taal vernield en vele andere deels zwaar, deels licht beschadigd wer den. 24 dooden, 8 zwaar, 10 licht ge wonden en 2 vermisten, zoo luidde het resultaat van den misdadiger! aanval. Door de op andere plaatsen neer geworpen brisant- en brandbommen ontstond slechts geringe materieele schade. De democratie heeft afgedaan. De toekomst is aan het Natio- naal-Socialisme. Geen woorden maar daden. Meldt- u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage Dit nummer bestaat uit acht pagina's Wij staan te allen tijde op de grens tusschen vroeger en nu, wij kunnen overzien en overdenken wat wij in het verleden hebben ge daan en voor de toekomst kunnen wij slechts goede voornemens heb ben zonder te weten of het ons gegeven zal zijn alles uit te voeren zooals wij het ons voorstellen. Wanneer wij terugzien op wat achter ons ligt, zien wij in onze geschiedenis een elkaar opvolgende reeks van perioden, die elk hun stempel dragen, perioden waarin men steedsweer gezocht heeft naar een samenleving welke zich het beste bij de omstandigheden aanpaste. En omdat er in deze we reld altijd wilskrachtigen en zwak ken geweest zijn, altijd menschen, die bevelen gaven en menschen die ze opvolgden en omdat het egoïs me in den strijd om het bestaan altijd een voorname factor is ged weest, heeft de eene groep en meestal de kleinste de andere overheerscht. Zooals in een bijen korf een ontelbaar aantal werk bijen dag aap dag arbeidt terwille van een gemeenschap waarin slechts één koningin heerscht, zoo hebben in onze vaderlandsqhe ge schiedenis en niet alleen in de onze altijd ontelbaar vele on aanzienlijke (verkers geploeterd ten behoeve van een kleine groep kapitalisten, die hen -met en door hun geld en aanzien hebben gere geerd. De opkomst van de arbeiders klasse, een opkomst gepaard met onnoemelijk leed, met mislukte stakingen, met ontslagen en bittere armoede, is ten slotte niets anders geweest dan een zich steeds meer bewust-worden van eigen beteeke- nis, één groote worsteling van de bezitloozen tegen de macht van het geld, waarbij alleen de aaneen gesloten .massa door het parool van de algemeene staking zoo nu en dan eénig succes wist te bereiken. Zeker, er zijn in het verleden ook werkgevers geweest, die zich met hun arbeiders aan dezelfde onderneming als strevers naar een gelijk ideaal verbonden gevoelden. Er zijn er onder die zoogenaamde kapitalisten geweest, die naar goede verhoudingen, naar behoor lijke loonen en naar allerlei sociale maatregelen gestreefd hebben, waardoor van de winst het uit eindelijk óbject van elke particu liere onderneming - niet alleen de ondernemer, maar ook zijn ar beiders. de vruchten konden pluk ken. Maar daarnaast stonden altijd tallooze voorbeelden van exploita tie van menschelijke arbeidskracht, lage loonen, lange arbeidstijden, on voldoende zorg voor arbeiders en hun gezinnen, ondernemingen waarin alle uitgaven ten koste van de werknemers zooveel mogelijk gedrukt werden om de winst waarvan dan alleen de onderne mers profiteerden -tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Welke excessen er op dk'gebied nog bestaan, «ziet mgn in d'e landen waar leidende staatslieden groot aandeelhouders van wapenfabrie ken zijn en dus belang- hebben bij het voortduren van een oorlog, die slechts verderfelijk voor land en volk kan zijn-. Wanneer wij in het verleden tei- VERDVISTER GOED! ZON 24 Jan. onder; 18.12 25 Jan. op: 9.31 MAAN 24 Jam. op: 12.58 onder: 2.09 24 Januari Eerste kwartier. ZON 25 Jan. onder: 18.14 26 Jan. op: 9.30 MAAN 25 Jan. op: 13.25 onder 3.12 I Februari Volle Maan. W«3 hz-r Pa TM if (V •tgt bcAJt eeanwrr v/oase» il?Qii:S9ftö-Leemiic-r^ rug zien kan het slechts tot dank baarheid stemmen, dat elke periode, wat deze misstonden betreft, beter was dan de vorige, zij het dan ook dat het inzicht, dat het anders en 'beter moest niet altijd van de ondernemers uitging, maar hun door de zich steeds meer van hun onmisbaarheid bewust wordende arbeiders werd afgedwongen. De wassende kracht der massa bracht hun vertegenwoordigers in de parlementen. De afgevaardigden, die op de arbeiders steunden en door hen omhoog werdén gedron gen, deden in volksvertegenwoor diging en pers hun stemmen steeds luider klinken en zoo kwam men geleidelijk tot tal van sociale maat regelen van staatswege, maatrege len, die een groeiend aantel ambte naren vroegen, maar toch oorzaak waren dat de grootste misstanden werden opgeruimd en de arbeider niet altijd meer een willoos en machteloos individu was, dat ten koste van zijn geluk en van zijn gezondheid in het 'gareel werd ge spannen om het zegekarretje van den zoogenaamden kapitalist te trekken. Wie zich nog de platen uit de oude „Notenkraker" herinnert weet nog wel hoe men destijds van ar beiderzijde den menschelijken slaaf tegenover den kapitalist voorstelde. De eerste was een mager, door het werk gekromd en door het verdriet geteekend individu, de laatste was een dikke man met een hdogen hoed op, met schittering van bril- lanten uit zijn ringen en met een dikke sigaar met een bandje als onmiskenbaar 'kenteeken van zijn welvaart. Het geld beheerschte de wereld, de arbeidskracht kwam pas op de tweede plaats en sociale maatrege len konden daarin wel eenige ver betering maar geen verandering brengen. Zooals de Fransche revolutie destijds de despotische macht van den adel wegvaagde en het gepeu pel ten troon hief onder de leuze: „Vrijheid, Gelijkheid! en Broeder schap" al ds er dan ook na kor ten tijd weinig meer van die vrij heid en gelijkheid over gebleven, om van de broederschap maar niet eens te spréken zoo is elke revo lutie eigenlijk een stukje versnelde evolutie, in dien zin, dat de toe standen op zeker oogenblik zoo onhoudbaar worden, dat de ge- knechten zich zelf gaan bevrijden. En omdat elke revolutie niet bloedig behoeft te zijn, maar ook het kenteeken kan dragen van een plotseling ingrijpen van menschen, die door een ideaal worden gedre ven en de macht bezitten dit ideaal te verwezenlijken, zoo staan wij thans voor een geheel nieuw tijd perk in de menschelijke samen leving, een 'tijdperk "waarin alle oude theorieën hébben afgedaan en waarin op den voorgrond gesteld wordt, dat niet het individu maar de gemeenschap door den mensche lijken arbeid moet gebaat zijn. Met andere woorden, niet het geld re geert meer de wereld, maar de arbeidskracht is van dezelfde waarde, ja eigenlijk van nog groo tere waarde. Het resultaat van den arbeid zal voortaan niet uitsluitend meer ten goede moeten komen aan hen, die er hun kapitaal in belegden, maar de staat zelf, dat wil zeggen, de geheele samenleving zal van dien arbeid moeten profiteeren. Zoo worden er eenerzijds niet al leen grenzen gesteld aan de winst percentages, maar anderzijds wordt meer dan vroeger aandacht ge schonken. aan de belangen van hen die deze winsten mogelijk maken. Betere sociale voorzieningen, een betere verdeeling van 'den belastingdruk, grootere zorg voor de gezondheid van den werknemer en zijn gezin, een open oog voor de noodzakelijkheid van ontspan ning na inspanning en daarnaast een toenemende belangstelling voor het lot van de ouden van dagen, het zijn alle kenteekenen van den tijd, die komen gaat en waarin de vroegere proletariërs dat alles niet door stakingen behoeven af te dreigen, maar het zich van staats wege als het rechtmatige loon voor. hun dagelijksche werkzaamheden zien toegewezen. Men kan begrijpen, dat de arbei ders, opgegroeid in de leer van het marxisme, daartegenover vaak nog vreemd en door de ondervinding geleerd nog argwanend staan. Het is de taak van de mannen van den nieuwen tijd dien argwaan weg te nemen, hen los te maken van het verleden en hen te doen beseffen, dat wat konten gaat beter zal zijp dan wat er geweest is.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1