HET ZWARTE PAARD DE VUURRODE SCHOENTJES. De oorlog in Oost-Azië Van 'n verloren Zondag. FEUILLETON DE HOEVE „6 door N. K, SONJA MARGARETHA. NEELTJE DEKKER, CATHARINA ELIZABETH KAARL, Pagina t. m ALKMA ARSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 JANUARI 1943. Pagina 3. KIO DE jan. (D.N.B.) commissie der conferentie tot verbreking financiëele be- Amerikaansche spilmogendheden blad, de Informa- de Janeiro, dat over het ver- imatieke betrek- spilmogendheden na de verkiezin- kan de kwestie parlement voor een buitengewo- bijeen zou 1GT OPNIEUW (D.N.B.) Naar f emeld wordt, heeft oorlogskabihet voor 24 uur een drin- hulp tot Roose- gericht, met het operaties tegen welke voor gelegen. Het it onmiddellijk gezonden ter de Japansche steunpunten ten Australië bezet regeering wijst er erieure Japansche steunpunten uit terwijl de Austra- op drie fronten binnenland van e Salomon-eilan- punten in den hipel, irluidt, heeft de iring bevolen, dat onverwijld ge- voet van oorlog 89. De LJsfee zou hun bezoek wel raar vinden, vond Anneke. Een klein meisje en een eekhoorntje kwamen hier zeker niet iedere dag op visite. Daar stonden ze al vlak voor de troon Anneke keek verlegen om hoog.'O, wat -vas dat een lieve vriendelijke dame. DUIKBOOT- iE AMERIKAAN- KUST. (D.N.B.) Betref- duikbootsucces ;he en Canadee- het D.N.B. nog derheden: zinken ge/bracht zich als groote ;che koopvaarder 16 brt., die in Li- de beide Ameri- >ooten Malay, groot Lorness, groot 9.57" Panameesche vlag een Amerikaansche .en werden tot zin- Engelsche tank groot 6.768 brt., de koopvaarder City of 5269 brt., de Ameri- rboot Allan Jackson, voor de Ver. Staten - - ~che koopvaarder 79 brt. sr de kust deze n zijn gebracht, dat twee van de rachte tankschepen lip op den bodem ït voorschip uit het de Duitsche marine jker, daar het Duit wapen deze week reeds koopvaarders met in I van 21.000 brt op Oceaan tot zinken en een groot trans- heeft beschadigd. INEN GELIJKTIJDIG GOLVEN. (D.N.B.) Een Ita- is twee dagen na de Italiaansche ha- ,or het bereiken van iche kust midden in vijandelijke schepen jen Italiaansche tor- tegen den superieu- idellijk tot den aan- 1 het schiip de volle een vijandelijken j meer kon manoeu- j le torpedojager des- het bevel van zijn commandant den torpedojager was wrak geworden. De vas óf gesneuveld öf overlevenden gelukte ïspanning der laatste schip te keeren en uit gde torpedobuizen aan drie torpedo's al te tot op 500 meter ge- gelschen torpedojager t" klasse. De Britsche werd zwaar getroffen gelijktijdig met den torpedojager en zijn bemanning in de gol- Britsche gepantserde afdeelingen vernietigd. Italiaansch legerbericht De aanvallende operaties der Italiaansch-Duitsche gemotoriseer de en gepantserde eenheden in Cyrènaica duren voort. Groote vij andelijke detachementen werden ten O. van Agedabia teruggedre ven. Machtige luchtformaties van Deas, die ontstuimig aan den strijd deelnamen, bestookten zonder op houden vijandelijke colonnes op den aftocht, 'n Groot aantal vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen 'werd in brand geschoten en vernield. De vijand verloor 3 vliegtuigen en wel een tijdens een luchtgevecht en 2 andere door ons luchtdoelgeschut. Vijandelijke luchtaanvallen op Tri polis en op een andere plaats aan de kust van Syrte hebben eenige slachtoffers gemaakt en weinig ern stige schade aangericht. Eskaders Hurricanes hebben te ververgeefs geprobeerd te. verhinderen, dat Italiaansch^ en Duitsche bommen werpers de militaire doelen van Malta zouden naderen, waarop de aanvallen met groote doeltreffend heid djag en nacht zijn voortgezet. Rome, 25 Jan. (Stefani) Het 602 de communique van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: „Gisteren zijn hevige gevechten geleverd ten O. en ten Z.O. van Agedabia. Pantserafdeelingen der spilmogendheden hebben eenige vijandelijke gepantserde afdeelin gen ingesloten en vernietigd. Gis teravond bestond de buit uit 80 stukken geschut en 143 pantesr- wagens, waaronder eenige van Amerikaansch fabricaat, 28 ton zwaar. Verscheidene' dezer pantser- wagens verkeeren in goederi staat I en worden door onze afdeelingen gebruikt. Het aantal gevangenen, hoewel nog niet nauwkeurig vast- 'A gesteld, is aanzienlijk. Bij deze ope raties hebben de afdeelingen te land 11 Engelsche vliegtuigen neer- li' geschoten of op den grond vex- meld. De Italiaansch-Duitsche vlie- I- gerafdeelingen, die op doelmatige wijze met de pantserdivisies samen- I werkten, hebben de vijandelijke achterhoede aangevallen en vlieg velden en concentraties van geme chaniseerde strijdmiddelen bestookt. Een Hurricane, die moest landen, geraakte in brand. In het centrale bekken der Mid- dellandsche zee hebben schepen van onze vloot, die 'n convooi begeleid den, twee vijandelijke torpedo- vliegtuigen neergeschoten. Een der de torpedovliegtuig en een toestel van het type Beaufighter werden door Duitsche jagers vernield. Eeni ge der inzittenden konden gered worden en zijn gevangen genomen. De operaties ter vernietiging van havenwerken en militaire doelen op Malta werden voortgezet. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brandbommen op Catania en Comiso laten vallen :onder schade te veroorzaken. De 'aiming van een vliegtuig, dat bij Noto in zee viel, is gevangen genomen." herderlijk schrijven van roemeenschen leger- bisschop. Boekarest, 24 Jan. (D.N.B.) De Roemeensche legerbisschop heeft in een herderlijk schrijven aan de Roe- meensche soldaten verklaard, dat m dezen oorlog twee werelden, die va'n het Christendom en die van de god- loozen, tegenover elkaar staan. Roe menië'staat in de rij van hen, die voor Christus, voor de beschaving en de cultuur der mensohheid strij den. Het betreft hier een heiligen oorlog ter verhindering van de bolsjewistische invasie over Europa. Het geheele Roemeensche volk heeft met ongeduld op dezen 'oorlog ge wacht en strijdt verder om den vijand ver van de grens des lands te verdrijven en om het geloof zijner vaderen te verdedigen. De Duitsche, Roemeensche en verbonden troepen hebben millioenen zielen van de tyrannie der goddeloosheid bevrijd. De strijd in Malakka. Uit Tokio wordt gemeld, dat uit „Singapore gevluchte Britsch-Indiërs mededeelen, hoe van de 2000 Japan ners aldaar alle vrouwen en kinde ren naar Calcutta gedeporteerd zijn, terwijl alle mannen in de rotsves ting in het Z.O.-lijke deel van het eiland zyn ondergebracht. In de ar senalen en werkplaatsen, alsmede op de werven is he; werk reeds ten dee- le gestaakt. Naar verder gemeld wordt, is de stad Johore-Baroe volkomen ont ruimd. De in Johore gelegen troe pen zijn naar het front gezonden of hebben zich reeds op het eiland Sin gapore teruggetrokken. De Engel schen zijn blijkbaar voornemens den grooten dam tusïchen het eiland en de vesting Singapore'te verdedigen. De Tokio Nitsji-Nitsji meldt, dat duizenden bewoners van Singapore, die door den snellen opmarsch van de Japansche troepen hoogst verent-; rust zijn, thans probeeren uit 4e Britsche bezitting te ontkomen en naar het vasteland van MalaRka te vluchten. Als voorzorgsmaatregel tegen een herhaling van het geval van Duin kerken zouden de Engelschen meer dan 100 transportschepen in de ha ven van Singapore hebben gecon centreerd, die voor een onmiddel lijke evacuatie gereed liggen. Naar vernomen wordt, zijn deze schepen echter uitsluitend voor de blanke inwoners bestemd. De Japansche strijdkrachten, die bij Parit Soelong ëen strijdkracht van 5000 Britten in de pan hebben gehakt, zijn op 21 Jan. met den al- gemeenen aanval begonnen. Japan sche pantserformaties, die langs de Oostkust oprukten, hebben den 20en Jan. den vijand bij verrassing in den rug aangevallen. Japansche afdeelingen vielen de vijandelijke troepen, die een laatsten tegenaanval trachtten te onderne men, bij verrassing in den rug aan en sloegen ze volkomen uiteen. Na de inneming van Parit Soelong zet ten zij hun stormachtigen aanval voort. De Japanners rukten aan de W.-kust ongeveer 16 km ten Z.O. van Batoe Pahat voortdurend op. Gemeld wordt, dat Japansche troepen aan de W.-kust over de ri vier de Moear zijn getrokken en in een verrassenden aanval de stad Moear hebben ingenomen. De Ja pansche troepen drongen langs de W.-kust naar het Z.O. en vormen een verbinding met de in het begin van de week by Batoe Pahat ten Z.O. van Moear gelande Japansche strijd krachten. Volgens de laatste berichten van het front naderen de vernietigings gevechten tegen ongeveer 15.000 Eritsch-Indiërs, Australiërs en Engel schen ten Z. van Klang op Malakka hun einde. Deelen van den versla gen vijand trekken, achtervolgd door Japansche gemotoriseerde een heden, terug op Johore-Baroe. De Japansche luchtmacht bombardeert de wegen, waarlangs de vijand te rugtrekt en de vesting Singapore, Naar verluidt, is het belangrijke Mersing aan de O.-kust van Malak ka door de Japansche troepen bezet. Luchtaanvallen op Singapore. De luchtmacht van het Japansche leger heeft sinds 15 Jan. Singapore met groote formaties bommenwer pers en jagers herhaalde malen zeer zwaar aangevallen, en belangrijke militaire installaties in het centrum der stad grondig vernield. In totaal werden op Singapore door de lucht macht van het leger sedert het uit breken van den oorlog 28 aanvallen gedaan. Volgens ditzelfde overzicht heeft de vijand versterkingen door de luchtmacht aangevoerd uit Ned'er- landsch-Indië en Britsch-Indië. De opmarsch in Birma. Volgens de jongste berichten van het front hebben de Japanners de hoogten ten N. van Moelmein reeds overschreden en dringen zij thans verder op in de vlakte ten O. van Moelmein, die met talrijke kunstma tige hindernissen bezaaid is. Het vliegveld by Moelmein werd op nieuw aangevallen. Lissabon, 25 Jan. Aan het Moul- mein-front wordt hevig tegen de Japanners gevochten, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Ran goon. Den Japanners is het®,,tengevolge van hun numerike superioriteit" ge lukt him opmarsch voort te zetten. De Britsche empire-troepen hebben zich tijdens den nacht op „van te voren gereedgemaakte stellingen teruggetrokken". De strijd op de Philippijnen. De opperbevelhebber van de op het schiereiland Bataan ten N.W. van Manilla opeengedrongen Ameri kaansche troepen, generaal Max Ar thur,' heeft verklaard, dat zijn troe pen, gezien de Japansche superiori- teit-rin de lucht, nog slechts beperk ten tijd kunnen volhouden, wanneer geen versterkingen mochten aanko men. Van Amerikaansche militaire zijde wordt toegegeven, dat de eerste verdedigingslinies van deze stryd- krachten doorbroken- zijn. Op de Philippynen worden de ge vechten tegen de ingesloten Ame- rikaansche strijdkrachten met on verminderde hevigheid voortgezet. Vliegtuigen en oorlogsschepen gry- pen herhaaldelijk in en bestoken vooral de stellingen, op het Z.-deel van het schiereiland Balanga, als mede de vesting Corregidor. Japansche troepen hebben, nadat zij de rivier de Mataog hadden over gestoken, het plaatsje Aboeca inge nomen en den vijand verder naar het Z. gedrongen. Andere afdee lingen hebben sterke stellingen van den vijand in het gebied van Kau- ban doorbroken en bevinden zich eveneens op weg naar het Zuiden. Thailand heeft den oorlog verklaard. Uit Bangkok wordt gemeld: On middellijk na de oorlogsverklaring van de Thailandsche regeering aan Groot-Britannië en de Ver. Staten ,is aan het Thailandsche leger, dat sedert meer dan een maand de grens tezamen met het Japansche leger verdedigt, bevel tot oprukken gegeven. Het Thailandsche leger is op 25 Jan. des middags door zijn op marsch op Burmeesch gebied het offensief begonnen. De Japansche landing te Rabaul. De Japanners hebben een landing te Rabaul geforceerd, meldt de Brit sche nieuwsdienst uit Melbourne. Door luchtverkenning van Port Smoresby uit, is Vrijdagavond waargenomen, dat elf koopvaardy- schepen en wel, waarschijnlijk Ja pansche, in de haven van Rabaul liggen. De commandant van Port Moresby heeft voorts aan den mi nister van oorlog, Forde, gerappor teerd, dat drie kruiser^, een torpe dojager en een vliegtuigmoeder schip vijf mijl buiten den haven ingang zijn waargenomen, en dat een motorschip vijf mijl meer N.-W. ligt. Men kan derhalve aannemen, zoo besluit het bericht van den Britschen nieuwsdienst, dat de Ja panners te Rabaul geland zijn. Over het lot van de Australische bezet ting aldaar zyn op het oogenblik te Melbourne nog geen berichten be schikbaar. IJsspori. Noordholland in het wit. Zaterdagavond klokslag 12 uur belde de laatste schaatsenliefheb- ber mij op: of de tochten doorgin gen! En Zondagochtend precies 6 uur riep de telefoon me naar be neden: Amersfoort had verbinding gemaakt en vroeg of de tochten doorgingen! Het eerste telefoongesprek werd met een „Ja, als er tenminste van nacht geen sneeuw valt" beant woord, het tweede werd afgebro ken, omdat ik toch eerst eens zien wilde, hoe het buiten wasEn toen ik in mijn tuin en op de vaag-donkere straatweg keek, wist ik genoeg. Amersfoort kreeg het advies, om maar thuis te blijven. Zaterdagmiddag en -avond! En ZondagmorgenWelk een verschil! Die laatste middag en avond van de week brachten ons prettige tele foontjes: Uitgeest vertelde, dat de geheele Zaansche route sneeuwvrij was gemaakt; Ursem deelde mede, dat van Graft tot Schermerhorn en vandaar tot Rustenburg de ijsvloer als 't ware zich zelf uitnoodigde, Kolhorn en Aartswoud waren ge reed, de heele Schagerroute was op enkele kleine stukjes na klaar, Warmenhuizen en Koedijk verzeker den, dat zij de rijders konden ont vangen, de Rijp en Anna-Paulowna brachten dezelfde blijde tijding, kortom, Zaterdagavond waren rond 230 km geheel sneeuwvrij gemaakt door de ijsclubs van de Prov, IJs- vereeniging, voorheen IJ.H.N. Maar de nacht bracht nieuwe sneeuw en na het telefoontje uit Amersfoort draaide ik de telefoon schijf warm. 't Was overal hetzelf de liedje: alles lag dicht en de lucht dreigde. En de dorpentochtcommissie nam om half acht het besluit: van daag geen tochten. Deze mededee- ling werd bekend gemaakt op de 'voornaamste stations. Wat niet weg nam, dat er toch nog telefoontjes kwamen uit den Haag, Zandvooit, Hilversum, Utrecht en Amsterdam. Om van de naaste omgeving maar niet te spreken! Noordholland in het wit. Wat zou er mooier geweest zyn dan een tocht over goede banen, zich als een donker lint slingerende door de wit- gepoeierde velden van onze provin cie! Met op den achtergrond, nu eens ver weg, dan weer dicht bij, de scherp afstekende dorpen enmo lens! De vorige Zondag was mooi, dank zy gaaf ijs en een prachtige dag. Deze Zondag zou veel mooier ge weest zyn met zijn maagdelijk sneeuw. HëlssSi.Mt Maar toch: de IJ.H.N. deed goed werk. Eerst is alles gedaan, om de Zondagmorgen viel de toch aityd banen sneeuwvry te krijgen, toén eventjes harde beslissing: al het werk was voor niets geweest. Een financieele strop voor de IJ. H.N., een financieele strop voor hon derden menschen, die gehoopt had den op een extra-verdienste met hun „koek-en-zoopies" En een teleurstel ling voor de enthousiastelingen, <jie ondanks alles toch nog naar Uitgeest of Alkmaar gereisd waren. Provinciaal kampioenschap. Inmiddels is het weer wat opge knapt en het vriest weer behoorlijk. De schaatsen blijven dus voorloopig nog ter beschikking. En zoo zal Assendelft Dinsdag a.s. het provinciaal kampioenschap voor dames laten verrijden onder auspi ciën van de IJ.H.N. De belangstel ling voor dit evenement, waaraan de sterkste beroepsrydsters uit het Noorden zullen deelnemen, is groot. Het zal ons benieuwen, of er een Noordhollandsche is, die sneller za! zijn op de 140 meter-baan dan haar concurrenten uit Friesland! Nationaal kampioenschap. Hoe remmend de sneeuw wel op de yssport gewerkt heeft, blijkt o.m. wel uit het feit, dat de wedstrijden om den nationalen titel, welke Za terdag en Zondag te Amsterdam zouden worden gehouden, Zondag morgen moesten worden onderbro ken. Reeds had men zie el ders de nationale kampioen Buyen de leiding en staat Jan Langendijk op de vierde plaats. Maar er is nog weinig te voorspèllen over den eind uitslag, want de 10.000 meter kan nog eenige verrassingen brengen. Al heeft Buyen de beste papieren! DE NAT. KAMPIOENSCHAPPEN AFGELAST. Opnieuw vastgesteld vooi Zaterdag en Zondag a.s. De Zaterdag aangevangen wed strijden om het Nederlandsch kam pioenschap hardrijden werden giste ren niet voortgezet. Het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond acht te den toestand, waarin de baan der Amsterdamsche IJsclub na den sneeuwval verkeerde, een bezwaar en besloot tot aflassen. IJs en weder dienende zal het programma a.s. Za terdag en Zondag weer geheel op nieuw worden afgewerkt. Ook de 500 en 5000 meter welke reeds waren verreden moeten dan weer gehouden worden. De op deze afstanden be reikte resultaten vallen buiten be schouwing. In het kamp der ryders veroor zaakte deze beslissing groote teleur stelling. Niet alleen by hen, die goed geklasseerd stonden, doch ook by de anderen. Vrijwel allen gaven de voorkeur aan doorgaan; hun po gingen om de wedstrijdleiders tot andere gedachten te brengen, leden evenwel schipbreuk. De wedstrijden. Intusschen werd de kampioen van vorig jaar Buyen het meest ge handicapt. Hij had door zyn vierde plaats op de 500 meter en de tweede plaats op de 5000 meter de leiding kunnen veroveren met 106.50 pun ten en het zag er naar uit dat hij met zijn sterke 1500 meter weer on bedreigd den titel zou binnenhalen. Goed sportsman als de employé van de R.V.B. is aanvaardde hy zonder morren de gevolgen van het be stuursbesluit. Ook de jonge Zaandy- ker van Hoom, die dank zy een prachtige 500 meter-zege, de tweede plaats bezette (108.83 pt.) wist zyn teleurstelling te verbergen. Deze stoere knaap is anders wel onfortuin lijk. Na in vele wedstrijden door ongelukjes en valpartijen te zijn uit geschakeld, vond hy eindelijk zijn zelfvertrouwen terug en nu ditEr waren er echter ook die zich geluk kig mochten prijzen. In de eerste plaats wel Jan Langedijk, de ont troonde kampioen, die, hoewel hy op de 5 km voor het eerst over zyn inzinking heen kwam, ver beneden zijn kunnen bleef. Hij had het na den eersten dag nog niet verder kunnen brengen dan de zesde plaats (109.93 pt.) Jan Roos, Amsterdam, de Diemenaar Jb. Havekotte tn W. Egas, na van Hoorn de verrassingen van dit seizoen, waren hem zelfs voorbijgestreefd, i$et resp. 109.40, 109.47 en 109.70 punten. En het was te bezien geweest of de gevierde Langedijk er nog in had kunnen slagen om de tweede plaats te berei ken. Piet Keizer voer er eveneens Tls overtocht over de» B.) - Naar de Britsche meldt, heeft ChurctaU e reis najr de Ver. Sta- ntischen Oceaan overge- oord van het pas in de Britsche slagschip, ork. ig van Dionne. (U.U- t agentschap Efe u1' is een meisje van «fe nadeesche vijfling ziek- t aan spieratrophie. ve regeering heeft in haar dit geval besproken n geneesheer des lancb iet zieke kind te bc- van den vijfden Winterhulp in Duitse»' - De vijfde collec^- oorlogswmterhulpvrerK Januari j.L heeft ais sultaat een bedrag v°n millioen mark Wf ereenkomstige collect vorig jaar bracht on millioen mark .Toen Maarten verscheen, stralend bij het zien van zijn ouden patroon, vertelde Mensink hem, dat hij de rest van den dag vrij was, en de twee mannen vertrokken. Jacob Brakman vertelde Maarten, wat, Mensink over hem had gezegd, en voegde er aantoe: is me een pak van het hart, Maarten. Je hebt je kranig gedra ai zo.oais ik wel verwachtte, en je ,i«lets„anders te doen dan door n ga weer °P reis", „Gaat u ver wee, meneer?" R aardig eindje", antwoordde Brakman bescheiden, maar hij scheen niet te voelen voor verdere •uitleggingen. „Hoe lang blijft u weg?" vroeg Maarten. „Drie maanden of iets langer!" was het antwoord. Zij gingen samen eten; daarna nam Jacob Brakman afscheid. Hij aanvaardde een langere en gevaar lijker reis dan Maarten vermoedde. HOOFDSTUK XX. Eva wordt gevolgd. Met een goedkoop retourtje was Eva naar Amsterdam gegaan om in- koopen te doen en enkele andere za ken te behartigen. Bij die andere zaken behoorde een bezoek aan de garage, waar Maarten werkte. Maar ten wist, dat zij komen zou, en hy had zich. in zijn beste pak gestoken en een das aangedaan, die Eva zelf m den dorpswinkel had uitgekozen. „Een goedkoope dagretour, alstu blieft", zei Eva aan het lonet, en de bediende overhandigde het haar als- of zij een prinses was, „ken plezierige dag, juffrouw!" Toevallig ging Nora met denzelf den trein naar Amsterdam, maar zij reisde tweede klasse. Zy kreeg Eva in het oog, en haar gelaat betrok, want al kon haar kleeding van haar hoed tot haar schoentjes nauwelijks meer dan enkele tiental len guldens gekost hebben, toch zag Eva er goedgekleed uit. Nora was sedert haar verloving met Louis Windman verscheidene malen naar de stad geweest en zij had schrikwekkende uitgaven ge daan. Maar zij twijfelde eenigszins, of zij er werkelijk wel aantrekke lijker uitzag dan Eva. „Zou ze Maarten gaan opzoeken?" zei Nora tot zichzelf. Nora dacht niet graag aan Maarten de Roever. Nu zij zich had neerge legd by een huwelijk met Louis, was al haar gevoel van vriendschap jegens Maarten verdwenen. Hij vormde thans een bron van gevaren. Zy trachtte zich te herinneren, wat haar oom indertijd van hem had ge zegd. Het had geklonken alsof hij, indien zy niets van het boeren te recht zou brengen, de boerderij aan Maarten wilde geven. Oom Jacob was weer op reis ge gaan en zou denkelijk niet binnen drie of vier maanden terugkeeren. Tegen zijn inmenging gevoelde zij zich gevrijwaard. Lang voor hij te rug was, zou zij mevrouw Windman zijn. Intusschen was ze de meening toegedaan, dat zij het geld van de boerderij kon besteden zooals het haar beliefde, en zij had zich een eerste-klas uitzet aangeschaft. Er waren reeds vijfhonderd gulden aan besteed. Maar al dien ty'd had ze zich bij de gedachte aan Maarten niet op haar gemak gevoeld. Denk eens aan, dat de „malle oude man" terugkwam en haar en Louis inderdaad uit de boer derij zette? Het zou onaardig van hem zijn, maar het kon gebeuren, temeer daar hij, om het zoo uit te drukken. Maarten achter de hand had, die klaar stond om haar plaats in te nemen. Geleidelijk was Nora Maarten als mededinger gaan beschouwen cn zij was zoo bezorgd geworden, dat zij Louis een voorzichtigen wenk had gegeven over deze dingen, „Ik ben nog steeds niet gerust over Maarten de Roever", had zij ge- Louis had de ooren gespitst. (Wordt vervolgd). Advertentiën. Met groote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter J. POESTKOKE A. POESTKOKE— KAMPMEIER. Alkmaar, 23 Jrnuari 1942. v. d. Kaaystraat 21. Tijdelijk Centraal Ziekenhuis. wel bij. Ondanks zijn prachtige tijd over de 5000 meter behoorde hij ten gevolge van zijn slechten tijd op de 500 meter (59 sec.) een val deed zijn kans op een aanzienlijke betere klasseering verloren gaan niet bij de eerste tien. De es Jander krijgt nu behoudens medewerking van koning Thialf een tweede kans. Het getuigde wel van een groote sportiviteit van den man uit de Lier, dat hij de voorkeur gaf aan doorgaan der wedstryden ten spijt van zijn slechte rangschikking. Er waren vandaag vele teleurge- stelden. Niet alleen deelnemers, die van verre waren gekomen om hier hun prestaties te testen aan die van anderen, zooals de Friezen IJ. van der Heide en dr. L. Dijkstra. Wie zou' echter geen medelijden hebben ge had met den jongen uit Maastricht, die het geheele jaar had gespaard om deze wedstryden te kunnen zien? Voor hem werd het in plaats van een blijde, een droeve dag Veel hebben deze „voorwedstrij den"- al geleerd en het voornaamste daarvan is de wetenschap, dat onze jongere ryders reeds nu een groote rol spelen. Mannen als van Hoorn en Egas zullen ook komende Zaterdag en Zondag, wanneer zij geen pech krijgen, een woordje meespreken. De behaalde resultaten. Al zijn de Zaterdag behaalde re sultaten op de 500 m en de 5000 m nu vervallen, door het uitstellen der wedstrijden geven wij toch nog even de tijden van de 10 beste rijders op beide afstanden. 500 meter: 1. S. van Hoorn te Zaandijk 49.2 sec.; 2. J. A. Roos te Amsterdam 49.4 sec.; 3. W. Egas te Amsterdam 49.7 sec.; 4. H. Buyen te Amsterdam 50 sec.; 5. Dr. L. Dijk stra te Akkrum 50.6 sec.; 6. J. Have kotte te Diemen 50.8 sec.; 7. en 8. L. Muts te Jisp ey Th. Ekelschot 1 te Amsterdam, beiden 51.2 sec.; 9. en 10. M. Jonker te Warmenhuizen en IJ. van der Heiden te Leeuwarden 51.3 sec. 5000 meter: 1. P. Keijzer 9 min. 23.7 sec.; 2. H. Buyen 9 min. 25 sec.; 3. G. Zwanenburg 9 min. 35 sec.; 4. J. Langendijk 9 min. 39.3 sec.; 5. J. Havekotte 9 min. 46.7 sec.; 6. en 7. R. Koops en Scheer 9 min. 50.4 sec.; 8. J. Akerboom 9 min. 54 sec.; 9, S. van Hoorn 9 min. 56.3 sec.; 10. A. Wetering 10 min. precies. Het klassement van deze twee af standen was: 1. Buyen 106.50; 2. van Hoorn 108.83; 3. Roos 190.40; 4. Ha vekotte 109.47; 5. Egas 109.70. Schaken VAS TE STERK VOOR ALKMAAR. Voor de le klasse competitie van den Ned. Schaakbond werd gisteren te Alkmaar gespeeld - de wedstrijd VVV Alkmaar-VAS, Amsterdam. De gasten waren uitgesproken sterker en boekten aan 9 borden winst, ter wijl de kans op een 10-0-zege van hen zelfs groot is. De partij tusschen E. de Waal en G. Swaneveld werd n.L afgebroken in een voor den Am sterdammer gunstige stelling. De gedetailleerde uitslagen waren: Alkmaar VAS D. Appel Jr.-N. Cortlever 0-1 P. Höekstra-E. Mulder 0-1 E. de Waal-G. Swaneveld afg. G. Kieft-J. Veerkamp 0-1 P. Deugd-W. J. Wolthuis 0-1 D. Weisenborn-F. Naerebout 0-1 P. Seewald-J. C. Apking 0-1 J. Voort-J. A. Kroon 0-1 A. M. Hacking-J. v. d. Zanden 0-1 A. W. Tegel-J. L. de Vries 0-1 Bilj arten KAMPIOENSCHAP VAN NED. 2E KLAS DRIE BANDEN. Tournier uit Rotterdam kampioen. Gisteren is het 2e klasse kam- pioenschap-tournooi drie banden te Rotterdam beëindigd. De Rotterdam mer Tournier, die alle zeven partijen won een fraaie prestatie werd kampioen. Met hem promoveerden Vreeswijk e:i Heinrich naar de le klasse (gem. hooger dan 0.500). gew. pt. brt. h.s. a.g. 1. Tournier 2. Vreeswijk 3. Heinrich 4. Baay 5. Gehrels 6. Sweering 7. Schram 8. Koenders 280 251 274 266 224 247 226 223 527 483 491 570 490 549 517 527 0.531 0.519 0.558 0.466 0.457 0.449 0.437 0.423 Voetbal zuidelijke eerste klassers tegen splitsing. Zaterdagavond vergaderde in ho tel Royal te Eindhoven de vereeni- ging Van zuidelijke eerste klassers. In deze vergadering heeft de heer Boluyt (NAC) een resumé gegeven van de correspondentie en de be sprekingen met het NVB-bestuur over de splitsing van het Zuiden in twee districten. Gebleken is, dat het besluit van het bondsbestuur om het Zuiden in twee afdeelingen te splitsen, niet was opgelegd door het college van gevolmachtigden voor de sport, zoo als het aan de vereeniging van Zui delijke eerste klassers was geschre ven. De Zuidelijke eerste klassers heb ben daarom besloten, met medewer king van de federatie van vereeni- gingen van eerste klassers en de an dere belangenverenigingen van eer ste klassers. alles in het werk te stel len het besluit van den NVB tot splitsing, ongedaan te maken. Beslo ten werd een brief aan den NVB en alle bondsbestuurders te zenden, waarin de motieven om dit besluit ongedaan te maken, worden uiteen gezet. In Uwe gebeden bevelen wij aan, onze dierbare Vrouw en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA JOHANNA WEHNES, echtgenoote van JOHANNES FRANCISCUS FLORIJN, die heden, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, nog onverwacht, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk, in den ouderdom van 51 jaar, in het St. Elisabeth-Ziekenhuis alhier, is overleden. Alkmaar, J. F. FLORIJN. Wieringerwerf, P. A. FLORIJN. M. FLORIJN-KORN en kind. Alkmaar, H. S. BUIJS-FLORIJN. L. J. BUIJS. Alkmaar, 25 Januari 1942. Spoorstraat 68. De gezongen Uitvaartdienst heeft plaats Donderdag 29 Januari a.s. te 9 uur in de Parochie Kerk van den H. Dominicus, waarnate liy* uur begrafenis vanuit het St. Elisa beth-Ziekenhuis op het R.K. Kerkhof St. Barbara, alhier. Heden overleed, zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze innig geliefde Vrouw en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, geb. VAN DER SCHINKEL, in den ouderdom van 63 jaar. Oudorp, J. C. DEKKER. J. P. DEKKER. Vlissingen, G. DEKKER. C. DEKKER— T AVENIER. en Kleinkind. Oudorp, 24 Januari 1942. Ooievaarstraat 5. Postadres: Alkmaar. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woensdag 28 Januari te Egmond aan Zee, nam. 3 uur. Vertrek vanaf het sterfhuis, half 2. Tot onze droefheid overleed heden, zacht en kalr na een langdurig lijden, onze gelief de Tante, Behuwd- en Oud- Tante, Mevrouw Wed. van den Heer H. B. D. STÖVE, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de familie, H. WALCH Cm. Ex. Test. Hilversum, De Bazelstraat 41 Alkmaar, 24 Januari 1942. Nieuwpoortslaan 160. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Donder dag op de Gemeente-Be graafplaats. Vertrek vanaf het sterfhuis, nam. twee uur. Tot mijn droefheid over leed heden, zacht en kalm, na langdurig lijden, mijn beste mevrouw, Mevr. de Wed. H. B. D. STÖVE—KAARL, in den ouderdom van ruim 81 jaren. Mej. L. KOCH, huisgenoote. Alkmaar, 24 Januari 1942. Nieuwpoortslaan 160. Zacht en kalm overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Man en Vader JOHAN HERMAN KÖHNE Gz., in den ouderdom van 54 jaar, C. KÖHNE—HARTOG. G. KÖHNE en Verloofde. W. KÖHNE. B. KÖHNE. DIK KÖHNE. Beemster, 24 Jan. 1942. „Deutzenhofje". Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 28 Jan. des n.m. 3 uur te M.-Beemster.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3